Сучасна дитяча література. Туве Янсон. Житя І творчість. Країна Мумі-тролів. «Капелюх чарівника» Мета уроку



Скачати 68.03 Kb.
Дата конвертації08.05.2017
Розмір68.03 Kb.

Сучасна дитяча література. Туве Янсон. Житя і творчість. Країна Мумі-тролів. «Капелюх чарівника» Мета уроку: познайомити учнів з популярними сучасними письменниками та їхніми творами для дітей; висвітлити основні події життя Туве Янсон; зацікавити учнів творчістю письменниці і зокрема її повістями про країну мумі-тролів; формувати навички роботи з підручником, побіжного читання й знаходження відповідної інформації; удосконалювати навички зв’язного мовлення; виховувати любов до книги, до митців, пошану до загальнолюдських цінностей, які вони утверджують своїми творами. Теорія літератури: персонаж, літературний герой, біографія. Обладнання: ілюстрації до сучасних дитячих творів, фрагменти з мультфільмів, портрети Туве Янсон, ілюстрації до творів про мумі-тролів. Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.

Хід уроку

Вигаданий світ моїх мумі -

тролів – це світ, за яким напевно в

глибині душі тужить кожен з нас.

Туве Янсон



І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Психологічне налаштування. У ч и т е л ь. Наш урок – це знайомство з новими авторами цікавих казок, знайомство з новими фантастичними персонажами. – Яким ви хочете бачити наш урок? – Що ви можете зробити, щоб урок був саме таким?

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ 1. Слово вчителя. Діти, сьогодні ми розпочинаємо вивчення нової теми, яка назива - ється «Сучасна дитяча література». Ми з вами познайомимось з новими або ж згадаємо вже відомих для вас авторів, які писали дуже цікаві твори для дітей. Ці письменники, про яких піде сьогодні розмова, були не просто звичайні письменники, це справжні мрійники, фантазери, які в глибині душі, залишалися такими ж дітьми як і ви. Коли ми прочитаємо і проаналізуємо їхні твори, ви зрозумієте, що в цих людей була чиста і світла душа, тому що в їхніх казках добро і справедливість займають перше місце. (Запис в зошит теми уроку, не повністю)

ІІІ. АТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Слово вчителя. Діти подивіться, будь ласка, на ілюстрації, які розміщені на дошці. Чи відомі вам такі автори як Джоан Кетлін Ролінг, яка написала безліч історій про Гаррі Поттера (перегляд уривка з фільму), Памела Треверс та її няня-чарівниця Мері Поппінс, яка виховувала дітей (перег. фільм.), Алан Мілн «Вінні Пух та його друзі», А. Нєкрасов «Приключения капитана Врунгеля», який подорожував на судні «Беда», Туве Янсон та її країна Мумі-тролів ( перег.урив.). Сельма Лагерлеф «Дивовижні мандри Нільса з дикими гусьми», Астрід Ліндгрен,найвідоміша шведська письменниця, яка написала твір «Малюк і Карлсон, який живе на даху», а також «Пеппі Довгапончоха», Джанні Родарі «Пригоди Цибуліно».

– Розкажіть про свої враження від цих творів.( Розповіді учнів ) Отже, вивчаючи сучасну дитячу літературу, ми перенесемось в казку, зустрінемось з незвичайними героями, з нами будуть траплятися різні пригоди, ми будемо перевтілюватися в фантастичних героїв, будемо перемагати зло добром (див. табл.)



Слово вчителя. А чи відомі вам такі письменники: Роальд Дал та його казка «Чарлі і шоколадна фабрика», Пауль Маар, який створив фантастичну істоту «Суботика», який наповнює життя людей яскравими пригодами? (Відповіді учнів) Творчість саме цих письменників ми будемо вивчити на наступних наших уроках. А сьогодні, ми будемо вивчати творчість відомої фінської письменниці Туве Маріки Янсон. (Запис в зошит теми уроку, епіграф)

IV. ЦІЛЕПОКЛАДАННЯ – Чого ви хочете отримати від сьогоднішнього уроку? – Які завдання ви повинні виконати, щоб дізнатися і засвоїти нову інформацію? (Учні роблять записи в зошит)

V. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1.Розповідь учителя – Туве Маріка Янсон, унікальна письменниця, яка писала про тролів. Тролі – це істоти, які існували в давньому фольклорі Скандинавії, звідки родом письменниця.



2.«Асоціативний кущ» – Діти, скажіть, а з чим у вас асоціюється слово «троль»? (Кожен учень продовжує речення «Тролі – це …», можливі відповіді : злі карлики,чаклуни, відьми, «нечиста сила», яка шкодить людям). 3.Учитель. Але ж їх ніхто з людей не бачив, а може тролі зовсім не такі, якими ми їх уявляємо. Можливо, вони добрі, спокійні, живуть собі мирно у своїх будиночках, ростять діточок і не підозрюють, що люди про них думають. Саме такого улюбленого дитячого персонажа, як Мумі-тролі, вигадала фінська письменниця Туве Янсон. А щоб більше дізнатися про авторку та незвичайних героїв, я запросила її на урок. 4.«Крісло автора» (Учень, який вивчав біографію письменниці, сідає в «крісло автора», учні по черзі, в ролях журналістів, задають питання по біографії і творах письменниці. Після розповіді, «автор» дає поради читачам щодо твору). Уявіть собі, що кожен з вас журналіст. Які запитання ви хотіли б задати Туве Янсон? Запитання. 1. Коли ви народились? (9 серпня 1914р.) 2. Де ви народились? (Фінляндія, м. Гельсінкі). 3. Як звали ваших батьків?(Мама – Сігне Гаммарстен-Янсон, тато – Віктор Янсон). 4. Ким вони були? (Мама – відома художниця , тато – скульптор) . 5. Чи були у вас братики і сестрички? (Два братика). 6. Коли вперше ви почали вигадувати історії про Мумі-тролів? (Для своїх братиків). 7.Як називалась ваша перша книжка?(« Маленькі тролі і велика повінь»). 8.В якому році вона вийшла? (1945р.) 9.Як звати ваших героїв Мумі-тролів? (Хропся, Чмих, Нюхмумрик, Ондатр). 10. Чим ще, крім письменництва, ви любите займатися? (Малярством). 11. Якою мовою ви писали свої твори? (Шведською). 12. Як ви вивчили цю мову?( Мама народилась в Швеції, я проводила там свої канікули). 13.Як ви відсвяткували свій 70-ти річний ювілей? 14. Чи отримували ви нагороди за свою творчість? (Премія муніципалітету Стокгольм 1952р., медалі Сельми Лагерлеф 1953р., і Г.К.Андерсена 1966р., польський орден Усмішка) 15. Скількома мовами розмовляють ваші герої? (20-ма мовами). 16.Які поради ви хотіли б дати своїм читачам? Дякуємо вам за інтерв’ю. (Під час інтерв’ю, учитель демонструє фото та портрети письменниці). 6.Слово вчителя. Отже, ми дізналися багато цікавого про Туве Янсон. До речі, книжки письменниці з’явилися саме завдяки її малярській діяльності. Адже спочатку Мумі-троль був мальованим персонажем і лише згодом перетворився на літературного героя. 7. Робота зі словником літературознавчих термінів Учні опрацьовують і записують поняття «літературний герой», «головні та другорядні герої»). А чи знаєте ви, що таке літературний герой? (Відповіді учнів) Відкриємо підручник на с.227, читаємо. (Запис в зошит) 8.Робота з рубрикою «Літературна кухня» підручника Отже, ми дізнались, що літературним героєм може бути не тільки жива істота, а й фантастичний персонаж. Відкриємо підручник на с.229 рубрика «Літературна кухня». Хто ж мешкає в Долині Мумі-тролів? (читаємо) 9. Знайомство з персонажами казки Давайте ще раз назвемо героїв, які мешкають в Долині Мумі-тролів. (Учні по черзі називають героїв, записують в зошит, вчитель демонструє ілюстрації) Мумі-мама, Мумі-тато, Мумі-троль, Чмих, Хропся, Хропусь,Нюхмумрик, Ондатр, Чупсля і Трасля. От ми і познайомилились з персонажами, які живуть в Долині Мумі-тролів, і з якими ми зустрінемось, коли будемо читати одну з казок Т.Янсон «Капелюх чарівника».

10. Читання І розділу повісті-казки «Капелюх Чарівника» Евристична бесіда – Якими ви уявляєте мешканців Мумі-долу? – Яка пригода трапилася з Мумі-тролем?

VІ. РЕФЛЕКСІЯ 1. Бесіда Як ви гадаєте, чому казки Туве Янсон такі популярні у світі? Чи сподобалися вам Мумі-тролі, чим саме? Чим герої Т. Янсон схожі на людей і чим не схожі? Які моральні якості утверджують персонажі казок письменниці? (Запишіть позитивні моральні якості в зошит)

2. Робота з епіграфом Давайте повернемось до епіграфу. – Як ви розумієте слова письменниці? – Чи згодні ви з думкою, що світ мумі-тролів – це ідеальний світ дитинства? Так воно і є. Адже створений письменницею казковий світ – це сама усмішка дитинства, сповнена душевного тепла й довіри до життя. 3. Колективне створення «Асоціативного грона на тему: «Туве Янсон» А зараз, діти, я попрошу вас створити асоціативне гроно на тему Т. Янсон. Що ми дізналися про письменницю, яка вона?

Туве Янсон

Освічена


Весела

Турботлива

сестра

Мрійниця

Художниця


Талановита письменниця

4. Заключне слово вчителя Геніальність Туве Янсон полягає в тому, що пишучи, як вона говорила, для себе, вона мимоволі писала й для інших: читач у цих героях впізнає себе. Цікаво, що у «Країні Мумі-тролів» немає жодного негативного персонажу. «Мумі-тролі – це ідеальна спільнота людей, які є внутрішньо вільними, у цій спільноті панує демократія. Згадайте, що ви очікували отримати від цього уроку? (Діти за бажанням зачитують свої записи). Чи все нам вдалося?

VII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ Інтерактивна вправа «Мікрофон» Продовжте речення. «Сьогодні на уроці я … » «Я хотів (-ла) , щоб … » Оцінювання

VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Уміти розповідати про письменницю. Прочитати І-ІІ розділи казки «Капелюх чарівника». Індивідуальне завдання. Створити ілюстрації до казки.

Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Сучасна дитяча література. Туве Янсон. Житя І творчість. Країна Мумі-тролів. «Капелюх чарівника» Мета уроку iconТуве Маріка Янсон Капелюх чарівника
Тема уроку : Туве Маріка Янсон «Капелюх чарівника». Життя І творчість фінської художниці І казкарки Туве Янсон. Чарівний світ Мумі...
Сучасна дитяча література. Туве Янсон. Житя І творчість. Країна Мумі-тролів. «Капелюх чарівника» Мета уроку iconТуве Янсон. «Капелюх Чарівника». Чарівність художнього світу твору
Мета: ознайомити учнів із життям та особливостями творчості Туве Янсон; переказувати близько до тексту зміст прочитаних розділів...
Сучасна дитяча література. Туве Янсон. Житя І творчість. Країна Мумі-тролів. «Капелюх чарівника» Мета уроку iconТуве Янссон Фінська письменниця І художниця, яка писала шведською мовою
«Мумі-троль і комета» (1946 р.), в якій було дано докладний опис Долини мумі-тролів, що стала місцем дії більшості подальших історій....
Сучасна дитяча література. Туве Янсон. Житя І творчість. Країна Мумі-тролів. «Капелюх чарівника» Мета уроку iconУрок №60 Тема: Чарівність художнього світу твору Туве Янсон «Комета прилітає»
Туве Янсон (1914-2001). «Комета прилітає», «Капелюх чарівника», «Зима-чарівниця»
Сучасна дитяча література. Туве Янсон. Житя І творчість. Країна Мумі-тролів. «Капелюх чарівника» Мета уроку iconМумі-мама та її країна добрих друзів
Туве Янсон; розвивати навички дослідницької роботи учнів, усного мовлення, інтерес до художньої літератури; вдосконалювати вміння...
Сучасна дитяча література. Туве Янсон. Житя І творчість. Країна Мумі-тролів. «Капелюх чарівника» Мета уроку iconКонспект уроку із світової літератури з теми
Туве Янсон; дати уявлення учням про чарівний світ фантастичних істот – мумі-тролей; розвивати увагу, спостережливість, вміння слухати...
Сучасна дитяча література. Туве Янсон. Житя І творчість. Країна Мумі-тролів. «Капелюх чарівника» Мета уроку iconТуве Марика Янсон Комета прилітає Мумі-тролі 2
Т oгo ж ранку, коли Тато Мумі троля завершив спорудження містка через річку, крихітне звірятко Чмих зробило відкриття. Чмих знайшов...
Сучасна дитяча література. Туве Янсон. Житя І творчість. Країна Мумі-тролів. «Капелюх чарівника» Мета уроку iconМіністерство культури України Державний заклад «Національна бібліотека України для дітей» Сучасна дитяча література ближнього зарубіжжя
Сучасна дитяча література ближнього зарубіжжя : метод поради / Держ закл. «Нац б-ка України для дітей»; уклад. І. В. Слободянюк....
Сучасна дитяча література. Туве Янсон. Житя І творчість. Країна Мумі-тролів. «Капелюх чарівника» Мета уроку iconРішення для тих, хто не любить холоду й темряви. Мумі троль зачинив двері й тихенько підійшов до Мами: Випав сніг
О дного сірого ранку у Долині Мумі тролів випав перший сніг. Він стелився м’яко І тихо, й за кілька годин усе стало білим


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка