Суми старовинне місто понад мальовничим Пслом, що несе свої води до ДніпраСкачати 149,52 Kb.
Дата конвертації14.10.2017
Розмір149,52 Kb.

Суми – старовинне місто понад мальовничим Пслом, що несе свої води до Дніпра.

Це колоритне місто Слобожанщини з установленими традиціями та великою культурної спадщиною, багатою на визначні імена.

В Олександрівській гімназії навчались український мовознавець М.К. Грунський, організатор ветеринарної справи І.М. Садовський; у жіночій гімназії – громадська і літературна діячка, дружина М. Горького К.П.Пєшкова; в кадетському корпусі – автор “Порт-Артура” О.М. Степанов; у комерційному училищі – дитячий письменник Й.І. Лікстанов. У Сумському дитячому будинку виховувався народний художник СРСР, академік М.Г. Лисенко. Деякий час в Сумах жили і працювали: поет О.Олесь, російський письменник О.Купрін, краєзнавець і педагог П.А. Сапухін, літературознавець і мистецтвознавець Г.Т. Петров, поет і журналіст М.Данько. На сцені сучасного театру для дітей та юнацтва колись виступав російський письменник Фонвізін, на Луці в садибі панів Линтварьових гостював А.П.Чехов, радував сумчан своєю майстерністю М.Щепкін.

Сьогоднішні Суми теж славні діячами культури та мистецтва. У місті діють спілки, які об’єднують творчі сили нашого міста: художників, музикантів, письменників, фотохудожників, майстрів декоративно-ужиткового мистецтва, театральних діячів і, навіть, кобзарів.

У місті працюють театр драми і музичної комедії ім. М.Щепкіна, театр для дітей та юнацтва, обласна філармонія, обласний художній музей ім. Н.Онацького, обласний краєзнавчий музей, будинок –музей А.Чехова, Палац культури ім. М.В. Фрунзе ТОВ „Фрунзе-Сервіс”, Палац культури “Хімік” ПАТ „Сумихімпром”, 2 кінотеатри, 2 парки відпочинку тощо.

У кожному мікрорайоні міста є бібліотека. Діти мають нагоду розвивати свої творчі здібності у 5 школах естетичного виховання.

Реалізацію державної політики в галузі культури та туризму на території міста Суми здійснює відділ культури та туризму Сумської міської ради.

У його безпосередньому підпорядкуванні знаходяться 26 закладів культури. Це 5 шкіл естетичного виховання дітей (4 дитячі музичні школи і дитяча художня школа ім. М.Г.Лисенка), 19 бібліотек Сумської міської централізованої бібліотечної системи та 2 установи клубного типу, які знаходяться у сільській місцевості (с.Піщане).Сумська міська централізована бібліотечна система

Сумська міська централізована бібліотечна система - це центральна міська бібліотека ім. Т. Г. Шевченка та 18 бібліотек-філій в різних районах міста. Усі міські бібліотеки є бібліотеками сімейного читання.

Їх головною метою є допомога жителям міста в отриманні знань, інформації шляхом вільного доступу до інформаційних та культурних цінностей. Кожна бібліотека має свою спеціалізацію.

Центральна міська бібліотека ім. Т.Г. Шевченка є головною бібліотекою системи. При ній діє багато клубів за інтересами: для людей похилого віку -«Посиденьки», для прихильників образотворчого мистецтва – «Палітра», для охочих до подорожувати – «Магеллан» та ін.

Осередком домашнього затишку є бібліотека-філія №1 – яка працює відповідно до цільової бібліотечної програми „Сім’я – центр духовності та здорового способу життя”.

Бібліотека-філія №2 є осередком краєзнавчої роботи Харківського мікрорайону.

Бібліотека-філія №3 - центр інтелектуального розвитку дитини. Вона носить ім’я О.П.Столбіна, має його музейну кімнату.

За головну мету своєї діяльності бібліотека-філія №4 ставить допомогу у виховання підростаючого покоління і працює за програмою „В сім’ї росте малюк”.

Бібліотека-філія № 5 тісно співпрацює з музеєм А.П.Чехова, а філія №7 з сумським 27 реактивним артилерійським полком та державним ліцеєм-інтернатом з посиленою військово-фізичною підготовкою «Кадетський корпус» ім. І.Г.Харитоненка.

Бібліотека-філія №8 - дозвіллєвий центр дитячої творчості.

Бібліотечний фонд філії № 9 має природничу направленість. Ця бібліотека взяла собі за мету зростання екологічної грамотності населення м. Сум.

Бібліотека-філія №11 є інформаційним посередником між владними органами (депутатами, квартальними комітетами) та населенням Басівського мікрорайону.

При бібліотеці № 14 діє екологічна студія та школа розвитку творчих здібностей читачів-дітей.

У Курському мікрорайоні добре знають бібліотеку-філію №16 - центр профорієнтації юнацтва і молоді, який працює по цільовій міні-програмі „Твій вибір”.

Бібліотека-філія № 17 є бібліотекою, яка спеціалізується на обслуговуванні інвалідів та людей похилого віку.

Усіма бібліотеками ведеться велика масова робота: постійно проводяться цікаві заходи, проходять зустрічі із відомими людьми.

Бібліотеки системи тісно співпрацюють з міською радою та виконавчим комітетом у рамках цільової комплексної програми “Бібліотека – інформаційний центр органів місцевого самоврядування”

Фонд ЦБС налічує більше мільйона видань на різних носіях.

У 2011 році показники роботи ЦБС склали:


  • читачі –76,8 тис. чол., з яких 60,5 % - діти та молодь;

  • відвідування –473, 3 тис. раз;

  • книговидача –1597,4 тис. видань.

Починаючи з 2000 року, завдяки підтримки міської влади та перемогам у грантових проектах, активними темпами розпочалася комп’ютеризація бібліотек. На сьогоднішній день 16 з них мають доступ до мережі Інтернет.

Користування комп'ютерами та інтернет для читачів – є безкоштовними послугами. Для читачів з особливими потребами при бібліотеці-філії № 17 працює спеціалізований інтернет-центр, комп’ютери якого мають спеціальне програмне забезпечення. При цій же бібліотеці активно функціонує віртуальний «Інформаційно-ресурсний центр інвалідів (http://inva-center.com), адміністраторами якого є самі інваліди, які отримали необхідні навики роботи завдяки перемозі даної бібліотеки у програмі „Бібліоміст”.

При міських бібліотеках працює 40 гуртків та клубів за інтересами для різних вікових та соціальних груп населення міста, серед яких: краєзнавчий „Суми і сумчани”, народознавчий „Криниця”, жіночий „Червона калина” та інші.
Школи естетичного виховання дітей

У підпорядкуванні відділу культури та туризму Сумської міської ради знаходяться 5 шкіл естетичного виховання дітей, чотири музичні школи та одна художня школа. Усі заклади знаходяться в окремих приміщеннях, укомплектовані всім необхідним обладнанням – меблями, музичними інструментами, технічними засобами, наочними посібниками.

Контингент учнів становить 1780 чол.

Згідно з рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 01.07.08 № 294 „Про плату за навчання у школах естетичного виховання дітей” відділу культури та туризму Сумської міської ради дозволено звільняти від оплати за навчання у школах естетичного виховання особливо обдарованих дітей, переможців міжнародних, всеукраїнських, міжрегіональних та обласних конкурсів, фестивалів, виставок у межах двох відсотків від загального контингенту учнів за рахунок бюджетного фінансування. У 2011 – 2012 навчальному році від оплати звільнено 35 обдарованих учнів.

Відповідно до чинного законодавства діти із багатодітних сімей, діти із малозабезпечених сімей, діти-інваліди, діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування, повністю звільняються від оплати за навчання.

У музичних школах працюють такі відділи: фортепіанний, оркестровий (скрипка, віолончель, флейта, кларнет, фагот, саксофон), вокальний, хоровий, музично-теоретичний, відділ народних інструментів. Додатково - хореографічний відділ (ДМШ № 1) та театральне відділення (ДМШ № 3).

У художній школі працює два відділи – станковий та декоративно-ужитковий. З 1 вересня 2011 року відкрито відділ дизайну.

Учні шкіл беруть активну участь у різноманітних Всеукраїнських, міжнародних, обласних, регіональних конкурсах, фестивалях, виставках, на яких демонструють свою високу виконавську майстерність та посідають призові місця.

Протягом року у подібних заходах взяли участь понад 200 дітей, 118 з яких здобули перемогу у містах: Києві, Дніпропетровську. Харкові, Кіровограді, Ялті, Полтаві, Чернігові та інших містах України.

50 вихованців продовжили здобувати мистецьку освіту у вищих навчальних закладах.

Викладачі шкіл естетичного виховання міста Суми беруть активну участь у розробці навчальних програм та навчально-методичних посібників. Так, у звітному році видано навчально-методичний посібник викладача ДХШ Кузьменко О.Д. «Екслібрис, як складова у вивчені книжкової графіки».

Згідно з рішенням Регіональної експертної ради щодо підсумків державної атестації початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів м. Суми, що відбулась у 2008 році, всі школи „атестовані з відзнакою”.


Найважливіше завдання естетичного виховання – навчити дитину бачити в красі навколишнього світу, в красі людських стосунків духовне благородство, доброту, сердечність і на цій основі утверджувати прекрасне в самій собі.


Кожна школа є унікальною. Так, Сумська дитяча музична школа № 1 – одна з самих перших музичних шкіл, відкритих на Україні. Її коріння сягає далеких часів кінця ХІХ століття. Вона була заснована у 1877 році - раніше ніж музичні школи в таких містах, як Київ, Харків, Одеса.

Відкриття школи тісно пов’язано з іменем Аркадія Максимовича Абази, талановитого композитора, піаніста, викладача, який присвятив усе своє життя пропаганді музичного мистецтва.

У свій час до роботи в школі були залучені викладачі, які здобули фахову освіту у Петербурзі, Відні, Лейпцигу.

Одним з кращих випускників школи, її гордістю є Заслужений артист Росії В. В’язовський, який і зараз концертує на міжнародному рівні.

Сьогодні у школі працює високопрофесійна команда викладачів, більшість з яких - її колишні випускники. Яскравою особистістю є викладач вищої категорії, викладач-методист Віталіна Гукова, яка є автором багатьох підручників з музичної літератури, якими керуються не тільки сумські викладачі, а й педагоги всієї України.

А ще школа пишається своїм хореографічним відділом.

У квітні 2012 року Сумська дитяча музична школа № 1 святкуватиме свій 135-річний ювілей.

Сумська дитяча музична школа № 2 відносно молода, та за роки свого існування вона здобула славу справжньої кузні майстрів музичного світу.

Заступник директора по навчальній роботі Карпенко Любов Віталіївна – видатна творча особистість, талановитий музикант, композитор, автор багатьох відомих музичних творів та методичних розробок.

Педагогічний колектив школи знаходиться в постійному творчому пошуку. Життя школи насичене й різнопланове. Щороку відбуваються значні мистецькі заходи.

Викладачі школи активно займаються методичною роботою. У Сумській області широко відомі аранжування О.В. Стичука для ансамблю старовинної та сучасної музики „Ренесанс” Сумської обласної філармонії та його оригінальні твори „Весна в Парижі”, „Вітер з Півдня”; твори Л.І.Островського, поетичні збірки В.Ю.Бабенка і В.І. Васалатій; аранжування для ансамблю домр Єпіфорової Г.Ю. та аранжування творів старовинних композиторів Скороход С.С.; історичні нариси „Українські народні музичні інструменти” Носик О.О. та „Історія кобзарства в Україні” Підопригори Н.М.

Гордістю Сумської дитячої музичної школи № 3 є її випускники, які й за дверима рідної школи продовжують служити мистецтву. Школа по праву пишається солістом Санкт-Петербурзького симфонічного оркестру В. Карасташом, артистом симфонічного оркестру Київської Національної опери А. Кондратенком, концертмейстером Національного Академічного народного хору ім. Верьовки М. Деркачем, артистом Кельнського оркестру (Німеччина) В. Надточим. Постійно радують своїх викладачів і сьогоднішні її вихованці.

Учні Сумської дитячої музичної школи № 4 продовжують своє навчання у вищих спеціальних закладах мистецтва і культури Києва, Харкова, Одеси, Санкт-Петербурга, Лейпцига, Тель-Авіва та інших міст світу. Її гордістю є Олександр Олексієнко – композитор, кандидат мистецтвознавства, старший викладач Національної музичної академії України ім. П.І.Чайковського, Наталія Швець – аспірант, викладач національної музичної академії України ім. П.І.Чайковського.

Значна частина випускників школи працює в музичних школах області, ближнього та дальнього зарубіжжя, педагогічному університеті ім. А.С.Макаренка, вищому училищі мистецтв і культури м. Суми.

Сумська дитяча музична школа №4 є ініціатором і організатором відкритого конкурсу юних піаністів ім. М.Л.Танфелєвої, де з раннього віку мають змогу заявити про себе юні таланти.

Сумська дитяча художня школа з 2005 року носить ім’я видатного українського скульптора, народного художника України, академіка, професора, уродженця Сумщини Михайла Григоровича Лисенка та є організатором Відкритого міського конкурсу юних художників ім. М.Г.Лисенка.

Близько трьох сотень учнів отримують у цьому закладі відповідні знання з історії мистецтв, живопису, малюнку, скульптури та композиції.

Для більш широкого творчого розвитку дітей до навчальних програм школи включено предмет за вибором. Завдяки цьому, починаючи з 2005 року, юні сумські художники вивчають різьблення по дереву, писанкарство, графіку, техніку виготовлення батика і гобелену та комп’ютерний дизайн.

Школа має високо професійний викладацький склад, 85 відсотків викладачів мають вищу і першу категорію. Стаж педагогічної роботи в середньому складає понад 20 років.

Серед учнів школи багато дітей, чиї батьки присвятили своє життя мистецькій роботі, а серед викладачів – колишніх її випускників.

Сумська дитяча художня школа має гарну творчу біографію.

У 2003 р. Сумським обласним телебаченням було знято фільм про нашу школу, який транслювався на державному каналі “1+1”.

В школі постійно проходять різні за тематикою виставки робіт учнів та викладачів, які є не тільки певним рівнем діяльності школи, а й значними подіями у культурно-мистецькому житті міста. На їх відкритті завжди присутні представники Сумської обласної організації Національної спілки художників України, студенти та викладачі навчальних закладів міста, в тому числі й вищих, міські архітектори, випускники художньої школи різних років та, звичайно, представники засобів масової інформації. Крім того, подібні творчі проекти школи широко висвітлюються на офіційному сайті Сумської міської ради.

Діти, котрі закінчують Сумські школи естетичного виховання, разом з посвідченням отримують чудову професійну підготовку, що дає можливість вступу до вищих учбових закладів мистецтв і культури.

Двері усіх шкіл Сумських шкіл естетичного виховання дітей завжди відкриті для талановитих та старанних дітей. Прийом документів проводиться з травня по вересень.

Плата за навчання на місяць становить:

- на фортепіано - 65 грн.;

- навчання грі на гітарі – 65 грн.;

- на акордеоні, баяні – 50 грн.;

- на струнних, духових, ударних, народних інструментах – 40 грн.;

- на вокальному та хоровому відділенні – 60 грн.;

- на театральному відділенні – 45 грн. (діє тільки при ДМШ № 3);

- на хореографічному відділенні – 60 грн. (діє при ДМШ № 1)- у дитячій художній школі – 60 грн.

У 2011 році у школах та бібліотеках зроблено ряд ремонтних робіт та покращено матеріально-технічну базу. На ці цілі з міського бюджету було використано 421, 8 тис. грн., (при цьому, 35, 9 % зазначеної суми – це депутатські кошти).


На території міста знаходиться 149 об’єктів культурної спадщини, з яких: 19 – об’єкти археології, 113 – історії, 17 – монументального мистецтва.

На виконання «Програми розвитку туризму в місті Суми на 2010-2012 роки» у 2011 році було видано набір листівок «Суми – місто моє» та створені і розмішені в міському середовищі постери проекту «Суми туристичні запрошують» в рамках рекламного туру з популяризації туристичного потенціалу міста Суми.

Інформація, зазначена на постерах, стане в нагоді гостям міста, допоможе їм зорієнтуватися, де і що варто оглянути у нашому обласному центрі. А сумчанам нагадає про нашу історико-культурну спадщину та, можливо, й пробудить у декого почуття патріотизму та історичну пам'ять про тих, хто своєю працею возвеличував місто над Пслом.

Сюжети постерів даного проекту та їх розташування в історичному центрі Сум не є випадковими. Вони передають найкращі зразки культурного надбання громади міста та знаходяться у найбільш багатолюдних місцях. Для зручності громадян та гостей міста всі написи на постерах зроблені двома мовами - української та англійською.

Так, у сквері на Покровській площі розташований постер «Суми ласкаво запрошують до себе на гостини!», де зображена Сумчанка, яка уособлює в собі кращі традиції української традиційної гостинності та доброзичливості, притаманні жителям Слобідської України.

На вулиці Соборній біля СМуГи знаходиться постер – «7 чудес міста Суми», де відображені фото переможців загальноміської акції «7 чудес міста Суми», що проходила у 2010 році в місті з нагоди 355-ї річниці його заснування. Для зручності, у лівому нижньому куті постеру розташована карта центральної частини міста, за якою можна визначити місцезнаходження «сумських чудес».

На вулиці Гагаріна, поруч зі стадіоном «Ювілейний», розташований постер «Суми фестивальні», з фотографією учасників Всеукраїнського фестивалю духової музики «Сурми України», який сьогодні безперечно є візитною карткою культурного життя нашого міста.

На вулиці Троїцькій (поворот на міст на вул. Троїцьку) розташований постер «Перлини міста Суми». На ньому до уваги сумчан і гостей міста запропоновано калейдоскоп із зображенням 12 пам'яток культурної спадщини (архітектури, монументального мистецтва, історії) – «перлин» нашої землі, які стали легендою Слобожанського краю, однак досі є невідомими для широкого загалу. Це будинок-музей А.П. Чехова, пам’ятники на могилах членів родини Харитоненка, Воскресенська церква з пам’ятним знаком «Сумка», фонтан «Садко», Інститут прикладної фізики та ін.

Життя міста багате культурними подіями та загальноміськими святами: “Сумська масляна”, Новорічні та Різдвяні свята, День міста, фестивалі „Булат”, „Органум”, „Бах-фест”, „Сумські зорі”, „Зоряна надія”, „Оспівую тебе, чарівне місто!” та, звичайно, відомий далеко за межами України фестиваль духової музики „Сурми України”.

На виконання Програми „Організація та проведення культурно-масових заходів в місті Суми на 2010-2012 роки” у 2011 році було організовано та проведено 19 комплексних заходів, з яких: 5 – фестивалів та 2 конкурси. Ними охоплено понад 150 тис. чол. – жителів та гостей міста Суми.

Разом з підвідомчими закладами відділом культури та туризму було організовано та проведено близько 1000 різнопланових заходів (церемоніалів, концертних програм, конкурсів, виставок, бібліографічних оглядів, бесід, заходів дитячої філармонії тощо).

Серед проведених заходів особливо слід виділити:  • ХІІ Всеукраїнський фестиваль духової музики «Сурми України»;

  • цикл заходів в рамках відзначення Дня міста (започаткування шоу перукарського мистецтва «Ейфорія стилів», проведення великого параду байкерів, малюків; проекту Street-Art «Кольорове місто» та ін);

  • участь команди міста Суми у телевізійному танцювальному проекті «Майданс».

Увійшовши у 2000 році у культурне життя нашого міста, фестиваль духової музики «Сурми України» приніс із собою атмосферу злагоди і тепла, ідею єднання довкола вічних ідеалів високого мистецтва, щорічно даруючи всім велике свято: свято музики, краси, духовності та патріотизму. З кожним фестивальним роком розширюється географія фестивалю, удосконалюється виконавська майстерність та артистизм його учасників, підвищується статус духової музики, налагоджуються партнерські стосунки між містами та країнами.

25-29 червня 2011 року славне місто над Пслом у 12 раз приймало найкращі духові оркестри, даруючи сумчанам та гостям міста справжнє свято музики і краси. Цього року його учасниками стали 14 духових оркестрів з міст: Києва, Львову, Одеси, Севастополя, Чернігова, Сум. Справжнім подарункам всім прихильникам духової музики стали виступи гостей фестивалю – оркестру Улудаг Мехтер Такімі з м. Бурси (Туреччина).

Завдяки цьому колективу та творам, які виконували «турецькі сурмачі»,

сумчани мали змогу поринути у часи Османської імперії. У небо линули звуки зурни, керренаю, чевгена, кануна, кемана, арабського уда і, звичайно, бунчуків, що займають особливе місце у загальному ряді інструментів.

Серед учасників фестивалю був і суто жіночий оркестр ударних інструментів „Киянки” Київського державного будинку художньої та технічної творчості.

Приємно відзначити, що на розсуд широкої глядацької аудиторії свою творчість винесли і аматори - оркестр духових інструментів клубу первинної профспілкової організації ПАТ «Сумський завод «Насосенергомаш». А у святковому марш-параді поруч з уславленими колективами по вулиці Соборній крокували два дитячих оркестри з Харківської та Полтавської областей.

Порадувала сумчан та гостей міста у 2011 році і святкова програма з нагоди відзначення 356-ї річниці заснування міста Суми. Творчообдаровані учні шкіл могли продемонструвати свої здібності у святковій програмі «Квітніть, Суми, розквітайте!» в сквері Шевченка. Урочисті патріотичні програми з нагоди Дня визволення міста від фашистських загарбників відбулись біля Меморіалу Слави, на вулиці СКД, та у славнозвісній Сумській Альтанці, де для усіх прихильників духової музики грали оркестри.

У центральній бібліотеці ім. Шевченка пройшло родинне свято „Золото нашого міста”, а в Сумській обласній філармонії - благодійний концерт «Пісня, опалена війною».

У муніципальній галереї було відкрито виставку сумських фотохудожників «Вікна» та закриття симпозіуму «Кольорове місто», в якому взяли участь 40 художників із різних міст України та Росії.

Біля пам’ятника І.Г. Харитоненку відбулись урочистості «Зі святом, рідне місто!», які закінчилися яскравим парадом байкерів, спортсменів, малюків.

Конкурс-парад дитячих візочків „Сьогодні свято всіх малят!”, як завжди, став однією з родзинок відзначення Дня міста Суми. Його учасниками в номінаціях „візочок –казка”, „візочок-фантазія” та „візочок-техно” стали 17 молодих сімей.

У цей день було відкрито меморіальний знак Покровсько церкви.

Відкритий міський конкурс «Сумський скарб» вітав своїх нових переможців.

Яскравим дійством і несподіванкою виявився для сумчан та гостей міста спільний проект відділу культури та туризму Сумської міської ради та Сумської асоціації перукарського мистецтва - шоу «Ейфорія стилів».

Кульмінацією святкування Дня міста стала концертна програма на стадіоні „Ювілейний” та яскравий святковий феєрверк.

2011 рік запам’ятався участю команди міста Суми у телевізійному танцювальному проекті «Майданс». Не зважаючи на канікули, відпустки та взагалі літній відпочинок, бажаючих стати учасником грандіозного танцювального шоу виявилось чимало, а їх виступ яскравим та незабутнім.


У перспективі роботи відділу багато цікавих ідей та нових проектів, мета яких - виховання у сумчан почуття патріотизму, організація змістовного дозвілля, підвищення культурного рівня громадян міста, забезпечення сприятливих умов для естетичного розвитку дітей та юнацтва, задоволення їх духовних потреб і розкриття їх творчих здібностей; збереження та відродження народної творчості, народних промислів і традиційних ремесел; забезпечення потреб населення міста в інформації та доступу громадян до друкованих культурних надбань; популяризації туристичного потенціалу міста.
Каталог: images -> vlada
images -> Програма співбесіди для осіб, які мають базову або повну вищу освіту з української мови І літератури для громадян України, іноземних громадян та осіб без громадянства, при вступі на навчання для здобуття ступеня
images -> Державна науково-педагогічна бібліотека україни
images -> Програма для загальноосвітніх навчальних закладів
images -> Вступного випробування
images -> 1 бібліографія – Таня Гаев, Алла Татаренко лютий 2013 Аналітична частина
images -> Агропромисловий комплекс, лісове І садово-паркове господарство, ветеринарія


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Суми старовинне місто понад мальовничим Пслом, що несе свої води до Дніпра iconДо 755-річчя міста Новоград-Волинського) ( Матеріали до загальносистемного Дня краєзнавства) м. Новоград-Волинський 2012 «Возвягель, Звягель, Новоград. Відоме місто на Волині. Із правіків цей новий град Зорить і нині.»
Старовинне місто Новоград-Волинський розквітло на щедрій Житомирській землі на перехресті шляхів, що з’єднують столицю України –...
Суми старовинне місто понад мальовничим Пслом, що несе свої води до Дніпра iconСтаростін валентин Сергійович, Член Національної спілки краєзнавців України микільське-на-дніпрі: нарис історії села ненаситець
Величезне значення, яке поріг та й взагалі топографія Дніпра в цьому районі мали на розташування населених пунктів по берегах Дніпра...
Суми старовинне місто понад мальовничим Пслом, що несе свої води до Дніпра iconСьогодні в нас побачення зі Львовом
Про старовинне українське місто Лева написано багато, описано події, свідками І учасниками яких були львів’яни. Львівські вулиці,...
Суми старовинне місто понад мальовничим Пслом, що несе свої води до Дніпра iconТлумацька районна бібліотека Довідково – бібліографічний відділ Полум’яний співець Гуцульщини
У східній частині мальовничого Покуття – батьківщині видатних українських письменників- класиків: В. Стефаника, Л. Мартовича, М....
Суми старовинне місто понад мальовничим Пслом, що несе свої води до Дніпра iconВолодимира Івасюка «Обірване життя… Обірвана струна…»
Понад три десятиліття тому на піку творчості й слави Володимир Івасюк писав свої шедеври. Ті пісні виблискували ніби діаманти
Суми старовинне місто понад мальовничим Пслом, що несе свої води до Дніпра iconХорол — районний центр Полтавської обла­сті — має багату й цікаву історію. Старовинне місто було свідком визначних історичних подій, бачило на своєму віку багатьох великих людей — І. П. Котляревського, Т
Нарис познайомить читача з чудовим україн­ським містечком над Хорол-рікою, з його мину­лим І щасливим сьогодні, з природними умовами...
Суми старовинне місто понад мальовничим Пслом, що несе свої води до Дніпра iconСвіт води очима природничих наук
Землі, її фізичні І хімічні властивості на основі використання міжпредметних зв’язків; формування уявлення про єдність живої І неживої...
Суми старовинне місто понад мальовничим Пслом, що несе свої води до Дніпра iconСині Води в усній народній та художній творчості До 650-річниці Синьоводської битви Сині Води в усній народній та художній творчості
Сині Води в усній народній та художній творчості / Упор. О. Д. Брайченко. – К., 2012. – 194 с
Суми старовинне місто понад мальовничим Пслом, що несе свої води до Дніпра iconВирішення завдань
Кам’янець-Поділ. (місто Кам’янець-Подільський), м. Корсунь-Шевченків. (місто Корсунь-Шевченківський), м. Камінь-Кашир. (місто Камінь-Каширський),...
Суми старовинне місто понад мальовничим Пслом, що несе свої води до Дніпра iconН. М. Обметиця Відповідальний за випуск
Суми в історії І сьогоденні: До 350- річчя міста: Рекомендаційний покажчик/ Бібліотека. Довідково-інформаційний відділ. Суми: СумДУ,...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка