Т. Г. Шевченка …В сім`ї великійСкачати 103,5 Kb.
Дата конвертації08.06.2017
Розмір103,5 Kb.

Вікторина

Світова велич

Т.Г. Шевченка

taras_shevchenko_selfportrait_oil_1840.jpg

…В сім`ї великій,

У цвіту садів прекрасних

Буде жити він вовіки,

Як безсмертний наш сучасникМ. Рильський

Вікторина

Світова велич Т.Г. Шевченка

 1. Хто автор цих рядків:

 • Не вмирає душа наша,

не вмирає воля…

 • Воскресну нині! Ради їх,

Людей закованих моїх,

Убогих, нищих… возвеличу,

Малих отих рабів німих!

Я на сторожі коло їх

Поставлю слово.

Відповідь. Тарас Григорович Шевченко.


 1. Кому з видатних людей належать ці слова:

 • Найкращий і найцінніший скарб доля дала Шевченкові лише по смерті – невмирущу славу і все розквітаючу радість, яку в мільйонів людських сердець все наново збуджуватимуть його твори.

Відповідь. Іван Франко.

 • Понад століття лежить між Шевченком і нами, а він все наближається і наближається, стає безмежно своїм, рідним…

Відповідь. Марієтта Шагінян.

 • Появу Шевченкового «Кобзаря» в 1840 році в Петербурзі слід вважати епохальною датою в розвитку української літератури.

Відповідь. Іван Франко.

 • Як багато спільного у цього народу з нашим, Шевченко зітхнув і став говорити про Україну… Ця перша і остання зустріч лишилася для мене світлим спогадом на все життя. Признаюся, я перший раз зрозумів з його слів, як треба любити батьківщину і свій народ.

Відповідь. Акакій Церетелі, грузинський поет.

 • Шевченко, Пушкін, Міцкевич – митці, що втілюють дух народу з найбільшою красою, силою і повнотою.

Відповідь. Максим Горький.

 • Усе знесла й перемогла

Його любові сила.

Того великого вогню

І смерть не погасила.

Відповідь. Леся Українка.


 • Нам треба голосу Тараса. Сонце

над нами сяє. Сонце ж передать –

це можна тільки піснею живою,

глибокою. І дужою. Агей,

поети, глибше тон!

Бо глибша стала в нас житечність. Ширша

й багатша путь!Відповідь. Павло Тичина.

 • Бережімо честь народу – найкоштовнішу перлину – творчість Шевченка.

Відповідь. Павло Тичина.

 • Пісня його з нами,

Мрія його з нами

І зоря його предвічна

З нами, над лаками.

Відповідь. Андрій Малишко.


 • Коли б мені прийшлось одним словом охарактеризувати поезію Шевченка, то я сказав би: се поезія бажання життя…

Відповідь. Іван Франко.

 • Він заслуговує високої оцінки саме як перший і воістину народний поет…

Відповідь. Максим Рильський.

 • «… Тарас по ночам уходил в Летний сад рисовать со статуй и предаваться любимым мечтам о свободе, а по праздникам не переставал заглядываться на великие произведения живописи в Эрмитаже. Душа его рвалась в Академию…»

Відповідь. Із спогадів І.М. Сошенка.

 • Невмирущий образ Прометея став його власним символом. «Кавказ» - це початок українського прометеїзму.

Відповідь. Богдан Лепкий.

 • Мати Божа в Шевченківській поемі вийшла мов на картині давніх, великих малярів: Рафаеля, Мурільйо, Гольбейна, на зверх реальна, ніби справжня жінка, але в свойому душевному виразі якась вища, осяєна небесною красою, божеська. «Марія» - останній великий твір нашого поета.

Відповідь. Богдан Лепкий.

 • Не можна уявити Тараса Шевченка без України – і не можна пізнати Україну без Тараса Шевченка.

Відповідь. Аветік Ісаакян, вірменський поет.

 • Він був сином мужика, - і став володарем духа.

Він був кріпаком, і став велетнем у царстві людської культури.

Він був самоуком, і вказав нові, світлі і вільні шляхи професорам і книжним ученим.

Десять літ він томився під вагою російської солдатської муштри, а для волі Росії зробив більше, ніж десять переможних армій.

Відповідь. Іван Франко.


 • Я радий, що можу додати свій голос до тих, хто вшановують великого українського поета Тараса Шевченка. Ми вшановуємо його за великий внесок у культуру не тільки України, яку він так любив і так промовисто описував, а й культуру світу. Його творчість є благородною частиною нашої історичної спадщини.

Відповідь. Джон Кеннеді, Президент США.

 • У нас у Вашингтоні стоїть пам’ятник українському поету й художнику Тарасові Шевченку. Свого часу, роздумуючи над демократичним експериментом в Америці, він написав:

Коли

Ми діждемося Вашингтона

З новим і праведним законом?

А діждемось – таки колись!Відповідь. Джордж Буш, Президент США.

 • Я тут, щоб сказати вам, що Сполучені Штати віддані справі нового світового ладу, основаного на тому, що Шевченко називав «новим і праведним законом». На владі закону і на гарантії справжньої економічної свободи, політичної свободи, релігійної свободи.

Відповідь. Джордж Буш, Президент США.

 • «Я американський художник і американець плоттю і кров’ю, але те, що я бачив з творів Шевченка-художника, і те, що я знаю про нього як про поета, викликає найглибші почуття щирого захоплення його талантом і творчістю. Я пишаюся цими творами, немовби я сам українець. Ваш Шевченко – це мій Шевченко. Я люблю і ціную Шевченка».

Відповідь. Рокуелл Кент, американський художник і письменник.

 • «… На всі грядущі часи ми сьогодні репрезентуємо світові цю статую Тараса Шевченка, Кобзаря України та Борця за Волю, щоб увічнити віру людини в кінцеву перемогу волі».

Відповідь. Дуайт Ейзенхауер, Президент США.

 • «За глибиною істиною людського почуття, досконалістю слова Тарас Шевченко є не лише великим поетом України, а й одним із найбільших європейських поетів».

Відповідь. Вольфанго Джусті, професор Римського університету.

 • «До того часу, поки народи будуть воювати за свою національну незалежність і демократичні права, вірші Шевченка читатимуть різними мовами».

Відповідь. Назим Хікмет, турецький поет.

 • «Тарас Шевченко – це символ не лише країни, але й всіх, хто бореться за свою гідність будь-де в світі. Тарас Шевченко завжди був рабом, що розлюбив свободу і виборов її. Вірші Шевченка завжди залишаються щирим виявом українського єства, виявом страждань і відваги його народу. Його поезія створювалась на мотивах, що дорогі не лише Україні, а й усьому людству. Коли Шевченко оспіває родючі українські землі, він славить красу всієї планети. Коли говорить про важку працю і бідність українських селян, він думає про трударів усього світу, коли ж милувався тими, хто дорогий його серцю, ми уявляємо людей, яких любимо. Не можу біля цього пам’ятника не продекламувати свій улюблений вірш – вершини гені Тараса –

І мене в сім`ї великій

В сім`ї вольній, новій,

Не забудьте пом’янути

Незлим тихим словом».Відповідь. М.Б. Малруні, прем’єр-міністр Канади.

 • «Слава Шевченка обійшла Європу і докотилася до Індії… Тепер, коли в нашій країні прогресивні сили індійського народу ведуть невтомну боротьбу проти реакційних сил, ми знаємо, що разом з ними великий революціонер і художник Тарас Шевченко. Все своє життя і творчість він присвятив знищенню ганебної експлуатації людини людиною, боротьби проти реакції, за прогрес людства, за мир. Поетичні рядки Шевченка про волю, його могутній заклик до пробудження народу – все це знаходить відгук серед пригноблених народів інших країн. Життя і творчість Шевченка не померкнуть ніколи».

Відповідь. Дхарані Госвамі, індійський письменник.

 • «Цю скромну збірку я присвятив кріпаку Тарасові Шевченку, котрий зваго до скасування кріпацтва в Росії невтомно закликав до звільнення селян. Він робив це, незважаючи на те, що його не раз кидали до в’язниці. А його вірші, які він ховав, закопуючи їх у землю, жандарми розшукували і пилили…

Я присвячую свою працю Тарасові Шевченку та моїм страждаючим братам і сестрам».

Відповідь. Тейсук Сібуя, японський поет.

 • «Слово Шевченка возвеличує, облагороджує, формує наші душі… безперечно, пророча місія Шевченка триває і нині, і він обходить «моря і землі», своїм божественним словом кличе людей до добра та справедливості…»

Відповідь. Нафі Джусойти, осетинський письменник.

 • «Праця над перекладами творів Шевченка була для мене справжнім святом… Ще 1956 року, у свій перший приїзд в Україну, я відкрив для себе велич і красу поезії Шевченка і, побувавши в Каневі, дізнався про його життя борця та мученика. Саме тоді й виникла ідея познайомити грецького читача з національним поетом України».

Відповідь. Янніс Ріцос, грецький поет.

 • Шевченко як вище велике і вічне – невичерпний і нескінченний. Волею історії він ототожнений з Україною і разом з її буттям продовжується нею, вбираючи в себе нові дні і новий досвід народу, відзиваючись на нові болі й думи, стаючи до нових скрижалів долі. Він росте й розвивається в часі, в історії, і нам ще до його осягнення. Ми на вічнім шляху до Шевченка…

Відповідь. Іван Дзюба.

 • «Тарас Григорович умер!..» Україно, мати наша, де твоя утіха, де витає і що тепер робе? Зомліли ніженьки, що по світу носили, зложились рученьки, що тобі служили, закрились карі очі, що на тебе любуючи і сумуючи гляділи, минулися думи і пісні. Перестав твій Тарас сльози лити, стомився, заснути схотів. Матінко наша, Україно, степи наші, могили, Дніпр широкий, небо наше синє! Хто вам пісню заспіває і про вас загадається! Хто вас так щиро любитиме і за вас душу положить!

Тарас Григорович – у труні, снаряжений на той світ! Затих і замовк наш соловейко навіки! Україно, Україно! Де твій син вірний? Мово українська! Де твій батько, що тебе так шанував, що через його і тебе ще більше поважати стали? Надумався, наплакався та й годі сказав: тісно йому було на сім світі, він його і покинув… Довго тебе, тату, на Україну вижидали, як дощику баєвого ждали – тепер перестануть. Як сонечко ясне, що з-за чорних хмар визирає, показувавсь ти на рідній землі, та не довго в їй витав, усе тебе доля на чужину закликала – і очі на чужині закрила, в чужій землі, в чужій труні тіло поховала. Спи ж, тату, поки правда з кривдою силу мірять будуть, поки правда запанує на світі!..»

Відповідь. Феоктист Авраамович Хартахай. Саме йому доручили від імені студентів – українців виступили з промовою на похороні великого поета.

Цю скорботну промову Ф.А. Хартахай з великою увагою слухали М.О. Некрасов, М.Є. Салтиков-Щедрін, І.С. Тургенєв, Ф.М. Достоєвський, М.С. Лєсков, М.Л. Михайлов, В.С. Курочкін, тисячі людей, що прощалися з Тарасом Григоровичем Шевченком. 1. Де встановлені пам’ятники Т.Г. Шевченкові, що ви про них знаєте?

Відповідь.

 • Пам’ятник Т.Г. Шевченкові в Каневі. Канівський державний музей-заповідник «Могила Т.Г.Шевченка». за роки існування (з 1925 р.) музею-заповідника в ньому побувало біля 10 млн. відвідувачів, гостей і делегацій із 120 країн світу.

 • Пам’ятник Т.Г. Шевченкові в Києві – споруджений 10.IV.1962 р. на відзначення 150 річчя з дня Народження Шевченка.

 • Пам’ятник в Харкові (2.VI.1929) Скульптор – М. Манізер і архітектор Й. Лангбард.

 • Пам’ятники Т.Г. Шевченкові збудовані в різних куточках нашої України, Росії. Слава великого сина українського народу сягнула далеко за межі батьківщини поета:

 • В 1951 р. відкрито пам’ятник Шевченкові в Палермо (бронза, граніт, скульптори М. Воронський та О. Олійник, архітектор В. Гнєздилов). Це – дар українцям Канади від народу України.

 • Пам’ятники поетові встановлено

- у Вінніпегу (бронза, граніт, 1961);

- у м. Торонто в Канаді (бронза, 1961);

- у столиці США Вашингтоні (бронза, граніт, 1964), в Аров-парку поблизу Нью-Йорка (граніт, 1970, скульптор В. Бородей, архітектор А. Ігнащенко);

- у столиці Аргентини Буенос-Айресі (граніт, 1971);

- у Франції – в Тулузі (1971) та інших країнах світу.


 1. Які книги про життєвий і творчий шлях Великого Кобзаря ви читали, хто їх автор?

Відповідь.

 • Іваненко Оксана Дмитрівна

- Тарасові шляхи (в 5 частинах),

- роман «Марія» (образ Шевченка є одним із провідних у романі), 1973 р.

- «Маленьким про Великого Тараса» (1963 р.)


 • Степан Васильович Васильченко

- «В бур’янах»;

- «Чайка»;

- «Чарівна книжка»;

- «Минають дні»;

- «Під Тарасове свято».


 • Дмитро Филимонович Красицький

- «Тарасова земля» (1962);

- «Дітям про Шевченка» (1962);

- «Роздуми над словом Тараса Шевченка» (1963);

- «Юність Тараса» (1967);

- «Тарас художник» (1971).


 • Дмитро Коваленко Косарик

- «Син колос» (1962 р.);

- «Добром нагріте серце» (1961 р.) • Олександр Єлисейович Ільченко

- «Петербурзька осінь» (1942).

 • Леонід Іванович Смілянський

- «Поетова молодість» (1960).

 • Юрій Корнелійович Смолич

- роман «Реве та стогне Дніпр широкий» (1960).

 • Іван Дзюба

- «У всякого своя доля» (1989).

 • Максим Рильський

- «Поезія Тараса Шевченка» (1961 р.).

 • О.І. Руденко

- «Вічний як народ» (1998).

 • Под. редакцией И.А. Дзеверина

- «Воспоминания о Шевченко» (1988) та інші.

Використана література

 1. Інститут літератури ім.. Т.Г. Шевченка Академії наук України. Шевченківський словник. У двох томах. К., 1976.

 2. Тарас Шевченко. Кобзар. К., 1976.

 3. О.І. Руденко, Н.Б. Петренко. Вічний як народ. К., 1998.

 4. Шевченківський словник: У 2 т. К., 1977.

 5. Шевченко Т.Г. Біографія. К., 1984.

 6. Світова велич Шевченка. В 3 т. К., 1964.

 7. Спогади про Тараса Шевченка. К., 1982.

 8. Дзюба Іван. У всякого своя доля. К., 1989.

 9. Газетний матеріал.

Каталог: wp-content -> uploads -> 2016
2016 -> Рекомендована література
2016 -> Літературна вікторина Т. Г. Шевченко – великий син України Коли І де народився Т. Г. Шевченко?
2016 -> Тема. Життєвий І творчий шлях французького письменника Альбера Камю; його філософські та естетичні погляди. А. Камю й екзистенціалізм
2016 -> Поетика національного міфу в романній творчості Пола Остера
2016 -> Програма комплексного фахового випробування при вступі на навчання за програмами освітнього ступеня "магістр"
2016 -> Замилування переплітається зі смутком. Ганна Чубач «Зупинюся над рікою» Мета
2016 -> Програма комплексного фахового випробування при вступі на навчання за програмами освітнього ступеня "магістр"
2016 -> Програма комплексного фахового випробування при вступі на навчання за програмами освітньо-кваліфікаційного рівня "спеціаліст"


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Т. Г. Шевченка …В сім`ї великій iconІ мене в сім'ї великій, в сім'ї вольній, новій, не забудьте
Т. Г. Шевченка, його творчість, розвивати інтерес до життя І творчості народного поета, виховувати в учнів любов І шану до геніального...
Т. Г. Шевченка …В сім`ї великій iconІ мене в сім'ї великій, в сім'ї вольній, новій, Не забудьте пом'янути Незлим тихим словом
Мета: удосконалювати навички учнів, систематизувати свої знання за періодами творчості Шевченка, перевірити глибину знань текстів....
Т. Г. Шевченка …В сім`ї великій iconНазва статті Конспект уроку-роздуму з української літератури в 1 класі з використанням мультимедійної технології Тема уроку О. П. Довженко. Кіноповість «Україна в огні» твір про трагедію українського народу у Великій Вітчизняній війні
Тема уроку. О. П. Довженко. Кіноповість «Україна в огні» – твір про трагедію українського народу у Великій Вітчизняній війні
Т. Г. Шевченка …В сім`ї великій iconУрок: " Життєва та творча сторінка Тараса Григоровича Шевченка "
Тарас Шевченко народився 25 лютого (9 березня за новим стилем) 1814 року в селі Моринці Київської губернії (нині Черкаська область)...
Т. Г. Шевченка …В сім`ї великій iconНародилася в селі Заньки на Чернігівщині в дворянській сім’ї 3 серпня 1860р. Вона була п'ятою дитиною в сім’ї збіднілих дворян Адасовських

Т. Г. Шевченка …В сім`ї великій iconВ сім’ї вольній, новій… (до 200-іччя з дня народження Т. Г. Шевченка)
Божому. Дід поета по батькові – Іван – теж був людиною обдарованою, патріотом України, учасником подій, відомих під назвою «Коліївщина»....
Т. Г. Шевченка …В сім`ї великій iconЗгадаємо всіх поіменно Збірник сценаріїв тематичних культурно-мистецьких заходів, присвячених 70-й річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років Рівне, 2014
«Згадаємо всіх поіменно»: збірник сценаріїв тематичних культурно-мистецьких заходів, присвячених 70-й річниці Перемоги у Великій...
Т. Г. Шевченка …В сім`ї великій iconМузичні образи в літературних творах
Навчальні : зосередити увагу учнів на великій життєствердній силі музичного мистецтва в сюжеті оповідання «Старий кухар»
Т. Г. Шевченка …В сім`ї великій iconВчуся бути сонечком Виховна година Мета
Я сім’я – школа – рідний край – Україна; розкрити взаємодію у сім’ї, колективі, суспільстві; організовувати активне спілкування дітей...
Т. Г. Шевченка …В сім`ї великій iconВизволення житомирщини у великій вітчізняній війні 1941-1945 рр.
Чи вірний цей підхід, котрий давно вже став традицією для переважної більшості дослідників?


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка