7 клас, українська література
Тема :
М. Рильський. «Спасибі» («Яке це славне слово — хлібороб...»). Почесна праця хлібороба; поетичне вираження любові до матері-землі. Людина-трудівник - творець усіх матеріальних і духовних цінностей. Поняття про інверсію.
Мета:
-
ознайомити учнів з віршем М. Рильського «Спасибі», розкрити ідейно-художнє багатство вірша, показати, як поет уславлює хліборобську працю;
-
дати учням поняття про інверсію;
-
удосконалювати вміння виразно читати вірші;
-
виховувати в учнів любов і пошану до хліба, трудівників-хліборобів.
Обладнання: інтерактивна дошка.
Хід уроку :
-
ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
-
Фронтальне опитування.
(запитання висвітлюються по черзі на ІД )
-
У яких умовах жив і виховувався М. Рильський?
-
Розкажіть про літературну, наукову, громадську діяльність М. Рильського.
-
Назвіть збірки поезій М. Рильського.
-
Прокоментуйте епіграф до творчості Рильського. Чи відповідає він суті його поезії?
-
У якому році було створено вірш М. Рильського «Мова»? Чи є він актуальним сьогодні?
-
У чому виявляється патріотичний зміст поезії М. Рильського «Мова»?
-
До чого закликає нас поет? Свою розповідь підтвердіть словами з поезії. Обґрунтуйте основну думку вірша.
Відповіді учнів ілюстровані на ІД портретом М.Рильського, фото –учні у Літературно-меморіальному музеї Максима Рильського
2. Декламування учнями вірша М. Рильського «Мова» напам'ять.
III. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
На ІД слова:
„На колосі, на звичайному і незвичайно дивовижному — сивому колосі жита і золотому пшениці — з віку у вік трималася людська доля”.
(Михайло Стельмах)
Демонстрація на ІД слайдів, присвячених праці хлібороба.
-
Завдання для учнів:
-
Переглянувши слайди, використовуючи опорні слова, складіть короткий репортаж про те, як хліб потрапляє до нашого столу.
-
Розповіді учнів про хліб, його значення в житті людини.
3. Слово вчителя,
У творчості Максима Рильського значне місце займає тема праці, прославлення людини -- трудівника, хлібороба. Історія свідчить, що давня назва українців була орії. Від слова «орати». Споконвіку працюючи біля землі, вони добре знали ціну хлібу. Хліб у народі завжди був у пошані. Шанують і поважають також у народі і хліборобів, адже завдяки їхній нелегкій праці з'являється у нас на столі хліб. Наша країна має багаті, плодючі землі. Але природа, земля не можуть дати врожаю без праці. Багатий урожай був би неможливим без зусиль, яких докладають наші невтомні трудівники — хлібороби. Це вони, справжні господарі землі, вирощуючи високі врожаї, підносять добробут країни, збагачують духовну культуру. Саме їм, хліборобам, і присвячений вірш М. Рильського «Спасибі».
-
Виразне читання учнями чи вчителем вірша М. Рильського «Спасибі».
-
Бесіда з учнями.
(запитання висвітлюються на ІД)
-
Визначте стисло, про що написаний цей вірш. Які почуття він збуджує?
-
Знайдіть у тексті рядки, у яких мовиться про нелегку хліборобську працю. За що поет прославляє професію хлібороба?
-
Якими художніми засобами автор досягає образності, створює яскраві поетичні картини?
-
Визначте головну думку поезії. У яких словах вона виражена?
6. Доповнення вчителя.
Вірш М. Рильського «Спасибі» відзначається багатством і різноманітністю образотворчих засобів. У цьому художньому творі, крім тропів, є ще особливі звороти мови, які дають змогу авторові досягти виразності й емоційності вислову. Називають такі звороти мови стилістичними, або синтаксичними фігурами, бо їхнє змістове значення стає зрозумілим лише у контексті твору.
До таких синтаксичних фігур належить і інверсія.
(визначення висвітлюється на ІД)
Інверсія (від грецьк. перестановка) — це перестановка слів у поетичному тексті з метою увиразнення їх, порушення узвичаєного порядку слів відповідно до логічних, ритмічних та стилістичних вимог, для надання вислову нового відтінку. Інверсія вживається тоді, коли автор хоче наголосити на певному слові, виділити його для яскравішого змалювання образу.
-
Завдання для учнів:
-
Знайти у вірші М.Рильського „Спасибі” інверсію, підкреслити на електронній дошці за допомогою маркерів.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Запитання до учнів.
-
Визначте тему та ідею вірша «Спасибі».
-
За що поет прославляє професію хлібороба?
-
Якими художніми засобами автор створює яскраві поетичні картини?
-
Знайдіть у вірші «Спасибі» інверсію, визначте її роль.
-
Виразно прочитайте вірш.
2. Вправа „відкритий мікрофон”
- На цьому уроці для мене важливим відкриттям стало те, що ....
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Навчитися виразно читати вірш «Спасибі», підготуватися до написання твору на тему: «Хліб -- усьому голова», підібрати прислів'я і приказки, вірші про хліб.
Поділіться з Вашими друзьями: |