Тема: Дитячі роки Т.Г. Шевченка
О.Іваненко «Тарас у наймах»
Мета: - поглибити знання учнів про історію українського народу;
- ознайомити учнів з деякими відомостями про раннє дитинство
великого українського поета і художника;
- вчити аналізувати твір;
- виділяти в тексті головне; характеризувати головного героя твору;
робити висновки з прочитаного;
- розвивати зорову пам'ять, зв’язне мовлення, читацькі інтереси учнів;
- виховувати інтерес до вивчення історії України, любов і повагу до
художника і поета Т.Г.Шевченка.
Обладнання: портрет Т.Г. Шевченка, репродукції художніх творів поета,
автопортрети, автопортрети – офорти Великого Кобзаря, запис
пісні «Зацвіла в долині…», виставка книг про Т.Г.Шевченка,
закодоване послання, портрет О.Іваненко, портрет І.Їжакевича і
його картина «Тарас – пастух».
Тип уроку: Вивчення нового матеріалу.
Хід уроку:
1. Організація класу до уроку
Наш девіз: «Працюй - творчо,
відповідай – швидко,
точно і правильно!»
2. Актуалізація опорних знань
(Звучить мелодія пісні «Зацвіла в долині…»)
2.1. Гра «Прочитай послання»
2.2. Гра «Риминки»
2.3. Робота з класом
- Про кого сказано ці слова?
«Він був і пастухом, і погоничем, і «козачком», і ким тільки не був, і чого
тільки не робив! Але все ж йому хотілося бути малярем. Все що бачив,
хотілося малювати!»
(Про Тараса Григоровича Шевченка)
-
А хто такий Тарас Григорович Шевченко?
2.4. «Асоціативний кущ»
ШЕВЧЕНКО
2.5. Перевірка риминок.
Тече вода з – під … калина
Яром на … водою
Пишається над … долину
Червона … явора
Пишається… зеленіють
Явір… верболози
А кругом їх … молодіє
І лози… калинонька
* * *
Садок вишневий коло … дівчата
Хрущі над вишнями … йдуть
Плугатарі з плугами … гудуть
Співають ідучи … ждуть
А матері вечерять … хати
2.6. Перевірка послання.
Б) Тарас Григорович Шевченко народився 9 березня 1814 року у селі
Моринці на Черкащині. У 9 років померла мати, а в 11 – помер і батько. 24
роки він був кріпаком, 10 років мучився у солдатській неволі на заслані і
лише 13 років був вільною людиною. Всього прожив поет 47 років. Помер
10 березня 1861 року і похований на Чернечій або Тарасовій горі у місті
Києві.
У своїй автобіографії він писав:
1
|
Частину
|
5
|
історії
|
70-24=46
|
500-32=468
|
2
|
Становить
|
6
|
мого
|
100-18=82
|
100+115 = 215
|
3
|
Батьківщини
|
7
|
моєї
|
50-35=15
|
66+7 = 73
|
4
|
Історія
|
8
|
життя
|
100-27=73
|
(46821573)
|
|
(46821543)
|
|
2.7. Мотивація навчальної діяльності
«Історія мого життя становить частину історії моєї Батьківщини»
- Чи мав право Тарас Григорович Шевченко сказати так про своє життя?
(Доведемо це).
3. Повідомлення теми уроку
- Ми продовжуємо вивчати розділ «Шевченкове слово». І сьогодні одну із
сторінок біографії Т.Г.Шевченка, а саме дитячі роки малого Тараса,
відкриває нам О.Д. Іваненко (портрет на дошці).
- А хто така О.Д. Іваненко?
3.1. Повідомлення пошукової групи (ерудитІ)
а) Народилась О.Д.Іваненко 13 квітня 1906 року у місті Полтаві. У домі
О.Д. Іваненко була чимала бібліотека, тож дівчинка змалку
заприятелювала з книгами. А улюбленим письменником Оксани був Тарас
Григорович Шевченко. Оксана Дмитрівна Іваненко написала славнозвісну
книгу «Тарасові шляхи» і отримала за неї у 1974 році премію імені Лесі
Українки – це найвища нагорода у світі дитячої літератури.
- Так О.Іваненко писала книгу «Тарасові шляхи» (ось вона) цілих 20 років,
їздила по тих місцях, де жив і творив Тарас Шевченко.
- З якої сім’ї походив Тарас Григорович Шевченко?
(З сім’ї селянина – кріпака)
- Так, кріпак і син кріпака – це власність пана.
Справді давно те діялось. Це був історичний період – кріпаччина.
б) Повідомлення пошукової групи (ерудитІІ)
«Кріпаччина – велике лихо для народу. Кріпак був у повній залежності від
пана, працював на нього цілісінький день, а своє поле залишалося
необробленим»
в) Повідомлення пошукової групи (ерудитІІІ)
«Пан міг засікти кріпака до смерті, бити так батогом, що спина
перетворювалась у криваві шматки м’яса, на які ще й сипали сіль, або міг
продати кріпака, розлучивши його із сім’єю, міг програти в карти,
обміняти на собак».
- Уявляєте собі таке безправ’я, приниження, яке терпів народ! Кріпак був у
повній неволі, був невільником.
4. Робота над новим матеріалом
«Там матір добрую мою
Ще молодую у могилу
Нужда та праця положила.
Там батько плачучи з дітьми,
А ми малі були і голі,
Не витерпів лихої долі,
Умер на панщині, а ми –
Розбіглися межи людьми
Мов мишенята…» - так писав Тарас Григорович Шевченко про свою гірку
долю, коли залишився сиротою
.
4.1. Ерудит VI. «Калинова схованка»
«Вже другий день Тарас сидів у кущах калини голодним. У чоловіка, що в їхній хаті був на постої, хтось гроші вкрав. «А він же їх, тих грошей, не бачив навіть…»
Смоктало в животі. Зірвав кетяг калини укинув ягідку до рота й одразу виплюнув. «Яка ж терпка й недобра! А вже червона…»
І насторожився. Раптом: почулися кроки. Прибрав рукою лапате віття і обережно визирнув. «Сестра Ярина! Таки прийшла, втекла від лютої мачухи». Лише вона та ще Тарасів друг, знали, де ховався бідний утікач.
- Принесли їсти? – ковтнувши слину, подавсь до сестри Тарас.
- Еге, - озвалась Ярина, і з білого рукава дістала м’який, пахучий, ще навіть
теплий окраєць хліба».
- Ця історія не закінчилася просто. Син мачухи Оксани Степан, який і вкрав гроші, дізнався, де ховається Тарас і виказав місце схованки. Знайшовши хлопця, мачуха і дядько Павло 3 дні його били і знущалися над ним. Врятувала його подруга Оксана і сусіди, заступившись за сироту. Після цього Тарас покинув рідну хату (втік) і пішов у найми.
Сценка «Тарас і Ярина»
Ярина: Я на хвилинку забігла до тебе.
Тарас: Спасибі, Яринко, хоч ти мене не забуваєш.
Ярина: Тарасику, а в тебе є малюнки? Покажи.
Тарас: Добре, тільки, тобі, сестричко (показує дощечку з малюнками). Ось
наша хата.
Ярина: Дуже схожа. Невже це ти сам? А чого ж на дощечці?
Тарас: Паперу не було. Дяк не давав. Обіцяв учити малювати. А …! Хіба
йому болить голова за мене? Тільки п’є та шмагає мене різками.
Ярина: І зараз? (Тарас киває головою). Та хай йому грець. Вертайся додому.
Тарас: А там що?
- Що сталося далі з Тарасом ми почуємо, прочитавши оповідання О.Іваненко
«Тарас у наймах». Але згадаймо значення деяких слів.
4.2. Словникова робота
Пан – багатий чоловік
Дяк – людина, яка прислуговує церкві
Маляр – художник
«Даровий наймит» - людина, яка працює задарма
Кріпак – невільник
Управитель – людина, яка керує панським маєтком
«Козачок» - хлопчик-прислужник
«Ні на дуду грець» - людина, яка нічого не вміє робити
4.3.Робота над текстом
О.Іваненко «Тарас у наймах»
а) Читання тексту вчителем і учнем
- Яка була у Тараса заповітна мрія? (навчитися малювати)
б) Мовчазне читання тексту учнями
- Які власні назви зустрічаються у тексті?
- Скільки дітей було у сім’ї Тараса, назвіть їх імена.
в) Тестування
1. Після смерті батька Тарас пішов до:
а) тітки; б) пана; в) учителя - дяка
2. Другий дяк був:
а) учителем; б) служкою; в) малярем
3. Третій дяк сказав, що з Тараса вийде:
а) великий художник; б) козачок; в) нічого не вийде
4. Потім Тарас пішов:
а) у найми; б) у солдати; в) додому
5. Що купував собі Тарас на зароблені гроші?
а) цукерки; б) бублики; в) папір
6. Тараса залишили у пана:
а) козачком; б) управителем; в) конюхом
г) Перевірка тексту (відповідь на дошці, оцініть себе)
д) Читання тексту вголос (різні види читання)
- в особах; - в зірочку;
- ланцюжком; - абзацами.
- «буксиром» ;
4.4. Гра «Голка і нитка» (перше слово читає вчитель)
4.5. Релаксація (фізхвилинка)
- Що любив Тарас малюючи робити? (співати)
- А який голос був у Тараса? (дуже хороший голос був у Тараса)
- Ось і ми зараз з вами відпочинемо, поспіваємо.
Пісня «Зацвіла в долині червона калина…»
4.6. Продовження роботи над текстом
- Гра «Слідопит» (Вибіркове читання).
- Чого дяк не шкодував для школярів? (різок)
- Що купував Тарас на зароблені гроші? (папір)
- Куди пішов Тарас, коли третій дяк йому відмовив у навчанні? (у найми,
пастухом пасти громадську отару овець у с. Кирилівка, у 1827р.)
4.7. Інсценізація
Оксана: - Чом же ти плачеш? От дурненький! Давай я сльози витру. Не
сумуй, Тарасику, адже кажуть найкраще від усіх ти читаєш,
найкраще за всіх співаєш, ще й кажуть малюєш. От виростеш –
будеш малярем!
Тарас: - Еге ж, Оксано, малярем. А всі кажуть, що я ледащо, ні на що не
здатний. Ні, я не ледащо! Я буду таки малярем!
Оксана: - Авжеж будеш! А що ти ледащо, то правда. Дивись де твої
ягнята.
4.8. Робота над картиною І. Їжакевича «Тарас – пастух» (1935р)
- Портрет І. Їжакевича (1864 – 1962)
- Коротке повідомлення про художника
4.9. Ерудит V. Повідомлення про художника І.Їжакевича
Іван Сидорович Їжакевич – народний художник України, відомий за її
межами. В дитинстві йому, як і Тарасу, довелося пасти овець. Він
самотужки «вибрався в люди»завдяки своєму таланту художника.
В основу картини покладено вірш «Мені 13 минало, я пас ягнята за
селом…»
- Де відбуваються події зображені на картині? (За селом, під парканом
панської садиби)
- Хто зображений на передньому плані? (У центрі картини ми бачимо
хлопчика, що сидить, а біля нього лежить солом’яний бриль, і хліб у
торбинці – весь його обід, про який він, мабуть, забув)
- У що одягнутий хлопець? (Одяг у хлопця старий, весь в латках і дірках)
- Що робить хлопчик? (Він поклав на коліна клаптик паперу й малює,
забувши про овець)
- Що ви можете сказати про нього? (Він захоплено малює, мріє стати
художником)
- Що зображено на задньому плані картини? (Там, вдалині видніється
церква)
- Що ви бачите в лівому кутку картини? (В лівому кутку картини,
вдалині, видно сільські хатки, а на пагорбку, за березами – вітряк)
- Які враження справила на вас картина? (Сумні, показана важка доля
хлопчика – сироти, кріпака)
- У цих місцях, де Тарас пас овець, за селом Кирилівка стоїть пам’ятник
малому Тарасу – пастуху. (Демонстрація фото)
4.10. Складання характеристики головного героя оповідання.
- Знайдіть у тексті і прочитайте слова, які характеризують Тараса.
- Який був Тарас? (Голодний, обідраний, мрійливий, сумний, добрий,
щирий…)
- Що робив Тарас? (хотів учитися, прибирав, розтирав, носив, мріяв,
малював, співав, заробляв, купував, ховався)
- Яка ж головна думка тексту? (Тарас весь час мріяв вчитися малювати)
5. Ознайомлення з репродукціями картин Тараса Григоровича
Шевченка.
Розповідь вчителя:
- Ставши «козачком» - прислужником у пана з Т.Г.Шевченком стався
такий випадок:
(1829р) – 15 років
«Одного разу пан Енгельгардт та пані поїхали на бал, а Тарас засвітив
свічку і став малювати портрет козака Платова – учасника Вітчизняної
війни 1812 року.
Він так захопився, що й не почув, як пани повернулися додому, і не зустрів
їх як належить слузі. За це пан нам’яв йому вуха, кричав, що він міг
спалити будинок і наказав відшмагати його на стайні різками.
- Оскільки пан хотів мати свого власного художника, то він віддав Тараса в
науку до В.Ширяєва – майстра різних живописних справ і саме тоді Тарас
намалював портрет пана Енгельгардта (1833р.)
Вірш: Хоче малювати, прагне він до знань
Та за це багато зазнає знущань
Нишком він малює статуї в саду,
Вночі пише вірші про людську біду.
О, довіку вдячний був Тарас Шевченко,
Що в саду, у Петербурзькім
Стрів його Сошенко
Сошенко й Григорович у розумнім колі
Вирвали талант вкраїнський
З тяжкої неволі.
- 22 квітня 1838 року Шевченко став вільною людиною. За 2500
карбованців його викупили у пана Енгельгардта. І він вступив до
Петербурзької Академії Мистецтв, закінчив її і став художником –
академіком (академіка отримав за гравюру)
5.1.Словничок:
«Гравюра» – (вирізати, створювати рельєф), вид графічного мистецтва,
створення тиражованих зображень шляхом контрастного
друку з рельєфних поверхонь або через трафарет.
«Офорт» - (буквально міцна вода і азотна кислота), різновид гравюри на
металі, котрий дозволяє отримувати відтиски з друкарських
форм, які попередньо оброблені кислотами.
5.2. В галереї Тараса Григоровича Шевченка.
- Погляньте, які чудові картини залишив нам у спадок Тарас Григорович
Шевченко (майже 1200 мистецьких творів дійшло до нас)
- Він залишив 60 автопортретів своїх, без яких ми б не знали, яким був
Великий Кобзар. В його очах – журба, біль, туга за Україною,
невиплакані сльози.
- А ось його хатина (1843р.) виконана в техніці – сепія. І фарба – сепія,
зроблена з чорнильного мішочка морського молюска – каракатиці,
коричневого кольору.
- Зараз це хата-музей, а біля неї стоїть пам’ятник малому Тарасу.
6. Підсумок уроку
- То чи мав право Тарас Григорович Шевченко сказати так: «Історія мого
життя становить частину історії моєї Батьківщини» ?
(Так, мав. Саме на його життєвому прикладі виразно показане життя
селян-кріпаків.)
- Чи здійснилася заповітна мрія Тараса Григоровича Шевченка?
(Так, він став художником)
6.1. Складання сенкану
Тарас Дитинство
Мрійливий, допитливий Тяжке, сумне
Малював, читав, мріяв Мріяв, малював, вчився
Син кріпака – власність пана Весь час мріяв Тарас
Художник вчитися малювати
Мрія
7. Домашнє завдання
Читати і переказувати оповідання О.Іваненко «Тарас у наймах»
Скласти сенкан за словом Шевченко
Поділіться з Вашими друзьями: |