Тема . Джек Лондон. «Любов до життя». Особливості сюжету та ідеї оповідання.
Мета. Дати короткі відомості про життя та творчість Джека Лондона, відображення життєвого досвіду в тематиці творів; розкрити суть заголовка оповідання «Любов до життя»; розвивати вміння виділяти ключові епізоди, навички вдумливого читання; викликати інтерес до творчості Джека Лондона
Обладнання. Портрет Джека Лондона, презентація, учнівські малюнки, міні-підручник, виставка творів, карта світу
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.
«Доки людина бореться, вона сильніша за власну долю»
Е.-М. Ремарк
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності.
Учитель. Діти, ви вже переконалися, що література – це предмет, який дає нам можливість познайомитися з прекрасними художніми творами, а й подорожувати країнами та континентами. Згадайте, де вже ми заочно побували лише у цьому навчальному році, у яких екзотичних місцях?
(З Робінзоном Крузо на безлюдному острові у Тихому океані, з Діком Сендом та його командою в Африці)
А сьогодні ми з вами відправляємось на Аляску. Де вона знаходиться і що це за місце на землі, нам розповість учитель географії.
Учитель географії. Розповідь про географічне положення та природні умови Аляски (з демонстрацією слайдів)
ІІ. Презентація теми та мети уроку.
Учитель. Ви бачите, який це суворий край. І тут можуть вижити лише мужні, стійкі, сильні духом люди. Одним з тих, хто побував там, зумів вистояти, був американський письменник Джек Лондон. І сьогодні ми познайомимося з цим письменником, його нелегкою долею, вмінням боротися і показати в своїх творах таких же сильних духом людей.
ІІІ. Робота над темою уроку.
Учитель. На Алясці, а саме у Клондайку, побував Джек Лондон. Тут розвиватимуться події, пов’язані з героями його творів. Що ж там відбувалося наприкінці ХІХ ст.? Про це нам розповість учитель історії.
Учитель історії. У 1896 році на р. Юкон, що на Алясці, було знайдено золото. Сюди прибуло 25тиссяч золотошукачів. Слово «Клондайк» стало чарівним. Тисячі людей загинули від цинги і браку досвіду виживання в суворих північних краях.
-
Чому ж відправився у таку небезпечну подорож Джек Лондон? Для цього потрібно знати його біографію.
Презентація «Життя і творчість Джека Лондона»
-
Так яким було життя Джека Лондона до подорожі на Північ?
Учитель. Коли Джек Лондон повернувся з Аляски, йому було лише 22 роки. «Зі своєї подорожі на північ я вивіз справжні «золоті самородки» - оповідання, історії, які увійшли до золотого фонду американської і світової літератури». Так з’явились його «Північні оповідання», до яких ввійшло «Любов до життя»
Робота над оповіданням " Любов до життя "
Бесіда
- Яке враження справив на вас твір, прочитаний вдома?
Виділення ключових епізодів
«Зрада Білла»
«Боротьба з голодом»
«Помилка рибалки»
«Зустріч з ведмедем»
«Фінал життя Білла»
«Поєдинок з вовком»
«На китобійному судні»
- Назвіть головних героїв. Скільки їх? ( Двоє. Білл та його товариш)
- Як ви вважаєте, чому головний герой не має імені? ( Автор прагне до узагальнень. Його цікавить просто людина в критичній ситуації, головне, щоб вона залишилася людиною )
- Як ви оцінюєте вчинок Білла? ( Як аморальний. Адже він покинув свого хворого товариша серед безкрайньої пустелі)
- Що допомогло герою вижити? ( Те, що він любив життя, боровся за нього щосили)
Робота з текстом та міні-підручником в групах
- Пригадайте, що таке сюжет твору? Визначте елементи сюжету оповідання.
▪ Експозиція – опис Півночі та золотошукачів.
▪ Зав’язка – Білл кидає свого хворого товариша.
▪ Розвиток дій – герой бореться за життя.
▪ Кульмінація – сутичка з вовком.
▪ Розв’язка – порятунок героя.)
• Доведіть, що цей твір є оповіданням.
Наявні усі ознаки:
Невеликий прозовий твір;
Невелика кількість героїв (двоє);
Однолінійний сюжет (тема: як людина бореться за життя в Білій Пустелі);
Невеликий проміжок часу (декілька тижнів);
Стислі описи.
ІV. Етап рефлексії.
Бесіда
-
Спробуйте пояснити суть заголовку до оповідання.
-
В перекладах оповідання існує ще один варіант назви – «Жага до життя». Який, на вашу думку, більш влучно розкриває головну думку?
Словникова робота
Жага – бажання, жадання, темперамент, запальність, пристрасність.
Любов – захоплення, вподоба, відданість, пристрасть, слабкість до… . інтерес.
-
Мовою оригіналу воно звучить «Love of Life».
Робота з словником.
Визначення теми та ідеї оповідання.
Тема – це оповідання про мужність і стійкість, про зраду, про виклик смерті, про протиборство людини й природи.
Головна думка – перемога людини над собою, над смертю, над життєвими обставинами, збереження людської гідності.
«Мікрофон»
- Які епізоди оповідання схвилювали вас найбільше? Чому?
- Чому вчить оповідання?
Домашнє завдання. Знайти в тексті оповідання описи природи та їх вплив на головного героя
Поділіться з Вашими друзьями: |