Тема. Франсуа Війон ( між 1431-32- після 1463). “Балада прикмет”. Особливості жанру літературної баладиДата конвертації04.07.2017
Розмір84,6 Kb.

Тема. Франсуа Війон ( між 1431-32- після 1463). “Балада прикмет”. Особливості

жанру літературної балади.


Мета: з’ясувати особливості літературної балади; дати короткі відомості

про епоху, долю та творчість Ф. Війона; допомогти учням

зрозуміти філософський зміст твору, схарактеризувати роль

вживання в тексті засобів виразності; розвивати навички аналізу

поетичного твору, усного мовлення та дослідницької роботи;

виховувати інтерес до самопізнання.Тип уроку: урок засвоєння нових знань і розвитку на їх основі умінь та

навичок.


Обладнання: додаток № 1. Презентація (9 слайдів).

ХІД УРОКУ


Скрізь прийнятий, я

гнаний звідусіль.

Ф. Війон

Дивних багато в світі див,

Найдивніше із них - людина.

Софокл

І.Вступне слово вчителя. Звучить фонозапис пісні Б.Окуджави “Молитва Франсуа Війона”.

“Три дні на те, щоб покинути Париж. Це єдине, чого зміг домогтися 5 січня 1463 року метр Франсуа де Монкорб’є на прізвище Війон, засуджений до страти через повішення за те, що він був нібито причетний до однієї кримінальної справи. І ось 8 січня, на початку року, Війон назавжди вийшов з історії, але став навіки легендою. Через 10 років йому дозволили повернутися. Але до цього часу вже ніхто його не пам’ятав. Тому, коли у 1489 роуі книготорговець П’єр Леве надрукував його “Великий заповіт” і балади, у Парижі не знайшлося жодної людини, яка змогла б похвалитися особистим знайомством з видатним поетом...”- так пише у своїй книзі дослідник творчості найвидатнішого французького поета Середньовіччя Франсуа Війона – Жан Фав’є.


ІІ. Оголошення теми, мотивація навчальної діяльності, робота з першим епіграфом.

Хто ж він, поет, який сказав про себе: “Скрізь прийнятий, я гнаний звідусіль”? Злочинець чи праведник? Волоцюга чи геній? Сьогодні ми познайомимося особистістю, у життєписі якої втілилися фатальність лихої долі, трагізм життя обдарованої особистості й потяг до чогось кращого, високого, прекрасного і пересвідчимося у справедливості його слів.

У процесі заняття ви зможете уявити, чим жила видатна людина наприкінці епохи, яку ви зараз вивчаєте на уроках історії, що її хвилювало, над чим вона замислювалася і спробуєте скласти для себе її образ, складний і суперечливий.


 • Запис теми та першого епіграфа в зошити.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

 1. Розповідь учнів, які отримали індивідуально-пошукові завдання, про епоху, коли жив Ф.Війон та про його долю.

Учень-історик. Ф.Війон жив у епоху Високого Середньовіччя. Це були смутні часи для Франції. У рік його народження було спалено на вогнищі Жанну д’Арк, у 1453 році закінчилася Столітня війна між Францією та Англією. Франція була винищена, знеможена довгою англійською окупацією, пошестями й голодом. Банди розбишак бродили дорогами. Судді швидко судили, а кати квапливо вішали. Війна відвернула людей від праці, привчила шукати легкої здобичі, прибутку за рахунок іншого, бавитися, бенкетувати і бешкетувати. Непевність, хаос, падіння моралі панували у Франції.

У цей же час турки захопили Константинополь, що призвело др падіння Візантійської імперії та загрози християнському світові від мусульман. Феодали продовжували боротися за владу, церква поступово втрачала свій авторитет, народ піднімався на повстання у Франції, Британії, Німеччині. Епоха Середньовіччя добігала кінця, зароджувалася нова – Відродження.

На Сході кажуть: “Не дай Бог жити у час змін”. А Війону довелося... У цій круговерті опинилася людина, яка з великою щирістю, життєвою правдою і геніальною майстерністю зобразила весь цей духовний хаос.

Учень-мистецтвознавець. На шастя, Високе Середньовіччя знамените не тільки своїми сумними подіями. Своєрідним символом доби стали архітектурні пам’ятки у готичному стилі. Це, передусім, собори. Вони займали невелику площу, але були дуже високими. Один із найзнаменитіших – Нотр-Дам у Парижі, або собор Паризької Богоматері. Він мав стрільчасті арки, дві високі стрімкі вежі по боках фасаду, замість центрального куполу – тонкий шпиль.

Та незабаром будівельні майстри створять ще більш високі, стрімкі, легкі споруди, що просто рвуться в небо. Наприклад, собор в Ам’єні займає ділянку 7700 кв.м. Але його склепіння підноситься на таку висоту, що він здається вузьким. Ще вище здіймаються вежі головного фасаду. З часом стрільчасті вікна стають все більшими, проміжки між ними все вужчими. Оскільки готичні храми майже не мають стін, а мають тільки каркас, всередині них немає ні стінних мозаїк, ні фресок. Їх замінюють вітражі – картини, складені з різнокольорового скла. Сонце просвічує крізь скло і забарвлює інтер’єр у фантастичні кольри. На головному фасаді міститься єдине вітражне вікно круглої форми, воно має поетичну назву роза.

Фасади і портали храмів зазвичай прикрашали скульптурні зображення святих та королів або зображення алегоричного змісту. Водостоки та інші технічні деталі часто мали вигляд фантастичних тварин. • Віртуальна екскурсія готичною Францією. Демонстрація на мультимедійному екрані слайдів із зображеннями готичних споруд і статуй.

Учень-біограф. Все, що відомо про Ф.Війона, ми знаємо з двох джерел – з його власних віршів і з судових документів, що офіційно зафіксували деякі епізоди його біографії. В одному з віршів Війон писав:

Не ангел я, що й добре знаю,

Ні діадеми на чолі,

Ні крил за спиною не маю...

Народився він у Парижі в 1431р. І спочатку носив ім’я Франсуа з Монкорб’є. Малим втратив батька, а незаможна мати віддала його на всиновлення священикові Гійому Війону, настолятелю церкви Святого Бенедикта. Дванадцятирічним він вступив на “факультет мистецтв” – підготовчий факультет Паризького університету. У 1452 р. здобув ступінь ліценціата і магістра мистецтв – скромне становище, покращити яке можна було б, продовживши освіту, але Війон не став.

5 червня 1455 р. – фатальний день для Війона: на нього напав з ножем священик Філіпп Сермуаз. Франсуа, обороняючись, його смертельно поранив. Це була самооборона, і потерпілий перед смертю Війона простив, та поет, злякавшись, втік з Парижу. Пізніше суд його виправдає. Саме тоді, шукаючи хоч якоїсь роботи, він зійшовся з професійними злочинцями і з волі чи не з волі став, власне, одним із них. Ф.Війон причетний щонайменше до двох пограбувань. Наприклад, Наваррського кледжу, коли грабіжників викрили, а Франсуа знову втік з Парижу. Гроші йому були потрібні для поїздки в Анжер, щоб стати придворним поетом. Коли це не вдалося, кілька років поневіряється країною. Певний час був при дворі короля-поета Карла Орлеанського і герцога Бурбонського. Кілька разів його заарештовували. У 1460 р. Випустили по амністії з нагоди приїзду до Орлеану герцогської родини. Через рік у в’язниці м.Мен-на-Луарі його амністували у зв’язку з тим, що містом проїжджав король Людовік ХІ.

Невдовзі після того за участь у бійці, під час якої було поранено папського нотаріуса, його заарештували і винесли вирок – повісити. Чекаючи на його виконання, Війон напише чотири рядки, які уславлять його ім’я не менш, ніж уся його попередня поезія:Я – Франсуа, намилив кат

Вже зашморга три рази,

І скільки мій заважить зад,

Довідаються в’язи.

 • Демонстрація слайда із репродукцією акварелі К.Вердука “Портрет Ф.Війона”.

Вирок замінили десятирічним вигнанням з Парижу, бо Війон був тільки присутнім під час бійки. 8 січня 1463 р. Він залишив Париж і більше про нього нічого не відомо. Решта – легенди.

Творчість Війона – невелика: дві поеми (“Великий Заповіт” та “Малий Заповіт”) а також 16 віршів. Власне і писав він лише 6 років (1456-1463). Серед його творів особливо вирізняються балади.2. Робота з таблицею “Балада”, що демонструється на мультимедійній дошці. Повторення відомостей про жанр, підготовка до сприйняття твору.

Балада (фр. ballade, від прованс. ballar – танцювати) – ліро-епічний жанр фольклору та літератури.

Характерні риси балади:

 1. Невеликий віршований твір.

 2. В основі твору – незвичайна подія: героїчна чи фантастична.

 3. Поєднання рис лірики і епосу.

 4. Напружений драматизм сюжету.

 5. Емоційність переживань героїв.

 6. Літературна балада пов’язана з фольклором (мотиви, образи, художні засоби).

 7. Мелодійність, наспівність.


3. Виразне читання “Балади прикмет” Ф. Війона учителем.

 1. Навчальна пауза.

 2. Бесіда на первинне сприйняття.
 • Чи цей твір, на ваш погляд, - балада?


 • Які характерні ознаки жанру відсутні? (Незвичайна подія: героїчна чи фантастична).

 • Коментар учителя. У Італії та Франції (на півдні Європи) літературна балада мала свої особливості: три строфи, рефрен (повтор рядка після кожної строфи), звертання до певної особи. Південна балада складалася на тему кохання, але не обов’язково. Часто це балада філософська – у ній автор говорить про дуже важливі проблеми, складні для розв’язання, вічні. Спробуймо їх сформулювати і відповісти на питання, чому для автора вони такі важливі.

6. Повторне читання балади.

7. Аналіз твору.

 • На що в побудові балади ви перш за все звернули увагу?

 • Як називається такий повтор слів на початку рядків вірша?

 • У Війона анафора поширюється на весь вірш. Як ви думаєте, з якою метою? (Об’єднує всі знання, враження від світу воєдино, надає мелодійності, наспівності).

 • Визначте рефрен твору. Яка ідея міститься в ньому?

 • Слово “прикмета” означає “відмітна ознака кого-чого-небудь; те, що свідчить про щось; предметний доказ чогось”. На що ж вказує автор цими рядками? Спробуймо з’ясувати підтекст (прихований зміст), що криється за ними.

 • Робота з таблицею О.М. Ніколенко “Текст і підтекст у “Баладі прикмет” Ф.Війона”, поданій на мультимедійній дошці.

Текст

Підтекст


 1. “мухи гинуть в молоці”

 2. “добру і лиху годину”

 3. “є співці, сліпці й скопці”;

4) “по голках сосну й ялину” 1. “чорне, біле і рябе”

 2. “як Господь створив людину”

 3. “всі шляхи й всі манівці”

 4. “небо щастя й сліз долину”

 5. “як на смерть ідуть бійці”

“я знаю смерть і знаю домовину”

 1. “як кохають до загину”

“і чернички спідничину”

 1. “хто під течію гребе”

“як в бочках скисають вина”

 1. “скільки мул бере на спину”

“хто працює без упину”

 1. “сну й пробудження хвилину”

 2. “Рим і як він всіх скубе”

“гуситську всю провину”

 1. “палац і хатина”

 2. “цвіт, і плід, і соб-цабе”

буденність

час


людство (бідні й багаті, духовні й бездуховні, раби й господарі)

природа


добро і зло, розмаїття світу

Божий світ

доля

горе і радістьсмерть
кохання справжнє і фальшиве
зрада
праця
мрія і реальність

церква
багатство і бідністьюність, зрілість, старість.
 • Як називаються слова, протиставлені у літературному творі за змістом? Наведіть приклади із тексту балади.

 • З якою метою автор використовує антитези? (Показати розмаїття, суперечності життя, надає віршованому рядку особливої енергійності).

 • Які ще відомі вам засоби виразності і з якою метою використовує автор?

 • Найвизначальніший прийом?

 • Чому в останньому рядку анафора “Я знаю” замінилася на антонімічне словосполучення “не знаю”?

 • У чому філософський зміст балади?

 1. Робота з другим епіграфом до уроку.

ІV. Висновки, узагальнення.

  • Як би ви охарактеризували ліричного героя “Балади прикмет”? (Не ідеальна людина, жив звичайним земним життям, мудрий, знає світ, людей, добро і зло, науку).

  • Яким він бачить світ? (Таким, яким він є насправді: складним, прекрасним і трагічним).

  • Чому ліричний герой хоче пізнати себе? Що означає “пізнати себе”? (Пізнати свій внутрішній світ, знайти своє місце у світі, визначити свій характер і, може, змінити свою долю на краще).

  • Яке ви отримали враження про Ф.Війона?

V. Домашнє завдання:

 • опрацювати статтю підручника про Ф.Війона та його баладу;

 • підготувати виразне читання балади;

 • вивчити визначення понять: “балада”, “анафора”, “епіфора”, “антитеза”;

 • написати невеликий твір (5-7 речень): “Знати себе – це ...”, або “Пізнати себе треба, для того щоб ...”
Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Тема. Франсуа Війон ( між 1431-32- після 1463). “Балада прикмет”. Особливості жанру літературної балади iconОсобливості жанру літературної балади. Франсуа Війон «Балада прикмет»
Франсуа Війона; поглибити знання про баладу, розкрити особливості жанру літературної балади, філософський сенс «Балади прикмет»,...
Тема. Франсуа Війон ( між 1431-32- після 1463). “Балада прикмет”. Особливості жанру літературної балади iconІіі. Літературна балада тема: Франсуа Війон. «Балада прикмет». Особливості жанру літературної балади
Літературна балада сформувалася в XIV ст як віршований текст, що має певну форму. Європейська балада зазвичай має три строфи, сталу...
Тема. Франсуа Війон ( між 1431-32- після 1463). “Балада прикмет”. Особливості жанру літературної балади iconУрок №8 Тема. Особливості жанру літературної балади, її типологічне розмаїття. Аналіз «Балади прикмет» Франсуа Війона
Тема. Особливості жанру літературної балади, її типологічне розмаїття. Аналіз «Балади прикмет» Франсуа Війона
Тема. Франсуа Війон ( між 1431-32- після 1463). “Балада прикмет”. Особливості жанру літературної балади iconЖанр літературної балади. Франсуа Війон «Бала­да Прикмет»
«Баладу Прикмет» Франсуа Війона; роз­вивати пам'ять, логічне мислення школярів, їх зв'язне мовлен­ня, вміння самостійно працювати...
Тема. Франсуа Війон ( між 1431-32- після 1463). “Балада прикмет”. Особливості жанру літературної балади iconУроків з теми: «Літературні балади»
Мета: поглибити знання учнів про баладу, розкрити особливості жанру літературної балади; закріпити знання про антитезу, анафору;...
Тема. Франсуа Війон ( між 1431-32- після 1463). “Балада прикмет”. Особливості жанру літературної балади iconТема. Роберт Льюїс Стівенсон «Вересовий мед» як героїчна балада. Уславлення в ній подвигу в непримиренній боротьбі із іноземними загарбниками. Фольклорні елементи у творі. Мета
Ознайомити із змістом балади, основою якої є старовинна кельтська легенда; показати мужність борців за незалежність рідної країни...
Тема. Франсуа Війон ( між 1431-32- після 1463). “Балада прикмет”. Особливості жанру літературної балади iconУрок 1 тема уроку в. В. Биков. «Альпійська балада». Особливості сюжету І композиції повісті. Мета уроку
Тема уроку в. В. Биков. «Альпійська балада». Особливості сюжету І композиції повісті
Тема. Франсуа Війон ( між 1431-32- після 1463). “Балада прикмет”. Особливості жанру літературної балади iconТема. Роберт Льюїс Стівенсон. «Балада про вересовий напій». Утвердження духовної сили піктів, їх героїзм в захисті національних цінностей. Фольклорні елементи у творі Мета
Учням усвідомити ідейно-художній зміст балади визначити символічність образів; розвивальна: розвивати навички виразного читання балад...
Тема. Франсуа Війон ( між 1431-32- після 1463). “Балада прикмет”. Особливості жанру літературної балади icon«Вступ. Билини та балади»
Рядки з билини «Ілля Муромець»: «Кажуть старчики отакі слова» підкреслюють особливість жанру


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка