Тема. Іван Багряний Життєвий І творчий шлях письменника. Пригодницький роман «Тигролови». 11-а клас



Скачати 140.79 Kb.
Дата конвертації10.06.2017
Розмір140.79 Kb.

Гадяцька спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №3

Тема. Іван Багряний Життєвий і творчий шлях письменника. Пригодницький роман «Тигролови». 11-А клас

Учитель Малина Г.І.

Тема. Іван Багряний. Життєвий і творчий шлях письменника. Пригодницький

роман «Тигролови».



Мета: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом письменника, історією написання роману «Тигролови», поглибити знання і вміння учнів осмислено читати і аналізувати зміст твору. Розкрити алегоричність назви роману, символіку образів, тему та ідею, сюжетно-композиційні та жанрові особливості роману, закріпити вивчене про сюжетні лінії.

Розвивати творчі здібності учнів, формувати вміння висловлювати свою думку і аргументувати її.

Виховувати національну свідомість, високі патріотичні й загальнолюдські ідеали добра, милосердя.

Теорія літератури: експресіонізм.

Тип уроку: урок засвоєння знань, формування й удосконалення вмінь і навичок.

Обладнання. Видання творів І.Багряного, портрет письменника, ілюстрації учнів до роману, комп'ютер, проектор, екран, слайди.

(Учитель заздалегідь доручає кільком одинадцятикласникам підготуватися до ролей Автора, літературного Критика, Історика, літературних героїв -Г.Многогрішного, Медвина, Сірчихи, Сірка)



Хід уроку

  1. Організаційний момент.

  2. Оголошення теми. Колективне визначення мети уроку.

III. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Робота з епіграфом.

(На мультимедійній дошці слайд з епіграфом уроку)

Людина - найвеличніша з усіх істот.

Людина - найнещасливіша з усіх істот.

Людина - найпідліша з усіх істот.

Як тяжко з цих трьох рубрик вибрати

Першу для доведення прикладом.

І.Багряний



Учитель.

Прочитайте слова І.Багряного. Висловіть свої міркування з приводу прочитаного у формі стислого роздуму.

IV. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу.

Тихо звучить музика. Учениця читає вірш І.Багряного «Туман». (І.Багряний. Вірю! Хрестоматія. Друге видання. Чікаго-Харків, 2001) (Слайд. Засніжена тайга)



1. Вступне слово учителя.

Ці схвильовані рядки написані людиною, безмежно закоханою в рідну землю, патріотом, який за любов до батьківщини був звинувачений в українському буржуазному націоналізмі і пройшов усі кола радянського тоталітарного пекла.

Постать Івана Багряного - одна з найяскравіших в українській літературі першої половини і середини XX століття. Переслідуваний і караний на батьківщині, він не для всіх виявився бажаний і в еміграції, в діаспорі – піддався злісним наклепам і гонінням. Однак суворі випробування не зломили волі митця і спраги до творчості. Великий доробок письменника - лірика, романи, повісті, п'єси й публіцистика - цікава сторінка в духовному бутті української нації.

Актом справедливості і визнання (хоч і запізнілого) стало присудження йому посмертно в березні 1992р. найвищої відзнаки нашої країни - Державної премії України ім. Тараса Шевченка. Життєве кредо письменника «Я мислю, отже існую».

Більшість творів, як і щойно прослухана поезія, має автобіографічне начало.

Учитель.

Зверніть увагу на портрет І.Багряного. Опишіть зовнішність людини на портреті. (Слайд. Портрет І.Багряного)

(Зовні письменник виглядав так: красивий, хвилясте русяве волосся зачесане назад. Повні, чітко окреслені губи підкреслюють чоловічу вроду. Відкритий, ледь примружений погляд мудрих очей за скельцями окулярів ніби заглядає тобі в душу. Високе благородне чоло свідчить про неабиякий розум і талант)

Учитель.

На цей урок учні - літературознавці готували повідомлення про життєвий і творчий шлях І.Багряного. Надамо їм слово.



Автор. Хочу повідомити про себе таке: «Народився 1907 року в селі Куземен на Полтавщині, в Зіньківському повіті. В родині муляра. Жив і виростав у місті Охтирці, на Харківщині. Скінчив Краснопільську художню-керамічну профшколу, а з 1926 до 1930 вчився в Київськім художнім інституті. Інститут закінчив, але до захисту диплома не був допущений через політичну неблагонадійність. Бо саме в час навчання в інституті мав ще інший фах - літературу, в якій проявив свої антирежимні, самостійницькі, антикомуністичні настановлення. Організаційно належав до літературної організації МАРС (Майстерня Революційного Слова)».

(Багряний І. Моя коротка біографія)



Літературний критик. «Я пам'ятаю, як Багряний починав. Він подавав безперечні надії, якщо судити з поетичного роману «Скелька»(1930р.) - історичний роман у віршах (у творі автор виступив проти російського великодержавного шовінізму).

Волелюбний пафос твору скоро привернув до себе увагу тогочасних літературних керівників. «Скельку» було конфісковано, інші твори Багряного вилучено з бібліотек і книгарень, а самого автора заарештовано 16 квітня 1932 року «за контреволюційну і націоналістичну діяльність».



Автор.

«Я опинився у слідчому ізоляторі НКВД. Почалося слідство. Справи не було жодної. Фактів - ніяких. Вони не знали, що зі мною робити. Через кілька місяців «Трійка ухвалила: негайно виїхати з України, в так зване «вільне» (тобто не конвойоване, а поза табірне заслання на 3 роки. Вказали місце: північна частина Далекого Сходу. Навіть грошей на дорогу дали і я виїхав. Ні з ким навіть не попрощавшись.» То був випадок осені 1932 року.



Учитель.

Порівняйте два портрети Багряного: до і під час арешту? Чому вони так відрізняються?

( Фото Багряного під час арешту (книга))

(Навіть важко впізнати у портреті під час арешту письменника. Вже немає на голові хвилястого волосся. Схудлий, неголений. Сумні, глибоко запалі очі свідчать про нелюдські умови перебування у в'язниці, про катування, яких він зазнав (відбиті нирки і легені))



Учитель.

Зверніть увагу на ланцюг арештантської долі І.Багряного

(Слайд. Таблиця «Основні віхи життя і творчості І.Багряного)

Учитель.

Методом мікрофона виділимо подальші основні етапи життя і творчості письменника. Які слова висічені на надгробному пам'ятнику?



Учитель.

Іван Багряний - справжнє прізвище письменника та псевдонім?

(Іван Павлович Лозов'яга (Лозов'ягін) - справжнє прізвище (псевдонім обрано під впливом захоплення творами М.Хвильового, в текстах якого улюблений епітет «багряний» виражав революційно-романтичне поривання))

Учитель.

Що ви знаєте про особисте життя письменника?

(Після заслання на Далекий Схід письменник одружується, в нього народжуються діти Борис і Наталя. За кордоном, в еміграції рятівним острівцем для змученої душі письменника стала його нова родина. Із дружиною Галиною він познайомився в 40-х роках. У них народився син Нестор і донька Роксолана)

Учитель.

Але повернемося до далекосхідного періоду в житті і творчості письменника.



Автор.

«Охотське море. Тайга. Тундра. Звіроловство. Були там поселення давно осілих наших людей з України. Все це, сказати щиро, було мені навіть цікаво»

(Слайд. Тайга в різні пори року. Тундра. Море.)

Учитель.

З цієї цікавості, очевидно, й народився роман «Тигролови» (первісна назва «Звіролови»). А ще - з великого болю за Україну, за її катований народ. Роман побачив світ 1944 року (зразу ж був відзначений, мав успіх). Пізніше він з'явився в перекладі кількома європейськими мовами: німецькою, англійською, голландською і мав добрі відгуки в чужомовній пресі. Події в «Тигроловах» відбуваються в 30-х рр. XX ст. в основному далекосхідній тайзі.



Учитель.

Послухаємо історію написання роману «Тигролови». (Розповідь учня)



Учитель. Отже, почнемо роботу про твір, уважне прочитання якого допоможе зрозуміти й осмислити колізії суспільного життя 30-40 рр. XX ст. З огляду на жанр - пригодницький роман - «Тигролови», читаються легко. Однак це аж ніяк не легке чтиво. Твір промовляє не тільки до серця, а й до розуму.

(Слайд. Титульна сторінка роману «Тигролови»)



Учитель.

Поміркуймо над такими запитаннями:

Які почуття викликав у вас роман «Тигролови»? Що найбільше вразило, схвилювало вашу уяву?

Можливі варіанти відповіді:

Цей твір викликав у мене захоплення. «Тигролови» відкривають нам прекрасно зображену природу далекого Уссурійського краю з її величними горами, незайманими пралісами, бурхливими гірськими ріками, із багатим та розмаїтим тваринним світом.

(Слайд. Літній ранок у тайзі.)

Прочитавши твір, я була вражена розповіддю автора про долю українських родин, розкуркулених і виселених в 30-х роках XX століття на Далекий Схід. Саме там вони утворили свої поселення, зберегли назви міст і сіл, звідки були самі родом. Зберігали свої звичаї, традиції та родинну пам'ять, навіть перебуваючи в далекій уссурійській тайзі.

Робота у творчих групах



Учитель.

Давайте розглянемо тематику, композицію і сюжет. Визначимо елементи сюжету твору.



Тематика:

  • трагедія України;

  • вплив сталінських репресій на долю людини;

  • жорстокість тих, хто чинив беззаконня;

  • побут і традиції українців - переселенців на Далекий Схід;

  • романтичне кохання Наталки і Григорія. Композиція.

І-ІІ частина

1-12 розділів

1-Дракон

2-Світ на колесах

З-Навзаводи із смертю

4-Родина тигроловів

5-П'ятнування

6-В пралісах Сіхоте-Аліня

7-МЕМЕNТО МORI

8-Осінь у тайзі

9-Зима

10- Рейд на Хабаровськ



11 -На кішку

12-Навзаводи з щастям

(Зав'язка. Два перших розділи - втеча Григорія з поїзда - Дракона, прибуття на Далекий Схід в іншому поїзді майора ОРПУ - НКВД Медвина, який раніше розслідував справу Григорія і не милосердно катував його, навіть ставив за мету знищити його, за його словами, «зоологічного націоналіста».

Кульмінація.У тайзі Григорій зустрів співробітника НКВД Медвина, який по службі був переведений з України на Далекий Схід. Прийшов час розрахуватися з ним за колишні катування. В порошному двобої Григорій вбиває свого кривдника. Розв'язка. Григорій змушений покинути територію країни і перейти кордон з Маньчжурією, де він почувався б у безпеці.)

Зворушує сцена прощання Григорія з родиною Сірків і особливо той момент, коли Наталка раптом вирішила піти в Маньчжурію разом з Григорієм.



Учитель.

Пригадайте, будь ласка, з якої яскравої і вражаючої картини починається роман? Давайте згадаємо, що означає термін «експресія».

(Слайд. Потяг.)

Словникова робота. (Експресія - лат. ехргесіо - виразність, підкреслене вираження почуттів, переживань.

(Початок твору вражає експресивно виписаним образом поїзда, що мчить крізь сибірські простори на Далекий Схід.)

Учитель.

Чому І розділ називається «Дракон»?

(Дракон - це фольклорний образ, чудовиська, яке пожирає людей. У романі з образом цієї казкової потвори асоціюється швидкісний потяг, що мчить через хащі Сибіру, ховаючи у своєму череві тисячі мучеників-українців.)

Вчитель_.'>Вчитель.

Які ще символи-образи створені у романі?



Учень.

Перший розділ свого роману І. Багряний називає "Дракон". "Вирячивши вогненні очі, дихаючи полум'ям і димом, потрясаючи ревом пустелі і нетрі, вогненним хвостом замітаючи слід, летів дракон. Не з китайських казок і не з пагод Тибету - він знявся десь з громохкого центру країни "чудес", вилетів з чорного пекла землі людоловів і гнав над просторами..." це символічна картина паралельного майже незалежного існування в одній державі двох світів - світу пітьми, пекла і світу ілюзорного раю, ілюзорного вільного життя. І ці два світи уособлені в символічних образах двох експресів, котрі мислено летять у невідоме, у чорну сибірську ніч, на край світу.



Вчитель.

І от Григорій виривається з експресу смерті. Що зробило Г. Многогрішного символом? Символом чого?



Учень.

З волі автора Г. Многогрішний здійснює неможливе - вистрибує майже у смерті із черева скаженого дракона і цим божевільним протестом підживлює в тисячах знеособлених в'язнів почуття людської гідності, надії, переконання, що серед них, приречених, є такі, що не здаються,

воліють "ліпше вмерти біжучі, ніж жити гниючи!". Для побратимів по нещастю Григорій стає "символом непокірної і гордої молодості, символом тієї волелюбної і сплюндрованої за те Вітчизни".

Вчитель

Хто ще їде цим же експресом?



Учень.

Цим же експресом - тільки на інше полювання їде майор ОГПУ-НКВД Медвин "Його не зворушують ніякі екзотики, ніякі най ексцентричніші історії, ба навіть тигри. Він не те бачив. Не те знає. І не те може. Такого полювання, якого він сам є і був майстром, не зрівняти ні з яким

іншим..."

Піднімається учень, одягнений у форму майора НКВС:

- Впізнаєте мене? Так, я начальник етапу Медвин. Мене вчили пильнувати, полювати на людей, залякувати, катувати й принижувати непокірних. У моїй практиці зустрічалося небагато сміливців, але був один, який примусив мене задуматися, що знищити всіх неможливо. Він втік з ешелону, випав у безвість. Я назвав його подумки молодим тигром з України і вперше відчув страх.

Минуло два роки. Я отримав нове призначення і високу посаду. Ніколи не думав, що доля мене зведе з ним ще раз. Я вважав його мертвим.

Що я з ним не робив! Мені уже не зізнання його потрібні були, я добивався, щоб він заскавчав і почав благати мене, як то роблять всі.

Дивиться виряченими очима - і тільки. Як каменюка. Це в моєму житті виняткове слідство над цим зоологічним націоналістом, над тим дияволом в образі людини.

Брр... Ті очі з кривавими росинками на віях, вони стоятимуть переді мною вічно... після зустрічі з ним у мене відбувся психічний струс.

Диявол, диявол. Я його знайду (б'є кулаком по столу) і знищу, ще нікому не вдавалося втекти від майора Медвина.

Многогрішний (Учень говорить із протилежного кінця класу).

Ти ніколи мене не знищиш, Медвин, бо я дух, який живе в кожній вільній людині. Бо я - народ, якого чим нижче гнеш, тим у ньому більше спротиву.

Ти думав, відбиваючи мені печінки, ламаючи кості, розчавлюючи мою молодість у катівнях два роки, що видряпаєш із грудей серце? Мріяв у божевільні упокорити мене, примусити забути хто я, вирвати з розумом любов до батьківщини?

Але я втік з божевільні. І тоді, Медвин, я поклявся іменем матері моєї відірвати тобі голову. Ти думав, що присудивши мені 25 років каторги за те, що я любив свій нещасливий край, ти похоронив мене? Ти був переконаний, що стрибок з ешелону - смерть, але помилився.

Я знайшов у тайзі земляків, друзів і навіть кохання. Згодься, Медвин, що я переміг, не визнавши себе нулем в історії, не озвірів, не перейнявся озлобленням і ненавистю до людей, як ти, а зберіг у собі людяність, доброту, здатність співчувати і вірити, що людина може і повинна кинути виклик цілій системі, яку ти представляєш, і вистояти. І запам'ятай, ми неминуче зустрінемося з тобою в тайзі і я вб'ю тебе, як зло, яке ти породжуєш. Я присуд виконаю сам і розпишуся на снігу в цьому. А за що я тебе судитиму, ти, пес, знаєш сам.



Вчитель.

Так письменник розширює змістове навантаження назви твору під текстом: в умовах тоталітарного режиму людина полює на людину.

Коли людина переслідує іншу людину за любов до отчого краю, то це вже є свідченням патологічних процесів у суспільстві.

Тепер Григорій поряд із основною проблемою свого життя - не залишитись нулем в історії, ставить ще одну - знищити Медвина як зло.

Як вирішує Григорій цю проблему?

(учні розповідають, як вирішує Григорій цю проблему)



Вчитель.

Чи можемо розцінювати перемогу Многогрішного як помсту?



Учень.

Ні, бо виконання обов'язку, яким керується у своєму житті герой роману. Він своїм вчинком підтверджує, що рано чи пізно всяке зло має бути покараним.



Вчитель.

Другу сторінку трагічної долі українців (а це є другою сюжетною лінією) відкриває рід Сірків, до яких після втечі потрапляє Г. Многогрішний.

(З розповіді Сірків стає відомо, що вони приїхали у 1889 році з Полтавщини. Тут вони знайшли другу Україну, та сум за рідним краєм ніколи не покидав їх.) Але про це краще розповість нам сама Сірчиха.

Розповідає учениця, одягнена в український національний одяг.

Сірчиха.


У сміливих щастя завжди є! От хоч би ми. Приїхали сюди... Боже!

Яка страшна і дика пуща була! І нудьга смертельна. І лихо скрізь навколо і злидні, і смерть. Чужа чужина... А бач, оббулися! І дивись - зажили ж як потім! І пущі здолали, і край скорили. І звикли, полюбили.

Спочатку ми поселилися в селі, тепер це містечко Києвом зветься. Хати білили, як на Україні. З нас тут за це сміялися, що от, мовляв, скільки лісу, а "хохли" хати з глини ліплять та білять.

Колись до революції здорово жили тут наші люди.

Тут край працю любить та й винагороджує її щедро. А народ наш робочий. То й ми жили колись.

А сім'я у нашого діда була велика. Понад 50 чоловік.

Синів сім мав, женив, не відділяв. Дочок заміж віддавав - на сторону не відпускав, зятів у прийми брав. Сірків куток - то ціле село. Весело жилося. Трудилися щиро, то й мали. Це була наша друга Україна, але щасливіша. І назви тут люди подавали свої, сумуючи за рідним краєм.

Ну, а потім пішло все шкереберть. Нові часи, нові порядки. Вже немає Сіркові держави.



Вчитель.

А хто ж цей легендарний Сірко, якого знали майже всі в окрузі?



Сірко.

Походжу я зі старого козацького роду

Жили мої батьки на Полтавщині коло Переяслова. А діди - прадіди в

Запорожжі козакували...

Та віри в щастя своє щербате і в силу свою двожильну не теряли. Так на цю дяку землю і потрапили. Багато люду тут померло, аж поки не позвикали. Маю сина і дочку, вчу їх однаково суворо. Бо за українським звичаєм жінка поряд чоловіка і господарювала. І вправно володіла зброєю. Моя хата завжди відкрита, як колись козацькі буруючи, для гарної людини. Коли напівживого Григорія принесли ми додому, моя хата стала хатою його. Життя навчило мене бути мудрим і щиросердним. Втративши старшого сина, я безмежно зрадів Григорієві, назвав його сином, подарував коня, гвинтівку. Бо хто, як не батько, навчить сина виживати в будь-яких умовах, залишаючись при цьому людиною.

Вчитель.

У таких батьків поганими діти не будуть.



Учениця розповідає про Наталку.

Вчитель.

Чому так усе в цій родині Григорія радує, бентежить, дивує?



Учень.

Бо на різній землі звичаї і традиції, мова, український дух викорінюється знищується. А тут, в цій далекій тайзі, все своє, рідне, українське. Збережене від посягань "совєтської власті".



Вчитель.

Пригадайте, які традиції, звичаї, обряди збереглися?



Вчитель.

Чому у кінці твору автор зводить героїв у хаті Сірка?



Учень.

Не випадково у кінці твору автор зводить усіх героїв у хаті

Сірка.

Бо це одне плем'я, яке вбачає свою силу в єдності роду. І щасливий кінець роману продиктований вимогами пригодницького роману, але ним письменник і підтверджує свою віру у світлу прийдешність України.



(зачитують кінцівку твору "... Шлях їм прослався уперед ...")

V. Підсумок уроку.

- Яка основна думка твору?


Учень.

Автор переконує і запевняє в тому, що за будь-яких обставин, людина може і повинна бути Людиною. І. Багряний усе життя біг над прірвою з вірою в людину, прагнучи запалити в ній невгасиму іскру, яка б висвітлила шлях із чорної прірви зневіри, приниження в безсмертя. Отже, автор утверджує гуманістичну ідею перемоги добра над злом.



  • Коментування учнями епіграфа.

  • Заключне слово вчителя.

Вчитель.

Дорогі учні, сьогодні ви на порозі самостійного життя, незабаром закінчите школу. Хтось піде працювати, хтось буде поступати в навчальні заклади, але кожний з вас вступатиме у той найвищий заклад, куди приймають без вступних іспитів, але всі складатиме випускні іспити перед Богом, своїм сумлінням на звання бути Людиною.



Тому завжди пам'ятайте слова І. Багряного (епіграф уроку).

VI. Рефлексія

  • Що на сьогоднішньому уроці вам сподобалось найбільше?

  • Чи досягли ми поставленої мети?

  • Оцініть свій емоційний стан.

VII. Виставлення і мотивація оцінок.

VIII. Домашнє завдання.

Напишіть твір-роздум про вірність людини рідному краєві, своїй нації.

Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Тема. Іван Багряний Життєвий І творчий шлях письменника. Пригодницький роман «Тигролови». 11-а клас iconТема. Іван Багряний ( Іван Лозов’ягін). Життєвий І творчий шлях. Пригодницький роман «Тигролови». Тл : пригодницький роман

Тема. Іван Багряний Життєвий І творчий шлях письменника. Пригодницький роман «Тигролови». 11-а клас iconУрок № української літератури 11 клас 20. 01. 14, 23. 01. 14
Тема І. Багряний Основні віхи життя й творчості митця. «Тигролови» як український пригодницький роман. Проблема свободи й боротьби...
Тема. Іван Багряний Життєвий І творчий шлях письменника. Пригодницький роман «Тигролови». 11-а клас iconУроку №1-2 " " 20 р. Курс ІІІ предмет: Українська література
Тема: Улас Самчук «Марія». Перший твір про Голодомор в Україні. Іван Багряний. Основні віхи життя й творчості митця. «Тигролови»...
Тема. Іван Багряний Життєвий І творчий шлях письменника. Пригодницький роман «Тигролови». 11-а клас iconУрок світової літератури в 11 класі Тема. Михайло Булгаков. Життєвий І творчий шлях письменника. Роман «Майстер І Маргарита» вершина творчості письменника
Тема. Михайло Булгаков. Життєвий І творчий шлях письменника. Роман «Майстер І маргарита» – вершина творчості письменника
Тема. Іван Багряний Життєвий І творчий шлях письменника. Пригодницький роман «Тигролови». 11-а клас iconТема. Іван – Карпенко – Карий. Життєвий та творчий шлях письменника. Багатогранність його літературної та театральної діяльності Мета
Мета: поглибити знання учнів про життєвий І творчий шлях драматурга, його просвітницькими ідеями, участю у культурно – просвітницьких...
Тема. Іван Багряний Життєвий І творчий шлях письменника. Пригодницький роман «Тигролови». 11-а клас iconКонспект уроку Альбер Камю. Життєвий І творчий шлях письменника. Його філософські й естетичні погляди. Роман
Тема. Альбер Камю. Життєвий І творчий шлях письменника. Його філософські І естетичні погляди. Камю й екзистенціалізм. Роман
Тема. Іван Багряний Життєвий І творчий шлях письменника. Пригодницький роман «Тигролови». 11-а клас iconТема. Життєвий І творчий шлях французького письменника Альбера Камю; його філософські та естетичні погляди. А. Камю й екзистенціалізм
Ета: простежити життєвий І творчий шлях письменника, дослідити вплив ідей філософії екзистенціалізму на творчість А. Камю; розвивати...
Тема. Іван Багряний Життєвий І творчий шлях письменника. Пригодницький роман «Тигролови». 11-а клас iconТема. І. Багряний «Тигролови» як український пригодницький роман. Проблема свободи й боротьби за визволення. Мета
Розвивати навички колективної та самостійної роботи з літературними джерелами, творчі здібності, вміння аналізувати, досліджувати,...
Тема. Іван Багряний Життєвий І творчий шлях письменника. Пригодницький роман «Тигролови». 11-а клас iconТема. Гійом Аполлінер (1880-19180). «Лорелея», «Зарізана голубка й водограй», «Міст Мірабо». Життєвий І творчий шлях письменника. Шлях французького поета Гійома Аполлінера від неоромантизму до кубофутуризму
Життєвий І творчий шлях письменника. Шлях французького поета Гійома Аполлінера від неоромантизму до кубофутуризму. Реакція на символізм,...
Тема. Іван Багряний Життєвий І творчий шлях письменника. Пригодницький роман «Тигролови». 11-а клас iconЛауреат конкурсу „Учитель року-2009 Урок №1 Тема уроку: Іван Франко. Життєвий і творчий шлях письменника. Очікувані Учні повинні
Катеринич С. А.,учитель української мови та літератури приватного закладу


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка