Тема: Життя І творчість Лесі Українки. Стан природи І настрій людини в поезії Лесі Українки. Вірші «Давня весна»(напам’ять), «Вечірня година», «Вже сонечко в море сіда…». Загадки. Мета



Скачати 76,17 Kb.
Дата конвертації13.06.2017
Розмір76,17 Kb.

Тема: Життя і творчість Лесі Українки.Стан природи і настрій людини в поезії Лесі Українки. Вірші «Давня весна»(напам’ять), «Вечірня година»,

«Вже сонечко в море сіда…».Загадки.



Мета: розширювати знання дітей про життєвий і творчий шлях Лесі Українки.Формувати уміння аналізувати віршовані твори,удосконалювати навички виразного читання віршів.Розвивати зв’язне мовлення учнів,спонукати їх до самостійного пошуку творів,виховувати любов і повагу до творчості Лесі Українки.

Обладнання: виставка книг, портрет Лесі Українки, малюнки до творів.

Епіграф до уроку: « Я маю в серці те, що не вмирає…»
Хід уроку:

І.Організація класу.Створення позитивного настрою.

1. Слова привітання гостям.

ІІ. Контроль знань.

1.Перевірка домашнього завдання. Читання віршів Т.Г. Шевченка « Вітер з гаєм розмовляє», «Садок вишневий коло хати…»

ІІІ.Повідомлення теми уроку.

1. У нашім класі на стіні

Портрет висить.

Він всім знайомий вам,

Мені, йому і його мамі.

З портрета дивиться на нас

Відома поетеса.

Це гордість нашої землі

Нескорена, незламна Леся.

Отже, сьогодні на уроці ми будемо вивчати життя і творчість Лесі Українки, будемо звеличувати свої душі, бо зустрінемось з чарівною поезією надзвичайної жінки.

На сьогоднішню виставку деякі учні принесли збірники творів Лесі Українки.Представте, будь ласка, які вірші ви прочитали .( діти називають).

Сьогодні сторінки усного журналу « Я в серці маю те, що не вмирає» доповнить ваші знання про Лесю Українку ( фото №1).

Фото про народження Лесі Українки. Народилася Леся в 1871р. 25 лютого.Питання до дітей: Хто довідався,чому Леся Українка взяла собі такий псевдонім?(відповідь учня): Леся Українка, тобто Леся з України.

-Ким були її батьки?( фото№2про батьків).

- Батько був юристом, а мати відома українська письменниця Олена Пчілка.З якими творами ми знайомі?( «Котова наука»).



Фото№3про будинок, де народилася поетеса, речі, якими вона користувалася.

Заслуховуються повідомлення учнів.

- У сім’ї було 6 дітей. Леся буладругою дитиною ( портрети дітей).В 4 роки Леся вже добре читала. Мати добирала для неї книжки українською мовою,сам перекладала з польської.

-Леся була привітною і допитливою дівчинкою, жвавою і веселою, грала на фортепіано, гарно співала.В 9 років написала свій перший вірш «Надія», який присвятила своїй тітці Олени, яку було заслано у Сибір.(учень читає вірш.):

Ні долі, ні волі у мене нема,

Зосталася тільки надія одна:

Надія вернутись ще раз на Вкраїну,

Поглянути ще раз на рідну країну,

Поглянути ще раз на синійДніпро, –

Там житии чи вмерти, мені все одно;

Поглянути ще раз на степ, могилки,

Востаннє згадати палкії гадки…

Ні долі, н іволі у мене нема,

Зосталася тільки надія одна.

(учень): Одного разу мати зеленим лісом вела Лесю за руку. На голові у неї був віночок синіх волошок. Дівчинка дивувалася: «Як гарно тут, як багато дерев». Мати навчала доньку, що дерева живі. « Аще тут можна зустріти Мавку, Лісовика,-мовила ненька таємничим голосом. Про лісовиків Леся вже чула. А хто така Мавка? «Це дівчинка-лісовичка незвичайної краси. Очі в неї зелені, розпущені довгі коси, легка зелена сукня. Вона любить гойдатися на вітах.»Пізніше вона напише твір «Лісова пісня».

2. Самостійне опрацювання статті в підручнику про біографію Лесі Українки.

3.Перевірка на розуміння прочитаного. Метод « Мікрофон». Бесіда про поетесу.

-Де народилася Леся Українка? ( У місті Новограді-Волинському,що на Житомирщині).

-В якому році народилася?(1871р.).

-У скільки років Леся почала читати? ( У 4 роки).

-Яке справжнє ім’я Лесі Українки?

-Хто мати Лесі Українки?( Відома дитяча письменниця Олена Пчілка).

-Коли померла Леся Українка?(1913р.)

-Скільки років вона прожила?(42)



Фізкультхвилинка

Перебуваючи в с. Колодяжному, Леся збирала дитячі пісні, ігри. Потім вийшов збірник з такою ж назвою. Давайте одну гру проведемо.

Всі виходять з-за парт.

Був собі журавлик ( хлопці показують на себе , дівчатка показують на хлопців) та журавочка ( хлопчики показують на дівчаток, дівчатка – на себе), наносили сінця повні ясельця (всі разом роблять руками колові рухи). Наша пісня гарна, нова, починаймо її знова ( ставлять руки на пояс, повертають тулуб в різні сторони). Спочатку темп повільний, дедалі він наростає.

Всі сідають. Продовження роботи.

Фото №4( с.Колодяжне).

Учень. Сторінка 2 журналу « В дитячому крузі.» Таку назву має цикл віршів поетеси.Це такі вірші: « На зеленому горбочку», «Вишеньки», «Літо краснеє минуло», «Мамо,іде вже зима», «Веснянки».

Учитель: Для кого написані ці вірші? ( для дітей).Зараз ви почуєте віршик «На зеленому горбочку».( читає учень).

На зеленому горбочку,

У вишневому садочку,

Притулиласяхатинка,

Мов маленькая дитинка

Стиха вийшлавиглядати,

Чи невийдеїїмати.

І до білоїхатинки,

Немовмати до дитинки,

Вийшлосонце, засвітило

І хатинкузвеселило.
Розгляд малюнків учнів до цього вірша.Назвати авторів.

Тепер послухайте вірш «Давня весна»( учитель читає вірш напам’ять).

Була весна весела, щедра, мила,

Промінням грала, сипала квітки,

Вона летілахутко, мовстокрила,

За нею вслідспівучії пташки!

Все ожило, усезагомоніло –

Зелений шум, веселая луна!

Співало все, сміялось і бриніло,

А я лежала хвора йсамотна.

Я думала: «Весна для всіх настала,

Дарункивсімнесе вона, ясна,

Для мене тільки дару не придбала,

Мене забуларадісна весна».

Ні, не забула! Увікно до мене

Заглянули від яблуні гілки,

Замиготіло листячко зелене,

Посипались білесенькі квітки.

Прилинув вітер, і в тісній хатині

Він про весняну волю заспівав,

А з ним прилинули пісн пташині,

І любий гай свій відгук з ним прислав.

Моя душа ніколи не забуде

Того дарунку, що весна дала;

Весни такої не було й не буде,

Як та була, що за вікном цвіла.


Чи сподобався вам цей вірш? Про що він? Тепер ваша черга читати.

Читання ланцюжком.

Словникова робота. Пояснити значення слів: бриніло, замиготіло. Повторне читання з відривом погляду. Аналіз твору:


  • З яких рядків видно, що незважаючи на хворобу, поетеса все ж таки залишилася сильною, мужньою ,з любов’ю ставилася до природи?

  • Які дві картини протиставляються у вірші?( прихід весни і стан поетеси)-рядки з вірша.

  • Як показано зміну настрою після спілкування з природою?

  • Яке значення мала весна в житті Лесі Українки?В житті всіх людей? (пробуджує все навколо, впливає на почуття людей, настрій.Гілочка яблуні приглушила страждання.)

Дізнаємось,яка хвороба була у Лесі.

Учень. Була зима.Леся пішла на річку подивитися,як святять воду.В крижаній воді у неї дуже замерзли ноги.Внаслідок сильної простуди розвинувся туберкульоз кісток. Спершу він уразив ногу, потім руку.Далі хвороба перекинулася на легені, а трохи пізніше- на нирки.Тяжка недуга потьмарила дитинство,перетворилася на тридцятилітню війну.(фото№5)

Учень. Леся через хворобу ніколи не вчилася в школі, однак зуміла стати високоосвіченою людиною.Вона самостійно вивчила французьку, англійську, італійську, німецьку, польську, болгарську, старогрецьку, латинську мови.У 13 років вона була читачем бібліотеки Київського університету. В 19 років написала для молодшої сестри підручник « Стародавня історія східних народів».( фото№ 15).

І продовжує Леся писати вірші про природу, про рідний край. Зараз в підручнику самостійно прочитайте вірш «Вечірня година». ( учні читають).

Про що цей вірш? ( як гарно гуляти в садочку тихим літнім вечором.Ми переносимось у село,навкруги – біленькі хати, десь співає соловейко).

Учитель. Закрийте очі,покладіть голови на парти, побачте цю картину: природа і люди потроху засинають, чути колискову пісню.В повітрі пахощі квітів,чути ,як шелестять листочки. Справді, чудово.Відкриваємоочі.Продовжуємопрацювати.Кому присвячений цей вірш? Знайти порівняння.З яким настроєм треба читати цей вірш?Де робити короткі паузи, де- довгі?( повторне читання).

Звернути увагу дітей на малюнки до вірша « Вже сонечко в море сіда.»Прочитати самостійно, дати відповідь на питання: як у вірші змальовано захід сонця?( відповіді учнів).Що сказано про воду? Хвилі? Який настрій передано у вірші?Знайти прикметники.Скільки їх?

Вправи на розвиток швидкості читання: прикрити лінійкою нижню частину рядочка.Прочитати вірш.

Наступна сторінка нашого журналу про останні роки життя.( фото).



Учень. Леся стала високоосвіченою людиною завдяки надзвичайній силі волі.Перемагаючи біль,поетеса вчилася, писала.В 17 років(фото ) важка хвороба гнала її в теплі краї.Леся багато подорожує.(фото № 17,18,19,22,23).

В 1913 р. в Грузії в цьому будинку( фото № 24) Леся Українка померла. Через кілька днів її поховали в Києві на Байковому кладовищі.

ІV.Підсумок уроку.

Які вірші Лесі Українки запам’ятались? Що найбільше сподобалось на уроці?

Д.з. вивчити напам’ять вірш « Давня весна»,виразно читати вірші.


Комунальний заклад «Луганська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів» № 21


Життя і творчість Лесі Українки

Урок з українського читання

вчителя 4-А класу

Юринської Н.В.


м.Луганськ

2013р.
Каталог: attachments
attachments -> Урок-роздум після знайомства з інтимною лірикою Анни Ахматової та Ліни Костенко
attachments -> Вступ Література кінця XIX
attachments -> Усний журнал
attachments -> України Львівський коледж транспортної інфраструктури
attachments -> Проблема особистості людини у творчості А. П. Чехова
attachments -> Уроку : Антон Павлович Чехов «Товстий і тонкий»
attachments -> Позакласний захід із світової літератури На гостину до ювіляра
attachments -> Костенко Ліна Василівна
attachments -> Конспект відкритого уроку в 11 класі


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Тема: Життя І творчість Лесі Українки. Стан природи І настрій людини в поезії Лесі Українки. Вірші «Давня весна»(напам’ять), «Вечірня година», «Вже сонечко в море сіда…». Загадки. Мета iconЛеся Українка Давня весна", „Вечірня година", „Вже сонечко в море сіда"
Мета: розширити знання учнів про життя І творчість видатної письменниціУкраїни Лесі Українки, формувати навички виразного читання,...
Тема: Життя І творчість Лесі Українки. Стан природи І настрій людини в поезії Лесі Українки. Вірші «Давня весна»(напам’ять), «Вечірня година», «Вже сонечко в море сіда…». Загадки. Мета icon"Леся Українка" (про неї). Леся Українка "Давня весна", "Вечірня година", "Вже сонечко в море сіда "
Тема: "Леся Українка" (про неї). Леся Українка "Давня весна", "Вечірня година", "Вже сонечко в море сіда "
Тема: Життя І творчість Лесі Українки. Стан природи І настрій людини в поезії Лесі Українки. Вірші «Давня весна»(напам’ять), «Вечірня година», «Вже сонечко в море сіда…». Загадки. Мета iconІ урок розпочинаймо
Тема. Стан рідної природи І настрій людини в поезії Лесі Українки. Леся Українка
Тема: Життя І творчість Лесі Українки. Стан природи І настрій людини в поезії Лесі Українки. Вірші «Давня весна»(напам’ять), «Вечірня година», «Вже сонечко в море сіда…». Загадки. Мета iconТема. «Ні, я жива! Я буду вічно жити!» Творчість Лесі Українки Мета
Мета: розширити знання учнів про життя І творчість Лесі Українки. Формувати навички виразного читання, вміння відчувати емоційний...
Тема: Життя І творчість Лесі Українки. Стан природи І настрій людини в поезії Лесі Українки. Вірші «Давня весна»(напам’ять), «Вечірня година», «Вже сонечко в море сіда…». Загадки. Мета iconТема поета І поезії у творчості Лесі Українки. „Давня казка” Мета
Сьогоднішній урок ми проведемо у формі дослідження. А предметом дослідження буде тема поета І поезії у творчості Лесі Українки І...
Тема: Життя І творчість Лесі Українки. Стан природи І настрій людини в поезії Лесі Українки. Вірші «Давня весна»(напам’ять), «Вечірня година», «Вже сонечко в море сіда…». Загадки. Мета iconТема. Сторінки із життя Лесі Українки. Картини природі у творах Лесі Українки. Леся Українка «З гір на долину», «Барвіночку мій хрещатий». Мета
Мета. Ознайомити учнів з творами великої української поетеси, вдосконалювати техніку читання віршованих творів, виразність, артистичність...
Тема: Життя І творчість Лесі Українки. Стан природи І настрій людини в поезії Лесі Українки. Вірші «Давня весна»(напам’ять), «Вечірня година», «Вже сонечко в море сіда…». Загадки. Мета iconТворчий портрет Лесі Українки
М. Старицький, М. Лисенко. Все це сприяло ранньому входженню Лесі в літературу. В дев'ять років вона вже писала вірші, у тринадцять...
Тема: Життя І творчість Лесі Українки. Стан природи І настрій людини в поезії Лесі Українки. Вірші «Давня весна»(напам’ять), «Вечірня година», «Вже сонечко в море сіда…». Загадки. Мета icon«Життя і творчість Лесі Українки»
Проект життя І творчість Лесі Українки «Ні ! Я жива! Я буду вічно жити!Я в серці маю те, що не вмирає…»
Тема: Життя І творчість Лесі Українки. Стан природи І настрій людини в поезії Лесі Українки. Вірші «Давня весна»(напам’ять), «Вечірня година», «Вже сонечко в море сіда…». Загадки. Мета iconТворчість Лесі Українки (поезії «Як дитиною, бувало», «Мрії», «Тиша морська») через призму математики
Відомості про життя та творчість великої української письменниці Лесі Українки ви будете виконувати математичні дії. Як людина І...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка