Тема. «Камінний хрест» – психологічна новела про трагедію людини, позбавленої можливості жити І працювати на рідній землі; історична основа твору. Психологічне розкриття образу Івана ДідухаСкачати 140.02 Kb.
Дата конвертації05.07.2017
Розмір140.02 Kb.

Тема. «Камінний хрест» – психологічна новела про трагедію людини, позбавленої можливості жити і працювати на рідній землі; історична основа твору. Психологічне розкриття образу Івана Дідуха.

Мета. Актуалізувати знання студентів про міграцію українського населення, розкрити ідейно-художній зміст новели «Камінний хрест»; охарактеризувати образ головного героя – Івана Дідуха, розкрити символи твору; розвивати навички узагальнення матеріалу, аналізу тексту, прищеплювати любов до рідного краю; виховувати відповідальність за долю своєї держави, любов до рідного слова, сприяти вихованню читацької культури.

Тип заняття: повідомлення та засвоєння знань.Форма проведення: заняття-новела.

Обладнання та матеріали: мультимедійний проектор, екран, ноутбук, мультимедійний супровід, тексти новели Василя Стефаника «Камінний хрест».

Епіграфи.

Як коротко, сильно і страшно

пише ця людина.

Максим Горький

Можна все на світі вибирати, сину,

Вибрати не можна тільки Батьківщину.

В. Симоненко
ХІД ЗАНЯТТЯ
І. Організаційний момент.

1.1. Привітання.

1.2. Перевірка присутності студентів на занятті.
ІІ. Підготовка студентів до роботи.

2.1. Слово викладача.

(Слайд 1)

 • Зверніть, будь ласка, увагу на екран.

(уривок фільму «Камінний хрест» (Іван Дідух працює на своєму полі).

Василь Стефаник говорив: «Людський біль цідиться крізь серце моє, як крізь сито, і ранить до крові». Щойно Ви переглянули фрагмент з фільму за мотивами новели Василя Стефаника «Камінний хрест» і побачили, наскільки глибоко автор зумів передати весь біль змореного, втомленого, виснаженого, але готового до боротьби за краще життя українського народу, в образі головного героя Івана Дідуха.

Василь Стефаник… Селянин із діда-прадіда, сільський філософ, новеліст світового рівня. Він стоїть поряд із видатними письменниками Гі де Мопассаном, Антоном Чеховим, Ернестом Хемінгуеєм, які здобули визнання у світовій літературі.

Недаремно стверджують, щоб краще пізнати творчість митця, потрібно знати його життєвий шлях.

Давайте пригадаємо, деякі дати з біографії Василя Стефаника.
2.2. Актуалізація опорних знань.

(Слайд 2)


 • Відновіть за датами основні події з життя письменника Василя Стефаника

14 травня 1871 – народився Василь Стефаник в селі Русові на Івано-Франківщині.

1892 – вступив до Ягеллонського Університету на медичний факультет в Кракові.

1895 – за передвиборчу і антишляхетську агітацію Стефаника заарештували і «під ескортою жандармерії привезли його хворого до Городенки в Коломийську тюрму”.

1899 – у Чернівцях з'явилася перша збірка прози Стефаника «Синя книжечка».

1900 – Василь Стефаник написав новелу «Камінний хрест».

1903 – подорож в Полтаву на відкриття пам'ятника І. Котляревському

1915 – за фальшивим доносом Стефаника заарештували, але через кілька днів випустили. Допомогли статус посла і клопотання Марка Черемшини.

7 грудня 1936 – помер Василь Стефаник.
А зараз літературна розминка.

 • Василь Стефаник писав у літературно-мистецькому напрямі експресіонізму. Пригадайте, що це таке? (Слайд 3).

Експресіонізм (від франц. expression – вираження, виразність) – літературно-мистецький напрям, для якого характерні посилена увага до внутрішнього світу людини, наголошення на авторському світосприйнятті.

До найвизначніших експресіоністів належали художники: голландець Ван Гог, французи Поль Сезанн, Поль Гоген, німецький композитор Ріхард Штраус, австрійський письменник Франц Кафка.


ІІІ. Повідомлення теми, мети заняття, мотивація навчальної діяльності.

3.1. Слово викладача (Слайд 4).

Твори Василя Стефаника, написані кров᾿ю серця й великим талантом, вони стали окрасою не лише української, а й світової літератури. Письменник хотів бачити свій край вільним і щасливим. Тема нашого сьогоднішнього заняття – еміграція, для наших українських громадян надзвичайно болюча. як не прикро, але вона актуальна й сьогодні.

«Камінний хрест» — єдиний відгук Стефаникового серця на трагічні для українського народу події, що відбувалися в його краї наприкінці ХІХ — початку ХХ століття.

Сьогодні на занятті ми розглянемо новелу Василя Стефаника «Камінний хрест», розкриємо внутрішній стан головного героя, пов’язаний із переселенням до Канади, з’ясуємо, що спричинило його, попрацюємо над особливостями образів символів у новелі «Камінний хрест».Студенти записують тему, план заняття в зошити.
ІV. Сприймання і засвоєння знань.

4.1. Словникова робота.

 • Пригадайте з уроків географії, що таке еміграція?

(Слайд 5) Еміграція (лат. emigratio — «виселення», «переселення») — вимушена чи добровільна зміна місця проживання людей, переселення зі своєї батьківщини, країни, де вони народилися і виросли в інші країни з економічних, політичних, релігійних причин.

Зокрема, в історії української еміграції дослідники визначають чотири хвилі переселенського руху.


4.2. Історичний екскурс.

(Слайд 6) Перша хвиля починається з останньої чверті XIX століття і триває до початку Першої світової війни. Це масова трудова еміграція до США, Бразилії, Канади, Аргентини, Австралії, Нової Зеландії. Цю першу хвилю еміграції спричинили економічні, соціальні, політичні причини, зокрема національний гніт з боку австро-угорської та російської імперій.

Друга хвиля еміграції українців охоплювала період між Першою і Другою світовими війнами у ХХ столітті і була зумовлена поєднанням соціально-економічних та політичних причин.

Третя хвиля еміграції викликана політичними мотивами і розпочалася наприкінці Другої світової війни.

Четверта хвиля — так звана «заробітчанська» — розпочалася у 1990-х роках. Її головні причини — економічна скрута перехідного періоду в Україні. В результаті цього на тимчасову роботу в країни Європи, Америки і у Росію виїхало близько 7-8 млн людей.
Сьогодні ми детальніше зупинимося на першій хвилі еміграції українського народу за океан. (Слайд 7) Початком української еміграції до Канади офіційно вважають 1891 р., коли на кораблі «Орегон» 7 вересня до порту Квебек приїхали перші два поселенці — Іван Пилипів і Василь Єлиняк з села Небилова, Калуського повіту в Галичині.
4.3. Презентація «Еміграція українського народу», пісня «Хрест біля хати», виконує Тарас Мазур.

 • А зараз пропоную вашій увазі переглянути світлини українських емігрантів в музичному супроводі (презентація 2).


4.4. Слово викладача.

Чимало митців звертались до теми еміграції у своїй творчості, зокрема художник Василь Касіян «На Краківському вокзалі» (слайд 8), польська поетеса Марія Конопніцька «Пан Бальцер у Бразилії», російський прозаїк Володимир Короленко «Без язика», Богдан Лепкий «Журавлі», Іван Франко «Коли почуєш, як в тиші нічній…»,


4.5. Читання напам’ять уривку поезії (Гнатів Юля).

Коли почуєш, як в тиші нічній

Залізним шляхом стугонять вагони,

А в них гуде, шумить, пищить, мов рій,

Дитячий плач, жіночі скорбні стони,

Важке зітхання і гіркий проклін.

Тужливий спів, дівочії дисканти,

То не питай; Сей поїзд – звідки він?

Кого везе? Куди? Кому вздогін

Се – емігранти.

Коли побачиш — на пероні десь

Людей, мов оселедців тих, набито,

Жінок, худих, блідих, аж серце рвесь,

Зів’ялих, мов побите градом жито,

Мужчин понурих і дітей дрібних,

І купою брудні, старії фанти,

Навалені під ними і при них,

На лицях слід терпінь, надій марних,

Се — емігранти.
4.6. Слово викладача.

(Слайд 9) В. Стефаник одним із перших помітив це страшне явище, подавши голос на захист цих страдників, які спродували останнє майно і їхали шукати порятунку за океаном.

Таким чином, у 1900 році побачила світ новела «Камінний хрест» Василя Стефаника, єдиний твір митця, присвячений цій темі.


4.7. Віртуальна екскурсія до с. Русова.

(Слайд 10, 11, 12) А зараз ми разом здійснимо віртуальну екскурсію до рідного села Василя Стефаника – Русова, що на Івано-Франківщині. На екрані зображено світлину – це в’їзд у село Русів. Перша згадка про село датується 1443 роком. А ось і обійстя В.Стефаника, в якому він проживав. На наступній світлині зображено камінний хрест, що й спонукав автора до написання однойменної новели.
4.8. Історична основа твору.

В основу новели «Камінний хрест» покладено справжній факт: Штефан Дідух, односелець письменника (в новелі – Іван), емігруючи до Канади, поставив на своєму полі камінний хрест. Він і понині стоїть на найвищому горбі в Русові.

Стефаник, навчаючись у Ягеллонському університеті в Кракові, був свідком того, що відбувалося на вокзалі, під час від’їзду українців за кордон.

І все це знайшло відображення у творі.


4.9. Літературна розминка.

На попередньому занятті ми розпочали вивчення творчості Василя Стефаника, основним жанром, в якому він працював була новела. Пригадайте, що це за жанр, які його особливості? (Слайд 13) • Новела – це… невеликий за обсягом прозовий епiчний твiр про незвичайну життєву подiю з несподiваним фiналом.

 • Ознаки новели… динамічний, простий лінійний сюжет, як правило, про якусь незвичайну подію, обмежена кількість персонажів, концентрація на їх внутрішніх переживаннях в конкретній ситуаціїї; лаконічність.


4.10. Робота над змістом твору.

(Слайд 14)

 • Яким автор зобразив головного персонажа новели (портрет)? Зачитайте цитати, які найбільш вдало характеризують Івана Дідуха.

Складання цитатного плану характеристики Івана Дідуха.

 1. «Коня запрягав у під руку, сам себе в борозну».

 2. «... то однако і на коні, і на Івані жили виступали».

 3. «І кінь, і Іван держалися крепко, бо оба відпочили через піч».

 4. «А ще Івана кликали в селі Переламаним».

 5. «А всього маєтку лишив йому тато букату горба щонайвищого і щонайгіршого над усе сільське поле».

 1. «... що до церкви ходив лині раз у рік, на Великдень, і що курей зіцірував».

 2. «... що Іван ніколи не їв коло стола. Все на лаві».

4.11. Бесіда.

 • Чи можна сказати, що Іван був сильною особистістю?

 • Чому письменник неодноразово порівнює Івана з конем?

 • Чому не кидав того «тежкого» горба, який забирав усі сили?

 • Яким у новелі постає горб? Гнітючий це образ чи світлий?

 • Чому Іван не дозволяв синам та жінці працювати на горбі? Чи досяг Дідух успіхів, чи забезпечував горб сім’ю?

 • З якої причини спросив усе село перед від’їздом до Канади ? Чи можемо ми за це осуджувати його?

 • Що стало причиною еміграції Івана Дідуха та його земляків?

 • Чому розлука Івана та його дружини із рідною землею така тяжка? Про що це свідчить?

 • Які слова передають увесь трагізм невеселих дум емігранта?

 • Що Вам вчувається в Івановім співі?

 • З якою метою Іван поставив хрест на своєму горбі?


4.12. Робота над образами-символами. (Слайд 15,16)

 • Новела багата на символи. Назвіть їх, зобразіть у схемі чи в малюнку власні асоціації до образів-символів. (Хрест, горб, п’яний танець,осінні листки, могила тощо)

Іван Дідух

Горб

Хрест

Танець

 • Хліб.

 • Основа життя.

 • Родоначальник сім'ї.

 • Символ українського народу.

 • Символ добробуту та багатства.

 • Життя.

 • Важка праця

 • Символ рідної землі.

 • Безкінечність страждань.

 • Пам’ять.

 • Символ печалі.

 • Туга за рідною землею.

 • Символ долі, яку не можна змінити.

 • Символ трагізму й розпачу прощання з рідною землею


4.13. Перегляд фрагменту з фільму (танець Івана з дружиною).

 • А тепер давайте спробуємо себе у ролі психологів. Вчені стверджують, іноді вчинки людини є красномовніші за слова. Але для цього переглянемо фрагмент з фільму.

 • Який душевний стан головного героя, на вашу думку, передає його танець?

Відповіді студентів. (Крик душі, трагізм і розпач прощання з рідним краєм).
4.14. Слово викладача.

Варто зазначити, що щастям для Івана Дідуха, як і для більшості селян, була праця на землі.

Згідно статті 14 Конституції України:

(Слайд 17) Стаття 14. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.(Слайд 18) Всі правові відносини регламентуються Земельним кодексом України (ЗКУ) — основним нормативно-правовим актом земельного законодавства України, ухвалений Верховною Радою України 25 жовтня 2001 року. І з яким Ви детальніше познайомитесь на заняттях із спецдисциплін.

4.15. Повідомлення-презентація студентів про сучасний стан еміграції (Флейтута Анастасія).

На жаль, але тема еміграції гостро постає й сьогодні, тому не випадково у вас було завдання підготувати повідомлення-презентацію про сучасний стан переселенського руху.


V. Підсумок та узагальнення вивченого.

5.1. Висновок про особливості стилю письма Василя Стефаника.

Повернімося до епіграфа, Максим Горький говорив: «Як коротко, сильно і страшно пише ця людина» Тож спробуємо лаконічно сформулювати особливості художнього стилю Стефаника.

 • Тематика переважно з життя селянства.

 • Глибокий психологізм.

 • Особлива увага до деталей.

 • Символічні образи.

 • Контрастний розвиток сюжету.

 • Своєрідність трагічного оптимізму В.Стефаника.


5.2.Заключне слово викладача.

Трагедія, що відбулася століття тому в хаті головного героя новели «Камінний хрест» Івана Дідуха, у його зболеній душі, душах сотень тисяч галичан, спонукає нас замислитися над сенсом життя, долею України і власною долею.

Висновок робіть самі. Я лише хочу застерегти: якщо наважитеся на вирішальний крок, робіть його розважливо, бо тільки в ріднім краї навіть дим солодкий та коханий. І нема на світі іншої України, немає іншого Дніпра, а рідна земля і в жмені мила, і кожна травинка свій корінь має.


  1. Виконання студентами пісні «Сам собі країна».

На твоїх джинсах американський прапор

На твоїй майці – канадське кленове листя

У твоїх очах видно тільки одне питання:

Хто мені скаже – чому я тут народився?


Не твоя вина – шо ти батька свого син

А твоя біда – не вміти бути ним


Приспів:

Не стидайся – то твоя земля

Не стидайся – то Україна

Добре там є де нас нема

Стань для батька нормальним сином
Ти знову купиш струйові німецькі шузи

Твої вуха давно вже звикли до чужої музики

На твоїх губах застигла гримаса болі

Чому я тут ше – я хочу давно на волю!


Не твоя вина – шо ти батька свого син

А твоя біда – не вміти бути ним

Приспів
Не стидайся – то твоя земля

Не стидайся своєї країни

Добре там є де нас нема

Стань для батька нормальним сином

Приспів
Не стидайся – то твоя земля

Не стидайся своєї країни

Добре там є де нас нема...

Щодня близько 1000 українців подають документи на еміграцію. Щодня близько 500 українців ступають на чужу землю у пошуках кращого життя з метою залишитись там. Ці люди відмовляються від своєї культури і своїх звичаїв, своєї віри. Більшість з них до кінця життя працює чорноробочими,так і не діставши статусу громадянина чужої країни. А, можливо, їхня біда полягала в тому, що відповідь треба було шукати в собі,а не в підручнику географії. Ти сам собі країна! Зроби порядок в своїй голові!

Приспів:


Не стидайся – то твоя земля

Не стидайся – то Україна

Добре там є де нас нема

Стань для батька нормальним сином


Не стидайся – то твоя земля

Не стидайся своєї країниДобре там є де нас нема...
VI. Домашнє завдання.

(Слайд 20)

6.1. Написати твір-мініатюру на тему: «Емігрант – зрадник чи патріот».


Каталог: attachments
attachments -> Урок-роздум після знайомства з інтимною лірикою Анни Ахматової та Ліни Костенко
attachments -> Вступ Література кінця XIX
attachments -> Усний журнал
attachments -> України Львівський коледж транспортної інфраструктури
attachments -> Проблема особистості людини у творчості А. П. Чехова
attachments -> Уроку : Антон Павлович Чехов «Товстий і тонкий»
attachments -> Позакласний захід із світової літератури На гостину до ювіляра
attachments -> Костенко Ліна Василівна
attachments -> Конспект відкритого уроку в 11 класі


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Тема. «Камінний хрест» – психологічна новела про трагедію людини, позбавленої можливості жити І працювати на рідній землі; історична основа твору. Психологічне розкриття образу Івана Дідуха iconЛітературний диктант за новелою В. Стефаника «Камінний хрест» у якому значенні розкривається символіка каменю у новелі «Камінний хрест»
Горб Іван Дідух щовесни обкладав: а камінням; б гноєм; в дерном; г піском
Тема. «Камінний хрест» – психологічна новела про трагедію людини, позбавленої можливості жити І працювати на рідній землі; історична основа твору. Психологічне розкриття образу Івана Дідуха iconТема: Іван Франко. Короткі відомості про митця. «Захар Беркут». Історична основа твору. Мета: Навчальна
Навчальна: поглибити набуті раніше знання учнів про І. Франка, людину надзвичайної працьовитості та енциклопедичних знань, розпочати...
Тема. «Камінний хрест» – психологічна новела про трагедію людини, позбавленої можливості жити І працювати на рідній землі; історична основа твору. Психологічне розкриття образу Івана Дідуха iconВідділ освіти Збаразької районної державної адміністрації Районний методичний кабінет
Обладнання: комп’ютер, телевізор, підручник, портрет письменника, доповідь, фрагменти кінофільму «Камінний хрест», презентації учнів,...
Тема. «Камінний хрест» – психологічна новела про трагедію людини, позбавленої можливості жити І працювати на рідній землі; історична основа твору. Психологічне розкриття образу Івана Дідуха iconТема. Л. Костенко «Маруся Чурай». Історична основа твору, його сюжетна канва. Мета
Матеріали та обладнання. Портрет поетеси Ліни Костенко, Марусі Чурай, роман «Маруся Чурай», «Дівчина з легенди», пісні Марусі Чурай...
Тема. «Камінний хрест» – психологічна новела про трагедію людини, позбавленої можливості жити І працювати на рідній землі; історична основа твору. Психологічне розкриття образу Івана Дідуха iconУкраїнська література. 10 клас
Тема. Іван Карпенко-Карий. Комедія «Мартин Боруля». Прагнення стати дворянином як міф про краще життя. Психологічна переконливість...
Тема. «Камінний хрест» – психологічна новела про трагедію людини, позбавленої можливості жити І працювати на рідній землі; історична основа твору. Психологічне розкриття образу Івана Дідуха iconМета заняття: ознайомити учнів із особливостями жанру «роман у віршах»
Тема заняття. «Маруся Чурай» Ліни Костенко перлина української літератури ХХ століття. Історична основа твору, сюжетна канва. Тл:...
Тема. «Камінний хрест» – психологічна новела про трагедію людини, позбавленої можливості жити І працювати на рідній землі; історична основа твору. Психологічне розкриття образу Івана Дідуха iconІ. Франко. Короткі відомості про митця І його багатогранну творчість. «Захар Беркут». Історична основа твору
Навчальна: ознайомити учнів з творчістю І. Франка; проаналізувати історичну основу повісті «Захар Беркут»
Тема. «Камінний хрест» – психологічна новела про трагедію людини, позбавленої можливості жити І працювати на рідній землі; історична основа твору. Психологічне розкриття образу Івана Дідуха iconЛекція Тема. Григір Тютюнник. Загальний огляд творчості. Новела «Три зозулі з поклоном»: вічна тема краси кохання, роль художньої деталі в розкритті характеру, ідеї твору
Допомогти розкрити «секрети» майстерності письменника; розвивати навички визначення теми твору, його жанру, провідної думки, вміння...
Тема. «Камінний хрест» – психологічна новела про трагедію людини, позбавленої можливості жити І працювати на рідній землі; історична основа твору. Психологічне розкриття образу Івана Дідуха iconТема. М. Хвильовий. «Я (Романтика)» новела про добро І зло в житті та в душі. Проблема внутрішнього роздвоєння людини між гуманізмом І обов'язком. Мета
Тема. М. Хвильовий. «Я (Романтика)» новела про добро І зло в житті та в душі. Проблема внутрішнього роздвоєння людини між гуманізмом...
Тема. «Камінний хрест» – психологічна новела про трагедію людини, позбавленої можливості жити І працювати на рідній землі; історична основа твору. Психологічне розкриття образу Івана Дідуха iconВ. Стефаник. Новаторство письменника. Експресіонізм у його творчості
Допомогти учням осягнути новаторство письменника,ідейно-художній зміст новели «Камінний хрест»


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка