Тема компаративний аналіз творчості Б.І. Антонича та Вітмена. Характеристика образів у поезіях митців. Мета



Скачати 156.73 Kb.
Дата конвертації08.04.2017
Розмір156.73 Kb.

ТЕМА Компаративний аналіз творчості Б.-І.Антонича та Вітмена. Характеристика образів у поезіях митців.

МЕТА: за допомогою аналізу ліричних творів Вітмена та Б.-І.Антонича показати учням паралельні світи та системи життєвих цінностей у прочитаних поезіях; продовжити роботу над художньою деталлю,виявленням авторської позиції;розвивати в учнів уміння висловлювати власну думку, брати участь в обговоренні проблемних питань, формувати навички аналізу текстів, знаходити спільне та відмінне; розвивати образне мислення, фантазію, уяву;виховувати любов та повагу до оточуючих, навколишнього світу, кращі риси характеру на основі загальнолюдських цінностей.

ЗАВДАННЯ УРОКУ:

  • навчитися робити компаративний аналіз творів української літератури та світової літератури;

  • удосконалювати вміння ідейно – художнього аналізу ліричного твору;

  • продовжувати формувати комунікативні навички в роботі малої групи;

  • добирати інформацію з різних джерел та оформлювати у вигляді комп’ютерної презентації;

  • уміти доводити свою точку зору, добираючи потрібні аргументи.

ТИП УРОКУ: урок- застосування (закріплення знань, умінь та навичок).

МЕТОДИ ТА ПРИЙОМИ: розповідь, евристична бесіда, робота з підручником, виконання практичних завдань, випереджальні завдання, робота в парах, групова робота.

НАОЧНІСТЬ, ОБЛАДНАННЯ: портрети В.Вітмена та Б.-І.Антонича, виставка книжок письменників, карта світу, тексти творів, картки самооцінювання, анкети образу, магнітофон, скрипка,проектор, комп’ютер, інтерактивна дошка, електронні презентації.

ПРОБЛЕМНЕ ПИТАННЯ: «Про що мріяли письменники, пишучи свої твори?»

МІЖПРЕДМЕТНІ ЗВ’ЯЗКИ: українська література, світова література, образотворче мистецтво, географія, музика, філософія,психологія.

ТЕОРІЯ ЛІТЕРАТУРИ: анафора, верлібр, пантеїзм, катрен,
Компаративізм(від лат.-порівняльний) –порівняльно – історичне літературознавство, яке досліджує розбіжності й відмінності, зв’язки та впливи літератур різних країн світу.

Метод компаративного аналізу запропонований німецьким філологом Теодором Бенфеєм, має у своїй основі теорію «запозичень». Його прибічники вивчають певні сюжети, образи та ін.., відстежуючи їх у літературах різних народів і епох.


ХІД УРОКУ

І. Підготовка учнів до активного свідомого засвоєння навчального матеріалу.

1.Слово вчителя

На фоні музики звучать слова

Душа поета – крило любові,

Вона у пісні, вона – у слові.

Душа поета, вона – в безсонні,

Вона - в молитві, вона – в іконі.

Душа поета – в словах привіту,

Де правда гордо іде по світу,

Душа поета – сльозинка щастя,

Почуйте душу, і вам воздасться!

ІІ. Повідомлення теми. Мотивація навчальної діяльності.

- Слово вчителя української літератури.

В Вітмен, Б.- І. Антонич… Що єднає потужного, бурхливого, як Ніагара, співця Америки й хворобливого хлопця, який наполегливою працею від лемківського діалекту дійшов до досконалого володіння літературною українською мовою? Відповідь на це питання ми отримаємо сьогодні на уроці.


  • Слово вчителя світової літератури.

Обидва мали безмежний оптимізм, життєствердний характер, до визнання пройшли тернистий шлях. Антонич виголосив подяку Волту Вітмену : « Тут тобі хвала, сивобородий міністре республіки поетів, Волте Вітмене, що навчив ти мене молитися стеблинам трави. Для мене він учитель». Вітмен та Б. – І. Антонич зробили спробу створити особисту філософську концепцію людини . Для творчості Антонича традиційним було звернення до фольклорно – етнографічних образів ( сонце, земля, рослини…).Волт Вітмен відчував радість , блукаючи по землі, стверджував, що природу треба вміти «слухати». Письменники мали багато спільних образів, символів.

III.Актуалізація опорних знань учнів.

Учні здійснювали вдома дослідницько - пошукову діяльність.

1.Слово вчителя світової літератури.

- Першими презентують біографію та творчість Волта Вітмена учні першої групи (додаток до уроку - мультимедійна презентація).

2.Слово вчителя української літератури.

- Б.-І. Антонич.Він виріс із гілки дерева. Ходив по землі, поклавши руку на вітер. У другій руці тримав парасолю неба. А на плечі у нього було сонце. У нього була сестра…Лисиця. У нього був брат…учений Лис. У нього було багато друзів – усі звірята і рослини. Він чув шепіт трави, збирав у долоні росяний смуток кленів і шукав ключі від весни. А коли знаходив, ішов до корчми, яка була на Місяці, і напивався її досхочу…

Нап’ємося сонця і краси з його пречудових віршів.


  • Презентація життєвого та творчого шляху Б.-І. Антонича учнями другої групи ((додаток до уроку -відео).

3. Завдання – висновок.

-Знайти спільне і відмінне у долях та творчості поетів(відповіді учнів)

4.Слово вчителя української мови



  • Спільним у житті митців є ще й любов до музики. Вітмен був дуже закоханий в оперу.

Дуже цікавий факт подає наречена Б.-І. Антонича Ольга Олійник про замилування ним музикою. Він не лише любив грати на скрипці, а й пробував компонувати сам музичні твори. Одну його річ «грала ціла гімназія». Тож пропоную прослухати найулюбленішу мелодію

Б.- І.Антонича і збагнути, як тільки надихала музика обох поетів на створення геніальних мистецьких шедеврів.



5. Гра на скрипці улюбленої мелодії Антонича ( у виконанні учениці ).

6. Слово вчителя світової літератури про образи і символи.

- Б. – І. Антонич і Волт Вітмен здобули прихильність у читачів своїм талантом, безмежною любов ‘ю до природи, до людей, до Батьківщини. Неповторність їх творів полягає і в тому, що митці зобразили й себе в поезіях, змалювавши «ліричне Я».

7.Слово вчителя української літератури про автобіографічність творів.

- У кожної людини буває такий день, коли вперше радієш сонцем, коли вперше деревами тішишся, збагнувши, що вони гарні, коли тихі радощі, збуджені в душі красою листка чи пелюстки, вперше переходять у здивування, а здивування – у таке почуття, яке можна назвати щастям. Такі дні, здається, більшість людей переживає в дитинстві. До таких днів ми повертаємося спогадами.

8. ПРЕЗЕНТАЦІЯ ВІДЕОЗАПИСУ « Автобіографія» ( ДОДАТОК ДО УРОКУ).

9. ПРОБЛЕМНЕ ПИТАННЯ ДО КЛАСУ.



  • Яким ви уявляєте поета? ( Відчувається захоплення ліричного героя світом краси, що його оточує, переймається радістю, що дає сонце, весна, бажання злитися, розчинитися у просторі)

Чіткого визначення життєвих цінностей і завдань зустрічаємо в Антонича:

ВСЕ МОЄ ЖИТТЯ – ОДНЕ ЗМАГАННЯ,

ЗА ГАРМОНІЮ ЛЮДИНИ Й БОГА…)

  • В Америці важко знайти письменника, який був би таким щирим і серйозним у пошуках життєвих цінностей, як Уітмен. (Що є людина? І що-я? І що-ти?).

10.Слово вчителя світової літератури.

- Прослухайте уривок з поеми «Пісня про себе» та дайте відповідь, у чому вбачає Волт Вітмен сенс свого життя.

11.Виразне читання напамять учнем.
Я любив землю, сонце, тварин, я зневажав багатство.

Я ділився з усіма, хто б не попросив, піклувався про калік,

віддавав свій заробіток іншим.

Ненавидів тиранів, спреречався, не рахуючись з Богом,

терпляче ставивися до людей,

не схиляв голови ні перед чим відомим чи невідомим…

Хотів лише того для себе, чого для інших досягав...
Волт Вітмен

10.ЗАПОВНЕННЯ АНКЕТИ ОБРАЗУ «АВТОПОРТРЕТ»

1. Яким вам уявляється письменник?

2. З чим асоціюється?

3. З чим можна порівняти?

4. Які були життєві позиції, погляди?

5. Який висновок можна зробити?

6. Чи подобається вам такий образ? Свою відповідь прокоментуйте



11.АКРОДИКТАНТ ( повторення відомостей із теорії літератури)

1.Імпресія – це …. (враження)

2. Ліричний вірш, перейнятий настроєм суму – це… (елегія)

3. Літературний напрям, який відбиває світогляд романтиків - ….(романтизм)

4. Художнє применшення величини, сили, значення, явища - …(літота)

5. Узагальнююча, центральна думка твору, його сенс - …(ідея)

6. Синонім до слова життєпис - …(біографія)

7. Повторення якогось рядка або низки рядків у кінці строфи - ….(рефрен)

- Назвати ключове слово (ВЕРЛІБР).

- Дайте визначення поняття «верлібр»?

Верлі́бр (фр. vers libre — вільний вірш) — неримований нерівнонаголошений віршорядок (і вірш як жанр), що має версифікаційні джерела у фольклорі (замовляння та інші форми неримованої чи спорадично римованої народної поезії). Верлібр є одночасно і ліричним жанром.

- Послухайте , як В.Вітмен охарактеризував свій стиль написання: «Я відкинув римований і білий вірш. Білий вірш особливо мені бридкий, але ритм я визнаю, не зовнішній, регулярний і розмірений: короткий склад, довгий склад… Як хода кульгавого; така поезія мені чужа. Морські хвилі не викочуються на берег через рівні проміжки часу, як і пориви вітру між соснами, а проте і в рокоті хвиль, і в шелесті вітру між дерев є чудовий ритм. А який би він був монотонний, як стомлювався б від нього слух, якби він був правильний! Саме цей різновид мелодії і ритм я намагався вловити…» В. Вітмен

8.Слова вчителя світової літератури про образ природи .

- Збірка « Листя трави» увібрала традиції романтичної поезії й відкрила шляхи для реалістичної поетики. У простих та звичних речах Вітмен побачив прояви вічного й прекрасного , всесвітнього й дуже особистого. Поет ніби закликає подивитися на світ новими очима, відкриває та обожнює Людину та Природу.

- Прослухайте уривок з поеми « Пісня про море» та доведіть, що поезія побудована на пантеїзмі. ( Пантеїзм – філософська чи релігійна доктрина, що ототожнює Бога з усією дійсністю)

…Ти, море! Я й тобі віддаюсь — я здогадуюсь, що ти маєш

на думці, З берега бачу, як пальцями кривими ти маниш мене

І відринуть не хочеш, хоч трохи мене не відчувши,—

Тож разом ходімо, я роздягаюсь, віднеси мене швидше,

щоб зникла з очей земля,

Гойдай мене, колисай в хитких обіймах дрімоти,

Вільготою любові хлюпни, я ж тим самим тобі віддячу.

Море в пасмах бурунів прибою,

Море, судомно й широко дихаєш ти,

Море, ти — безмір життя і невирита, адже готова могила,

Ревом своїм із безодень ти шторми здіймаєш, о море,

химерне і граціозне,

Я частинка твоя невіддільна, я — одна твоя хвиля

і всі твої хвилі одразу.

В мені твій приплив та відплив, я співець ненависті

й примирення,

За друзів скажу і за тих, хто в обіймах заснули. .

Я той, хто утверджує приязнь

(Роблячи опис речей у домі, чи пропущу я сам дім?).

Я не лише поет добра, я можу бути й поетом зла.

Що базікають там про доброчесність і про порок?

Вперед мене рухає зло і виправлення зла рухає мене —

а я стою байдужий.

Хода моя не схожа на ходу очорнителя чи критикана,

Я зволожую коріння всього, що зросло.

Чи злякалися ви скрофульозу від нескінченної вагітності?

Чи спало вам на думку, що небесні закони ще треба доробляти

і виправляти?

З одного боку рівновагу я бачу, і рівновагу я бачу

з протилежного боку,

Сумнів так само корисний, як і тверда доктрина,

Наші нинішні вчинки й думки — це пробудження

й перший крок.

Ось наближається до мене мить по стількох децильйомах митей,

І кращого за неї, за тепер — нічого немає.

Доброчинство колись і сьогодні — не таке вже й диво,

Раз у раз дивує, як підлою чи зрадливою може бути людина.



9.Ідейно – художній аналіз поезії.

- Проаналізуйте ритмомелодику поезії ( Відсутнє симетричне членування на строфи).

- Віршовий розмір. ( Верлібр).

- Прокоментуйте вислів Вітмена « Рими – це кайдани…», спираючись на зміст прослуханої поезії.

- Проаналізуйте поетичний синтаксис.(Риторичні питання, анафора).

10.Слова вчителя української літератури про образ природи та демонстрування слайдів із зображенням різних видань збірки « Зелена Євангеліє» (додаток до уроку).

- Розкішні краєвиди рідної землі зачаровують з дитинства так, що бажання злитися з цілим світом залишається назавжди, таємнича природа лісів, полонин, урвищ, стрімких гірських річок манить, полонить своєю красою, добротою, величчю…

Як кожен здібний учень, Антонич пішов «далі вчителя». Мистецька уява щораз дивовиж ніше комбінує реальні предмети і явища.

Збірку віршів «Зелена Євангелія» Антонича називають книгою природи. У ній сонце, місяць, вітер оживають, діють і самостійно , і разом з поетом. Захоплюють тонкі й незвичайні спостереження, зроблені автором. Опис краси рідного мальовничого гірського села поета Новиця, яке тепер знаходиться на території Польщі, ліг в основу вірша..

11. Словникова робота з використанням ілюстративного матеріалу ( Слайд – додаток до уроку)

(Морель – заметіль із пелюсток квітучих абрикосів.

Дзбан – глечик)

12. Виразне читання вчителем поезії напам’ять.

ЗЕЛЕНА ЄВАНГЕЛІЯ
Весна — неначе карусель,

на каруселі білі коні.

Гірське село в садах морель,

і місяць, мов тюльпан, червоний.


Стіл ясеновий, на столі

слов’янський дзбан, у дзбані сонце.

Ти поклоняйся лиш землі,

землі стобарвній, наче сон цей!

13. Робота з текстом поезії.

Запитання до класу:


  • Які кольори згадані поетом у «Зеленій євангелії»? Яке вони мають значення? ( Білий. Належить до ахроматичних кольорів. Це доволі частотний колір у поезіях поета. Цей колір, мабуть, автор використовує для надання своїм образам позитивного забарвлення. Червоний. Допомагає змалювати образ місяця більш насичено)

  • Скільки строф має вірш? (Два катрени. Катрен – чотиривірш, строфа із чотирьох рядків, які вживаються і в неповному римованому вірші і неримованому)

  • Назвіть найуживаніші художні засоби поезії ( Невеликий поетичний твір насичений незвичайними порівняннями: « весна – неначе карусель», «місяць, мов тюльпан»; метафоричний образ на «на каруселі білі коні» - неповторний образ весни, що міг з явитися лише у стилі цього поета)

  • Ритмомелодика вірша

  • Назвіть поезії Антонича, у яких відтворено ідею цілісності людини в єднанні з природою («Перший сніг», «Ранній вітер», «Світанок», «Клени», «Черемхи», «Забута земля», «Калина», «Молитва» і т.д.)

  • Який образ цих віршів можна назвати основним? ( Основою основ серед образів Антоничевої поезії став образ землі. Б-І Антонич прийшов до переконання, що джерело усіх слов янських вірувань треба шукати саме тут).

14. Слова вчителя української літератури про образ смерті.

  1. - У поезії Антонича перехід свідомого в несвідоме, людського світу в зелень рослинного космосу дається як шлях пізнання, а не шлях зникнення людини. Сама смерть не сприймається як щось велично – жахливе, чи трагічне. Це непроста й невідхильна закономірність… У питаннях смерті і всього, що їй передує й супроводжує, Антоничне язичництво змішується з християнською побожністю. «Мій дім не тут, мабуть, аж за зорею…» - безумовно, це дім, куди відлітає душа. Жива й мертва природа, як і душа, не зникає безслідно…

Рух матерії – вічний. Тому

Зелений бог буяння й зросту

Зітре на попіл мої кості.

І це для того

Щоб виростало, щоб кипіло

П’янких рослин зелене тіло.


  1. Відеозапис «Закони біосу, народження, страждання, смерті…» ( додаток до уроку).

  2. Слова вчителя світової літератури про образ смерті.

  • Образ смерті був присутнім і у творах В.Вітмена. Прослухайте в аудіозаписі уривок з « Пісні про незнищеність матерії».

17. Слова вчителя української літератури про образ Сонця.

  • Повернімося до таких різних за стилістичними формами, але близьких за духом поетів.

Обидва вони – сонцепоклонники, але кожен із них сприймає сонце по- своєму.

18.Повідомлення учнів ( випереджальне завдання) « Образ Сонця у творах Б.- І. Антонича та В. Вітмена).

Фрагменти повідомлень

«…Антонич звертається до сонця, як справжній слов янин – язичник.Це Ярило – «прабог всіх релігій», якому поет за «сто червінців божевілля» продав і власне життя. Сонце скрізь, але цей образ, пройшовши крізь призму фантазії, втратив своє пряме значення. Ярило- сонце – всюдисущий і вічний; він ходить в «крисані». Антонича любов до нього – по-дитячому довірлива, щира.

Та Сонце – не тільки білий бог. Воно – «червоний віз», «червоний птах», «отруйна троянда», «бубон ранку», «вузол». Воно – дракон, сніп, крапля ртуті, веретено, диня, котру може зсунути вітер, колесо. Сонце може неждано скочити, «немов сполохане лоша», може «немов метелик полум яний сісти на кущ тернини», може розколоти надвоє обрій, може бути «свяченим сонцем з короваю». Його дівчата запрягають до те ліги, вкладають, «немов бруса за пояс». Дівчата «сонце миють» в руці, босий хлопчина йде «з сонцем на плечах». Сонце – живий організм, який можна поранити («сонце ранене кривавить»), а захід сонця - це «кровотечі», що «б ють в царство снігу золоте»…

Сприймаю сонце, мов причастя,

Хмільним молінням і стрільчастим /…/

Хай сонце – прабог всіх релігій –

Золото пере й життєсійне,

Благословить мій дім крислатий…»


«...Обидва вони - сонцепоклонники, але кожен з них сприймає сонце по-своєму:

Велике, яскраве сонце, як швидко ти убило б мене,

якби в мені самому не сходило таке ж сонце

Мільйони сонць в запасі у нас… (У.Уїтмен)»

19. «Літературна хвилина».

Ушанування пам’яті поетів ( додаток до уроку).

Відео ( спогади про Антонича односельців та робота гуртка «Зелена лампа», де вивчають творчий спадок В.Вітмена)

IV.Підсумок уроку


  1. Презентація «Спільне у творчості Антонича і Вітмена».


Спільне у творчості двох митців.

    • Гармонія між людиною та природою;

  • Перемога добра над злом;

  • Утвердження духовної краси;

  • Гармонія фізичного й духовного в людині;

  • Відданість вітчизні;

  • Рух незнищенності матерії.

2.Складання сенкана до творчості одного з митців (за вибором учнів).

Зразок.


Волт Вітмен

Демократичний, багатоликий

Сповіщає, передбачає, бореться

Новатор у світовій літературі

Поет -урбаніст

3.Слово вчителів.

- Духовне єднання двох геніїв відбулось на рівні простору, на рівні часу. Зійшлися два материки, два століття. Основоположник нової американської літератури не міг передбачити, що рівно через століття маленький Лемко Антонич, «саме завдяки його поезії, витворивши свою власну цілісну концепцію світу, стане основоположником української поезії ХХ століття».

4. ТЕСТ «Оцінка уроку» (роздрукований для кожного учня)

Оцініть своє ставлення до сьогоднішнього уроку, підкресливши той бал, який відповідає вашій оцінці:

5-6 балів – мінімально задоволений(а);

7-8 балів – задоволений(а);

9-10 балів – добре;

11-12 балів – дуже добре.
V.ОЦІНЮВАННЯ ЗНАНЬ УЧНІВ. АРГУМЕНТАЦІЯ ОЦІНОК

Учні заповнюють картки самооцінювання



ЕТАП УРОКУ

БАЛ

  1. Робота в парі (складання анкети)



  1. Акродиктант (теорія літератури)




3. Виразне читання та аналіз поезій




4. Активність на уроці




ЗАГАЛЬНА СУМА






VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (диференційоване)

  1. Завдання для всіх учнів: на основі вивчених поезій Вітмена та Б.-І.Антонича створити власний кодекс життя.

  2. Завдання на вибір: написати відгук на урок або твір «Символи у творах Вітмена та

Б.-І. Антонича»

Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Тема компаративний аналіз творчості Б.І. Антонича та Вітмена. Характеристика образів у поезіях митців. Мета iconІдея наполеонізму в літературі І в сучасному житті
Компаративний аналіз образів головних героїв романів «Червоне І чорне» Стендаля, «Злочин І кара» Ф. Достоєвського, «Війна І мир»...
Тема компаративний аналіз творчості Б.І. Антонича та Вітмена. Характеристика образів у поезіях митців. Мета icon«Черкаське вище професійне училище будівельних технологій»
Тема роботи: методичний посібник: «Компаративний аналіз на уроках зарубіжної літератури»
Тема компаративний аналіз творчості Б.І. Антонича та Вітмена. Характеристика образів у поезіях митців. Мета iconУрок-подорож Тема уроку : Характеристика образів повісті Я. Стельмаха «Химера лісового озера, або Митькозавр з Юрківки». Повторення тем
Тема уроку: Характеристика образів повісті Я. Стельмаха «Химера лісового озера, або Митькозавр з Юрківки»
Тема компаративний аналіз творчості Б.І. Антонича та Вітмена. Характеристика образів у поезіях митців. Мета iconН. М. Торчинська ( Хмельницький ) ’367. 62 Синтаксичні домінанти вираження чужого мовлення у творах о. Кобилянської та є. Гуцала: компаративний аналіз реферат
Синтаксичні домінанти вираження чужого мовлення у творах о. Кобилянської та є. Гуцала: компаративний аналіз
Тема компаративний аналіз творчості Б.І. Антонича та Вітмена. Характеристика образів у поезіях митців. Мета iconТема. Я. Стельмах «Митькозавр з Юрківки, або Химера лісового озера». Характеристика образів Сергія І Митька

Тема компаративний аналіз творчості Б.І. Антонича та Вітмена. Характеристика образів у поезіях митців. Мета iconВ. Кравець Тема. Волт Вітмен. Збірка «Листя трави», її провідні теми й мотиви. «Пісня про себе» програмовий твір поета. Мета уроку
Обладнання : електронна презентація творчості письменника, підручник, роздатковий матеріал, тексти віршів В. Вітмена, ілюстрації...
Тема компаративний аналіз творчості Б.І. Антонича та Вітмена. Характеристика образів у поезіях митців. Мета iconНовинки сучасного літературного життя. Оксана Забужко. Огляд творчості
«Казка про калинову сопілку», підготувати аналіз сюжету твору, характеристику образів, особливості мовлення твору
Тема компаративний аналіз творчості Б.І. Антонича та Вітмена. Характеристика образів у поезіях митців. Мета iconПригорнись душею до Вкраїни. Україна в житті І творчості зарубіжних поетів
Мета уроку: підготувати учнів до сприйняття нової теми «Україна та її історія в літературі», показати що тема української історії...
Тема компаративний аналіз творчості Б.І. Антонича та Вітмена. Характеристика образів у поезіях митців. Мета iconІ трагедії В. Шекспіра „Ромео та Джульєтта
Навчитися робити компаративний аналіз творів української літератури та зарубіжної літератури
Тема компаративний аналіз творчості Б.І. Антонича та Вітмена. Характеристика образів у поезіях митців. Мета iconТема. Не треба слів! Хай буде тільки діло! Образ ліричного героя у творчості Олени Теліги. Мета. Ознайомити учнів з діяльністю оун за кордоном, з діяльністю «празької школи»
«празької школи», з життєвим шляхом О. Теліги та її літературною спадщиною; розкрити образ літературного героя у поезіях Теліги;...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка