Тема. Микола Гоголь. Життєвий І творчий шлях письменника. Гоголь І Україна. «Тарас Бульба». Мета



Скачати 114.29 Kb.
Дата конвертації22.07.2017
Розмір114.29 Kb.

Тема. Микола Гоголь. Життєвий і творчий шлях письменника. Гоголь і Україна. «Тарас

Бульба».
Мета: ознайомити учнів з відомостями про життя і творчість М.В. Гоголя, показати його

зв’язок з Україною, вплив української культури та фольклору на творчість

письменника; розкрити історію створення повісті «Тарас Бульба»; розвивати усне

мовлення, уміння висловлювати власну думку; виховувати любов до історії рідного

краю, його культури, сприяти формуванню патріотичної позиції школярів.


Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: портрет М.В. Гоголя, виставка його книг, фотоальбом «Гоголівські місця в

Україні» (1990); репродукції картин В.Волкова «М. Гоголь слухає кобзаря», І.

Рєпіна «Запорожці», М. Гоголь «Дім у Василівці».

Література: програма, «Гоголь в русской критике», В. Б Антонович «Коротка історія

Козаччини», Л. А. Чередник «Зарубіжна література. 7 клас».


ХІД УРОКУ

Ніхто глибше не заглянув у душу української пісні, ніж Гоголь.

Вона оточувала його з дитинства, була його болем і захопленням,

в ній він відкривав... історію народу, із пісні він сам виростав…

О. Гончар
І. Організаційна частина
ІІ. Підготовка до сприйняття навчального матеріалу


  1. Вступне слово вчителя.

Серед знаменитих імен української культури особливе місце належить М. В. Гоголю. Відомий класик російської літератури своїм корінням, душею був тісно пов’язаний з Україною. Він тут народився, провів дитячі роки. Український фольклор, пісні, легенди увійшли до ранніх творів, принісши славу молодому письменникові, вирізнивши його серед інших.

О. Гончар говорив «Ніхто глибше не заглянув у душу української пісні, ніж Гоголь.

Вона оточувала його з дитинства, була його болем і захопленням, в ній він відкривав... історію народу, із пісні він сам виростав…»

Ці слова стануть епіграфом нашого уроку.


ІІІ. Оголошення теми, мети та завдань уроку

  • Тема сьогоднішнього уроку звучить так «Микола Гоголь. Життєвий і творчий шлях

письменника. Гоголь і Україна. «Тарас Бульба».
Ваші завдання на уроці:

  • знати життя і творчість М. В. Гоголя,

  • знати історію створення повісті «Тарас Бульба»,

  • знати, який твір називають повістю,

  • вміти доводити власну точку зору.


Проблемне питання

  • Чи випадково у своїй творчості Гоголь звернувся до теми героїчної боротьби українського народу часів Запорізької Січі? Чи є ця тема актуальна сьогодні?


IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

  1. Слово вчителя.

  • У кожної людини свій неповторний шлях. Яким же був шлях одного з великих сучасників нашої літератури М. В. Гоголя – людини, яка любила Україну, її природу, героїчне минуле, поетичний світ українських легенд, пісень, живого народного слова?

  • Які твори Гоголя вам відомі?

  • Кажуть, що душа митця – в його творах. З них ми дізнаємося про його думки і почуття, погляди й настрої. Повість «Ніч перед Різдвом» ввібрала в себе світлу віру письменника в духовні сили народу. «Вечір напередодні Івана Купала» - ввібрала тривожні роздуми автора про долю тих українців, які всупереч народним традиціям, здобули багатство нечесним шляхом. «Страшна помста» - гнівне засудження зрадництва. Дія повістей розгортається то в Сороцинцях, то поблизу Диканьки, то біля дніпровських круч. Перед очима письменника – вся степова Україна.

  • Зараз ви дізнаєтеся про те, яке місце в житті і творчості письменника займали ці місця і багато інших. Ви повинні уважно слухати розповіді своїх однокласників і заповнювати схему «Анкета Гоголя»


Навчання

Доросле життя

Дитинство



М. В. Гоголь


Останні роки

Риси характеру, психологічний портрет



Творчість


  1. Виступи учнів на тему «Життя і творчість Гоголя.»

1 виступ «Гоголь на Полтавщині»

На березі живописної річки Псел розкинулося село Великі Сорочинці (ілюстрації). Марія Іванівна – мати Гоголя - приїхала сюди з родового маєтку Василівка до лікаря М. Я. Трохимовського, оскільки дуже турбувалася за майбутню дитину.(Перед цим вона вже втратила кілька дітей). У цьому будинку 20.03. (01.04.) 1809 року народився майбутній письменник. Стоячи перед образом Св. Миколая Чудотворця у Деканській церкві, 9 місяців тому вона вимолила цю дитину. Хлопчика тому й назвали Миколою.

Дитячі роки майбутнього письменника пройшли у родовому маєтку Гоголів-Яновських – селі Василівці. Садиба була названа на честь батька Гоголя – Василя Опанасовича. Тепер це село називається Гоголеве, там же знаходиться музей-заповідник письменника, відбудований за його малюнками й кресленнями.

Батьки Гоголя були високоосвічені. Василь Опанасович Гоголь-Яновський писав вірші, комедії російськими й українськими мовами. Він дуже любив театр, сам грав у виставах домашнього театру. Марія Іванівна знала німецьку та французьку мови, любила літературу, захоплювалася музикою, знала безліч народних легенд, казок і розповідала їх дітям.

Його дід, Опанас Дем’янович, володів шістьма мовами. Бабуся, Тетяна Семенівна, гарно малювала.

Хлопчик любив місця, де пройшло його дитинство, і пізніше він згадував: «Бачу все, що любе серцю, бачу рідну домівку, бачу тиху річку Псел.» Частими гостями у батьківському домі були народні співці, лірники й кобзарі, яких охоче слухали господарі маєтку та їхні слуги. (Див. репродукцію картини Волкова «Гоголь слухає кобзаря».

Звідси він від’їздив у Полтаву, Ніжин, Петербург, Москву, за кордон. Першою була дорога в Полтаву: 1818 року батько віддав синів у повітове училище. Його атмосферу автор відобразив у повісті «Іван Федорович Шпонька та його тітонька». У дитячі та юнацькі роки Гоголь побував у багатьох місцях Полтавщини: Диканьці, Миргороді, Яреськах, Пирятині. Картини рідної природи, враження тих часів збереглися в його душі на все життя.
2 виступ «М. Гоголь і Чернігівщина».

Чимало сторінок біографії Гоголя пов’язані з Чернігівщиною. У Ніжині він навчався протягом 7 років (1821 – 1828). Це час формування його світогляду, естетичних смаків, таланту.

Ніжинська гімназія вищих наук (ліцей) була навчальним закладом з енциклопедичним профілем. Учні останніх класів називалися студентами й навчалися за університетською програмою. Вивчалася філософія, література, юридичні й фізико-математичні науки, давались уроки малювання. Ця гімназія зусиллями директора Орлая, людини з прогресивними поглядами, стала одним з найкращих навчальних закладів того часу.

Це був нелегкий час. Юнак сумував за рідною домівкою. Але разом з тим там він вчився живопису, грі на скрипці, брав участь у гімназійних театральних постановках. Він сам заснував театр. Був і артистом, і декоратором. В експозиції Ніжинського музею знаходиться картина художника Шкурко «Гоголь в роли госпожи Простаковой». Усі в гімназії були в захваті від комедійного таланту гоголя. Разом з тим він почав писати. Серед його перших творів – вірші, трагедії, сатири, поеми.

Гоголь охоче відвідував Ніжинський ярмарок, де жадібно слухав народну мову. Саме в цьому місті було споруджено перший пам’ятник Гоголю на кошти жителів міста.
3 виступ «Гоголь і Київ».

Уперше М. В. гоголь побував у Києві ще у 1827 році, коли приїхав сюди на канікули разом із професором Ніжинської гімназії вищих наук Білоусовим. Місто полонило його пам’ятками старовини, природою. Зачарував 18-річного юнака і Дніпро-Славутич. З тієї першої поїздки Київ став його мрією, з ним він хотів пов’язати все життя: викладати історію словесності в університеті, разом з другом Максимовичем видати збірку українських пісень, купити будиночок, із вікон якого було б видно Дніпро, і оселитися в ньому.

В Києві Гоголь відвідував Києво-Печерську лавру, Софіївський собор. Востаннє він приїздив до Києва 1848 року після повернення із-за кордону. Він зупинився у свого гімназійного друга Данилевського. Любов до Києва у нього була невіддільна від любові до української землі, її історії.
4 виступ «Гоголь і Петербург».

Та мрії залишилися лише мріями. Після закінчення гімназії Микола Васильович приїздить до Петербурга. Він хоче стати актором чи режисером Імператорського театру, знайти гарну квартиру. Проте столиця розчарувала його: до театру його не взяли, гарної квартири через брак коштів він не знайшов і довго не міг влаштуватися на службу. Лише через деякий час він почав працювати дрібним чиновником. Та його вабить література. Він пише романтичну поему «Ганц Кюхельгартен», яку він у 1829 році надрукував у Петербурзі під псевдонімом «В. Алов». Ця спроба була невдалою. Але перша літературна невдача глибоко зачепила душу митця. Через півроку, назбиравши грошей, він викупив увесь непридатний тираж книг і спалив його.

Та думки про літературну працю не покидають його. Він наполегливо шукає теми для своїх творів. У цей час Гоголь пише в листі до матері: «Дорога моя матінко! Ви маєте тонкий, спостережливий розум, ви багато знаєте про звичаї й традиції малоросіян наших, і тому, я впевнений, ви не відмовитеся повідомляти мені їх у нашому листуванні. Це мені дуже потрібно. У наступному листі я чекаю від вас опису повного вбрання сільського дяка від верхнього одягу до самих чобіт». Так народжувалися «Вечори на хуторі біля Диканьки» - твір, який вийшов друком у 1830 році і зробив Гоголя знаменитим.

Здійснилася ще одна його мрія: він увійшов у коло відомих літераторів, познайомився з Пушкіним, Жуковським та багатьма іншими. Усі були в захваті від яскравих характерів, щирого й чистого українського гумору, захоплюючих історій із життя малоросів.

Та доля послала йому нове випробування. Багато сил забрало влаштування сестри у Патріотичний інститут, матеріальна скрута, пошуки нових тем. У розпачі Гоголь пише в листі до матері: «Боже! Скільки я спалив, скільки перестраждав! Але тепер, я сподіваюся, що все заспокоїться, я буду знову діяти, рухатися. Тепер я узявся за історію нашої єдиної, бідної України. Ніщо так не заспокоює, як ця історія! А пісні – моя радість!»

Потім були поїздки в Україну, до Києва, у рідну Василівку, які заспокоїли й зігріли йому душу. У рідній Василівці письменник із захопленням слухав розповіді про славетних козаків, зокрема оповідки миргородського полковника Матвія Гладкого, який повернувся з турецького полону і привів із собою майже 200 визволених із полону козаків. Захоплювали його подвиги народних героїв – Северина Наливайка, якова Остряниці.

Результатом цієї напруженої роботи стали наукові розвідки», «План викладу загальної історії», «Погляд на утворення Малоросії» та збірка «Миргород», що вийшла друком 1835 р. там було вміщено повість «Тарас Бульба». Потім з-під пера вийшли «Петербурзькі повісті», п’єса «Ревізор», поема «Мертві душі».

Останні роки життя Гоголь тяжко хворів. Деякий час він жив у Німеччині, Італії, лікувався там. Але його зболіла душа прагнула додому. У 1851 році він востаннє приїхав у Василівку. Це було його прощання з рідною землею, що давала силу й наснагу.



21 лютого 1852 року М. В. Гоголь помер.


  1. «Творче малювання».

  • Ви прослухали розповідь про Миколу Васильовича Гоголя. Яким ви його уявили? «Намалюйте».




  1. Робота з епіграфом.

  • Чи співпадає ваша думка про письменника із думкою О. Гончара. У чому саме?




  1. Літературний диктант «Уважний слухач».

  1. Батьки Гоголя були високоосвічені люди. +

  2. Дитинство письменника пройшло в Росії. –

  3. У Києві споруджено перший пам’ятник Гоголю. –

  4. У Ніжинській гімназії він проявив себе талановитим учнем. +

  5. Найбільше письменник не любив театр. –

  6. Його мрія: жити і працювати в Києві. +

  7. Перша спроба пера принесла йому славу. –

  8. Перший твір було підписано псевдонімом «В. Алов». +

  9. Гоголь народився у Великих Сорочинцях. +

  10. Тема повісті «Тарас Бульба» - героїчна боротьба українського

народу проти чужоземців. +

  1. У письменника були напружені стосунки з матір’ю. –

  2. «Вечори на хуторі біля Диканьки» - книга, яка здобула славу Гоголю. +




  1. Виставка книг.

  • Зверніть увагу на виставку книг, які написав письменник. З цими творами ви можете познайомитися, якщо візьмете їх у шкільній бібліотеці. Серед них і повість «Тарас Бульба».

  • Які твори Гоголя ви читали? Розкажіть.




  1. Історія написання повісті.

  • Темі історичної долі України, героїчної боротьби народу проти чужоземців присвячена повість «Тарас Бульба».

Бєлінський писав: « Тарас Бульба» есть эпизод из великой эпопеи жизни целого народа. Если в наше время возможна гомерическая эпопея, то вот вам её высочайший образец, идеал, прототип! И какая кисть, широкая, розмашистая, резкая, быстрая! Какие краски яркие, ослепительные! И какая поэзия,… могучая, как эта Запорожская Сечь, то «гніздо», откуда вылетают все те горде ы крепкие, как львы, откуда разливается воля и козачество на всю Украйну!»

  • Давайте пригадаємо, що вам відомо про козаків і Запорізьку Січ?




  1. Повідомлення учнів «Козацька доба в Україні».

  2. Повідомлення вчителя «Історія створення повісті «Тарас Бульба».

  3. Теорія літератури.

  • Твір «Тарас Бульба» за жанром є … .

  • Пригадайте визначення терміну «повість».

  • Які повісті ви читали?

  • Звернемося до підручника. Зверніть увагу на визначення.

  • Які види повістей ви знаєте?

  • До якого виду відноситься повість «Тарас Бульба»? Чому ви так думаєте?

  • Знайдіть і зачитайте визначення «історичної повісті».


Історична повість – це твір, у якому художньо зображено важливі історичні події, подані справжні імена хоча б деяких головних учасників цих подій, достовірно відтворено час і відповідну місцевість.
Іван Франко так говорив про даний вид повісті: «Повість історична – се не історія, де історик оперує аргументами і логічними висновками, там повістяр мусить оперувати живими людьми, особами.»


  1. Вирішення проблемного питання.



V. Закріплення вивченого матеріалу

1. «Поясни ключове слово».

Великі Сорцинці (село, де народився).

Ніжин (місто, в якому навчався).

Опанас Дем’янович (дід).

1827 р. (вперше в Києві).

1830 р. (вийшла збірка «Вечори…)

«Миргород» (збірка).

Театр (мрія).

В. Алов (псевдонім).


  1. «Атака на учня».

  • Учень обирає собі пару і ставить йому запитання.




  1. Творче завдання «5 хвилин на думки».

  2. «Знайди пару».

20 березня 1809 «Тарас Бульба»

1827 рік народження

1818 рік смерті

1835 навчання в повітовому училищі

1830 перша поїздка в Київ

21 лютого 1852 «Вечори на хуторі біля Диканьки»


  1. «Самоекспертиза».

Я на уроці – А (абсолютний нуль) – 1-3 б.

Б (більш-менш) - 4-5 б.

В (заглибився) - 6-7 б.

Г (гідно почувався) - 8-9 б.

Д (досяг) - 10-11 б.



Є!!! - 12 б.
VІ. Домашнє завдання

  1. Прочитати повість «Тарас Бульба». Дібрати приклади зображення ратної звитяги українців у боротьбі за рідну землю

  2. Вивчити визначення «історична повість». Довести, що твір «Тарас Бульба» - повість.


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Тема. Микола Гоголь. Життєвий І творчий шлях письменника. Гоголь І Україна. «Тарас Бульба». Мета iconМ. Гоголь І Україна. Зображення історичних подій в Україні, побуту й звичаїв Запорозької Січі в повісті «Тарас Бульба»
«Тарас Бульба»; використовуючи міжпредметні звязки з історією, українською літературою, вчити шанувати славу та велич духу предків,...
Тема. Микола Гоголь. Життєвий І творчий шлях письменника. Гоголь І Україна. «Тарас Бульба». Мета iconТема. М. Гоголь «Тарас Бульба». Зображення в повісті любові до України, героїзму, мужності й ратної звитяги в боротьбі за рідну землю Мета
...
Тема. Микола Гоголь. Життєвий І творчий шлях письменника. Гоголь І Україна. «Тарас Бульба». Мета iconМ. В. Гоголь. М. Гоголь І Україна. Ніціональні традиції І звичаї в повісті
Мета Ознайомити учнів з окремими фактами біографії письменника; висвітлити зв»язки М. Гоголя з Україною; виявити національні традиції...
Тема. Микола Гоголь. Життєвий І творчий шлях письменника. Гоголь І Україна. «Тарас Бульба». Мета iconТема. Іван – Карпенко – Карий. Життєвий та творчий шлях письменника. Багатогранність його літературної та театральної діяльності Мета
Мета: поглибити знання учнів про життєвий І творчий шлях драматурга, його просвітницькими ідеями, участю у культурно – просвітницьких...
Тема. Микола Гоголь. Життєвий І творчий шлях письменника. Гоголь І Україна. «Тарас Бульба». Мета iconТема. Життєвий І творчий шлях французького письменника Альбера Камю; його філософські та естетичні погляди. А. Камю й екзистенціалізм
Ета: простежити життєвий І творчий шлях письменника, дослідити вплив ідей філософії екзистенціалізму на творчість А. Камю; розвивати...
Тема. Микола Гоголь. Життєвий І творчий шлях письменника. Гоголь І Україна. «Тарас Бульба». Мета iconТема. Гійом Аполлінер (1880-19180). «Лорелея», «Зарізана голубка й водограй», «Міст Мірабо». Життєвий І творчий шлях письменника. Шлях французького поета Гійома Аполлінера від неоромантизму до кубофутуризму
Життєвий І творчий шлях письменника. Шлях французького поета Гійома Аполлінера від неоромантизму до кубофутуризму. Реакція на символізм,...
Тема. Микола Гоголь. Життєвий І творчий шлях письменника. Гоголь І Україна. «Тарас Бульба». Мета iconУрок світової літератури в 11 класі Тема. Михайло Булгаков. Життєвий І творчий шлях письменника. Роман «Майстер І Маргарита» вершина творчості письменника
Тема. Михайло Булгаков. Життєвий І творчий шлях письменника. Роман «Майстер І маргарита» – вершина творчості письменника
Тема. Микола Гоголь. Життєвий І творчий шлях письменника. Гоголь І Україна. «Тарас Бульба». Мета iconКонспект уроку з української літератури
Тема: Тарас Шевченко – геніальний поет, мислитель, пророк національного відродження в Україні. Його винятково велике значення. Життєвий...
Тема. Микола Гоголь. Життєвий І творчий шлях письменника. Гоголь І Україна. «Тарас Бульба». Мета iconКонспект уроку з української літератури
Тема: Тарас Шевченко – геніальний поет, мислитель, пророк національного відродження в Україні. Його винятково велике значення. Життєвий...
Тема. Микола Гоголь. Життєвий І творчий шлях письменника. Гоголь І Україна. «Тарас Бульба». Мета iconТема. Михайло Лермонтов. Життєвий І творчий шлях
Мета: поглибити знання учнів про життєвий І творчий шлях поета, на основі біографічних відомостей сформувати образ поета-романтика;...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка