Тема: Можливості фотографії. Фотографія І наука. Документальна І репортажна фотографія. Фотокамера І історія. Фотографія в науці та помисливостіСкачати 146,35 Kb.
Дата конвертації19.09.2017
Розмір146,35 Kb.
Практичне заняття №1

Тема: Можливості фотографії. Фотографія і наука. Документальна і репортажна фотографія. Фотокамера і історія. Фотографія в науці та помисливості.
Фотографія з грецького: фото – світло, графо – писати – світлопис. Зображення можливе тільки при наявності світла. Світло і тінь – ось основа фотографії. Камера-обскура (темна кімната) була відома давно і художники нею користувались, щоб зробити малюнок на прозорій стінці, на проти якої було зроблено невеличкий отвір через який проходило зображення на матову (напівпрозору) протилежну стінку. Потім було винайдено лінзу і зображення стало чітким, а через 300 років придумали як закріпити зображення. Це сталося 27 серпня 1839 року – день винаходу фотографії. Пройшло ще 40 років і було придумано як тиражувати фото і використовувати в поліграфії.

Пройшли роки і зараз неможливо збагнути де не використовується фотографія. Це і історія, і наука, і спорт, і космос, і преса, і дизайн. Фотографія завоювала право також і як твір мистецтва.


Приклади використання фотографії:

1. Програмна зйомка; 2-3. Мікрозйомка; 4. Космос; 5. Макрозйомка;


6. Зверхшвидкісна зйомка; 6-7. Ренгеноскопія.

Практичне заняття №2

Закріплення попередньої теми опитуванням студентів. Питання:

 1. Що таке фотографія?

 2. Який вигляд мав перший фотоапарат?

 3. Де зараз застосовується фотографія?

Тема: Світлочутливі матеріали. Як солі срібла закріплюють зображення. Сучасний фотопроцес. Фотоапарат і око. Образотворче бачення. Око і світлочутливі плівки. Малюнок і фотографія.
Світло – головний компонент фотографії. Світло по різному веде себе з різними матеріалами (прозорі, напівпрозорі, непрозорі). Світло є основою всіх кольорів. В чорно-білій фотографії різні кольори дають різні тональності. Процес фотозйомки розділяється на два основних етапи. Перший – відтворити зображення об’єкту, другий – зафіксувати його.

Світло – форма енергії. Енергія здатна зафіксувати зображення. Світло змінює матеріал, при чому в тих місцях більше, де світла більше. Солі срібла темніють від світла і 19 столітті вдалося закріпити зображення солей срібла (галоїдів).Плівка на відміну від ока не адаптується до світла, а вирішуються всі ці проблеми експонуванням: коротке експонування при великій яскравості, або ж довге при слабкому освітлені. Око і фотоапарат схожі і разом з тим дуже різні. Як використати в творчому процесі ці проблеми? Потрібен творчій підхід до фотографічного зображення. Сучасні плівки – прекрасно кореговані високочутливі матеріали, при вивчені їх індивідуальних даних можна добитись потрібних результатів.
Ілюстрації до теми:
Практичне заняття №3

Закріплення попередньої теми опитуванням студентів. Питання:

 1. Як закріплюється зображення?

 2. Що спільного у фотоапараті і оці?

 3. Світлочутливі плівки. Що треба пам’ятати?

Тема: Фотографічна техніка. Фотоапарат звичайної конструкції, „дзеркалка”. Починаємо зйомку (фокус).
Сучасна фотографічна техніка досягла вершин у своєму розвитку, а ще зовсім недавно було просте механічне управління камерою, громіздкі камери, касети і все інше причандалля. Апарат звичайної простої конструкції з жорстко вбудованим об’єктивом зараз частенько називають „мильницею”. Постійний фокус такого апарату дає різке зображення з 2 м до ∞. Та щоб детальніше можна було працювати в різних жанрах, потрібна „дзеркалка” типу „Зеніт” у різних модифікаціях. Нею можна фотографувати: пейзаж, натюрморт, групи людей, портрет, макро. Це потрібно буде в курсі навчання дизайнерів. Щоб почати зйомку треба навчитись фокусувати об’єктив на камері. На об’єктиві є два кільця управління: одне – управління діафрагмою, друге – фокусом об’єктиву. Тримаємо апарат обома руками: правою нажимаємо на кнопку затвору, а лівою фокусуємо об’єктив.Практичне заняття №4

Закріплення попередньої теми опитуванням студентів. Питання:

 1. Конструкція звичайної фотокамери?

 2. Яка будова „дзеркалки”?

 3. З чого починаємо зйомку?

Тема: Діафрагма. Затвор. Як навести на різкість (глибина різкості).
Фотоапарат контролює кількість світла, що потрапляє на плівку двома способами. Зображення буде темнішим, або ж світлішим – за рахунок змін отвору діафрагми, яка знаходиться за об’єктивом. Контроль за часом, на протязі якого світло дістається плівки, проводиться за допомогою затвора. Отвір об’єктиву прикривається рухомими пелюстками – це і є діафрагма. Якщо об’єкт освітлений яскраво, то отвір діафрагми прикривається, якщо об’єкт темний, то отвір діафрагми відкривається. Якщо подвоїти діаметр кола, то площа його виросте в 4 рази, отож подвоюючи отвір діафрагми, ми у чотири рази збільшуємо кількість світла, що поступає. Кожна наступна позначка у шкалі діафрагми змінює кількість світла, що приходить на плівку, в 2 рази. Крім цього діафрагма дозволяє змінювати глибині різкості. Чим біль закрито отвір діафрагми, тим глибина різкості більша.

Від затвору залежить не тільки момент експонування плівки, але і час експонування тобто величина світла, що попадає на плівку. Аналогія та, що з діафрагмою, та тільки згідно з часом. Затвори бувають: центральні міжлінзові та шторні. Швидкості спрацювання В, від 1 сек. до 0,001 сек. Звичайно треба отримати чітке та різке зображення. Для регулювання різкості існує два основних способи зміни глибини різкості, котра залежить від положення діафрагми, а також витримки затвору. Отвір діафрагми – перший регулятор глибини різкості, але не менш важлива і відстань до об’єкту. Завжди легше досягти різкості кадру, коли зображення знаходиться на значній відстані від фотоапарату.

Практичне заняття №5

Закріплення попередньої теми опитуванням студентів. Питання:

 1. Діафрагма та її роль у роботі фотоапарата?

 2. Що таке глибина різкості?

 3. Що таке затвор фотоапарата?

Тема: Витримка й нерізкість. Діафрагма і витримка.
Фотокамера, що має діапазон витримок, дозволяє робити точне експонування при всіх умовах освітлення і, що важливо, дозволяє вибрати передачу руху: застиглим чи змазаним. Як уже відомо витримка визначає тривалість часу, на протязі якого світло потрапляє на плівку. Треба навчитись вірно тримати фотоапарат, бо від цього теж залежить чіткість зображення на плівці. І ще – витримка повинна бути тотожною з фокусом об’єктиву, який у цей час на камері: 35 мм – 1/30, 50 мм – 1/50, 100 мм - 1/100, 200 мм – 1/200 і т. д. Треба навчитись регулювати глину різкості і витримки затвору і тоді можна отримати чудові творчі результати. Об'єкти можуть бути і різкими, і розмитими, і розмазаними і все це, згідно ваших творчих задумів.

Розглянемо найважливіші складові частини фотографічного процесу: фокус, отвір діафрагми і затвор. З фокусом все ясно. Це дуже важливо щоб зробити акцент: будинок на фоні пейзажу, лице у групі, очі у портреті крупним планом. Діафрагма і витримка впливають подвійно. По-перше, вони регулюють кількість світла, що падає на плівку – отвір діафрагми змінює яскравість світла, затвор контролює час, на протязі якого світло діє на плівку. По-друге, витримка і діафрагма впливають на якість знімку. Діафрагма змінює глибини різкості, що важливо, коли об’єкт включає в себе елементи, по різному віддалені від фотоапарату. Витримка впливає на зображення, коли об’єкт або камера рухаються.

Пам’ятка: вибираючи витримку, не забувайте, як позначиться вібрація камери і рух об’єкта.

Практичне заняття №6

Закріплення попередньої теми опитуванням студентів. Питання:


 1. Як витримка затвора впливає на різкість зображення?

 2. З якою витримкою слід фотографувати?

 3. Залежність діафрагми і витримки?

Тема: Фотоплівка і визначення експозиції. Експотаблиці і автономні експонометри. Вбудований експонометр.
Експозиція – кількість світла, котре діє на плівку, визначається величиною діафрагми та витримки. Щоб встановити вірну експозицію, потрібно знати світлочутливість плівки та яскравість об’єкту (освітленість і тональність).

Вибір плівки і її розміри.

Для наших цілей потрібна плівка шириною 35 мм в металічній касеті на 12, 24, 36 кадрів. Розмір кадру 24х36 мм. Потім важлива яка чутливість плівки в одиницях ASA, або DIN. Чим вище число ASA, тим вище чутливість плівки. Чутливість підвищується за рахунок розміру зерен серебра, тому і зернистість підвищується. Чутливість позначається: 50 ASA, 100 ASA, 200 ASA, 400 ASA, 800 ASA. Від умов освітлення робиться і вибір чутливості плівки. На коробці з плівкою є щонайменше 8 даних про неї:


 1. Тип плівки;

 2. Чутливість;

 3. Негатив, чи слайд;

 4. Рецепт проявки;

 5. Кількість кадрів;

 6. Дата випуску (срок придатності);

 7. Ч/Б, чи колір;

 8. Фірма виробник.

Після того як плівку вибрали, треба визначити яку встановити експозицію для даного об’єкту і умов освітлення. Потім треба визначити діафрагму і витримку (зберегти при цьому потрібну експозицію), щоб отримати за потребою глибину різкості, або нерізкість.

Експозицію можна встановити за допомогою таблиці, що знаходиться в коробочці з плівкою. Добре визначити експозицію фотоекспонометрами – це дуже надійно і з творчого боку ефективно. Студентам розповідається я користуватись ручними експонометрами, їх будова і т.і.

Вбудовані експонометри зараз майже у всіх апаратах: мильничках, дальномірках, чи дзеркалках. Особливо цінною системою є TTL-замір чер об’єктив і пентопризму. А ще к сучасних камерах комп’ютерна обробка даних експозиції і автоматична робота апарата.
Практичне заняття №7

Закріплення попередньої теми опитуванням студентів. Питання:


 1. Яка інформація на коробочці з плівкою?

 2. Як працює експонометр?

 3. Принцип роботи TTL-заміру експозиції?

Тема: Методи заміру експозиції: по яскравості, по освітленню та зонна система.
Вірна експозиція – поняття відносне. При нормальному освітлені плівка регіструє зображення в досить широкому діапазоні експозицій; вибір багато в чому залежить від того, яким ви хочете бачити ваш об’єкт можна робити інтегральний (загальний) замір, а можна робити частковий, вибірковий замір.

Зображення, сформоване в об’єктиві, по яскравості буде різним – в залежності від тону об’єктів і освітлення. Якщо освітити об’єкт сильно, яскравих зон буде більше, ніж при розсіяному освітлені. Плівки не зможе передати такий величезний діапазон яскравості. Або ж по світлу, або ж по тіні треба робити експозицію.

Таблиці експозицій корисні для „середніх” об’єктів при заданих умовах освітлення, а експонометр більш точний і надійний, оскільки він замірює освітлення всього об’єкту. Існують два види заміру експозиції:

а) по яскравості;

б) по освітленню.

В фотоапаратах експозицію замірюють по яскравості і дуже важливо який фон у об’єкта. Якщо фон дуже відрізняється, треба робити замір тільки підійшовши до об’єкту або переключивши експонометр на spot. Ручні експонометри більш „об’єктивні” в роботі і тому ними користуються професіонали. Якщо вам не зручно заміряти об’єкт, то ви заміряєте сіру карту. Або ж ви робите два заміри по самій світлій частині і по самій темній частині, а потім різницю ділите пополам і отримуєте потрібну експозицію.

Зонна система придумана А. Адамсом. Він розділив тональну шкалу від 0 до 9. Сіра карта (середня позначка шкали) відбиває 18% падаючого світла. Збільшення або зменшення на одну позначку дозволяє зафіксувати будь-який тон, як зону 5.

Ця система потребує чіткого контролю за умовами проявки, якості плівки і якісного експонометра.Практичне заняття №8

Закріплення попередньої теми опитуванням студентів. Питання:

 1. Які існують методи заміру експозиції?

 2. Зонна система, що це?


Тема: Побудова кадру. Ракурс і освітлення. Характер освітлення.

Пересіваючи об’єкт у рамці відеошукача і змінюючи точку зйомки – ми використовуємо два простих способи, які допомагають керувати композицією і змінювати зображення. При фотозйомці об’єкт знаходиться у рамках прямокутного формату – так побудовано фотоапарат. Ця рамка дуже важлива при створенні композиції. З її допомогою можливо відсікати деталі об’єкту і отримувати нові форми. Дуже важливо, який будувати кадр: горизонтальний, чи вертикальний. Майже всі знімки робляться з рівня очей, та якщо вибрати іншу позицію то фото будуть виглядати дещо незвично, динамічно і навіть драматично. Незвичайний кут зйомки, тобто ракурс і є творчим підходом до показу того, чи іншого об’єкту. Зовсім по різному виглядає лінія горизонту, якщо ми знімаємо з верхньої чи нижньої точки. Змінюючи ракурс і оптику ми можемо мати різноманітні динамічні фото (симетрія, асиметрія).


Світло – основний матеріал фотографа.
Щоб добре скомпанувати кадр, ви повинні навчитись передбачати, як зміна освітлення впливає на предмети, що вас оточують. Дуже важливо передати настрій, а його якраз і створює освітлення, зробити акцент на деталі, підкреслити, або ж спотворити форму, виділити фактуру. На натурі досить дочекатись потрібного освітлення по часу, по погоді, по порах року. Сонце, чи розсіяне світло у ранці, розсіяне туманом , або захмареним небом дає дуже м’яке освітлення. Тіні слабкі не домінують в зображенні, мала контрастність допомагає передати форму предметів, підкреслити об’єми.

Контрасти можна регулювати фотоматеріалами (плівка, папір), експозицією, проявкою. Світло кожного разу має своє призначення: чи то підкреслити фактуру, чи пластику, чи колір.Практичне заняття №9

Закріплення попередньої теми опитуванням студентів. Питання:

 1. Що головне у побудові кадру?

 2. Що таке ракурс?

 3. Що значить характер освітлення?


Тема: Виявлення особливостей об’єкту. Фактура. Лінія. Малюнок.
Для виявлення особливостей об’єкту треба знайти потрібне освітлення (бокове ранкове, або ж вечірнє). Найбільш сильний ефект буде коли освітлення бокове – на знімку буде відчуватись глибина, фактура, обєм. Якщо світло позаду камери то прорисовки в деталях, фактура – глибина передаються мінімально. При зйомці проти світла (контрове освітлення) виникає сильний контраст, невілюються деталі, спрощуються форма. Взагалі не треба дивитись на сонце через фотоапарат: апарат буде зіпсовано і око перестане бачити. Пейзаж, портрет, натюрморт, якщо їх знімати, треба звертати увагу на освітлення. У більшості випадків об'єкти мають широкий тональний діапазон між чорним і білим кольорами. На нього впливає освітлення, властивості матеріалів відбивати світло, кольори об’єкту. Тональність може змінюватись дуже різко, або неквапливо переходити з одного в інший. Об’єкт може мати повний діапазон тонів від чорного до білого, може бути переважно світлим (світла тональність), або переважно темним (темна тональність), може мати велику контрастність, коли тони будуть обмежені полярними кольорами – чорним і білим. Знімки з темною і світлою тональністю звично добре передають настрій, атмосферу. Першим часто примана тонкість, другим – серйозність, загадковість. Контрастні фото створюють відчуття сили, драматизму. Тоном можливо керувати.

Поверхня оточуючих предметів передається за рахунок фактури. Фактура надає знімку природність, характеризує об’єкт та, і саме ця якість, може надати цікавість для зйомки. Для цього треба знімати крупним планом, або знайти варіанти, коли фактура буде добре видна. Найважливіша тут роль світла, а також якісного сучасного об’єктиву. Зйомку бажано вести з допомогою штативу.

Лінія важлива для побудови кадру, тому що вносить в знімки графічний елемент. Вона може об’єднати композицію і об’єднує разом дві частини кадру, може привернути увагу до цікавої деталі, або відвести погляд в нескінченість. Лінія може розділити кадр, а з допомогою повтору, створити рисунок. Лінія може дати відчуття глибини. Лінія створює ритм у кадрі. Криві лінії по спіралі дають знімку динамізм, напругу. Вертикальні і горизонтальні лінії роблять композицію більш статичною. Вертикальні лінії підкреслюють вертикальні роботи, а горизонтальні лінії – горизонтальні фото. Багато що залежить від кута зйомки, від нахилу камери, ракурсу.

Коли лінія і форма повторюються, створюється рисунок. Як і фактура, рисунок присутній майже скрізь – від міського пейзажу до природних форм. Іноді він стає основним елементом об’єкта, але частіше пристосовується, як доповнення для того щоб побудувати композицію, створити гармонію, просто заволодіти увагою.

Освітлення, ракурс, кадрування можуть змінювати рисунок. Коли рисунок заповнює весь кадр, він виявляє досить сильний вплив на глядача.

Практичне заняття №10

Закріплення попередньої теми опитуванням студентів. Питання:


 1. Як підкреслити фактуру?

 2. Як і що вирішують лінія і малюнок у побудові кадру?

Тема: Форма. Кадрування формою та лінією. Нестандартні ситуації.
Форма – є основою для побудови кадру. Це перший засіб з допомогою якого ми розрізняємо об'єкти. Разом з лінією вона створює структуру більшості композицій. Форма – елемент двомірний, але освітлення та тональний діапазон нерідко придають формі характер трьохмірності.

Освітлення здатне також знищити форму зовсім або, створивши темі тіні, об’єднати декілька форм в одну.


Керування формою і лінією.
Форму і лінію можливо вживати, щоб сконцентрувати погляд глядача на основному об’єкті. У слабких фото часто відсутній цент композиції, або ж сильні лінії і форми відвертають увагу від головного. Форма може направляти погляд глядача оточуючи основний об’єкт. Може бути рамка в рамці. Сама рамка вашого знімка це також форма, що повторює прямокутник. Геометрична рамка буде контрастувати з круговими формами.
Непередбачені ситуації.
На відміну від графічного зображення (живопис, рисунок), фотографія здатна зафіксувати сцену миттєво. Затвор апарату спрацює так швидко, що „піймати” можливо майже кожну подію, навіть найкоротшу. Коли ви знімаєте прихованою камерою, треба всі параметри зйомки виставити раніше. Не жаліти плівку і робити дублі, щоб потім не жалкувати.Рекомендована література
 1. Яштольд-Говорко В.А. Фотосъемка и обработка М., "Исскуство" 1982;

 2. Шахрова М.М. Загальний курс фотографії К., "Вища школа" 1974;

 3. Шахрова М.М. Основы теории фотографических процессов К., "Вища школа" 1985;

 4. Грюнталь В.Т. Фотоиллюстрации, светопись, трансформация, фотомонтаж М., "Книга" 1986;

 5. Закс М.И., Полянская Э.М. Технология обработки фотокиноматериалов М., "Легкая промышленность" 1983;

 6. Плужников Б.Ф. Особые приемы фотографии М., "Искусство" 1976.

 7. Гурлев Д.С. Справочник по фотографии (обработка материалов) К., "Техника" 1988;

 8. Гурлев Д.С. Справочник по фотографии (фотосъемка) К., "Техника" 1989;

 9. Иоффис З.А. Техника фотографии М., "Искусство" 1973;

 10. Світло і тінь. Український фотомистецький журнал;

 11. Фотография. Издание конфедерации журналистских союзов.

 12. Добірки оригінальних фотографій майстрів фотографії по окремим розділам;

 13. Зразки апаратури, приладів та пристосувань для виконання окремих технічних прийомів фото графіки;

 14. Майкл Лэнгфорд "Фотография шаг за шагом".

Каталог: index.php -> kaf design -> content -> download
index.php -> Повідомлення 20-22 квітня 2016 р кафедра дизайну хнту проводить Міжнародну науково-практичну конференцію «Особистість митця в культурі» Мета конференції
index.php -> Т. Г. Вибрані твори / Т. Г. Шевченко; післямова Є. Кирилюка; пер з укр. А. Аб-ріль та ін.; ред. К. Ю. Квітницька-Рижова. К. Дніпро, 1978. 320 с. Загл. І текст парал укр та англ. Книга
index.php -> «Подаруй книги рідній бібліотеці»
download -> Методичні рекомендації до виконання практичних робіт з дисципліни "Фотографія та фотографіка" ІІ частина для студентів
index.php -> Теорема Піфагора
download -> Інформаційно-бібліографічний відділ дивовижна країна – японія


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Тема: Можливості фотографії. Фотографія І наука. Документальна І репортажна фотографія. Фотокамера І історія. Фотографія в науці та помисливості iconМетодичні рекомендації до виконання практичних робіт з дисципліни "Фотографія та фотографіка" ІІ частина для студентів
Методичні рекомендації до виконання практичних занять з дисципліни "Фотографія" / В. С. Мошинський, Херсон. Хнту. 2009. 54 с
Тема: Можливості фотографії. Фотографія І наука. Документальна І репортажна фотографія. Фотокамера І історія. Фотографія в науці та помисливості iconКнижкова палата україни
Мистецтво. Декоративно-прикладне мистецтво. Фотографія. Музика. Театр. Ігри. Спорт 70
Тема: Можливості фотографії. Фотографія І наука. Документальна І репортажна фотографія. Фотокамера І історія. Фотографія в науці та помисливості iconЧкм – 2 Фотографія. Погрудний портрет Міхневича Петра Герасимовича
Листівка. Містить чорно-біле зображення заслуженого артиста урср І. В. Миколайчука в акторському вбранні (роль козака Василя) під...
Тема: Можливості фотографії. Фотографія І наука. Документальна І репортажна фотографія. Фотокамера І історія. Фотографія в науці та помисливості iconРоманбара н “фотографія впоперек життя”
Приємне, гармонійно виліплене обличчя, промінні блакитні очі, пшенична кипінь слов’янської зачіски, пристрасні вологі губи І білизна...
Тема: Можливості фотографії. Фотографія І наука. Документальна І репортажна фотографія. Фотокамера І історія. Фотографія в науці та помисливості icon5 клас Світ природи рідного краю Лесі Сидорович
Обладнання: фотографія Лесі Сидорович, книжкова виставка творів поетеси, ноти її пісень (композитор Б. Гірський), дидактичні картки,...
Тема: Можливості фотографії. Фотографія І наука. Документальна І репортажна фотографія. Фотокамера І історія. Фотографія в науці та помисливості iconТема. Історія як наука. Михайло Грушевський
«історія»; формувати науковий світогляд та вміння аналізувати історичний матеріал; сприяти формуванню зацікавленості учнів у вивченні...
Тема: Можливості фотографії. Фотографія І наука. Документальна І репортажна фотографія. Фотокамера І історія. Фотографія в науці та помисливості iconЛісове озеро документальна повість для середнього шкільного віку київ «веселка» 1983
Документальна повість українського радянського письменника про делегата XXVI з'їзду кпрс, Героя Соціалістичної Праці, лауреата Державної...
Тема: Можливості фотографії. Фотографія І наука. Документальна І репортажна фотографія. Фотокамера І історія. Фотографія в науці та помисливості iconНавчальний посібник 2015 р. Зміст розділ наука та історія її розвитку
Тема Процес пізнання та його генезис як основа наукової діяльності
Тема: Можливості фотографії. Фотографія І наука. Документальна І репортажна фотографія. Фотокамера І історія. Фотографія в науці та помисливості iconУрок №12 Тема Люди в історії: історичні персонажі
Пояснювати: про кого розповідає історія як наука, хто є суб’єктами історичного процесу
Тема: Можливості фотографії. Фотографія І наука. Документальна І репортажна фотографія. Фотокамера І історія. Фотографія в науці та помисливості iconДомаський навчально-виховний комплекс
«Історія України» 11 кл., ноутбук, магнітофон, документальна стрічка «Дисиденти»(фільм №7), виставка літератури, портрети дисидентів,...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка