                                                                                                                                               Урок 1
Тема. Ознайомлення з підручником «Читанка». Прислухайтеся до звуків – читайте правильно. С. Козлов « Звуки і голоси» ( казка) . Робота з дитячою книжкою.
Мета. Ознайомити дітей з підручником «Читанка»; виробляти навички правильного та свідомого читання; розширити словниковий запас першокласників; закріпити звукове значення букви ї ; виховувати любов дітей до тварин.
Обладнання: малюнки їжачка та ведмедика, аналітико-синтетичний запис слів, зашифрований заголовок казки, дитячі книжечки.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу.
Добрий день! У добрий час!
Рада діти бачить вас!
Ви почули вже дзвінок?
Він покликав на урок.
Кожен з вас підготувався -
До дзвінка ще постарався.
Зараз сядуть всі дівчата,
А за ними і хлоп’ята.
ІІ. Актуалізація опорних знань
-
Діти , сьогодні до нас на урок завітали лісові жителі. Хто це, ви дізнаєтеся, коли відгадаєте загадки.
Влітку медом ласував,
досхочу малини мав.
А як впав глибокий сніг,
Він поспати трохи ліг. (Ведмідь)
У кубельце фрукти носить,
Стріне вас – ховає носик.
Кожушок із голочок.
Хто, скажіть, це? ( Їжачок)
-
Принесли вони для вас завдання. Тому зараз ви повинні їх виконати
( Вчитель вивішує малюнки ведмедика та їжачка )
-
Читання слів аналітико-синтетичним способом.
К МІДЬ
ЇЖА ЧОК ВЕД МЕЖИЙ
ЧИХА МЕЖАТКО
-
Якою буквою розпочинаються слова першого стовпчика?
-
Скільки звуків позначає ця буква? Які?
-
Їжачок і ведмедик є героями однієї казки. А її назву ви повинні розшифрувати.
Вчитель вивішує малюнок на якому зашифрований заголовок казки ( «Звуки й голоси» )

ІІІ . Повідомлення теми і мети уроку.
-
Діти, сьогодні ми починаємо працювати з новим для вас підручником, який називається «Читанка» . І саме казкою «Звуки і голоси» розпочинається ця книжка.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
-
Ознайомлення з підручником «Читанка».
-
Словникова робота
їжачок грибочки
ведмедик яблучка
зяблик жабка
-
Прочитайте слова на одному диханні
-
Прочитайте слова, у яких є букви, що позначають по два звуки
-
Знайдіть у слові грибочки два слова
-
Опрацювання твору «Звуки й голоси» (с. 3 )
-
Діти, як ви гадаєте, про що можуть розмовляти їжачок і ведмедик?
-
А ось про що розмовляли герої нашої казки «Звуки й голоси» ми зараз дізнаємося.
-
Читання казки вчителем
-
Бесіда за прочитаним
-
Хто вмів слухати звуки й голоси?
-
Чиї голоси чув їжачок?
-
Чому їжачок чув, як співає жаба, а ведмедик - ні?
Фізкультхвилинка
Їжачок
Йшов по лісу їжачок, ( діти крокують )
В нього шубка з голочок.
Ніс багато грушечок,
Аж болів йому бочок. ( нахили тулуба)
1, 2, 3, 4, 5, - зупинився спочивать. ( присісти )
Піклувався їжачок
Про маленьких діточок.
Чарівних, непосидючих, ( стрибки )
Дуже милих і колючих.
-
Удосконалення навички читання
-
Читання «Бджілкою» ( позначений текст)
-
Читання діалогу за змістом малюнка (с. 4, 5)
-
Читання виділених слів та словосполучень у тексті
-
Які почуття передають очі людини?
V. Робота з дитячою книжкою.
- Діти, наші гості принесли з лісової бібліотеки ось таку гарну книжечку і хочуть, щоб ви з нею сьогодні ознайомилися, тому що її потрібно буде повернути назад.
VІ. Підсумок уроку.
-
Хто відвідав сьогодні наш урок?
-
Чи цікаві завдання вам принесли їжачок та ведмедик?
-
Який настрій був у вас на уроці?
Урок 2
Тема. Читайте правильно – чітко вимовляйте звуки. Г. Малик «Казка про те, чому папуга не навчився розмовляти».
Мета. Розвивати навички правильного читання, пізнавальні інтереси учнів; збагачувати їх словниковий запас; виховувати у дітей інтерес до навчання.
Обладнання: слова-анаграми, звукові схеми слів, предметний малюнок папуги, індивідуальні картки для гри «Коректор».
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
Горішок знань міцний – це знає кожний,
Та нам не відступать!
Його вам розколоти допоможе
Бажання ваше все на світі знать.
ІІ. Мовна розмика.
-
Гра «Реконструкція» (діти повинні відновити слова і правильно їх прочитати)
ПАГУПА ГЕБЕМОТ
ЧЕПЕРАХА ТИРГ
-
Знайдіть звукову схему до слова папуга
- - о – о - - о – о - о - о - - о -
-
Хвилинка-цікавинка ( вчитель вивішує зображення папуги)
-
Діти, у кого з вас є папуга?
-
А що цікавого ви знаєте про цього птаха?
Розповідь вчителя.
Папуги – досить цікаві птахи. Людям відомо 316 видів папуг. Розміри папуг – від 9,5см до 1 метра. Забарвлення їх дуже різноманітне. Воно може бути одноколірним, чорним або білим, а може бути райдужним.
Папуг можна впізнати по характерному масивному дзьобові з гачком на кінці. Дзьоб папуг часто називають «третьою ногою»: з його допомогою вони не тільки підтримують їжу, але і пересуваються по гілках, часто вниз головою. Дзьоб у них надзвичайно сильний і здатний впоратися з будь-яким матеріалом.
Папуги – це дуже живі і галасливі птиці. Більшість видів папуг мешкають на деревах, харчуються різними плодами, ягодами і насінням. Папугам на можна давати шоколад, алкоголь, сіль – це для них отрута.
-
А тепер пограємо у гру «Коректор»
-
Який звук ви чуєте на початку слова папуга? Скільки таких звуків у цьому слові?
-
Якою буквою на письмі позначається цей звук?
Спробуйте викреслити всі букви «пе».Виконувати потрібно швидко і не пропустити жодної. Записати цифрами, скільки букв ви знайшли у кожному рядку.
п
|
н
|
о
|
п
|
и
|
п
|
с
|
у
|
|
в
|
д
|
п
|
а
|
п
|
б
|
п
|
ь
|
п
|
п
|
й
|
п
|
л
|
п
|
і
|
ц
|
п
|
м
|
е
|
у
|
ж
|
п
|
х
|
ї
|
ф
|
п
|
п
|
г
|
ю
|
п
|
п
|
п
|
и
|
т
|
п
|
а
|
і
|
с
|
щ
|
к
| -
А тепер серед букв знайдіть слово папуга
ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку
ІV. Опрацювання твору «Казка про те, чому пагупа не навчився розмовляти»
-
Читання вчителем «Казки про те, чому пагупа не навчився розмовляти»
-
Діти, автор у словах переставив місцями букви. Здогадайтеся, про кого розповідається в казці.
Фізкультхвилинка
-
Повторне читання казки дітьми «Ланцюжком» з правильними назвами головних героїв.
-
Робота над змістом тексту.
-
Що хотілося навчитися папузі?
-
Чиї слова повторював папуга?
-
Який звук найчастіше у них повторювався?
-
Давайте ще раз повторимо ці слова (зачитування тексту)
-
А тепер пограємо у гру «Що не так?»
-
Розгляньте ілюстрацію до казки (с. 8). Пригадайте, до кого першого, другого, третього прилетів папуга вчитися говорити. Назвіть помилки художника.
-
Розвиток навички читання.
-
Читання «бджілкою»
-
«Небо - земля»
-
Гра «Знайди початок»
V. Підсумок уроку.
-
Відшукайте у заголовку запитання. Дайте на нього відповідь.
-
Що потрібно для того, щоб чогось навчитися?
Урок 3
Тема. Читайте, запам’ятовуйте. М. Богуславський «Бабуся вихідна». Г. Бойко «Сама бачила».
Мета. Розвивати навички виразного та свідомого читання, мовлення, спостережливість; виховувати у дітей чуйність, уважність, доброту у ставленні до рідної бабусі, інших членів родини.
Обладнання: ребус, картки для роботи в парах,
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
Дзвоник дзвонить – у клас гонить…
Хто із вас? Хто із вас?
Запізнивсь сьогодні в клас?
Всі на місці? Всі сидять?
Що ж, почнемо працювать.
ІІ. Мовна розминка.
-
Читання пірамідок слів.
я рід
ти сім’я
він родина
вона Україна
-
Гра «Додай слово»
-
Послухайте ланцюжок слів. Повторіть їх, додавши своє слово, що продовжило б ряд.
-
Мама, тато, …….
-
Наталка, Маринка, …….
-
Сніданок, вечеря, ………
-
Борщ, чай, ………..
-
Розгадай ребус.
-
Робота в парах.
-
Заповніть клітинки назвами членів сім’ї. Складіть слово з букв у виділених клітинках.
-
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
-
Діти, а в кого з вас у сім’ї живе бабуся?
Щаслива та дитина, у якої є бабуся, тому що кажуть: « Бабуся любить своїх онуків більше за дітей». І це справді так. Саме вона зв’яже для вас теплі панчішки, напече смачних пиріжків, коли мамі не має часу, лагідно пригорне та приголубить. І ось сьогодні ми дізнаємося, як онучок хотів віддячити бабусі за її турботу.
ІV. Опрацювання твору «Бабуся вихідна»
-
Словникова робота.
-
Прочитайте слова. Що особливого у цих словах?
прокидається
порається
посміхається
-
Робота над текстом «Бабуся вихідна»
-
Читання тексту вчителем (с. 9 )
-
Гра «Передбачення»
-
Діти, а що буде далі? Висловіть свої міркування, а потім перевіримо, читаючи текст.
Фізкультхвилинка
Допоможемо бабусі
Діти називають та імітують за допомогою рухів роботу, яку допомагають виконувати бабусі. ( місять тісто, підмітають, в’яжуть, шиють та ін.)
-
Самостійне дочитування тексту дітьми. ( с. 10 )
-
Бесіда над змістом тексту.
-
Чи правильні були ваші передбачення?
-
Хто в сім’ї прокидався раніше за всіх?
-
Що вирішив зробити онук?
-
Чи вдалося йому зробити бабусі вихідний?
-
А чи допомагаєте ви своїй бабусі? Як у вашій сім’ї їй дякують за смачні сніданки?
-
А тепер пограємо у гру «Доповніть речення» (с. 10, завд. 3)
Одна дитина читає початок речення, а інша доповнює.
-
Розвиток мовлення.
Словесне малювання портрету своєї бабусі.
-
Робота з малюнками. (с. 10, 11)
-
Самостійне читання смішинки «Сама бачила»
-
Зачитайте слова сестрички з яких зрозуміло, що все ж таки глечик розбив Мартинко.
-
Розігрування діалогу.
V. Підсумок уроку.
-
Діти, про дорогих нам бабусь складено багато прислів’їв. Зараз ми деякі з них почуємо.
Гра «Знайди кінець»
Була б моя бабуся - де онуки.
Хто бабусю має, нічого не боюся.
Там бабусині руки, той потіху знає.
Урок 4
Тема. Розумійте значення слова, правильно його читайте.
О. Ільченко «Про хлопчика Тоні, кашу і мудрого крука»
Мета. Ознайомити дітей зі словами-омонімами ( які пишуться однаково, але мають різне значення); розвивати навички читання вголос; збагачувати словниковий запас; виховувати у дітей здоровий спосіб життя.
Обладнання: предметні малюнки птахів, картки з граматичними прикладами.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
Аутотренінг
Я – учень (учениця)
Я – творча особистість
Я – думаю, замислююся
Я – аналізую, висловлюю свої думки
Я – хочу багато знати
ІІ. Актуалізація опорних знань
-
Гра «Я тобі – ти мені»
-
Я називатиму склад, а ви перебудуйте його так, щоб м’який приголосний став твердим або навпаки.
-
Робота в парах.
«Граматичні приклади»
Коза – ко + молоко – локо + к (замок)
Ріг – р + раш + А ( іграшка)
Корона – на + лев + а ( королева)
-
Звуко-буквений аналіз складених слів.
ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку
ІV. Вивчення нового матеріалу.
-
Ознайомлення зі словами-омонімами.
-
Відгадування загадки-анаграми
Слово це – старовинна будова.
З гостряками мурованих меж.
Щойно зміниш ти наголос слова –
Ним одразу будинок замкнеш. ( замок - замок )
-
Словникова робота. Розгляд малюнків та слів-підписів до них. (с. 12, 14 )
-
А може вам відомі ще деякі слова, що пишуться і звучать однаково, але мають різне значення?
-
Робота над казкою «Про хлопчика Тоні, кашу і мудрого крука».
-
Діти, чи знаєте ви, хто такий крук? ( вчитель вивішує малюнок крука)
-
Це блискучо-чорний птах з міцним дзьобом. Має характерний крик «кру-кру», за що і дістав свою українську назву. Гнізда з чималих сучків та гілок мостять високо на деревах. Круки дуже корисні птахи, які знищують багато шкідливих комах і гризунів.
Фізкультхвилинка
-
Читання казки вчителем.
-
Творча робота.
-
А тепер складіть закінчення оповідання (виступи дітей)
-
Бесіда за змістом казки.
-
Де жив хлопчик Тоні?
-
Яка кімната була його найулюбленішою?
-
Хто подарував Тоні ляльковий замок?
-
Що не любив Тоні?
-
До кого тато Тоні звернувся за порадою?
-
У якому значенні у тексті вживається слово вівсянка?
-
Самостійно ще раз прочитати та переказати ту частину казки, у якій мовиться про ображену кашу. (с. 13)
-
Розвиток навички читання.
-
«Кидок - засічка»
-
«Вовк і заєць»
-
«Знайди початок»
V. Підсумок уроку.
Гра «Продовжити речення»
-
Під горою височів красивий ………….. (замок)
-
- Онучку,- попросила бабуся,- візьми ключ і відімкни, будь ласка, ………… (замок).
-
Сьогодні на уроці ми ознайомилися з …………….
-
Удосконалювали навички ………………….
-
Збагачували мову новими ………………….
Урок 5
Поділіться з Вашими друзьями: |