Тема: Початок дослідження території України. Географічні відомості про територію України в античні часи, у літописах І «Повісті минулих літ», відомості в добу Середньовіччя. Перші карти України Г. Л. БопланаСкачати 64,19 Kb.
Дата конвертації22.12.2017
Розмір64,19 Kb.

Тема: Початок дослідження території України. Географічні відомості про територію України в античні часи, у літописах і «Повісті минулих літ», відомості в добу Середньовіччя. Перші карти України Г.-Л. Боплана. Дослідження в нові часи. Українці – дослідники інших регіонів світу.

Мета: Сформувати в учнів загальне уявлення щодо географічних відомостей про Україну за різних часів. Поглибити і систематизувати знання учнів про дослідження античних учених, розвиток географічної науки на території нашої країни. Удосконалити вміння та навички роботи з підручниками, картами, іншими джерелами географічної інформації.

Обладнання уроку: підручник, фізична карта України, портрети видатних географів-дослідників, хрестоматія з географії України, Ф.Заставний «Фізична географія України», мультимедійні матеріали.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Методичні прийоми: бліцопитування, «Мікрофон», складання таблиці, кросворд.

ХІД УРОКУ:

I. Організаційний момент

 • Налаштування на роботу

Накреслити в зошиті таблицю «Дослідження природних умов і ресурсів України в різні часи», що складається із трьох граф.

Період

Дослідник

Праця, територія дослідження


II. Актуалізація опорних знань

Бліцопитування

 1. В якій частині Євразії розташована Україна?

 2. Від чого походить назва нашої держави?

 3. Яке місце за площею посідає Україна серед країн Європи?

 4. Покажіть на карті місця, де жили слов'янські племена.

 5. Коли остаточно сформувалися межі сучасної України?

 6. Яка подія відбулася 24 серпня 1991 р.?

 7. Назвіть основні джерела географічної інформації.

 8. З якою метою проводяться експедиційні дослідження?

 9. Хто є автором Гімну України?

III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів

Про наші землі найстаріші відомості належать грекам і арабам. Під час подорожей у наші краї вони описували не тільки природу, але і народ. Про людей кажуть, що вони займаються землеробством та скотарством, є суворі і войовничі.

«Як у кого з них родиться син, – пише Ібн-Даст, – він бере голий меч, кладе перед народженим і каже: – Не залишаю тобі в спадщину ніякого майна, матимеш тільки те, що здобудеш цим мечем…»

Про що говорять ці слова? (Відповідь учнів)

Чому наші землі та народ викликали зацікавленість та подив?

На цьому уроці ми дізнаємося, як досліджувалася територія нашої країни в різні історичні епохи.


IV. Вивчення нового матеріалу:

Головним завданням нашого уроку - ознайомлення з давніми джерелами, в яких збереглися цінні відомості про природу, населення, господарство території, на якій розташована сучасна Україна.(бесіда з послідовним заповненням таблиці)

1. Давні часи

 • Кого вважають «батьком історії»? Геродот 484 до н.е.

 • В якій його книзі знаходиться перша згадка про територію сучасної України? «Скіфія»

 • Геродот так описував наш край: «Їхній край – це добре наводнена трав'яниста рівнина, а рік пливе через нього не багато менше, ніж у Єгипті каналів. Ось визначніші з них такі, що доступні для морських кораблів: Істр (Дунай), що має п’ять гирл, за ними Тірас (Дністер), Гіпаніс (Південний Буг), Борисфен (Дніпро).

Користуючись підручником ст. 42 та знаннями загальної географії, скажіть, які ще античні дослідники описували нашу місцевість?

 • Гіпократ «Про повітря, воду і місцевість»

 • Страбон 17 томна «Географія»

 • Пліній Старший «Природна історія» – 37-томна праця

 • Птолимей «Географія», перші карти


2. Середньовіччя

Цінні цікаві матеріали містяться у книзі Ібн Баттута «Подарунок споглядачам про дива міст та чудес подорожей», де описані Крим і Приазов’я.

В яких давніх документах, вже знайомих вам з історії, вперше згадується назва «Україна»? (відповідь учнів)

Іпатіївський літопис 1187 р., що складається з «Повісті минулих літ», "Київського літопису", "Галицько-Волинського літопису" (занести у таблицю).

Запис із "Галицько-Волинського літопису", що належить до 1259 р. і де вперше згадується Львів. "Данило ж і Василько все одно збиралися удвох, маючи намір битися з татарами. Але прилучилося ото за гріхи (наші) загорітися Холмові через окаянну бабу, – та про це ми вже потім напишемо: про споруджені города, прикрасу церкви і про велику загибель його, так що всі жалкували, – і полум’я було таке, що зо всієї землі (Холмської) заграву (було) видіти. Навіть і зо Львова дивлячись, було видно (її) по белзьких полях од палахкотіння сильного полум’я. і люди бачили (це думали), що город був запалений татарами і повтікали в лісові місця…».

3. Нові часи

Важливі історичні етнографічні та географічні дані містить книга французького інженера і картографа Гійома Левассера де Боплана «Опис України» (1650р.), який працював в Україні. Він склав вілька оригінальних карт України в різних масштабах. (демонстрування карти Г. Боплана)

Г.Боплан у праці «Опис України» писав «…я пропоную Вам карту. Складену не за чужими описами і не з чуток. Я складав її сам на основі точних вимірів, здійснених мною в усіх закутках краю, який вона відображає, що повинно переконати Вас у точності, так і в правдивості моєї розповіді».

Цінними є також описи Львова і Дрогобича Юрієм Дрогобичем в цей період. (дані заносяться у таблицю)4. Участь українців у географічних дослідженнях різних регіонів земної кулі

Вам знайомі їх імена і регіони дослідження, назвіть їх. • Є.Ковалевський – досліджував Урал, Алтай, Китай, Африку

 • М.Миклухо-Маклай – Нову Гвінею, Океанію

 • М.Пржевальський – Центральну Азію

 • Ю.Лисянський здійснював навколосвітню експедицію.


5. Новітній час

Наукові дослідження території України XVIII – XIX ст.

Використовуючи мультимедійні матеріали, учні ознайомлюються з відкриттями і дослідженнями академіків Г.Капустіна, В.Зуєва, П.Палласа, В.Докучаєва, П.Тутковського, А.Ремана. (заповнення таблиці)

Наукові дослідження території України почалися з XVIII ст. Було проведено інструментальні зйомки для складання карт, організовано академічні експедиції, що вивчали природні умови та ресурси України.

Значний внесок у вивченні географії країни зробили вчені Львівського, Київського, Харківського, Одеського університетів.

В 1873 р. в Києві було створено Південно-Західне відділення Російсього геграфічного товариства, одним із засновників був Павло Чубинський (автор Гімну України).

У 1918 р. в Києві було засновано Академію наук України. Засновником і першим президентом Академії став академік Володимир Вернадський.

Одним із фундаторів фізичної географії був Степан Рудницький.

Про роль цих видатних учених у вивченні природи і господарства ми будемо говорити на наступному уроці.

V. Закріплення нових знань, умінь і навичок

Кросворд

Назвати прізвища географів-дослідників території України в такому порядку, щоб отримати ключове слово:

Д Геродот

О Боплан


С Страбон

Л Пліній Старший

І Капустін

Д Дрогобич

Н Чубинський

И Птолимей

К Гіпократ

VI. Підсумок уроку

Прийом «мікрофон»

Обговорення результатів роботи

Учні висловлюють свої думки щодо результатів проведеної роботиVII. Домашнє завдання

 1. Опрацювати §8

 2. Реферат на тему «Стежками долі С. Рудницького» (3 учні, за бажанням)

 3. Підготувати короткі повідомлення про видатних українських географів:

В.Вернадського

В.Кубійовича

П.Чубинського

К.Воблого

Г.Висоцького

Б.Срезневського

П.Погребняка

Рекомендована література:

О.І. Шаблій «С. Рудницький»Я.І. Жупанський «Історія географічних досліджень»

Хрестоматія з фізичної географії України
Каталог: download
download -> Наталія звольська
download -> «Це склад книжок» так скептик говорив, «Це храм душі» естет йому відмовив, Тут джерело всіх радощів земних, І їх дарують нам без цінним словом…»
download -> Для вчителів зарубіжної літератури
download -> Зміст Біографія
download -> Методичні рекомендації щодо викладання світової літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2013-2014 навчальному році // Зарубіжна літератури в школах України. 2013. №7-8
download -> Талант людини це божий дар
download -> Василь Стус постать,що єднає


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Тема: Початок дослідження території України. Географічні відомості про територію України в античні часи, у літописах І «Повісті минулих літ», відомості в добу Середньовіччя. Перші карти України Г. Л. Боплана iconУрок №8 9 Географічні дослідження на території України
Видатні вчені –географи XIX – XX ст та їх внесок у розвиток географічної науки України
Тема: Початок дослідження території України. Географічні відомості про територію України в античні часи, у літописах І «Повісті минулих літ», відомості в добу Середньовіччя. Перші карти України Г. Л. Боплана iconУрок презентація для iv-a класу Мета уроку
України; розширити та поглибити знання про закономірності поширення рослинності на території України шляхом аналізу карти рослинності;...
Тема: Початок дослідження території України. Географічні відомості про територію України в античні часи, у літописах І «Повісті минулих літ», відомості в добу Середньовіччя. Перші карти України Г. Л. Боплана iconДержавний комітет україни по водному господарству літопис розвитку І становлення водного господарства Волинської області
Волинська область розташована в північно-західній частині України І займає територію площею 20,2 тисяч квадратних кілометрів, що...
Тема: Початок дослідження території України. Географічні відомості про територію України в античні часи, у літописах І «Повісті минулих літ», відомості в добу Середньовіччя. Перші карти України Г. Л. Боплана iconСамостійна підготовка учнів до зно з історії україни схеми. Таблиці 9 клас новий час
Турченко Ф. Г., Мороко В. М. Історія України (кінець ХVІІІ – початок ХХ століття): Підруч для 9 кл серед шк. – К.: Генеза, 2000....
Тема: Початок дослідження території України. Географічні відомості про територію України в античні часи, у літописах І «Повісті минулих літ», відомості в добу Середньовіччя. Перші карти України Г. Л. Боплана iconОльга Борисова релігійний чинник у геополітичних устремліннях еліт україни в добу середньовіччя

Тема: Початок дослідження території України. Географічні відомості про територію України в античні часи, у літописах І «Повісті минулих літ», відомості в добу Середньовіччя. Перші карти України Г. Л. Боплана iconТема. Марк Твен. Короткі відомості про письменника. «Пригоди Тома Сойєра». Історія задуму І створення. Автобіографічний мотив повісті (Сл. 1) Мета
Тема. Марк Твен. Короткі відомості про письменника. «Пригоди Тома Сойєра». Історія задуму І створення. Автобіографічний мотив повісті...
Тема: Початок дослідження території України. Географічні відомості про територію України в античні часи, у літописах І «Повісті минулих літ», відомості в добу Середньовіччя. Перші карти України Г. Л. Боплана iconВипереджувальні завдання
Що є спільного І що відмінного в "Повісті минулих літ" та в романі В. Малика "Князь Кий"?
Тема: Початок дослідження території України. Географічні відомості про територію України в античні часи, у літописах І «Повісті минулих літ», відомості в добу Середньовіччя. Перші карти України Г. Л. Боплана iconПрактичне заняття №1 перші відомості про спеціальність
Коротке повідомлення про виконання запланованої мети, оцінювання роботи студентів
Тема: Початок дослідження території України. Географічні відомості про територію України в античні часи, у літописах І «Повісті минулих літ», відомості в добу Середньовіччя. Перші карти України Г. Л. Боплана iconНародився Олександр Олесь
З чарівної краси степової України, з материнського співучого голосу, захоплюючих дідусевих розповідей про козацькі часи, із вогненних...
Тема: Початок дослідження території України. Географічні відомості про територію України в античні часи, у літописах І «Повісті минулих літ», відомості в добу Середньовіччя. Перші карти України Г. Л. Боплана iconГузь Ольга Олександрівна, вчитель зарубіжної літератури нвк №26, м. Кропивницький Середньовіччя Урок №26 Тема: Середньовіччя як доба, її хронологічні межі й специфічні ознаки в історії європейських І східних літератур
Тема: Середньовіччя як доба, її хронологічні межі й специфічні ознаки в історії європейських І східних літератур. Вплив релігії,...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка