Тема. Поширення солей у природі та їхнє практичне значення. Мета



Скачати 153.71 Kb.
Дата конвертації15.02.2018
Розмір153.71 Kb.

Тема. Поширення солей у природі та їхнє практичне значення.

Мета: закріпити знання учнів про склад середніх солей, виробити вміння складати формули середніх солей;

розглянути поширення солей у природі, їхні фізичні властивості;

розглянути використання солей;

звернути увагу учнів на солі, які найчастіше застосовуються у побуті;

розвивати логічне мислення, спостережливість, допитливість, розширювати кругозір.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: проектор, презентація уроку, учнівські презентації.

ХІД УРОКУ:


  1. Актуалізація і корекція опорних знань, мотивація.

Ця речовина дала назву цілому класу сполук.

Історію цієї речовини можна порівняти з історією нафти та золота.

До першої половини ХIХ століття вона вважалася рідкісним продуктом,нерівномірно розподіленим між народами земної кулі. В Африці за неї купували рабів, золото, слонову кістку. Ще в середні віки ціна міцного робітника в Африці дорівнювала шматку цієї речовини розміром з його ступню. В Індії цю речовину можна було обміняти на сапфіри.

Більшість народів світу вклонялася цій речовині, як символу самого життя, вічності та сталості, благополуччя й миру.

У деяких країнах цю речовину використовували, як гроші.

У давнину люди приписували цій речовині священні властивості, пов’язували її з добрими духами. У багатьох країнах збереглася традиція ставити перед гостями цю речовину, як символ дружби та гостинності. Існує давня традиція зустрічати дорогих гостей хлібом та …

Отже, я думаю, що ви вже знаєте, про яку речовину йдеться. Звичайно, це натрій хлорид або, як ми говоримо в побуті, кухонна сіль.

Пригадаймо, що таке солі.

(Відповідь учнів. Со́лі — речовини, до складу молекул яких входять кислотні залишки (аніони), поєднані з катіонами різного походження.)

Складіть формули солей. Дайте назву за сучасною номенклатурою



MgCl2 , MgSO4, Mg3(PO4)2

KCl, K2SO4, K3PO4

FeCl3, Fe2(SO4)3, FePO4

Закінчіть рівняння реакцій:

Na2CO3+HCI=

CuCI2+NaOH=

BaCI2+H2SO4=

CuSO4+Zn=


  1. Повідомлення теми, цілей і завдань уроку

Тема уроку. Поширення солей в природі та їхнє практичне значення.

Цілі уроку:

  • Дослідити поширення солей сульфатів, карбонатів, хлоридів, силікатів, нітратів, у літосфері, їх застосування.

  • Дослідити поширення солей у гідросфері.

  • З’ясувати біологічну роль солей в живих організмах.

Діти ,тему уроку ви вже знаєте .Давайте з вами подумаємо , що б ви хотіли на сьогоднішньому уроці дізнатися.

Пишу на дошці:

Хочу дізнатися: Дізнався

1

2



3

  1. Сприймання й усвідомлення учнями фактичного матеріалу. (Розповідь учителя з доповненнями учнів)

Сьогодні ми здійснимо туристичну подорож до країни Соляндії.

Ми побуваємо у деяких містах цієї країни, познайомимося з традиціями, населенням. Отже, починаємо.



Спочатку ми відвідаємо місто Сульфатів.

Сульфа́ти — солі сульфатної кислоти. 

Кальцій сульфат CaSO4 часто зустрічається в природі у вигляді мінералу гіпсу CaSO4 • 2H2O. При температурі близько 150°С він втрачає 3/4 кристалізаційної води і переходить у так званий палений гіпс, або алебастр 2CaSO4 • H2O (CaSO4 • 0,5H2O). При замішуванні алебастру з водою у рідку тістоподібну масу він через деякий час твердне, прилучаючи втрачену частину кристалізаційної води і перетворюючись у гіпс CaSO4 • 2H2O. Але коли гіпс нагріти до 200°С, то він повністю зневоднюється і перетворюється в безводний сульфат кальцію CaSO4, який втрачає здатність приєднувати кристалізаційну воду (перепалений гіпс).

Алебастр використовується для відливук різних художніх виробів (скульптури, бюсти тощо). У медицині з алебастру роблять так звані гіпсові пов'язки при переломах кісток.У будівельній справі його використовують як добавку до вапна для штукатурки стін.



Купрум (II) сульфат CuSO4, біла дрібнокристалічна речовина.

Із водного розчину кристалізується у вигляді кристалогідрату CuSO4 • 5H2O синього кольору, відомого під назвою мідний купорос (синій камінь). Мідний купорос широко застосовується для електролітичного добування міді і покриття міддю інших металів, а також у боротьбі з шкідниками сільського господарства.



Натрій сульфат Na2SO4.У вигляді мінералу мірабіліту Na2SO4 • 10H2O Безводний сульфат натрію широко застосовується для виробництва соди, а також у склоробній промисловості.

Ферум(II)  сульфатFeSO4 • 7Н2О, у техніці його називають «залізним купоросом», являє собою яскраво-зелену кристалічну речовину.. Залізний купорос застосовується для боротьби з шкідниками садів, виготовлення мінеральних фарб і чорнила, а також як реактив у хімічних лабораторіях.

Алюміній сульфат- AI2SO4 при звичайних умовах існує у вигляді кристалогідрату Al2(SO4)3·18H2O - безбарвних кристалів. Використовується для очищення води,а також в паперовій, текстильній, шкіряній та інших галузях промисловості.

Наступним ми відвідаємо місто Карбонатів.

Карбонати - солі карбонатної кислоти.

Кожен чув про сталактити і сталагміти. Це такі кам’яні бурульки, які можна побачити у печерах. Краплі сталактитів і гігантські сталагміти всередині печер – найвідоміші вапнякові чудеса. Ці печери утворюються внаслідок того, що кисла дощова вода розчиняє і забирає з осадової породи вапняку кальцій карбонат. І ось що утворюється.



Купрум (II) карбонатCuCO3.

Із водних розчинів кристалізується CuCO3•Cu(ОН)2 – мінерал малахіт.

2CuCO3•Cu(ОН)2 – мінерал лазурит.

Натрій карбонатNa2CO3, або кальцинована сода, — безбарвна кристалічна речовина. Із водного розчину кристалізується у вигляді декагідрату Na2CO3 • 10H2O, який називають кристалічною содою. При прожарюванні вона втрачає кристалізаційну воду і перетворюється у безводну сіль Na2CO3, яка поступає у продаж під назвою кальцинованої соди. Вона у дуже великій кількості застосовується в склоробній, миловарній, текстильній і паперовій промисловості, а також у паро-силовому господарстві для пом'якшення води і в домашньому побуті.

Не варто плутати з харчовою содою.

Калій карбонат (поташ) K2CO3 —.. Застосовується в склоробному виробництві для виготовлення спеціальних сортів скла, в миловарному виробництві для виготовлення спеціальних сортів мила (рідкого зеленого). Багато поташу міститься в попелі рослин, особливо соняшника (30—40% в перерахунку на K2O), гречки (близько 25% K2O), соломи (близько 20% K2O), берези (близько 15% K2O), змішаної деревини (близько 10% K2O). У зв'язку з цим попіл рослин часто використовується як калійні добрива.

Натрій гідроген карбонат, питна сода NaHCO3 переважно використовується в кулінарії для випікання, в якості розпушувача. Ще використовується в азіатській кухні, щоб розмякшити м'ясо.

Нейтралізація кислот і основ

Багато лабораторій тримають бікарбонату натрію під рукою, оскільки він виявляє амфотерні властвості, реагуючи з кислотами і основами. Крім того, він відносно нешкідливий у великій кількості, отже, немає нічого поганого у використанні надлишку бікарбонату натрію.



Медичне застосування

Як лікувальний засіб соду застосовують:



  • для пом'якшення кашлю: сода сприяє розрідженню мокротиння;

  • у вигляді полоскань при болі в горлі як бактерицидний і протизапальний засіб;

  • для поповнення втраченої рідини організмом( при проносах, блювоті);

  • для зняття свербіння при укусах комах;

  • при застуді (інгаляції содовим розчином);

  • при кон'юнктивітах (промивають очі слабким розчином соди);

  • при лікуванні грибкових захворювань ніг (примочки із слабкого розчину соди);

  • для очищення та відбілювання зубів;

  • для розм'якшення ороговілої шкіри на ліктях і ступнях ніг (теплі ванночки з содою).

Бікарбонат натрію, може бути використаний при першій медичній допомозі для лікування опіків, для запобігання утворення міхурів і рубців.

Паста, вироблена з бікарбонату натрію і 3%  перекису водню,  може бути використана в якості альтернативи пастам без фтору. Паста з бікарбонатом натрію в поєднанні з іншими інгредієнтами може бути використана в якості сухого або вологого дезодоранту. Сода може бути використана й як шампунь.



Як очищуючий засіб

Паста з соди може бути дуже ефективною в прибиранні та очищенні. Для очищення алюмінієвих об'єктів, використання бікарбонату натрію не рекомендується, оскільки він знищує тонкий захисний інертний шар оксиду і робить цей метал дуже реактивним. Розведення в теплій воді може видалити плями з срібла.

Соду зазвичай додають при пранні в якості пом'якшувача, а також для видалення запахів з одягу. Бікарбонат натрію також ефективний у видаленні плям від чаю та кави на чашках при розведенні з теплою водою.

Різне

Бікарбонат натрію може бути використаний для гасіння невеликих пожеж, які були викликанні загорянням жиру або загорянням електрики. Його можна вводити в басейни, спа і садові ставки для підняття рН рівня. Він слабкий дезінфікуючий засіб і може бути ефективним фунгіцидом проти деяких організмів.

Оскільки він діє в якості нейтралізуючого агента, то він може бути використаний для поглинання запахів, викликаних сильними кислотами. Ця його властивість використовується для поглинання запаху в старих книгах.

Кальцій карбонатСаСО3. У природі він зустрічається у вигляді кількох різновидів: вапняккрейдамармур, кальцит, арагоніт. У харчовій промисловості зареєстрований як харчова добавка Е170.
Місто Хлориди

Хлори́ди — солі хлоридної кислоти (HCl). Найбільш вживаним є хлорид натрію (NaCl), відомий під назвою «кухонна сіль».

. Найважливішими з них є натрій хлорид  NaCl, калій хлорид KCl, цинк хлорид  ZnCl2 ібарій хлорид хлорид  BaCl2.

ZnCl2 у вигляді водного розчину застосовують для просочування залізничних шпал, щоб запобігти їх гниттю, і як реактив у хімічних лабораторіях.

BaCl2 — отруйна речовина, яку використовують для боротьби з деякими шкідниками сільського господарства, а також як реагент на виявлення іона SO4 2-.



Калій хлорид  KCl, калієва сіль хлоридної кислоти. Біла кристалічна речовина.Широко застосовується в сільському господарстві як калійне добриво. Крім того, служить сировиною для одержання гідроксиду калію та інших сполук калію. Іноді застосовується як добавка до кухонної солі (так звана «сіль із пониженим вмістом натрію»).

Не рекомендується застосувати калій хлористий на культурах, чутливих до хлору ( картопля на чіпси, льон, виноград, томати, тютюн, цитрусові, декоративні культури), особливо на суглинкових ґрунтах. Ефективно використовується восени при основному внесенні під цукрові буряки, озиму пшеницю.


Місто Силікати

Силікати — солі силікатної кислоти.

Силікати у воді нерозчинні, за винятком силікатів натрію Na2SiO3 і калію K2SiO3.

Природні силікати під впливом вологи і вуглекислого газу повітря повільно руйнуються (вивітрюються)

С сьогодні у фармації С. використовують як основу для приготування паст, мазей, таблеток, пілюль, а мінерали — як сорбенти (для поглинання шкідливих речовин в організмі).

Алюмосилікати як дисперсні мінерали використовують при виготовленні порошків для внутрішнього застосування, як стабілізатори водних та олійних емульсій — у кремах, гелях, мазях, пастах, супозиторіях, драже, таб­летках -і в технології виготовлення настоянок, екстрактів, сиропів, культуральних рідин, вакцин та ін.

С. широко використовують також як складові компоненти при виготовленні скла, цементу, будівельної кераміки, цегли. Природні С. є сировиною при виробництві Li, Al, Be, Cs, Zr, Hf, соди та поташу. С. лужних металів використовують у виробництві клею, фарб, мастил та мила..


Рідке скло натрієве


Це драг листоподібна рідина від безбарвного до світло-коричневого кольору, що містить у водному розчині окис натрію, двоокис кремнію, колоїдну кремнієву кислоту та модифіковані присадки.

Хімічна формула: Na2O(SiO2)n.

Виготовляється сплавом кварцового піску з содою.

Область застосування рідкого скла.
У будівництві рідке скло застосовують як присадок. Суміші на основі рідкого скла використовують для виробництва шпаклівок та штукатурок, що додають підданим обробці елементам антикорозійні властивості та оберігають їх від дії високих температур, а також для гідроізоляції перекриттів, колодязів та підвалів. Добавка в цементні розчини збільшує їх ізоляційні властивості. Негорючі силікатні фарби на основі рідкого скла вживають для фарбування приміщень із великим відвідуванням людей, виробництва театральних завіс та іншого.
Рідке скло є сполучною речовиною та широко використовується в якості універсального клею для з'єднання скла, металу деревини та паперу. Саме на його основі робиться канцелярський силікатний клей. У хімічній індустрії рідке скло незамінне при виробництві силікагелю, силікату свинцю .
Рідке натрієве скло також використовується у виробництві миючих речовин, миловарній, текстильної та паперової промисловості в якості зв'язуючих добавок.

Місто нітратів

Нітрати — солі нітратної кислоти, яких дуже багато в навколишньому середовищі, наприклад у ґрунті або воді. Азот, поряд з фосфором і калієм, становить основу харчування рослин, у тому числі і овочів.

Нітрати входять до складу багатьох добрив, наприклад, калійна селітра (нітрат калію), кальцієва селітра (нітрат кальцію), аміачна селітра (нітрат амонію) і т.п. Нітрати можуть також стати причиною виникнення раку і інших захворювань

. При надлишку в ґрунті нітратів рослини здатні поглинати їх у великих кількостях.

У цьому випадку тільки частина нітратів перетворюється в рослинний білок, інша кількість накопичується в овочах і травах у чистомувигляді, а потім надходить в організм людини при вживанні цих рослин у їжу.

Нітрати не є токсичними. В організмі людини частина нітратів згодом легко виводиться, інша частина утворює нешкідливі, а іноді навіть корисні з’єднання. Але за певних умов нітрати можуть відновлюватися в солі азотистої кислоти, утворюючи нітрити.

Нітрити дуже шкідливо впливають на організм людини. Вони перетворюють гемоглобін у метгемоглобін, що не здатний переносити кисень до клітин і тканин. У результаті цього може бути кисневе голодування тканин і організму в цілому. Одночасно в крові зростає вміст молочної кислоти, холестерину і лейкоцитів, знижується кількість білків. Особливо шкідливі нітрати для дітей і вагітних жінок.

Чорні цятки на фруктах, світлий наліт на винограді, а також товста шкірочка в апельсинів і лимонів свідчать про наявність у них нітратів.

Безпечною добовою дозою нітратів, що надходять в організм дорослої людини разом з їжею, є 5 мг на 1 кг ваги тіла, що становить близько 350 гр. Нижче наведений список продуктів і вміст у них нітратів на 1 кг рослини:


  • картопля — 250 мг;

  • капуста: рання — 900 мг, пізня — 500 мг;

  • морква: рання — 400 мг, пізня — 250 мг;

  • томати — 150-300 мг;

  • огірки — 150-300 мг;

  • буряк столовий — 1400 мг;

  • цибуля: ріпчаста — 80 мг, зелений — 600-800 мг;

  • листові овочі (салати, шпинат, щавель, капуста, петрушка, селера, кінза, кріп і т п.) — 2000-3000 мг;

  • дині — 90 мг;

  • кавуни — 60 мг;

  • перець солодкий — 200-400 мг;

  • кабачки — 400 мг;

  • виноград столових сортів — 60 мг;

  • яблука — 60 мг;

  • груші — 60 мг;

  • продукти дитячого харчування (консервовані овочі) — 50 р.

Нітритів у свіжих продуктах утримується не дуже багато. Їхня кількість зростає, якщо зберігати биті, ушкоджені або брудні овочі в сирому приміщенні при кімнатній температурі. Таке середовище сприяє розмноженню мікроорганізмів, а заодно і збільшенню кількості нітритів.

При подрібненні і перетиранні овочів нітрати теж починають активно відновлюватися в нітрити. Із цієї причини, на думку лікарів, відбувається отруєння дітей при годівлі дитячим харчуванням (пюре зі шпинату з морквяним соком і т.п.).

Нітрати активно відновлюються і в овочевих відварах.

Однак нітрати використають не тільки для добрива рослин, але й для підгодівлі тварин, вирощуваних на забій. Вони накопичуються в тканинах м’яса, а пізніше надходять із їжею в організм людини.

Нітрати і нітрити широко використаються в сучасній харчовій промисловості як харчові добавки до мясних продуктів для збереження кольру і свіжості, у сирі і рибі —в ролі консервантів.

2. Солі в гідросфері.

Наша подорож триває. Зараз ми побуваємо з вами на лоні природи. Адже зрозуміло, що солей тут ми знайдемо багато.

Всім відомо, що вода морів і океанів на смак солоно-гірка. Це тому, що в ній міститься багато різних солей. Навіть є спеціальна міра – солоність, яка визначається вмістом солей в одиниці об’єму морської води. 100 г морської води у середньому містять 3,5 г солей, серед яких є лідери – натрій та магній хлориди.

Якби висохли всі моря, то залишилося б стільки солей, що можна було б побудувати по всьому екватору стіну висотою 282 м та шириною 1,5 км.

Прісна вода також містить солі, але тут вже переважають солі кальцію та магнію в основному карбонати та сульфати. Найбільш солоною є вода Червоного моря.

Морська вода непридатна для пиття через високий вміст мінералів, для виведення яких з організму потрібно води більше, ніж її випита кількість. Однак після дистиляції, що знижує солоність, таку воду можна пити.

Прісна вода

В одному літрі прісної води може міститися до 1 грама солей.

Переважають солі Кальцію та Магнію (в основному карбонатної та сульфатної кислот). Вода, що містить значну кількість солей кальцію і магнію, називається жорсткою водою. Вона утворює накип на стінках чайників і пральних машин.

М’яка вода, наприклад, дощова, не містить в своєму складі солей.

Морська вода

В 1 літрі морської води в середньому міститься близько 35 грамів солей.

85% солей у морській воді вкладає NaCl, у значних кількостях пристуні: MgCl2, MgSO4, CaSO4, NaBr. Також у морській воді є нерозчинні солі. Кальцій карбонат CaCO3 становить основу черепашок, коралів.

Практичне значення

Морська вода завдяки великому вмісту солей має лікувальні властивості.

Морську сіль, добуту випаровуванням, використовують в медицині та косметології. Також очищену морську сіль вживають в їжу- вона дуже корисна.

3. Солі в живих організмах.

Живі організми потребують постійного надходження солей.

У рослини солі надходять з грунту разом із водою.

Тваринні організми одержують їх із питною водою та харчовими продуктами.

Масова частка солей в організмі людини становить 5,5%.

Солі відіграють важливу роль у процесах обміну речовин у живих організмах.

Солі містяться в клітинному соку, крові, сльозах, поті, входять до складу різних тканин: кісткової, нервової, м’язової.

Наприклад, кістки та зуби на 85% складаються з Ca3(PO4)2 та на 10% з CaCO3


  1. Узагальнення і систематизація знань.

.Давайте ми запишемо на дошці чи на всі запитання ми отримали сьогодні відповіді.

Учитель запитує, учні відповідають.

Бліц опитування:

1.Назвіть сіль, що складається з алюмінію та кислотного залишку сульфатної кислоти.

2.У воді родиться і води боїться.

3.Солі якої кислоти всі розчиняються уводі?

4.Тривіальна назва натрій хлориду.

5. Солі карбонатної кислоти – це …

6. Що за чиж на чорнім полі креслить носом білий слід ?

7. Водний розчин цієї солі має красиве рожеве-фіолетове забарвлення та допомагає у багатьох випадках – при ангінах і стоматитах, у разі харчових отруєнь, для обробки виразок та опіків. Назвіть цю сіль.

8. Хліб із … не свариться.

9. Чоловік без друга, що їжа без …




  1. Підбиття підсумків.

Наша сьогоднішня подорож до країни Соляндії завершується, але на наступному уроці ми її продовжимо. Що вам найбільше сподобалося сьогодні на уроці?

  1. Домашнє завдання.

1. Відшукати прислів’я про кухонну сіль.

2. Складіть рівняння реакцій, що лежать в основі даної схеми перетворень



С → СО2 → Na2CO3 → H2O
ЛІТЕРАТУРА

    1. Науково-методичний журнал «Хімія» . – 2011. - №13-14(241-242) с.64.

    2. Турищева Л. В. Ця загадкова і непередбачувана сіль. // Науково-методичний журнал «Хімія». – 2003. - №5(17)

с. 22-23.

3. Попель П.П. , Крикля Л.С. Хімія. – Підручник для 8 класу загальноосвітніх навчальних закладів. – Київ: видавничий центр «Академія», 2008.

4. Ярошенко О.Г. Хімія. – Підручник для 8 класу загальноосвітніх навчальних закладів. – Київ: видавництво «Освіта», 2008.

5. Буринська Н.М. Загальна хімія. – Тлумачний словник-довідник: для учнів, студентів, викладачів. – Київ: видавництво «Перун», 2010.

6. Вільна енциклопедія «Вікіпедія»

Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Тема. Поширення солей у природі та їхнє практичне значення. Мета iconУрок № Дата Тема : Урок позакласного читання. Пауль Маар. «Що не день, то І субота» Мета
Суботика, його віру в силу думки й фантазії; виявити елементи фольклору (казки) та їхнє значення для розкриття головної ідеї реалізації...
Тема. Поширення солей у природі та їхнє практичне значення. Мета iconТема. Кравчук Михайло Пилипович – видатний український математик
М. Кравчука; визначити його значення для української математики та поширення математичних знань на Україні І у світі; розвивати в...
Тема. Поширення солей у природі та їхнє практичне значення. Мета iconТема. Д. Красицький. Тарас Шевченко
Мета. Розширити знання учнів про генія українського народу – Т. Г. Шевченка, про його прагнення допомагати пригнобленим; викликати...
Тема. Поширення солей у природі та їхнє практичне значення. Мета iconСпарений урок (бінарний) 40+40 хв. із перервою між частинами уроку 10 хв. Тема: Морально-етичні проблеми та їхнє осмислення через систему образів у повісті М. Аромштам "Коли відпочивають янголи"
Тема: Морально-етичні проблеми та їхнє осмислення через систему образів у повісті М. Аромштам “Коли відпочивають янголи”
Тема. Поширення солей у природі та їхнє практичне значення. Мета iconПрактичне заняття №1 періодизація життєвого І творчого шляху план
Рання творчість поета. „Кобзар” 1840 р., його епохальне значення для української літератури, аналіз збірки
Тема. Поширення солей у природі та їхнє практичне значення. Мета iconУрок позакласного читання в Тема. Твій друг книга! Гімн книзі. Слайд 1 Мета. Розкрити значення книги в житті людини. Дати учням загальні
Мета. Розкрити значення книги в житті людини. Дати учням загальні відомості про книгу як історичну пам’ятку людства, як коштовний...
Тема. Поширення солей у природі та їхнє практичне значення. Мета iconУрок позакласного читання Тема. «Буду я природі другом» Мета: вчити
Обладнання: виставка книг до теми, презентація до уроку, картки із завданнями для груп, «Скринька сюрпризів», диски із музичними...
Тема. Поширення солей у природі та їхнє практичне значення. Мета iconТема. Сторінки із життя Лесі Українки. Картини природі у творах Лесі Українки. Леся Українка «З гір на долину», «Барвіночку мій хрещатий». Мета
Мета. Ознайомити учнів з творами великої української поетеси, вдосконалювати техніку читання віршованих творів, виразність, артистичність...
Тема. Поширення солей у природі та їхнє практичне значення. Мета iconТема. Сторінки із життя Лесі Українки. Картини природі у творах Лесі Українки. Леся Українка «З гір на долину», «Барвіночку мій хрещатий». Мета
Мета. Ознайомити учнів з творами великої української поетеси, вдосконалювати техніку читання віршованих творів, виразність, артистичність...
Тема. Поширення солей у природі та їхнє практичне значення. Мета iconУрок української літератури в 7-а класі Тема уроку: Борис Харчук. «Планетник» Образ Планетника. Інші образи повісті
Мета: вчити семикласників аналізувати художній образ; розвивати естетичне чуття слова, вчити бачити й розуміти красу в природі, людині...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка