Тема: Практичне заняття. Відлік часу в історії стародавнього світу



Сторінка1/5
Дата конвертації13.04.2017
Розмір0.51 Mb.
  1   2   3   4   5

Бабич М.М., Стрільчук Г.В.http://alacarte.morrin.org/images/longstory_background.jpg

http://4book.org/images/shcoolbook_ua/6/47bfc_17021.jpg


Практичне заняття № 1

Тема: Практичне заняття. Відлік часу в історії стародавнього світу.

Мета: сформувати уявлення про хронологічні межі історії стародавнього світу; пояснити як історичні процеси розвиваються в часі та просторі; здійснити відлік років в історії; співвідносити рік – століття – тисячоліття, визначати тривалість і послідовність історичних подій; застосовувати і пояснювати на прикладах поняття і терміни: «історія стародавнього світу», «ера – до Різдва Христового і від Різдва Христового»; виховати повагу до історії стародавнього світу.

Тип уроку: практичне застосування знань, навичок та вмінь.
Хід уроку:

І. Організаційний момент.

Привітання учнів, повідомлення теми практичного заняття.



ІІ. Завдання практичного заняття.

  1. З’ясувати, що таке час і простір в історії.

  2. Пояснити, як визначати час історії Стародавнього світу, використовуючи стрічку часу.

  3. Навчити розв’язувати хронологічні задачі.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Епіграфи уроку написанні на дошці. Вислови про час:

«Час – рушійний образ нерухомої вічності». Жан-Жак Руссо.

«Час є найбільший з новаторів». Френсіс Бекон



ІV. Вивчення нового матеріалу.

  1. Час і простір в історії.

Бесіда за запитаннями:

  • Що таке простір в історії?

Відповідь: Простір в історії – це географічні дані території, життя і побут людей, пов’язаних з місцевістю де вони проживали.

Наприклад: люди, які живуть у місцевості з теплим кліматом (у країнах Африки, Південної Америки і т.д.) будують житло, що значно відрізняється від будинків на території з морозними і сніжними зимами (у країнах Скандинавії). Простір в історії зображується на історичних картах.



http://www.ukrmap.com.ua/u/2/images/6168-3.jpg

c:\documents and settings\marina\рабочий стол\abd8a9a4b4fbe600a16c1cec6c756770.jpg




  • Що таке час в історії?

Відповідь: Час в історії – це точка виміру від якої починається відлік.
Завдання № 1

Робота з текстом підручника стор. 9


Пояснити, спираючись на ілюстрації, як заняття людей, особливості їхнього житла, одягу, харчування, навіть традиції і звичаї пов’язанні з тим, у якій місцевості (тобто в якому просторі) вони мешкали.

http://image.slidesharecdn.com/0puficxsuku67ribwhwg-signature-52c7c893760dbbc8e92839638555c171da39354362e1d37956eb0069264a3f4a-poli-151225164618/95/6-vi-pua2014-9-638.jpg?cb=1451062126


  1. Визначення часу в історії Стародавнього світу.

Слово вчителя:

В давнину народи світу вели відлік часу по різному. В одних країнах його вели з початку правління нового царя, коли цар помирав, починався новий відлік часу. В інших країнах відлік часу вели від будь-якої знаменної події. Наприклад: римляни – від заснування міста Рим.

В основі літочислення було покладено біблейську розповідь про створення світу. Сучасне літочислення виникло близько двох тисяч років тому. Воно пов’язане з роком народження Ісуса Христа. Багато народів з цього моменту ведуть свій відлік в історії. Більшість країн світу перейшло на новий відлік часу – від Різдва. Час від Різдва Христового і до сьогоднішнього дня історики називають нашою ерою. Але і до Різдва Христового в житті людей відбувалися різні події. Яким же чином вести відлік часу? Він також ведеться від Різдва Христового, але в зворотному напрямі. Є 1 р. до н.е. і 1 р. н.е. Щоб не було плутанини дати до нашої ери позначають до н.е., рік нашої ери залишають без позначень. На стрічці часу це матиме такий вигляд.
До Різдва Христового Різдво Христове від Різдва Христового

(до нашої ери) (наша ера)

Щоб зрозуміти, чому відбулися ті чи інші події, які наслідки вони мали для людей, потрібно з’ясувати, що відбувалося до них, а що після них?

Послідовність історичних подій у часі називають хронологією. Від грецької мови «хронос» – час, «логос» – наука.



Завдання №1

З’ясуйте, чи є хронологічно вірним запропонований порядок зображення.



А http://ipress.ua/media/gallery/full/m/i/mizyn.jpg

Б http://i.io.ua/img_su/small/0228/59/02285900_n1.jpg

Мізинська стоянка, ХVІІІ тис. до н.е.

Трипільське поселення, ІV тис. до н.е.

Вhttp://ancient-buildings.ru/images/stories/images/01/70-solomon-temple-reconstruction.jpg

Г https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9e/kaulbach,_wilhelm_von_-_die_seeschlacht_bei_salamis_-_1868.jpg

Храм Соломона, Х ст. до н.е.

Саламінська битва, V ст. до н.е.

Відповідь АБВГ.

Завдання № 2

Позначте дати зображень на стрічці часу.



Відповідь:

Р.Х.


А Б В Г

Завдання № 3

Співвіднесіть арабські цифри з римськими та навпаки.



ІV




11




VІІІ




9




ХІХ




16




Завдання № 4

Розв’язати хронологічну задачу.

Підрахуйте, скільки років минуло від заснування Риму (753 р. до н.е.) до заснування американського міста Філадельфія (1682 р.)?

Відповідь: 753 + 1682 = 2435 р.

V. Узагальнення та систематизація знань.

Закінчіть речення.



  • Мені було цікаво (не цікаво)…, навчився (навчилася) на уроці, я думаю що…

VІ. Домашнє завдання.

§ 2 (стор. 9 – 11), прочитати. Виконати вправи з «історичної математики». (О.І. Пометун, П.В. Мороз, Ю.Б. Малієнко).


Практичне заняття № 2

Тема: Практичне заняття. Основні стоянки та пам’ятки первісних людей на території України.

Мета: показати на карті стоянки давніх людей на території України; ознайомити з головними винаходами людства доби кам’яного і мідно-бронзового віків, визначити первісні форми релігійних вірувань і мистецтво людей за первісної доби; порівняти форми господарювання та спосіб життя людини за різних етапів первісної доби; виховувати повагу до історії минулого.

Тип уроку: практичне застосування знань, навичок та вмінь.
Хід уроку:

І. Організаційний момент.

Привітання учнів, повідомлення теми практичного заняття.



ІІ. Завдання практичного заняття.

  1. З’ясувати стоянки первісних людей на території України.

  2. Порівняти найдавніші стоянки на території України (за вибором).

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Слово вчителя:

Численні археологічні матеріали свідчать, що територія нашої країни – одна з найбагатших на пам’ятки кам’яного віку серед усіх країн Європи.



ІV. Вивчення нового матеріалу.

  1. Стоянки первісних людей на території України.

http://image.slidesharecdn.com/8-151121214739-lva1-app6891/95/-5-638.jpg?cb=1448142524

Завдання № 1

Знайти та позначити первісні стоянки на карті: Королеве, Киїк-Коба, Мізин, Ігрень.



  1. Порівняти найдавніші стоянки на території України.

Завдання № 1

Заповнити порівняльну таблицю «Найдавніші стоянки на території України».



Назва стоянки

Королеве

Киїк-Коба

Мізин

Ігрень

Хронологічні межі

Близько 1 млн. р. до н.е.

100-40 тис. р. до н.е.

ХVІІІ тис. до н.е.

ХVІІІ тис. до н.е.

Назва первісної людини

Пітекантроп

(А)


Неандерталець

(Б)


Кроманьйонець

(В)


Кроманьйонець

(Г)


Житло

Халабуди або ночівля просто неба

(З)


Печери і гроти

(І)


Печери та житло з кісток мамонта

(Д)


Напівземлянки

(Ж)


Знаряддя праці

Скребла, різці, ручні рубила

(Л)


Гостроконечни-ки, скребла, ножі

(К)


Кремяні різці та скребла, ножі, вістря, проколки, вироби з кісток та рогу (Н)

Гарпуни, лук і стріли, наконечники на стріли, сокири, тесла (М)

Їжа

Тварини, рослини, ягоди, комахи, слимаки, яйця

Смажене м'ясо

М'ясо

Риба, м'ясо, ягоди

Сучасні назви території

Закарпаття

Крим

Чернігівщина

Дніпро


Додаток до завдання № 1

Завдання: вписати літери картинок до таблиці.

А http://www.mystic-chel.ru/netcat_files/762/1279/h_4004fcf0f21d3940ebfaa4f8e2459f32

Б http://image.tsn.ua/media/images2/585xx/feb2012/383571908.jpg

Пітекантроп

Неандерталець

В http://antropogenez.ru/uploads/tx_antropedia/ris._3.19._sapiens.jpg

Гhttp://class2004.ru/images/stories/pervobytnye_lyudi/kromanonec-4.jpg

Кроманьйонець

Кроманьйонець

Д http://2.bp.blogspot.com/-o7uby3nfzhu/urkd_jwdmyi/aaaaaaaabxo/6jnhbw1noo8/s1600/%d0%96%d0%b8%d1%82%d0%bb%d0%be.jpg

Ж http://www.e-reading.club/illustrations/1003/1003050-i_082.jpg

Житло кроманьйонця з кісток мамонта

Житло кроманьйонця, напівземлянка

З http://samlib.ru/img/w/waliduda_a_a/izobr/image156.jpg

І http://svitppt.com.ua/images/19/18759/960/img11.jpg

Житло пітекантропа, халабуда

Житло неандертальця, печера

К http://subject.com.ua/textbook/history/6klas_v/6klas_v.files/image027.jpg

Л http://arheologija.ru/wp-content/uploads/drevneyshie-gominidyi-i-ih-trudovaya-deyatelnost-5.jpg

Знаряддя праці неандертальця

Знаряддя праці пітекантропа

М http://ok-t.ru/helpiksorg/baza1/605190557697.files/image016.jpg

Нhttp://bse.sci-lib.com/a_pictures/14/06/266980344.jpg

Знаряддя праці кроманьйонця

Знаряддя праці кроманьйонця

V. Узагальнення та систематизація знань.

Закінчити речення.



  • Мені було цікаво (не цікаво)…, навчився (навчилася) на уроці, я думаю що…

VІ. Домашнє завдання.

§ 8 (стор. 31 – 35), прочитати. (О.І. Пометун, П.В. Мороз, Ю.Б. Малієнко).



Практичне заняття № 3

Тема: Практичне заняття. Міфи та релігія Стародавнього Єгипту

Мета: описати особливості духовного життя та культуру стародавніх єгиптян; характеризувати міфологічні та релігійні уявлення давніх єгиптян; оцінити внесок єгипетської цивілізації у світову культуру.

Тип уроку: практичне застосування знань, навичок та вмінь.
Хід уроку:

І. Організаційний момент.

Привітання учнів, повідомлення теми практичного заняття.



ІІ. Завдання практичного заняття.

  1. Ознайомитися з релігійними віруваннями давніх єгиптян.

  2. Розглянути міфи давніх єгиптян.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Слово вчителя:

Сонце освітлює землю вдень. Уночі його місце займає місяць, а сонце зникає, щоб здійснити дивовижну, повну небезпек подорож. Чи зійде воно завтра? Чи подарує людям своє дорогоцінне світло? Єгиптяни в цьому зовсім не були впевненні й щоранку полегшено зітхали й раділи сходу сонця.



ІV. Вивчення нового матеріалу.

  1. Релігійні вірування давніх єгиптян.

Слово вчителя:

Сучасна єгипетська культура, як і будь-яка інша, виникає з міфології. Єгиптяни намагалися наслідувати своїм богам, бо вважали їх просто еталоном моральності та порядності. Стародавній Єгипет манить, і по сей день, своїми таємницями, глибоким корінням і загадковістю.



http://img0.liveinternet.ru/images/attach/c/2/67/458/67458448_1291521317_12_gods.jpg
Завдання № 1

Гра «Знайди мене», робота з текстом підручника стор. 63-64.



Єгипетські боги

Як їх зображували

Які сили природи і життя людей уособлювали

Бог Хапі

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/1e/hapy_tying.svg/220px-hapy_tying.svg.png

http://atil.blog.bg/photos/118356/original/1911017091.jpg

Бог Геб

http://www.graycell.ru/picture/big/geb.jpg

http://dnz58.edu.vn.ua/uploads/tiger-1353401071.jpg

Богиня Нут

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/68/goddess_nut.jpg

http://www.credo-ua.org/wp-content/uploads/2015/06/%d0%b7%d1%96%d1%80%d0%ba%d0%b8-700x525.jpg

Бог Тот

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c3/thoth.svg/159px-thoth.svg.png

http://todofondos.com/bin/fondos/04/54/90d.jpg

Богиня Бастет

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d9/bastet.svg/120px-bastet.svg.png

http://cs617316.vk.me/v617316244/f82c/9qhhbwcos-a.jpg

Бог Анубіс

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/6d/anubis_standing.svg/200px-anubis_standing.svg.png

http://cadian.trismegist.ru/sites/default/files/2011/u534/i%20(37).jpg

Богиня Маат

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/ab/maat.svg/200px-maat.svg.png

http://lawukraine.com.ua/images/~lst/theme.jpg

Бог Осіріс

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/cc/standing_osiris_edit1.svg/200px-standing_osiris_edit1.svg.png

http://www.morjers-art.de/jeremiah%20morelli%20cave%202.jpg




  1. Міфи давніх єгиптян

Завдання № 1.

Робота з текстом підручника стор. 65. Дайте визначення поняттю міф:



Відповідь: Міф – це розповідь, що відображає уявлення людей про навколишній світ і його походження, богів і героїв, місце людини у Всесвіті.

Слово вчителя:

Яким шляхом слідує сонце.

Уранці, з’являючись на сході, бог сонця сідає в свій денний човен. Впродовж 12 годин він пливе над землею по небесному Нілі. Ввечері він припливає на захід. Там він сідає в свій нічний човен. Його нічна подорож по підземному Нілу також триває 12 годин. весь цей час земля занурена в темряву, а сонце освітлює загробний світ. У деяких міфах розповідається, що бог сонця кожної голини, пересідає в інший човен. Разом з ним у човні перебувають різні божества.



Боротьба Ра з Апопом.

Апоп – величезний змій підземного царства. Щоночі він намагається проковтнути сонце, щоб не дати йому повернутися в цей світ. За міфом, Апоп зупиняє плавання нічного човна Ра, випиваючи всю воду підземного Нілу. Але щоночі супутники бога сонця, і передусім Сет, перемагає чудовисько і примушують його вивергнути воду назад. Ра продовжує свій шлях, щоб уранці знову з’явитися на небесному Нілі. Битва соратників Ра з Апопом символізує боротьбу захисників світового порядку з силами зла, мороку і хаосу.


Завдання № 2

Дайте відповідь на питання: Про які явища природи та життя людей описується в міфах?



Відповідь: квітка лотос – життя, значення сонця, неба та землі.

V. Узагальнення та систематизація знань.

Скласти пазл малюнка.



http://www.onelegend.ru/images/apop_big.jpg

Закінчіть речення.



  • Сьогодні на уроці я навчився (навчилася)…,тепер я знаю, що…

VІ. Домашнє завдання.

§ 14 (стор. 63 – 65), прочитати, намалювати малюнок Міфи Стародавнього Єгипту. (О.І. Пометун, П.В. Мороз, Ю.Б. Малієнко).


Практичне заняття № 4



Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5

Схожі:

Тема: Практичне заняття. Відлік часу в історії стародавнього світу icon№1. Фізика стародавнього світу та епохи феодалізму /до кінця ХIV ст
...
Тема: Практичне заняття. Відлік часу в історії стародавнього світу iconТести з історії української культури Практичне заняття Культура українського бароко
Кому належить монументальне живописне оформлення інтер’єру собору св. Юра у Львові?
Тема: Практичне заняття. Відлік часу в історії стародавнього світу iconКонспект заняття в гуртку Заклад: Борщівський районний будинок дитячої творчості Керівник гуртка: "Паперове диво" Подлесна Ольга Ігорівна Тема заняття
Тема заняття: Витинанки. Знайомство з групами витинанок (фігурки, розетки, дерева, стрічки, шпалери, фіранки). Закінчення виготовлення...
Тема: Практичне заняття. Відлік часу в історії стародавнього світу icon10 клас Алгебра: 10-А
Практичне заняття. Політичні портрети Ф. Д. Рузвельта, Ф. Франко, Б. Муссоліні. А. Гітлера (на вибір)
Тема: Практичне заняття. Відлік часу в історії стародавнього світу iconКультура Стародавнього світу
Виникнення стародавніх цивілізацій у IV-III тис до н е
Тема: Практичне заняття. Відлік часу в історії стародавнього світу iconПрактичне заняття №3 Про що І про кого розповідає історія рідного краю Мета
Обладнання: підручник «Історія України (Вступ до історії). 5 клас» (В. С. Власов), роздатковий матеріал (таблиця «Види пам’ятників»),...
Тема: Практичне заняття. Відлік часу в історії стародавнього світу iconПрактичне заняття як один із найважливіших елементів навчально-виховного процесу у вищий школі
Згідно з Європейськими вимогами, тема – молодь І проблеми віл-інфекцій/сніда, поняття для осмислення – вміння молодої людини висловлювати...
Тема: Практичне заняття. Відлік часу в історії стародавнього світу iconЗаконодавчому рівні Ділова гра "Віднайдіть помилку" Практичне заняття "
В. Сухомлинський Якщо не міряти результати, то не можна відрізнити успіх від поразки
Тема: Практичне заняття. Відлік часу в історії стародавнього світу iconПрактичне заняття №1 перші відомості про спеціальність
Коротке повідомлення про виконання запланованої мети, оцінювання роботи студентів
Тема: Практичне заняття. Відлік часу в історії стародавнього світу iconПрактичне заняття №1 періодизація життєвого І творчого шляху план
Рання творчість поета. „Кобзар” 1840 р., його епохальне значення для української літератури, аналіз збірки


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка