Тема. Природа рідного краю в поезії Якова Щоголіва



Скачати 161.94 Kb.
Дата конвертації19.01.2018
Розмір161.94 Kb.

ХЗОШ І-ІІІ ст. №100 ім. А.С. Макаренка

учитель біології С.М.Дригайло,

учитель української мови та літератури С.Г. Хаустова


Тема. Природа рідного краю в поезії Якова Щоголіва
Мета:

*дослідити тему природи Слобожанщини у творчості Я.Щоголіва; навчити учнів спостерігати рослинний і тваринний світ;

* розвивати навички аналізу та виразного читання поезій; розвивати природоохоронні навички;

*виховувати любов до природи рідного краю та любов до поезії.
Тип уроку. Інтегрований

(українська література та біологія)


Обладнання: портрет Якова Щоголіва, виставка його творів, зображення краєвидів Слобожанщини (степ,діброва, озеро), відеопрезентації степу в різні пори року, флори та фауни Слобожанщини, діброви, озер та інший відеоматеріал.
Епіграфи.

Перебіг уроку

Люби природу не як символ душі своєї ,

Люби природу не для себе, люби для неї.

М.Рильський


Учитель української мови та літератури Дорогі діти, шановні гості! Сьогодні у нас незвичайний урок. Це урок літератури, присвячений поезії нашого земляка Якова Щоголіва і водночас це урок природи рідного краю.

Наш погляд буде спрямований на те, як поет ХІХ століття відобразив краєвиди Слобожанщини, її рослинний і тваринний світ у своїй творчості.

Як відомо, краще один раз побачити, ніж тричі почути, тому все, про що йтиметься на уроці, буде представлено на екрані як кольоровий альманах із великою кількістю фотографій, малюнків, картин. Цей альманах учні створили разом, досліджуючи поезію Якова Івановича Щоголіва та ілюструючи її фотографіями рослин, тварин та краєвидів рідного краю.



Нашим завданням буде простежити, як природа Слобожанщини представлена у творчості Я.Щоголіва; читаючи вірші, навчитися спостерігати рослинний і тваринний світ; показати уміння виразно читати поетичні твори та простежити, як красу Батьківщини відображено через літературну творчість. Тож почнемо гортати сторінки нашого альманаху.

Епіграфами до уроку будуть слова М.Пришвіна «Охороняти природу значить охороняти Батьківщину» та рядки вірша М.Рильського «Люби природу не як символ душі своєї, люби природу не для себе, люби для неї.»

І. Біографічна сторінка (коротка презентація життєвого і творчого шляху поета)

Учитель української мови та літератури Наша перша сторінка - біографічна. І ми бачимо , що нинішній рік є ювілейним. 5 листопада виповнилося 190 років з дня народження Якова Івановича Щоголіва. Він народився у м. Охтирка. Тепер це Сумська область, а в ХІХ столітті це була Харківська губернія, наш Слобідський край. Усе життя поета пов’язане із Харковом. Тут з 13 років він навчався в гімназії, а потім вступив до університету, тут були написані його поезії, у Харкові та в Богодухові він працював чиновником. У Харкові, на вулицях Коцарській і Чоботарській, де в різні роки мешкала родина Щоголівих, проминули радісні й сумні літа нашого поета. За все життя він написав дві збірки поетичних творів - «Ворскло » і «Слобожанщина ». При чому, друга збірка вийшла у день смерті поета. Яків Щоголів не зазнав гучної слави, але його творчість торкається серця всіх людей, хто любить рідний край і свою Батьківщину.

ІІ. 1. Дослідницька літературно-природознавча сторінка:

Учитель біології Нинішній урок – це підсумок нашого проекту-дослідження, яке проводилось протягом попереднього місяця, коли учні 7-го класу вивчали поезію Якова Щогліва. А тепер вони ознайомлять нас із результатами своєї роботи. Надамо слово першому досліднику, який вивчав збірку «Ворскло».

Учень 1. Тема мого дослідження «Флора і фауна у поетичній збірці «Ворскло» Якова Щоголіва»

Я прочитала 52 вірші і визначила, що в них згадується 24 види рослин і 39 видів тварин, у тому числі - 25 видів птахів; 9 – комах: метелик, коник, цвіркун, бджола(Слайди №… ). Я проаналізувала назви 114 поетичних творів Якова Щеголіва.

У назвах 42 віршів, що становить 36,8 %, є зв’язок з природою рідного краю.

У назвах творів 11 разів згадуються пори року. 13 віршів мають назву тварин, 6 – рослин.

По три вірші – назви пов’язані з дібровою та явищами природи. У назвах віршів по два рази використані угрупування: поле, степ , озеро.

Моя мала батьківщина – Слобожанщина, де 75 років жив та творив Яків Іванович Щоголів, це лісостеп.

Автор зворушливо описує Слобожанські краєвиди у різні пори року. Читаючи вірші я побачила степ таким ( відеопрезентація № 1 «Степ у різні пори року»).

Мене вразила велика кількість рослин, які використовує автор у своїх поезіях. «Ростуть» у віршах поета рослини біля ставка, озера, річки рослини, які потребують багато води: рогіз та латаття ( Слайди № _ )

Поет напевно любив бувати в діброві, зачаровувався нею, тому ніжно « вплітає» у свої вірші дуб та конвалію ( Слайди № _ )

Яків Щоголів опікувався донькою, яка перебувала в Ялті на лікування у 1878 році і милувався кримськими рослинами – пальмою та азалією. ( Слайди № __ )

Декілька разів згадує поет степові рослини пижму, м’яту і польові – гречку та жито. ( Слайди № __ )

Описи природи зріднюють поета Я.Щоголіва з відомими художниками – Ісааком Левітаном та Сергієм Васильківським художниками – пейзажистами ( Слайди картин художників №№ ______).


Учитель біології . Збірку «Слобожанщина» досліджувала інша учениця Надамо їй слово.

Учень 2 . Мета мого дослідження вивчити, які рослини та тварини, згадує Яковом Щоголівим у поетичній збірці «Слобожанщина».

З 62 віршів, які увійшли до збірки, у 48 згадуються представники флори і фауни, що складає 77,4 % від усіх віршів.

Рослинний світ у збірці представлений 51 видами різних форм :дерев - 11 ;кущів – 7, трав’янистих рослин – 29 види. Автор оспівує лікарські рослини звіробій та материнку ( Слайди № __ ) ; декоративні - чорно

бривці та айстри ( Слайди № __ ) ;круп’яні – жито і ячмінь ( Слайди № __ ) ;фруктові – яблуні та вишні ( Слайди № __ ) У збірці поет згадує 61 видів різних типів тварин. Птахи – 36 видів, комахи – 7видів, звірі -11, плазуни -3 Риби - 3види ,черви - 1 вид.

У багатьох творах збірки автор чудово описує краєвиди Слобожанщини. Мені найбільше сподобалося, як Яків Щоголів описує степ. Я підготувала відео-презентацію «Тварини Харківської області» ( відео-презентація № 2 ).

Учитель біології. Завдання об’єднати і узагальнити результати двох попередніх досліджень одержав ще один учень. Він познайомить нас із своїми спостереженнями.

Учень 3 Завданням дослідження було узагальнити матеріали двох мікродосліджень: «Флора і Фауна у поетичній збірці «Ворскло» Якова Щоголіва» і «Рослини та тварини у поетичній збірці «Слобожанщина» Якова Щоголіва». Зробити аналіз використання рослин та тварин символів у поетичних творах Якова Щоголіва виявилося досить складним завданням. Спочатку ми виявили напрямки, за якими проводитиметься дослідження. Другим кроком стало об’єднання результатів двох мікродосліджень, які проведені моїми однокласницями, та створення ком’ютерної бази назв рослин і тварин. Третій кроком ми – визначили ком’ютерну програму за якої можна провести математичну обробку отриманих даних. Четвертим кроком стало узагальнення результатів дослідження. (Слайди № ___ )

Вивчаючи рослини і тварини Харківської області у творчості Я.Щоголіва ми звертали увагу на кількість, форми, і повторюваність. Окремо ми звертали увагу на те , як назви поетичних творів представляють нашу природу, зокрема, як у назвах представлені рослини, тварини, пори року, явища природи, природні угрупування.

У поезії Якова Щоголіва згадуються рослини ( 51 вид). З них 11 видів дерев, 7 видів кущі; 29 видів трав’янистих рослин.

Упоезіях Якова Щоголіва згадується 61 вид тварин:11 видів звірів, 36 - птахів,7 видів комах, 3види плазунів,7 видів риб. Згадує поет і про червів. Не знайшлося місця в поезії Я. Щоголіва молюскам та земноводним

Дослідженню підлягали 114 віршів. У них описано 66 видів тварин, які повторювалися 119 разів та 51 від рослин , які повторювалися 71 раз.

Працюючи над дослідженням я була захоплена поетичними творами Якова Щоголіва. Я підготувала відео-презентацію «Рослини Харківської області » ( відео-презентація № 3).

Учитель біології. Як бачимо, природа Слобожанщини надихнула поета на написання пейзажної лірики, у якій представлено неповторні краєвиди, різні пори року , явища природи,описи більше, ніж 100 живих істот.

Продуктом навчального дослідження став літературний природознавчий альманах, який ми передаємо до шкільної бібліотеки.

А нашим дослідникам пропонуємо захистити свої проекти на шкільній науковій конференції на секціях «Біологія», «Краєзнавство».

А тепер розпочинаємо конкурс пейзажної лірики Якова Щоголіва «Гармонія природи і людини».

Шановні гості, ми просимо Вас бути конкурсною комісією, допомогти визначити кращих читців віршів і вручити їм призи. Діти, ви вмієте читати вірші голосно, виразно, емоційно. Бажаємо продемонструвати вміння натхненно декламувати цю пейзажну лірику.

Діти, оцінювання вашої декламаторської майстерності буде проводитиметься за такими критеріями:


  • мовленнєва грамотність ;

  • техніка мовлення – дикція, голос, дихання;

  • логіка читання (інтонація) – паузи, наголос, мелодика;

  • емоційність ;

  • сценічність виконання – поза, жести, міміка.

Бажаємо всім успіхів!

ІІІ. 1. Літературна сторінка «Природа Слобожанщини ».

Учитель біології. Перша літературна сторінка «Природа Слобожанщини ».

Наша мала батьківщина - Слобожанщина розташована в лісостеповій природній зоні. Більшу частину території займає степ. Степ представляє ( прізвище учня, який читає вірш «Степ»)

Красивий вірш, правда, діти? Якщо ви зараз заплющите очі та уявите картину природи, яка змальована поетом, то ви упізнаєте природу нашого краю. Написано цей вірш 100 років тому, а ми добре впізнаємо в ньому наші краєвиди.

Раніше в степах пересувалися сайгаки та дикі коні .У лісах паслися зубри. Слобожани полювали на стрепетів. На жаль, тепер цих тварин можна побачити на сторінках Червоної книги України.

За останні 50 років відновлена чисельність деяких звірів в заповідних зонах Харківщини - це бобри в Зміївському районі, байбаки – у Великобурлуцькому районі, дрохви на Печенізькому полі утримуються не в вольєрах, а в живій природі.

Діброву представляє ( прізвище учня, який читає вірш «Діброва»)

Раніше наша природа була багатшою. Одна з причин зменшення видів рослин і тварин є безвідповідальна господарська діяльність людини. Вирубування лісів, розорювання степів призвело до знищення багатьох рослин і тварин.

Із 27000 рослин, які ростуть на Україні, 826 знаходяться під охороною. На Харківщині стали рідкісними 141вид тварин і 107 рослин. Тому проблема збереження біологічного різноманіття є актуальною.

Ви, діти, можете долучитися до збереження лісу. Як ви думаєте, яким чином? Так, правильно, збираючи макулатуру. З 1тони макулатури виготовляється 25000 шкільних зошитів. Це зберігає 10 великих живих дерев, таких як береза, сосна, ялина.

Підраховано, що 100 кілограмів макулатури зберігає 1 дерево віком 80-120 років. Якщо кожен із вас збере за півроку 5 кілограмів макулатури, ви збережете 1 дерево. А на Новий рік прикрашатимете не деревце, а хвойні гілочки та підготуєте новорічну композицію.

Учитель біології Виростав Щоголів в мальовничих околицях Охтирки, любив рибачити на озері, кататися човном на Ворсклі. На Харківщині знаходиться 583 озера, найбільше з них – озеро Лиман Зміївського району.

Озеро представляє ( прізвище учня, який читає вірш «Озеро»)

Учитель української мови та літератури Як бачимо, природа яскраво представлена в поезії Якова Щоголіва, однак скільки б ми не підраховували види рослин і тварин, найкраща картина відкривається, коли звучить сама поезія.

Тому ми перегорнемо ще одну сторіночку нашого альманаху, і подивимось, якими зображені різні пори року нашого краю в поезії нашого земляка. Наша наступна сторінка «Пори року»



ІІІ. 2Літературна сторінка «Пори року»

Про зиму розповість ( прізвище учня, який читає вірш «Завірюха» )

Вірш «Осінь» прочитає( прізвище учня, який читає вірш )

Вірш про літо підготував ( прізвище учня, який читає вірш «Літній ранок»)



Учитель української мови та літератури Як відомо література ґрунтується на фольклорі, і тепер, після серйозних наукових досліджень, ми перейдемо до фольклорної сторінки. Ця сторінка заохочує до загадок.. Їх вдале відгадування – це мірило кмітливості і поваги один до одного. Загадки говорять про рослини і тварини, які відкривають прекрасний світ природи. Ми пропонуємо вам відпочити і водночас перевірити, чи добре ви знаєте тих тварин, про яких йдеться в поезії Я.Щоголіва. Правильна відповідь - це додатковий бал для вашої оцінки на уроці.

ІV. 1. Фольклорна сторінка. Загадки про тварин

Уночі гуляє,

Удень спочиває,

Має круглі очі,

Бачить серед ночі.
Позаду – шильце,

Спереду – чорне сукенце,

Під сподом – біле полотенце.

Першим я приніс весну,

Пробудив усе від сну.

Заспіваю під вікном,

Бо зовуть мене…
Високо літають!

Дощ проганяють.

Низько літають -

Дощ на землю приганяють.







Біле як сніг, надуте як міх,

Лопатами ходить, а рогами їсть.


Має біле як сніг, чорно як жук.

Вертиться як біс і повертається в ліс





ІІІ. 3. Літературна сторінка «Явища природи»

Учитель біології

Яків Щоголів описав різні природні явища. Про деякі з них учні готували вірші. Явище листопаду представлено в однойменному вірші поета ( прізвище учня, який читає вірш «Листопад»)

Яке значення має листопад для рослин?

Дуже яскраво Яків Щоголів описує літню грозу. Вірш «Після бурі» ( прізвище учня, який читає вірш «Після бурі»)



ІІІ. 4. Літературна сторінка «Флора і фауна у поезії Якова Щоголіва».

Учитель біології

- Яких тварин найбільше згадується в поезії Якова Щоголіва? (36 видів птахів)

- Яке значення мають птахи для збереження лісу? (Очікувана відповідь

Пара шпаків за 30 днів збере для своїх пташенят 1500 комах. Це безпечний, ефективний, дешевий біологічний спосіб боротьби з комахами-шкідниками лісу. )

Нам слід готувати годівнички для синичок, а для шпаків - шпаківні.

- Який птах вважався царем птахів у Київській Русі? (Красивий вірний лебідь)

Група учнів підготувала вірші про тварин нашого краю. Надамо їм слово. (Учні читають уривки з віршів, в яких згадуються тварини.)

Лебідь

Гордовитий, повний сили,

Розсікаючи траву,

Плавав лебідь білокрилий

По глибокому ставу.

Чумак (Жайворонок)

Ніч уже проходе, почина світати,

Свіжим вітерочком стало подихати;

Жайворонок в небо весело завився

Крильцями тріпоче, піснею залився.

Маруся (Ластівка)

Нехай вони [ батьки] й дізнаються,

Та тільки не зразу;

А я черкну,як ластівка,

Та до перелазу.
Захистя (Чижик )

Самовар мій невеличкий

Парувать почав;

Стрепенувсь маленький чижик

І співати став.

Чайчині діти (Чайка)

Довго боліло крильце перебите;

Чайці ж про теє дарма:

Рада, що з діток ні одне не вбите;

Вражена ж? Ну, так сама!
Орел

Прокричав орел під небом,

Замахав крилами

Та поплив собі тихенько

Геть понад степами
Завірюха (Вовк)

Тільки й чутно, що холодний

Вітер дує та голодний

Вовк промчався по дорозі

І завив на перелозі.


Який вірш завершує поетичну збірку «Слобожанщина»? («Лебідь»). Пісня умираючого лебедя – це пісня поета. Афоризм «лебедина пісня» означає останнє творіння видатної людини. «Лебідь » - це останній вірш Якова Щоголіва, написаний 1894 року.

Учитель української мови :

Конкурс віршів продовжується. Учні підготували вірші про рослини рідного краю.


Рибалка

Гей, пливе старий рибалка:

Розігнись, очерети,

Розступись, густе латаття,-

Дайте човнику пройти
Тини (Іва)

Та вже ж наші слобожани

Тини городили;

Із-під лугу, із-під гаю



Іву волочили.
Вербиченька

Зеленая вербиченька

У полі шуміла,

Як колись до милого

повз неї ходила
Шумить, було, вербиченька,

Гілками махає,

Зове мене, як рідная,

Зове й привітає.


Хата

Наша хата під горою, край долини,

У вишневому садочку та калині;

Попід лісом млин подався у ставочок,

Через воду перекинувся місточок.
Веснянка

Зацвітали яблуні у садку,

Як шила я хусточку козаку;

Шила йому хусточку з каймою,

А він обняв дівчину рукою.
Ялта

Орішник широко повис,

Черешні з лаврами сплелися,

Сяга до неба кипарис,

Гілки маньолій повилися
Сюди б спішити тільки тим,

Хто в світі все, що можна, має,

Але і тут крилом своїм

Не всіх же доля пригріває


Учитель української мови та літератури

ІІ. 2. Дослідницька сторінка «Природні символи України

Учитель української мови та літератури

Серед багатьох рослин і тварин поезії Якова Щоголіва ми бачимо природні символи нашої Батьківщини: вербу, калину, тополю, дуб, барвінок,чорнобривці, мальви, зозулю, солов’я. Які символи України представлені в його поезії, цьому питання присвятив своє дослідження учень (прізвище учня.) Надамо йому слово.



Учень. Важко уявити Україну без верби. На Україні росте близько 30 її видів. Де вода – там і верба. Тарас Григорович Шевченко перебуваючи в засланні в пустелі, біля Каспійського моря, посадив вербову гілку, яка й донині росте.

Завжди любили люди цілющу красуню калину, яка є символом краси та дівочої вроди. Багато про неї складено легенд. В одній із них розповідається про те, що вродлива дівчина Калина завела в болото ворогів – нападників, які загинули. На цьому місці виріс кущ, який на честь дівчини назвали калиною.

Є у нас і трав’янисті символи. Одним з найулюбленіших є мальва. Це символ любові до рідної землі, до свого народу, до батьківської хати.

Тополя – це символ статності, молодості, ніжності й тяжкої долі неньки – України. Є легенда. Дівчина, сумуючи за коханим, перетворилася на то - Полю. Кажуть в народі: «Як тополя - така гожа. Не ламай тополю, бо зламаєш долю».

Дуб – це символ могутності, сили, довголіття. Дуб живе довго. Відомий в Україні 1300 - річний дуб, який росте на Рівненщині. У селі Верхня Хортиця Запорізької області росте 800 – річний дуб, обхват його стовбура 8 метрів.

Барвінок - це символ життя, провісник весни та кохання. За легендою цю рослину назвали на честь кохання юнака Бара і дівчини Вінки.

Чорнобривці - символ дитинства, рідної матері, домівки.

Символами України часто є і тварини.



Зозуля, якій за легендою доручив Бог ключі від Вирію, відлітає на південь раніше, відкриваючи його для інших. Тому й не встигає вона висидіти пташенят і підкидає яйця в чужі гніздечка. Зозуля – це символ жінки, яка вночі шукає своїх діточок. Бог доручив зозулі кувати довгі роки життя.

Символ матері – ластівка. Щорічно 22 вересня відзначається день покровительки матері. Лелеку назвали на честь божества добра й кохання – Леля.

Давня легенда розповідає про пташку, пісні якої стали перекладом на пташину мову пісень нашої Батьківщини. Ця пташка – соловейко.

ІV. Епілог

Учитель біології Ми гортаємо останні сторінки нашого альманаху і бачимо, що природу і людську душу слід берегти. Сама природа навчає нас, якими законами слід керуватися людям у повсякденному житті.


  • Закон червоної калини: будемо прикрашати землю добрими справами, як калина гай.

  • Закон турботливої білочки: будемо брати від природи лише необхідне.

  • Закон мудрої сови: будемо спостерігати, навчатися, діяти.

  • Закон золотого соняшника: кожна істота незамінна, має право на сонце, повітря, воду.

  • Закон співучого солов’я: оспівуватимемо красу рідної землі.

  • Закон наполегливого дятла: будемо невтомними й наполегливими.

  • Закон вічнозеленого барвінку: будемо завжди пам’ятати про перевагу законів природи над законами людськими.

Завершуємо наш урок віршом Якова Щоголіва «Тестамент», що в перекладі з латинської мови означає «Заповіт».

Описуючи красу природи поет намагається збагнути ідеал вічного і невмирущого.

Вчіться , діти ! Мудра книжка

Скаже вам чогось багато

З того, що колись другими

І посіяно, й пожато.

 Тільки ви не озивайтесь

У книжках на кожен голос :

Геть відкиньте чорний кукіль,

Вибирайте чистий колос

Та і те запам’ятайте,

Що для всякого народа

Ще одна є з книжок книжка,

Те, що ми звемо п р и р о д а.

Підбиття підсумків уроку.

Учитель української мови та літератури Сьогодні всі учні добре попрацювали і всі, хто підготував дослідження чи читав вірші напам’ять, одержують високі оцінки.

До слова запрошуємо наших гостей. Нагородження переможців, які визначать переможців конкурсу.



Домашнє завдання.

  1. Написати відгук на літературно-природознавчий альманах«ПРИРОДА» РІДНОГО КРАЮ В ПОЕЗІЇ Якова Щоголіва»

  2. Підготувати ілюстрації до поезій І.Я.Щоголіва.

  3. Скласти сенкан «Рідний край».




Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Тема. Природа рідного краю в поезії Якова Щоголіва iconУрок «Література рідного краю. Багатогранність поезії Світлани Іщенко»
Мета: ознайомити учнів із творчістю письменників рідного краю; формувати вміння самостійно працювати з літературою; розвивати увагу,...
Тема. Природа рідного краю в поезії Якова Щоголіва iconТема: Література рідного краю. Грицько Бойко. Український письменник, поет І перекладач. Неперевершений майстер сміху в поезїї для дітей. Мета
Тема: Література рідного краю. Грицько Бойко. Український письменник, поет І перекладач. Неперевершений майстер сміху в поезїї для...
Тема. Природа рідного краю в поезії Якова Щоголіва iconПоетична та пісенна творчість україни на шляху становлення державності І незалежності
Мета: показати роль поезії та пісні в боротьбі за утвердження волі та незалежності України, виховувати в учнів любов до рідного краю,...
Тема. Природа рідного краю в поезії Якова Щоголіва iconПроекту «Література рідного краю. Яблуневий цвіт душі Володимира Затуливітра»
Мета: отримати творчий продукт досліджуваної теми, поділитися інформацією про виучуваний предмет; виховувати любов до рідного краю,...
Тема. Природа рідного краю в поезії Якова Щоголіва iconУрок 1 Тема. Література рідного краю. Літературна Воловеччина
Мета: ознайомити учнів із поетами та письменниками рід-ного краю; розвивати навички виразного читання; вихову-вати любов до рідної...
Тема. Природа рідного краю в поезії Якова Щоголіва iconЛітература рідного краю (10 клас)
Мета: ознайомити з творчістю письменника-земляка, формувати вміння аналізувати поезії; сприяти усвідомленню ролі літератури як духовної,...
Тема. Природа рідного краю в поезії Якова Щоголіва iconЛітература рідного краю. Жіноча доля в світі це любов
Тема. Література рідного краю. «Жіноча доля в світі – це любов». Інтимна лірика Г. Гордасевич
Тема. Природа рідного краю в поезії Якова Щоголіва iconУрок №16 Тема уроку. Письменники Херсонщини лауреати іменних премій
Мета уроку: знати письменників рідного краю, висловлювати власні міркування про них; виховувати любов та повагу до малої батьківщини,...
Тема. Природа рідного краю в поезії Якова Щоголіва iconІ тобі, рідно Сумщино, вічно квітнути в віках (1-й слайд) Мета
Мета: ознайомити учнів з художниками Сумської області, центрами музичної культури Сумщини та їх композиторами, видатними письменниками,...
Тема. Природа рідного краю в поезії Якова Щоголіва iconУрок літератури рідного краю (Використання інтерак-тивних технологій навчан-ня) тема: Наш земляк -к а рло Копинець. Ознайомлення із життям І творчістю поета. Мета уроку
Виразно І вдумливо читати поезії. Уміти визначати й коментувати основні мотиви, роль художніх засобів, символічність образів. Набувати...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка