Тема уроку. Василь Стус: життя та поезія як дорога болю



Скачати 81,74 Kb.
Дата конвертації06.07.2017
Розмір81,74 Kb.

Тема уроку. Василь Стус: життя та поезія як дорога болю
Мета уроку: на основі аналізу життєвого та творчого шляху В.Стуса формувати в учнів національну гідність та свідомість, методом аналізу поезій визначити основні мотиви творчості В.Стуса, розвивати мислення, зв’язне мовлення, виховувати силу волі, патріотизм
Тир уроку: комбінований
Обладнання: стінгазета «Василь Стус», портрет А.Горської, І.Світличного, хрестоматії, тексти поезій В.Стуса, аудіозапис вірша у виконанні В.Стуса, відеосюжет про В.Стуса, виставка збірок В.Стуса, мультимедійна дошка.

Методичний коментар. Заздалегідь групам дітей дається завдання підготувати проекти "Географічна біографія", "Василь Стус",індивідуальне завдання – вивчити уривок із поезії "Ярій, душе…" англійською мовою. Учитель вчить напам’ять 1-ий варіант вірша "Як добре те, що смерті не боюсь я…"
Хід уроку

  1. Організація класу

  2. Актуалізація опорних знань

Учитель. Сьогодні прекрасний березневий день. Хоча повернутися в минуле неможливо, але спробуймо зробити це в інсценізації.

Отже, березень місяць 2009 року. Донецьк.

Інсценізація (за статею "Василь Стус, Остап Бандера, Гітлер і Путін. Або: короткий лікнеп ідіотизму від донецького МВС", 13.04.09, автор – Станіслав Федорчук, "Українська правда").

Учитель. Чому окремі громадяни до цих пір бояться В.Стуса?


  1. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Що Ви, сьогоднішні одинадцятикласники, можете зробити, щоб ситуація в нашій країні змінилася?

Можливі відповіді: здобувати знання; формувати активну життєву позицію;не зраджувати своїм переконанням тощо



  1. Оголошення уроку.З’ясування цілей уроку

  2. Вивчення нового матеріалу

Сприйняття та засвоєння нових знань

Постановка проблемних завдань

1.Літературна задача. Проаналізувавши повідомлення однокласників та опираючись на власні знання, розшифрувати числовий вираз.

1938-1985=(5+3)+(10+5)+9

2. Протягом уроку заповнити в зошитах таблицю «Мотиви лірики В.Стуса»

3.Під час перегляду відеосюжету про В.Стуса виписати невідомі факти із життя поета.

Перегляд відеосюжету.



Евристична бесіда.

  • Що нового дізналися про поета?

Представлення проекту «Географічна біографія» заздалегідь підготовленими учнями.

На дошці записані географічні назви, пов’язані із життям В.Стуса.



  1. Вінницька область.

  2. Сталіно.

  3. Кіровоградська область.

  4. Донецьк.

  5. Київ.

  6. Феофанія.

7.Мордовія. 8.Ленінград.

  1. Магаданська область.

  2. Київ.

  3. Пермська область.

  4. Київ

Представлення проекту «Василь Стус» (стінгазета).

Робота в парах.

Учитель. Обміняйтеся думками про те, що вразило в біографії письменника, що гідне наслідування тощо.

Публічний обмін думками.



Стислий огляд збірок В.Стуса.

Учитель. На дошці записані власні назви та роки. Деякі із назв ви вже чули сьогодні на уроці. Що це за назви?

  1. «Круговерть» (1964). Розшито.

  2. «Зимові дерева» (1970, Брюссель).

  3. «Веселий цвинтар» (1970, самвидав у Празі).

  4. «Свіча в свічаді» (1977, Мюнхен).

  5. «Палімпсести», 1986, Мюнхен.

  6. «Дорога болю», 1991, Україна.

  7. «Вікна в позапростір», 1992, Україна.

  8. «Птах душі».

Словникова робота.

Свічадо – дзеркало, застаріле слово, архаїзм.

Палімпсести – пергамент, з якого стерто первинний текст і написано повий.
Учитель дає короткий коментар щодо збірок.

За життя В.Стуса жодна із збірок не була видана в Україні. Перша посмертна збірка поета, надрукована в рідній країні, - «Дорога болю». За неї В.Стусу було присуджено Шевченківську премію посмертно. У 2008 році за сприяння сина Дмитра вийшло із друку повне зібрання Василя Стуса. Збірка «Птах душі» знаходиться в архівах КДБ, які 22 березня 2010 року заборонено розсекречувати.



Учитель. Після прослуханої інформації про В.Стуса ви вже можете розшифрувати числовий запис на дошці.

Розшифрування запису.

1935 – народився в с.Рахнівка на Вінничині.

1985 – рік смерті В.Стуса

5 – 5 років ув’язнення в таборах Мордовії

3 – 3 роки заслання в Колимському краї

10+5 – 2 арешти, присуджено 10 років таборів суворого режиму і 5 років заслання

9 – 9 місяців провів у камері-одиночці.

Учитель. Яким постає В.Стус у вашій уяві?

Чи хотіли б ви, щоб таких українців було більше в нашому суспільстві? Чому?

Учитель. Приводом для арешту були і 4 рядки, написані ще під час служби на Уралі:

Кубло бандитів, кагебістів,

злодіїв та гвалтівників

у стольному засіли місті

як партія більшовиків.

Уже на 8 день першого арешту Стус написав вірш «Як добре те, що смерті не боюсь я».

У 1975 р. переписав його, перенісши стан клінічної смерті під час операції у Ленінградській області.

У ваших хрестоматіях 2-ий варіант. Порівняйте їх.



Вчитель читає напам’ять 1 варіант вірша.

Аналіз поезії.



  • Чи однакові вірші за ідейною спрямованістю.(Так)

  • Як ви думаєте, чому В.Стус обрав варіант «що перед вами, судді, не клонюся», а не варінт «що вам, богове, низько не клонюся»?

  • Визначте жанр цієї поезії. Обгрунтуйте свою думку (медитація, роздуми над сутністю власного життя, над власним вибором).

  • Яким постає ліричний герой? (стійким, цілеспрямованим).

  • Яка людина може стверджувати, що вона не боїться смерті? Процитуйте відповідні слова із вірша. (Так може говорити людина, впевнена, що ця смерть буде недаремною, що після смерті її ідеї, справа будуть жити, уже перші рядки свідчать про це, «і в смерті обернуся до життя»).

  • Поміркуйте, чи є в сучасній Україні люди , які продовжують справу В.Стуса?

  • У чому, на думку Стуса, полягає сутність його життя (нести свій хрест і «не клонитися».)

  • Ознаки якого літературного напряму виявляються у цій поезії. Чому? (екзистенціоналізм).

  • Із поезією якого митця перегукується цей вірш («Заповіт»Тараса Шевченка).

  • Визначте домінуючі мотиви цієї поезії (мотив самопожертви, невмирущості, вірності обраній справі).

Учитель. Ще одну поезію – медитацію я пропоную послухати у виконанні сестер Тельнюк.

Прослуховування пісні «Ще вруняться горді Славутові кручі».

Словникова робота.

Вруняться – розпускаються, сходять, ростуть.



  • Які почуття виникли у вас (болю, жалю, що така людина загинула, поезія Стуса дуже філософська, у ній багато метафор).

  • Чи вдалося передати настрій поезії? (так, таке враження, що цей чоловік на сцені – сам Стус, який усвідомлює своє майбутнє – як терен колюче...)

  • Яким було Стусове коло? (коло болю, жалю, самотності).

Учні роблять висновок, що ніколи у В.Стуса не було розпачу.

- Якому жанру лірики характерні мотиви смутку, туги, жалю? (елегія). Учитель. Новаторство В. Стуса у тому , що він увів громадянські та філософські мотиви в цей жанр.



Прослухайте елегію у виконанні Василя Стуса «Незграбно ворон кружеля».

  • Які почуття, враження виникли під час прослуховування (голос приємний, спокійний, врівноважений. Голос людини, впевненої у собі, своїх діях тощо).

Виразне читання однаєї із ранніх поезій В.Стуса «Не одлюби свою тривогу ранню..."

Аналіз поезії.

  • Який настрій цієї поезії? (оптимістичний)

  • Поясніть значення вислову «Не одлюби свою тривогу ранню, той край...» (не зрікайся того, що тебе турбувало змолоду, своїх ідей, люби рідний край...)

  • Як ви розумієте метафоричний вислів «обрію хвиляста каламуть».

  • Чи зауважили ви, які художні засоби є домінуючими в поезіях В.Стуса (метафори, епітети)

  • Опишіть, що ви уявляєте, читаючи «В надвечір’ї вітровії тчуть єдвабну сизь»? (Підвечірок, ледве помітний, приємний туман)

Словникова робота.

Єдваб – шовк.

  • Які слова містять провідну думку?

Учитель. Зверніть увагу на копії фотографій! На них Алла Горська, В.Стус, Іван Світличний, Віктор Зарецький, Григорій Синиця.

  • Що їх об’єднувало (шістдесятники, творча інтелегенція, не боялися влади, відкрито виступали).

Учитель. 1970 року по-звірячому була вбита А.Горська. Над її могилою Стус прочитав вірш «Ярій, душе».

Виразне читання поезії.

  • Як ви розумієте вислів «Ярій, душе»? (автор звертається до душі, щоб вона не просто плакала, а виражала гнів, ненависть)

  • У яких рядках бачимо, що автор усвідомлює власне майбутнє? ("усім нам смерть судилася зарання")

  • Чи знає Стус, що послідовників небагато? Процитуйте.

  • Яка провідна думка поезії? (вірність обраному шляху)

  • Який шлях обрав сам В.Стус у житті?

Оскільки В. Стус сам перекладав твори, то послухайте уривок перекладу цієї поезії англійською мовою.

  • Назвіть ще 2 твори В.Стуса, присвячені митцям 20 ст., які ми проаналізували раніше?

«Останній лист Довженка»

«Павло Тичина, або Сходження на Голгофу слави».


6.Узагальнення та систематизація здобутих знань

  • Чи можемо ми життєвий шлях самого Стуса назвати сходженням на Голгофу або дорогою болю (так, складна доля, сам її вибрав, ніс цей тяжкий хрест...)

  • Назвіть основні мотиви лірики В.Стуса ( мотив болю, незламності, любові до рідного краю, самопожертви, самотності, філософські роздуми над сенсом життя тощо)

  • Чи актуальна творчість В.Стуса в наш час?

  • Які переконання В.Стуса стали вашими власними?

  • Які риси характеру можна виховати в собі, вивчаючи творчість В.Стуса?


Робота в групах

  1. Скласти сенкан про В.Стуса.

  2. Підберіть 5 іменників або прикметників для характеристики

І в.

В.Стуса

національно свідомий

цілеспрямований

інтелігентний

мужній

ІІ в.


поезій Стуса

філософська

медитативна

самобутня




7.Підсумок уроку

Учитель. Він пройшов страдницький шлях. Василь Стус – втілення незнищенності людського духу та національної гідності.

Багато вистраждавши він, звертаючись у листі до сина, ніби говорить до кожного із нас:

«Не май зла, сину. Ні на них, ні, тим більше, на світ. Я знаю, це важко, але спробуй не озлобитися. Світ добрий, але кожній людині випала своя путь... На ній трапляється і кров, і біда, і зрада...

Але як тільки ти дозволиш собі зненавидіти увесь світ, твої очі перетворяться на щілинки ненависті, крізь які ти завжди бачитимеш лише її. Отож, завжди намагайся любити, хоча не завжди це виходить».



Бажаю вам , щоб любов , розуміння оточувало вас завжди і щоб ніколи ви не зраджували самі себе та пам,ятали ,що саме від ваших переконань залежить майбутнє нашої країни.

8. Домашнє завдання:

  • вивчити напам’ять "Як добре те, що смерті не боюсь я…"

За бажанням: усний відгук "Мої думки та почуття після прочитання поезій В. Стуса";

  • написати лист В. Стусу;

  • написати коментар в Інтернеті до статті, яку інсценізували на початку уроку.

Індивідуальне завдання: усне повідомлення "В. Стус у спогадах друзів та побратимів".
Учитель. І насамкінець – подарунок.

Звучить пісня на слова В.Стуса "У цьому полі синьому, як льон".


Каталог: attachments
attachments -> Урок-роздум після знайомства з інтимною лірикою Анни Ахматової та Ліни Костенко
attachments -> Вступ Література кінця XIX
attachments -> Усний журнал
attachments -> України Львівський коледж транспортної інфраструктури
attachments -> Проблема особистості людини у творчості А. П. Чехова
attachments -> Уроку : Антон Павлович Чехов «Товстий і тонкий»
attachments -> Позакласний захід із світової літератури На гостину до ювіляра
attachments -> Костенко Ліна Василівна
attachments -> Конспект відкритого уроку в 11 класі


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Тема уроку. Василь Стус: життя та поезія як дорога болю iconВасиль Стус. Загальний огляд життя І творчості. Як добре те, що смерті не боюсь я…
...
Тема уроку. Василь Стус: життя та поезія як дорога болю iconДовідка «Василь Стус негаснуча зірка української літератури»
Бібліографічна довідка «Василь Стус – негаснуча зірка української літератури» присвячена 75-річчю від дня народження Василя Семеновича...
Тема уроку. Василь Стус: життя та поезія як дорога болю iconНаціональна премія України імені Тараса Шевченка (2007) за книгу «Василь Стус: життя як творчість»

Тема уроку. Василь Стус: життя та поезія як дорога болю iconУрок №1 Тема уроку: Довга дорога до спасіння. Огляд життя І творчості Джека Лондона. Робота над змістом оповідання «Жага до життя»
Змістом та героями оповідання, вчити вдумливому читанню; розвивати навички виразного читання І переказу художнього твору, вміння...
Тема уроку. Василь Стус: життя та поезія як дорога болю iconВасиль Стус постать,що єднає

Тема уроку. Василь Стус: життя та поезія як дорога болю iconТема. В. Стус. Поет як символ незламного духу, збереження людської гідності. Життя І творчість. Узагальнені образи крізь призму індивідуальної долі Мета
Тема. В. Стус. Поет як символ незламного духу, збереження людської гідності. Життя І творчість. Узагальнені образи крізь призму індивідуальної...
Тема уроку. Василь Стус: життя та поезія як дорога болю icon2011 рік Мета заходу
Виховувати співчуття до чужого болю як свого, до загального болю як особистого, почуття любові до людини, Землі, держави
Тема уроку. Василь Стус: життя та поезія як дорога болю iconВасиль Стус: незавершений проект
Франкфурті І парижі. Прокресливши своїм самособоюнаповненням незрадливий напрямок, він І сьогодні залишається нашим сучасником та...
Тема уроку. Василь Стус: життя та поезія як дорога болю iconТема: Давня українська поезія
...
Тема уроку. Василь Стус: життя та поезія як дорога болю iconСценарій Олімпійського уроку у харківській загальноосвітній школі №53 Тема уроку: Олімпійські цінності цінності життя. Мета уроку
Технічне та інше забезпечення: мультимедійний проектор, комп'ютер, мультимедійна презентація з теми «Олімпійські цінності – цінності...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка