Тема. Утвердження любові до всього живого в оповіданніСкачати 136.92 Kb.
Дата конвертації07.06.2017
Розмір136.92 Kb.


5 клас.

Тема. Утвердження любові до всього живого в оповіданні Е. Сетона-Томпсона «Снап»
Мета уроку: розкрити авторське ставлення до головного героя оповідання Е. Сетона-Томпсона «Снап», закріпити уявлення про оповідання як епічний жанр; учити сприймати авторські оцінки, характеризувати героїв твору, розвивати навички виразного читання, образного мислення та усного мовлення; виховувати любов і дбайливе ставлення до природи, тварин.
ХІД УРОКУ

Я завжди вірив у те, що з тваринами можна говорити однією спільною мовоюЕ. Сетон-Томпсон

 1. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок.

«Незакінчене речення».

Я знаю про цього письменника …

Розповідь учнів про цікаві факти з життя Е. Сетона-Томпсона

Розповідь про письменника.

Вважають, що Сетон-Томпсон першим у світі написав розповідь, героями якого було справжні звірі і птиці. Це такі твори, як : «Життя лугового тетерука», «Біографія грізлі», «Життя тих, на кого полюють»,«Дики тварини вдома»,«Тварини – герої», «Біографія сріблястого лиса»»,«Лобо», «З життя гнаних»,«Дикі тварини, як я їх знав» та інші. За своє життя Е.Сетон-Томпсон написав близько сорока книг про тварин. Він таки присвятив усе своє життя їх вивченню; правдиво описував відомий натураліст поведінку птахів та звірів, за дослідження у сфері зоології в Канаді він одержав посаду «державного натураліста».Коли його батько переїхав до Канади на необжитіземлі, хлопчика дуже вразили дикі незаймані краєвиди. Любов до природи прокинулася у ньому ще у дитинстві. Допитливий, тямущий, він не боявся морозів, завірюхи, в кожній порі року знаходив щось цікаве і неповторне. Його «синім птахом» стало спілкування із дикою природою. Чим більш таємниць траплялося на життєвому шляху, тим більше він намагався обґрунтувати їх.

У дитячому віці він почав вирізати дерев'яні фігурки птахів та звірів, приручати тварин, спостерігати за ними. Крім інтересу до природи та літератури, з дитячих років хлопчик займався живописом. Батько віддав його вчитися до художниці, яка жила неподалік від них. Першою картиною Ернеста був портрет яструба. Цього птаха він малював з натури. Освіту художника Ернест одержав у Торонтському коледжі живопису при Королівській академії. Свої твори він супроводжував малюнками на берегах книг. Ставши дорослим, Сетон-Томпсон засновує першу і в Америці скаутську організацію «Ліга знавців та захисників лісу», пише багато цікавих оповідань для дітей. З сторінок цих оповідань можна дізнатися, як без сірників запалити вогнище; за якими прикметами, заблукавши, можна вийти з лісу; які рослини використовуватиме для червоної, чорної, зеленої й синьої фарби; які трави лікують хвороби шкіри; як перевірити гостроту зору за зірками; як у лісі без компаса визначити сторону світу. Сетон-Томпсон підкреслював, що лише спілкування з живою природою, дбайливе ставлення до неї - то, можливо, джерело радості, розуміння цінності існування. Він будує свій дім поруч із будинками індіанців, чиє життя міцно пов'язане з дикою природою, приймає в дочки дівчинку Ді, а ім'ям свого приятеля — індіанця Часки — називає відкрите ним озеро. Індіанці дали ім’я своєму товаришеві - Чорний Вовк. Свої дивовижні відкриття, свій досвід письменник щедро віддавав людям. Його книжки розповідають про невідомий людям світ, де живуть птахи й звірі, спрямовані на захист живого світу. Коли Сетон-Томпсон помер, його прах, згідно із заповітом, був розвіяний над пагорбами дикої природи, що її любив письменник.


 • Чому Томпсона називають натуралістом, художником і письменником? Доведіть це фактами.

Словникова робота.

Натураліст — людина, що займається вивченням природи.

Анімаліст — живописець або скульптор, що зображує тварин.


 • Дайте визначення поняття «оповідання». Назвіть його ознаки.

Оповідання — невеликий прозовий твір, у якому зображується якась подія (чи епізод) із життя одного або кількох персонажів.

Основні ознаки оповідання: нерозгалужена і чітка будова; стрімкість розвитку подій; стислі описи; велика роль деталей.ІІ. Оголошення теми, епіграфа уроку.

Очікувані результати.

Поясніть епіграф до теми


Перш ніж ми поринемо у художній світ оповідання, давайте з`ясуємо: що ж це за собака такий – бультер`єр?

Тематичнийсловничок уроку

Бультер’єр – порода собак, що буквально перекладається як «тер’єр –кулька»

Снап( snap )- означає «хапати»

Джинджерснап –(gsngersnap) – «хрусткий пряник»


Повідомлення учня (орієнтовне)

Прародичами бультер'єра були древні бойові бульдоги, яких здавна використовували в боях з биками та іншими великими тваринами.

Бультер'єр – це міцний, сильний собака, у якому поєдналися ознаки декількох порід собак. Від бульдога у бультер'єра важкий кістяк і потужна щелепа. Довгий хвіст, прямі кінцівки, невеликі темні очі й біле забарвлення – ознаки білого англійського тер'єра, а довгоногість і рухливість він одержав у спадщину від далматина.

В 1917 році в Англії був отриманий EngCh. Jaksford Гладіатор, який був описаний як "перший бультер'єр з помітно опущеною мордою". З тих пір опущена, або, як говорять, яйцеподібна, морда стала емблемою породи.

Собака мускулистий, рухливий, розумний та рішучий. Абсолютно безстрашний, урівноважений. Має дещо загрозливий вигляд, проте насправді лагідний, і до дітей також. Вірний друг і захисник. Причому в бій кинеться не роздумуючи. Симпатичний, хоча й не красень. Відданий назавжди.


 • Які ще породи собак зустрічаються у творі?

(Повідомленя учнів)
Бесіда за змістом І розділу («Чи був ти уважним читачем?»).


 • На яке свято Джек подарував своєму товаришеві собаку?

 • Як його звали?

 • Якого кольору був собака?

 • Яке слово було написане на пакунку? Як ви думаєте, чому?

 • Де рятувався розповідач історії від свого несподіваного гостя?

 • Яке місце для сну обрав бультер’єр?

 • Яку систему виховання було застосовано до цуценяти? Поясніть, як вона діяла.

 • Скільки часу знадобилося для перевиховання Снапа?

ІІІ.ФОРМУВАННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І СПОСОБІВ ДІЇ

Аналіз II розділу оповідання (с. 141-143 підручника). 1. Бесіда за прочитаним текстом.

 • Як ставилася хазяйка квартири до Снапа? Поясніть її ставлення.

 • Знайдіть у другій частині опис пейзажу. Виразно прочитайте його.

 1. Яка проблема виникла у фермерів? Чому вони не могли вирішити її за допомогою собак різних порід?

 • Що ви можете сказати про характер героя оповідання, який розповідає історію свого знайомства зі Снапом.
Завдання № 1

Завдання № 2

Чого навчив Снапа його господар і, навпаки, чого навчив собака свого хазяїна?

Хто справжній герой оповыдання

«Снап» — собака чи людина?

Аналіз III розділу оповідання «Снап» (с.144-147 підручника)А зараз з’ясуємо, хто найуважніший?

Я зачитую тези, а ви знаходите цитати з твору..
Продовження табл.

Поведінка Снапа лише зовні нагадує перше знайомство.

Це зустріч добрих друзів
Моя наступна зустріч із Джинджерснапом не дуже відрізнялася від першої. Він стрибав на мене, удаючи, що хоче вкусити , і частото гарчав, але це було грудне гарчання, а його хвостик постійно погойдувавсяВелична природа, яка викликає в душі розповідача захоплення

Я ніколи не забуду панорами, яка відкрилася перед нами під час полювання, яке я побачив того дня. Ми були на одному з тих великих пласких пагорбів, з яких можна побачити всю місцевість, коли Хілтон, який роздивлявся місцину в бінокль, вигукнув: «Я бачу його! Ось він іде до струмка Скалл. Це, напевно, Койот».

Люди розмовляють зі своїми собаками, ставляться до них як до рівних

Одним спритним стрибком Дандер заскочив на сідло і стояв там, балансуючи на коні, водночас Хілтон наполегливо показував: «Ось він, Дандере; дивись, дивись, він там». Собака серйозно вдивлявся туди, куди показував його хазяїн, і, очевидно, побачивши щось, легко зіскочив на землю й побіг удалечінь. Інші собаки вирушили за ним довгою процесією.

Снап не брав участі в полюванні на койота. Автор не описує самої битви. Читач лише бачить її результат

Визнаним лідером був Хорт Дандер, і, подолавши наступний кряж, ми побачили всю погоню — койота, який біг з усіх ніг, собак, що були за чверть милі, але вже майже наздоганяли. Коли ми побачили їх наступного разу, койот був мертвий, а собаки сиділи навколо нього — усі, крім двох гончаків і Джинджерснапа.


Оцінка полювання

«Яка сміливість — десять великих собак напали на одного маленького койота», — насмішкувато зауважив батько. — «Почекай, допоки ми не зустрінемося з вовком».

Спостереження натураліста і мисливця

Наступного дня ми знову вийшли на полювання, бо я вирішив побачити, чим все це закінчиться. Піднявшись на високий пагорб, ми побачили сіру пляму, що рухалася.

Рухома біла пляма означає антилопу, червона — лисицю, сіра — або вовка, або койота; а хто це напевно — визначають за хвостом. Якщо у бінокль видно опущений хвіст, то це койот; якщо піднятий — це ненависний вовк.

Друга невдала спроба полювання. Собаки бояться вовка

Як і раніше, Дандеру показали здобич, і він як і раніше, повів за собою строкату змішану зграю — хортів, вовкодавів, гончаків, догів, бультер’єра і вершників. На мить ми побачили погоню; це, безсумнівно, був Вовк, який довгими стрибками тікав від собак. Чомусь мені здалося, що собаки, які були попереду, бігли не так швидко, як раніше за койотом. Але ніхто не знав, чим закінчиться полювання. Собаки одне за одним поверталися до нас, і ми більше не бачили того вовка.

Третє полювання Снапа показали мету

Почалося все приблизно так, як і минулого разу. Увечері ми побачили сіроманця з піднятим хвостом, приблизно за півмилі. Хітон покликав Дандера і посадив його на сідло. Я узяв з нього приклад і покликав до себе Снапа. Його лапи були настільки короткими, що йому довелося кілька разів стрибати, поки йому нарешті не вдалося залізти, ухопившись за мою ногу. Я деякий час показував йому ціль, допоки він не побачив її й вирушив за хортами з надзвичайною енергією, що було вже багатообіцяюче.

Перший раз автор описує бій собак і вовка очима мисливців. «Маленький білий песик» показав приклад мужності й відваги

Дандер наздогнав вовка і спробував схопити його за лапу. Вовк повернувся до нього, щоб оборонятися, і нам все було чудово видно. Собаки наближалися по двоє- троє, оточуючи його кільцем, поки нарешті не виступив маленький білий песик. Він не витрачав часу на гавкіт, а рвонувся просто до горла вовка, але промахнувся і вчепився йому в ніс; тоді підійшли десять великих собак, і через дві хвилини вовк був мертвий. Ми їхали дуже швидко, щоб устигнути до розв’язки, і хоча ми дивилися з великої відстані, ми побачили, що Снап виправдав телеграму, як і мою рекомендацію.

Переможна сила духу-основна перевага Снапа

Він показав цим скотарям, кого саме не вистачало в їхній зграї; може, гончаки й мають гарний нюх, хорти — швидкі, а вовкодави й доги вміють боротися, але від усіх них немає жодної користі без переможної сили духу, яка є тільки в бультер’єрів. Того дня фермери навчилися вирішувати вовче питання, у чому ви легко переконаєтесь, якщо коли-небудь побуваєте в Мендозі; бо в кожній зграї зараз є свій бультер’єр, зазвичай снапомендозької породи.


VІ.Підсумок уроку.

Підсумкова бесіда.

 • Чому розповідач був змушений забрати до себе Снапа під час своєї подорожі?

 • Як зустрілися друзі? Як Снап поставився до нових знайомих? Поясніть поведінку собаки.

 • Розкажіть про сутичку з вовком собак різних порід.

 • Перекажіть епізод, у якому розповідається про те, як Снап переміг вовка.

 • Яку рису характеру Снапа відзначив автор?

 • Чому ж загинув Снап? Хто у цьому винен? Автор? (Снап – вірний, відданий собака, вів себе як справжній захисник. Він здійснює подвиг на благо людей)

 • Поміркуйте, який урок подав Снап людям: господарю, скотарям?

Складання «Памятки про поводження з тваринами».

1. Під час зустрічі із бродячим собакою не можна тікати від нього. Потрібно зупинитися, повернутися до нього обличчям, а потім повільно відходити назад і дати дорогу тварині.

2. Якщо собака напав на вас, відбивайтеся від нього тим, що є під руками: каменем, палицею, портфелем. Намагайтеся в дарити його по носі. Ніс — найуразливіше місце собаки.

3. Якщо вас укусили собака або кішка, відразу ж скажіть про це батькам, щоб вони негайно відвели вас до лікаря.

4. Не чіпайте бездомних собак і кішок. Від кішок і собак людям передаються хвороби: лишаї, короста, сказ.


Інтерактивна вправа «Займи позицію».

 • Доведіть або заперечте твердження:

«Мені подобаються собаки, адже вони ...»;

«Я відчуваю страх перед собаками, адже вони…»


Прийом «Незакінченеречення».

Учням пропонується закінчити одне з речень:На сьогоднішньому уроці я дізнався про….

Від наступних уроків я очікую….

«Природа для мене…»;

«"Брати наші менші” — …»;

«Я зацікавився…».ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Скласти кросворд за прочитаним оповіданням. Намалювати малюнки до одного з розділів оповідання «Снап». Підготувати усний переказ намальованих епізодів.

Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Тема. Утвердження любові до всього живого в оповіданні iconТема. Утвердження любові до всього живого в оповіданні Е. Сетона-Томпсона «Снап». Мета уроку
Тема. Утвердження любові до всього живого в оповіданні Е. Сетона-Томпсона
Тема. Утвердження любові до всього живого в оповіданні iconБагатогранна діяльність Б. Д. Грінченка як митця І вченого. Утвердження прагнення людини до любові, добра в оповіданні

Тема. Утвердження любові до всього живого в оповіданні iconТема. Клітина одиниця живого. Історія вивчення клітини
«клітина» та значення клітини як одиниці живого,ознайомити з етапами вивчення клітини; розвиваюча: розвивати уміння виділяти головне...
Тема. Утвердження любові до всього живого в оповіданні iconУрок-конференція
Життя й багатопланова діяльність Бориса Грінченка як митця І вченого. Утвердження прагнення людини до любові й добра в оповіданнях...
Тема. Утвердження любові до всього живого в оповіданні iconУчитель української мови та літератури Антонюк Оксана Григорівна Клас: 5 Тема. Антін Лотоцький: коротко про письменника. Оповідання А. Лотоцького,,Михайло-семиліток”. Образ малолітнього богатиря в оповіданні Мета
...
Тема. Утвердження любові до всього живого в оповіданні iconУтвердженне прагнення людини до любові, добра в оповіданні Б. Грінченка "Каторжна"
Перу Бориса Грінченка належить чимало творів для дітей І про дітей. Орієнтуючись, насамперед, на творчість Л. Толстого та І. Франка,...
Тема. Утвердження любові до всього живого в оповіданні iconМатеріали з досвіду роботи вчителя світової літератури Теребовлянської загальноосвітньої школи №1
Людина народжена для великої радості, для невпинної творчості, в якій вона – Бог, для широкої вільної любові до всього: до дерева,...
Тема. Утвердження любові до всього живого в оповіданні iconЛишь жить в себе самом умей
Це було поранене серце, раз на все життя, незагоєна рана ця І була джерелом всієї його поезії, всієї пристрасної любові цієї людини...
Тема. Утвердження любові до всього живого в оповіданні iconСвоєрідність вирішення проблеми батьків та дітей в оповіданні Дж. Олдріджа „Останній дюйм
Тема уроку: Своєрідність вирішення проблеми батьків та дітей в оповіданні Дж. Олдріджа „Останній дюйм”
Тема. Утвердження любові до всього живого в оповіданні iconТема. Утвердження ідеї права людини на щастя, прагнення до втіхи та радощів життя у творчості Омара Хайяма
Тема. Із персидської лірики. Роздуми, життєві спостереження та їх узагальнення в творчості Омара Хайяма


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка