Тема. Вчинки дітей через призму віршів



Скачати 75,58 Kb.
Дата конвертації05.10.2017
Розмір75,58 Kb.
ТипУрок

Урок позакласного читання

Тема. Вчинки дітей через призму віршів.

Мета: розширювати читацький кругозір, знання учнів про творчість українських поетів; вдосконалювати навички виразного читання поетичних творів; сприяти розумінню учнями змісту твору, створенню ситуації успіху для дітей; вчити визначати тему твору, основну думку; формувати навички віршування;

розвивати образне мислення; вміння правильно оцінювати вчинки дійових осіб, висловлювати своє ставлення до них; розширювати індивідуальні літературні уподобання;

виховувати дбайливе ставлення до природи, до членів своєї родини, бажання бути чесними, ввічливими, працьовитими, відповідальними.

Обладнання: презентація, виставка книг із віршами, свічки, мікрофон, роздаткові картки, ілюстрації

Хід уроку


  1. Організація класу.

Зараз зима за вікном у дворі,

Скачуть на холоді там снігурі.

Вдихніть у долоньки свої тепло

І подаруйте всім в класі його.

- Кому дозволимо першим сісти?

-Дівчаткам.

- Правильно, спочатку краса, а потім сила.


  1. Актуалізація опорних знань.

  1. Мотивація навчальної діяльності. (Слайд 2).

– Уявіть, що ця запалена свічка – ваша віра в успіх. Потримайте її в своїх руках, передайте тому, хто поруч з вами зі словами:

– Я вірю в успіх.



  • Чи виникав страх, що свічка згасне?

Висновок: коли свічка знаходилася у ваших руках, лише ви вирішували, вона горітиме чи згасне. Так само вирішувати тільки вам, чи досягнете ви успіху сьогодні на уроці і чи станете ви успішною людиною в майбутньому. Як свічка у ваших руках продовжила горіти, так і я вірю у ваші сили, у ваш успіх.

  1. Вправа «Павутинка». (Слайд 3).

  • На уроках із курсу «Я у світі» ми вивчали людські чесноти. Назвіть їх.

(Вчитель записує на дошці):

ввічливість стриманість щедрість

чесність

людські чесноти турботливість

вдячність милосердя доброта



  1. Повідомлення теми і завдань уроку. (Слайд 4).

На доброті існує світ,

І добротою пахне хліб,

І мирне небо – в школу йти,

Це також вияв доброти.

Ти добро лиш твори повсюди.

Хай тепло твої повнить груди.

Ти посій і доглянь пшеницю,

Ти вкопай і почисть криницю.

Волю дай, нагодуй пташину,

Приголуб і навчи дитину.

Бо людина у цьому світі

Лиш добро повинна творити.

Сьогодні ми поговоримо про вчинки дітей через призму віршів. (Тема уроку записана на дошці).

IV. Робота над темою уроку.


  1. Технологія «Мозковий штурм». (Слайд 5).

  • Що таке вірш? (Це твір, у якому рядки римуються).

  • Окрім рими, які ви ще знаєте ознаки вірша? (Наявність ритму, поділ на строфи, настрій, уявні картини).

  • Як називаються твори, в яких поети виражають свої почуття, настрій, описують образи, народжені власною уявою? (Ліричні твори, або лірика).

  • Що таке пейзажна лірика? (Ліричні твори, в яких зображено олюднену, одухотворенну природу).

  • Які художні засоби використовують поети? ( Епітети, порівняння, уособлення, звукопис…).

  1. Знайомство з виставкою книг. (Слайд 6).

  • Юні «Книгознавці» розкажуть вам про хранилища віршів.

У нас на полицях - поезій скарбниця (показує).

Я люблю поезію Франка, Шевченка,

І чаруючу красу віршів Ліни Костенко.


  • Вірші можна знайти у збірках , де є лише поетичні твори одного або кількох авторів.

  • В енциклопедіях їх розміщують серед творів інших жанрів.

  • Це притаманно і збірці Олени Пчілки «Годі, діточки, вам спать!».

  • Вірші для дітей друкують на сторінках різних дитячих журналів, де можна помістити і свій власний твір.

  1. Робота над віршами Олександра Пархоменка «Казкова країна добра і краси» та «Дбайкова пісенька в дорозі» Тамари Коломієць.

(Слайд 7).

- Вдома ви читали віршовані твори про дітей. Пригадайте і скажіть, в якому із них головного героя хвилює майбутнє всього живого на Землі? (Олександр Пархоменко «Казкова країна добра і краси» с.63-64).

- Які бажання висловив хлопчик? Зачитайте відповідні рядки з вірша.

- Що таке нукліди? (Радіоактивні елементи, що викликають захворювання у людей).

- До кого звертається хлопчик із бажанням берегти природу? (До людей).

- Яка тема вірша? (Розмова сина із батьком про омріяну країну добра і краси).

- Яка основна думка? (Кожному слід дбати про майбутнє всього живого на Землі).

- Який опрацьований вами вірш за тематикою дуже схожий на попередній? («Дбайкова пісенька в дорозі» Тамари Коломієць).

- Хто головний герой вірша? Як його ім’я пов’язане із його вчинками? Зачитайте відповідні рядки з вірша.

- Чого навчає нас вірш?

- Які головні герої цих творів, доберіть слово-ознаку? (Позитивні). Яке ваше ставлення до них? (Поважаю, підтримую, буду брати приклад).

Фізкультхвилинка. (Слайд 8).

4.Робота над віршами Анатолія Костецького «Про перерву та урок», «Як школяр Бобир Іван до походу готувавсь». (Слайд 9).


  • Хто головний герой вірша «Про перерву та урок»? (Юрко).

  • Чому Юрко вважає перерву втричі більшою за урок? Доведіть рядками з вірша.

  • Яким він був учнем? (Безвідповідальним, непосидючим, бешкетливим, порушував дисципліну, ображав інших).

  • Що б ви йому порадили? (Спрямувати свою енергію і винахідливість у правильне русло).

  • Яка тема наступного вірша (с.68)? (Як школяр Бобир Іван до походу готувавсь).

  • Чому Івана вважали найзапеклішим туристом? (Теорію знав на «5», міг усе вам розказать).

  • Чому його не взяли в похід? (був неуважним, неправильно зрозумів слова тренера ).

  • Чого навчає вірш? Зачитайте, що радить автор («Самі мізкуйте і по-іншому робіть»).

5.Інсценізація вірша «Домашній твір» Анатолія Костецького. (Слайд 10).

- Зараз до вашої уваги інсценізація вірша «Домашній твір» Анатолія Костецького. Переглядаючи , поміркуйте, що автор засуджує у вірші.

Вітько - бідак страждає так,

Аж здригує ногами!

Він - за столом,

Він пише твір:

«Я помагаю мамі».

Старанно олівець гризе

Та супить брови грізно,

Але нічого – хоч умри! –

До голови не лізе…

Та ось тихесенько зайшла

В його кімнату мама:


  • Вітюнь, будь ласка, в магазин

Сходи за сірниками.

  • Ідея! – вигукнув синок, а мамі:

  • Ну й морока!

Сама іди! Я твір пишу –

Роблю важкі уроки.

І мама вийшла… А Вітько

Швиденько пише в зошит:

«Я в магазин завжди ходжу,

Коли мене попросять…»

Хвилин за десять мама знов

З’являється у дверях:



  • Вітюнь, картопельки начисть,

А я зварю вечерю.

-Сама начисть! - кричить Вітько

Та так, що ледь не лопне.

-Я твір пишу! Я – зайнятий!

Сама вари картоплю!

Виходить мама, а синок

Писати знов сідає:

«Я мамі сам варю обід,

Вечерю та сніданок…»

Радіє син:

- Не твір, а люкс!

- Оцінка буде гарна!..

І геть не думає про те,

Що він радіє марно…



6.Гра «Судді-адвокати». (Слайд 12).

Суддя.

  • Моя думка така: за твір не можна поставити 12 балів, бо у ньому написана неправда.

Адвокат.

-А я не погоджуюсь з цією думкою. Для досягнення мети всі засоби хороші.



Вчитель.

-А як ви думаєте, діти?



  • Отже, що автор засуджує у вірші? (Грубість, брехливість, егоїстичність, нетактовність).

V.Узагальнення і систематизація знань.

1. Гра «Поетичні перлинки є в кожної дитинки». (Слайд 13).

Любим ми вірші читати,

Пробуємо самі складати…(читає свій вірш).

І я люблю вірші писати,

А потім мамі їх читати…(читає).

Я теж вірші сама складаю

Про український наш народ.

Про ліс, про поле, сад, город…(читає).



2.Гра «Знайди риму» (робота в парах).

- Діти, вірші писати дуже легко. Треба тільки вміти римувати слова. Спробуйте підібрати риму.



Квіти -

Мураха -

Картина -

Село -

Гілка -

Маленька -

Мак -

Диван -

В’язка -

Бочка -

Дід -

Долина -

Співають -

Малюю -

3.Гра «Візьму перо і спробую» (робота в групах). (Слайд 14).

- А зараз ви усі спробуєте створити вірш. Вам потрібно дописати слова, які римуються. Увага! Група №5 може відповісти, тільки уважно вислухавши членів інших груп.

Вчора дощик накрапав,

А сьогодні - … ,

Сонечку радіють діти,

А в саду запахли … .

Захотілося нам з татом

Трохи в лісі … .

Ми там … зустріли

І насінням … .

Мав Сашко гарну книжку.

Кинув її раз під … .

Де лежала бідна книжка,

Пробігала сіра … .

Стала мишка книжку гризти,

Бо хотіла дуже … .

Звідкись взявся їжачок.

Він був весь із … .

Він прогнав зубасту мишку,

Врятував нещасну … .

Слава, слава їжачкові!

Сором же кому? …



4.Гра «І я…». (Слайд 15).

Проведемо гру. Розкажіть, як ви будете поводитись у таких випадках.



  • Хлопчик у парку хоче вирвати квітку на клумбі, і я …

  • Маленька сестричка кинула обгортку від цукерки просто на тротуар, і я …

  • Маленький братик вередує, грубить мамі, і я …

  • Однокласник розмовляє на уроці, і я …

5. Складання сенкана.

Пам’ятка


1 рядок – один іменник (тема уроку).

2 рядок – два прикметники, що характеризують тему.

3 рядок – три дієслова, що характеризують тему.

4 рядок – фраза (речення), що характеризує тему.

5 рядок – синонім до слова - теми.

Вчинок

Хороший, благородний

Возвеличує, характеризує, розповідає

Все добре переймай, а зла уникай. (Діти вибирають з-поміж тем: Нема кращого друженька, як матінка рідненька. Дитя – що тісто: як замісив, так і виросло.)

Чеснота

VI. Підсумок уроку.

Вправа «Мікрофон». (Слайд 16).

Продовжте речення:



  • Опрацьовані вірші вчать нас бути …

  • Вірші засуджують …

  • Вірші розвивають …

  • На уроці я зрозумів …

VII. Домашнє завдання.

Опрацювати твори по темі «Світ дитинства в оповіданнях».
Каталог: Files -> downloads
downloads -> «Це склад книжок» так скептик говорив, «Це храм душі» естет йому відмовив, Тут джерело всіх радощів земних, І їх дарують нам без цінним словом…»
downloads -> Для вчителів зарубіжної літератури
downloads -> Методичні рекомендації щодо викладання світової літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2013-2014 навчальному році // Зарубіжна літератури в школах України. 2013. №7-8
downloads -> Талант людини це божий дар
downloads -> Василь Стус постать,що єднає
downloads -> Антон павлович чехов
downloads -> Остап Вишня. Трагічна доля українського гумориста. Моя автобіографія
downloads -> Урок 1 т ема. Вступ. Роль художньої літератури у формуванні життєвих цінностей людини


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Тема. Вчинки дітей через призму віршів icon«Екологічне виховання дітей дошкільного віку через призму використання сучасних інноваційних технологій»
Стан довкілля І зміни, що відбуваються в природному середовищі, набувають значних загрозливих масштабів
Тема. Вчинки дітей через призму віршів iconУрок світової літератури в 11 класі
Мета уроку: забезпечити в ході уроку повторення тоталітарних, диктаторських режимів Європи та методів боротьби їх урядів з політичними...
Тема. Вчинки дітей через призму віршів iconКнига є другою в серії «Україна на Старому Арбаті»
Арбату з часу виникнення до наших днів через призму української присутності в «арбатському світі». Феномен Старого Арбату з українським...
Тема. Вчинки дітей через призму віршів icon«Ми чуємо тебе, Кобзарю, через віки, через століття!»
Т. Шевченка; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати творчі здібності дітей, музичний слух, почуття ритму; виховувати любов...
Тема. Вчинки дітей через призму віршів iconТема. Євген Гуцало. «Сім’я дикої качки» твір про людину І світ крізь призму морально-етичних проблем. Мета: поглибити знання учнів про життєвий І творчий шлях Є. Гуцала, ознайомити з його твором «Сім’я дикої качки»
Тема. Євген Гуцало. «Сім’я дикої качки» твір про людину І світ крізь призму морально-етичних проблем
Тема. Вчинки дітей через призму віршів iconТема. В. Стус. Поет як символ незламного духу, збереження людської гідності. Життя І творчість. Узагальнені образи крізь призму індивідуальної долі Мета
Тема. В. Стус. Поет як символ незламного духу, збереження людської гідності. Життя І творчість. Узагальнені образи крізь призму індивідуальної...
Тема. Вчинки дітей через призму віршів iconУрок №13 Тема: Микола Вінграновський поет, прозаїк, кіно митець. Вселюдські, національні мотиви крізь призму "інтимного самозосередження". Збірка інтимної лірики «Цю жінку я люблю»
Тема: Микола Вінграновський – поет, прозаїк, кіно митець. Вселюдські, національні мотиви крізь призму “інтимного самозосередження”....
Тема. Вчинки дітей через призму віршів iconТворчість Лесі Українки (поезії «Як дитиною, бувало», «Мрії», «Тиша морська») через призму математики
Відомості про життя та творчість великої української письменниці Лесі Українки ви будете виконувати математичні дії. Як людина І...
Тема. Вчинки дітей через призму віршів iconРозповімо дітям про Т. Г. Шевченка
Дид матеріал: портрет Т. Г. Шевченка, оздоблений рушником, зображення хати батьків Шевченка, ілюстроване видання віршів поета для...
Тема. Вчинки дітей через призму віршів iconПісні мого серця
«Пісні мого серця», визначити і записати мотиви віршів, які будуть розглядатися на уроці, простежити особливості світобачення через...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка