Урок у 9 класі із застосуванням особистісто зорієнтованої технології
Тема. Значення творчості Григорія Сковороди.
Мета: показати неповторність творчої спадщини Сковороди, його значення для розвитку української літератури, домогтися усвідомлення учнями того, що кожна людина неповторна особистість; розвивати уміння ставити навчальні завдання, здатність до моделювання, аналізу; застосовувати набуті знання практично; виховувати інтерес до спадщини Сковороди, прагнення поглибити знання шляхом самостійного читання творів письменника, літератури про нього.
Метод проведення: інтерактивна навчальна діяльність як форма особистісно зорієнтованої технології навчання.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: портрет письменника з гравюри Мате, виставка творів Г.С. Сковороди з різних видань, ілюстрації художників до книг про Г.С.Сковороду, творів письменника; стенд-експозиція «Літературними стежками».
Благословенні ви, сліди,
Не змиті вічності дощами;
Мандрівника Сковороди.
М. Рильський
Хід уроку
I. Повідомлення теми, мети, завдань уроку
II. Актуалізація опорних знань
1. Вступне слово вчителя. Декламування епіграфа.
Постать Григорія Савича Сковороди у давній українській літературі — одна з найпомітніших. Вона належить до тих, що з плином часу дедалі більше ваблять уми поколінь. Письменник, філософ, композитор, співак, знавець багатьох мов, Сковорода дивував сучасників різнобічним талантом, енциклопедичними знаннями, відповідністю духовних устремлінь своїм вчинкам і діям. Його творчий доробок по праву є надбанням не тільки української, а й світової культури.
Сковорода — цілий світ, в якому багато цікавого і для вас. Давайте на сьогоднішньому уроці спробуємо відкрити для себе світлицю його душі, щоб відчути той вплив Сковороди, який пробуджує совість, спонукаєте й ще раз замислитись над своїм призначенням у цьому світі.
2. Перевірка домашнього завдання.
Перша група: рольове читання байки «Соловей, Жайворонок и Дрозд».
Друга група: інсценізація яскравої ярмаркової сценки торгу з байки «Старуха и Горщечник».
Третя група: оцінювання спадщини Г. С. Сковороди видатними діячами мистецтва.
Учень. Л. М. Толстой: «Багато з його світогляду мені таке дивовижне близьке. Я недавно ще раз перечитав його. Мені хочеться про нього писати. І я це зроблю. Його біографія, мій Боже, ще краще його писань. Але ж які прекрасні й писання.».
Учень. І. Я. Франко: «Григорій Сковорода — поява вельми замітна в історії розвою українського народу, мабуть, чи не найзамітніша з усіх духовних діячів наших XVIII віку».
Учень. І. Драч: «Філософ був духовним мечем своєї доби, криця його думки гостра..., войовничий пал — бездонний».
Четверта група: образ Григорія Савича Сковороди в творах українських письменників.
(Повідомлення учня.)
Образ незвичайної людини і талановитого письменника захоплював українських поетів і прозаїків. Про нього писали І. Драч, С. Кримський, М. Попович — «Григорій Сковорода»; В. Шевчук — книга «Осяяння»; Ф. Поліщук — «Григорій Сковорода»; В. Чередниченко, Г. Вовк. А ще ми знайшли багато поезій, в яких уславлюється образ Григорія Сковороди. Пропонуємо послухати.
Учні напам'ять читають твори П. Тичини «Сковорода» (уривок від слів «...І гірко стане на душі...» до «Мир твоїй душі, — сказав Всевишній, мир»); Павличка «Сковорода», Ю. Клена, І. Драча.
Сковорода
Піти, піти без цілі і мети...
Вбирати в себе вітер і простори,
І ліс, і лан, і небо неозоре.
Душі лише співають: «Цвіти, цвілим»!
Аж власний цвіт у ній почне рости,
В якому будуть теж сонця і зорі,
І тихі води, чисті і прозорі
Прекрасний шлях ясної самоти.
Іти у сніг і вітер, в дощ і в хугу
І мудрості вином розвести тугу.
Бо, може, це нам вічний заповіт,
Оці мандрівки дальні і безкраї,
І, може, іншого шляху немає,
Щоб з хаосу душі створити світ.
(Ю. Клен)
Дякую вам, друзі, за цікаві повідомлення. Наше дослідження спадщини Г. С. Сковороди продовжується. Кожна група має виконати своє завдання і представити його для всіх.
III. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
1. Творча робота в групах.
Учні з допомогою координаторів груп знайомляться із завданням, визначають між собою методи його виконання.
Перша група: із текстів поетичних, філософських творів Г. С. Сковороди виписати 10 афоризмів, прислів'їв, приказок, пояснити їх значення.
Друга група: проілюструвати байки Г. С. Сковороди, дібрати до них рядки з творів.
Третя група: виписати з творів Г. С. Сковороди епітети, порівняння з виразним емоційним забарвленням.
Четверта група: підготувати повідомлення «Новаторство літературної творчості Г. С. Сковороди».
Пропоную кожній групі обрати одного представника для виконання творчого завдання.
Учні радяться і називають прізвище учня.
2. Завдання на вибір.
1) Написати твір-мініатюру на одну з тем: «Які думки Г. С. Сковороди близькі моїм ровесникам», «Що я відкрила/відкрив для себе, читаючи Сковороду».
2) Підготувати матеріал для альманаху «Дивоцвіт» за темою «Уявне інтерв'ю дев'ятикласника з Г. С. Сковородою». 3) Представити текст фрагментів екскурсії «Сковородинівськими стежками. Вшанування пам'яті митця».
4) Скласти питання для вікторини «Не змиті вічності дощами...».
3. Виконання роботи.
Учні обговорюють завдання в групах, виконують їх, учні творчої групи виконують завдання самостійно, учитель надає необхідну допомогу, дає поради кожній групі, окремим учням.
Прошу закінчити ваші дослідження і поділитися набутими знаннями з однокласниками. Після представлення повідомлень групами можна поставити питання щодо сказаного або додати свою інформацію.
4. Перевірка роботи груп.
Координатор першої групи оголошує завдання групи, кожен учень групи зачитує два-три афоризми, прислів'я, пояснює їхнє значення.
Перша група. Афоризми:
«Визначай смак не за шкаралупою, а за ядром»;
«Як не розумно випрошувати те, чого можеш сам досягти»;
«Не все отрута, що неприємне на смак»;
«Любов виникає з любові, коли я хочу, щоб мене любили, а сам перший люблю»;
«З усіх утрат втрата часу найтяжча».
Друга група представляє свої ілюстрації до творів Г. С. Сковороди, учні зачитують рядки з творів, до яких створено малюнки. Група оформлює експозицію «Сковорода в національній пам'яті українців», де вже вміщено фотографії пам'ятників письменнику, наочні матеріали «Літературними стежками».
Третя група зазначає, що Г. С. Сковорода у своїх творах вживав точні, змістовні оригінальні художні засоби, які відзначаються яскравим емоційним забарвленням.
Перечитуючи твори, ми визначили такі епітети: «огонь неугасный», «горный град», «быстропарньїй орел», «воля свята, неволя горька», «тайна страна и преславна», «раны смертоносные» «безпечальныїй, препростый путь», «милый покой», «дрожливый трель», «кудрявые леса», «поля зелены», «потоки чисты», «берега трависты», «города премноголюдны», «свет веселый» , тощо.
Координатор четвертої групи: Ми почули цікаві, змістовні повідомлення про ідейне та тематичне багатство літературної спадщини письменника. Наша група може довести, що літературна творчість Сковороди багато в чому була новаторською.
Учень. Це новаторство виявилось як у змісті про прогресивних просвітительських ідей, так і в поетичній культурі художнього слова. Він досить добре орієнтувався в складних питаннях своєї епохи, гостро картав сучасний йому лад, возвеличував любов до свободи, до трудящої людини, до батьківщини.
Учень. Нам, нащадкам мислителя, як заповіт звучать його слова: «Ми створимо світ кращий. В Горній Республіці бачу все нове: нових людей, нове творіння, нову славу».
Учень. Як письменник Сковорода використав кращі традиції світової та вітчизняної літератур попередніх віків. Традиційному силабічному віршуванню він надав нових форм, що стало подальшим кроком у розвитку поетики. Сковорода започаткував силабо-то-нічне віршування, засноване не народне-поетичній основі. Учитель. Усі повідомлення були досить змістовними, переконливими, ми ще раз переконались, що творчість Г. С. Сковороди має епохальне значення для розвитку української літератури. Оцінювання роботи кожної групи.
5. Звіти творчої лабораторії.
Учениця. Я написала твір-мініатюру «Що я відкрила для себе, читаючи Сковороду»:
Минули роки, але роздуми мислителя не втратили актуальності. У центрі його уваги перебувала проблема щастя. Вона пов'язувалася у нього із «сродною працею», яка, на тверде переконання філософа, є необхідною передумовою щастя». Вчення про «сродну працю» у Сковороди тісно пов'язане з його розумінням життя як театрального дійства, де люди-актори виконують свої ролі. І щоб добре зіграти, треба кожному вибрати таку роль, яка відповідає його можливостям, нахилам і здібностям. Щастя досягається завдяки моральному самовдосконаленню, душевному спокою і незалежності від пристрастей навколишнього світу, умінню користуватися тим, що є, не прагнучи до неможливого. Однак стан душевного спокою не означав бездіяльності. Навпаки, улюблена справа — обов'язкова умова щастя. Філософ відстоює думку, що кожна людина може бути щасливою, якщо переможе злі інстинкти волі й йтиме шляхом добра.
Цікава й така думка Г. Сковороди: однією з умов щастя є дружба, симпатія та природна доброзичливість людей один до одного. Думаю, що моїм сучасникам слід дотримуватися цієї поради мудреця, щоб бути чистими душею й мудрими думками.
Такі риси Г. С. Сковороди, як сміливість думки, несхитність ідеалів, вірність інтересам простих людей, душевна щедрість, жадоба до знань завжди спонукають людину до самовдосконалення.
2) Мене зацікавило завдання створити інтерв'ю. Наш діалог із Г.С.Сковородою міг би бути таким.
Учень. Григорію Савичу, скажіть, будь ласка, з чого ви черпали натхнення для творчості?
Сковорода. Найбільш мене надихала краса природи, джерелом мудрості й натхнення була народна творчість.
Учень. Що Ви в людях найбільше цінували і чого не терпіли?
Сковорода. В людях я цінував високу моральність, правдивість, гуманність, справжню любов, безкорисливу дружбу, повагу та вдячність дітей до батьків.
Я висміяв у байках те, чого не терпів: розумову обмеженість, чванство, самодурство, паразитизм.
Учень. Григорію Савичу, чи вважаєте Ви себе щасливою людиною?
Сковорода. Так, я жив у гармонії з собою, моя доля й творчість нероздільні, жодного разу я не зрадив своїм ідеалам, тому «Мир ловил меня, но не поймал». Я щасливий.
Учень. Дякую, вельмишановний добродію Григорію Савичу, за те, що Ви промовили із сивої давнини своє слово для моїх ровесників у XXI століття.
3) А я проведу для вас заочну екскурсію «Сковорддинівськими стежками».
Наш маршрут — село Чорнухи на Полтавщині, Київ, Петербург, Угорщина, Польща, Братислава, Відень, Переяслав, Харків.
Зупинимось у Харкові, де Сковорода працював протягом 10 років, пам'ять про нього зберігається в пам'ятниках. Його іменем названо педагогічний університет.
На північний захід від Харкова знаходиться красиве і затишне українське село. Це — Сковородинівка, де у 90-х роках XVIII століття жив Григорій Савич. На пагорбі стоїть світлий одноповерховий будинок. Навкруги розкинувся великий сад, що спускається до мальовничих ставків. Поблизу одного з них, як і за життя Сковороди, росте великий старий дуб. Неширока доріжка веде від дуба до могили філософа. Тут, у селі, яке має ім'я видатного українського просвітителя, в будинку, де він жив і помер, 1972 року було створено літературно-меморіальний музей Г. С. Сковороди. Це — данина глибокої пошани нащадків до пам'яті народного філософа, глибокого мислителя, оригінального поета, чиї життя і творчість увійшли до історії культури українського народу.
Цього року все людство відзначає 280-річчя з дня народження українського просвітителя, філософа і поета Г. С. Сковороди. І йдуть у Сковородинівку люди, щоб віддати шану першому українському філософу, який підвівся до рівня найвидатніших мислителів своєї епохи і зробив свій внесок у культурну спадщину всього людства.
6. Вікторина.
Учитель. Ми сьогодні так плідно попрацювали, що можна, маючи такі знання, брати участь у конкурсах ерудитів. Я пропоную для всіх літературну вікторину «Не змиті вічності дощами...». Друзі, кожен з вас має переконатись, чи добре він знає життєвий і творчий шлях Г.С.Сковороди.
1) Які мови знав Сковорода? (Крім рідної, грецьку, латинську, польську, староєврейську, німецьку)
2) На яких музичних інструментах грав Сковорода? (На скрипці, бандурі, гуслях, органі, флейті)
3) У якій байці письменник найбільше розкрив ідею «сродної праці»? («Пчела і Шершень»)
4) На визнанні чого будується філософське вчення Г. С. Сковороди? (На визнанні двох натур — видимої і невидимої, і трьох світів — «макрокосму», «мікрокосму», світу символів).
5) Якій темі присвячено значну частину харківських байок і цикл діалогів? (Темі щастя).
6) 3 якої пісні ці слова: «Сам ти город, коли в душі є сад високих помислів, сподіванок і мрій?» (Це пісня «Кто серцем чист и душею»).
7) Якими словами Г. Сковорода любив передавати добрий настрій? («О свобода! О наука!»)
8) Назвіть прізвища художників, які увічнили образ Сковороди (С.Васильківський, І. їжакевич, В. Касіян, Г. Томенко, Т. Яблонська)
9) Назвіть прізвище приятеля Сковороди, у якого філософ провів останній час життя. (А. І. Ковалевський)
10) Назвіть вірш Сковороди, який використав І. П. Котляревський у п'єсі «Наталка Полтавка». (*Всякому городу нрав і права»)
IV. Підбиття підсумків уроку. Оцінювання навчальної діяльності учнів
Поділіться з Вашими друзьями: |