Тлумацька центральна районна бібліотека Довідково бібліографічний відділСкачати 67,43 Kb.
Дата конвертації05.07.2017
Розмір67,43 Kb.

Тлумацька центральна районна бібліотека

Довідково бібліографічний відділ

Покутський велет слова

/ до 145 – річчя від

дня народження В. Стефаника.

Рекомендаційний список літератури /

Тлумач

2016

«Людський біль цідиться крізь серце моє, як крізь сито, і ранить до крові. Людське щастя пересівається крізь душу, як сонце крізь хмару, і до неба мене зносить. Сто раз падати з неба у сором людський – болюче».

В. Стефаник.


Василь Стефаник – видатний письменник-новатор кінця ХІХ століття, реформатор української прози, майстер соціально-психологічної новели. Його лаконічні, психологічно глибокі, сповнені драматизму твори доносять до читача трагічну правду про життя галицького селянства за часів неволі.


Після шкільного навчання у Русові та Снятині вступив до польської гімназії в Коломиї, звідки згодом його виключили за громадсько-політичну діяльність. Продовжив навчання в гімназії у Дрогобичі, яку за два роки закінчив. Під час навчання виступав з публіцистичними статтями в часописі «Народ». На цей період припадають і перші спроби в художній літературі – вірші, а також у співавторстві із Лесем Мартовичем – два оповідання: «Нечитальник» (1888) та «Лумера» (1889).

У 1892 році вступає до Краківського університету на медичний факультет, але не закінчує його, бо фах медика не привабив майбутнього письменника. На той час він уже поринув у громадське та літературне життя, приєднався до радикального товариства студентів-українців «Академічна громада», багато читав, зблизився з польськими письменниками. Виступав з публіцистичними статтями, писав поезії у прозі («Амбіції», «Чарівник», «Ользі присвячую», «Вночі»). Невдовзі його заарештували, що негативно позначилося на стосунках із родиною.

У 1897 році вперше побачили світ новели письменника, опубліковані у чернівецькому двотижневику «Праця». Через два роки у Чернівцях вийшла перша збірка новел «Синя книжечка», згодом – збірки «Камінний хрест» (1900), «Дорога» (1901), «Моє слово» (1905), «Земля» (1926).

Особливо хвилювала В. Стефаника доля дітей. Про них він створив низку новел: «Новина», «Кленові листки», «Катруся» та інші. Трагізм тодішнього життя дітей, діти без дитинства, без майбутнього – ось головні теми творчості письменника.

У 1903 році Василь Семенович у складі делегації Галичини побував у Полтаві на відкритті пам’ятника І. Котляревському, де зустрівся з Лесею Українкою, М. Коцюбинським, М. Лисенком, Г. Хоткевичем та іншими діячами української культури. Тоді ж відвідав могилу Т. Шевченка в Каневі.

У 1904 році одружився із дочкою священика – Ольгою. Оселився у с. Стецева поблизу рідного Русова.У 1908 році селяни Покуття обрали добре знаного на той час письменника депутатом до австро - угорського парламенту і він десять років відстоював їх інтереси в урядових і судових установах.

У 1910 році з дружиною та трьома синами повернувся до рідного Русова.

Важким для письменника став 1914 рік: почалася Перша світова війна, у лютому померла дружина, залишивши його з трьома малолітніми дітьми. Попри це, громадську активність В. Стефаник не припинив. Зокрема, брав активну участь у відзначенні 100-річчя з дня народження Т. Г. Шевченка: виступав на мітингах, присвячених відкриттю пам’ятникам поетові, у м. Коломиї, м. Снятині, м. Скала-Подільська, с. Вовчківці та ін.

У березні 1915 року за фальшивим доносом В. Стефаника було заарештовано, проте завдяки клопотанням Марка Черемшини невдовзі звільнено. Якийсь час він жив у Відні, де знову, після п’ятнадцятирічної перерви, повернувся до літературної праці. Написав новелу «Марія», яку присвятив пам’яті Івана Франка.

У 1933 році на знак протесту проти штучного голодомору Василь Стефаник відмовився від державної пенсії.

Тяжко хворів, переніс частковий параліч, запалення легенів. Смерть обірвала його життя .

Василь Стефаник належав до «Покутської трійці» – умовно названого об’єднання українських письменників, куди, окрім нього, входив Марко Черемшина (І. Семенюк) і Лесь Мартович, що були родом із прикарпатського Покуття на Станіславщині. Разом навчалися у Коломийській та Дрогобицькій гімназіях, зібрали бібліотечку української літератури, створили літературну групу.

Творча спадщина В. Стефаника має велике пізнавальне, ідейно-естетичне та історико-літературне значення. Він був новатором у літературі, творцем і неперевершеним майстром дуже стислої, драматичної за змістом і глибоко ліричної за звучанням соціально-психологічної новели. В. Стефаник започаткував в українській літературі експресіонізм – стиль, що передбачає зображення внутрішнього через зовнішнє, зацікавлення глибинними психологічними процесами.Письменник залишив величезне листування, яке має не менше літературне значення, ніж новели («Моя література, — писав він, — в моїх листах»). Найповнішим виданням доробку письменника є «Повне зібрання творів» у 3-х томах, 19491954.

Твори В. Стефаника перекладено багатьма мовами світу.


ТВОРИ
Стефаник В. С. Камінний хрест / В. С. Стефаник ; упоряд. текстів , передм. І. М. Андрусяка. – Київ : Школа, 2007. – 272 с.

Стефаник В. С. Кленові листки : новели / В. С. Стефаник ; худож. Г. Якутович. – Київ : Дніпро, 1987. – 239 с. : іл., портр. – (Бібліотека української класики «Дніпро»).

Стефаник В. С. Моє слово : новели, оповідання, автобіогр. та критичні матеріали, витяги з листів / В. С. Стефаник ; упоряд., передм. і прим. Л. Дем’янівської ; іл. І. Литвина. – 2-е вид., допов. – Київ : Веселка, 2000. – 319 с. : іл. – (Шкільна бібліотека).

Стефаник В. Вибрані твори / Упоряди. Текстів, передм. та прим. І.М. Андрусика . –Харків : Веста : «Ранок».- 2003.-192 с.

Стефаник В. С. Новели / В. С. Стефаник ; вступ. ст. та прим. В. М. Лесина ; худож. В. Ю. Скакандій. – 2-е вид. – Ужгород : Карпати, 1984. – 152 с. : іл. – (Шкільна бібліотека).

Стефаник В. С. Твори / В. С. Стефаник ; вступ. ст. В. Лесина. – Київ : Дніпро, 1984. – 430 с. : портр.
ПРО ПИСЬМЕННИКА
Василь Стефаник // Живиця : хрестоматія укр. л-ри XX ст. : у 2 кн. Кн. 1 / за ред. М. Конончука. – Київ, 1998. – С. 107-111.

Василь Стефаник // Дивосвіт «Веселки» : антол. л-ри для дітей та юнацтва : у 3 т. Т. 1 : українська література / упоряд. Б. Чайковський. – Київ, 2004. – С. 447-448.

Гнідан О. Д. Василь Стефаник. Життя і творчість : посіб. для вчителя / О. Д. Гнідан. – Київ : Радянська школа, 1991. – 222 с.

Горак Р. Кров на чорній ріллі : есе-біографія Василя Стефаника / Р. Горак. – Київ : Видавничий центр «Академія», 2010. – 608 с.

Гоян Я. Дорога : літературний портрет Василя Стефаника / Я. Гоян. – Київ : Веселка, 2005. – 70 с.

Лесин В. М. Василь Стефаник : нарис життя і творчості / В. М. Лесин. – Київ : Дніпро, 1981. – 150 с.

Лесин В. М. Василь Стефаник – майстер новели / В. М. Лесин. – Київ : Дніпро, 1970. – 331 с.

Лесин В. М. Василь Стефаник – майстер новели / В. М. Лесин. – Київ : Дніпро, 1970. – 331 с.

Погребенник Ф.П. Василь Стефаник : семінарій / Ф. П. Погребенник. – Київ : Вища шк., 1979. – 190 с.

Стефаник В. Життя і творчість у документах, фотографіях, ілюстраціях: Альбом / Авт.-укл. Ф. П. Погребенник. — К.: Рад. шк., 1987. — 144 с.;

Співець знедоленого селянства : / Відзначення сторіччя з дня народж. В. Стефаника. – К.: Дніпро.- 1974.- 194 с.

Василь Стефаник // Українська література : довід. для абітурієнтів та школярів / В. А. Мелешко [та ін.]. – Київ, 2012. – С. 306-308.

Стефаник Василь Семенович // Усі письменники і народна творчість : довід. / Н. Черсунова, Р. Шутько, О. Козир [та ін.]. – Київ, 2007-2008. – С. 306-310.

Матеріали з періодичних видань

* * * * *

Бохан О. І. «Це митець з Божої ласки…» : до 140-річчя від дня народження Василя Стефаника (1971-1936) / О. І. Бохан // Календар знаменних і пам’ятних дат. – Київ, 2011. – № 2. – С. 61-73.

Голик О. Сповідь наболілої душі : урок української літератури, 10 клас / О. Голик // Українська мова й література в сучасній школі. – 2012. – № 7-8. – С. 34-36.

Горак Р. Дарунок Василя Стефаника : [сім’я Стефаників та літературні процеси в Україні кінця 19 – початку 20 століття] / Р. Горак // Дзвін. – 2010. – № 3-4. – С. 109-112.

Дотик словом : листи Василя Стефаника до Ольги Кобилянської // Шкільна бібліотека. – 2011. – № 4. – С. 18-19.

Лесин В. М. Василь Стефаник – майстер новели / В. М. Лесин. – Київ : Дніпро, 1970. – 331 с.

Мельничук Б. У сяйві русівського генія : Василь Стефаник і розвиток новелістики на покутських теренах : життя і слово / Б. Мельничук // Дзвін. – 2012. – № 9. – С. 120-128.

Стефаникова душа :[роздуми про автора і його героя – В. Стефаника]// Україна молода.- 2010.-10 черв.

WEB-БІБЛІОГРАФІЯ.

Василь Стефаник [Електронний ресурс] // Український Центр : [веб-сайт]. – Режим доступу : http://www.ukrcenter.com/Література/19653/Василь-Стефаник/Біографія. – Заголовок з екрану.

Василь Стефаник. Біографія [Електронний ресурс] // УкрЛіб : [веб-сайт]. – Режим доступу :http://www.ukrlib.com.ua/bio/printout.php?id=289. – Заголовок з екрану.

Стефаник Василь – життєвий та творчий шлях [Електронний ресурс] // Бібліотека школяра : [веб-сайт]. – Режим доступу : http://www.ukrtvory.com.ua/stefan1.html. – Заголовок з екрану.

Стефаник Василь Семенович (1871-1936) [Електронний ресурс] // УКРЛІТ.ORG : [веб-сайт]. – Режим доступу : http://ukrlit.org/stefanyk_vasyl_semenovych. – Заголовок з екрану.

Стефаник Василь Семенович [Електронний ресурс] // Вікіпедія : [веб-сайт]. – Режим доступу : https://uk.wikipedia.org/wiki/Стефаник_Василь_Семенович. – Заголовок з екрану.


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Тлумацька центральна районна бібліотека Довідково бібліографічний відділ iconТлумацька центральна районна бібліотека Довідково – бібліографічний відділ
Андрухович Ю. Лексикон інтимних міст. Довільний посібник з геополітики та космополітки / Ю. Андрухович. Чернівці : Кн. – ХХ; Meridian...
Тлумацька центральна районна бібліотека Довідково бібліографічний відділ iconТлумацька центральна районна бібліотека Довідково-бібліограічни відділ «Умертвій глині вогонь життя»
До списка включено книги з фондів Тлумацької центральної районної бібліотеки, а також статті з часописів, присвячені темі українського...
Тлумацька центральна районна бібліотека Довідково бібліографічний відділ iconСарненська центральна районна бібліотека сектор інформаційно-бібліографічної роботи Серія : Гордість краю
Сарненська центральна районна бібліотека; методично-бібліографічний відділ. – Сарни. – 016. – с
Тлумацька центральна районна бібліотека Довідково бібліографічний відділ iconТлумацька районна бібліотека Довідково – бібліографічний відділ Полум’яний співець Гуцульщини
У східній частині мальовничого Покуття – батьківщині видатних українських письменників- класиків: В. Стефаника, Л. Мартовича, М....
Тлумацька центральна районна бібліотека Довідково бібліографічний відділ iconБерезнівська центральна районна бібліотека Організаційно-методичний відділ
Апостол духу. Каменяр – Іван Франко: методико-бібліографічні матеріали /Березнівська центральна районна бібліотека, організаційно-методичний...
Тлумацька центральна районна бібліотека Довідково бібліографічний відділ iconХорольська центральна районна бібліотека Методично-бібліографічний відділ
Кожна бібліотека прагне до максимального розкриття змісту своїх ресурсів для користувачів. Важливим засобом фрмування читацької уваги...
Тлумацька центральна районна бібліотека Довідково бібліографічний відділ iconТростянецька районна центральна бібліотека т. Г. Шевченко І Сумщина
Т. Г. Шевченко І сумщина [ Текст ]: бібліографічний покажчик / Тростянецька районна центральна бібліотека; упоряд. З. Каруна. Тростянець,...
Тлумацька центральна районна бібліотека Довідково бібліографічний відділ iconІ вулиці твої поезіями сповнюють поети
Централізована бібліотечна система Шевченківського району м. Києва Центральна районна бібліотека ім. Є. Плужника інформаційно—бібліографічний...
Тлумацька центральна районна бібліотека Довідково бібліографічний відділ iconБерезнівська центральна районна бібліотека Сектор довідкової та інформаційної роботи Рекомендаційно-бібліографічний список до 85-річчя від дня народження Ліни Костенко
Я вибрала долю собі сама”: до 85-річчя від дня народження Ліни Костенко: рекомендаційно-бібліографічний список / Укладач: Гурин О....
Тлумацька центральна районна бібліотека Довідково бібліографічний відділ iconНадвірнянська центральна районна бібліотека Методично-бібліографічний відділ Нові надходження книг
Нові надходження книг [Текст]: інформ дайжест за І півр. 2015 р. / Надвірнянська црб; метод бібліогр відділ; уклад. Т. Гавриленко;...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка