Турківська центральна районна бібліотека романтик шахів. Степан попель. Пам’ятка турка 2013 ПамСкачати 78,85 Kb.
Дата конвертації16.03.2018
Розмір78,85 Kb.

ТУРКІВСЬКА ЦЕНТРАЛЬНА РАЙОННА БІБЛІОТЕКА

РОМАНТИК ШАХІВ. СТЕПАН ПОПЕЛЬ.

stepan a popiel.jpg

ПАМЯТКА

ТУРКА 2013

Памятка присвячена  філологу, юристу, українському та американському шахісту, вихідцю з Турківщини Степану Попелю. Видання містить бібліографічні відомості, джерела про відомого українського шахіста, найкращого маестро міжвоєнного Львова, неодноразового чемпіона Парижа, переможця турнірів на американському континенті. Рекомендована для шанувальників історії українського спорту, аматорів шахів та широкого кола читачів.

Народився Степан Попель у селі Комарники Турківського повіту 15 серпня 1907 року в сім'ї священика Михайла та Ольги з дому Калинських. Мала батьківщина нашого героя знаменита своєю величною дерев'яною церквою святого Миколая, спорудженою 1817 року. Попередником його батька на парафії був тепер забутий борець за православний обряд і наші традиції, знайомець Івана Франка, Щасний (Фелікс) Саламон, у поемі "Ботокуди" зображений як Нещасний Филимон.

Ймовірно, що інтерес до шахів пробудився в Степана під впливом його дядька – відомого в ті часи майстра Ігнаца фон Попеля (1863-1941 рр.). В першому турнірі взяв участь маючи 12 років. До речі, це на наш час, катастрофічно пізно. Родина Попелів була заможною, юнак мав змогу навчатися в Бельгійських і Французьких коледжах. Згодом, стає магістром франко-латинської філології (1931 рік), магістр юриспруденції (1938). Професор французької та латини Львівської гімназії (1931-1939 рр.), асистент професора Львівського педагогічного інституту (1939-1941 рр.) та "Львівської політехніки" (1941-1944 рр.).

У 17 років до Степана Попеля приходить перше визнання – він стає чемпіоном з шахів Львівського університету. Засновує з однодумцями Товариство Українських Шахістів, яке, об'єднавшись із шаховою секцією спортивного товариства "Україна", стало найбільшою українською шаховою організацією Речі Посполитої. У 1920-х – 1940-х роках був одним з найсильніших гравців на теренах Західної України. Почергово з Генріком Фрідманом редагував львівський часопис "Szachista". Генрік грав за збірну Польщі на шаховій олімпіаді у Варшаві 1935, де Польща здо-була бронзову медаль. Великого розголосу набула перемога Фрідмана над чемпіоном світу Алєксандром Альохіном у його сеансі одночасної гри у Львові в 1928 році.

Крім викладацької роботи, син священика Попель у 1929-1944 роках, виконував обов'язки особистого світського секретаря Митрополита Андрея Шептицького. Тобто був впливовою постаттю в громадському житті Галичини.

У 1929 році він виграв чемпіонат Львова (8 перемог з 9 можливих). Тоді ж представляв команду Львова на Чем-піонаті Польщі в Королівській Гуті. Ставав переможцем чемпіонатів Галичини 1928 і 1942, представницьких турні-рів шахістів у Самборі 1943 та в Сяноку 1944 роках.

Не бажаючи попасти під радянську окупацію, покидає Львів.У Кракові проводив матч із довоєнним чемпіоном УРСР та СРСР Федором Богатирчуком, який було перервано при рахунку 2:2. Федір Богатирчук – ще одна забута постать в українських шахах. ("Новий Погляд" обіцяє розказати про уродженця Києва, січового стрільця, доктора медичних наук в СРСР, "грози Ботвінніка", фактичного керівника товариства Червоного Хреста під німецькою окупацією і першого міжнародного гросмейстера Канади).

Та повернімося до нашого героя. В 1943 році він зумів у Львові (є версія, що у Кракові) видати книжку "Початки шахіста" (курс шахів для початківців) українською мовою.

Згодом, протягом кількох літ живе у Парижі, виступає за шаховий клуб "Каїсса", ставав чемпіоном Парижа у 1951, 1953 і 1954 роках. Це були вагомі успіхи, адже у післявоєнний час у столиці Франції жило багато гросмейстерів емігрантів зі всієї Європи, зокрема, серед суперників українця був переможець Всесвітньої шахової Олімпіади 1930 року визначний теоретик гри Ксавері (Савелій, Хав'єр) Тартаковер.

Сім'я Попелів мала магазин жіночого одягу. Ще у 1948 році Степан одружився на українці Валентині Шаповал, з якою у нього народилися потім дочка Ольга та син Олексій. Зібрав велику шахову бібліотеку (500 позицій), також колекціонував французьку літературу. Був поліглотом – досконало володів українською, польською, російською, французькою, німецькою, іспанською, португальською та англійською мовами плюс латинь. Він вів скромний спосіб життя, їв дуже мало, лише зрідка дозволяючи собі слабкість – склянку-другу французького коньяку.

Степан Попель тренував провідну французьку шахістку Шанталь Шоде де Сілан, керівника його клубу "Каїс-са", яка стала учасницею Московського турніру претенденток на шахову корону 1955 року. У 1950 українець, як і тисячі співвітчизників емігрував до США. Шахи допомагали йому в перші роки перебування у вигнанні, через них він познайомився з багатьма впливовими людьми, і значно поліпшив своє фінансове становище. Попель так і не навчився водити машину і не намагався здати на права.

Доктор Казимира Кравяж у 1981 році мешкала в пансіоні, який належить Попелям і лишила спомини по ньому. "Стефан Попель був дуже доброзичливим і веселим. Своїм білим волоссям він чимось нагадував Айнштайна (в нас говорять Ейнштейн -Авт.). Він любив жартувати з їх фізичної подібності. Коли хтось згадав, що він виглядає як Айнштайн, Попель відповів, не Айнштайн, але Цвайштайн" (гра слів. 1-2 німецькою – Авт.). Степан Попель мав прекрасне почуття гумору. Але й він би посміявся з легенди, яка тепер оповила його ім'я. Ради гарного сюжету деякі історики постійно таємниче натякають, що вбитий в Мюнхені провідник ОУН (р) Степан Бандера проживав по його "позичених" документах. "Залізним" аргументом є наступна констатація: "…Це було неважко зробити (викрасти документи), коли зважити, як жив у післявоєнні роки С. Попель, що потрапив до Франції". Як твердо заявив завідувач Іс-торико-меморіального музею Степана Бандери Степан Лесів – "Історико-меморіальний музей Степана Бандери во-лодіє оригіналами документів, під якими проживав Степан Бандера на еміграції після 1945 року. Вони передані до музею його онуком – журналістом Степаном Бандерою. Копії цих документів я особисто надсилав п. Олександру Попелю, з тим, щоб вони були вміщені до видання. Цього не сталося. Очевидно, що зміст документів не відповідає версії, придуманій п. Іваном Яремком. Не вписується це і в біографію Степана Попеля, сина Михайла. У довіднику "Українці в Північній Америці" про Степана Попеля вказано, що він народився 15.08.1907 року в с. Комарниках Турківського повіту у сім'ї Михайла та Ольги…Проаналізуємо тепер паспорт Степана Попеля, яким послуговував-ся Степан Бандера. В паспорті (Ausveis) Степана Бандери – Степана Попеля вказано наступне: Степан Попель, народжений 1 вересня 1909 року у м. Ярослав (тепер територія Польщі) з 15 вересня 1941 року по 6 травня 1945 року утримувався в концтаборі Маутхаузен і був з нього звільнений. Документ виданий 6 червня 1945 року, п. Р. Зебе-лем. Що, власне, за особа – Степан Попель – знаходилась в концтаборі Маутхаузен, потрібно дослідити".

Але вернімося до самих шахів. Впливовий британський часопис "British Chess Magazine" писав "Попель мав ін-тригуючу вдачу, яка дуже нервувала суперників. Він часто попадав в критичну ситуацію на шаховій дошці і потім виходив з неї шляхом комбінаційних феєрверків – чого можна було очікувати від гравця, що тренується в паризьких кафе". В Франції лише відсутність громадянства завадила майстру грати за збірну Франції в популярних тоді ко-мандних турнірах.

У Сполучених Штатах працював спершу викладачем іноземних мов у публічній школі в Детройті (1957-1961 рр.) А згодом, одержавши американське громадянство у 1961, – професором французької мови й літератури в Університеті штату Північна Дакота у Фарґо. Проживав далеко від великих шахових центрів, що не сприяло розвитку його майстерності: там у нього не було сильних конкурентів – і від 1965 до 1980 року він аж 11 разів перемагав у чемпіонаті штату. Одними з його улюблених дебютів були Староіндійська атака і Скандинавська партія.

У 1956 році Попель взяв участь у Відкритому чемпіонаті США в Оклагома-Сіті, де зіграв з 13-річним феноменом Боббі Фішером. Нічия, якою закінчилася партія, тоді була оцінена як несподіваний успіх молодого таланту. Українець разом з вундеркіндом поділив 4-8 місця. Українець також вигравав чемпіонат штату Мічиган тричі поспіль – у 1957, 1958 і 1959 роках. У 1955 році спортивні товариства українців у Канаді та США об'єдналися в "Українську Спортову Централю Америки й Канади" (УСЦАК). Степан Попель і далі був одним із найкращих шахістів українсь-кої діаспори США – ставав віце-чемпіоном УСЦАК 1966 року та чемпіоном 1969 року. Останній його успіх у вже поважному віці 79 років – це 5-8 місце на аналогічному турнірі.

Знесилений хворобами та операцією помер 27 грудня 1987 р. в місті Фарґо (Північна Дакота).

Був першим, кого включили до Шахової зали слави Північної Дакоти (North Dakota Chess Hall of Fame) – у 1983 році. Правда, зараз, натиснувши на імя нашого земляка на сайті цієї установи бачимо "404 – Page Not Found"

Коли у дев'яності роки прийшла можливість згадати ім'я Степана Попеля, Львівська обласна федерація шахів почала проводити міжнародні шахові турніри-меморіали його імені. Перший у 1996 році виграв львівський гросмейстер Андрій Максименко.

У 2007 році випущено марку з портретом Степана Попеля, який так повернувся на рідну землю у соту річницю свого народження.Колишній львів'янин професор Орест Попович, який нині є головою американського Наукового Товариства Шевченка, у своїй книжці "Партії та розповіді шахіста з Америки", розповідає таку історію: "Десь у п'ятдесятих роках я, так з цікавості, запитав одного шахіста-любителя в Америці, чи знає він, хто є чемпіоном світу з шахів. Ботвіннік, відповів він. Правильно, кажу. А хто на другому місці? – Попель! – заявив він без вагання"

ЛІТЕРАТУРНИЙ ПОРТРЕТ СТЕПАНА ПОПЕЛЯ

 1. Визначні людини. Стефан Попель [ Текст ] // Василь Комарницький. Комарники – село на Руському путі. – Львів, 2007. – С. 378 - 381

 2. Іванущенко, Г. Степан Попель – вязень німецьких концтаборів [ Текст ] / Генадій Іванущенко // – 2011. - 18 жовт.

 3. Козловський, Б. З пєдесталів зійшли, в памяті залишились… [ Текст ] // Високий замок. 2012. – 9 листоп.

 4. Лесів, С. Хто цей загадковий Степан Попель [ Текст ] / С. Лесів // 2011. – 14 лют.

 5. Лось, Й.; Мікльош, К.; Заремба, Р.; Михалюк, Ю.Спортове товариство «Україна»: до 80 - річчя заснування: альманах [ Текст ] / Й. Лось. – Львів: Світ,1991. – 136 с.

 6. Москаль, Б. Шахово – шахматному клубу «Олімпік» імені С. Попіля – 20 років [ Текст ] // Бойківщина .- 2012. - №52

 7. Поліглот і один з кращих шахістів світу. Попель Степан [ Текст ] // Таланти Турківщини: довідник визначних людей краю / упоряд. Петро Зборовський. – Львів, 2003. – С. 101 - 102

 8. Попович, О. Партії та розповіді шахіста з Америки [ Текст ] / О. Попович. – Львів: Академічний експрес, 1996. – 153 с.

 9. Степан Попель. Відомий шахіст світу. [ Текст ] // Юрій Гайда. Турка – нова столиця Бойківщини. – Ужгород, 2006. – С. 78 – 81

 10. Степан Попель – романтик шахів [ Текст ] // Іван Яремко. 100 персон львівського спорту. – Львів, 2010. – С. 232 – 240

 11. Степан Попель (1907 – 1987) (відомий шахіст світу) [ Текст ] // Гайда Ю.І., Шуптар В.Д. Турківщинга: історія населених пунктів. – Ужгород, 2002. – С. 575 - 577

 12. Яремко, І. Романтик шахів та його епоха. Степан Попель. [ Текст ] / І. Яремко. – Львів: Євросвіт, 2009. – 240 с.: іл.

 13. Яремко, І. Романтик шахів [ Текст ] // Львівська газета. – 2007. – 17 серп.

 14. Яремко, І. 104 роки тому народився видатний шахіст Степан Попель. Під його іменем останні три роки прожив Степан Бандера [ Текст ] / Іван Яремко // Галичина спортивна. – 2007. – 15 серп.

 15. Яремко, І. 100 персон львівського спорту [ Текст ]. – Львів: Тріада плюс, 2010. – 388 с.

Каталог: Files -> downloads
downloads -> «Це склад книжок» так скептик говорив, «Це храм душі» естет йому відмовив, Тут джерело всіх радощів земних, І їх дарують нам без цінним словом…»
downloads -> Для вчителів зарубіжної літератури
downloads -> Методичні рекомендації щодо викладання світової літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2013-2014 навчальному році // Зарубіжна літератури в школах України. 2013. №7-8
downloads -> Талант людини це божий дар
downloads -> Василь Стус постать,що єднає
downloads -> Антон павлович чехов
downloads -> Остап Вишня. Трагічна доля українського гумориста. Моя автобіографія
downloads -> Урок 1 т ема. Вступ. Роль художньої літератури у формуванні життєвих цінностей людини


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Турківська центральна районна бібліотека романтик шахів. Степан попель. Пам’ятка турка 2013 Пам iconНадвірнянська центральна районна бібліотека Методично-бібліографічний відділ «За мною стояла Україна…»
«За мною стояла Україна»: пам’ятка користувачу / Надвірнянська црб; укладач Т. Гавриленко; відп за вип. М. Кушнерчук. – Надвірна...
Турківська центральна районна бібліотека романтик шахів. Степан попель. Пам’ятка турка 2013 Пам iconГалицька центральна районна бібліотека
Творець українського гімну – Михайло Вербицький [Текст] : пам’ятка користувачу : до 200-ліття від дня народження М. Вербицького /...
Турківська центральна районна бібліотека романтик шахів. Степан попель. Пам’ятка турка 2013 Пам iconГалицька центральна районна бібліотека Іван Багряний – титан українського духу
Багряний – титан українського духу : (до 110-річчя від дня народження І. Багряного) : пам’ятка користувачу / Галицька цб; [уклад....
Турківська центральна районна бібліотека романтик шахів. Степан попель. Пам’ятка турка 2013 Пам iconНадвірнянська центральна районна бібліотека Відділ краєзнавчої літератури Володимир Луців: співак, бандурист, громадський діяч
Володимир Луців: співак, бандурист, гномадський діяч : (пам’ятка користувачу) / Надвірнянська црб; уклад. М. Гринюк; відп за вип....
Турківська центральна районна бібліотека романтик шахів. Степан попель. Пам’ятка турка 2013 Пам iconНадвірнянська центральна районна бібліотека Відділ краєзнавчої літератури Він зійшов на сонячну ріллю поезії
Він зійшов на сонячну ріллю поезії (до 70-ліття з дня народження Степана Писуляка): пам’ятка користувачу / Надвірнянська црб; уклад....
Турківська центральна районна бібліотека романтик шахів. Степан попель. Пам’ятка турка 2013 Пам iconСарненська центральна районна бібліотека сектор інформаційно-бібліографічної роботи Серія : Гордість краю
Сарненська центральна районна бібліотека; методично-бібліографічний відділ. – Сарни. – 016. – с
Турківська центральна районна бібліотека романтик шахів. Степан попель. Пам’ятка турка 2013 Пам iconЗнаменні та пам’ятні дати Сарненщини на 2016 рік Рекомендаційно-бібліографічний довідник
Знаменні та пам’ятні дати Сарненщини на 2016 рік : реком бібліографічний довід. / Сарненська центральна районна бібліотека; методично-бібліографічний...
Турківська центральна районна бібліотека романтик шахів. Степан попель. Пам’ятка турка 2013 Пам iconКалендар знаменних І пам'ятних дат по Чернігівському району на 2014 рік
Знаменні І пам’ятні дати по Чернігівському району на 2014 рік : календар / Центральна бібліотека цбс чернігівського району; уклад....
Турківська центральна районна бібліотека романтик шахів. Степан попель. Пам’ятка турка 2013 Пам iconТростянецька районна центральна бібліотека т. Г. Шевченко І Сумщина
Т. Г. Шевченко І сумщина [ Текст ]: бібліографічний покажчик / Тростянецька районна центральна бібліотека; упоряд. З. Каруна. Тростянець,...
Турківська центральна районна бібліотека романтик шахів. Степан попель. Пам’ятка турка 2013 Пам iconЧернівецька обласна універсальна наукова бібліотека ім. Михайла Івасюка Путильська центральна районна бібліотека
Данила Харов’юка : метод бібліогр матеріали. Чернівці : чоунб ім. М. Івасюка, 2013. 12 с


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка