Творчість відомого українського письменника В. Рутківського. «Джури козака Швайки»



Скачати 92,77 Kb.
Дата конвертації21.07.2017
Розмір92,77 Kb.
ТипПовідомлення

Українська література

Тема: творчість відомого українського письменника В. Рутківського. «Джури козака Швайки» («На козацьких островах»).

Мета: ознайомити учнів із життям і творчістю В. Рутківського, першою книж­кою його трилогії; поглибити знання про минуле нашого народу; розвивати навички аналізу художнього твору, творчу уяву, пам’ять, культуру зв’язного мовлення; прищеплюва­ти шанобливе ставлення до славного мину­лого України.

Обладнання: портрет В. Рутківського, текст роману «Джури козака Швайки» (1-2 розділи), ейдосхема, відео-сюжет «Запорізька Січ».

Тир уроку: урок засвоєння нових знань (за В.О. Онищуком)

Міжпредметні зв’язки: історія.

ХІД УРОКУ

  1. Актуалізація почуттєвого досвіду й опорних знань учнів.

Вчитель: протягом попередніх уроків ми познайомилися з творчістю українських письменників. Пригадаймо їх імена за допомогою завдання «Символ».

Вчитель демонструє предмети, а учні називають письменника або твір.

Підкова – Тарас Шевченко «Іван Підкова»

Букетик полину – Микола Вороний «Євшан-зілля»

Калина – С. Чарнецький, Г. Труха «Ой, у лузі червона калина похилилася»



Вчитель: яка тема об’єднує ці твори? (історія). Тож сьогодні ми продовжимо вивчати історію нашої держави за допомогою творчості відомого українського письменника Володимира Рутківського.

  1. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.

Творчість відомого українського письменника В. Рутківського. «Джури козака Швайки» («На козацьких островах»).

  1. Мотивація навчальної діяльності школярів

Мету ж нашого уроку, я сподіваюсь, ви можете спроектувати самостійно, давши відповідь на питання:

З чим повинні ознайомитися?

Що будемо робити?

Що маємо виховати в собі?

Козаком бути — це почесно, але стати ним — надзвичайно складно.

Існує досить поширена думка, що в запорозькі козаки приймали всіх, хто приходив на Січ і вмів перехреститися та сказати, що вірує в Бога. Проте це не так. Щоб стати справжнім козаком, слід було пройти дуже нелегку школу навчання й скласти суворі іспити, які витримували не всі, тож не всі й ставали козаками. Ми сьогодні на уроці пройдемо випробування і станемо справжніми козаками.



  1. Сприйняття й первинне усвідомлення учнями нового матеріалу.

    1. Вступ. Біографія письменника

Сьогодні ми починаємо вивчення творчості надзвичайно цікавого письменника. Чим саме цікавого? Думаю, кожен із вас знайде свою відповідь на це запитання.

Новачок, незалежно від віку, приймався спочатку в «молодики». Молодик сім років учився фехтувати, влучно стріляти, «реп'яхом» на коні сидіти, виконувати гопак, який колись був не танцем, а різновидом бойового мистецтва, що полягав у вмінні вести бій найперше ногами з багатьма суперниками. Крім того, козак розвивав у собі силу й спритність. Керували навчанням досвідчені воїни й полководці, при яких юнаки служили джурами. 

Зараз ми перевіримо чи вмієте ви влучно стріляти в ціль, у нашому підручнику немає відомостей про Рутківського, тому перед вами картинки-підказки, а ваше завдання розповісти за ними про письменника. Хто буде більш влучним – отримає факт про Рутківського.




Рутківський писав твори переважно для дітей та юнацтва: повісті «Аннушка», «Гості на мітлі», «Канікули у Воронівці», «Слуга баби-Яги»; книга про німецьку окупацію під час Другої світової війни «Потерчата». Широке визнання в незалежній Україні Рутківському принесла пригодницька трилогія про джур: «Джури козака Швайки» (2007), «Джури-характерники» (2009), «Джури і підводний човен» (2010).


Від перших років життя Володимира цікавила історія. Як згадує сам письменник, «дитинство моє минуло в місцях де зупинявся князь Ігор. І з полону тікав теж через наші місця. Тож жити поза історією я просто не міг». Тому, мабуть, не дивно, що в рідному селі на Черкащині Володя зі своїми товаришами-школярами розкопав поселення (близько 300 тисяч років тому). Цей випадок справив вирішальний вплив на вибір життєвого шляху хлопця. І хоч археологом, як мріяв Володя, стати йому не судилося, захоплення історією Батьківщини залишилося назавжди і перелилося у пригодницькі історичні романи та повісті.




У 2012 році Володимир Григорович Рутківський став лауреатом Національної премії України імені  Тараса Шевченка за історичну трилогію для дітей «Джури»  2007-2010 рр..



Вищу освіту Рутківський отримував спочатку в Одеському інституті харчової холодильної промисловості, а за два роки по тому перевівся до Одеського політеху, працював на Одеському суперфосфатному, проте незабаром зрозумів, що справжнє його покликання – література. Мешкає і працює Володимир Рутківський в Одесі.



У 2002 році Рутківський отримав премію Кабінету Міністрів України за літературно-художній твір для дітей і юнацтва повість-легенду «Сторожова застава».



50 років Володимир Рутківський пише твори для дітей і про дітей.


Відео-відповідь


Вчитель: молодці, влучно стріляєте в ціль. Перше випробування пройдено!

    1. Первинне сприйняття твору.

Козак мав не тільки бути неперевершеним воїном, а й так само добре знати грамоту, основи астрономії, медицини. Більш талановиті навчалися ще й основам дипломатії, вивчали іноземні мови, оскільки у невтомній боротьбі доводилося бувати у різних країнах.

- Письменник не існує без своїх творінь – без творів. Тому перевірити вашу ерудицію і розуміння деяких слів з тексту нам допоможе гра «Павутинка» (розібрати кожне слово)



Гра «Павутинка» (2 учнів біля дошки)

Козак вільна людина

Ясир полонені

Джура зброєносець

Швайка шило

Плавні заболочені береги річок

Ординці татари

Вовкулака перевертень



  • Чи сподобалися вам прочитані розділи роману В.Рутківського «Джури козак Швайки»? Чи легко було їх читати?

V. Фізкультхвилинка «Мужні захисники»

Всі жителі вийшли на захист рідної землі. Допоможемо їм разом. Зараз ми на стінах міста, поглянути вниз аж страшно. Обережно, пригніться, навколо свистять ворожі стріли. Допомога містянам дуже потрібна. Головне завдання не впустити ворога до міста. Тож допомагаємо. Спочатку ми перенесемо важке каміння, щоб укріпити міські мури. Потім, будемо намотувати на руку мотузку, щоб використати її коли прийде час. А прямо зараз ми беремо лук і стріли та цілимося у ворога. Відпускаємо стрілу. Наступного разу наша оборона буде міцнішою.



VІ. Осмислення об'єктивних зв'язків і відносин у досліджуваному матеріалі й розкриття внутрішньої сутності досліджуваних явищ.

  1. Гра «Лава на лаву»

Частою розвагою для козаків ставало змагання «лава-на-лаву»: збиралися  дві групи козаків, шикувалися один проти одного.  Козаки трималися зціпленими у лікті руками  по типу ланок ланцюга. По команді старого козака-судді дві команди атакували одна одну. Ціль – відтіснити «лаву» суперника, повалити або розірвати її. 

Робота над розділом «На кам’яному острові».

• Куди приїхав Швайка з Грициком і Саньком?

• Прочитайте пейзаж від слів: «Мандрівці вийшли на берег» до кінця абзацу. Наскільки стан природи відповідає настрою героїв?

• Кого впізнали хлопці у другові Пилипа?

• Як зреагували козаки на слова Василя про Швайку? Про що це говорить?

• Чим були вражені Грицик і Санько? Як це характеризує Швайку?

• Кого зустріли хлопці на острові?

• Чому Грицик, почувши розмову козаків, за­ хотів у неї втрутитися?

• Прокоментуйте думку хлопчика: «Гірші за вовків ті, хто прикидається ними».

Робота над розділом «Це був Тишке­вич!».

• Як звали вовка, який з’явився на острові?

• Що засвідчують зворушливі обійми Швайки і Барвінка?

• Грицик помічає, що Швайка, вибираючи реп’яхи з шерсті вовка, один поклав собі в кише­ ню. Якою рисою наділяє хлопчика автор?

• Прочитайте «німий» діалог між Саньком і Барвінком. Чому, на вашу думку, Пилип поособливому подивився на Санька?

• Про що говорили козаки біля багаття? Чому Швайка не встрявав у їхню розмову? Що зрозумів Грицик, спостерігаючи за ним?

• Чи здогадалися хлопчики, хто займався грабунками? Які докази вони навели?

• З яким проханням звернувся Швайка до Санька? Як ви гадаєте, чому Пилип не дозволив Санькові сказати всім присутнім того, що підка­ зувало йому серце?

• Яке враження викликала у вас розмова між ними?


  • Назвіть імена персонажів, про яких найбільше розповідається у творі.

Що спільного й відмінного між героями?

  1. Мої друзі.

Наступне випробування — подолати всі пороги, пливучи човном по Дніпру проти течії. На завершення молодик, осідлавши необ'їждженого коня задом наперед, без сідла й вуздечки мав проскакати по степу й благополучно повернутися. 

Перевіряли новачка й на такі якості, як кмітливість, товариськість, уміння не розгублюватись у складних ситуаціях.

  • Кого з героїв роману «Джури козака Швайки»  ви б узяли собі за приклад і чому? З ких хотіли б товаришувати зараз?

  1. Узагальнення й систематизація знань.

Лише після успішного навчання майбутній козак допускався до іспиту на звання запорожця. Такий іспит мав напівжартівливий характер. Спочатку юнак мав з'їсти миску дуже наперченого борщу, опісля чого пройти по колоді, перекинутій між скелями на березі Дніпра, і не впасти у воду.

Творче завдання.

  • Уявіть, що ви знаходитеся серед героїв роману «Джури козака Швайки». Чи були моменти, коли вам хотілося втрутитися в перебіг подій, дати якусь пораду, щось змінити? Якщо так, то коли це траплялося і якими були б ваші вчинки, поведінка?

  1. Підведення підсумків уроку.

На останок варто згадати і своєрідні інтелектуальні козацькі забави. Сидячи по вечері біля вогнища, або перебуваючи у рейді чи на сторожі, козаки полюбляли вигадувати байки. Хто придумає найбільш смішливу і дотепну історію, той стає душею компанії та загальним улюбленцем. 

  • Як розвиватимуться події далі?

  • З чим ви ознайомилися на уроці?

  • Що зробили?

  • Над чим задумалися?

  1. Повідомлення домашнього завдання.

Прочитати 3-5 розділи, виписати цитати до образів Грицика та Санька.

* порівняти героїв роману «Джури козака Швайки» з персонажами інших літературних творів.



*відмітити фантастичне і реальне у твор










Рутківський писав твори переважно для дітей та юнацтва: повісті «Аннушка», «Гості на мітлі», «Канікули у Воронівці», «Слуга баби-Яги»; книга про німецьку окупацію під час Другої світової війни «Потерчата». Широке визнання в незалежній Україні Рутківському принесла пригодницька трилогія про джур: «Джури козака Швайки» (2007), «Джури-характерники» (2009), «Джури і підводний човен» (2010).

Від перших років життя Володимира цікавила історія. Як згадує сам письменник, «дитинство моє минуло в місцях де зупинявся князь Ігор. І з полону тікав теж через наші місця. Тож жити поза історією я просто не міг». Тому, мабуть, не дивно, що в рідному селі на Черкащині Володя зі своїми товаришами-школярами розкопав поселення (близько 300 тисяч років тому). Цей випадок справив вирішальний вплив на вибір життєвого шляху хлопця. І хоч археологом, як мріяв Володя, стати йому не судилося, захоплення історією Батьківщини залишилося назавжди і перелилося у пригодницькі історичні романи та повісті.


У 2012 році Володимир Григорович Рутківський став лауреатом Національної премії України імені  Тараса Шевченка за історичну трилогію для дітей «Джури»  2007-2010 рр..

Вищу освіту Рутківський отримував спочатку в Одеському інституті харчової холодильної промисловості, а за два роки по тому перевівся до Одеського політеху, працював на Одеському суперфосфатному, проте незабаром зрозумів, що справжнє його покликання – література. Мешкає і працює Володимир Рутківський в Одесі.

У 2002 році Рутківський отримав премію Кабінету Міністрів України за літературно-художній твір для дітей і юнацтва повість-легенду «Сторожова застава».

50 років Володимир Рутківський пише твори для дітей і про дітей.


Відео-відповідь





Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Творчість відомого українського письменника В. Рутківського. «Джури козака Швайки» iconУроки 18-19. В. Рутківський. «Джури козака Швайки» («На козацьких островах»). Творчість
Уроки 18-19. В. Рутківський. «Джури козака Швайки» («На козацьких островах»). Творчість відомого українського письменника. Твір про...
Творчість відомого українського письменника В. Рутківського. «Джури козака Швайки» iconВплив природно-географічних умов на розвиток цивілізацій в Індії. Індійська цивілізація. Ведійська цивілізація. Параграф 19
В. Рутківський «Джури козака Швайки» характеристика образів. Повторити творчість М. Вороного, Т. Шевченка, В. Рутківського (підгот...
Творчість відомого українського письменника В. Рутківського. «Джури козака Швайки» iconКонспект уроку-узагальнення з української літератури в 6 класі за темою
М. Вороний «Євшан-зілля»,Т. Шевченко «Думка», «Іван Підкова», В. Рутківський «Джури козака Швайки»
Творчість відомого українського письменника В. Рутківського. «Джури козака Швайки» iconТвори в двох томах
До першого тому вибраних творів відомого українського радянського письменника, лауреата Республіканської літера­турної премії ім....
Творчість відомого українського письменника В. Рутківського. «Джури козака Швайки» icon8 клас Українська літературні диктант Усна народна творчість Асоціативний диктант
Прізвище відомого російського й українського художника-мариніста, що народився у Феодосії
Творчість відомого українського письменника В. Рутківського. «Джури козака Швайки» iconШевченкове слово
Мета: Познайомити дітей із життям та творчістю відомого українського письменника Тараса Шевченка. Розвивати у дітей мислення, увагу,...
Творчість відомого українського письменника В. Рутківського. «Джури козака Швайки» iconТалант людини це божий дар
Мета. Поглибити знання учнів про житті та творчість відомого українського композитора Володимира Івасюка. Розкрити глибинну сутність...
Творчість відомого українського письменника В. Рутківського. «Джури козака Швайки» icon. (Творчість Вольтера. Філософська повість «Простак». Ідейний зміст і художня структура твору)
Ттям І творчістю відомого французького просвітителя І письменника Вольтера; засвоїти поняття про філософську повість; з’ясувати ідейний...
Творчість відомого українського письменника В. Рутківського. «Джури козака Швайки» iconБетховен українського слова“ (Життя І творчість Василя Стефаника)
Мета: висвітлити сторінки життя й творчого шляху В. Стефаника як прозаїка-новеліста світового рівня, лю­дини й громадянина; викликати...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка