У 2011 році виповнюється 50-річчя від дня польоту в космос Юрія Олексійовича ГагарінаСкачати 132,32 Kb.
Дата конвертації22.07.2017
Розмір132,32 Kb.


Юрій Олексійович Гагарін

(9 березня 193427 березня 1968)

перший у світі космонавт,Герой Радянського Союзу (1961), полковник.

У 2011 році виповнюється 50-річчя від дня польоту в космос

Юрія Олексійовича Гагаріна

Біографія


Народився 9 березня 1934 року у селі Клушино Гжатського району Смоленської області, недалеко від міста Гжатськ, яке нині перейменоване в Гагарін. Походження з селян: батько – Олексій Іванович Гагарін (1902-1973) тесляр, мати Ганна Тимофіївна Матвєєва (1903-1984) – свинарка.

Дитинство прожив в селі Клушино. 1 вересня 1941 року пішов у школу, але 12 жовтня село зайняли німці і навчання урвалося. Два роки село було окуповане німцями. 9 квітня 1943 року село звільнила Червона армія і навчання в школі поновилося.24 травня 1945 року сім’я Гагаріних переїхала в Гжатськ (нині Гагарін). У травні 1949 року Гагарін закінчив шостий клас Гжатської середньої школи і 30 вересня поступив в Люберецьке ремісниче училище №10. Одночасно вступив у вечірню школу робочої молоді, сьомий клас якої закінчив в травні 1951 року, а в червні закінчив на відмінно училище за фахом формувальник-ливарник.

У серпні 1951 поступає в Саратовський індустріальний технікум і 25 жовтня 1954 року вперше прийшов в Саратовський аероклуб. У 1955 році Юрій Гагарін досяг значних успіхів, закінчив на відмінно навчання і зробив перший самостійний політ на літаку Як-18.27 жовтня 1955 року Гагарін призваний до армії і відправлений до Оренбургу в 1-е військово-авіаційне училище льотчиків імені К.Є.Ворошилова. 25 жовтня 1957 закінчив училище.

У 1959 одружився на Валентині Іванівні Горячевій.9 грудня 1959 роки Гагарін написав заяву з проханням зарахувати його в групу кандидатів в космонавти. Вже через тиждень його викликали до Москви для проходження всебічного медичного обстеження в Центральному науково-дослідному авіаційному госпіталі. На початку наступного року була ще одна спеціальна медкомісія, яка визнала старшого лейтенанта Гагаріна придатним для космічних польотів. 3 березня 1960 року наказом Головнокомандувача ВВС К. Вершиніна зарахований до групи кандидатів в космонавти, а з 11 березня почав тренування.

Політ в космос


Крім Гагаріна, були ще претенденти на перший політ в космос, всього двадцять осіб. Вони не були кращими пілотами країни, претендентів відбирав Сергій Корольов, важливими були зріст, маса і здоров’я. Ракета, на якій мали летіти, була спроектована для відправки ядерної боєголовки до США. Марк Галлай – людина, яка готувала їх до польоту, – одного разу сказав дуже точно: "У будь-якому авіаційному полку можна було набрати двадцять таких льотчиків". З двадцяти претендентів відібрали тільки шістьох, Корольов поспішав, оскільки були дані, що 20 квітня 1961 року свою людину в космос відправлять американці. І тому старт планувалося призначити між 11 і 17 квітня 1961 року. Того, хто полетить в космос, визначили в останню мить, на засіданні державної комісії, ними стали Гагарін і його дублер Герман Титов. Було підготовлено три повідомлення ТАРС про політ Гагаріна в космос. Перше – "Успішне", друге на випадок, якщо він впаде на території іншої країни або в Світовому океані – "Звернення до урядів інших країн", з проханням допомоги в пошуку, і третє – "Трагічне", якщо Гагарін не повернеться живим.

Політ


Старт корабля "Восток" був здійснений 12 квітня 1961 року в 09:07 за московським часом з космодрому Байконур. Корабель вийшов на не розраховану високу орбіту (з апогей 327 км замість розрахованого 230 км). У випадку відмови гальмівної установки сходження з неї могло продовжуватися близько 10 діб, на що система життєзабезпечення корабля не була розрахована.

Виконавши один оберт навколо Землі в 10:25:34 на 108 хвилині, плановий політ був завершений – увімкнута гальмівна система. Через несправність клапана в паливній магістралі гальмівна установка відключилася на одну секунду раніше запланованого. Крім того, із запізненням на 10 хвилин від запланованого відбулося розділення спускового апарата і приладового відсіку. Через збій в системі гальмування спусковий апарат з Гагаріним приземлився не в запланованому місці за 110 км від Сталінграду, а в Саратовській області, недалеко від Енгельса. О 10.48 радар в місцевому військовому аеропорту виявив невідому ціль, це був спусковий апарат, а трохи пізніше за 7 км до землі, відповідно до плану польоту, Гагарін катапультувався і цілей на радарі з’явилося дві.

Першими землянами, які зустріли космонавта після польоту, стали дружина лісника Ганна Акимівна Тахтарова і її шестирічна внучка Ріта. Незабаром до місця подій прибули військові з найближчої військової частини. Одна частина військових узяла спусковий апарат під охорону, а інша повезла Гагаріна в розташування. Звідти Гагарін по телефону відрапортував командирові дивізії ППО: "Прошу передати головкому ВПС: завдання виконав, приземлився у визначеному районі, відчуваю себе добре, ударів і поломок немає. Гагарін".

Зустріч на землі


Тим часом з Енгельського аеропорту вилетів вертоліт Мі-4 щоб знайти і підібрати Гагаріна. Першим виявили спусковий апарат, але Гагаріна поряд не було, ситуацію прояснили місцеві жителі, вони сказали, що Гагарін виїхав на вантажівці в Енгельс. Вертоліт злетів і узяв курс на місто. По дорозі з нього побачили вантажівку, з якої махав руками Гагарін. Його підібрали і вертоліт полетів на базу в Енгельський аеропорт, повідомивши радіограму "Космонавт узятий на борт, рухаюсь на аеродром".

У Енгельському аеропорту Гагаріна вже чекали, біля трапа вертольота було все керівництво бази, йому вручили вітальну телеграму радянського уряду. На "Побєді" Гагаріна повезли в диспетчерський пункт, а потім в штаб бази для зв’язку з Москвою.

До полудня на Енгельський аеродром з Байконура прибули два літаки Іл-18 і Ан-10, на якому були заступник ВПС генерал-лейтенант Агальцов і група журналістів. Протягом трьох годин, поки встановлювали зв’язок з Москвою, Гагарін давав інтерв’ю і фотографувався. З появою зв’язку особисто доповів Брежнєву і Хрущову про здійснення польоту. Після доповіді Гагарін сів на літак Іл-14 і полетів в Самару (тоді Куйбишев). Для уникнення галасу вирішили сісти десь подалі від міста. Але поки глушили двигун і вмонтовували трап, народу зібралося багато, під’їхало місцеве партійне керівництво. Коли змонтували трап, першим вийшов з літака Гагарін і привітав присутніх. Гагаріна відвезли на обкомівську дачу на березі Волги. Там він прийняв душ і нормально поїв. Через три години після Гагаріна в Самару прилетіли Корольов і ще кілька осіб з Держкомісії. О 9 годині вечора накрили святковий стіл і відзначили вдалий політ Гагаріна в космос. А вже об 11 всі спали, позначилася накопичена втома.

Світова популярність


Зустріч в Москві

Спочатку ніхто не планував грандіозної зустрічі Гагаріна в Москві. Все вирішив в останню мить Микита Хрущов. За словами Сергія Хрущова:[2] «Він почав з того, що подзвонив міністрові оборони маршалові Малиновському і сказав: "Він у вас старший лейтенант. Треба його терміново підвищити в званні". Малиновський сказав, досить неохоче, що дасть Гагаріну звання капітана. На що Микита Сергійович розсердився: "Якого капітана? Ви йому хоч майора дайте". Малиновський довго не погоджувався, але Хрущов наполіг на своєму, і цього ж дня Гагарін став майором". Потім Хрущов подзвонив в Кремль і зажадав, щоб Гагаріну підготували гідну зустріч.

За Гагаріним прилетів Іл-18, а на підльоті до Москви до літака приєднався почесний ескорт винищувачів МіГів. Літак прилетів в аеропорт Внуково, там Гагаріна чекав грандіозний прийом. Величезний натовп народу, вся верхівка влади, журналісти і оператори. Літак підрулив до центральної будівлі аеропорту, спустили трап і першим по ньому зійшов Гагарін. Від літака до урядових трибун була простягнута яскраво-червона килимова доріжка, по ній і пішов Юрій Гагарін (по дорозі у нього відстебнулася підтяжка на шкарпетці, і він сів і пристебнув її назад), під звуки оркестру, який виконував радянський авіаційний марш "Мы рождены, чтоб сказку сделать былью". Підійшовши до трибуни, Юрій Гагарін відрапортував Микиті Хрущову:

– Товариш Перший секретар Центрального Комітету Комуністичної партії Радянського Союзу, Голова Ради Міністрів СРСР! Радий доповісти Вам, що завдання Центрального Комітету Комуністичної партії і Радянського уряду виконано.

Далі була поїздка у відкритій машині, Гагарін стояв на повний зріст і всіх вітав. Довкруги чулися вітання, багато хто махав плакатами. У пологових будинках пройшли стихійні акції, всіх немовлят назвали Юрами. Гагаріну Микита Хрущов дав на Червоній площі Золоту Зірку "Герою Радянського Союзу" і нове звання "льотчик-космонавт СРСР". Після цього вони разом відвідали Мавзолей Леніна. У самому Кремлі прийом був не дуже пишний, страв було мало, замість горілки були грузинські вина.

Наступного дня була організована прес-конференція, на якій Гагаріну і конструкторам ставили питання зарубіжні журналісти. Конференція почалася з питання Гагаріну про те, чи не має він родичами нащадків роду князів Гагаріних, що нині живуть в США. На що Гагарін відповів:"Серед своїх родичів ніяких князів і людей знатного роду не знаю і ніколи про них не чув".

Нагороди

Звання


 • Льотчик-космонавт СРСР (14 квітня 1961 р.)

 • Герой Радянського Союзу (14 квітня 1961 р.)

 • Герой Соціалістичної Праці Чехословацької Соціалістичної Республіки (28 квітня 1961 р.)

 • Герой Соціалістичної Праці Народної Республіки Болгарія (23 травня 1961 р.)

 • Герой Праці Демократичної Республіки В’єтнам

Радянський уряд також підвищив Ю. А. Гагаріна у званні від Старшого лейтенанта відразу до майора.

 • Президент Товариства Радянсько-Кубинської дружби

 • Почесний член Товариства ФінляндіяРадянський Союз

 • і інших

З 1966 року був почесним членом Міжнародної академії астронавтики.

Ордени


Леніна (СРСР), Георгія Дімітрова (Болгарія), Карла Маркса (ГДР), Зірка I класу (Індонезія), Хрест Грюнвальда (Польща), Прапор I Ступеня з діамантами (Угорщина),"Намисто Нілу" (Єгипет), Велика стрічка Африканської Зірки (Ліберія), "За заслуги в галузі повітроплавання" (Бразилія), Перший кавалер ордену "Плайя-Хірон" (Куба).

Медалі і дипломи


 • Медаль "Золота Зірка" (СРСР)

 • Золота медаль імені Костянтина Ціолковського "3а видатні роботи в області міжпланетних сполучень" (АН СРСР)

 • Медаль де Лаво (Міжнародна федерація аеронавтики, FAI)

 • Золота медаль уряду Австрії, 1962

 • Золота медаль і почесний диплом "Людина в космосі" Італійської асоціації космонавтики

 • Золота медаль "За видатну відмінність" і почесний диплом Королівського аероклубу Швеції

 • Велика золота медаль і диплом Міжнародна федерація аеронавтики

 • Золота медаль Британського суспільства міжпланетних сполучень, 1961

 • Медаль Колумба (Італія)

 • Золота медаль міста Сен-Дені (Франція)

 • Золота медаль Премії "За хоробрість" Фонду Маццотті (Італія), 2007

 • та інші

Почесний громадянин


Юрій Гагарін був обраний почесним громадянином міст: Калуга, Новочеркаськ, Сумгаїт, Смоленськ, Вінниця, Севастополь, Саратов (СРСР); Софія, Перник, Пловдів (Болгарія), Афіни (Греція), Фамагуста, Лімасол (Кіпр); Сен-Дені (Франція), Тренч’янські Теплиці (Чехословаччина). Йому також були вручені золоті ключі від воріт міст Каїр і Александрія (Єгипет). Юрій Гагарін 27 березня 1968 року трагічно загинув за невідомих обставин виконуючи тренувальний політ на літаку МІГ-15. Похований біля Кремлівської стіни на Червоній площі.
Каталог: uploads -> editor -> 495 -> 69414 -> sitepage 51 -> image -> zhittya biblioteky -> knyzhkovi vystavky -> kosmos
editor -> Методичні рекомендації щодо викладання української мови та літератури в навчальних закладах в 2016/2017н р
editor -> Тема. Олександр Олесь (О. Кандиба). Життя І творчість, світоглядні Переконання. Прагнення гармонії людини й природи, майстерність у відтворенні настрою І почуття в поезіях «З журбою радість обнялася»,
editor -> Па́уль Цела́н нім. Paul Celan; справжнє ім'я Пауль Анчель
editor -> Креативний підхід вчителя до підготовки уроків читання
editor -> Розділ 1 Загальні відомості
editor -> Урок №3 Тема. Гійом Аполлінер як чільна постать європейського авангарду
editor -> Тема. Шекспірівський театр. Трагедія «Гамлет»: її філософсько-етична проблематика. Особливості конфлікту, зображення світу у творі. Мета


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

У 2011 році виповнюється 50-річчя від дня польоту в космос Юрія Олексійовича Гагаріна iconЦикл «Випереджаючи час»
Бібліографічний огляд «Назавжди перший» присвячено 80-річчю від дня народження Юрія Олексійовича Гагаріна – першого у світі льотчика-космонавта,...
У 2011 році виповнюється 50-річчя від дня польоту в космос Юрія Олексійовича Гагаріна iconРозпорядження голови районної державної адміністрації1 від 18 квітня 2011 року м. Теребовля №256 Про відзначення в районі
Про відзначення в області 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка та 150-річчя від дня його перепоховання”, враховуючи велике...
У 2011 році виповнюється 50-річчя від дня польоту в космос Юрія Олексійовича Гагаріна iconСценарій математичного ранку до 140-річчя від дня народження
А у скількох справах І починаннях, пов'язаних з розвитком І освітою українського народу, брав безпосередню участь професор В. Левицький...
У 2011 році виповнюється 50-річчя від дня польоту в космос Юрія Олексійовича Гагаріна iconРоків від дня народження Юрія Олексійовича Митропольського (1917 2008), українського математика І механіка, академіка ан урср (1961), заслуженого діяча науки урср (1967). Народився у смт Шишаках
Юрія Олексійовича Митропольського (1917 2008), українського математика І механіка, академіка ан урср (1961), заслуженого діяча науки...
У 2011 році виповнюється 50-річчя від дня польоту в космос Юрія Олексійовича Гагаріна iconОлекси довбуша
У цьому році виповнюється триста років від дня народження славного ватажка опришків, народного героя Карпат І прикарпаття, борця...
У 2011 році виповнюється 50-річчя від дня польоту в космос Юрія Олексійовича Гагаріна iconУсний журнал «Всесвітній день авіації І космонавтики»
Мета: познайомити з історією святкування Всесвітнього дня авіації І космонавтики,ознайомити з біографією першого космонавта України...
У 2011 році виповнюється 50-річчя від дня польоту в космос Юрія Олексійовича Гагаріна iconУсний журнал до 120-річчя від дня народження І 70-річчя від дня смерті
Михайло Кравчук – математик широкого масштабу. Його ім’я добре відоме у світовій математичній науці. Світ не знав лише, що він –...
У 2011 році виповнюється 50-річчя від дня польоту в космос Юрія Олексійовича Гагаріна iconДо 90-річчя від дня народження
Михайло Івасюк: 1917-1995: До 90-річчя від дня народження М. Г.Івасюка Біобібліогр покажчик. Чернівці, 2007. 81 с
У 2011 році виповнюється 50-річчя від дня польоту в космос Юрія Олексійовича Гагаріна iconДо 75-річчя від дня народження та
Професор Іван Тихонович Горбачук: Біобібліографічний покажчик: до 75-річчя від дня народження. – 2-е вид., допов. / Упоряд.: Ю. А....
У 2011 році виповнюється 50-річчя від дня польоту в космос Юрія Олексійовича Гагаріна iconДо 75 -річчя від дня народження
С 50 Кузьма Смаль: біобібліогр покажчик (до 75-річчя від дня народження). Чернівці, 2009. 28 с


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка