У партитурі вічного буття,
Яку ніколи двічі не зіграти,
Є дні, яким судилось забуття,
А є прекрасні незабутні дати.
|
|
|
Сценарій до Дня науки. «Видатні вчені України»
1 вед.
2вед
І сьогодні одна з таких дат, адже в ці дні вся світова спільнота святкує Всесвітній день науки ! І до цього свята приднуемося і ми-українці.
1 вед.
Наша рідна земля завжди славилась своїми талантами, своїми обдаруваннями. На її теренах линуть невмирущі слова поетів, дзвенять стоголосо пісні композиторів, виграють вишиті рушники майстринь. І звичайно ж відбуваються великі наукові відкриття.
Звучить пісня про Україну
2 вед
Щасливі ми, що народилися на такій чудовій, багатій, мальовничій землі – на нашій славній Україні!– Українська земля дуже багата на таланти. Чимало видатних людей з України зробили значний внесок в історію, становлення науки, техніки, освіти, медицини, культури.
1 вед
Чи не кожен із нас чув вислів Ломоносова: «Математику треба вчити вже тому, що вона розум до порядку приводить». Або вислів Фізика – це висока насолода». Цє є саме так ,бо видатні вчені, корифеї науки доводять, що наука – така ж мистецька галузь, як живопис чи поезія.
1 блок Видатні вчені України
2 вед
В Україні багато відомих вчених, які прославили нашу країну далеко за її межами.
1 вед
Георгій Феодосійович Вороний народився в с. Журавка на Полтавщині. Він закінчив Прилуцьку гімназію в 1885 р., де його хвалили за непересічні знання з математики,фізики, хімії. Цього ж року Георгій вступив до Петербурзького університету на фізико-математичний факультет. Із початком студентського життя з’явилась жага до власних відкриттів.
Вороний захоплювався також грою в шахи і музикою, іноді бував на симфонічних та камерних концертах, в оперному театрі. На життя він заробляв, як не дивно, репетиторством, однак тодішньої зарплатні за приватні уроки вистачало тільки на сплату гуртожитку.
В 1894р. його призначили професором Варшавського університету. Георгій Вороний одружився із Ольгою Крицькою, і як казав сам учений, «вона єдина розуміла, що наука для мене – життя, все».
Його дослідження стосуються комп'ютерної графіки, аналітичної теорії чисел, геометричного моделювання, конструювання робіт, створення штучного інтелекту і застосовуються в сучасних дослідженнях. Наш співвітчизник відомий у всьому світі: у м. Сеулі (Південна Корея) діє Дослідницький центр з діаграм Вороного, а 2004 року в Токіо (Японія) були започатковані щорічні (VD) Міжнародні конференції з діаграм Вороного.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
2 вед
Михайло Васильович Остроградський народився 1801 р. в селі Пашенна на Полтавщині. У 1809 р. його віддали до пансіону при Полтавській гімназії. Хлопець мріяв бути військовим, однак у 1816 році разом із батьком поїхав до Харківського університету, щоб стати вільним слухачем, а згодом – повноправним студентом відділення фізичних та математичних наук. Завершував він освіту в Парижі, де слухав лекції відомих вчених: П. Лапласа, О. Коші, С. Пуассона, А. Ампера, А. Фур’є.
Велику частину свого життя М.В. Остроградський навчався та працював у Росії, але ніколи не відрікався від рідної мови, також вільно володів французькою та російською; активно спілкувався із українською інтелігенцією тих років: І. Котляревським, Т. Шевченком, С. Гулаком-Артемовським, М. Лисенко, М. Максимовичем. Отже, вчені не можуть жити без художників та поетів, а ті, у свою чергу, - без спілкування з вченими.
Роботи Михайла Васильовича присвячені теорії чисел, диференціальному та інтегральному численню, вищій алгебрі, геометрії, теорії ймовірностей, математичній фізиці, балістиці тощо. Існує метод інтегрування Остроградського, правило Остроградського, формула Остроградського… Ім`я Остроградського відомо у всьому світі.
------------------------------------------------------------------------------------------------------
1 вед
Вернадський Володимир Іванович У 1917—1921 роках працював в Україні, організатор і перший президент Української Академії наук, почесний академік ряду зарубіжних академій. Наукові праці присвячено дослідженням хімічного складу земної кори, атмосфери, гідросфери, міграції хімічних елементів у земній корі, ролі і значення радіоактивних елементів в її еволюції. Творець науки біогеохімії, засновник вітчизняної школи геохіміків, основоположник учення про біосферу та ноосферу, історик науки, філософ, натураліст. Член ЦК партії кадетів, член Тимчасового уряду Росії в ранзі товариша міністра, голова комісії Міністерства освіти та мистецтв уряду Української держави за часів гетьмана Скоропадського.
2 вед
Сердюк Андрій Михайлович. Вчений і державний діяч у галузі медичної екології, президент Національної академії медичних наук України, академік НАМН України, заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки. Автор близько 400 наукових робіт, з них 33 монографії з питань медичної екології, гігієни, біологічної дії факторів навколишнього середовища, соціальної медицини, організації та управління охороною здоров'я. Співавтор 6-ти підручників. Має 4 авторських свідоцтва. Підготував 16 докторів і 9 кандидатів наук, керує підготовкою 3-х докторів і 3-х кандидатів наук. Саме за цикл робіт по комплексному дослідженню впливу Чорнобильської катастрофи на навколишнє середовище, наукове обґрунтування реабілітації забруднених територій та радіаційного захисту населення України Андрій Михайлович у складі групи відомих вітчизняних вчених був удостоєний Державної премії в галузі науки і техніки.
1 вед
Давайте зараз подивимось видеоролік про найвідоміших вчених народжених на Україні,які прославилися далеко за межами Батьківщини та зробили відкриття,що змінили світову науку та життя.
відео 1 або посилання
https://ok.ru/video/12000036308
2 блок Нобелевські лауреати
2 вед
Усі, хто стверджує, що наука – нудна, просто не розуміють її принципів, не бачать те, що нележить на поверхні. Уся краса полягає у тому, щоб кожен займав свою нішу. Нехай наука буде для тих, хто покликаний знаходити нові закономірності у будові нашого Всесвіту.
1 вед.
Над буйным хаосом стихийных сил
Сияла людям Мысль, как свет в эфире.
Исканьем тайн дух человека жил,
Мощь разума распространялась в мире.
- Упали в прах обломки суеверий,
Наука в правду превратила сон:
В пар, в телеграф, в фонограф, в телефон,
Познав составы звезд и жизнь бактерий.
- Как наша прожила б планета,
Как люди жили бы на ней
Без теплоты, магнита, света
И электрических лучей?
- Что было бы? Пришла бы снова
Хаоса мрачная пора.
Лучам приветственное слово.
Науке - громкое “Ура”!
2 вед.
Наша країна багата і на лауреатів Нобелевської премії. 6 найкращіх представників країни були номіновані на цю премію, 5 з них були представниками науки. Але на жаль всі вони отримали Нобелівську премію як громадяни інших країн.
1 вед.
Хронологічно ряд лауреатів Нобелівської премії, уродженців України бере початок з Іллі МЕЧНИКОВА, славетного бактеріолога та імунолога. Народився він 15 травня 1845 року в селі Іванівці Куп'янського повіту на Харківщині в дворянській сім'ї молдавського походження. 40 років життя Іллі Мечникова пов'язані з Україною. Нобелівський комітет присудив йому премію в 1908 році за дослідження з імунології. Про присуджену йому високу відзнаку він висловився так: «Нобелівська премія, як чарівна паличка, вперше відкрила світові значення моїх скромних робіт
2 вед.
Ще одним Нобелівським лауреатом в області фізіології і медицини став учений-мікробіолог з України Зельман Абрахам ВАКСМАН (1888 - 1973), уродженець міста Прилуки на Чернігівщині. Особливу подяку мільйонів людей на всіх континентах Зельман Ваксман заслужив своїм вельми вагомим внеском у перемогу над туберкульозом. У 1952 році З. Ваксмана удостоїли Нобелівської премії «за відкриття стрептоміцину - першого антибіотика, ефективного при лікуванні туберкульозу».
1
вед.
У місті Золочів на Львівщині 18 липня 1937 року народився Роальд ГОФМАН - сьогодні найбільший американський фахівець в галузі органічної та квантової хімії. На українській землі, в Галичині, пройшли його перші дитячі роки. Юний Роальд рано спізнав долю малолітнього в'язня фашистських катів, а згодом і безкорисливий прояв людської доброти і жертовності з боку вчителя-українця, який до кінця нацистської окупації Львівщини переховував Роальда і його мати на горищі свого будинку. Батько хлопчика загинув. Коли в 1944 році Червона армія визволила Західну Україну, мати і син переїхали до Польщі ., а в 1949 році емігрували в США. Юнак закінчив медичний факультет Колумбійського університету . У знаменитому Гарварді спеціалізувався з хімії, в Упсалі - з квантової хімії. У 1981 році Роальду Гофману разом з Кенеті Фукуї присуджено Нобелівську премію «за розробку теорії протікання хімічних реакцій, створену ними незалежно один від одного».. Нині видатний учений продовжує свою наукову роботу в Корнельському університеті (США).
2 вед.
Цікава, зокрема, біографія Саймона КОВАЛЯ (1901 - 1985). Він пройшов довгий і славний життєвий шлях вченого і громадянина - від Харкова, де жив до 1921 року, до світового визнання і премії Нобеля з економіки . Суть зроблених ним наукових відкриттів сформульовано так: за емпірично обґрунтоване тлумачення економічного зростання, яке привело до нового, глибшого розуміння як економічної та соціальної структур, так і процесу розвитку ». Починаючи з 1960 р, він займався науково-педагогічною роботою як професор Гарвардського університету
1 вед.
Лауреат Нобелівської премії Георгій ШАРПАК, чиє дитинство пройшло на Рівненщині, став на чужині одним з найталановитіш их вчених-експериментаторів сучасності. У 1992 році він був відзначений Нобелівською премією з фізики «за винахід пристрою, що відбраковує субатомні частинки в субатомному прискорювачі». Його праці суттєво посприяли відчутному прогресу у фізиці елементарних частинок. Вчений постійно генерує нові ідеї, втілюючи їх у винаходи і діючі прилади. Сьогодні Г.Шарпак розробляє новий тип детектора, за допомогою якого можна досліджувати структуру ДНК і проводити вивчення поведінки ракових пухлин.
2 вед.
Але ж скільки ще є винахідів українських вчених, які зробили величезний внесок у світову науку.
відео 2 або посилання
https://www.youtube.com/watch?v=OeETQIiA2eY
3 блок
ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО ВИДАТНИХ вчених
1 вед.
Багатьом може здатися, що науковці- нудні та невеселі люди. Але багато з них були веселими та дотепними у житті . Воно виказували свій розум і кмітливість у повседенному спілкуванні з людьми. Частіше всього з самого малечку вони виказували всою феноменальну пам`ять і здібності.
1, 2 вед. по черзі
-Про феноменальну пам'ять Пуссена існує легенда: однієї безсонної ночі він обчислив у пам'яті 27 цифр квадратного кореня із 53-цифрового числа, а ранком записав їх.
-Микола Боголюбов у 15 років написав першу наукову працю, а наступного року був прийнятий до аспірантури АН УРСР, а в 20 років отримав ступінь доктора математичних наук.
-Леонард Ейлер у16 років отримує звання магістра, а в 26 років отримує місце професора математики в університеті Санкт-Петербургу.
-Вільям Ровен Гамільтон у 3 роки читав, у 5 років знав три мови, у 10 років став студентом, у 12 років знав 12 мов, у 22 роки став професором.
-Нікколо Тарталья через бідність залишив школу, вивчивши абетку тільки до букви К. Потім самостійно опанував грамоту, оволодів латиною і грецькою мовою, математикою. Не маючи паперу для вправ, він свої записи обчислення робив на надгробках одного із затишних кладовищ.
-Софі Жермен батьки не дозволяли займатися математикою, якою вона захоплювалась. Софі писала свої виклади таємно ночами під ковдрою.
-Еварист Галуа, ще коли був хлопчиком, прочитав першу математичну книжку, що потрапила до його рук, - це була «Геометрія» Лагранжа. Прочитав її так, як інші читають роман.
-Одного разу до відомого математика А.М, Колмогорова звернулися будівельники однієї з гідроелектростанцій за порадою. Вони повідомили, що швидка течія не дає змоги перекрити русло річки звичайним способом. Тому будівельники хотіли знайти форму кам'яних брил, якими можна було б зупинити течію річки. Учені зробили розрахунки і встановили, Що річку потрібно перекрити бетонними тетраедрами і їх повинно бути сім з половиною тисяч. Будівельники засумнівалися в правильності розрахунків математиків і, щоб уникнути помилки, спочатку подвоїли кількість пірамід, а потім добавили ще трохи зайвих і приготували аж тридцять п'ять тисяч пірамід. Кинули в річку сім з половиною тисяч, і цього було досить, щоб перекрити течію річки. А решта пірамід залишилася на березі, як пам'ятник тим, хто не вірить в математику.
-Польський математик Гую Штейнгауз жартома стверджував, що існує закон, який формулюється так: «Математик це зробить краще». Це значить, що коли доручити двом особам, одна з яких є математиком, виконати незнайому їм роботу, то результат завжди буде таким: математик виконає її краще.
-Відомому математикові Остроградському спала на думку якась незвичайно приваблива математична ідея в ту мить, коли він ішов однією з вулиць Петербурга. Тоді він почав списувати формулами те, що вважав за чорну дошку в аудиторії. Зненацька дошка стала від нього віддалятися. З'ясувалося, що це була карета. Здивований математик гукнув услід візнику: «Стривай! Куди ж ти поспішаєш? Зачекай ще трішки».
математик Боссю помирав, бувши без пам'яті. Ніхто з його рідних не міг домогтися відповіді на жодне питання. Коли увійшов його друг – математик, йому пояснили стан справ. «Зачекайте, зараз він мені відповість. Скажи-но мені, друже, який квадрат дванадцяти?» . «Сто сорок чотири», - відповів Боссю. Це були його останні слова.
-Одного разу Енштейна спитали, як, на його думку, з'являються винаходи, що змінюють світ. «Дуже просто, - відповів той. – Усі знають, що зробити це неможливо. Але неодмінно знайдеться один невіглас, що цього не знає. Саме він і зробить винахід».
відео 3 або посилання
https://www.youtube.com/watch?v=0WeHWuuodLk
1 вед.
2 вед
Ми наукова спільнота.
Високий натхнений наш злет.
В науці, у праці, в мистецтві
Ми разом крокуєм вперед.
Життя науковців стрімке і натхненне,
Веде нас вперед до вершин майбуття.
Ми прагнемо стати надією краю,
Ми славнії діти його - ти і я!
Поділіться з Вашими друзьями: |