У партитурі вічного буття, Яку ніколи двічі не зігратиСкачати 103,33 Kb.
Дата конвертації06.05.2017
Розмір103,33 Kb.

У партитурі вічного буття,

Яку ніколи двічі не зіграти,

Є дні, яким судилось забуття,

А є прекрасні незабутні дати.

Сценарій до Дня науки. «Видатні вчені України»

1 вед.

2вед

І сьогодні одна з таких дат, адже в ці дні вся світова спільнота святкує Всесвітній день науки ! І до цього свята приднуемося і ми-українці.


1 вед.

Наша рідна земля завжди славилась своїми талантами, своїми обдаруваннями. На її теренах линуть невмирущі слова поетів, дзвенять стоголосо пісні композиторів, виграють вишиті рушники майстринь. І звичайно ж відбуваються великі наукові відкриття.
Звучить пісня про Україну
2 вед

Щасливі ми, що народилися на такій чудовій, багатій, мальовничій землі – на нашій славній Україні!– Українська земля дуже багата на таланти. Чимало видатних людей з України зробили значний внесок в історію, становлення науки, техніки, освіти, медицини, культури.
   1 вед

Чи не кожен із нас чув вислів Ломоносова: «Математику треба вчити вже тому, що вона розум до порядку приводить». Або вислів Фізика – це висока насолода». Цє є саме так ,бо видатні вчені, корифеї науки доводять, що наука – така ж мистецька галузь, як живопис чи поезія.


1 блок Видатні вчені України

2 вед


 

    В Україні багато відомих вчених, які прославили нашу країну далеко за її межами.

 

1 вед
    Георгій Феодосійович Вороний народився в с. Журавка на Полтавщині. Він закінчив Прилуцьку гімназію в 1885 р., де його хвалили за непересічні знання з математики,фізики, хімії. Цього ж року Георгій вступив до Петербурзького університету на фізико-математичний факультет. Із початком студентського життя з’явилась жага до власних відкриттів. 

    Вороний захоплювався також грою в шахи і музикою, іноді бував на симфонічних та камерних концертах, в оперному театрі. На життя він заробляв, як не дивно, репетиторством, однак тодішньої зарплатні за приватні уроки вистачало тільки на сплату гуртожитку.


 В 1894р. його призначили професором Варшавського університету. Георгій Вороний одружився із Ольгою Крицькою, і як казав сам учений, «вона єдина розуміла, що наука для мене – життя, все».

 

    Його дослідження  стосуються комп'ютерної графіки, аналітичної теорії чисел, геометричного моделювання, конструювання робіт, створення штучного інтелекту і застосовуються в сучасних дослідженнях. Наш співвітчизник відомий у всьому світі: у м. Сеулі (Південна Корея) діє Дослідницький центр з діаграм Вороного, а  2004 року в Токіо (Японія) були започатковані щорічні (VD) Міжнародні конференції з діаграм Вороного. 

--------------------------------------------------------------------------------------------------- 

   2 вед

Михайло Васильович Остроградський народився 1801 р. в селі Пашенна на Полтавщині. У 1809 р. його віддали до пансіону при Полтавській гімназії. Хлопець мріяв бути військовим, однак у 1816 році разом із батьком поїхав до Харківського університету, щоб стати вільним слухачем, а згодом – повноправним студентом відділення фізичних та математичних наук. Завершував він освіту в Парижі, де слухав лекції відомих вчених: П. Лапласа, О. Коші, С. Пуассона, А. Ампера, А. Фур’є.

 

Велику частину свого життя М.В. Остроградський навчався та працював у Росії, але ніколи не відрікався від рідної мови, також вільно володів французькою та російською; активно спілкувався із українською інтелігенцією тих років: І. Котляревським, Т. Шевченком, С. Гулаком-Артемовським, М. Лисенко, М. Максимовичем. Отже, вчені не можуть жити без художників та поетів, а ті, у свою чергу, - без спілкування з вченими. 

    Роботи Михайла Васильовича присвячені теорії чисел, диференціальному та інтегральному численню, вищій алгебрі, геометрії, теорії ймовірностей, математичній фізиці, балістиці тощо. Існує метод інтегрування Остроградського, правило Остроградського, формула Остроградського… Ім`я Остроградського відомо у всьому світі.

 ------------------------------------------------------------------------------------------------------

1 вед

Вернадський Володимир Іванович У 1917—1921 роках працював в Україні, організатор і перший президент Української Академії наук, почесний академік ряду зарубіжних академій. Наукові праці присвячено дослідженням хімічного складу земної кори, атмосфери, гідросфери, міграції хімічних елементів у земній корі, ролі і значення радіоактивних елементів в її еволюції. Творець науки біогеохімії, засновник вітчизняної школи геохіміків, основоположник учення про біосферу та ноосферу, історик науки, філософ, натураліст. Член ЦК партії кадетів, член Тимчасового уряду Росії в ранзі товариша міністра, голова комісії Міністерства освіти та мистецтв уряду Української держави за часів гетьмана Скоропадського.
2 вед

Сердюк Андрій Михайлович. Вчений і державний діяч у галузі медичної екології, президент Національної академії медичних наук України, академік НАМН України, заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки. Автор близько 400 наукових робіт, з них 33 монографії з питань медичної екології, гігієни, біологічної дії факторів навколишнього середовища, соціальної медицини, організації та управління охороною здоров'я. Співавтор 6-ти підручників. Має 4 авторських свідоцтва. Підготував 16 докторів і 9 кандидатів наук, керує підготовкою 3-х докторів і 3-х кандидатів наук. Саме за цикл робіт по комплексному дослідженню впливу Чорнобильської катастрофи на навколишнє середовище, наукове обґрунтування реабілітації забруднених територій та радіаційного захисту населення України Андрій Михайлович у складі групи відомих вітчизняних вчених був удостоєний Державної премії в галузі науки і техніки.

1 вед

Давайте зараз подивимось видеоролік про найвідоміших вчених народжених на Україні,які прославилися далеко за межами Батьківщини та зробили відкриття,що змінили світову науку та життя.


відео 1 або посилання

https://ok.ru/video/12000036308
2 блок Нобелевські лауреати
 2 вед

Усі, хто стверджує, що наука – нудна, просто не розуміють її принципів, не бачать те, що нележить на поверхні. Уся краса полягає у тому, щоб кожен займав свою нішу. Нехай наука буде для тих, хто покликаний знаходити нові закономірності у будові нашого Всесвіту.


1 вед.

Над буйным хаосом стихийных сил


Сияла людям Мысль, как свет в эфире.
Исканьем тайн дух человека жил,
Мощь разума распространялась в мире.
- Упали в прах обломки суеверий, 
Наука в правду превратила сон:
В пар, в телеграф, в фонограф, в телефон, 
Познав составы звезд и жизнь бактерий.
- Как наша прожила б планета,
Как люди жили бы на ней
Без теплоты, магнита, света
И электрических лучей?
- Что было бы? Пришла бы снова
Хаоса мрачная пора.
Лучам приветственное слово. 
Науке - громкое “Ура”!
2 вед.
Наша країна багата і на лауреатів Нобелевської премії. 6 найкращіх представників країни були номіновані на цю премію, 5 з них були представниками науки. Але на жаль всі вони отримали Нобелівську премію як громадяни інших країн.
1 вед.
Хронологічно ряд лауреатів Нобелівської премії, уродженців України бере початок з Іллі МЕЧНИКОВА, славетного бактеріолога та імунолога. Народився він 15 травня 1845 року в селі Іванівці Куп'янського повіту на Харківщині в дворянській сім'ї молдавського походження. 40 років життя Іллі Мечникова пов'язані з Україною. Нобелівський комітет присудив йому премію в 1908 році за дослідження з імунології. Про присуджену йому високу відзнаку він висловився так: «Нобелівська премія, як чарівна паличка, вперше відкрила світові значення моїх скромних робіт
2 вед.

Ще одним Нобелівським лауреатом в області фізіології і медицини став учений-мікробіолог з України Зельман Абрахам ВАКСМАН (1888 - 1973), уродженець міста Прилуки на Чернігівщині. Особливу подяку мільйонів людей на всіх континентах Зельман Ваксман заслужив своїм вельми вагомим внеском у перемогу над туберкульозом. У 1952 році З. Ваксмана удостоїли Нобелівської премії «за відкриття стрептоміцину - першого антибіотика, ефективного при лікуванні туберкульозу».


1

вед.


У місті Золочів на Львівщині 18 липня 1937 року народився Роальд ГОФМАН - сьогодні найбільший американський фахівець в галузі органічної та квантової хімії. На українській землі, в Галичині, пройшли його перші дитячі роки. Юний Роальд рано спізнав долю малолітнього в'язня фашистських катів, а згодом і безкорисливий прояв людської доброти і жертовності з боку вчителя-українця, який до кінця нацистської окупації Львівщини переховував Роальда і його мати на горищі свого будинку. Батько хлопчика загинув. Коли в 1944 році Червона армія визволила Західну Україну, мати і син переїхали до Польщі ., а в 1949 році емігрували в США. Юнак закінчив медичний факультет Колумбійського університету . У знаменитому Гарварді спеціалізувався з хімії, в Упсалі - з квантової хімії. У 1981 році Роальду Гофману разом з Кенеті Фукуї присуджено Нобелівську премію «за розробку теорії протікання хімічних реакцій, створену ними незалежно один від одного».. Нині видатний учений продовжує свою наукову роботу в Корнельському університеті (США).
2 вед.
Цікава, зокрема, біографія Саймона КОВАЛЯ (1901 - 1985). Він пройшов довгий і славний життєвий шлях вченого і громадянина - від Харкова, де жив до 1921 року, до світового визнання і премії Нобеля з економіки . Суть зроблених ним наукових відкриттів сформульовано так: за емпірично обґрунтоване тлумачення економічного зростання, яке привело до нового, глибшого розуміння як економічної та соціальної структур, так і процесу розвитку ». Починаючи з 1960 р, він займався науково-педагогічною роботою як професор Гарвардського університету
1 вед.
Лауреат Нобелівської премії Георгій ШАРПАК, чиє дитинство пройшло на Рівненщині, став на чужині одним з найталановитіш их вчених-експериментаторів сучасності. У 1992 році він був відзначений Нобелівською премією з фізики «за винахід пристрою, що відбраковує субатомні частинки в субатомному прискорювачі». Його праці суттєво посприяли відчутному прогресу у фізиці елементарних частинок. Вчений постійно генерує нові ідеї, втілюючи їх у винаходи і діючі прилади. Сьогодні Г.Шарпак розробляє новий тип детектора, за допомогою якого можна досліджувати структуру ДНК і проводити вивчення поведінки ракових пухлин.
2 вед.

Але ж скільки ще є винахідів українських вчених, які зробили величезний внесок у світову науку.


відео 2 або посилання

https://www.youtube.com/watch?v=OeETQIiA2eY
3 блок

ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО ВИДАТНИХ вчених

1 вед.


Багатьом може здатися, що науковці- нудні та невеселі люди. Але багато з них були веселими та дотепними у житті . Воно виказували свій розум і кмітливість у повседенному спілкуванні з людьми. Частіше всього з самого малечку вони виказували всою феноменальну пам`ять і здібності.

1, 2 вед. по черзі
-Про феноменальну пам'ять Пуссена існує легенда: однієї безсонної ночі він обчислив у пам'яті 27 цифр квадратного кореня із 53-цифрового числа, а ранком записав їх.

-Микола Боголюбов у 15 років написав першу наукову працю, а наступного року був прийнятий до аспірантури АН УРСР, а в 20 років отримав ступінь доктора математичних наук. 

-Леонард Ейлер у16 років отримує звання магістра, а в 26 років отримує місце професора математики в університеті Санкт-Петербургу.

-Вільям Ровен Гамільтон у 3 роки читав, у 5 років знав три мови, у 10 років став студентом, у 12 років знав 12 мов, у 22 роки став професором. 

-Нікколо Тарталья через бідність залишив школу, вивчивши абетку тільки до букви К. Потім самостійно опанував грамоту, оволодів латиною і грецькою мовою, математикою. Не маючи паперу для вправ, він свої записи обчислення робив на надгробках одного із затишних кладовищ.

-Софі Жермен батьки не дозволяли займатися математикою, якою вона захоплювалась. Софі писала свої виклади таємно ночами під ковдрою.

-Еварист Галуа, ще коли був хлопчиком, прочитав першу математичну книжку, що потрапила до його рук, - це була «Геометрія» Лагранжа. Прочитав її так, як інші читають роман.

-Одного разу до відомого математика А.М, Колмогорова звернулися будівельники однієї з гідроелектростанцій за порадою. Вони повідомили, що швидка течія не дає змоги перекрити русло річки звичайним способом. Тому будівельники хотіли знайти форму кам'яних брил, якими можна було б зупинити течію річки. Учені зробили розрахунки і встановили, Що річку потрібно перекрити бетонними тетраедрами і їх повинно бути сім з половиною тисяч. Будівельники засумнівалися в правильності розрахунків математиків і, щоб уникнути помилки, спочатку подвоїли кількість пірамід, а потім добавили ще трохи зайвих і приготували аж тридцять п'ять тисяч пірамід. Кинули в річку сім з половиною тисяч, і цього було досить, щоб перекрити течію річки. А решта пірамід залишилася на березі, як пам'ятник тим, хто не вірить в математику.                                                             

ольський математик Гую Штейнгауз жартома стверджував, що існує закон, який формулюється так: «Математик це зробить краще». Це значить, що коли доручити двом особам, одна з яких є математиком, виконати незнайому їм роботу, то результат завжди буде таким: математик виконає її краще.                                                       


-Відомому математикові Остроградському спала на думку якась незвичайно приваблива математична ідея в ту мить, коли він ішов однією з вулиць Петербурга. Тоді він почав списувати формулами те, що вважав за чорну дошку в аудиторії. Зненацька дошка стала від нього віддалятися.  З'ясувалося, що це була карета. Здивований математик гукнув услід візнику: «Стривай! Куди ж ти поспішаєш? Зачекай ще трішки».


математик Боссю помирав, бувши без пам'яті. Ніхто з його рідних не міг домогтися відповіді на жодне питання. Коли увійшов його друг – математик, йому пояснили стан справ. «Зачекайте, зараз він мені відповість. Скажи-но мені, друже, який квадрат дванадцяти?» . «Сто сорок чотири», - відповів Боссю. Це були його останні слова.

-Одного разу Енштейна спитали, як, на його думку, з'являються винаходи, що змінюють світ. «Дуже просто, - відповів той. – Усі знають, що зробити це неможливо. Але неодмінно знайдеться один невіглас, що цього не знає. Саме він і зробить винахід».

відео 3 або посилання

https://www.youtube.com/watch?v=0WeHWuuodLk
1 вед.

2 вед


Ми наукова  спільнота.

Високий натхнений наш злет.

В науці, у праці, в мистецтві

Ми разом крокуєм вперед.

Життя науковців стрімке і натхненне,

Веде нас вперед до вершин майбуття.Ми прагнемо стати надією краю,

Ми славнії діти його - ти і я!
Каталог: doc -> files -> news -> 530
news -> Я це хтось інший…
news -> Памятка для кожного учня (додаток ); листок з початками речень для гри «Продовж речення»(додаток 4); листки для роботи в парах (додаток 5); листочки з словами для складання розповіді (додаток 6), читанка клас, ІІ частина
news -> Світова література клас Усього – 0 годин; розвиток мовлення – години; позакласне читання – години; контрольних робіт – годин
news -> Тема: олександр олесь. Поезії з книги «Княжа Україна»
news -> Тема. Тема спадкоємності поколінь, вірності волелюбним традиціям народу, збереження світлої пам’яті про захисників І борців за волю рідної землі. Г. Могильницька «Цвіт неспалимий»
news -> «Семінар читачів» (знайомство з творчістю Олександра Олеся)
news -> Методичні рекомендації щодо вивчення зарубіжної літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2009-2010 навчальному році лист мон
530 -> Бінарний урок англійської мови та зарубіжної літератури «Scotland. Robert Burns and his poem «My Heart’s in the Highlands»
530 -> Тема. «Чи віддаю, чи то люблю – Взамін нічого не роблю»


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

У партитурі вічного буття, Яку ніколи двічі не зіграти iconЕкспресіонізм стильова течія модернізму,що виникла на противагу імпресіонізмові. На думку експресіоністів, спільною основою всього у світі є дух
Виразити його,тобто сягнути глибинного пізнання основ буття,можна насамперед за допомогою творчої інтуїції. Завдання мистецтва,за...
У партитурі вічного буття, Яку ніколи двічі не зіграти iconМузико! О вічна таїна Музичний салон Ведучий
Ведучий: Яку роль в нашому житті відіграє музика? Напевне, ми ніколи серйозно не замислювалися над цим питанням
У партитурі вічного буття, Яку ніколи двічі не зіграти iconЛегенда про дівчину-Україну, яку Господь обдарував піснею
Прочитати виразно текст. Яку роль у ньому відіграють безсполучникові складні речення? Які смислові відношення вони передають?
У партитурі вічного буття, Яку ніколи двічі не зіграти iconЗаклик всеукраїнський реабілітаційний щомісячний літературно-художній журнал українського товариства сліпих видається з травня 1935 року видання пог «ОБ’єднана редакція періодичних видань утос «заклик» Головний редактор Наталка щербань
Л. Чечель. Світлана Орліченко: «Щоб зіграти Дездемону, я мовчала цілий день»’’’’’’’’’’’’’’’
У партитурі вічного буття, Яку ніколи двічі не зіграти iconПояснювальна записка Вивчення української літератури за новою програмою містить рубрику «Література рідного краю», на яку
«Література рідного краю», на яку відводиться чотири години, що їх вчитель упродовж року має розподілити самостійно. Дана програма...
У партитурі вічного буття, Яку ніколи двічі не зіграти iconЕ. М. Хемінгуей. «Старий І море». Показ драматичних суперечностей людського буття
Тема: Е. М. Хемінгуей. «Старий І море». Показ драматичних суперечностей людського буття
У партитурі вічного буття, Яку ніколи двічі не зіграти icon1-й читець. Благословен той день і час Коли прослалась килимами Земля, яку сходив Тарас Малими босими ногами. Земля, яку скропив Тарас Дрібними росами-сльозами. 2-й читець
Над сценою — портрет Т. Шевченка, вишиті рушники, учасники вечора в костюмах героїв творів Кобзаря, читці в українських строях
У партитурі вічного буття, Яку ніколи двічі не зіграти iconАвангардизм
В двічі: в 20-х роках, коли виникла потреба оновлення народницької літератури
У партитурі вічного буття, Яку ніколи двічі не зіграти iconЛітературна спадщина Бориса Грінченка Борис Грінченко жив І працював у XIX столітті, але його діяльність І творча спадщина як ніколи актуальні сьогодні
Борис Грінченко жив І працював у XIX столітті, але його діяльність І творча спадщина як ніколи актуальні сьогодні. Хто ж він за переконаннями,...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка