Учитель української мови та літератури Антонюк Оксана Григорівна Клас: 5 Тема. Антін Лотоцький: коротко про письменника. Оповідання А. Лотоцького,,Михайло-семиліток”. Образ малолітнього богатиря в оповіданні МетаСкачати 61,39 Kb.
Дата конвертації21.04.2017
Розмір61,39 Kb.

Учитель української мови та літератури Антонюк Оксана Григорівна

Клас: 5

Тема. Антін Лотоцький: коротко про письменника. Оповідання А.Лотоцького,,Михайло-семиліток”. Образ малолітнього богатиря в оповіданні

Мета: познайомити п’ятикласників із біографією письменника А.Лотоцького та його твором для дітей ,,Михайло-семиліток”; поглибити вивчене про добу Київської Русі; розвивати культуру зв’язного мовлення, логічне мислення, уміння грамотно висловлювати свої думки, почуття, спостереження; робити висновки та узагальнювати; прищеплювати любов до рідного краю і огиду до боягузтва і зради.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації, картки, тексти твору.

Людське безсмертя з роду і до роду

У вись росте з коріння родоводу

І тільки той, у кого серце чуле,

Хто знає, береже минуле,

І вміє шанувать сучасне,-

Лиш той майбутнє

Вивершить прекрасне

В.Лучук

Хід уроку

І. Етап створення позитивного настрою.

Пояснення епіграфа уроку.


ІІ. Етап оголошення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.
ІІІ. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу
Пропоную ознайомлення з біографією А.Лотоцького провести у формі прес-конференції. Прошу дослідників життя і творчості письменника зайняте місце за столом, а представників ЗМІ підготуватися до інтерв’ю.

Рольова гра,,Прес-конференція, присвячена життєвому і творчому шляху Антіна Лотоцького” • До слова запрошуються представники ЗМІ.

1-й дослідник. Починаємо,,Прес-конференцію, присвячену життєвому і творчому шляху Антіна Лотоцького”.

2-й дослідник. Запрошуємо Вас, шановні, до співпраці, щирої розмови про письменника.

1-й представник ЗМІ. Кореспондент газети,,Україна молода”. Хотілося б почути відомості про родовід Антіна Лотоцького й біографічні дані.

1-й дослідник. Так, дякую, слушне запитання. Народився Антін Лотоцький 13 січня 1881 року в селі Вільхівець на Опіллі, Львівщина.

Батько Антона, Лев, був педагогом і письменником, друкувався в галицьких часописах, мав особисті знайомства з відомими людьми, сам був справжнім патріотом, тому вже з дитинства виховував у маленького сина любов до минулого рідного краю, прищеплював йому зачарування навколишньою красою.2-й дослідник. Хочу доповнити відповідь колеги. У 1907 році юний Антін Лотоцький видав книжечку,,Цвіти з поля”,,,Триліси”. Молодий письменник працював учителем в Українській гімназії в Рогатині, був провідником коша товариства,,Молода Січ”, заснованого в цьому навчальному закладі. У цьому товаристві існували справжні козацькі звичаї. Щоб стати козаком, потрібно було скласти іспит з історії України, географії та літератури, мати належну фізичну підготовку.

2-й представник ЗМІ. Кореспондент газети,,Зоря Полтавщини”. Цікаво було б дізнатися про літературну творчість письменника.

3-й дослідник. Спробую відповісти на Ваше запитання. Коли спалахнула Перша світова війна, Антін Лотоцький добровільно записався в Легіон українських січових стрільців. Його творчість в роки перебування на фронті розквітла з небувалою силою. Перу автора належать слова кількох стрілецьких пісень. Молодий письменник часто друкувався в часописах, тоді й прийшла до нього слава….

4-й дослідник. Хочу доповнити відповідь колеги.

3-й представник ЗМІ. Кореспондент газети,,Життя і слово”. Чому Антін Лотоцький писав твори на історичну тему?

1-й дослідник. Так, дякую за питання. Після закінчення гімназії А.Лотоцький вступив до Львівського університету на філософський факультет, де мав можливість прослухати курс лекцій геніального українського історика Михайла Грушевського. Очевидно, саме з почутого про минуле рідного краю та його героїчні постаті й беруть витоки художні твори А.Лотоцького, які мають історичний колорит.

2-й дослідник. Шановне товариство, робота прес-конференції завершена. Дозвольте подякувати всім учасникам за плідну й серйозну роботу.

- Багато творів письменника присвячені періоду Київської Русі. Зокрема твір,,Михайло-семиліток”. Якою ж була Україна періоду Київської Русі? На це питання ми дамо відповідь, коли перейдемо до роботи в секціях.Працюватимуть три секції.

 1. ,,Історики”.

 2. ,,Українознавці”.

 3. ,,Літературознавці”.

 • Отже, до слова запрошуються наші історики.

,,Історики”. Одне з наймогутніших князівств виникло у полян. Його центром став Київ. Змінювали князі один одного. Будувався та міцнів Київ. Збільшувалася територія за рахунок приєднання нових земель. Так у слов’янському світі виникла держава з центром у місті Києві, що дістала назву Київська Русь. (Звернути увагу на карту Київської Русі). Міцніла держава. Але все більше з’являлося бажаючих поневолити її. Одним із наймогутніших ворогів були печеніги, які не один раз стояли під мурами Києва.

 • Дякуємо нашим історикам за повідомлення і надаємо слово

,,Українознавцям”.

,,Українознавці”. Зміцніла Київська Русь, розквітла новими містами-фортецями. Після прийняття християнства почали будувати церкви. Першою мурованою церквою у Києві була Десятинна. Особливо змінився Київ за часів князювання Ярослава Мудрого. Збудовані Золоті ворота, які стали парадним в’їздом у місто. А найбільшою гордістю став Софійський собор. Стіни храму прикрашала мозаїка та картини із життя святих, княжої родини. (Фото собору)

 • Зверніть увагу на одяг доби Київської Русі. (Демонструється фото)

 • Дякуємо,,Українознавцям” за змістовну розповідь. І слово надаємо третій групі.

,,Літературознавці”. Дуже багато про історію нашої держави ми дізнаємося із писемних джерел, зокрема із літописів. На уроках української літератури ми читали фрагменти з літопису,,Повість минулих літ”, автором якого вважається Нестор-літописець. Про походження назви «Київ», «Київська Русь», про життя і побут слов’ян, звичаї, боротьбу із завойовниками ми дізнаємося із легенд, переказів.

 • Багато українських письменників боали теми для своїх творі саме із літописів. Антін Лотоцький написав оповідання,,Михайло-семиліток” на основі народного переказу.

 • Чиїм сином показаний Михайлик у творі?

 • Чому печенігам не вдалося здобути Київ?

 • Що розповів ворогам ворожбит про причини їхньої невдачі?

«Мозковий штурм» (Відповіді дітей записуються на ватмані).

 • Як ви розумієте вислів,,Михайлик – душа народу”? (Укінці обговорюються і оцінюються запропоновані ідеї).

 • Чи була потреба скликати віче? Чи князь і сам міг вирішити долю свого сина, якби не мав сумнівів стосовно доречності свого рішення?

 • Хто такий Лихослав? Ким він доводиться князеві Володимиру й Михайликові?

 • Чи були у Лихослава корисливі плани, які б виконалися, якби не було молодшого брата?

 • Зачитайте промову Лихослава і доведіть, що в його промові перед народом багато брехні та хитрощів.

 • Чи схожі між собою брати?

Робота в парах «Порівняй братів». Кожна пара представляє результати роботи, обмінюється ідеями та аргументами з усім класом.

 • Чи відчував Михайлик свою силу й спроможність подолати печенігів? Як про це сказано у Лотоцького?

 • Чи можуть окремі люди відзначатися дійсно богатирською силою? Кого з таких людей сучасності ви знаєте?

Фіхзкультхвилинка.

Я думаю, що багато хто хотів бути схожим на сучасних богатирів, тому пропоную вже відразу всім почати тренування. А розпочнемо його із фізкультхвилинки.

Руки дружно підіймайте.

А тепер всі опускайте.

Нахиліться, розігніться.

І всі разом посміхніться!

Бо богатирям ще й дуже необхідно мати гарний настрій.


 • Чому ми гордимося такими людьми?

 • Зачитайте слова Михайлика, із яким він звернувся до присутніх на вічі.

 • Яку останню послугу зробив Михайлик рідному Києву? У чому проявилася богатирська сила семилітнього хлопчика?

 • Прочитайте вголос останній абзац твору. Доведіть, щоце кінцівка казкового тексту.

Завдання отримують групи.

 1. Виписати із твору казкове.

 2. Виписати реальні події.

 3. дайте назви розділам оповідання.

Висновок. Про неповнолітнього богатиря ви читали й у вірші О.Олеся ,,Кожум’яка ”. і там, і там фігурує князь Володимир і печеніги. Проте у розповіді літописній і у вірші О.Олеся йдеться про підлітка з постої родини, а в оповідання А.Лотоцького малолітній герой є сином князя. Насправді ж у Володимира не було синів на ймення Михайло чи Лихослав – це художній домисел. До того ж твір цілком відповідає жанру казки. Як бачимо відбулося переплетення уявлень про архістратига Михайла – християнського святого, котрого навіть на картинах малювали на крилатому коні й з огненним мечем у руках; і богатиря з літопису,,Повість минулих літ”.

ІV. Підсумковий етап.

,,Мікрофон ”.- Чого навчає нас автор казки,,Михайло-семиліток”?

V. Домашнє завдання.

Намалювати ілюстрацію до казки ,,Михайло-семиліток” або виліпити цього героя на крилатому коні.
Каталог: doc -> files -> news -> 250 -> 25077
news -> Памятка для кожного учня (додаток ); листок з початками речень для гри «Продовж речення»(додаток 4); листки для роботи в парах (додаток 5); листочки з словами для складання розповіді (додаток 6), читанка клас, ІІ частина
news -> Світова література клас Усього – 0 годин; розвиток мовлення – години; позакласне читання – години; контрольних робіт – годин
news -> Тема: олександр олесь. Поезії з книги «Княжа Україна»
news -> Тема. Тема спадкоємності поколінь, вірності волелюбним традиціям народу, збереження світлої пам’яті про захисників І борців за волю рідної землі. Г. Могильницька «Цвіт неспалимий»
news -> «Семінар читачів» (знайомство з творчістю Олександра Олеся)
news -> Методичні рекомендації щодо вивчення зарубіжної літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2009-2010 навчальному році лист мон
250 -> Конкурс «Найкращий відгук на сучасну дитячу прозу»


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Учитель української мови та літератури Антонюк Оксана Григорівна Клас: 5 Тема. Антін Лотоцький: коротко про письменника. Оповідання А. Лотоцького,,Михайло-семиліток”. Образ малолітнього богатиря в оповіданні Мета iconУроку: Антін Лотоцький «Михайло-семиліток»
Чістю маловідомого для них письменника Антона Лотоцького; проаналізувати історичне оповідання «Михайло-семиліток»; розкрити тему...
Учитель української мови та літератури Антонюк Оксана Григорівна Клас: 5 Тема. Антін Лотоцький: коротко про письменника. Оповідання А. Лотоцького,,Михайло-семиліток”. Образ малолітнього богатиря в оповіданні Мета iconУрок з української літератури, 11 клас
Підготувала: Суховерська О. М учитель української мови та літератури, спеціаліст вищої категорії, старший учитель
Учитель української мови та літератури Антонюк Оксана Григорівна Клас: 5 Тема. Антін Лотоцький: коротко про письменника. Оповідання А. Лотоцького,,Михайло-семиліток”. Образ малолітнього богатиря в оповіданні Мета iconЛауреат конкурсу „Учитель року-2009 Урок №1 Тема уроку: Іван Франко. Життєвий і творчий шлях письменника. Очікувані Учні повинні
Катеринич С. А.,учитель української мови та літератури приватного закладу
Учитель української мови та літератури Антонюк Оксана Григорівна Клас: 5 Тема. Антін Лотоцький: коротко про письменника. Оповідання А. Лотоцького,,Михайло-семиліток”. Образ малолітнього богатиря в оповіданні Мета iconАнтін Лотоцький (1881 – 1949)
Січових Стрільців, учителя Рогатинської приватної гімназії, талановитого дитячого письменника І видавця, набуло заслуженої популярності...
Учитель української мови та літератури Антонюк Оксана Григорівна Клас: 5 Тема. Антін Лотоцький: коротко про письменника. Оповідання А. Лотоцького,,Михайло-семиліток”. Образ малолітнього богатиря в оповіданні Мета iconВідділ освіти
Лунгу Ганна Анатоліївна, учитель української мови та літератури, спеціаліст ІІ категорії зош І -ііі ст с. Кучурган Стоянова Зоряна...
Учитель української мови та літератури Антонюк Оксана Григорівна Клас: 5 Тема. Антін Лотоцький: коротко про письменника. Оповідання А. Лотоцького,,Михайло-семиліток”. Образ малолітнього богатиря в оповіданні Мета iconУроки за твором «Друкар книжок небачених»
Тема: Книги це ріки, що наповнюють світ… Оксана Іваненко «Друкар книжок небачених». Коротко про письменника. Повість про початок...
Учитель української мови та літератури Антонюк Оксана Григорівна Клас: 5 Тема. Антін Лотоцький: коротко про письменника. Оповідання А. Лотоцького,,Михайло-семиліток”. Образ малолітнього богатиря в оповіданні Мета iconТема: Г. Тютюнник. Коротко про письменника. «Климко». Ідейний зміст твору мета
Яке лихо принесла народам Друга світова війна? Назвіть твори ху­дожньої літератури українських письменників, в яких відображено лихоліття...
Учитель української мови та літератури Антонюк Оксана Григорівна Клас: 5 Тема. Антін Лотоцький: коротко про письменника. Оповідання А. Лотоцького,,Михайло-семиліток”. Образ малолітнього богатиря в оповіданні Мета iconУроків з української літератури у 8 класі. Тема. Творчість Івана Малковича
Чернець Наталія Вікторівна, учитель української мови І літератури ІІ категорії загальноосвітньої
Учитель української мови та літератури Антонюк Оксана Григорівна Клас: 5 Тема. Антін Лотоцький: коротко про письменника. Оповідання А. Лотоцького,,Михайло-семиліток”. Образ малолітнього богатиря в оповіданні Мета iconТема. З вірою у краще (за оповіданням Рея Бредбері «Усмішка») Мета
Гоняк Оксана Василівна, вчитель світової літератури, російської мови та літератури, «Спеціаліст І категорії»
Учитель української мови та літератури Антонюк Оксана Григорівна Клас: 5 Тема. Антін Лотоцький: коротко про письменника. Оповідання А. Лотоцького,,Михайло-семиліток”. Образ малолітнього богатиря в оповіданні Мета iconКонспект уроку «Поет на грані геніальності» (за книгою М. Слабошпицького «Поет із пекла») Підготувала Шкляренко Галина Василівна, учитель української мови та літератури
Мета: Ознайомити учнів з життям І творчістю письменників літературного періоду Розстріляне Відродження. Поглибити знання про письменника...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка