Українська література (8 клас)



Скачати 93,49 Kb.
Дата конвертації15.07.2017
Розмір93,49 Kb.

Українська література (8 клас)

Розкриття нескореності душі, всеперемагаючої сили любові до життя мужньої доньки України – Лесі Українки у поезії „Давня весна” через тісний взаємозв’язок художнього слова з живописом, музикою.

Мета: опрацювати ідейно-художній зміст поезії „Давня весна” Лесі Українки; з’ясувати основні мотиви вірша, таємницю поривань душі поетеси; повторити й закріпити знання з теорії літератури (різновиди ліричних творів, художні засоби, ритмомелодику вірша); розвивати індивідуальні здібності учнів, творчість, навички самостійної роботи, співпраці в групах ; вміння аргументовано доводити власні думки; виховувати почуття пошани до Лесі Українки, до її героїчної долі, талановитого слова; на прикладі життя поетеси виховувати в учнів мужність, силу волі, всеперемагаючу любов до життя; вчити учнів цінувати мистецтво музики, живопису як могутніх засобів впливу на духовність людини.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу. Використані інноваційні методи навчання (особистісно зорієнтовані, інтерактивні), інформаційна технологія навчання.

Обладнання: носії інформації : слайди, програмно-методичне забезпечення уроку літератури, комп’ютер, мультимедійний проектор, дидактичний матеріал (кольоровий папір, наліпки для творчості, копії картин Дніпропетровських художників: „Вікно” (1982) Білополого Йосипа Авксентійовича, „Березень” Афанасьєва Володимира Ілліча, „Полудень” (1989) Кокіна Михайла Олександровича, „Яблука на снігу” (2003) Корнєєва Володимира Олександровича, „Лаура” (2000) Городянського Володимира Миколайовича, „Сонячне мереживо” (2004) Боровського Сергія Монідовича, картки для рефлексії й оцінювання), музичний центр, диск „Шедеври світової класики” (Антоніо Вівальді „Alegro non Molto”).
Хід уроку

І. Мотиваційний етап

  1. З’ясування емоційної готовності учнів до уроку

Учитель:

Доброго дня, мої любі діти. Перш, ніж ми розпочнемо пізнавати чарівний світ художнього слова, виконаємо звичне, але дуже потрібне завдання: налаштуємо свій емоційний настрій так, щоб праця на уроці кожного з вас була цікавою, творчою, ефективною. Тому для цього візьміть, будь ласка, аркуші паперу і напишіть своєму однокласнику про його хороші, на вашу думку, якості. Прошу.

(Діти записують свої думки, ліплять на аркушах наліпку у вигляді руки, квітів на знак щирості, дружнього ставлення один до одного, зачитують написане і передають товаришу).


  1. Мотивація (постановка проблемного питання уроку):

Учитель:

Дякую щиро, діти. Отже кожний з вас має одну з найвагоміших життєвих якостей – вбачати і цінувати один в одному – хороше. А які ще якості, на вашу думку, потрібні, щоб навчитися жити? Чи потрібно, щоб бути сильним, вміти любити життя?

На це запитання допоможе нам дати відповідь робота над темою сьогоднішнього уроку (зачитую на дошці тему, учні записують у зошити)

ІІ. Етап з’ясування учнівських очікувань, цілевизначення

Учитель:

Отже, у нас сьогодні знайомство з талановитим твором Лесі Українки, з її особливим, неповторним світом слова. Як і перед кожною новою зустріччю, ми чогось очікуємо. Спробуймо сформулювати нинішні очікування. Отже, „Від знайомства з неповторним світом Лесі Українки у вірші „Давня весна” я очікую…”,

діти називають свої очікування:


  • цікавої змістовної роботи;

  • щирого обміну думок з приводу поставленої проблеми;

  • розуміння прекрасного у слові, музиці, живопису;

  • розвитку власних здібностей.

Учитель:

Дякую, діти. А щоб наші очікування здійснилися, що нам потрібно зробити?

Так, правильно, - визначити власні цілі. Отже, після сьогоднішнього уроку…

(Діти називають власні цілі щодо вивчення даної теми уроку), наприклад:



Я знатиму:

  • тему, ідею, проблематику твору;

  • жанрову своєрідність;

  • основну думку;

  • історію написання вірша.

Я вмітиму:

  • виразно читати й аналізувати твір „Давня весна”;

  • характеризувати особливості світобачення й світовідчуття Лесі Українки;

  • визначати художні засоби й ритмомелодику твору;

  • аргументовано виражати власні думки;

  • не соромитись своєї відповіді;

  • здобувати самостійно знання і вміти співпрацювати з товаришами;

  • об’єктивно оцінювати свою відповідь;

  • досягати поставленої мети;

  • сумлінно працювати над своїми недоліками.

Я цінуватиму:

  • творче надбання Лесі Українки;

  • мужність, велику силу волі, любов до життя поетеси;

  • рідне слово, музику, живопис як могутні засоби виховання в людині прекрасного.

(обрані для себе цілі, учні записують у зошити)
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу

Учитель:

Дякую, мої любі. Сподіваюся, що визначення власних цілей допоможе вам розкрити свої творчі індивідуальні здібності, і всі ваші очікування здійсняться. Тож, до роботи! Подивіться на дошку, ознайомимось з висловом:

„Ні, я хочу крізь сльози сміятись,

Серед лиха співати пісні,

Без надії таки сподіватись,

Жити хочу! Геть думи сумні!”

Це рядки з вірша „Contra spem spero!” мужньої, незламної , великої сили волі, з палким люблячим серцем – вірної доньки України – Лесі Українки. Ці слова з великою вдячністю і шаною ми можемо взяти за епіграф до уроку, бо, обравши своєю зброєю слово, будучи цілеспрямованою натурою у житті й творчості, поетеса стала титаном духу, істинною дочкою Прометея, що лишалася до останніх днів свого життя незламною і нескореною у виборюванні ліпшої долі не тільки для себе, а й для рідної Батьківщини – України. За мужність і незламність духу Іван Франко назвав Лесю чи не „єдиним мужчино на всю „соборну Україну”.

На попередньому уроці ми з вами, діти, вже опрацювали відомості про безцінний, багатий та неповторний поетичний світ, життєвий і творчий подвиг Лесі Українки, опрацювали ідейно-художній зміст поезій „Ви щасливі, пречистії зорі”, „Хотіла б я піснею стати”. Які ж події виховували у письменниці велику, надлюдську силу волі, мужність?



Відповідь учениці:

Якось на Водохреще Леся разом з іншими дітьми пішла на річку Стир подивитися, як святять воду, промочила ноги й захворіла на туберкульоз кісток. Почалася затяжна багатолітня війна з невиліковною хворобою. Але Леся Українка, незважаючи ні на що, продовжувала боротися, жити. Самостійно вивчила мови – французьку, англійську, італійську, німецьку, польську та інші. Саме в останні 4 – 5 передсмертних років створила такі геніальні твори, як „Лісова пісня”, „Камінний господар”, „Оргія”, „Триптих”. Це була справжня донька України, яка сіяла в серцях людей зерна доброти, краси, мужності, волі.



Вчитель:

Так, діти, 30 років боротьби, 30 років страждань. Що ж надихало її гаряче, мужнє серце, допомагало бути непереможною? Чи потрібно було для цього – вміти любити життя?

На це запитання спробуємо дати відповідь, ознайомившись зі змістом вірша „Давня весна”, який був написаний поетесою під час тяжкої хвороби у 1894 році, у свої молоді 23 роки, коли по всій землі панувала весна.

Весна – найжаданіша пора у житті людини, її завжди зустрічали радісно й урочисто. Після довгої зимової холоднечі та негоди кожний прагне своїм серцем поспілкуватися з живою природою – власними очима побачити, як прокльовуються з-під землі ніжні списики зела, як прилітають птахи і лунають їх дружні співи. Що ж є весна для Лесі Українки? Весна для поетеси – це час відродження, приливу сил, енергії, прагнення боротьби, відчуття всім своїм єством народження чогось нового, справжнього, вічного, як саме життя.

Вашим домашнім завданням було вивчити вірш „Давня весна” напам’ять і навчитися його вдумливо й виразно читати. Прошу, будь ласка.

(Учні за бажанням читають вірш напам’ять)



1.Визначення теми, ідеї, основної думки твору. Діти обирають самостійно об’єкт дослідження.

Вчитель:

Дякую щиро за гарно прочитаний вірш. Щоб зрозуміти зміст твору, визначимо тему, ідею, основну думку, жанр поезії. Над цим завданням ви будете працювати індивідуально, обравши за власним бажанням об’єкт дослідження. Прошу, обирайте.

( Діти працюють над завданням 1- 2 хв)

2.Опрацювання композиції твору. Робота з текстом поезії. Фронтальна робота.

Вчитель:

Дякую, діти. А яка ж композиція твору? Назвіть експозицію (діти зачитують рядки з твору: „була весна весела, щедра, мила…”) Яке було ставлення Лесі Українки до весни?, зав’язку („а я лежала хвора й самотня…”) Який настрій мала поетеса, відчуваючи весь тягар невиліковної хвороби?), кульмінацію („Ні, не забула! У вікно до мене заглянули від яблуні гілки…”) Чи вміла Леся Українка боротися зі своєю хворобою?, розв’язка („Моя душа ніколи не забуде того дарунку, що весна дала”). За що героїня поезії вдячна весні? Чому називає її давньою?



Любов до чого найбільше надавали поетесі сили й мужності у боротьбі з хворобою?

(Учні відповідають: 1) „до природи рідної землі” і зачитують рядки („промінням грала, сипала квітки…”, „за нею вслід співучії пташки!”, „яблуні гілки”, „любий гай”); 2) любов до волі („про весняну волю заспівав”).



  1. Визначення художніх засобів, ритмомелодики(робота в групах – 2 групи)

Вчитель:

- Повторимо визначення художніх засобів, подивимось на екран.

Кожна група оберіть, будь ласка, які з художніх засобів ви будете досліджувати, а саме: І. група - метафори, порівняння; ІІ група – епітети й риторичні оклики. А ритмомелодику ви повинні були визначити вдома. Прошу.

(учні працюють 2 хв, а потім доповідають про знайдені

художні засоби і визначають віршований розмір поезії).

Вчитель:

Дякую, діти. А чи є в цьому творі художній засіб, який гостро протиставляє весні тяжкий тягар хвороби? І для чого поетеса обрала саме такий художній засіб?

(Діти знаходять антитезу і зачитують рядки: „Співало все, сміялось і бриніло, а я лежала хвора й самотна”)

Вчитель:

Назвіть, будь ласка, діти, які художні образи використовує поетеса?

(Діти відповідають)


  • весна;

  • природа;

  • гай;

  • квіти;

  • пташки;

  • сонце;

  • вільний вітер.


4. Творча робота (учні самостійно обирають картину до твору, 2 хв)

Вчитель:

Так, дякую діти. А щоб краще пізнати глибинну красу вірша, виконаємо творчі індивідуальні завдання, подивимось на копії картин сучасних Дніпропетровських художників („Вікно” (1982) Білополого Йосипа Авксентійовича, „Березень” Афанасьєва Володимира Ілліча, „Полудень” (1989) Кокіна Михайла Олександровича, „Яблука на снігу” (2003) Корнєєва Володимира Олександровича, „Лаура” (2000) Городянського Володимира Миколайовича, „Сонячне мереживо” (2004) Боровського Сергія Монідовича), і оберемо ті, які на вашу думку, найкраще розкривають зміст твору, мають спільні художні засоби для обох видів мистецтв: художнього слова й живопису. Прошу.

(Кожен учень обирає ту копію картини до твору, яка, на його думку, найбільше розкриває ідейне спрямування поезії, 2 хв; потім обирають спільну)

5.Індивідуальна робота. Учні аргументовано доводять свою думку. Робота з музичним класичним твором.

Вчитель:

Дякую, любі діти, за вашу змістовну і творчу роботу.

Всім вам відомо, що Леся Українка дуже любила класичну музику, сама була талановитим автором музичних творів, професійно грала на фортепіано, хоч через хворобу самотужки змушена була вчитися цьому мистецтву. Тож для того, щоб глибше зрозуміти твір і сформувати власне бачення творчого обличчя Лесі Українки, прослухаємо музичний твір всесвітньовідомого композитора Антоніо Вівальді „Alegro non Molto” (музичний компакт-диск. Шедеври світової класики. Антоніо Вівальді.- м. Київ, 2009. - № 10) і виконаємо творчі індивідуальні завдання. Треба знайти спільні ознаки цих творів і написати, що „я бачу, коли я читаю твір „Давня весна”; я чую…”, „я відчуваю…”

(Учні працюють 3 хв., потім діляться з оточуючими своїми думками, відчуттями, власним баченням духовного світу авторів – Лесі Українки, Антоніо Віваьді)



Вчитель:

Що ж спільного у всіх трьох видах мистецтва: слові, музиці, живописі? Що ж їх об’єднує? Накреслимо діаграму Вена і визначимо (діти визначають):




Стрімкий характер, боротьба, надія, мужність,

краса

природи, стійкість, любов до життя



6. Відповідь на проблемне питання, поставлене на початку уроку, складання опорної схеми.

Вчитель:

Виконавши ряд творчих завдань, скажіть, будь ласка, діти, якою була Леся Українка? Чи була вона сильною? Мужньою? Що їй надавало сили? Чи потрібно, щоб бути сильною людиною – вміти любити життя? А які ж треба мати якості, щоб навчитися жити? Чого вчить нас мужня, стійка, з люблячим життя серцем Леся Українка?

(Разом з дітьми складаємо опорну схему)
Я вмію любити життя, бо вмію цінувати…”


Сподіваюсь, дорогі діти, що сьогоднішній урок допоможе вам ще більше цінувати мужність, добро, рідну землю, навчить любити життя і від цього стати ще сильнішими.

ІУ. Рефлексивно-оцінювальний етап.



Вчитель:

Дякую, мої любі за вашу щирість, творчість. А зараз, будь ласка, візьміть анкети з запитаннями й тестами і проаналізуйте самостійно урок і власну діяльність, а потім на картках оцінювання виставте бали за свою роботу на уроці.

(Діти коментують свою роботу)

А зараз, будь ласка, продовжте речення „Я не хочу, щоб урок закінчувався тому, що…”



Домашнє завдання:

Усім обов’язково: читати й аналізувати твір „Давня казка”

На вибір:

  1. Підготувати запитання до Лесі Українки.

  2. Намалювати ілюстрації до твору, підібрати копії картин.

За бажанням:

Написати твір на тему: „Горить моє серце…” за улюбленим віршем Лесі Українки.
Каталог: uploads -> editor -> 1606 -> 247521 -> blog -> files
editor -> Методичні рекомендації щодо викладання української мови та літератури в навчальних закладах в 2016/2017н р
editor -> Тема. Олександр Олесь (О. Кандиба). Життя І творчість, світоглядні Переконання. Прагнення гармонії людини й природи, майстерність у відтворенні настрою І почуття в поезіях «З журбою радість обнялася»,
editor -> Па́уль Цела́н нім. Paul Celan; справжнє ім'я Пауль Анчель
editor -> Креативний підхід вчителя до підготовки уроків читання
editor -> Розділ 1 Загальні відомості
editor -> Урок №3 Тема. Гійом Аполлінер як чільна постать європейського авангарду
editor -> Тема. Шекспірівський театр. Трагедія «Гамлет»: її філософсько-етична проблематика. Особливості конфлікту, зображення світу у творі. Мета
files -> Методичні рекомендації Тематичний напрямок : особливості організації науково дослідницької роботи учнів в рамках Малої академії наук


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Українська література (8 клас) iconГіпермаркет Знань>>Українська література 10 клас
Українська література:«Життя І творчість Івана Карпенка-Карого – одного з корифеїв українського театру»
Українська література (8 клас) iconУрок № українська література 11 клас 27. 01. 2014
...
Українська література (8 клас) iconВчитель Лукашук Н. М. Українська література 11 клас
Суспільно-історичні умови розвитку української літератури ХХ ст., основні стильові напрями (модернізм, cоцреалізм, постмодернізм)....
Українська література (8 клас) icon10 клас Твори для вивчення Українська література
Українська література для профільного навчання учнів загальноосвітніх навчальних закладів
Українська література (8 клас) iconУкраїнська література 11 клас Українська література за межами України
...
Українська література (8 клас) iconУкраїнська література 1 – клас (профільний рівень) 140 годин на рік, години на тиждень
Українська література ХХ ст як новий етап в історії національної культури. Складні суспільно-історичні умови розвитку. Основні напрямки:...
Українська література (8 клас) iconУрок української літератури 11 клас Учитель І категорії
Тема. Українська література за межами України. Література в Західній Україні
Українська література (8 клас) iconКласифікатор з української літератури 11 клас Вчитель: Тавлуй Раїса Миколаївна Електронна адреса
Література. Українська література. Підручник для 10 класу загальноосвітніх навчальних закладів
Українська література (8 клас) iconПрограма для загальноосвітніх навчальних закладів. Рівень стандарту. Академічний рівень. Профільний рівень. К; 2010. 111с
Навчальний предмет. Українська література 11 клас. Розділ. Еміграційна література
Українська література (8 клас) iconУкраїнська література Рекомендована література для читання влітку 5 клас Міфи І легенди українців
Леонід Глібов. «Химерний маленький», «Що за птиця?», «Хто вона?», «Хто розмовляє?», «Хто сестра І брат?»


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка