Українські письменники дітям (експрес-подорож) МетаСкачати 69,27 Kb.
Дата конвертації04.08.2017
Розмір69,27 Kb.

Українські письменники дітям

(експрес-подорож)
Мета. Познайомити учнів початкових класів з творами українських письменників.

Обладнання. Портрети українських письменників, книжкова виставка, музичне оформлення, слайди, ілюстрації.

Вчитель. Сьогодні ми з вами поведемо розмову про письменників України, які писали для дітей. Одні писали більше для дітей і на все життя залишилися, як ми говоримо, дитячими письменниками, інші – менше.

В історії назавжди залишаються імена, які з гордістю вимовляє людство і шанує їх пам’ять. До них належить і ім’я великого українського поета Тараса Шевченка.Діалог учнів.

- Матусю, а правда, що небо на залізних стовпах тримається?

- Так, синочку, правда.

- А чому так багато зірок на небі?

- Це коли людина на світ приходить, Бог свічку запалює, і горить та свічка, поки людина не помре. А як помре, свічка гасне, зірочка падає. Бачив?

- Бачив, матусю, бачив… Матусечко, а чому зірочки ясні, великі, а інші ледь видно?

- Бо коли людина зла, заздрісна, скупа, її свічка ледь-ледь тліє. А коли добра, любить людей, робить їм добро, тоді свічечка такої людини світить ясно, і світло це далеко видно.

- Матусю, я буду добрим. Я хочу, щоб моя свічечка світила найясніше.

- Старайся мій хлопчику.

Бібліотекар. Діти, ви прослухали діалог матері і сина. Бачите, яким допитливим ріс хлопчик. Як ви думаєте про кого йшла мова? Так, правильно. Це про Тараса Григоровича Шевченка. А які його твори ви читали?

Молодці! Багато ви знаєте його віршів. У нашій бібліотеці можна прочитати такі книги про життя Тараса: С. Васильченко «Залізні стовпи», «В бур’янах»; А. Красницький «Дітям про Тараса Шевченка». У збірці «Молода Україна» ви прочитаєте не тільки про Тараса Шевченка, а й про інших видатних постатей України.Вчитель. До корифеїв української літератури,належить не тільки наш Кобзар Тарас, а й така видатна письменниця, як Олена Пчілка. Чули ви про таку?

А хто з вас знає її прізвище? Правильно. Це Ольга Петрівна Косач-Драгоманова. Ольгу, на Волині, де проживала сім’я Косачів, називали Оленою, а оскільки вона багато працювала, то чоловік, Петро Антонович, порівнював її з «пчілкою». Звідси відомий псевдонім «Олена Пчілка». Вона писала вірші, оповідання, казки, загадки, спотиканки, сміховинки та ігри для дітей.(Виступи дітей).

Бібліотекар. Діти, хто мені скаже,щ ім’ям якої видатної української письменниці пов’язане ім’я Олени Пчілки. (Ольги Петрівни Косач-Драгоманової).

Так, це Леся Українка. Її псевдонім теж має свою історію.

Передбачлива мати, відсилаючи вірші тринадцятирічної доньки Лариси Косач до друку в Галичину, підписувала їх псевдонімами «Леся Українка» (здрібніле ім’я Леся, бо дівчинка ще була малою, а «Українка» - значить дівчинка з України). Ось так, мати, Олена Пчілка поєднала назавжди долю Лесі з долею України.

Виступи дітей. Діти читають твори Олени Пчілки та Лесі Українки.

Бібліотекар. Допоможіть відгадати цю загадку.

Школяре, школяре, я твоя подруга.

Кращого ніколи ти не знайдеш друга

Ти мене пильнуєш – я тебе навчаю.

Я тебе навчаю та ще й забавляю.

Так, це книга. Ось таку цікаву загадку склала Марійка Підгірянка. А хто ж вона? Давайте послухаємо.Вчитель. 29 березня 1881 сім’я лісничого Омеляна Ленерти, яка проживала в с. Білі Ослави (тепер на Івано-Франківщині) раділа народженню дочки, її нарекли Марією. У сім’ї було 6 дітей.

Незаможному Ленерту не під силу було дати вищу освіту всім своїм дітям. Марійка закінчила двокласну школу, що на Косівщині.Учень. Марійка росла допитливою. В її діда по матері, священика Миколи Волошина була велика бібліотека. Читала Марійка Т. Шевченка, Ю. Федьковича, в оригіналі О. Пушкіна, Л. Толстого, Г. Гейне, Й. К. Шіллера, А. Міцкевича.

Учениця. Наполеглива гуцулка самотужки здобувала освіту. У Коломиї склала екстерном іспит за 8 класів, потім у Львові – також екстерном – за жіночу вчительську семінарію – і здобула фах вчителя.

Учень. Писати твори (а писала вона вірші, казки, п’єси, загадки) почала Марійка ще в юності. Тоді й обрала собі літературний псевдонім Марійка Підгірянка – в знак любові та пошани до рідного краю.

Найбільше творів «бабця-Капця» (так Марія Омелянівна сама себе називала) писала для внуків, складала віршики-задачки, загадки, казки, п’єси. Марійчині ж «Співаночки» цвітуть і нині.Бібліотекар. Перед вами, юні друзі, книжка «Учись маленький». До неї увійшла частинка тих творів, що ще раніше друкувалися на сторінках збірок Марійки Підгірянки «Безкінечні казочки» (1970р.), «Грай бджілко», «Школярики йдуть…» - в цій книзі друкуються вперше казка «Рожка Тихолодка» та п’єса «В чужому пір’ю».

А тепер відгадайте загадки Марійки Підгірянки.Чорне поле

Білий плуг оре,

Дощ – з губки – росить

Чи вам не досить?

(Класна дошка, крейда)

Ой, великий упертюх

Цей сіренький капловух.

Кличе «і – я» до ясел

Називається…

(Осел)

Ану, хто з дітей відгадає,

Що за звір ніг вісім має?

Снує з ниток тонкі сіті,

Щоб мушки з них ловити?

(Павук)

Залізна дорога,

Коник паровий.

Відгадайте, діти,

Хто це є такий?

(Паровоз на колії)

Вчитель. Діти, хто мені скаже яка різниця між народною та літературною казкою?

Так. Літературна казка це та, яка написана письменником, народна – складена народом. Зараз ви подивитесь, у виконанні учнів 4-А класу, уривок із літературної казки, яку написав Борис Грінченко «Сірко».Інсценізація казки.

Бібліотекар. Борис Грінченко у дитинстві був лагідним, з вразливою душею, любив усе живе. Одного разу хотів навіть погладити вовка, що якось забрався на хутір.

У п’ять років навчився читати та писати. Шестирічним хлопчиком складав вірші. Борис Грінченко теж був вчителем, як і Марійка Підгірянка. Він навчав дітей рідної мови.

Яких ще казкарів-письменників ви знаєте? Так! Іван Франко, Олена Пчілка, Марійка Підгірянка.

Вчитель. Крім казок українські письменники писали байки. Яких письменників-байкарів ви знаєте?

Руданський, Глібов…(Діти розповідають байки).

Мало кому відомо, що видатний байкар Леонід Глібов писав вірші і для дітей.Учень. Давно колись неподалік від Чернігова, проїжджав один чоловік. Зупинився і довго милувався чудовим краєвидом, що відкрився його очам. Забрався на зелену гору і перед ним постала широка долина, посеред якої срібною стрічкою простягнулася річечка Снов. Сумно посхиляли свої віти замріяні верби. Підперши рукою щоку, чоловік стояв у задумі і вдивлявся, як плине ріка. Чоловік поглядом обіймав цей мальовничий куточок, а уста шепотіли слова вірша.

Вчитель. Так народилася поезія «Журба», яка зачарувала композитора Миколу Лисенка. Він написав до неї музику – і пішла пісня в народ. Давно нема того чоловіка, та залишилася його безсмертна пісня, яку співають усі, хоч не завжди знають, що творець її був Леонід Глібов.

(Звучить пісня).

Бібліотекар. Гумористична література в різних її формах відома в Україні здавна. Згадаємо Котляревського, Гулака-Артемовського, Квітку-Основ’яненко, Боровиковського. Пізніше Руданського та Остапа Вишню, а для дітей писали Січовик, Павло Глазовий, Володимир Лучук та Грицько Бойко.

Хочеться детальніше зупинитися на творчості Грицька Бойка.

Про нього нам розповість учень…

Учень. Надворі пізній вечір. Тихо постукують колеса приміського поїзда. У кутку біля вікна примостився п’ятнадцятирічний юнак. На колінах у нього лежать шкільні підручники, а в руках олівець і аркуш паперу. Дорогою доводиться робити уроки. Треба добре вчитися, бо районна газета вже надрукувала його першого вірша, вірша Грицька Бойка.

Бібліотекар. У дитячій літературі не знайдеться напевне жанру, в якому б не працював Грицько Бойко: поеми, вірші, скоромовки, лічилки, загадки, п’єси-жарти, тобто все, що подобається таким чарівним жителям країни Дитинства.

Письменник видав близько 100 книжок для дітей.

А ще на слова поета створено понад 400 пісень, здебільшого для дітей. Збірник пісень на слова Г. Бойка «Соловейко» побачив світ у 1974 році.

Послухайте невеличку «Сміхологію» на слова гумористів у виконанні учнів нашої школи.(Виконуються гуморески С. Олійника, П. Глазового, Г. Бойка).

Бібліотекар. Прекрасним дитячим письменником-гумористом в українській літературі є Всеволод Нестайко. Він належить до покоління, чиє дитинство обірвала війна. У дитинстві Всеволод був хворобливою дитиною. Мати його вчителювала і не могла сидіти постійно біля нього. Для Всеволода дитинство – це самотність. Наперекір жахливим картинам почав вигадувати смішні історії.

Всеволод Нестайко опублікував перше своє оповідання «Шурка і Шурко». А через 10 років вийшла друком перша частина книги про тореадорів – «Пригоди Робінзона Кукурудзи». І, мабуть, молодий автор тоді й гадки не мав, що «Тореадори з Васюківки» матимуть попит і користуватимуться неабиякою популярністю, будуть культовим читанням усієї величезної країни. Трилогія про улюблених героїв перевидавалася безліч разів, її, як і інші книги, перекладено 20 мовами світу. А за 50 років у дитячій літературі письменник написав понад 30 книг, виданих загальним накладом кілька мільйонів примірників.

На веселих, дотепних, живих пригодах винахідливих друзів Яви і Павлуші, на книгах «В країні Сонячних Зайчиків», «Одиниця з обманом» і багато інших виросло не одно покоління українців.

П’ятдесят років у дитячій літературі…

Як би ви назвали такого письменника? Вірно, яскрава особистість, справжній Лицар своєї справи, класик дитячої літератури.

Любі друзі! Ось і закінчилася наша експрес-подорож по творчості українських письменників.До нових зустрічей!

Каталог: uploads -> editor
editor -> Тема. Адам Міцкевич. «Кримські сонети». Тл: сонет Мета
editor -> Методичні рекомендації щодо викладання української мови та літератури в навчальних закладах в 2016/2017н р
editor -> Тема. Олександр Олесь (О. Кандиба). Життя І творчість, світоглядні Переконання. Прагнення гармонії людини й природи, майстерність у відтворенні настрою І почуття в поезіях «З журбою радість обнялася»,
editor -> Па́уль Цела́н нім. Paul Celan; справжнє ім'я Пауль Анчель
editor -> Креативний підхід вчителя до підготовки уроків читання
editor -> Розділ 1 Загальні відомості
editor -> Урок №3 Тема. Гійом Аполлінер як чільна постать європейського авангарду
editor -> Тема. Шекспірівський театр. Трагедія «Гамлет»: її філософсько-етична проблематика. Особливості конфлікту, зображення світу у творі. Мета


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Українські письменники дітям (експрес-подорож) Мета iconСумські письменники – дітям Огляд дитячої літератури письменників Сумщини Суми 2011
Сумські письменники – дітям : огляд дитячої літератури письменників Сумщини / Сумська обл універс наук б-ка; уклад. О. К. Линник...
Українські письменники дітям (експрес-подорож) Мета iconВ. П. Пшонка «Експрес» – фабрика брехні
«Експрес» 08. 2012 №86 (6492) статтею «Підроблений патріарх-2» продовжила серію своїх вигаданих трилерів. Відразу ж в підзаголовку...
Українські письменники дітям (експрес-подорож) Мета iconУкраїнські дитячі письменники
Посібник з підготовки та проведення уроків читання та позакласного читання у початкових класах
Українські письменники дітям (експрес-подорож) Мета iconМета: розкрити учням значення творчості "празької школи" українських письменників у розвитку національного літературного процесу, ознайомити із доробком окремих письменників. Тип уроку
Празька школа українських письменників. Українські письменники в діаспорі, інтелектуальна лірика поетів «празької школи». Стисла...
Українські письменники дітям (експрес-подорож) Мета iconОсяяні творчістю Великого Кобзаря (Шевченко І українські письменники) Тематичний список літератури
Бернштейн М. Д. Франко І шевченко : Спостереження над шевченкознавчою спадщиною
Українські письменники дітям (експрес-подорож) Мета iconНавчальний посібник для вихованців гуртків позашкільних навчально-виховних закладів
Цей посібник допоможе дітям здійснити захоплюючу подорож у світ природи. Вони дізнаються багато цікавого про рослини
Українські письменники дітям (експрес-подорож) Мета iconВічний як народ
Це ім'я овіяне невмирущою славою І відоме всьому людству, святкуючи його 200-річчя від дня народження запрошуємо вас до подорожі...
Українські письменники дітям (експрес-подорож) Мета iconУрок з позакласного читання для учнів 5 класу "сучасні письменники для дітей"
Ляля разом із своїми друзями вирішує розгадати таємницю старовинної скриньки І дивних створінь–химериків. Задля цього вони вирушають...
Українські письменники дітям (експрес-подорож) Мета iconЛеонід Полтава Чи зійде завтра сонце Повість з недалекого майбутнього
Герберта Уеллса пригодницький жанр став на ґрунт фанта­стики. Письменники спирались на новітні чудеса техніки І писали сміливо задумані...
Українські письменники дітям (експрес-подорож) Мета iconУкраїнські письменники в діаспорі
Маланюком, Олегом Ольжичем та Оленою Телігою представниками «празької школи»; формувати навики самостійної роботи з науковою літературою,...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка