Українські сторінки біографії АхматовоїСкачати 71,61 Kb.
Дата конвертації25.04.2018
Розмір71,61 Kb.

Українські сторінки біографії Ахматової

Учитель:


5 березня 1966 року пішла з життя поетеса срібного століття Анна Ахматова. Останні її слова були: «Повітря, Повітря». Вона померла у підмосковному санаторії. У цьому році виповнилося б 50 років, як її уже нема. Але її поезія живе, її ми вивчаємо у шкільному курсі зарубіжної літератури. Тож наша літературно-музична композиція присвячена пам’яті поетеси «срібного століття» Анні Ахматовій.

Вірш «Вона так віддано писала» (Грищак М.)

Вона так віддано писала

І залишила нам скарби.

Просила нас і закликала:

«Життя понад усе люби!»

Її вірші дарують щастя.

Вчать нас любити кожну мить,

Розпалюють в душі багаття,

Що і під зливою горить.

Як швидко проминає час…

Вона заповідала нам любити…

Я знаю. Її твори серед нас

Ще дуже довго будуть жити.

Ведучий:

24 червня 1889 року в передмісті Одеси Великий фонтан. Народилася дівчинка Аня. Батько її був Андрій Антонович Горенко, в той час був інженером-механіком флоту. Мати, Інна Еразмівна із дворян (Стогови) після смерті першого чоловіка вийшла заміж за А. Горенка. Це була жінка великої доброти витримки і терпіння. Дітей в сім’ї Горенко було 5: три сестри і два брати. Обох сестер забрав туберкульоз. Хворіла туберкульозом і анна в 1915-1916, а потім в 1920р.

(пісня «Одесса-жемчужина у моря») Танець.

Ведуча:


Коли Анні було 1 рік сім’я переїхала в Царське село (під Леніноградом). Тут Анна почала навчатися в гімназії і прожила і Царському Селі до 16 років.

Майже кожний рік сім’я виїжджала в Крим на дачу поблизу Херсона, під Севастополем проводила чудові дні. Багато спогадів про чудовий південь в її книзі «Вечір» та в поемі «У самого моря».

Ведучий:

У Києві п’ятирічна Аня гуляла в парку з ненею і знайшла булавку у вигляді ліри. Вона підбігла до неї в показала. І тут же її няня запропонувала «Аня, ти станеш поетом». Який тоді був Київ.

З’явились перші трамваї, перші телефони, у кафе загорілося світло. Всю зиму 1894-1895 років сім’я Ахматової прожила в готелі «Національ».

Пісня «Києве мій»

Сценка (У парку Києва)

Ведуча:


1906 рік. Анна знову у Києві, поселилась (6) (у своєї кузини) там і закінчила фундуклеовську жіночу гімназію, а потім поступила на юридичний відділ Вищих жіночих курсів. Вона старанно працювала над віршами, хоча перші учнівські вірші її до нас не дійшли.

Сім’я Ахматових було чужа до літератури. Частина віршів збірки «Вечір» уже була написана у Києві. Батько, дізнавшись про літературну діяльність дочки, заборонив їй друкуватись під своїм прізвищем. І Анна взяла літературний псевдонім, взятий поетесою прізвища її прабабки (татарського роду) зі сторони матері. Так стала Анна Горенко - Анною Ахматовою.

Вірш (1909-1911). Песенка (Костюченко Катя)

Я на солнечном восходе

Про любов пою

На коленях в огороде

Лебеду помо…..

Ведучий:

1909 рік. Осінь. Поїзд прибуває із Варшави, в ньому іде Микола Гумільов, їде до своєї коханої Анни. Тричі він просив руки Анни, але вона все відмовляла. А 26 листопада 1909 року вечірня прогулянка по Києву Анни в Гумільова. Вони заходять в кафе. Звучить романс «Гори, гори моя звезла». Гумільова запропонував Анні одружились і вона згодилась.

Ведуча:


1910 року. Восени. м. Київ. 50 тисяч зібралось людей, щоб побачити, як злетить аероплан Уточкіна, а Анна з Миколою Гумільовим їхали вінчатися, було лише 2 свідків. В сім’ї Гумільових говорили, що цей брак буде недовгим.

Якраз злетів перший аероплан, а із церкви вони вийшли уже чоловіком в дружиною, Анна глянула в небо і побачила аероплан, який був у небі Зразу ж після весілля поїздка і Париж на місяць, після чого Анна жила в Царському сільському будинку Гумільових.

Ведучий:

1911 рік. Анна провела в Парижі.

1912 рік. Мандрувала по Швейцарії і Італії. В цьому році ж році народився у неї син Лев. (який пізніше стане професором методичних наук).

Ведуча:


1914 рік. Коли в 1914 році Анна приїхала в Київ уже йшла війна. Перша світова війна. Переповнені госпіталі. Плакати із закликами іти санітарами. Не вистачало санітарів, було уже багато поранених. Просили всіх, хто може допомогти.

Ведучий:

Як ми уже пересвідчились у біографії Анни Ахматової є Одеські, Євпаторійські,севастопольські сторінки. Але найвизначнішим «ахматівським містом України був Київ». Тут проживала рідна сестра її матері, і сім’я Горенків часто переїздила до родичів на гостини. Ще у ранньому віці Анна полюбила величні споруди Софіївського собору, Печерської Лаври, Андріївської церкви. Перебуваючи у Києві у 1914 році, вона Києву присвятили такі рядки.

Давній Київ ніби вимер,

Дивний мій приїзд,

Над Рікою Володимир

Чорний хрест підніс…

Серед саду темнокорі

Липи й осокір

І до Бога світять вгорі

Діаманти зір.

Шлях високий, шлях офіри

Тут закінчу я, -

Де лиш ти, мені довіри,

І любов моя.

Ведуча:

Саме в Києві Анна Ахматова відчула себе поетом. У Київський період поетесою було написано багато віршів, деякі з них увійшли в її першу книгу «Вечір». 1914 рік – це був останній рік, коли Анна буде в Києві.

Ведучий:


1921 рік розстріляли Миколу Гумільова, чоловіка Анни Ахматової, якого звинуватили у контрреволюційній змові, а пізніше зазнав переслідувань її син єдиний.

Ведуча:

1917 рік. Революція 1917 року принесла Ахматовій злидні втрати і смерть близьких. Більшість її знайомих емігрували, а ті, які залишились – рано чи пізно поповнили список жертв більшовицького терору: розстріляли Миколу Гумільова, помер Олександр блок. Та Анна Андріївна залишається на Батьківщині.

Вірш.


Ні, не під чужинним небозводом

Вирієм я тішила судьбу –

Я тоді була з моїм народом

Там, де мій народ на лихо буї.

Ведучий:

У 20-х роках вона пише низку патріотичних віршів, у яких відкрито заявляє про своє бажання бути разом зі своїм народом, зі своєю вітчизною. Але нова влада вважає її поезію «……» і твори Ахматової перестають друкувати.

30-ті роки приносять із собою арешти, вироки, заслання. У тюрмі опинився син Лев.

Трагічний образ цього часу відображено у поемі «Реквієм» (1935-1940), (1935 рік – арешт другого чоловіка)

Ведуча:

«Пролог» (Інсценівка)

«У страхітливі роки …… я простояла 17 місяців у в’язничних чергах у Ленінграді. Одного раз хтось, звісно, ніколи в житті не чула мого імені, отямилась від заціпеніння, що ним усі ми були скуті, і запитала мене на вухо (там усі розмовляли поіменні).


  • А це Ви можете описати?

  • І я сказала:

  • - Можу!

  • Тоді щось схоже на усмішку промайнуло на тому, що колись було її обличчям:

P.S. У 1935 році було заарештовано другого чоловіка Ахматової, мистецтвознавця, що спеціалізувався на європейському модерні, Миколу Пуніна та сина Анни Андріївни Льва Гумільова. Після звернення Ахматової до Сталіна вони були звільненні. Але в 1938 році знову сина було заарештовано. Рік тривало слідство, а після вироку на нього чекало 5 років таборів.

Саме тоді в Анни Андріївни виникає задум увіковічнити пам'ять про страждання сина та інших жертв репресії.

Ведучий:

Тема «Реквієму» - трагедія народу в період тоталітарної системи. В особистій трагедії Ахматова показує трагедію всього народу, страшну правду життя.

Слово «Реквієм» означає «спокій».

У музичному мистецтві найбільш відомим є «Реквієм» Моцарта. Саме у Моцарта А. Ахматова і запозичила назву.

Звучить «Реквієм Моцарта».

Вірш.


У такому горі никнуть гори

Кам’яніє ….. ріки.

Ведуча:

Мати – найбільша страдниця на землі. Про це йдеться і в поемі Анни Ахматової, і в молитві Ісуса Христа.

Гріховний світ вирує неспроста

Підступний демон, що керує нами.

Ведучий:

1941 рік. Друга світова війна. Житло Ахматової на Фонтанці було розрушено німецькою бомбою. Їй прийшлося жити у друзів. Скоро поетесу на літаку переправили, без особливого бажання в Москву, а потім евакуювали в Ташкент. У 1942 році захворіла на ……

Коли їй було уже за 50, її творча праця в середній Азії розгорілась з надзвичайною інтенсивністю.

Ведуча:

Під час Другої світової війни Анна Ахматова пише цикл «Вітер війни» (1941-1942 рр), куди увійшли відомі вірші «клятва» (1941 р) і «Мужність» (1941 р.), що стали символом непокори і безстрашності.

Ведучий:

Протягом першого повоєнного року Анна Ахматова написала понад двадцять віршів,багато і успішно виступала у Москві та Ленінграді.

Та у 1946 році у її житті розпочалося тривала чорна смуга. У центральній пресі була опублікована постанова партії, в якій творчість Анни Андріївни та Миколи Защенка була оголошена антирадянською. У 1949 році вже як сина антирадянської поетеси вкотре заарештовано Льва Гумільова. Страшний удар для матері, жінки і поета. Під час вимушеного мовчання Ахматова досліджує життя і творчість О. Пушкіна, багато перекладає. Вона переклала збірку віршів Івана Франка «Зів’яле листя».

Ведуча:

Анна Ахматова, українка за походженням, народилася в Україні в на все життя зберегла до неї ніжну любов.

Закінчуючи розповідь про себе в автобіографії, Анна Андріївна писала:

«Я не переставала писати вірші. Для мене в них – мій зв'язок з часом, з новим життям мого народу. Коли я писала їх, я жила тими ритмами, що звучали у героїчній історії моєї країни. Я щаслива, що жила в ті роки і була свідком подій, яким немає рівних».

Ведучий:

Ще у жовтні 1965 року Анна Ахматова підписувала елегантні томики поезій своїм друзям, а вже через місяць – четвертий інфаркт вклав її у лікарняне ліжко. Ахматова так і не одужала. Вона померла на 77 році життя і була похоронена в Комарові, під Ленінградом, де в післявоєнні роки вона літом користувалась дачним будиночком.Це про Анну Ахматову, яка 50 років тому 5 березня 1966 року помирала у під московському санаторії. Останні слова її були «Повітря, повітря» Померла, але залишила нам чудові вірші. Сьогодні в знак пам’яті про неї ми будемо читати і згадаємо її життєвий та творчий шлях.
Каталог: Files -> downloads
downloads -> «Це склад книжок» так скептик говорив, «Це храм душі» естет йому відмовив, Тут джерело всіх радощів земних, І їх дарують нам без цінним словом…»
downloads -> Для вчителів зарубіжної літератури
downloads -> Методичні рекомендації щодо викладання світової літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2013-2014 навчальному році // Зарубіжна літератури в школах України. 2013. №7-8
downloads -> Талант людини це божий дар
downloads -> Василь Стус постать,що єднає
downloads -> Антон павлович чехов
downloads -> Остап Вишня. Трагічна доля українського гумориста. Моя автобіографія
downloads -> Урок 1 т ема. Вступ. Роль художньої літератури у формуванні життєвих цінностей людини


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Українські сторінки біографії Ахматової icon"Життєвий і творчий шлях Анни Ахматової. Пізня поезія Ахматової "Реквієм"
Розробка уроку на тему:”Життєвий І творчий шлях Анни Ахматової. Пізня поезія Ахматової “Реквієм”
Українські сторінки біографії Ахматової iconУрок-роздум після знайомства з інтимною лірикою Анни Ахматової та Ліни Костенко
Познайомити учнів з особистістю та особливостями творчості А. Ахматової; навчати опрацьовувати літературно-критичні дослідження
Українські сторінки біографії Ахматової iconТема : Анна Ахматова. Розвиток засад акмеїзму в поезії А. Ахматової. Творчість Ахматової яскраве явище жіночої поезії ХХ століття. "Поезія втрат "ранньої Ахматової, її художні особливості
Тема: Анна Ахматова. Розвиток засад акмеїзму в поезії А. Ахматової. Творчість Ахматової – яскраве явище жіночої поезії ХХ століття....
Українські сторінки біографії Ахматової iconУрок-занурення в творчість Б. Л. Пастернака. Щоби навік твоя свіча в мені горіла. Життя І творчість Б. Л. Пастернака
Сьогодні ми продовжуємо нашу подорож поезією «срібного століття». Перегорнуті сторінки життя І творчості О. Блока, А. Ахматової,...
Українські сторінки біографії Ахматової iconЗнати Знати
Знати важливі сторінки біографії Василя Симоненка, давати загальну характеристику його поетичної творчості
Українські сторінки біографії Ахматової iconСценарій літературного вечора «в то время я гостила на земле…» До 125-річчя з народження Анни Ахматової Мета
Мета: відзначити річницю з дня народження Анни Ахматової, розповісти молодому поколінню про біографію поетеси, акцентуючи увагу на...
Українські сторінки біографії Ахматової iconУрок інтерв’ю Тема. Творчість Анни Ахматової яскраве явище жіночої поезії ХХ століття
Ахматової, розглянути художні особливості ранньої лірики, поглибити знання про акмеїзм, визначити особливості жіночої лірики, розвивати...
Українські сторінки біографії Ахматової iconТворчість Олександра Олеся. Володимир Винниченко. Новела
Опрацювати сторінки підручника (289-295), скласти хронологічну таблицю до біографії Олександра Олеся
Українські сторінки біографії Ахматової iconЮрій Мицик Кобзар І Придніпров'я
Тараса Григоровича Шевченка золотими літерами вписане в історію не тільки української, а й світової літератури. Є в біографії Кобзаря...
Українські сторінки біографії Ахматової iconС. О. Єфремов: сторінки біографії
Первiсне прiзвище "Охрiменки" було перелицьоване на "Єфремових" уже в XIX столiттi: в духовних школах була тодi звичка (про неï згадує...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка