Управління культури, національностей та релігій Миколаївської обласної державної адміністрації Обласна універсальна наукова бібліотека ім. О. Гмирьова аналітична довідка МиколаївСкачати 314.88 Kb.
Дата конвертації31.03.2018
Розмір314.88 Kb.


Управління культури, національностей та релігій

Миколаївської обласної державної адміністрації

Обласна універсальна наукова бібліотека ім. О. Гмирьова

аналітична довідкаМиколаїв

2013

Аналіз діяльності бібліотек Миколаївської області за 2012 рік : аналіт. довідка / склад. Т. Вірьовка ; ред.: Т. Астапенко, Л. Голубенко ; Миколаїв. обл. універс. наук. б-ка ім. О. Гмирьова – Миколаїв, 2013. – 22 с.


Вступ

У 2012 р. бібліотечна громадськість взяла участь в обговоренні проекту Концепції гуманітарного розвитку України на період до 2020 р. Вплив на розвиток бібліотечної справи мали прийняті районні програми розвитку бібліотек та нова комплексна соціальна «Програма розвитку бібліотек у Жовтневому районі на 2012–2015 рр.», соціокультурні бібліотечні проекти та програми у Єланецькій та Миколаївській ЦБС.

Пріоритетними напрямками роботи публічних бібліотек Миколаївщини у 2012 р. були такі:

- підтримання іміджу бібліотечних закладів серед місцевих громад як соціокультурних та комунікативних центрів;

- співпраця з органами місцевого самоврядування, депутатами різних рівнів, розширення кола друзів бібліотеки;

- реалізація проектів, у тому числі проекту «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернет» (у рамках програми «Бібліоміст»);

- удосконалення інформаційного сервісу на основі розвитку комп'ютерних технологій;

- науково-методичне забезпечення функціонування бібліотечної мережі та бібліотечного обслуговування, впровадження найбільш ефективних форм і методів роботи.

Бібліотеками області здійснювалася робота щодо удосконалення умов обслуговування відвідувачів, створення бібліотечного комфорту, формування інформаційних тематичних зон та ін.
Організація бібліотечного обслуговування населення

Згідно з державною статистичною звітністю, кількість закладів, що входять до бібліотечної мережі області, збільшилася на три одиниці та нараховує 504 бібліотеки: 3 обласні, 402 сільські, 59 міських, 22 центральні для дорослих, 18 районних для дітей. У 2012 р. відкрито дві сільські бібліотеки-філії у Жовтневій (Зеленогаївська та Квітнева) та одна в Очаківській (Рівненська) ЦБС, пункти видачі у с. Шевченкове та с. Зоря (Жовтневий район), продовжили роботу мобільні «Пляжні бібліотеки» у с. Коблеве та Рибаківка (Березанський район) та ін.

У звітному році рішенням районної сесії затверджено новий статут Жовтневої ЦБС (КУ «Централізована бібліотечна система»), яку виведено із підпорядкування районного відділу культури і туризму та підпорядковано райдержадміністрації.

У 2012 р. кількість зареєстрованих користувачів по області у порівнянні з 2011 р. збільшилася на 4246 чол. Збільшення відбулося за рахунок бібліотек, що функціонують у п’яти містах області – Миколаєві, Вознесенську, Очакові, Первомайську, Южноукраїнську. У рамках реалізації програми «Бібліоміст», не відбулося очікуваного збільшення кількості читачів у районних ЦБС: 50% з них мають зменшення кількості читачів, інші 50% – несуттєве збільшення, за винятком Жовтневої ЦБС (кількість користувачів збільшилася на 1608 чол.). У звітному році до обслуговування в Єланецькій ЦБ залучені жителі віддалених вулиць районного центру, мешканці гуртожитку аграрного ліцею (молодь із малозабезпечених та багатодітних сімей).

Відповідно відбулися незначні зміни у показниках навантаження на бібліотечних працівників. У середньому по області один бібліотекар обслуговує 475 читачів (у 2011 р. – 479 читачів). Цей показник коливається від 317 чол. в Єланецькій ЦБС до 665 чол. у Жовтневій ЦБС.

Усього у 2012 р. бібліотеки області надали послуги 488011 жителям області. По області кількість відвідувань бібліотек збільшилася на 153 тис. од., а відвідуваність масових заходів залишилася сталою. По районних ЦБС відвідуваність зменшилася на 24 тис. од., відвідуваність масових заходів – на 11 тис. од.


Інформаційні ресурси бібліотек

Сукупний бібліотечний фонд області на традиційних та електронних носіях інформації на 01.01.2013 р. складає 8 157 366 прим. видань (по ЦБС – 6 004 243 прим.). За звітний рік фонд зменшився на 235 тис. прим. Загалом у 13 ЦБС бібліотечні фонди збільшилися несуттєво. Найбільший показник оновленості фондів у Доманівській (на 4661 прим.), Новобузькій (2003 прим.) і Жовтневій (1820 прим.) ЦБС.

Порівняно з 2011 р. обсяг коштів з місцевих бюджетів, виділений на комплектування районних ЦБС, у 2012 р. зменшився на 45 тис. грн та склав 285 тис. грн. Сума виділених коштів на передплату періодичних видань склала 217 тис. грн, що на 42 тис. грн більше, ніж у 2011 р., а сума виділених коштів на придбання книжкової продукції склала 68 тис. грн, що на 82 тис. грн менше, ніж у 2011 р.

Фінансові кошти, отримані районними ЦБС з місцевого бюджету на поповнення фондів, розподілилися таким чином: до 10 тис. грн отримали Братська, Вознесенська, Врадіївська, Єланецька, Казанківська та Очаківська ЦБС, до 20 тис. грн – Арбузинська, Баштанська, Веселинівська, Доманівська, Кривоозерська, Новобузька, Новоодеська та Снігурівська ЦБС, до 30 тис. грн – Березанська і Березнегуватська, більше 30 тис. грн – Жовтнева та Первомайська ЦБС.

У 2011 р. не виділялися кошти на формування фондів чотирьом ЦБС: Арбузинській, Березанській, Врадіївській та Очаківській. У 2012 р. найбільш складним був стан справ у Миколаївській ЦБС, якій узагалі не виділялися бюджетні кошти на комплектування фондів. Питання поповнення бібліотечних фондів ЦБС вирішила завдяки сприянню голови райдержадміністрації Ю. В. Серебрякова і народного депутата України В. Л. Наконечного та отримала з фонду Національної парламентської бібліотеки України і Президентського фонду Леоніда Кучми «Україна» 3 тис. прим. видань.

У 2012 р. успішно вирішувалися питання передплати періодичних видань. Якщо у 2011 р. передплата періодичних видань здійснювалася у більшості районів за рахунок спонсорських коштів (94 тис. грн), то у 2012 р. ЦБС залучено 217 тис. грн бюджетних коштів та 82 тис. грн спонсорських коштів. На передплату періодичних видань найбільшу кількість коштів з бюджету залучила Первомайська – 56 тис. грн. Спонсорських коштів найбільше залучили Березанська ЦБС – 14 тис. грн та Братська – 12 тис. грн. Бібліотекарями Єланецької ЦБС передплачено 47 газет і журналів на суму більше 2 тис. грн.

Усього протягом 2012 р. з фондів бібліотек області вилучено на 75 тис. видань більше, ніж у 2011 р., що склало 361 тис. прим. (по районних ЦБС 82 тис. прим.). Значна кількість вибуття у Жовтневій (17 тис. прим.) та Березанській (14 тис. прим.) ЦБС.

Середня книгозабезпеченість бібліотек області із 17 прим. видань у 2011 р. зменшилася до 16,7 прим. видань на одного читача. Середня книгозабезпеченість жителів області залишається сталою та складає 7 прим. на одного жителя.

У 2012 р. читачам мережі публічних бібліотек було видано близько 9 млн 505 тис. документів, що на 76 тис. менше, ніж у 2011 р. Зменшення книговидачі мають 50% ЦБС: Очаківська (на 58 тис. прим.), Вознесенська (на 24 тис. прим.) й Арбузинська (на 22 тис. прим.) ЦБС. Це пояснюється декількома причинами, але основна – переведення працівників на неповний робочий день. Позитивна динаміка книговидачі спостерігалася у 10 ЦБС.

Середньорайонний показник читаності залишається незмінним та у 2012 р. склав 19 прим. Обертаність бібліотечних фондів залишилася сталою та у середньому по ЦБС складає 1,4. Середньообласний показник навантаження по документовидачі зменшився майже на 180 од. та складає 9256 прим. і в п’яти ЦБС (Новоодеській, Жовтневій, Новобузькій, Баштанській, Первомайській) він вищий від середньообласного.

З метою поповнення бібліотечних фондів Єланецька ЦБС за підтримки керівників райдержадміністрації провела акцію «Періодика для громади» та отримала від сільських рад 5,5 тис. грн на передплату періодичних видань, а за результатами акції «Бібліотеці – електронні ресурси!» до фондів ЦБС надійшло більше 300 од. DVD та CD дисків. У ході акцій «Подаруй бібліотеці книгу» до Новоодеської ЦБС надійшло 1,3 тис. прим. книг, «Улюбленій книзі – друге життя» до Березнегуватської ЦБС надійшло близько 500 прим. видань, «Купи книгу та подаруй її бібліотеці» до Казанківської ЦБС надійшло 198 прим. Більше двох десятків сучасних видань було подаровано Трикратській бібліотеці-філії (Вознесенська ЦБС) головою обласної державної адміністрації М.П. Кругловим та головою обласної ради І.С. Дятловим.
Формула успіху

Проектна діяльність

У 2012 р. продовжувалася реалізація проекту програми «Бібліоміст» бібліотек-переможниць І та ІІ раундів конкурсу проектів «Організація бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернет» та розпочато роботу Центрів вільного доступу до Інтернет у бібліотек-переможниць ІІІ раунду: ЦБС для дітей м. Миколаєва, КЗ «Бібліотечна мережа м. Вознесенська», Арбузинської, Березанської, Веселинівської, Врадіївської, Доманівської, Кривоозерської ЦБС – усього 8 ЦБС (39 бібліотек, у т. ч. 5 ЦБ, 6 міських та районних бібліотек для дітей, 28 бібліотек-філій). Протягом року ЦБС області активно брали участь у конкурсі проектів «Співпраця бібліотек з місцевими громадами». Переможцями стали Арбузинська РДБ з проектом «Ігрова Галактика» та Баштанська ЦБС з проектом  «ЄВРО–2012: футбольний бум в бібліотеці».

Баштанська, Вознесенська, Доманівська ЦБС – переможниці проекту «Поповнення фондів сільських бібліотек та активізація їх культурно-просвітницької роботи з дітьми та молоддю» у рамках Антикризової гуманітарної програми Міжнародного фонду «Відродження». У конкурсі соціальних проектів компанії «РУСАЛ» здобули перемогу бібліотеки Жовтневої ЦБС (Бармашівська сільська бібліотека-філія – проект «Запали свою зірку», Галицинівська сільська бібліотека-філія – проект «В епіцентрі Євро–2012», Українківська сільська бібліотека-філія – проект «Українківські волонтери»).
Професійні та читацькі конкурси

Бібліотеки області докладають чимало зусиль для того, щоб інтенсивно розвиватися, зростати професійно та заявляти про себе громадськості. У конкурсі, проведеному за ініціативою УБА, на краще оформлення Пункту доступу громадян до офіційної інформації І місце посіла Первомайська ЦБ. У Всеукраїнському конкурсі «Бібліотека року – 2012» ІІІ місце отримала Арбузинська РДБ. Важливими стали участь та перемога на конкурсній основі у всеукраїнських професійних заходах: «Ярмарку інноваційних бібліотечних послуг та електронного врядування» у Національному центрі ділового та культурного співробітництва «Український дім» (м. Київ) із проектом «Наркоманію подолаємо разом» та у Літній школі бібліотекарів «Адвокація – бібліотеки на шляху змін» (Вознесенська ЦБС), у тренінгах «Розробка ефективних відео» (Новобузька ЦБС) та «Інноваційні бібліотечні послуги та бібліотека 2.0. Ефективні презентації та навички публічних виступів» (Первомайська ЦБС). Результативно проведено на районному рівні професійні конкурси у Баштанській та Жовтневій ЦБС.

Слід відзначити активну професійну та громадську позицію бібліотекаря Арбузинської ЦБС (Новогригорівська бібліотека-філія), який взяв участь у конкурсі бібліотечного відео «Бібліо Кіно Фест: Кадри вирішують все» та став організатором конкурсу гумористичних мініатюр «Василя Купала». Читач бібліотеки-філії посів І місце у всеукраїнському конкурсі «Урок казки» з проектом «Свято дитячих мрій».

Розвиток комп’ютерних технологій

Бібліотеки області впроваджують нові інформаційні технології, що є невід’ємною частиною надання бібліотечно-інформаційних послуг, змінюють бібліотечний сервіс для жителів громади та формують позитивний імідж.

Комп’ютерний парк області налічує 719 од. техніки (у 2011 р. – 571 од.), по всіх ЦБС – 618 (у 2011 р. – 470), у т. ч. по районних ЦБС – 351 (у 2011 р. – 262). Істотне збільшення кількості ПК відбулося у Кривоозерській (15 од.), Врадіївській (13 од.) та Доманівській (11 од.) ЦБС. До послуг відвідувачів – 610 автоматизованих робочих місць, з них 319 – у районних ЦБС. По області кількість копіювально-розмножувальної техніки збільшилася до 467 од.

В області відкрито 39 нових Центрів вільного доступу до Інтернет у рамках реалізації програми «Бібліоміст», З метою інформування жителів громади про нові інформаційні послуги у ряді ЦБС волонтерами сільських бібліотек-філій ЦБС проведено акцію «Реклама у поштову скриньку», презентації Центрів вільного доступу до мережі Інтернет для жителів різних вікових категорій.

В області 71 сільська бібліотека-філія забезпечує функціонування 144 комп’ютерів, у т. ч. 61 комп’ютер з доступом до Інтернет. Серед районних ЦБС лідерами за кількістю сільських бібліотек-філій, що мають обладнані автоматизовані місця для користувачів, є Жовтнева (20 програмних комплексів) та Березанська (15) ЦБС.

Протягом року всі районні ЦБС розробили Web-сайти бібліотек. Сім районних ЦБС створили іміджеві та три ЦБС – тематичні відеоролики: «Українські вечорниці», «Футбол Live» (Баштанська ЦБС), «Моя бібліотека – найкраща» (Березанська ЦБС), «Бібліотека в твоєму житті» (Миколаївська ЦБС) та розмістили їх у соціальних мережах YouTube та Facebook.

Інформаційні технології дозволили значно урізноманітнити обслуговування відвідувачів Центрів вільного доступу до Інтернет, вивести на інший якісний рівень надання інформації. Первомайська сільська бібліотека-філія (Жовтнева ЦБС) реєструвала вкладників Ощадбанку України, Кам’яномостівська бібліотека-філія (Первомайська ЦБС) провела скайп-конференцію для домогосподарок з різних сіл та міст регіону, Баштанською ЦБ у ході засідання клубу «Роксолана» проведено скайп-спілкування зі знаним краєзнавцем одного із сіл району. У Центрі вільного доступу до Інтернет Новоодеської ЦБ проведено інтелектуальну гру «Що? Де? Коли?» у форматі одночасної гри команд з міст Миколаєва, Нової Одеси та смт Криве Озеро. Тематика засідань читацьких об’єднань Вознесенської ЦБ була спрямована на допомогу професійному навчанню: для учнів професійного ліцею проведено презентацію віртуального журналу «ІМІДЖ-АРТ».

Сформувалися нові запити та відповідно до них нові інформаційні послуги: тематичні Інтернет-підбірки для користувачів запроваджено у роботу Центрів вільного доступу до Інтернет у Снігурівській ЦБ. Бібліотекарі ведуть пошук інформації та надають її відвідувачам в електронному або друкованому вигляді. Серед нових бібліотечних послуг Кривоозерської ЦБС – мобільний консультативний пункт у режимі ІР-телефонії.

Центри вільного доступу до Інтернет спрямовували свою роботу на освоєння навичок комп’ютерної обізнаності різних категорій відвідувачів. Вознесенська, Єланецька та Новоодеська ЦБ спрямовували свою діяльність на освоєння навичок комп’ютерної обізнаності працівниками систем. Провели тренінги для користувачів з обмеженими можливостями «Шлях до Інтернет», семінари «Вчимося писати проекти», «Корисні ресурси на допомогу громадськості» Березнегуватська, Жовтнева та Новоодеська ЦБС.
Маркетингові розвідки

Київським інститутом соціології проведено моніторинг діяльності Центру вільного доступу до Інтернет Новоодеської ЦБ. У ході дослідження представники громади міста висловити свої думки щодо якості роботи Центру, а також побажання щодо перспектив його функціонування по закінченні терміну дії проекту.

Методичними центрами ЦБС забезпечено участь бібліотек у всеукраїнському дослідженні «Вивчення стану забезпечення сільського населення України публічними бібліотеками», обласних дослідженнях «Вивчення стану поінформованості громади про інформаційно-бібліотечні послуги: якість роботи Центрів вільного доступу до Інтернет», «Історії бібліотек Миколаївської області» та регіональних вивченнях складу користувачів, кращої прочитаної книги, роботи Інтернет-центрів тощо.

У роботі ряду ЦБС з року в рік повторюється тематика досліджень, не практикується поновлення анкет і тому, практично незмінними є результати вивчення. Разом із цим є приклади творчого підходу до організації та проведення досліджень. Так, за результатами вивчення «Інтернет-центр: удосконалюємо бібліотечний сервіс» (Єланецька ЦБС) обладнано нову зону відпочинку у ЦБ. Розвідка «Електронні ресурси та друкована книга» була спрямована на вивчення ставлення користувачів до електронних носіїв інформації. За результатами соціологічної розвідки поповнення медіатеки ЦБС визнано одним з першочергових завдань.

Доманівською ЦБ проведено опитування «Сучасна українська проза». Вивчення показало, що найцікавішими для широкого кола читачів є твори «Солодка Даруся» та «Щоденник страченої» М. Матіоc, «Амулет Паскаля» та «Ґудзик» І. Роздобудько, «Мати все» і «Райцентр» Люко Дашвар. Користувачі Арбузинської ЦБС визначили «Кращий журнал року». Вивчення показало, що читання журналів посідає значне місце у 41% респондентів, другорядне – у 49%, повністю «перейшли на Інтернет» 10%. Читачі найчастіше для навчання використовують журнали «Економіка України» і «Дивослово», для самоосвіти – «Вокруг света» і «Право України», для дозвілля – «Юний моделіст-конструктор» і «Единственная». Результати вивчення читацького попиту у Миколаївській ЦБС показали, що популярністю користуються твори російських авторів, виданих українською мовою. За результатами дослідження «Що читає молодь Казанківщини» організовано виставки книг «Кращі книги 2012 р.».

Вознесенською ЦБС проведено анкетування з метою виявлення кола думок серед громади регіону щодо організації роботи Центрів вільного доступу до мережі Інтернет. Аналіз ряду позицій показав, що 64% респондентів приваблює безкоштовний доступ до мережі Інтернет, 56% потребують консультацій бібліотекаря при користуванні Інтернет, 42% опитаних мають потребу відвідувати заняття на базі Інтернет-центрів.


Довідково-бібліографічна робота

Загальний обсяг власних електронних бібліографічних баз даних по області збільшився на 169 тис. од. та налічує 1млн 131 тис. записів. З них записів в електронному каталозі – 614 тис. од. (2011 р. – 536 тис. од.). В області 5 тис. колективних та 4 тис. чол. індивідуальних абонентів. У Новоодеській ЦБ за звітний період розширилося коло абонентів індивідуального інформування працівників органів місцевого самоврядування та структурних підрозділів райдержадміністрації.

Усього протягом року користувачам бібліотек області надано 183 тис. довідок (у 2011 р. – 177 тис.) здебільшого тематичного та фактографічного характеру. Жовтнева та Миколаївська ЦБС брали участь у створенні Зведеного корпоративного каталогу періодичних видань бібліотек Миколаївського регіону.

Було підготовлено та випущено інформаційні, методичні та інші види видавничої продукції, серед яких – видання, що присвячені окремим особам і подіям краєзнавчого напрямку, списки літератури нових надходжень до бібліотек, тематичні покажчики ресурсів Інтернет, методичні матеріали (статистичні довідники, матеріали професійних заходів тощо), інформаційні, рекламні видання, видання малих форм (буклети). Бібліотеки Єланецької ЦБС продовжили роботу над бібліотечною серією «Таланти твої, Єланеччино!». У ході проведення Днів преси користувачам надавалася можливість ознайомитися з електронними версіями газет та журналів, що їх бібліотека не передплачує, створено «інформ-закладки» для користувачів – любителів періодики (Єланецька ЦБ).

Реалізація моделей розвитку бібліотек супроводжується випуском бібліотечних пам’яток, закладок. У 2012 р. видано інформаційний буклет-путівник «Скористайтесь новими можливостями бібліотеки», що сприяв зростанню зацікавленості бібліотечними послугами, збільшенню кількості звернень до бібліотеки.
Бібліотеки у соціокультурному просторі

Адвокаційна діяльність

Ряд ЦБС активно працювали над втіленням у життя принципу адвокасі, якому відводиться значна роль у розвитку бібліотечної галузі району. У Жовтневому, Новобузькому та Первомайському районах проведено Форуми соціального партнерства.

Продовжується активна співпраця бібліотечних закладів з органами місцевого самоврядування. Протягом року представники обласної та районних рад відвідали бібліотеки області у рамках діяльності районних координаційних рад та виїзних днів райдержадміністрацій. Протягом року директор Новоодеської ЦБС і начальник відділу культури відвідали 100% сільських бібліотек-філій, з роботою 50% бібліотек ЦБС ознайомилися представники Первомайської райдержадміністрації та голови сільських рад. За результатами відвідувань вирішено ряд важливих питань: виділено фінансування на передплату періодичних видань, проведено ремонти сільських бібліотек-філій. На виконання рішення сесії Арбузинської районної ради було виділено кошти на ремонт приміщень бібліотек у рамках реалізації проекту «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернет».

У відповідь на клопотання до голів сільських рад, керівників фермерських господарств та особистих зустрічей з ними щодо сприяння сільським бібліотекам у формуванні фондів, придбанні меблів, тощо ЦБС було передплачено 30 комплектів газет та журналів (Баштанська ЦБС), виділено кошти на поповнення бібліотечного фонду та придбання меблів (Березнегуватська ЦБС), надано субвенції від сільських рад на поповнення бібліотечних фондів (Казанківська ЦБС), ряд бібліотек переведено до кращих приміщень та проведено ремонт (Кривоозерська ЦБС). Найбільш успішні напрацювання на районному та місцевому рівнях мала Жовтнева ЦБС, що на поповнення бібліотечних фондів, придбання меблів, оформлення дизайну бібліотечних закладів залучили 48 тис. грн.

Вознесенською ЦБС підготовлено 17 листів до голів сільських рад з клопотанням посприяти підготовці бібліотечних закладів до роботи в осінньо-зимовий період. За результатами роботи проведено 13 поточних ремонтів. На засіданні сесії районної ради розглянуто питання «Організація роботи щодо виготовлення установчих документів на будівлі та земельні ділянки, де розміщуються заклади культури» та підготовлено договори на оренду приміщень бібліотек.
Бібліотека, влада, громада

Керівники Єланецького району визнали напрацювання бібліотек ЦБС як центрів громадських заходів та ініціатив. Підтвердженням цьому є нагорода колективу ЦБС Почесною грамотою райдержадміністрації та районної ради «за сумлінну працю, високий професіоналізм, вагомий внесок у розвиток та зміцнення державної політики України». За високе визнання діяльності ЦБС на будівлі Баштанської ЦБ установлено меморіальну дошку на честь пам’яті Героя Радянського Союзу М.І. Сотніченка.

Відзначили ювілейні дати з дня заснування сільські бібліотеки-філії Снігурівської (Кобзарцівська), Березанської (Кімівська), Березнегуватської (Любомирівська та Маліївська) ЦБС. У рамках обласного «Календаря добрих справ» бібліотекам-ювілярам Березнегуватської ЦБС придбано меблі та бібліотечне обладнання.

За участю влади та громади проведено засідання «круглого столу» за темою «Влада і громада: поступ вперед» (Єланецька ЦБС), на базі бібліотеки працює громадська приймальня депутата міської ради (Новобузька ЦБС). У ряді ЦБС області представники районної влади активно беруть участь у соціокультурних заходах сільських бібліотек-філій. Так, захід «Завітайте на гостини» проведено за участю голови районної ради та голови сільської ради – члена читацького об’єднання «Золотий вік» (Єланецький район), проводилися зустрічі-обговорення за участю депутатів районної та сільських рад на базі бібліотек-філій Березнегуватської та Новоодеської ЦБС. У звітному році учасниками соціокультурних заходів у ряді ЦБС стали представники духовенства (Веселинівська, Березанська, Доманівська ЦБС).

Зміцнилася співпраця бібліотечних працівників із сільськими радами: 48 бібліотекарів є депутатами та членами виконавчих комітетів сільських рад. Бібліотеками проводиться цікава робота з громадою та для громади. Єланецькою ЦБ до обласного конкурсу «Сімейне коло» видано набір друкованої продукції «Тільки родина – це вічна зернина на невмирущому полі життя!», до обласного пісенного конкурсу оформлено інформаційну зону «Сучасна бібліотека – для громади». Однією з ефективних форм реалізації соціально-культурної програми «Щаслива сім’я – міцний осередок суспільства» став бібліотечний сімейний конкурс фото «Моє сонечко».

У Казанківській ЦБ відбулася зустріч бібліотечних працівників і читачів з гостями фестивалю «Усмішки П. Глазового». Про традиції українського народу відвідувачі бібліотек дізналися під час спільного проведення Новобузькою ЦБ та товариством «Бузького козацького полку» Днів українського козацтва. У ході реалізації проектів за програмою «Бібліоміст» до партнерства з ЦБ приєдналися спортивні організації району. На базі сільської бібліотеки-філії проведено семінари вчителів історії та географії (Баштанська ЦБС).

Працівниками з метою популяризації бібліотеки та інформаційних послуг проведено ряд рекламних акцій, зокрема «Сучасна бібліотека для всіх і для кожного» (Березнегуватська ЦБС), «Приведи до бібліотеки друга» (Первомайська ЦБС), «Саме тебе в бібліотеці чекає безкоштовний Інтернет!» (Миколаївська ЦБС ). Значну роль у діяльності бібліотек відіграє актив читачів та друзів бібліотеки. Цікавим та плідним стало спілкування жителів громади та відвідувачів бібліотек з волонтерами Корпусу Миру США, які працювали у Березнегуватському, Снігурівському та Кривоозерському районах.

Важливими напрямками роботи було забезпечення поінформованості громади про бібліотечні реалії через співпрацю із районними ЗМІ, висвітлення новин бібліотечного життя на сайтах у випусках щомісячних інформаційно-аналітичних бюлетенів та рекламних матеріалів. На сторінках видання «Голос Казанківщини» було розміщено ряд статей до Всеукраїнського дня бібліотек, відгуки читачів на прочитану книгу висвітлювалися у рубриці «Літературний компас». Врадіївською ЦБС протягом року у районній газеті-тижневику «Придніпров’я» підготовлено 25 публікацій у рубриці «Подорожуючи Інтернет».

Інформація на радіо надається у ряді районів нашої області. На хвилях радіо «Очаківська нива» бібліотекарями сільських бібліотек-філій проведено радіоефіри у рубриці «З книжкової полиці» (Очаківська ЦБС), організовано виступи про хід реалізації проекту «Екологія природи – екологія душі» (Баштанська ЦБС).

Бібліотеки запровадили цікаві форми роботи до проведення Всеукраїнського дня бібліотек. Організовано ряд акцій «Бібліотечна зупинка» (Первомайська ЦБ), «Традиції та інновації: нові бібліотечні послуги» (Березнегуватська ЦБС), «Бібліотека йде в люди» (Арбузинська ЦБС). У ході заходів на позабібліотечному просторі бібліотекарі разом з волонтерами презентували інформаційні матеріали про бібліотечні послуги. За участю представників влади відбувся день відкритих дверей «Цей дивосвіт – бібліотека». У ході заходу оформлено перегляд літератури «Скарби книжкових полиць» та фотовиставка «Молодь читає…» (Баштанська ЦБ).

Бібліотечні заклади звітували про свою діяльність перед депутатським корпусом та громадами населених пунктів на святах села «Бібліотека: від звіту до звіту» (Арбузинська, Жовтнева, Новоодеська ЦБС), на сесіях сільських рад (Доманівська ЦБС).
Інформаційні центри

У рамках діяльності Пунктів доступу громадян до інформації органів державної влади, що діють у рамках Програми сприяння Парламенту ІІ, відбулися інформаційні заходи для громади просвітницького спрямування. До складу мережі увійшли 29 бібліотек у т. ч. 12 бібліотек-філій. Активно ведеться робота у ряді ЦБС, що серед перших приєдналися до мережі ПДГ. Так, Первомайська ЦБ була залучена до участі у дослідженні ефективності діяльності Пункту доступу громадян до офіційної інформації, що його проводила Українська бібліотечна асоціація за проектом «Інформація органів влади для громадян у бібліотеці: пошук, доступ, консультування».

Найчастіше темою запитів відвідувачів ПДГ до офіційної інформації є Закони України «Про внесення змін до деяких законів України щодо прав інвалідів», «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо перегляду ставок деяких податків і зборів», «Про здійснення державних закупівель» та ін.

Для працівників апарату органів місцевого самоврядування проведено презентацію видань «Програми сприяння Парламенту» та Інтернет-ресурсів «Електронне урядування: світовий досвід, перспективи України» (Казанківська ЦБС). Для жителів громади за участю депутата міської ради проведено захід «Україна для людей», на якому організовано презентацію офіційних сайтів органів державної влади, проведено майстер-клас «Як віднайти необхідну офіційну інформацію», підготовлено підбірки урядових рішень (Новоодеська ЦБС), впроваджено нову бібліотечну послугу «Запитай у влади» (Жовтнева ЦБС).

Бібліотеками області реалізувалася Державна цільова програма інформування громадськості з питань європейської інтеграції України. Курс України на шляху до Євроінтеграції популяризувався через реалізацію обласної культурно-освітньої програми «Європейська світлиця» (Кривоозерська та Новоодеська ЦБС). У ході реалізації програми до Дня Європи в Україні проведено Інтернет-захід цікавих повідомлень «Про Європейський Союз – молоді», в якому взяли участь учні загальноосвітніх закладів та Професійного аграрного ліцею (Новоодеська ЦБС). У сільських бібліотеках Жовтневої ЦБС проведено інформаційні ярмарки, де були представлені видання класиків європейської літератури та підготовлено мистецький альманах для молоді «Європейське обличчя нашого міста» (Жовтнева ЦБС).

Під час проведення ЄВРО–2012 бібліотеки області взяли участь у конкурсі від програми «Бібліоміст» «Зіграємо в футбол у бібліотеці» з фотоколажем «Україна – Польща – Євро–2012», який було представлено на сторінці Facebook (Первомайська ЦБС), створили фан-зону для перегляду матчів «Вболіваємо разом», провели онлайн-зустрічі «Футбол об’єднує нас», конкурс «Музична футболіана» (Братська ЦБС).

Актуальними у діяльності бібліотек залишаються питання гендерної рівності. Так, згідно з угодою соціального партнерства Жовтневих центру зайнятості та ЦБС представники гендерного центру беруть участь у заходах для безробітних громадян сіл району, серед яких «круглий стіл» за темою «Жінки змінюють себе та свою громаду». Бібліотечні працівники взяли Кривоозерської ЦБС взяли участь у семінарі «Спільними зусиллями проти насильства в сім’ї та в підлітковому середовищі». У Баштанській ЦРБ В інтерактивному режимі проведено тренінг «Сім'я – простір без насилля» та надано учасникам заходу інформаційно-просвітницькі матеріали.
Краєзнавство

Бібліотеки області взяли участь у святкуванні ювілейних дат заснування міст та сіл області: 250 років з дня заснування смт Криве Озеро, 200-річчя м. Снігурівка, 85-річчя Первомайського району. У 2012 р. громада Баштанщини відзначала 100-річчя від дня народження земляка, першого радянського рекордсмена світу з плавання, плавця у стилі батерфляй С. П. Бойченка. ЦБ проведено день інформації «С.П. Бойченко – плавець-легенда».

Цікавим доробком бібліотек є краєзнавча розвідка «Пам'ять втрачених сіл»: бібліотекарі разом з користувачами зібрали матеріали про села Доманівського району та провели пошукову роботу. Сільські бібліотекарі Вознесенської ЦБС брали участь у проведенні свята вулиці: провели вікторини, організували виставки та перегляди літератури, оформили виставки-експозиції робіт народних умільців «Душа на полотні».

Важливим доробком краєзнавчої роботи Миколаївської ЦБС стала зустріч жителів громади з письменницею, з Буковини, уродженкою краю О. І. Приходько-Возняк. У рамках зустрічей з бібліографом родини В. С. Завойка на базі Кривоозерської ЦБ та сільської бібліотеки-філії презентовано книгу «На волне памяти» і підготовлено виставку «Від юнги до адмірала», присвячену уродженцю краю – відомому адміралу.

Відбуваються зміни у підходах до створення та діяльності читацьких клубів. У 2012 р. у Кривоозерському районі проведено зустріч з місцевими поетами та створено літературно-поетичне об'єднання «Автограф душі». У Новоодеській ЦБ діяла цільова бібліотечна краєзнавча програма «Vip-персона». Проведено зустріч зі знаними людьми краю у форматі відеопортрету «Зірка першої величини» (О. Вадатурський ), відеопрезентації «Людина щедрої душі» (Н.Білоконенко), «Жити і трудитися достойно» (В.Середа).

Протягом року проведено презентації книг істориків та краєзнавців В. П. Шкварця «Повоєнна та сучасна Миколаївщина», «Літопис нашої пам’яті» (Новоодеська ЦБС), М.М. Радкевича «Золота шпага» та «Нариси з історії бузьких козаків» (Братська ЦБС), В. І. Фальова «…В действительности глубины и высоты моих видений объять нельзя...» (Миколаївська ЦБС), фото-альбомів з історії с. Куцуруб, підготовлених О. О. Чоковим (Очаківська ЦБС).

В області за участі представників органів влади, краєзнавців, представників громадськості та бібліотечних працівників до 75-річчя з дня заснування Миколаївської області проведено науково-практичні конференції: «Історико-культурні надбання Миколаївщини» (Первомайський район), «Миколаївщина: літопис історії та розвитку» (Новоодеський, Арбузинський, Березанський район), «Миколаївщина – перлина південного краю» (Казанківський район). Для відвідувачів було організовано та проведено: майстер-клас з підготовки інформаційного репортажу в сучасній журналістиці (Снігурівська, Казанківська ЦБС), презентацію районної газети «Кривоозерщина – це мій край, це моя газета», День інформації за темою «Книга – невичерпне джерело в пізнанні історії рідного краю» (Баштанська ЦБС) та ін. Бібліотечні працівники області взяли участь у засіданні «круглого столу» за темою «Актуальні питання розвитку інформаційної та видавничої сфер Миколаївської області» у рамках регіональної пересувної виставки «Миколаївщина інформаційна».

Соціальні програми

Бібліотеки області працювали у рамках районних програм «Турбота», програм соціального захисту ветеранів війни в Афганістані, громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Проводилися традиційні зустрічі з учасниками війни до Дня Перемоги, Дня людей похилого віку. Ветерани Доманівського району були запрошені до участі у краєзнавчій конференції «Пам'ять не кане в літа», приуроченій до Дня партизанської слави. Захід проведено за участю представників влади, молодіжного активу та слухачів «Університету третього віку».

Бібліотечні працівники взяли участь у проведенні заходу «Впровадження соціальних ініціатив Президента України, моніторинг та організація роботи соціальних працівників» та підготовили перегляд періодичних видань «Соціальні ініціативи Президента України» (Доманівська ЦБС). У звітному році засідання голів первинних організацій інвалідів Вознесенського району проходили на базі ЦБ. Для людей з обмеженими можливостями проведено пісенний конкурс «Перлини півдня», організовано змагання із настільних ігор, вечір-зустріч до Міжнародного дня інвалідів «Ріки добра починаються з милосердя», бібліотечні працівники стали співорганізаторами благодійної акції «Чужої біди не буває».

Під інформаційною опікою Березнегуватської ЦБ група користувачів з особливими потребами, які зареєструвалися у соціальних мережах, освоїли програму «скап» та спілкуються мовою жестів. В Єланецькій ЦБ для слухачів «Університету третього віку» облаштовано «Інтернет-консульт-пункт», де проводилися заняття з комп’ютерної обізнаності. Близько 200 чол. стали слухачами «Університету третього віку» в бібліотеках Жовтневої ЦБС.

Послуга книгоношення набула актуальності у ряді сільських бібліотек-філій Снігурівської ЦБС. Читачі-листоноші надавали рекламні буклети бібліотек людям поважного віку та узгоджували питання бібліотечного обслуговування. Бібліотечна благодійна акція «Милосердя» забезпечує пільгове бібліотечне та побутове обслуговування соціально незахищених верств населення у тісній співпраці із соціальними працівниками та волонтерами (Миколаївська ЦБС). Врадіївська, Арбузинська ЦБ співпрацювала з територіальним центром по обслуговуванню одиноких громадян поважного віку та геріатричним будинком-інтернатом. Щотижня працівники бібліотек відвідували мешканців стаціонарного відділення, спілкувалися, проводили обмін книгами та акцію «Правове поле пенсіонера» за участю спеціалістів управління пенсійного фонду та Ощадбанку.
Персонал

Кадровий склад фахівців бібліотек області нараховує 1027 чол. (у т. ч. 627 по районах). Показник фахівців зі спеціальною вищою та середньою освітою по області зменшився на один відсоток та складає 70%. Професійну освіту у навчальних закладах здобувають 38 чол.

В області на ставку працювало 78% бібліотечних працівників, на 0,75 ставки – 8%, на 0,5 ставки – 11%, на 0,25 – 3%. За підсумками роботи у 2012 р. кількість бібліотечних працівників п’яти районних ЦБС, яких було переведено на інший режим роботи у зв’язку з нестачею фінансування, збільшилася на 25 чол. і склала 61 чол. Найбільш складна ситуація у Вознесенській ЦБС (21 чол.). Сільські бібліотекарі перебували у відпустках без збереження заробітної плати від одного до двох тижнів.

У 2012 р. працівники Березнегуватської (А. В. Якубенко) та Новоодеської ЦБС (Т. М. Василевська) були удостоєні звання «Людина року».


Методичне забезпечення діяльності,

система підвищення кваліфікації

Працівники бібліотек області активно брали участь у заходах щодо підвищення кваліфікації всеукраїнського, регіонального, обласного та районного рівнів. Важливою професійною подією року стала участь бібліотечних працівників області у всеукраїнському заході – Ярмарку інновацій «Сучасна бібліотека: розвиваємо місцеві громади» (м. Київ). Досвід роботи бібліотек презентували директори Вознесенської та Снігурівської ЦБС. На заході за високу професійну майстерність колектив Вознесенської ЦБ ім. Т.Г. Шевченка нагороджено грамотою Міністерства культури України.

Досвід бібліотечних фахівців ряду ЦБС збагатився завдяки участі у міжрегіональних та регіональних заходах: міжрегіональному навчальному семінарі-естафеті «Бібліотеки як складова електронного діалогу громади і влади» (ЦБС м. Миколаєва для дорослих), регіональному форумі «Партнерство бібліотек та НУО: нові можливості» (Херсонська ОУНБ ім. О. Гончара), де було презентовано досвід ініціювання раелізації проектів Снігурівської ЦБС.

Протягом звітного року бібліотечні фахівці взяли участь у заходах з підвищення кваліфікації у рамках реалізації програми «Бібліоміст», більш ніж 15 заходах обласного рівня з підвищення кваліфікації, у тому числі у тижневих курсах з підвищення кваліфікації для працівників сільських бібліотек-філій за темою «Сільська бібліотека у сучасному соціокультурному просторі села».

У районах проведено ряд спільних заходів з підвищення кваліфікації бібліотекарів публічних та шкільних бібліотек. На заходах обговорено питання інтегрованого бібліотечного обслуговування дітей з особливими освітніми проблемами (Кривоозерський район), спільна робота сільських та шкільних бібліотек у реалізації «Координаційних планів із популяризації бібліотечно-бібліографічних знань» (Миколаївський район), впровадження інноваційних технологій у роботу шкільних бібліотек (Березанський район).

Діяльність районних методичних центрів спрямована на пошук нових складових з організації та проведення заходів з підвищення кваліфікації. Основною формою навчання бібліотечних працівників Кривоозерської ЦБС є семінари, складовою яких є теоретична частина, обмін досвідом та проведення показового заходу. Баштанською ЦБ сформована система підвищення кваліфікації, що працює у різних форматах: семінарські заняття, тренінги, майстер-класи та ін. У ході проведених заходів значна роль була відведена професійному самоаналізу, порівняльному моніторингу та оцінці.

Методичне забезпечення діяльності бібліотек Єланецької ЦБС та підвищення професійної обізнаності бібліотекарів здійснювалося за такими напрямками, як удосконалення компетентності бібліотекарів з питань впровадження сучасних форм та методів діяльності з використанням комп’ютерних технологій, проведення колективного рейтингового оцінювання діяльності бібліотек тощо.

У ряді ЦБС поновлено проведення виїзних зональних заходів з підвищення кваліфікації. Так, на базі сільських бібліотек-філій організовано майстер-клас за темою «Сільська бібліотека: сучасний погляд» (Березанська ЦБС), семінар-практикум за темою «Інноваційна модель бібліотеки – Центр вільного доступу до Інтернет», професійний майданчик «Роль публічної бібліотеки в житті місцевої громади» (Новоодеська ЦБС).

Миколаївською ЦБС за результатами організованих районних семінарів проводився моніторинг, що сприяв корегуванню складових заходів з підвищення кваліфікації. Також вивчено та узагальнено передовий бібліотечний досвід сільських бібліотек-філій «Бібліотека йде в люди», «У звичаях, традиціях народу ти душу України пізнавай».

Дієвим інструментом методичного впливу на роботу бібліотек є експертно-діагностичні аналізи діяльності. Для перевірки практичного втілення завдань на місцях, що вирішували ЦБС області, у серпні 2012 р. було проведено вибірковий моніторинг сільських бібліотек-філій шести районних ЦБС (Арбузинської, Березанської, Веселинівської, Врадіївської, Доманівської, Кривоозерської). За результатами моніторингу фахівцями ОУНБ ім. О. Гмирьова було організовано ряд заходів: виїзний тренінг за темою «Регіональний досвід: кроки реалізації програми «Бібліоміст» на базі Жовтневої ЦБС для працівників, що реалізують ІІІ раунд проекту «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до мережі Інтернет», та День професійного аналізу «Управління ЦБС: результативність та проблематика» – для директорів відвіданих ЦБС.


Матеріальноехнічна база

Спостерігаються суттєві зрушення у матеріально-технічному стані бібліотек, що є результатом проведення Форумів сільських бібліотек (2008 р., 2011 р.), громадських обговорень «Бібліотека нашої громади: сучасне і майбутнє» (2011 р.) та ін. Одним з основних напрямків діяльності ЦБС було забезпечення комфортності в обслуговуванні користувачів. З 504 бібліотек області опалювалося 332 (66%) бібліотеки (у 2011 р. – 325 (65%). З 402 сільських бібліотек опалювалося 236 (59%) проти 247 (62%) у 2011 р. У Новобузькій ЦБС електроопаленням забезпечено 100% бібліотек, Первомайській – 97%, Врадіївській – 90%. Найменший відсоток бібліотек, що опалювалися, у Кривоозерській ЦБС. – (15%)

У 2012 р. проведено ремонти у більшості районних та міських ЦБС області. Відремонтовано по області 123 бібліотеки (у 2011 р. – 87 бібліотек). Загальна сума всіх ремонтів по області склала 799,3 тис. грн (по ЦБС – 705,8 тис. грн, у 2011 р. – 1 млн 13 тис. грн., з неї з бюджету – близько 611 тис. грн. По районних ЦБС – 421 тис. грн (у 2011 р. – 623 тис. грн), з них з бюджету – близько 240 тис. грн. Слід зазначити, що на сьогодні відремонтовано майже 100% приміщень ЦБ.

Найбільша сума з бюджету на проведення ремонтних робіт була виділена Братській (120 тис. грн). Не виділялися кошти з бюджету восьми районним ЦБС: Березанській, Вознесенській, Єланецькій, Казанківській, Миколаївській, Новоодеській, Очаківській та Первомайській.

Найбільшу кількість спонсорських та додаткових коштів на проведення ремонтних робіт залучили Миколаївська ЦБС – 54,8 тис. грн, Березанська отримала 33 тис. грн., Вознесенська 29,8 тис. грн ЦБС. Не залучали додаткові кошти на поліпшення матеріально-технічної бази бібліотек системи Березнегуватська, Братська та Новобузька ЦБС.

Бібліотеки області активно співпрацювали з депутатським корпусом обласного та районних рівнів. Так, депутат обласної ради М.В. Жук виділив 3,5 тис. грн бібліотеці-філії Снігурівської ЦБС на ремонт приміщення. За сприяння сільських рад було проведено ремонт приміщень бібліотек-філій (Веселинівська, Доманівська, Жовтнева, Очаківська ЦБС), проведено установку енергозберігаючих вікон (Баштанська, Єланецька, Жовтнева ЦБС), монтаж електромережі (Новоодеська ЦБС), придбано меблі (Жовтнева ЦБС).

Продовжується співпраця бібліотек з фермерськими господарствами, приватними підприємцями та ін. Так, у Веселинівському районі СВГ «Агросоюз» та ФГ «Аякс» для бібліотек-філій виділяли кошти на оновлення приміщень (заміна дверей, виготовлення металевої решітки та ін.).

Завдяки підтримці районної влади, органів місцевого самоврядування та співпраці зі шкільними закладами 13 бібліотек-філій переведені до загальноосвітніх шкіл. У Баштанській ЦБС було продовжено роботу за проектом «Громаді – тепла і зручна бібліотека», що передбачає переведення бібліотек до комфортних приміщень. Кривоозерською ЦБС з 12 сільськими радами укладено договори на оренду приміщень та оплату комунальних послуг.

Протягом року бібліотеки вирішували питання поліпшення внутрішнього простору бібліотек. Найбільша сума з бюджету для придбання меблів була виділена Жовтневій (27,9 тис. грн). Найбільші суми додаткових коштів на придбання меблів залучили Березанська (17,4 тис. грн), Жовтнева (9,5 тис. грн) ЦБС. У Кривоозерському районі на виконання угоди «Соціального партнерства» між сільськими радами та фермерськими господарствами для бібліотеки-філії було придбано меблі на суму10,3 тис. грн.

Кількість бібліотек, що потребують капітального ремонту, по районних ЦБС склала 19 (у 2011 р. – 29). Найбільша їхня кількість (7 бібліотек) у Первомайському районі.
Фінансування бібліотек області

У 2012 р. загальна сума фінансування публічних бібліотек області склала 58 млн 88 тис. грн (по ЦБС – 46 млн 893 тис. грн). У порівнянні з 2011 р. це більше на 8 млн 154 тис. грн (по ЦБС – на 7 млн 753 тис. грн).

Загальна сума фінансування на сільські бібліотеки області у 2012 р. склала 15 млн 498 тис. грн. Аналіз бюджетного фінансування на одну сільську бібліотеку свідчить, що сталим залишився відсотковий показник видатків на фінансування заробітної плати та склав 97,7% від загальної суми. Показник придбання основних засобів – 0,4%. Відсоток коштів на комплектування фондів склав 0,9%, а на поточні ремонти – 1,0%. За обсягом загального фінансування на одну сільську бібліотеку серед перших Жовтнева (58,9 тис. грн), Снігурівська (55,8 тис. грн), Березанська (49,7 тис. грн) ЦБС, серед останніх – Братська (13,6 тис. грн) та Єланецька (18,0 тис. грн) ЦБС.

Кількість надходжень позабюджетних коштів по області зменшилася на 710 тис. грн та склала 4 млн 387 тис. грн (у 2011 р. – 5 млн 97 тис. грн). Кількість фінансових надходжень коливалася від 48 тис. грн в Очаківському районі до 248 тис. грн у Жовтневому. За обсягом позабюджетного фінансування на одну сільську бібліотеку серед перших – Миколаївська (7,4 тис. грн), Жовтнева (6,9 тис. грн) та Березанська (5,8 тис. грн) ЦБС. Суттєво нижчий у порівнянні з іншими ЦБС даний показник у Братської (493 грн) ЦБС.


Висновки

50 бібліотечних закладів стали переможцями грантових конкурсів, відкрито Центри вільного доступу до мережі Інтернет у 39 бібліотеках, функціонує 29 Пунктів доступу громадян до офіційної інформації, створено 150  діючих модельних сільських бібліотек-філій. Потребує змін професійна діяльність з питань удосконалення обслуговування користувачів та популяризації книги та читання, надання інформаційних послуг відвідувачам у рамках реалізації програми «Бібліоміст». Бібліотеки Миколаївської області у подальшій діяльності будуть:

- продовжувати адвокаційну діяльність;

- працювати для громади і спільно з громадою;

- удосконалювати роботу модельних бібліотек;

- розбудовувати діяльність бібліотек у межах Української бібліотечної асоціації та Миколаївського регіонального відділення УБА;

- виконувати рішення громадських обговорень та Меморандуму II Форуму соціального партнерства;

- проводити підготовку і проведення ІІІ Форуму соціального партнерства (2014 р.)
Зміст


Вступ ……………………………………………………….…………

3


Організація бібліотечного обслуговування населення ……………

3


Інформаційні ресурси бібліотек ………………………………….

4


Формула успіху …………………………………………………........

6

Проектна діяльність……………………………………………..

6

Професійні та читацькі конкурси ……………………………...

6


Розвиток комп’ютерних технологій ………………………………..

7


Маркетингові розвідки………………………….................................

8


Довідково-бібліографічна робота.……..............................................

9


Бібліотеки в соціокультурному просторі………………………...…

10

Адвокаційна діяльність………………………………………….

10

Бібліотека, влада, громада ……………………………………...

11

Інформаційні центри ……………………………………………

13

Краєзнавство …………………………………………………….

14

Соціальні програми ……………………………………………..

16


Персонал………………………………………………………………

17


Методичне забезпечення діяльності, система підвищення кваліфікації ………………………..………………………………….

17Матеріально-технічна база…………………………………..............

19


Фінансування бібліотек області……………………………..............

20


Висновки ……………………………………………………………..

21

Каталог: arc
arc -> Нан україни Київ україніка в бахметевському архіві колумбійського університету
arc -> Частина ІI
arc -> Програма всеукраїнської наукової конференції " історія степової україни XVII хх століття"
arc -> Оп. № Центральне представництво української еміграції в Німеччині (цпуен)
arc -> О. Гмирьова Миколаївщина в книгах та періодичних виданнях
arc -> Центр наукових публікацій міжнародна конференція «інтернаціоналізація наукового пошуку: перспективи та проблеми»


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Управління культури, національностей та релігій Миколаївської обласної державної адміністрації Обласна універсальна наукова бібліотека ім. О. Гмирьова аналітична довідка Миколаїв iconУправління культури, національностей та релігій миколаївської обласної державної адміністрації обласна універсальна наукова бібліотека ім. О. Гмирьова (пам’ятні дати Миколаївщини на 2016 рік) Методико-бібліографічний покажчик Миколаїв
Управління культури, національностей та релігій миколаївської обласної державної адміністрації
Управління культури, національностей та релігій Миколаївської обласної державної адміністрації Обласна універсальна наукова бібліотека ім. О. Гмирьова аналітична довідка Миколаїв iconУправління культури, національностей та релігій миколаївської обласної державної адміністрації обласна універсальна наукова бібліотека ім. О. Гмирьова
Управління культури, національностей та релігій миколаївської обласної державної адміністрації
Управління культури, національностей та релігій Миколаївської обласної державної адміністрації Обласна універсальна наукова бібліотека ім. О. Гмирьова аналітична довідка Миколаїв iconУправління культури миколаївської обласної державної адміністрації обласна універсальна наукова бібліотека ім. О. Гмирьова
Періодичні видання ХVIII – поч. ХХ ст у фонді Миколаївської оунб ім. О. Гмирьова : бібліогр покажч. / склад. Т. Серебрякова; ред....
Управління культури, національностей та релігій Миколаївської обласної державної адміністрації Обласна універсальна наукова бібліотека ім. О. Гмирьова аналітична довідка Миколаїв iconОбласна універсальна наукова бібліотека
Управління культури І туризму, національностей та релігій сумської обласної державної адміністрації
Управління культури, національностей та релігій Миколаївської обласної державної адміністрації Обласна універсальна наукова бібліотека ім. О. Гмирьова аналітична довідка Миколаїв iconУправління культури, національностей та релігій Миколаївської обласної державної адміністрації
Мирослав Дочинець : біобібліогр покажч. / уклад.: А. Вінницька, Є. Руденко; ред. Л. Голубенко; Миколаїв обл універс наук б-ка ім....
Управління культури, національностей та релігій Миколаївської обласної державної адміністрації Обласна універсальна наукова бібліотека ім. О. Гмирьова аналітична довідка Миколаїв iconУправління культури І туризму облдержадміністрації Одеська обласна бібліотека для юнацтва
Управління культури І туризму, національностей та релігій Одеської обласної державної адміністрації
Управління культури, національностей та релігій Миколаївської обласної державної адміністрації Обласна універсальна наукова бібліотека ім. О. Гмирьова аналітична довідка Миколаїв iconУправління культури І туризму облдержадміністрації Одеська обласна бібліотека для юнацтва ім. В. В. Маяковського
Управління культури І туризму, національностей та релігій Одеської обласної державної адміністрації
Управління культури, національностей та релігій Миколаївської обласної державної адміністрації Обласна універсальна наукова бібліотека ім. О. Гмирьова аналітична довідка Миколаїв iconОдеська обласна бібліотека для юнацтва ім. В. В. Маяковського «Великі І розумні українці»
Управління культури І туризму, національностей та релігій Одеської обласної державної адміністрації
Управління культури, національностей та релігій Миколаївської обласної державної адміністрації Обласна універсальна наукова бібліотека ім. О. Гмирьова аналітична довідка Миколаїв iconОбласна універсальна наукова бібліотека ім. О. Гмирьова
Бібліотечна практика: різноманітність І дієвість. Вип. 21 / Миколаїв обл універс наук б-ка ім. О. Гмирьова; упоряд. А. Грабарь; ред....


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка