Управління культури,національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністраціїСкачати 201,47 Kb.
Дата конвертації28.04.2018
Розмір201,47 Kb.

Управління культури,національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації


Одеська обласна бібліотека для юнацтва ім. В. В. МаяковськогоСОЛДАТИ ВЕЛИКОЇ

ВІЙНИ

Методико-вебліографічні матеріали
Одеса – 2015

Управління культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації

Одеська обласна бібліотека для юнацтва ім. В. В. Маяковського


Науково-методичний відділ
«Солдати Великої війни»
Методико-вебліографічні матеріали
Підготувала: К. І. Благо дар,

гол. бібліотекар науково-методичного відділу


Відповідальний за випуск:

О. А. Чоловська


Комп'ютерний набір та оформлення:

Т. Г. Астаф'єва

Електронна версія: сайт ОЮБ, розділ «Фахівцям», «Методичні видання», «2015 рік».
Щоб жива була всенародна пам'ять про Перемогу у Другій світовій, щоб увічнити героїчний подвиг захисників Вітчизни, а також, щоб виховувати у юнацтва та молоді відчуття патріотизму та гордості за свою Батьківщину, рекомендуємо бібліотекам проводити, як ювілейні, так і щорічні заходи, матеріали до яких ми пропонуємо у даному виданні.Тільки той народ, який вшановує своїх героїв,

може стати великим.

К. Рокосовський
І тоді підніметься піхота,

А з нею - я, її солдат,

Щоб, здолавши всі атаки й доти,

Вийти переможцем на парад...

І. Рядченко
Невід'ємною частиною героїко-патріотичного виховання в бібліотеках, що працюють з юнацтвом та молоддю, є щорічні заходи до Дня Перемоги, до дат визволення України, Одеси та Одеської області від фашистських загарбників, Дня партизанської слави та ін. Велика війна, яка має офіційну назву «Друга світова війна», в історію людства вписала багато імен героїчних особистостей. Війна зажадала від народу найбільшої напруги сил і величезних жертв в загальнонаціональному масштабі, розкрила стійкість і мужність людини, здатність до самопожертвування в ім'я свободи і незалежності Батьківщини.

8 травня 1945 року було підписано Пакт про військову капітуляцію Німеччини, що знаходилась у стані війни з 54 країнами світу.

Понад 46 місяців - з червня 1941-го по травень 1945-го палало полум'я війни, нищилися матеріальні і культурні цінності, духовні надбання.

За роки незалежності були опубліковані сотні, тисячі нових документів, які допомагають нам по-новому оцінити періоди окупації України нацистами та їх союзниками. Велика робота, яка проведена щодо укладання «Книги пам'яті України», допомогла ліквідувати багато «білих плям» в історії минулої війни.

Стрімко збігають роки. Усе менше залишається тих, хто наближав Перемогу. Виросли уже правнуки героїв, котрі врятували Батьківщину від загарбників.

Щоб жива була всенародна пам'ять про Перемогу у Другій Світовій, щоб увічнити героїчний подвиг захисників Вітчизни, а також, щоб виховувати у юнацтва та молоді відчуття патріотизму та гордості за свою Батьківщину, рекомендуємо бібліотекам брати участь в ювілейних заходах: науково- теоретичних конференціях, вечорах пам'яті, героїко-патріотичних читаннях: «Пам'ять про війну священну», «І пам'ятає світ врятований: сторінки історії», «Їх героїзм - безсмертний», «Війна: дзвони пам'яті»; зустрічах з ветеранами та дітьми війни: «Мені Вітчизну довелося рятувати, тобі - всю землю зберегти», «Живуть герої серед нас», «Вклонімося ветерану - солдатові і генералові»; літературних вечорах, літературно-музичних композиціях: «Листи з фронту», « Коли гармати гриміли, музи не мовчали», «Живуть вони з нами в легендах й піснях».

Проводити уроки історії, мужності та пам'яті: «І знову мир, і знову тиша», «Довгими шляхами війни», «Вони захищали мир на Землі», «Тільки пам'ять не сивіє», «Пам'ятаємо героїв імена», «Весна 45-го року...», «Діти - герої Другої світової війни», «Пам'ять подвигу», «Нас кликала совість», «Герої поряд», «Подвигу народу жити у віках», «Народ пам'ятає, народ славить», «І пам'ятає світ героїв», «Вічна слава героям», «Йде травень крізь хвилини, дні і роки, несе нащадкам спогади Перемоги».

Сьогодні бібліотекарі мають технічну можливість проводити і он-лайнові форми роботи. Це відео-конференції, -зустрічі, -студії; відео-мости; відео-презентації, відео-уроки: «Меморіал героїв», «Слово про подвиг», «Героїчні постаті України у Другій Світовій», «Героїчне минуле і сьогодення України», «В житті завжди є місце подвигу», «Подвиг дідів у пам'яті синів та онуків», «Слово ветеранам», «Иди и смотри», «А завтра была война...», «Чтобы помнили», «Поклонимся великим тем годам, тем славным командирам и бойцам, и маршалам страны и рядовым».

Серед форм популяризації літератури радимо проводити: цикли бесід, бібліографічні огляди, літературно-музичні години, вечори поезії, літературні конкурси на тему: «Подвигом уславлені», «За честь і славу Батьківщини», «Герої в пам'яті народній», «Твої визволителі, рідна Одещина». При цьому слід використовувати документи з історії сіл, міст про живих і полеглих односельців. Бібліотекам спільно з Радами ветеранів можливо провести цикл заходів «Не старіють душею ветерани», з місцевими музеями виступити організаторами екскурсій «Минуле. Сьогодення. Майбутнє (назва населеного пункту)».

Активних читачів з числа молоді слід залучати до пошукової роботи, до зустрічей з ветеранами війни та дітьми війни, знайомити юнь та молодь з історіями вулиць, що носять імена героїв.

В рамках пошукової роботи пропонуємо проводити дослідження історії військових частин, які визволяли кожний окремий населений пункт, знаходити відомості про невідомих солдат, місця їх захоронення та оформляти пам'ятні альбоми з використанням їх у програмах ювілейних заходів.

Біля пам'ятників загиблим односельчанам проводити літературно-мистецькі свята, мітинги-реквієми: « Пам'ять потрібна живим», «Вони визволяли наше місто (село)», «Героїзм в нащадок».

Вдало підготовлена і оформлена карта звільнення району від фашистів стане наочним підтвердженням того часу, а поетичні твори письменників-краян, виконані місцевими аматорами, додадуть заходам емоційного забарвлення.

Варто підготувати альбом «Війна в долі моєї родини». У 2010 році ОЮБ ім. В. В. Маяковського проводила такі обласні літературні читання та підготовила узагальнюючий матеріал, який стане вам у нагоді. Дивиться розділ сайту «Фахівцям. Методичні видання бібліотеки. 2010 рік».

Документально-інформаційні матеріали, зібрані в процесі пошукової роботи, доречно відобразити у тематичному порт-фоліо до річниць Дня Перемоги.

Завжди доречним у бібліотеках буде функціонування книжково-ілюстративної виставки «Друга світова війна і Україна», розділи якої розкриють події буремних років та імена героїв. Представлені на виставці документи, книги, ілюстровані матеріали слід доповнити творами письменників, художників, кіносценаристів України. Цитатою до виставки можуть бути слова В. Сосюри:

Упав Берлін. Іще боями

Гула розвихрена земля,

А вже з барвистими квітками

Вступила тиша на поля.

Один з розділів обов'язково буде присвячений героїчній обороні Одеси та визволенню нашого краю від загарбників.

Вважаємо за доцільне порекомендувати кілька видань, які допоможуть працівникам бібліотек у підготовці і проведенні просвітницьких заходів.

Перш за все, це завершальний том історико-меморіальної серії «Книги пам'яті України» - «Безсмертя. Книга пам'яті України 1941-1945» (Книга Пам'яті України: 1941-1945. [Підсумковий том]: Безсмертя / [голов. редкол.: І. О. Герасимов та ін.]; авт. кол.: П. П. Панченко (кер.) та ін. - К.: Кн. Пам'яті України, 2000. - 872 с.).

Тут вперше опубліковано аналітико-документальний матеріал про вагомий внесок українського народу у перемогу над фашизмом, про тих, хто загинув на полях битви за честь, свободу і незалежність Батьківщини. В книзі

узагальнено дані про військові втрати України в роки Великої Вітчизняної війни, оприлюднене понад 300 документів.

Особливою є книга «В ім'я життя»(В ім'я життя / [авт.-упоряд.: 3. О. Сільченко, Г. Є. Бабій, 3. П. Булкіна та ін.]. - К.: Україна, 2005. - 288 с.).

Вона - про жінку на війні і написана самими жінками. У ній постає ціла плеяда героїчних захисниць рідної землі, які під кулями ходили в атаки, виносили з поля бою поранених, забезпечували діючі війська зв'язком. Спогади жінок-фронтовичок не можна читати без душевного хвилювання, без болю у серці.

Книга «Герої визволення України» (Герої визволення України / Всеукр. орг. інвалідів війни та збройних сил; [авт.-упоряд. П. Л. Машовець]. - К.: Україна, 2007. - 108 с.) присвячена видатним начальникам і полководцям, героям Великої Вітчизняної війни, які боронили і визволяли землю України від німецько-фашистських загарбників. За визволення України майже чотири тисячі осіб удостоєні звання Героя Радянського Союзу. Серед них 668 українців. Видання вміщує плакати воєнної доби та портрети найбільш уславлених воєначальників.

Збірка дитячого письменника І. Мельникова «Їм не вручали повісток...» (Мельников І. Їм не вручали повісток...: зб. докум. оповід. та повістей про дітей-героїв Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр. /1. Мельников. - Сімф.: Таврія, 2004. -318с.) вміщує документальні оповідання та повісті про дітей-героїв, які брали участь у визволенні України від фашистських загарбників. Разом з дорослими воїнами вони пройшли дорогами війни до Берліна й залишили свої підписи на стінах рейхстагу.

Популяризація цих та інших видань, які відображають основні віхи перебігу історії Другої Світової війни, прислужиться бібліотекам у проведенні заходів регіонального масштабу, об'єднаних загальною назвою «Зі слави геройства мертвих і живих писалось ім'я «Перемога»» за участю ветеранів війни, партизанів, підпільників, тих, хто захищав рідну землю, хто працював на фронті і в тилу.

Наші матеріали також познайомлять бібліотекарів з Інтернет-ресурсами, які можуть бути використані при підготовці будь-яких заходів з теми: «Солдати Великої війни».

Роль українців у Другій світовій війні [Електронний ресурс]. — Електрон. дані. - Режим доступу: http://frankivchany.if.ua/zhittya/14336-10-faktiv-pro-ukrainu-v-druhii-svitovii-abo-uroky-dlia-nashchadkiv - Загол. з титулу екрану. - Мова: українська.

Воїни-українці разом з іншими народами колишнього СРСР зробили величезний внесок у перемогу над нацистською Німеччиною та її союзниками. Радянськими бойовими нагородами було відзначено 2,5 млн. воїнів України, 2069 з них удостоєні звання Героя Радянського Союзу (при

загальній кількості нагороджених 11605).

Серед 113-ти двічі Героїв Радянського Союзу - 32 представника України, а

серед тричі Героїв (їх було четверо) - наш знаменитий земляк І. Кожедуб.

Багато представників української землі стали повними кавалерами

солдатського ордена Слави. І. Драченко з Черкащини, П. Дубинда з

Херсонщини, С. Половинець з Житомирщини приєднали це високе звання до

«Золотих Зірок» Героїв.

55 українців повторили подвиг О. Матросова, закривши собою амбразуру ворожого дзоту.

Бійці України воювали на всіх фронтах і брали участь у найбільших битвах Другої світової війни. 20 українців удостоєні звання Героя Радянського Союзу за битву під Москвою, 68 - за бої під Ленінградом, 15 – під Сталінградом, ЗО - на Курській дузі, 200 - за визволення Білорусії, 143 – за бої в Прибалтиці. З 589 удостоєних звання Героя за Берлінську операцію було 100 українців.

Чимало було українців серед уславлених полководців і воєначальників: маршали С. Тимошенко, Р. Малиновський, А. Єременко, П. Рибалко, С. Руденко, генерали В. Герасименко, П. Жмаченко, К. Москаленко, І. Кириченко та інші.

Маршали і генерали українського походження очолювали більше половини з 15-ти фронтів, що діяли в період боротьби з німецько-фашистськими загарбниками.

За мужність і героїзм українського народу, який захищав свою землю від поневолювачів, почесне звання «Місто-герой» було присвоєно Києву, Одесі, Керчі, Севастополю.Українці на фронтах другої світової війни [Електронний ресурс]. – Електрон. дані. - Режим доступу: http://vuzlib.corn/content/view/1886/S2/ . - Загол. з титулу екрану. — Мова: українська.

Інтернет-стаття містить узагальнюючі данні про участь українського народу у Другій Світовій.

Друга світова війна була важким випробовуванням для багатьох народів світу, зокрема СРСР, і, особливо, для українського народу, який віддав мільйони життів своїх найкращих синів для Перемоги над фашизмом. Достатньо сказати, що на долю українців, росіян і білорусів, далеко за неповними даними припадає понад 7 млн. 734 тис. безповоротних втрат військовослужбовців або 85,1% усіх втрат Червоної армії тільки в роки Великої Вітчизняної війни як основної складової Другої світової війни. Це ще одне свідчення, що представники українського народу брали надзвичайно активну участь на фронтах світової війни.

Роль України та українців з початку війни розкриває Інтернет-стаття В. Джуваги «Українці на полях Другої Світової війни» [Електронний ресурс]. – Електрон. дані. - Режим доступу: http://do.gendocs.ru/docs/index-29876.html - Загол. з титулу екрану. - Мова: українська.

У роки війни героїзм став масовим, став нормою поведінки радянських людей. Тисячі солдатів і офіцерів обезсмертили свої імена при обороні Брестської фортеці, Одеси, Севастополя, Києва, Ленінграда, Новоросійська, у битвах під Москвою, Сталінградом, Курськом, на Північному Кавказі, Дніпрі, в передгір'ях Карпат; при штурмі Берліна і в інших битвах за визволення рідної землі. Саме вони - воїни, солдати тої Великої війни і Великої Перемоги назавжди служитимуть прикладом справжньої мужності та патріотизму.

Сайт «Герої Великої Вітчизняної» [Електронний ресурс]. — Електрон. дані. - Режим доступу:

https://sites.google.com/site/olecbs/%D1%80%D1%96%DO%B7%DQ%BD%DO%B5-5-1 - Загол. з титулу екрану. - Мова: українська.

Сайт розкриває сторінки біографій українців — Героїв Радянського Союзу, що були під час Другої світової військово-начальниками: маршалами, адміралами, командирами. Герой Радянського Союзу - звання, найвища відзнака за особисті або колективні заслуги перед державою, що присвоюється за героїчні подвиги. Відзнакою є медаль «Золота Зірка».«Велика Вітчизняна Війна. Герої» [Електронний ресурс]. – Електрон. дані. - Режим доступу: http://antifaschistische-linke.tk/post/index-99.html. - Загол. з титулу екрану. - Мова: українська.

Даний проект являє собою серію публікацій про війну і тему героїки. Матеріали сайту - це суб'єктивний погляд на історичні події. Вся атрибутика представлена як історичні матеріали.Герої України: учасники бойових дій під час Другої світової війни

[Електронний ресурс]. – Електрон. дані. - Режим доступу: http://borec.at.ua/news/geroji_ukrajini_uchasniki_bojovikh_dij_pid_chas_drugoji_svitovoji_vijni/2011-05-09-572 - Загол. з титулу екрану. - Мова: українська.

В матеріалі надано імена ветеранів Другої Світової , що були в роки незалежності України першими нагородженні званням «Герой України», більшість з них посмертно.

«Люди Перемоги» [Електронний ресурс]. – Електрон. дані. - Режим доступу: http://inter.ua/uk/search?q=%DO%BB%Dl%8E%DO%B4%DO%B8+%DO%BF%DO%B5%Dl%80%DO%B5%DO%BC%DO%BE%DO%B3%DO%B8&v=l - Загол. з титулу екрану. - Мова: українська.

Відеотека телеканалу ІНТЕР представляє марафон сюжетів про спогади ветеранів Другої Світової війни протягом року 70-річчя Перемоги. «Уже майже рік в ефірі ранку є рубрика "Люди перемоги", де ми розповідаємо про долі ветеранів, що пройшли крізь пекло війни та здобули для нас Перемогу. Телеканал "Інтер" вийшов за рамки ефіру, презентувавши 28 жовтня 2015 року, у день визволення України, книгу-фотоальбом "Люди перемоги" - унікальний документальний матеріал про наших героїв-фронтовиків».

Найцікавішою темою серед підліткової аудиторії є стійкість і мужність їх однолітків, чия юність припала на роки Великої Вітчизняної війни. У страшні роки війни разом з дорослими взялися за зброю діти, щоб захистити Батьківщину від ненависного ворога.

Хлопчики та дівчатка йшли на фронт у військові частини, ставали синами та донями полків. Вони були розвідниками і зв'язківцями, сестрами милосердя і підривниками.

За покликом юних сердець ставали підпільниками, партизанами, щоб помститися ворогові за смерть батьків та братів, за наругу над матерями і сестрами, за спалені домівки, за всі нелюдські злочини фашистів. Вони гинули в боях, їх катували гітлерівці, але юні герої не здавалися. «Дорогі батьки! Пишу вам останню свою записку. Помилування не чекаю... На слідстві я тримався спокійно... Протягом чотирьох з половиною годин били тричі. Били гумою, грабовою палицею, залізною палицею по жилах. Після цього я погано чую. Ті, хто був у моїй групі, зараз на волі. Ніякі тортури не примусили назвати їхні прізвища. Я не боюся смерті, помру, як належить патріоту Батьківщини. Перемога буде за нами. Яша».

Передсмертна записка юного одеського підпільника Яші Гордієнка, який був закатований фашистами у 1942 році.

Великі подвиги творили юні в роки війни. Багато дітей удостоєні високих урядових нагород. Партизани: українець Валя Котик, росіянин Льоня Голіков, білорус Марат Казей посмертно удостоєні високого звання Героя Радянського Союзу. Пам'ятники юним героям піднялися в Краснодоні, Шепетівці на Хмельниччині, в Одесі та Бресті, в Новгороді та Мінську.

Стаття «Діти - герої Великої Вітчизняної війни» [Електронний ресурс]. - Електрон. дані. - Режим доступу: http://svatovo.ws/stati uk/war children.html. - Загол. з титулу екрану. — Мова: українська. — Висвітлює цю тему.

Доповненням до неї є відео-презентація «Діти - герої Великої Вітчизняної війни» [Електронний ресурс]. — Електрон. дані. - Режим доступу: http://gdz4you.com/prezentacii/prezentacii-istorija-ukr/5453-prezentaciva-na-temu-ditY-geroyi-veIykovi-vitchyznyanoyi-viyny.html. - Загол. з титулу екрану. - Мова: українська.

А також відео-композиції: «Діти війни» [Електронний ресурс]. - Електрон. дані. - Режим доступу: http://wikibit.me/video/o3YBxIFJ8fw . - Загол. з титулу екрану. - Мова: українська.

«Діти війни» [Електронний ресурс]. – Електрон. дані. - Режим доступу: http://wikibit.me/video/XrPIrkywF80 . - Загол. з титулу екрану. - Мова: українська.

«Війна - справа чоловіча». Однак участь жінок у війні, причому не тільки як медичного персоналу, але й зі зброєю в руках, стає реальністю. Особливо масовим це явище стало в період Другої світової війни.

Жінки були на лінії фронту: медиками, льотчицями, снайперами, зв'язковими, розвідницями, водіями, топографами, репортерами, навіть танкістами, артилеристами і служили в піхоті. Жінки активно брали участь у підпіллі, у партизанському русі.

Жінки взяли на себе безліч "чисто чоловічих" спеціальностей в тилу, і хтось повинен був стати за верстат, сісти за кермо танка, стати обхідником залізниць, освоїти професію металурга.

У період війни служило 800 тисячок жінок. Жінки вписали в літопис війни чимало славних сторінок.

«Жінки завжди готові до подвигу» - представляє слайд-презентація [Електронний ресурс]. — Електрон. дані. — Режим доступу: http://www.slideshare.net/vmcmb ua/ss-33909033 . - Загол. з титулу екрану. - Мова: українська.

Особливою є постать жінки-легенди Людмили Павличенко, снайпера, що за півтора роки війни знищила 309 фашистів.

Презентує цю героїню матеріал «Личный счет Людмилы Павличенко» [Електронний ресурс]. — Електрон. дані. — Режим доступу: http://m.odnarodyna.org/node/9384 .- Загол. з титулу екрану. - Мова: російська.

«Мисс Павличенко, чья слава известна, Россия твоя страна, сражение — твоя игра. Твоя улыбка сияет, как утреннее солнце, Но более чем три сотни нацистских собак пали от твоего оружия. В летнюю жару, холодной снежной зимой, в любую погоду ты выслеживаешь врага. Мир полюбит твое милое лицо, так же, как и я: ведь ты пристрелила более чем три сотни нацистских собак», — це слова з пісні «Miss Pavlichenko» відомого американського співака, виконавця музики кантрі Вуді Гатрі. Якщо точніше, то Людмила Михайлівна знищила 309 нацистських солдат та офіцерів (в том числі 36 снайперів). За свої подвиги снайпер 54-го стрілецького полку (25-та стрілецька дивізія) лейтенант Павличенко була нагороджена медаллю «Золота зірка».

"С именем Людмилы Павличенко, Нины Ониловой, курсанта Мальцева мы шли в атаку и стремились не осрамить наше войско храброе, особенно моряков", - згадує ветеран Великої Вітчизняної, учасник оборони Севастополя Іван Мацигор.

Женщины-снайперы Великой Отечественной — один з сайтів, що найбільш повно подає біографію цієї жінки-легенди. [Електронний ресурс]. – Електрон. дані. - Режим доступу: http://statehistory.ru/723/ZHenshchiny-snavpery-Velikoy-Otechestvennoy—Supersnayper-Lyudmila-Pavlichenko . - Загол. з титулу екрану. - Мова: російська.

Цю постать також презентує документальна відеострічка «Снайпер-легенда - Людмила Павличенко» [Електронний ресурс]. — Електрон. дані. - Режим доступу: http://www.odessit.ua/news/odessika/26773-snayper-legenda-lyudmila-pavlichenko-video.html . - Загол. з титулу екрану. - Мова: російська.

Нещодавно також українським режисером С. Мокрицьким було знято художній фільм «Нескорена», де зображено приклад патріотизму і нескореності народу за незалежність своєї Батьківщини через постать цієї жінки-легенди.

Ще один фільм М. Іллєнко «Той Хто Пройшов Крізь Вогонь» розкриває легенду Другої світової - Героя Радянського Союзу Івана Даценко. Він пройшов дивний шлях від героя-патріота своєї вітчизни до воїна індіанського племені,тому що його було скривджено НКВС та об'явлено ворогом народу. «Ця загадкова життєва історія скидається на роман Фенімора Купера. Герой Радянського Союзу, льотчик-винищувач Іван Даценко вважався полеглим смертю хоробрих після того, як його літака збили німці у 1944-му під Львовом. На батьківщині його іменем назвали школу, вулицю і вже лаштувалися перейменувати сам хутір, проте... Несподівано справа Героя зникла з військових архівів, а перейменування заборонили. Серед односельців поповзли чутки, що Іван Даценко не загинув, а живе у Канаді, де одружився з індіанкою і став вождем племені ірокезів», - так починається Інтернет-стаття.«Українець — вождь ірокезів» [Електронний ресурс]. — Електрон. дані. - Режим доступу: http://a-ingwar.blogspot.com/2008/02/blog-post 24.html . - Загол. з титулу екрану. - Мова: українська.

Ще один матеріал - «Вождь племені ірокезів — полтавець Іван Даценко» [Електронний ресурс]. – Електрон. дані. - Режим доступу: http://orenda.pl.ua/read/vozhd_plemeni_irokeziv_nash_zemljak_ivan . - Загол. з

титулу екрану. - Мова: українська.

Льотчик-винищувач Амет-Хан Султан збив ЗО літаків противника особисто і ще 19 у групових боях. Став двічі Героєм Радянського Союзу. Не боявся відкрито називати себе кримським татарином. 2012-го режисер Ахтем Сеїтаблаєв зняв про нього фільм «Хайтарма».Амет-Хан Султан - льотчик, національний герой кримськотатарського народу України [Електронний ресурс]. – Електрон. дані. - Режим доступу: http://heroes.prqfi-forex.qrgaja/amet-han-sultan . - Загол. з титулу екрану. - Мова: українська.

«30 червня 1945 року за успішне проведення 603 бойових вильотів, збиті особисто 30 літаків противника різних типів і 19 літаків ворога, збитих в групових боях, удостоєний звання двічі Героя Радянського Союзу. Амет-Хан Султан заслужений льотчик-випробувач СРСР, єдиний радянський льотчик, який випробував понад 50 типів літальних апаратів: ним випробувано в повітрі 107 одиниць техніки».Архів розділу «Історія» газети «Одеські вісті» зібрав з 2005 до 2015 року документальні статті про наших земляків-героїв, про їх подвиги у роки Другої світової війни, про долю нашого міста у часи окупації та його визволення. Один з матеріалів присвячено Никанору Семеновичу Ревуцькому, якого називали «залізним комбатом з Роздільної», «Дійшов до Берліна» [Електронний ресурс]. – Електрон. дані. - Режим доступу: http://izvestiva.odessa.ua/uk/2015/06/01/diyshov-do-berlina. - Загол. з титулу екрану. - Мова: українська.

А також інші нариси:«З когорти матросових» [Електронний ресурс]. – Електрон. дані. – Режим доступу: http://izvestiya.odessa.ua/uk/2005/04/12/z-kogorty-matrosovyh . - Загол. з титулу екрану. - Мова: українська.

«Ми міцно тримаємо в пам'яті» [Електронний ресурс]. – Електрон. дані. - Режим доступу: http://izvestiya.odessa.ua/uk/2Q05/04/12/mv-micno-trvmayemo-v-pamyati .— Загол. з титулу екрану. — Мова: українська.«Кожен бій міг бути останнім» [Електронний ресурс]. – Електрон. дані. - Режим доступу: http://izvestiva.odessa.ua/uk/2005/04/05/kozhen-biy-mig-butv-ostannim . - Загол. з титулу екрану - Мова: українська.

«Героїчний десант» [Електронний ресурс]. — Електрон. дані. – Режим доступу: http://izvestiya.odessa.ua/uk/2005/04/28/geroyichnyy-desant . - Загол. з титулу екрану. — Мова: українська.

«Листи брата» [Електронний ресурс]. — Електрон. дані. - Режим доступу: http://izvestiya.odessa.ua/uk/2005/05/ll/lvstv-brata . - Загол. з титулу екрану. - Мова: українська.

«І пам'ять веде...» [Електронний ресурс]. – Електрон. дані. - Режим доступу: http://izvestiya.odessa.Ua/uk/2005/04/21/i-pamyat-vede - Загол. з титулу екрану. - Мова: українська.

«Весна визволення» [Електронний ресурс]. – Електрон. дані. - Режим доступу: http://izvestiya.odessa.ua/uk/2009/03/26/vesna-vyzvolennya . - Загол. з титулу екрану. - Мова: українська.

Центральний державний кінофотофоноархів України імені Г. С. Пшеничного - відеофільм «Герої партизанського руху» [Електронний ресурс]. -Електрон. дані. - Режим доступу: http://tsdkffa.archives.gov.ua/Audiovideo/Partyzany.php . - Загол. з титулу екрану. - Мова: українська.Партизанський рух у фотодокументах Я. Б. Давидзона [Електронний ресурс]. — Електрон. дані. - Режим доступу: http://tsdkffa.archives.gov.ua/Publications/Partyzany - Загол. з титулу екрану. Мова: українська.

Центральний державний кінофотофоноархів України ім. Г. С. Пшеничного представив добірку фотодокументів, які відтворюють історію становлення та розвитку партизанського руху в Україні. У добірці містяться світлини українського фотожурналіста Я. Б. Давидзона. У роки Великої війни Яків Борисович працював кореспондентом газети, безпосередньо перебував у партизанських з'єднаннях М. М. Попудренка, О. Ф. Федорова, С. А. Ковпака. Представлені фото є частиною архівного зібрання документів воєнного періоду і дають можливість дослідити участь партизанів у бойових операціях та розкривають перед сучасниками картини їхнього повсякденного життя.

Бібліографічний покажчик «Тільки той, хто пам'ятає минуле, вартий майбутнього... (до 70-річчя Перемоги у Другій світовій війні)», виданий ДБУ для юнацтва [Електронний ресурс]. – Електрон. дані. — Режим доступу: http://4uth.gov.ua/library_science/publishing/ - Загол. з титулу екрану. - Мова: українська.

Покажчик містить бібліографічні описи книг та статей з періодичних видань про Другу світову війну. Матеріал складається з розділів: «Друга світова війна крізь призму документалістики», «Україна в полум'ї війни», «Рух опору та український самостійницький рух», «Подвиг народу безсмертний». У додатку представлено хронологічний перелік фільмів про війну.Методичні матеріали до відзначення дня пам'яті та примирення та 70-ї річниці дня перемоги над нацизмом у другій світовій війні (8-9 травня 2015 р.) [Електронний ресурс]. - Електрон. дані. - Режим доступу: http://www.memory.gov.ua/ncws/metodichni-materiali-do-vidznachennya-dnya-pam-yati-ta-primirennya-ta-70-richnitsi-dnya-perem . – Загол. з титулу екрану. - Мова: українська.

22 листопада 2004 року Генеральна Асамблея ООН прийняла Резолюцію №А/RЕS/59/26, в якій проголосили 8 і 9 травня Днями пам'яті та примирення. Нею державам-членам ООН, неурядовим організаціям, приватним особам, крім святкування своїх Днів Перемоги чи Визволення, рекомендовано також щороку відзначати один або два дні як данину пам'яті всім жертвам Другої світової війни. У Великій Британії та країнах Співдружності відзначається «День Перемоги в Європі»; у Вірменії «День Миру»; у Норвегії - «День визволення»; у Словаччині - «День перемоги над нацизмом»; у США - «День Пам'яті»; у Франції - «День Перемоги»; у Чехії - «Національний День».

Новий зміст відзначення Дня пам'яті та примирення і Дня перемоги включає в себе:


  • переосмислення подій II світової війни, руйнування радянських історичних міфів, чесний діалог навколо складних сторінок минулого;

  • рівне вшанування пам'яті кожного, хто боровся з нацизмом, підкреслення солідарності та бойового братерства усіх Об'єднаних Націй, як держав, так і бездержавних тоді народів (євреїв, українців та ін.);

  • перенесення акценту з історії військових дій на історії конкретних людей, а відтак відмову від святкування на користь вшанування.

Символ відзначення Дня пам'яті та примирення і Дня перемоги — червоний мак. Гасло "1939—1945. Пам'ятаємо. Перемагаємо".
Про методичні рекомендації до відзначення 70-ї річниці завершення Другої світової війни (Лист МОН № 1/9-410 від 31.08.15 року Міністерство освіти і науки України) [Електронний ресурс]. — Електрон. дані. - Режим доступу: http://osvita.ua/legislation/Ser_osv/47723/ . – Загол. з титулу екрану. — Мова: українська.

Рекомендації представляють перелік творів українських письменників і поетів, які розкривають події та наслідки війни, та перелік художніх і документальних фільмів, присвячених Другій світовій війні. У проведенні заходів, присвячених Дню пам'яті та примирення, можуть застосовуватися фрагменти творів, щоб увести підлітків та молодь в історичну обстановку, відтворити колорит епохи, передати атмосферу війни, надати картинний або портретний опис. Використання яскраво забарвлених розповідей про події минулого, що мають приховані суб'єктивні смисли, в невимушеній формі підвищують емоційне сприйняття школярами матеріалу, підсилюють його виховний вплив, сприяють формуванню особистісно-ціннісного ставлення до історичної події. Під час підготовки до заходу також можуть використовуватися як художні, так і документальні відеоматеріали. Залучення історичного кіно (повнометражний показ або демонстрація фрагментів шляхом монтування) надасть емоційну наповненість і наочність заходу.

Каталог: wp-content -> uploads -> 2017
2017 -> Українська музична література
2017 -> Українська музична література
2017 -> Програма вступних випробувань з англійської мови для навчання за освітньо-кваліфікаційною програмою
2017 -> Конспект лекцій з дисципліни „Історія театру України для студентів 3 курсу спеціальності 02020101 «Театральне мистецтво» спеціальності «Актор драматичного театру»
2017 -> Галузь знань 101 Педагогічна освіта Спеціальність 010101 Дошкільна освіта І семестр – 32 год. (іспит) дитяча література з методикою навчання теми І плани лекцій (середа, пара
2017 -> Програма фахового вступного випробування для вступників на навчання за окр
2017 -> №1 Ф. Стендаль (1783-1842). “ Червоне і чорне ”


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Управління культури,національностей, релігій та охорони об\Управління культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини облдержадміністрації

Управління культури,національностей, релігій та охорони об\Управління культури, національностей та релігій миколаївської обласної державної адміністрації обласна універсальна наукова бібліотека ім. О. Гмирьова (пам’ятні дати Миколаївщини на 2016 рік) Методико-бібліографічний покажчик Миколаїв
Управління культури, національностей та релігій миколаївської обласної державної адміністрації
Управління культури,національностей, релігій та охорони об\Управління культури, національностей та релігій миколаївської обласної державної адміністрації обласна універсальна наукова бібліотека ім. О. Гмирьова
Управління культури, національностей та релігій миколаївської обласної державної адміністрації
Управління культури,національностей, релігій та охорони об\Управління культури І туризму облдержадміністрації Одеська обласна бібліотека для юнацтва
Управління культури І туризму, національностей та релігій Одеської обласної державної адміністрації
Управління культури,національностей, релігій та охорони об\Управління культури І туризму облдержадміністрації Одеська обласна бібліотека для юнацтва ім. В. В. Маяковського
Управління культури І туризму, національностей та релігій Одеської обласної державної адміністрації
Управління культури,національностей, релігій та охорони об\Одеська обласна бібліотека для юнацтва ім. В. В. Маяковського «Великі І розумні українці»
Управління культури І туризму, національностей та релігій Одеської обласної державної адміністрації
Управління культури,національностей, релігій та охорони об\Обласна універсальна наукова бібліотека
Управління культури І туризму, національностей та релігій сумської обласної державної адміністрації
Управління культури,національностей, релігій та охорони об\Управління культури І туризму, національностей та релігій Сумської обласної державної адміністрації
Сергія Івановича Побожія. У виданні подано інформацію, в основному, за період з 2004


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка