Урок № українська література 11 клас 27. 01. 2014Скачати 85,63 Kb.
Дата конвертації09.03.2018
Розмір85,63 Kb.
ТипУрок

Урок № ____ українська література 11 клас 27.01.2014

ТЕМА Українська література 1940–1950 рр. О. Довженко — відомий у світі кінорежисер, засновник поетичного кіно. Романтичне світобачення

Мета: зробити огляд літератури воєнного й повоєнного періоду; опрацювати творчу біографію О. Довженка, осягнути її трагізм; розвивати в учнів навички роботи з додатковою літературою, уважність при читанні автобіографічних творів; виховувати повагу до кращих представників української нації.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: портрет О. Довженка, текст «Щоденника», виставка творів, епіграф.

Вміти творити — це не означає вміти малювати чи добре ліпити. Я думаю, що вміти творити — це означає бути також митцем своєї епохи, свого часу, бути на рівні передових ідей свого часу,

бути виразником інтересів суспільства.

О. Довженко


ХІД УРОКУ

І. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок

1. Літературний диктант «Упізнай героя»

«В цім експресі не тримається ніхто так… гордовито…».

«Бравий герой, і грізний суддя та володар душ «людців», і плюгавий злодюжка, порушник закону нетрів…».

«Молодий — років 25, на ньому військовий старенький френч. На ногах ічиги, на голові набакір кепка, з-під неї буйний чуб кучерявиться».

«Кремезний, броватий, …вусатий дідуган, високий, червоновидий».

«…Виглядає ще молодо й бадьоро. І голос у неї… якийсь тепліший, ближчий…вона полтавка з кореня».

«Зоологічний націоналіст».

«…Людина його крові. Така юна, квітуча — і така сувора, гартована і гонориста».

«Не журися, синку. Вір у своє щастя! Воно в тебе є… У сміливих щастя завжди є..».

«Я не знаю, хто ти, але моя хата — твоя хата. Лежи ж собі. Такий закон тут».

«Піти уторованим шляхом і добиватися приязні, залицятися, зваблювати, задурювати він не смів і не міг».

«Втілення могутності, сили і гонору своєї «пролетарської» держави».

2. Заслуховування усних характеристик образів родини СірківІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Повідомлення теми й мети урокуІІІ. Опрацювання навчального матеріалу

1. Повідомлення учнів «Українська література 1940–1950 рр.»Лірика воєнних часів

На початку 40-х років в Україні пожвавилося літературно-мистецьке життя. Друга світова війна «вивільнила притлумлені більшовизмом сили української літератури, попустила пута народного духу, що один тільки й міг зарадити в цій трагедії». Поезія першою з-поміж інших літературних жанрів стала виразником народного духу в один із найтяжчих періодів нашої історії. І кров, і сльози народу закарбувалися в слові, яке кликало до бою, вселяло віру й надію в перемогу над ворогом. Розвинулися всі жанри поезії, збагатилися виражальні засоби, розкрилися нові проблемні обшири. Поети старшого покоління — П. Тичина, М. Рильський, М. Бажан, В. Сосюра — творили в евакуації, виступали перед народом у пресі, на радіо; молодші — І. Нехода, Л. Дмитерко, П. Дорошко, М. Шеремет, В. Швець — воювалий писали на фронті, М. Шпак — у підпіллі, П. Воронько — у партизанськомузагоні, О. Теліга, О. Ольжич — у лавах національного підпілля. Багатоталановитих митців не повернулися з війни (О. Гаврилюк, К. Герасименко,М. Шпак та ін.).

У перші дні війни поезія звертається до народу з клятвою й закликом, бойовим маршем і похідною піснею. Усенародного звучання набувають «Клятва»М. Бажана («Ніколи, ніколи не буде Вкраїна рабою німецьких катів!»), поезіяП. Тичини («За все ми відплатим тобі»), М. Рильського («За землю рідну»),В. Сосюри («Ми переможемо»), Л. Первомайського («Я зростав на оцій непокірній землі»). До скарбниці української лірики 1941 р. увійшли вірші

В. Сосюри, «Слово про рідну матір» і «Україні» М. Рильського, «Земля» Л. Первомайського, «Україно моя» А. Малишка.

Набули популярності вірші-листи, адресовані воїнам, землякам, співвітчизникам («Лист до земляків» В. Сосюри, «Відповідь бійцям на фронт»П. Тичини, «Летіть, орли» М. Бажана).

Одвічні проблеми буття й смерті порушено в ліро-епічних поемах М. Бажана«Данило Галицький», П. Тичини «Похорон друга», «Жага» та «Мандрівкав молодість» М. Рильського, «Мій син» В. Сосюри, «Полонянка» А. Малишка.

Образ України митці уособлюють з рідною матір’ю, що надає цим творам особливої теплоти й ніжності, водночас глибини й сили синівського почуття.

Проза часів ІІ Світової війни

Глибоким патріотизмом, вірою в перемогу пройняті романи, повісті й оповідання воєнної пори С. Скляренка, Л. Смілянського, Я. Баша, П. Панча, І. Сенченка та інших. У роки війни розквітнув талант О. Довженка як письменника. Такі оповідання, як «Ніч перед боєм», «Мати», повість «Україна в огні», «Повість полум’яних літ» засвідчили, що в особі О. Довженка вітчизняна література здобувала найсокровенніші уроки, винесені країною із поєдинку з фашизмом. Письменник уперше й відкрито заговорив про цінутієї трагедії, що її пережив народ. У збірці оповідань Ю. Яновського «Землябатьків» змальовано сильні характери, виняткові події. 109 літераторів тодішнього складу Спілки письменників України протягомвійни перебували в діючій армії та партизанських загонах. Понад 40 чоловікполягли смертю хоробрих, 19 з них стали героями Радянського Союзу.Література повоєнних років

Література повоєнних років представлена творчістю Ю. Смолича, І. Ле,І. Багмута, Л. Смілянського, О. Донченка, Ю. Збанацького. Найвидатнішимявищем української прози в перші повоєнні роки став роман-трилогія ОлесяГончара «Прапороносці».

У другій половині 1940-х рр. українська проза широко відображає героїкувідбудови й прагне правдивіше окреслити головну постать напруженої доби —людину-сучасника, що самовіддано працює в місті чи селі. Велику увагу критики й читачів у повоєнний час привернули перша й друга книги роману хроніки М. Стельмаха «Велика рідня», «На нашій землі», «Великі перелоги»,роман «Хліб і сіль». Твори О. Довженка — «Зачарована Десна» (1956),«Повість полум’яних літ» (1957), «Поема про море» (1957) — цілісна ліроепічна, героїко-романтична панорама життя українського народу XX ст.

2. Слово вчителя

Олександр Довженко! Кому не відоме це славне ім’я сьогодні. Письменник і кінорежисер, маляр і політик, великий патріот свого народу та синсвого часу. Всесвітнє визнання його таланту незаперечне, бо ще в 1958 р.на спеціальному конкурсі в Брюсселі серед двадцяти найкращих фільмівусіх часів і народів названо було не озвучену ще тоді «Землю» українськогорежисера. Відтоді талановитий митець гордо крокує всіма широтами нашої планети. «Кіно мусить стати високим мистецтвом. Кінофільми можуть і повинні сягнути рівня шедеврів Мікеланджело, Леонардо да Вінчі, Рембрандта, Пимоненка…», — писав він на початку своєї режисерської біографії й на ці вершини сходив, як і належало генію.

Погляньмо уважно на портрет О. Довженка. Критик К. Зеленський писав: «Він взагалі був вродливий тією не солодкою, а мужньою і серйозною вродою, якою природа обдаровує своїх обранців. Срібло сивини з роками нібище звеличує цю красу ореолом пережитого».

А пережитого було дійсно багато.3. Робота в парах. Рольова гра «Інтерв’ю письменника»

Учні класу об’єднуються в пари. І варіант виконує роль кореспондента,ІІ — О. Довженка. Представник творчої групи «кореспондентів» ставитьзапитання з біографії та творчого шляху О. Довженка напарнику по парті,який виконує роль митця.Кореспондент.'>Орієнтовна робота в парах

Кореспондент. Шановний Олександре Петровичу, розкажіть, де Ви народилися, якою була Ваша родина?

Герой. Я народився 10 вересня 1894 року в селянській родині на Чернігівщині, у мальовничому містечку Сосниця. Дитинство проходило середказкової природи Придесення, колоритних постатей, житейських трагедійі свят моїх земляків. «Батьки були неписьменні… Дітей мали багато — чотирнадцять — перемінний склад, з якого залишаються двоє: я й сестра. Рештапомерли в різний час… І коли я зараз пригадую своє дитинство і свою хату, і завжди, коли б я їх не згадв, в моїй уяві — плач і похорон».

Кореспондент. Де ви навчалися й ким працювали?

Герой. Із 17 років я студент Глухівського учительського інституту, закінчивши який у 1914 році отримую направлення до Житомира. Учителюваннямоє тривало до літа 1917 року й включало в себе викладання природознавства й гімнастики, географії й фізики, історії та малювання. Згодом переїжджаю на роботу до Києва. Тут вчителюю і вчуся в Київському комерційномуінституті на економічному факультеті. Коли ж у Києві відкрилася Академія истецтв, стаю її слухачем.

Кореспондент. Розкажіть, яку участь Ви брали в революційних перипетіях 1917 року?

Герой. Сподіваючись на звільнення нашого народу з-під ярма, радо вітавЛютневу революцію 1917 року.

Брав участь у національно-визвольній революції, захищав УНР. У петлюрівській школі старшин викладав історію й естетику, за що був засудженийбільшовиками до страти. За активної участіВасиля Еллана-Блакитного був звільнений.Кореспондент. У 20-х роках на Україні вирує літературне життя. Якуучасть у ньому брали Ви?

Герой. За сприяння Василя Еллана-Блакитного я влаштувався до редакції газети «Вісті ВУЦВК». У цьому виданні я розміщував свої карикатури,шаржі, плакати, портрети ілюстрації за підписом «Сашко». Згодом подружився з Остапом Вишнею, Юрієм Яновським, Майком Йогансеном, стояв біля витоків ВАПЛІТЕ.

Кореспондент. Олександре Петровичу, Ви закінчили Глухівський педагогічний інститут, училися в комерційному та архітектурному інститутах, згодом дипломна робота — спочатку у Варшаві, потім у Берліні, захоплюєтеся політичною карикатурою, учитеся в Берлінському художньому приватному училищі Е. Геккеля. Як Ви стали кінорежисером?

Герой. «Я почав відвідувати натурні зйомки одного одеського режисеранедалеко відфабрики. Те, що він робив на зйомці зі своїми акторами, булонастільки погано і так безпомічно, що я відразу повеселішав. Я подумав: якщоя бачу, що це погано, і знаю, що саме погано і чому саме погано, значить,я не такий уже безпорадний. Більше того, я просто візьму зроблю краще».

Кореспондент. Яким Ви бачили українське кіно? Про що знімалифільми?

Герой. Своє кінематографічне життя я розпочинав зі стрічки «Сумка дипкур’єра», у якій, окрім усього, ще знявся і в ролі кочегара. Мрієюбуло національне кіно, наближення його естетики до народного мистецтва.

У 1928 році я за сто днів знімаю фільм «Звенигора» — історію українського народу від сивої давнини до сучасності. «Картину я не зробив, а проспівав,як птах». Наступною роботою стає стрічка «Арсенал», а ще через рік, у 1930,на екрани виходить неперевершений шедевр світової кінокласики — «Земля».

Цей фільм — гімн життю. Фільм, у якому я звернувся до трьох одвічнихзагальнолюдських тем: життя і смерть, людина й земля, старе й нове — ужезнімався на Київській кінофабриці, яку тільки розпочали будувати. У цей часна її території закладаю свій знаменитий сад. На початку 1933 року залишаюКиївську кінофабрику й переїжджаю до Москви. Напередодні війни працююнад фільмом «Щорс», з основною темою — народ у війні. На початку добровольцем іду на фронт захищати рідну землю. Працюю в газетах «КраснаяАрмия», «Красная звезда», «Известия». Пишу серію оповідань. У 1943 роціна екрани виходить документальний фільм «За нашу Радянську Україну».

У травні 1945 року з’являється ще одна стрічка «Перемога на Правобережній Україні».Кореспондент. Про що мріяли зняти, написати?

Герой. «Розпочну я краще писати новий сценарій про народ. І не буду я його писати ні про дважди героїв, ні про трижди зрадників, ні про вождів, що своєю присутністю вже прикрашають твір…, а напишу я сценарій про людей простих, звичайних, отих самих, що звуться широкими масами, що понесли найтяжчі втрати на війні, не маючи ні чинів, ні ордена. Напишу, як їм житиі що робити, і як і що думати, щоб краще жилося по війні, по закону божеському і людському. Дія починається поверненням на руїну родини».

Кореспондент. Як би Ви охарактеризували час, у якому жили?

Герой. «Відсутність смаку, одірваність од природи, і моральний занепад, і душевна сліпота — разючі і незрівнянні ні з чим. Мені здається, щов наступних часах нашу героїчну епоху будуть вважати епохою занепадув багатьох смислах».

Кореспондент. Довго Ви прожили за межами України, але творилизаради свого народу?

Герой. «Пишу, розлучений з народом моїм, з матір’ю, з усім, з батьковою могилою, з усім-усім, що любив на світі над усе, чому служив, чому радувався».

Кореспондент. Чи продовжили Ви кінематографічну працю після війни?

Герой. Так, безперечно. Після війни знімаю документальний фільм проВірменію «Рідна країна», у 1949 році — стрічку «Мічурін». На початкуп’ятдесятих років в основному займаюся педагогічною та викладацькою роботою в Інституті кінематографії. Пишу сценарії та кіноповісті: «ВідкриттяАнтарктиди», «Поема про море», «Повість полум’яних літ», «ЗачарованаДесна».

ІV. Узагальнення

Чи задоволені ви відповідями вашого співрозмовника?

Спробуйте дати відповідь на запитання, яке викликало труднощі в героя.

Яким ви побачили О. Довженка? Створіть психологічний портрет митця.V. Висновок

О. Довженко прожив життя з думкою про Україну, її народ: «Я помрув Москві, так і не побачивши України. Перед смертю я попрошу Сталіна,аби перед тим, як спалити мене в крематорії, з грудей моїх вийняли серцеі закопали його в рідну землю, у Києві, десь над Дніпром на горі. Пошли,доле, щастя людям на поруйнованій, скривавленій землі!».VІ. Оголошення результатів навчальної діяльності школярів

VІІ. Домашнє завдання

1. Опрацювати сторінки підручника; читати кіноповість «Україна в огні».2. Індивідуально: читати «Щоденник», дослідити історію написання та опублікування кіноповісті.
Каталог: files
files -> Стиль романтизм. Архітектура романтизму. Скульптура романтизму. Неоготика. Невізантійський історизм. Наполеонівський ампір
files -> Тема жанри камерно-вокальної музики
files -> Відділ освіти новомиргородської райдержадміністрації методичний кабінет
files -> Українські імена в світовій науці доктор філософії юрій дрогобич
files -> Уроку. "Весни розспіваної князь "
files -> Артюр Рембо (1854 1891)
files -> Видатні постаті херсонщини радянська епоха
files -> Курс лекцій київ «либідь» 1997 зміст передмова вступ тема східна азія. Тибет І великий степ у середні віки лекція китай (закінчення) Лекція великий степ
files -> О. П. Глазова рідна мова плани-конспекти уроків 9 клас Другий семестр


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Урок № українська література 11 клас 27. 01. 2014 iconУрок української літератури 11 клас Учитель І категорії
Тема. Українська література за межами України. Література в Західній Україні
Урок № українська література 11 клас 27. 01. 2014 iconГіпермаркет Знань>>Українська література 10 клас
Українська література:«Життя І творчість Івана Карпенка-Карого – одного з корифеїв українського театру»
Урок № українська література 11 клас 27. 01. 2014 iconМетодична розробка 2014 Методична мета
Мовчан Р. В. Українська література. Підручник. 11 клас. Київ, 1999. с. 369 – 386
Урок № українська література 11 клас 27. 01. 2014 iconВчитель Лукашук Н. М. Українська література 11 клас
Суспільно-історичні умови розвитку української літератури ХХ ст., основні стильові напрями (модернізм, cоцреалізм, постмодернізм)....
Урок № українська література 11 клас 27. 01. 2014 icon10 клас Твори для вивчення Українська література
Українська література для профільного навчання учнів загальноосвітніх навчальних закладів
Урок № українська література 11 клас 27. 01. 2014 iconУкраїнська література 11 клас Українська література за межами України
...
Урок № українська література 11 клас 27. 01. 2014 iconУкраїнська література 1 – клас (профільний рівень) 140 годин на рік, години на тиждень
Українська література ХХ ст як новий етап в історії національної культури. Складні суспільно-історичні умови розвитку. Основні напрямки:...
Урок № українська література 11 клас 27. 01. 2014 iconУрок телеміст поезії для душі (українська література, англійська та американська література)
Розробка рекомендована для проведення в класах з поглибленим вивченням англійської мови, в яких викладається курс «Англійська та...
Урок № українська література 11 клас 27. 01. 2014 iconУкраїнська література 1920-1930 pp. Урок №1 -2 українська література XX ст. Як новий етап в історії національної культури, її періодизація. Модерністські та авангардистські течії. Українська література й духовне відродження нації в першу третину xx
Українська література XX ст. Як новий етап в історії національної культури, її періодизація. Модерністські та авангардистські течії....
Урок № українська література 11 клас 27. 01. 2014 iconПавло Тичина «Не бував ти у наших краях»
Урок інтегрований ( українська література, світова література) компаративного аналізу


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка