Урок 1 Тема. Як не любить той край Матеріал уроку. Володимир Сосюра "Як не любить той край "



Скачати 434.9 Kb.
Сторінка1/3
Дата конвертації09.04.2017
Розмір434.9 Kb.
ТипУрок
  1   2   3


Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №2 м.Копичинці




2011 р.

Урок 1

Тема. Як не любить той край...

Матеріал уроку. Володимир Сосюра "Як не любить той край ...".

Дмитро Чередниченко "Рідні краєвиди". Іван Франко "Дрімають села ...".



Мета. Вчити учнів сприймати змальовані словами образи природи рідної землі у прозових і віршованих текстах, узагальнити знання учнів про початок осені, вчити їх спостерігати за змінами в природі; роз­вивати зв'язне мовлення, виховувати любов до природи.

Обладнання: біографічні дані Дмитра Чередниченка, Івана Франка.

Хід уроку

I. Повідомлення теми і мети уроку.

Учитель читає вірш.

Всією душею, всім своїм серденьком

люблю тебе, рідний краю, земленько рідненька.

і вас люблю, гори, ліси та гайочки,

і вас, ріки повноводі, маленькі струмочки...

Гарна, велика країна моя,

є в ній озера, річки і моря,

гори високі, степи та ліси, —

скільки багатства і скільки краси!

Великим багатством нашої землі є її природа.

- Що таке природа? Що дає людям природа?

- Що дають природі люди?

Природа для нас — це джерело життя, мудрості, краси і насолоди.

Вона постійно змінюється, вражає нас своїм розмаїттям і багатством.

- Прочитайте назву нової теми. Як ви думаєте, про що читатимемо у цьому розділі?

Книга Природи напрочуд велика і різнобарвна. Не злічити її сто­рінок — зелених лісів, блакитних рік, духмяних квітів ... А скільки в ній різних героїв, що живуть за своїми законами, мають власну мову. Чи знаєте, хто ці герої?

Неймовірно цікавий, захоплюючий світ Природи здавна надихав людей глибше пізнати його.

Художники передають красу природи, малюючи картини фарбами. Композитори цю красу не лише бачать, але і чують, створюючи музику.

А як описують цю красу письменники?

Письменники розповідають про Природу так, що їхні спостереження, думки і почуття стають для читачів цікавими відкриттями, пробуджують уяву, спонукають до роздумів.

ІІ. Опрацювання вірша В. Сосюри "Як не любить той край...".

1. Слухання вірша.

Учитель пропонує уважно послухати вірш і підготувати відповідь на запитання.

— Про який край пише поет?

2. Самостійне читання вірша. Робота над змістом вірша.

— Як ви вважаєте, поет запитує чи стверджує?


  • Як розумієте вислів солодкий, дивний світ? Знайдіть у вірші порів­няння.

Що автор хотів ним підкреслити?

— Яка головна думка вірша? (Потрібно любити свою землю.)

3. Виразне читання вірша.

— З яким почуттям треба читати цей вірш?



III. Опрацювання твору Д. Чередниченка "Рідні краєвиди".

Про Дмитра Чередниченка

Споконвічні хлібороби, що плекали урожай на гористих невгіддях край села Межиріча, любили після нелегкої праці сходитися вечорами до клубу — і отоді-то дивували хистом співака, музики, танцюриста, оповідача. І малий Дмитро сідав з батьком на лавці, біля якої цвіли чорнобривці, й, мов зачарований, слухав вечірні співи. Ой, як же там співали, як грали!..

Народився Дмитро Семенович Чередниченко ЗО листопада 1935 року в селі Межирічі на Черкащині. Тут (знали це всі змалечку) бував колись Тарас Шевченко — виступав перед людьми на базарі, на гарбі сіна, відпочивав під могутнім, у три обхвати, ясеном, що ріс неподалік від маєтку графа Парчевського, в якого хотів Кобзар купити землю на садибу. А Дмитро з однолітками ходив тепер повз того ясена до нової мурованої школи...

Закінчивши школу, Д. Чередниченко вступив до вузу. Захоплювався малюванням, фотографуванням та поезією. Перші вірші опублікував у Васильківській районній газеті «Радянське життя». А 1966 року вийшла в світ перша збірка молодого поета «Отава».

Як сам він згадує, одного разу дуже захотілося йому написати щось для дітей... Так і народилися перші вірші, а там уже й книжки з'явилися для юних читачів: перша «Щедринець» (1968), далі — «Чебрики» (1970), «Білий Чаїч» (1973), прозова казка «Мандри Жолудя» (1973). Під назвою «Ми будуємо дім» вийшла книжка його поезій у перекладі на білоруську мову в братній республіці. Перу Д. Чередниченка належать прозові твори для дітей «У країні майстрів» (1974), «Ковзанка» (1978). Поет здійснив ряд перекладів з російської, литовської, білоруської та словацької мов.

Живе Дмитро Чередниченко в місті Києві.

1. Підготовка до сприймання тексту. Словникова робота.



разки омелюхи берест

жайвор невимовна шугають

прогаяне надолужити засновигали

заворожує залементувало помаранчевий

  • Прочитайте першу пірамідку згори донизу, знизу догори. Чи всі слова зрозумілі? Хто такий жайвор? (Жайворонок — польова чи степова пташка.)

  • Що таке разки? (Нитки намиста.) Як розумієте слово прогаяне? (Втрачене, пропущене.) Доберіть синоніми до слова заворожує. (Зача­ровує, дивує.)

— Прочитайте другу пірамідку. Доберіть синоніми до слів надолужи­ти (наздогнати), залементувало (закричало, заверещало).

— Прочитайте третю пірамідку. Чи можете пояснити якесь із цих слів? Перевірте правильність відповідей, прочитавши тлумачення цих слів після оповідання.

2. Читання оповідання комбінованим способом.

а) Читання вчителем (до слів "Так, так, у березняк по горіхи ").

— Хто є дійовими особами твору? Від чийого імені ведеться розповідь?

б) Читання оповідання учнями до кінця.

— Чи цікаво вам дізнатися, чому діти ходили у березняк по горіхи?!

Дочитайте оповідання до кінця.

3. Читання оповідання учнями вголос "ланцюжком".

— Поміркуйте, про яку пору осені йдеться. Доведіть свою думку.

4. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.

— Як автор ставиться до осені? Яку першу ознаку осені помітив опо­відач? Прочитайте, що це за метелики у ясена.



  • Куди ходили діти? У чому вони побачили прихід осені у лісі? Прочитайте,

  • чому дуб назвали нелинь.

  • Які зміни можна побачити у полі? Що таке "бабине літо"? Прочитайте,

  • як про це пише автор.

5. Висновок.

- Де побував оповідач? Що він побачив і почув у лісі, у полі? Чи можемо сказати, що він є уважним і спостережливим? Розкажіть про свої враження від перебування серед осінньої природи.

IV. Опрацювання вірша І. Франка "Дрімають села...".



Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3

Схожі:

Урок 1 Тема. Як не любить той край Матеріал уроку. Володимир Сосюра \"Як не любить той край \" icon7 клас Українська література І. Напишіть твір-роздум «Любить свій край – це для народу жити»
Дайте відповіді на запитання, дотримуючись чіткості й лаконічності у висловлюваннях
Урок 1 Тема. Як не любить той край Матеріал уроку. Володимир Сосюра \"Як не любить той край \" iconОксана Сичик Село моє – душа моя
Найріднішим, найріднішим куточком для кожної людини є той край, де вона народилася, де проходить її босоноге дитинство, де мчить...
Урок 1 Тема. Як не любить той край Матеріал уроку. Володимир Сосюра \"Як не любить той край \" icon“Учитель не той хто вчить, а той у якого вчаться” Педагогічне кредо: Загальні відомості

Урок 1 Тема. Як не любить той край Матеріал уроку. Володимир Сосюра \"Як не любить той край \" icon«Література рідного краю»
Закарпаття це незабутній край з мальовничими краєвидами, які приваблюють туристів та відпочиваючих не тільки з усіх куточків України,...
Урок 1 Тема. Як не любить той край Матеріал уроку. Володимир Сосюра \"Як не любить той край \" iconМоє педагогічне кредо Учитель не той,хто вчить,а той у кого вчаться
Активізація самостійної пізнавальної діяльності учнів на уроках історії та правознавства
Урок 1 Тема. Як не любить той край Матеріал уроку. Володимир Сосюра \"Як не любить той край \" iconУрок №62 Система розділових знаків Культурологічна тема Той, що «народився для добра І любові» до річниці від

Урок 1 Тема. Як не любить той край Матеріал уроку. Володимир Сосюра \"Як не любить той край \" iconКонкурс учнівської творчості, присвячений Шевченківським дням
Я народився в Україні, І мені безмежно дорога ця земля. Це І тарасова гора під Каневом, це край дивовижної природи, край, де колись...
Урок 1 Тема. Як не любить той край Матеріал уроку. Володимир Сосюра \"Як не любить той край \" iconКрай наш хустщина
Хустщина — чудовий край нашої землі. Чарують своєю красою долини Тиси, Ріки, мовчазні верши­ни гір, зелені полонини, швидкоплинні...
Урок 1 Тема. Як не любить той край Матеріал уроку. Володимир Сосюра \"Як не любить той край \" iconДорогий друже! Любов до Батьківщини неможлива без любові до рідного слова. Тільки той може осягти своїм розумом І серцем красу, велич І могут­ність Батьківщини, хто збагнув відтінки й пахощі рідного слова, хто дорожить ним, як честю рідної матері, як
Батьківщини, хто збагнув відтінки й пахощі рідного слова, хто дорожить ним, як честю рідної матері, як колискою, як добрим ім'ям...
Урок 1 Тема. Як не любить той край Матеріал уроку. Володимир Сосюра \"Як не любить той край \" iconПодорожненська зш I-III ступенів «Мій рідний край – Кіровоградщина моя»
Мета І завдання: Збагатити учнів відомостями про рідний край – Кіровоградщину: про її рослинний І тваринний світ, про внутрішні води...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка