Урок 20 Тема: «Рок-н-рол» муз.І сл. Н. Май (виконання). Історія виникнення та зарубіжні рок- групиСкачати 84,42 Kb.
Дата конвертації08.08.2017
Розмір84,42 Kb.
ТипУрок


Музичне мистецтво, 7 клас

Урок 20


Тема: «Рок-н-рол» муз.і сл. Н.Май (виконання). Історія виникнення та зарубіжні рок- групи. «The Beatles» - «Let it be»; група «Queen» - «Theshow must go on», «We are thechampions»; группа «Pink Floyd» -«Another Brick in

the Wall»; група «Океан Ельзи», «911», «Відпусти».

Мета: на прикладах творчої діяльності американського співака і композитора Е. Преслі та британського гурту The Beatles ознайомити з історією походження та розвитку в XX ст. рок - і поп - музики. Пояснити учням визначення понять «рок - музика», «рок - н - рол», «сингл», «ритм - енд - блюз», «кантрі - енд - вестерн», «біг - біт»; Формувати вміння відрізняти високохудожні зразки та справжні шедеври масової музичної культури від малозмістовних творів із низькими художніми якостями, висловлювати власне судження про творчість поп - і рок - музикантів, образний зміст і звучання музичних творів; Розвивати вокально - хорові навички та інтерес до різних напрямів популярної та рок - музики; Виховувати естетичний смак учнів.

Хід уроку:

1. Розспівування.

2. Виконання пісні : «Рок-н-рол»

Розучування усієї пісні.

Виконання пісні під фонограму.

Виконання пісні сольно, дуетом та групами.

3.Актуалізація опорних знань:

- Що ви знаєте про рок-н-рол?

- Назвіть його ознаки?

- Яких ви знаєте відомих виконавців рок-н-ролу?

- Які їхні пісні ви знаєте?

- Чим відрізняються відомі хіти рок-н-ролу від сучасних дитячих пісень Н.Май?

4. Історія виникнення рок- музики.

(історія виникнення, розвиток та становлення рок - музики)

Легенди світової рок - музикиРок — це щось більше, ніж просто мода, ніж просто музика, ніж просто тимчасове захоплення. Це — народження нового стилю життя.

П'єр Ретані (французький журналіст)

Рок - музика виникла на початку 50 - х років XX століття як противага існуючій музичній культурі. Проблема «молодь і музика» загострилася, як ніколи. Жодна інша епоха не знала настільки войовничого протиставлення рок - музики (як молодіжної музики) усьому іншому музичному світові. Музичним символом рок - музикантів стала пісня "Стань осторонь, Бетховене", яку написав один з перших американських рокерів Чак Бері.

Рок - музика (англ. Rock) — узагальнююча назва багатьох напрямів сучасної музики, що існує з 1950 - х років.

У рок - музиці, яка зародилася у США, поєдналися різні напрями популярної музики, що мали своїх прихильників як серед білих, так і серед чорношкірих американців. Це ритм - енд - блюз, біг - біт, кантрі - енд - вестерн тощо

Рок - музика має велику кількість напрямів: від танцювального рок - н - ролу до металу. Зміст пісень варіюється від легкого і невимушеного до похмурого, глибокого і філософського. Часто рок - музика протиставляється поп - музиці і т. н. «Попсі», хоча чіткої межі між поняттями «рок» і «поп» не існує, і немало музичних явищ балансують на грані між ними.

Витоки рок - музики лежать у блюзі, в якому і лежать витоки перших музичних жанрів — ритм - енд - блюзу, рок - н - ролу і рокабіллі. Перші піджанри рок - музики виникали у тісному зв’язку з народною і естрадною музикою того часу — в першу чергу це фолк, кантрі, скіффл, мюзик - хол. За час свого існування були спроби поєднати рок - музику практично з усіма можливими видами музики — з академічною музикою (арт - рок, з’являється в кінці 60 - х), джазом (джаз - рок, з’являється в кінці 60 - х — початку 70 - х ), латинської музикою (латино - рок, з’являється в кінці 60 - ), індійською музикою (рага, з’являється в середині 60 - х). У 60 - 70 - х роках з’явилися практично всі найбільші піджанри рок - музики, найбільшими з яких, крім перерахованих, є метал (хард - рок), панк - рок, соул, фанк, рок - авангард. У 80 - х з’явилися такі жанри рок - музики, як пост - панк, нова хвиля, альтернативний рок (хоча його поява пов’язана і з низкою груп кінця 60 - х років), хардкор (великий піджанр панк - року), а також брутальні піджанри метала — дез - метал, блек - метал, грайндкор. У 90 - х роках отримали широкий розвиток жанри гранж (з’явився в середині 80 - х) і брит - поп (з’являється в середині 60 - х).

Основні центри розвитку рок - музики — західна Європа (особливо Великобританія) і США. Внаслідок цього більшість текстів пісень написана англійською мовою. Однак, хоча, як правило, і з деяким запізненням, національна рок - музика з’явилася практично у всіх країнах. Російськомовна рок - музика (т. зв. Російський рок) з’явилася в СРСР ще в cередіне 1960 - х і досягла піку свого розвитку в 1980 - х.

Музична складова

Рок - музика зазвичай виконується рок - групою, що складається з вокаліста, гітариста (як правило, грає на електрогітарі), бас - гітариста і барабанщика, іноді клавішника. Рідше присутній ритм - секція. Проте існують приклади використання в рок - композиціях практично всіх відомих музичних інструментів.

Відмінна риса рок - музики — одноманітний ритм, підтримуваний виконавцем на електричній бас - гітарі і барабанщиком. Соло інструментом є зазвичай електрогітара. Також у більшості рок - груп присутній вокаліст. Якщо на початку свого розвитку рок - музика лежала в основному в рамках блюзової гармонії, то тепер окремі її напрямки мають мало спільного в музичному відношенні.

Ідеологічна складова

Рок — це, з одного боку, рупор молоді, музичне втілення тих, що роздирають його суперечливі настрої, конфлікт із загальноприйнятими нормами. З іншого боку, рок — один з інструментів шоу - бізнесу, направлений на комерційний прибуток в індустрії розваг. Ця подвійна природа і обумовлює суперечності, «спіральність» розвитку жанру. По суті справи, вся історія року складається з схожих циклів, на початку кожного з яких — бунт, протест, народження нових стилів і нових цінностей, виникнення груп і виконавців - основоположників стилю (1955, 1967, 1977, …), а потім — поступовий процес «приручення», комерціалізації, виникнення вторинних рок - груп, адаптації до способу життя.

З іншого боку, людина, захоплена рок - культурою, може остаточно відгородитися від зовнішнього світу, посилюючи положення прийомом алкоголю і наркотиків, що сприяє руйнуванню особистості. Нерідко це явище ставлять в провину рок - музикантам.

Початком рок - музики є поява жанру рок - н - ролу, що увібрав у себе риси блюзу, ритм - енд - блюзу, бугі - вугі, джазу і кантрі.

Значний вплив на рок - н - рол надали блюзові виконавці Роберт Джонсон, Лідбеллі, Мадді Уотерс. Назва «рок - н - рол» відбувався з пісень госпел - виконавців 40 - х років і, будучи по суті закликом до танцю. Вперше вираз з’явилося в пісні «Good Rocking Tonight» Роя Брауна 1947 році. У 1949 році виходить пісня «Rock And Roll» Уайлд Білла Мура.

Розвиток раннього рок - н - ролу пов’язаний в основному з американськими виконавцями, проте встановити, яка пісня або пластинка може вважатися першою в жанрі, практично неможливо. Серед можливих варіантів — сингл «» Fat Man «Фетс Доміно, що вийшов в 1950 - му році. Згідно з іншими версіями, першим рок - н - рольним записом є» Rocket 88 «, записана в 1951 році Jackie Brenston and his Delta Cats.

Рок - н - рол в кінці 50 - х

Серед тих, хто заклав фундамент рок - н - ролу як повноцінного жанру, найважливішими є імена Фетс Доміно, Бо Діддлі і Чака Беррі. Чак Беррі почав серйозно займатися музикою в 1953 році, а в 1955 вже записав перший сингл. Чак Беррі заклав основи рок - стилю до тексті, іміджі та грі на гітарі. Серед інших впливових афроамериканських музикантів в жанрі рок - н - ролу слід виділити Літл Річарда, який в якійсь мірі вплинув на подальше формування гаражного року і протопанку, оскільки його манера співу та гри на піаніно була значно агресивнішою і напористою, ніж у конкурентів. Спочатку рок - н - рол вважався специфічною музикою, характерною тільки для афроамериканської публіки. Проте вже з’являлися перші білі артисти, що виконували рок - н - рол. Проривом рок - н - ролу стала пісня Білла Хейлі «Rock Around The Clock». Проте титул «короля рок - н - ролу» завоював другий білий артист — Елвіс Преслі. Незважаючи на те, що його популярність і культовий статус багато в чому перебільшені в порівнянні з музичними успіхами, якщо порівнювати їх з пластинками чорних колег, Елвіс Преслі став першим, хто записав рок - н - рол на одному з ними рівні (коли діджеї ставили його перші записи в ефір, вони спеціально попереджали, що це співає білий артист).

Рок - музика 60 - х років

Перша половина 1960 - х

Зерно, посіяне в 50 - х роках у Сполученому Королівстві американської популярною музикою, зокрема, рок - н - ролом, почало активно проростати. Американський рок - н - рол 1950 - х років дав великий поштовх безпосередньо до розвитку рок - музики, ставши натхненням для груп, що виникли на початку 1960 - х, таких як The Beatles, The Rolling Stones, The Animals, The Troggs. З популярного у Великобританії музичного стилю скіффл стало виділятися новий напрямок — британський біт, що став відповіддю на американський ритм - енд - блюз.

Терміном «Британське вторгнення» прийнято називати проникнення популярної британської музичної культури на територію США. Початком цього явища прийнято вважати «висадку» групи The Beatles на американський берег в лютому 1964 року. До цього моменту їх музика була вже вкрай популярна — на початку 1964 року п’ять синглів цієї групи займали п’ять перших позицій американського чарту.

Слідом за бітломанії, що охопила Америку і світ, послідувало захоплення та іншими англійськими групами: головними конкурентами The Beatles The Rolling Stones, The Kinks, The Animals, The Yardbirds.

Single - Сингл

(англ. single, літератур. єдиний), малий запис, маленька платівка (45 обертів за хвилину), містить, як правило, дві пісні. Єдиний (eng. single, єдиний з единого запису гри) - спочатку грампластинка (шеллачна, тоді Swarovski), на кожній стороні котра включала тільки єдину музичну композицію. Термін "сингл" з'явився у 1950 - ті щоб підкреслити відзнаку між довгограющими та - , двухпісенними записами. У нинішньому часі singles також продовжується на CD - ROM та DVD.5. Слухання музики: «The Beatles» - «Let it be»; група «Queen» - «Theshow must go on», «We are thechampions»; группа «Pink Floyd» -«Another Brick in

the Wall»;

Бесіда за прослуханими творами.  • Які особливості рок-музики відчувалися у композиціях різних гуртів?

  • Які інструменти, на вашу думку, звучали у творах?

  • Чим відрізняються ці твори від музики , яку ми слухали на попередніх уроках?

6. Історія рок-музики в Україні.

Українська рок-музика виникла наприкінці 60-х років 20ст та була представлена творчістю аматорських біг-бітових та ритм-енд-блюзових гуртів «Еней», «Гуцули», пізніше – «Діалог», «Крок» та інших.

У наш час в Україні проводиться ряд рок-фестивалів , наприклад, «Тарас Бульба», «Рок Січ», «Чайка», «Славське Рок». «Шешори» тощо.

Сучасна українська рок-музика має багато напрямків , наприклад, альтернативний рок , поп-рок (Лама, гурти «Антитіла», «Друга ріка», «Скрябін», «С.К.А.Й.»), важкий метал («Біла вежа», «Мотор ролла»), етно-рок (ВВ), фолк-рок («Мандри», «Русичі»), мелодійний рок («Океан Ельзи»).

Гурт «Океан Ельзи» створений у 1994 році у Львові. Склад гурту змінювався кілька разів. Незмінним лідером та вокалістом гурту є Станіслав Вакарчук.

До найвідоміших пісень гурту відносять : «Відпусти», «911», «Без бою», «Вище неба», «Все буде добре», «Обійми» та інші.

У грудні 2013 року гурт «Океан Ельзи» зіграв на підтримку Євромайдану на Майдані Незалежності.

7. Слухання музики:

Гурт «Океан Ельзи» . Фрагменти творів «Відпусти», «911», «Без бою», «Все буде добре», «Обійми».8. Обговорення особливостей стилю виконання та композицій гурту «Океан Ельзи».

9. Узагальнення вивченого матеріалу.

- Про який музичний стиль йшлося сьогодні на уроці?

- Які виконавці та групи працювали в різних напрямах рок-музики?

- У чому полягає особливість рок-музики?- Які сучасні рок-гурти вам відомі?

10. Оцінювання музично-творчої діяльності учнів на уроці.

Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Урок 20 Тема: «Рок-н-рол» муз.І сл. Н. Май (виконання). Історія виникнення та зарубіжні рок- групи iconУрок 19 Тема : Новаторство в музичному мистецтві. «Рок-н-рол» муз.І сл. Н. Май
Тема: Новаторство в музичному мистецтві. «Рок-н-рол» муз.І сл. Н. Май. Історія розвитку ро-н-рола. Елвіс Преслі та його послідовники....
Урок 20 Тема: «Рок-н-рол» муз.І сл. Н. Май (виконання). Історія виникнення та зарубіжні рок- групи iconІсторія рок-музики
Мета: Ознайомити з рок-музикою, розглянути особливості рок-музики т а історію її виникнення, ознайомити з творчістю рок- груп та...
Урок 20 Тема: «Рок-н-рол» муз.І сл. Н. Май (виконання). Історія виникнення та зарубіжні рок- групи iconТема. Походження І розвиток рок-музики. Мета
Розвивати вокально-хорові навички та інтерес до різних напрямів популярної та рок-музики. Виховувати естетичний смак учнів
Урок 20 Тема: «Рок-н-рол» муз.І сл. Н. Май (виконання). Історія виникнення та зарубіжні рок- групи iconНапрями музики масових жанрів
«Yesterday» (біг-біт), «Рол-лінг стоунз» — «Satsfaction» (блюз-рок), гуртів «Арія» — «Воля І розум», «Ворон» (хеві метал), «Yes»...
Урок 20 Тема: «Рок-н-рол» муз.І сл. Н. Май (виконання). Історія виникнення та зарубіжні рок- групи iconПрофтехосвіти у луганській області
Тема. Види І напрями сучасної популярної музики: джаз, блюз, хіп-хоп, рок- І поп-музика. Видатні музиканти І співаки
Урок 20 Тема: «Рок-н-рол» муз.І сл. Н. Май (виконання). Історія виникнення та зарубіжні рок- групи iconІсторія виникнення преси” Частина ІІ дніпропетровськ
Наведені рекомендації містять відомості, що вимагаються програмою курсу “Історія виникнення преси, та контрольні завдання
Урок 20 Тема: «Рок-н-рол» муз.І сл. Н. Май (виконання). Історія виникнення та зарубіжні рок- групи iconУрок №23. Історія виникнення української музики урок №24. Пісні-твори як державний та духовний символ українського народу. М. Вербицький: історія створення твору «Ще не вмерла Україна»
Федик Людмила Миколаївна, керівник вокального гуртка Державного навчального закладу «Звенигородський центр підготовки І перепідготовки...
Урок 20 Тема: «Рок-н-рол» муз.І сл. Н. Май (виконання). Історія виникнення та зарубіжні рок- групи iconУкраїнські рок-гурти Гурт «гайдамаки» Kozak Rock
Музична формація України, що мислить по-європейськи. Має власне альтернативне обличчя, живу основу українського фольку, чіткий соціальний...
Урок 20 Тема: «Рок-н-рол» муз.І сл. Н. Май (виконання). Історія виникнення та зарубіжні рок- групи iconМетодичні вказівки до вивчення курсу " Історія виникнення преси"
Курс “Історія виникнення преси” – відносно новий в ряду учбових предметів, що пропонуються за планом з журналістських спеціальностей....
Урок 20 Тема: «Рок-н-рол» муз.І сл. Н. Май (виконання). Історія виникнення та зарубіжні рок- групи iconКартка уроку вірші зарубіжних поетів про дружбу І кохання. Тема кохання в поезії Генріха Гейне "Коли настав чудовий май " Найглибша істина розквітне лише з
Вірші зарубіжних поетів про дружбу І кохання. Тема кохання в поезії Генріха Гейне “Коли настав чудовий май ”


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка