Урок 21 Тема: Жанри кіно. Актори. Режисери. Риси стилів режисерів Федеріко Фелліні, Андрія Тарковського, Леоніда Бикова, Джеймса Кемерона. КінопродюсерСкачати 317,3 Kb.
Дата конвертації16.03.2018
Розмір317,3 Kb.

Мистецтво, 9 клас

Урок 21

Тема: Жанри кіно. Актори. Режисери. Риси стилів режисерів Федеріко Фелліні, Андрія Тарковського, Леоніда Бикова, Джеймса Кемерона. Кінопродюсер.

Мета: Ознайомити учнів із жанрами кіно, професіями актора, режисера. Ознайомити із рисами стилів режисерів Федеріко Фелліні, Андрія Тарковського, Леоніда Бикова, Джеймса Кемерона.

Розвивати навички аналізу різних жанрів кіно.Виховувати інтерес до творчості Федеріко Фелліні, Андрія Тарковського, Леоніда Бикова, Джеймса Кемерона.

Тип уроку: урок введення в тему, комбінований, інтегрований

Обладнання: комп’ютер, мультимедійна дошка, проектор, презентація до уроку

Хід уроку

 1. Організаційний момент. Мотивація до навчання

 2. Актуалізація опорних знань учнів

 3. Подача нового матеріалу.

Жанри кіно.

У кіно немає єдиного загальноприйнятого набору жанрів (як, наприклад, у живописі), за яким можна було б точно класифікувати всі кінофільми. Крім того, більшість художніх кінофільмів можна сміло віднести до більш ніж одного жанру. Тому говорити про нижчеподану систему жанрів художнього кіно можна лише з великою часткою умовності. Ця система скоріше була сформована самими глядачами на основі особистих вражень, чим кінознавцями в рамках наукових досліджень. Проте, ця система широко поширена й, у певній мірі, загальноприйнята.

Екшн — цей жанр ілюструє відому тезу «добро повинне бути з кулаками». Фільми цього жанру найчастіше не мають складний сюжет. Головний герой звичайно зіштовхується зі злом у найочевиднішому його прояві: злочин, корупція, тероризм, убивство. Не знаходячи іншого виходу, головний герой вирішує вдатися до насильства. У результаті знищенню піддаються десятки, а іноді й сотні лиходіїв. «Хепі енд» (англ. happy end — щасливий кінець) — неодмінний атрибут екшену, зло повинне бути покаране.

 • Вестерн — у класичних фільмах цього жанру дія відбувається на дикому Заході Америки в XIX столітті. Конфлікт звичайно розвертається між бандою злочинців, представниками влади й мисливцями за нагородою (англ. bounty hunter). Як і у звичайному екшн-фільмі, конфлікт вирішується насильством зі стріляниною. Вестерни просочені атмосферою волі й незалежності, характерної для заходу Сполучених Штатів.

 • Гангстерський фільм — дія фільмів цього піджанру найчастіше відбувається в США в 1930-і роки — під час розквіту гангстерських угруповань. «Розбирання» між гангстерами і є основою сюжету таких фільмів.

 • Кіно бойових мистецтв — фільми цього піджанру сюжетно мало відрізняються від звичайних фільмів жанру екшн. Але в протистоянні персонажів карате-фільмів ставка робиться не на застосування вогнепальної зброї, а на рукопашні сутички із застосуванням прийомів східних бойових мистецтв, наприклад, карате.

 • Пригодницький фільм — на відміну від екшену, у пригодницьких фільмах акцент зміщений із грубого насильства на кмітливість персонажів, уміння перехитрити, обдурити лиходія. У пригодницьких фільмах герой повинен оригінально виплутатися зі складних ситуацій. «Хепі енд» також дуже ймовірний.

 • Детективний фільм — жанр, здобутки якого незмінно містять ілюстрації злочинних діянь. З цих діянь випливають розслідування й пошук та обвинувачення винних. Впродовж картини у глядача, як правило, виникає бажання провести власне розслідування й висунути власну версію злочину.

 • Фільм-драма — специфіку жанру становлять сюжетність, конфліктність дії, достаток діалогів і монологів. Драми зображують в основному приватне життя людини і його гострий конфлікт із суспільством. При цьому акцент часто робиться на загальнолюдських протиріччях, втілених у поводженні і вчинках конкретних героїв фільму.

  • Трагедія — напевно театральну трагедію не слід розглядати як окремий випадок драми, але в кінематографі це в принципі вірно. Основу трагедії також становить зіткнення особистості зі світом, суспільством, долею, вираження в боротьбі сильних характерів і страстей. Але, на відміну від звичайної драми, трагічна колізія звичайно завершується загибеллю головного героя.

  • Камершпіле — різновид драми, що склався у німецькому театрі, мистецтві й кіно на початку 1920-х, характерними ознаками якого є психологізм на межі з натуралізмом, намагання розкрити внутрішню сутність зазвичай нечисленних персонажів — представників середнього бюргерства і чиновництва, соціальний песимізм.

 • Історичний фільм — фільми цього жанру реконструюють історичні події, що реально відбувалися.

  • Військовий фільм — назва говорить саме за себе, це фільми про війну.

 • Кінокомедія — до цього жанру відносяться фільми, які ставлять за мету розсмішити глядача, викликати посмішку, поліпшити настрій.

  • Комедія станів (ситуацій) — це класичний вид комедії, заснований на тому, що герої фільму потрапляють у курйозні, смішні становища. Найчастіше сценарій пишуть саме у такому піджанрі. Такі фільми часто зрозумілі людям різних поколінь.

  • Комедія характерів — це класичний вид комедії, заснований на тому, що комічне фільму базується на смішних особливостях персонажа (англ. character — «персонаж», звідси й назва піджанру), Такі фільми, як правило, «живуть» лише у своїй епосі, і часто незрозумілі людям інших поколінь.

  • Чорна комедія — комедія, побудована на використанні «чорного» гумору. «Чорні» комедії за предмет своєї забави мають відкидання моральних цінностей, що викликають похмуру посмішку[1].

  • Пародія — вид комедії, що базується на пародіюванні чого-небудь (наприклад, на пародіюванні інших фільмів).

  • Фарс — комедія легкого змісту із чисто зовнішніми комічними прийомами.

 • Мелодрама — добутки цього жанру розкривають духовний і почуттєвий світ героїв в особливо яскравих емоційних ситуаціях, часто на основі контрастів: добро і зло, любов і ненависть тощо.

  • Любовна історія — улюблений жанр більшості жінок усього світу. У таких фільмах найчастіше описується гарна й глибока любов, що не розуміють навколишні і якій перешкоджають складні обставини.

 • Сімейний фільм — дитячі фільми й фільми, призначені для перегляду всією родиною. Фільми цього жанру найчастіше позбавлені насильства, мають безліч елементів мелодрами й комедії з немудрим гумором.

 • Музичний фільм — мюзикл або оперета, перенесена з театральних підмостків на кіноекран. Багато пісень, танців, гарні костюми й декорації. Обов'язково присутні елементи мелодрами й часто «хепі енд». Насильство якщо і є, то в самій необразливій формі.

 • Еротичний фільм — цей жанр, розрахований в основному на чоловіків, має стабільний успіх. Фільми цього жанру спрямовані на те, щоб викликати в глядача сексуальне збудження й еротичні фантазії. Неповнолітні на сеанси не допускаються.

  • Порнофільм — порнографія у кіно. Жорсткіший і відвертіший варіант еротичного фільму. У багатьох країнах публічна демонстрація таких фільмів заборонена, дозволений тільки показ у закритих клубах і поширення на відео.

 • Трилер (від англ. thrill — трепет) — так називають фільми, що прагнуть створити у глядача відчуття напруженого переживання, хвилювання. Жанр не має чітких границь. Часто до трилерів відносять детективно-пригодницькі фільми, акцент у які зміщений на підготовку до якогось унікального злочину. До трилерів також часто відносять фільми жахів.

  • Містичний трилер — фільм на грані трилера й фільму жахів. Сюжет побудований на зіткненні героїв з яким-небудь незрозумілим, містичним явищем. Часто мова йде про окультизм, чаклунство, пришесті антихриста й т.п..

  • Катастрофа — фільм, герої якого потрапили в катастрофу і намагаються врятуватися. Мова може йти як про природну катастрофу (смерч, землетрус, виверження вулкану тощо) або техногенную катастрофу (катастрофа літака, наприклад).

 • Фільм жахів — до цього жанру відносять фільми, які покликані налякати глядача, вселити почуття тривоги й страху, створити напружену атмосферу жаху або болісного очікування чого-небудь жахливого (саспенс). Сюжет фільмів жахів часто побудований на появі серійного вбивці в якому-небудь спокійному, що не викликає страх, місці. Ще одна улюблена тема — поява в мирній обстановці кровожерливого монстра (генетичного мутанта, інопланетянина, зомбі й т.п.). У фільмах часто присутні шокуючі кадри знівечених людських тіл.

 • Фантастичний фільм — жанр кінематографа, головною ідейно-естетичною установкою якого є диктат уяви над реальністю. Дія фільмів цього жанру відбувається в майбутньому, минулому або в «паралельному світі». Події фільму найчастіше навмисно протиставляються повсякденній дійсності й звичним поданням про правдоподібність.

  • Фентезі — піджанр, заснований на особливому «казковому» художньому світі. Цей світ нагадує середньовіччя, але населений міфічними істотами, наповнений магією і чаклунством, і має власну розвинену міфологію.

  • Фантасмагорія — фільм про щось зовсім нереальне, зображує вигадливі бачення, маревні фантазії. Цей жанр трохи перегукується з абстракціонізмом у живописі.

  • Зоряні війни — піджанр, що одержав свою назву від відомої серії фільмів. Сюжет фільмів цього жанру, відповідно, розгортається в далекому майбутньому на далеких планетах, у космосі або на космічних станціях.

  • Кіберпанк — піджанр, що фокусується на комп'ютерах, високих технологіях і проблемах, що виникають в суспільстві у зв'язку з неправильним застосуванням надбань прогресу. Основою сюжету часто є боротьба хакерів з могутніми транснаціональними корпораціями.

 1. Професії кінематографії.

Актор

 Арт-директор

 Звукооператор

Каскадер


 Кінокритик

 Масовка


Монтажер

 Оператор

 Продюсер

Режисер


 Сценарист

 Художник-постановник

 Художник з костюмів

Кіноактор — людина, що професійно знімається в кіно. Участь у зйомках документальних та публіцистичних стрічках не означає, що людина, яку знімають, стає кіноактором (хоча можливі винятки). Найчастіше кіноактор грає роль, уособлюючи в собі образ іншої людини (персонажа).

Кіноактор зазвичай вчиться в театрі, але з можливістю знатися в кіно стає кіноакторомАрт-дире́ктор — це керівник, який втілює творчі ідеї в реалізований проект. Його робота пов'язана з різними галузями діяльності. У роботі арт-директора застосовуються знання менеджменту, статистики та математики, документознавства, реклами та PR. Арт-директор приймає участь у розробці творчих ідей, складає план з організації заходів, контролює процес художнього проекту, приймає рішення щодо візуальних елементів, які художні стилі використовувати, а також коли використовувати графічний дизайн руху, оформляє необхідну документацію та приймає участь у плануванні рекламних кампаній. 

Робота арт-директора включає в себе маркетингову, творчу, технологічну та управлінську функції. Арт-директор повинен вміти аналізувати рекламний ринок своєї продукції чи послуги, враховувати технологічний аспект в реалізації планів, пропонувати нові ідеї в реалізацію проекту, керувати роботою колективу. Арт-директор відповідає за творчу концепцію організації чи виробленого нею продукту, займається розробкою і здійсненням дизайнерський проектів, бере участь у тендерах, контролює роботу більд-відділів, контактує з рекламними агентствами і т.д. 

Дана професія - творча. Але політ фантазії обмежений жорсткою математикою попиту. Не можна робити усе, що заманеться, потрібно рухатися лише в руслі статистики. І потім, над арт-директором стоїть ціла ієрархія – креативний директор і керівник проекту, які теж висловлюють свою думку, і з ними треба рахуватися. Тут важлива дипломатичність і вміння слухати, а також відстоювати свої ідеї і не сидіти в стороні під час обговорення майбутнього проекту

Звукооператор керує роботою щодо створення і здійснення звукового вирішення фільму відповідно до загального художнього задуму. Забезпечує художню і технічну якість звуку в кінокартині. Розроблює спільно з кінорежисером і композитором звукову експлікацію майбутнього фільму. Бере участь у розробці календарного плану та кошторису в частині звукового вирішення картини.

Перевіряє до початку зйомки справність всього звукового тракту. Контролює роботу звукової бригади. Визначає оптимальні технологічні режими для якісного запису. Проводить спеціальні пробні записи, необхідні для одержання особливих звукових ефектів. Дає завдання і приймає роботу шумової бригади. Здійснює безпосередньо мовне і шумове озвучення та запис музики. Контролює якість фонограми музики та підготовленої до перезаписузмонтованої фонограми шумів.

Відбирає фонотечний матеріал, готує його для перезапису. Керує монтажем звукових плівок. Проводить перезапис. Створює загальну звукову композицію при перезапису картини, забезпечує дотримання норм та строків, які встановлені календарним планом та кошторисом, а також своєчасне здавання якісних вихідних матеріалів з озвучення фільму.

Каскадер (фр. cascadeur, англ. Stunts) — професія в кінематографі; виконавець складних і небезпечних трюків.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/36/guida_acrobatica_-_stunt_drivers_team.jpg/200px-guida_acrobatica_-_stunt_drivers_team.jpg

Автокаскадери

Часто каскадери підміняють акторів в кадрі на час виконання трюків, але є актори, які самі виконують трюки і, отже, одночасно виконують і роботу каскадера. У разі «підміни» актора каскадером, для зйомок часто підбирається каскадер, схожий за статурою на актора; потім каскадера гримують під актора і під час виконання трюка його не знімають повним планом — так для глядача підміна актора каскадером залишається непомітною.

Кінокритик (англ. film critic) — фахівець, що здобув освіту кінознавця або журналістааналізуючий кінематографічний процес, рецензуючий фільми. Відбиваючи свої враження в рецензіях на фільми, кінокритик висловлює свою думку про переваги і недоліки твору. Іноді кінокомпанії спеціально наймають кінокритиків для складання позитивної рецензії та публікації її в пресі та на веб-сайтах, щоб привернути додаткову аудиторію до кінопродукції.

Масовка в кіно — екранна сцена, в якій активно діє велика кількість людей.

Основне завдання масової сцени — створення образу маси сцен (наприклад, батальних) у кінофільмах. Часто для участі у масовках запрошують непрофесіоналів або акторів з низькою оплатою. Окремих учасників масовки називають статистами.

Перші масовки у кінематографі почали застосовувати в італійських історичних фільмах 1910-х років — «Камо грядеші», «Звільнений Єрусалим», «Кабірія». У зйомках деяких кадрів в цих фільмах бере участь кілька сотень статистів.

Голлівудські масовки у 1920-1930-х роках стали особливо масшабними. Так, у найвідомішому епізоді «Бенкет Валтасара» в «Нетерпимості» Девіда Гріффіта в одному кадрі було задіяно 4 тисячі статистів, для зйомки яких камеру довелося піднімати на повітряній кулі. Найбільша ж масовка в «Нетерпимості», за словами режисера, досягала 16 000 осіб.

У радянському кіно масовка отримала розвиток у фільмах Ейзенштейна «Страйк», «Панцерник "Потьомкін"», «Іван Грозний». У цих стрічках найбільший ефект досягається монтажним зіставленням кадрів масовки і крупних планів окремих її учасників.

Монтаж (фр. montage) — творчий і технічний процес в кінематографі, на телебаченні або звукозаписних студіях, що дозволяє в результаті з'єднання окремих фрагментів вихідних записів отримати єдиний, композиційний цілий тві. Монтаж є найважливішою частиною кінематографічної мови, здатної надати розповіді виразність і чіткість мінімальними засобами.https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/81/firstmoviola.jpg

Теоретик кінематографа Лев Кулешов в 1917 році написав про монтаж:


Один з перших звукомонтажних апаратів для кіноплівки — «Мовіола» (1924)

Крім міжкадрового монтажу, що отримують склеюванням окремих монтажних кадрів в загальну послідовність, в кіно і на телебаченні існує також поняття внутрішньокадрового монтажу.

Внутрішньокадровим монтажем називається композиційна побудова всередині одного монтажного кадру, що об'єднує дії, які відбувається в ньому, в єдиний мізанкадр[1]. Це досягається організацією дії в кадрі режисером і оператором, і не вимагає окремої технології, необхідної при міжкадровому монтажі.

Кінооператор — професія в кінематографі. Спеціаліст, що керує кінознімальним апаратом, за допомогою якого відбувається запис рухомого зображення на кіноплівку[1], або цифровий носій. Оператор несе відповідальність за образотворче рішення фільму і фотографічну якість зображення, а також безпосередньо бере участь у створенні спецефектів[2]. Оператор — фахівець, що знає виразні можливості освітлення, кіно - та відеоапаратури, допоміжної операторської техніки: візків, кранів, стедікамів і т. д.

У сучасному кінематографі найчастіше використовується цифрова кінокамера, що дозволяє отримувати кінофільми без використання плівки, але незалежно від типу носія оператор створює образотворче рішення фільму спільно з режисером і художником. Є однією з ключових фігур у створенні кіно і теле - фільмів усіх видів: художніх, ігрових, документальних, наукових та багатьох інших.Кінопродюсер — в кінематографії постановник кінофільмів, власник кіностудії чи довірена особа кінокомпанії, що здійснює ідейно-художній і організаційно-фінансовий контроль над постановою фільму. Він також бере активну участь в підборі акторів, технічного персоналу. Продюсерами бувають також режисери, актори, сценаристи.

Кінорежисе́р — режисер кінофільмів.

Здійснює організацію творчо-виробничого процесу створення фільму. Розроблює на основі літературного сценарію художню концепцію фільму. Створює на основі затвердженого літературного сценарію режисерський сценарій кінофільму. Забезпечує втілення на екрані творчого задуму, художню якість фільму. Формує творчий склад знімальної групи.

Бере участь у складанні кошторису і календарного плану на період режисерської розробки, на підготовчий і знімальний періоди. Забезпечує фактичну відповідність корисного матеріалу метражу, затвердженому режисерським сценарієм, виконання планових термінів на всіх етапах виробництва фільму, а також додержання статей генерального кошторису. Керує монтажем фільму. Здає закінчений виробництвом фільм керівництву кіностудії.

Сценарист — автор сценарію фільмів (у тому числі мультиплікаційних) чи телепередач (сюжетів або програм), кінодраматург. Останнім часом професія сценариста має дедалі більший попит. Спеціальність «Сценарист телесеріалів та кіно» включається до програм навчальних закладів. Місцем роботи сценаристів є кіно, телебачення, театр, рекламні агентства, компанії, що займаються проведенням свят і шоу, а також компанії-розробники комп'ютерних ігор.

Більшість сценаристів починають кар'єру з розрахунку на вигоду, тобто пишуть сценарії, не бувши найнятими і безоплатно.

Багато з них також працюють коректорами (англ. script doctors), намагаючись виправити сценарій до вимог режисерів чи студій; наприклад, у випадку, коли менеджмент студії вважає мотиви персонажів незрозумілими, діалоги невдалими тощо.

Один із найважливіших елементів у реалізації задуму проекту для студії — залучення професійного сценариста. Проекти найчастіше продаються студіям, які потім долучають своїх кваліфікованих сценаристів до вдосконалення чи завершення сюжету.Художник-постановник — творчий працівник, учасник колективу, котрий працює над створенням художнього фільму чи серіалу, передачі на телебаченні.

Художник-постановник переводить сценарій (літературну основу фільму) в образотворчий ряд — фактично втілює в реальність фантазії та задуми режисера. Він розробляє ескізи, креслення декорацій, меблів, підбирає реквізит, допомагає при складанні кошторису, виборі місць для натурних зйомок, виготовленні декорацій. Бере участь у відборі дублів, в створенні графічного оформлення фільму чи передачі, серіалу (титри, заставка та ін.).Художник з костюмів відповідає за створення костюмів для театру, кіно чи телебачення. Він працює в творчій групі під керівництвом сценографа (художника-постановника), співпрацює з режисером-постановником, звукорежисером, світлодизайнером, гримером і актором, для якого призначається костюм. Таким чином, художник з костюмів бере участь у процесі створення кіно-/телефільму або вистави від початку і до кінця.

Завдання художника з костюмів полягає у створенні візуального образу персонажа, що робить його одним з найважливіших людей на сцені або знімальному майданчику. Костюм створюється у відповідності з вимогами тієї епохи, яка зображується у творі, баченням постановника і драматурга, а також особистістю актора. Костюм повинен відображати соціальний статус, характер і зовнішність персонажа. Крім цього, костюм має відповідати вимогам постановки: не сковувати рухи акторів, предмети одягу повинні піддаватися ремонту і пранню, витримувати умови виробництва.Художник з костюмів повинен співпрацювати не лише з режисером, але і з усією постановною групою, щоб переконатися, що всі постановні елементи поєднуються і добре працюють разом. Крім творчих здібностей художник з костюмів має володіти знаннями в галузі моделювання, креслення, текстилю та історії моди. Художник має розуміти, який одяг притаманний тій чи іншій епосі, а також уявляти собі манеру пересування і поставу, яких вимагає той чи інший костюм.

 1. Риси стилю режисера Федеріко Фелліні.

Федеріко Фелліні - великий італійський кінорежисер, автор сценаріїв до фільмів, які завоювали нагороди на численних міжнародних кінофестивалях. Фелліні вважають основоположником нового кінематографа», реформатором, режисером з унікальною системою бачення світу, що володіє значним доробком для того, щоб це бачення втілити на екрані. Творчість Федеріко Фелліні реформував саму суть мистецтва кінематографа, значно збагатило його мову і тим самим вплинуло на величезну кількість режисерів у всьому світі.1024px-federico_fellini_nywts_2.jpg

Майстер кінематографічних ілюзій, Федеріко Фелліні, народився в невеликому італійському місті Ріміні 20 січня 1920 року. Його батько був рядовим службовцем і сподівався, що син досягне успіху в якомусь надійному і грошовому ділі. Такою справою батько Федеріко вважав юриспруденцію. Але сам Федеріко не тяжів до наук і не був хорошим учнем. Найбільше його займало малювання, створення костюмів та невеликих домашніх вистав. Після закінчення школи у Фао Федеріко переїхав у Флоренцію, де його здібності до малювання почали приносити йому невеликий дохід, він влаштувався ілюстратором в журнал свого друга Демосу Боннини. У 1938 році Федеріко переїхав до Риму, де продовжив заробляти ілюстраціями, тут він починає писати свої перші тексти, в тому числі і п'єси. Після кількох публікацій Федеріко Фелліні помічають і запрошують працювати на радіо драматургом. Федеріко із задоволенням погоджується. В одній з перших радіопостановок бере участь його майбутня дружина і постійна муза Джульєтта Мазіна. У 1943 році він вперше пробує себе в ролі кінорежисера і знімає кілька кіноновел з Джульєттою у головній ролі. У роки війни Федеріко знайомиться з Роберто Росселліні і разом з ним пише сценарій фільму «Рим, відкрите місто». Фільм має грандіозний успіх. Після Федеріко пише ще кілька сценаріїв для різних режисерів, а також продовжує працювати з Росселліні («Пайза»). До 1953 році фільмографія Фелліні налічує вже кілька значних робіт: «Любов в місті», «Білий шейх», «Мамині синочки». Ці фільми мають міжнародний успіх (фільм «Мамині синочки» номінується на Оскар за кращий сценарій і отримує приз Венеціанського фестивалю за режисуру). Але це було тільки початком його шляху в кінематографі. Далі були фільми, кожен по своєму перевернули історію кіно: «Дорога» (1954), «Ночі Кабірії» (1957), «Солодке життя» (1959), «8 з половиною» (1963), «Джульєтта і духи» (1965), «Три кроки в маренні » (1968) і багато інших.

Федеріко Фелліні був режисером-новатором не тільки тому, що разом з Росселліні поклав початок неореалистическому напряму в Італійському (а потім і в світовому кінематографі. Режисери-неореалисты розглядали у своїх творах життя пересічного громадянина, «маленької людини», його опір жорстокої реальності і тихе, непомітне щастя. Сам Фелліні володів унікальним поглядом на життя, який умів виразити в своїх парадоксальних, повних торжества і печалі фільмах. Весь життєвий і творчий шлях його супроводжувала дружина, актриса Джульєтта Мазіна. Вони прожили в щасливому шлюбі 50 років, надихаючи і підтримуючи один одного. Джульєтта пережила Федеріко всього на п'ять місяців і заповідала бути похованою з його фотографією в руці.

Перегляд уривку фільму Федеріко Фелліні «Мамині синочки»

 1. Риси стилю режисера Андрія Тарковського

Кожна людина, яка знає толк в кінематографі, знає Андрія Тарковського. Біографія режисера також цікава, як і його фільми. І ми не помилимося, сказавши, що Андрій був воістину дивним, унікальним і чудовою людиною. Біографія режисера Андрія Тарковскаого - це історія людини, який дав радянському кінематографу унікальні і глибокі фільми. У біографії режисера Андрія Тарковського є безліч цікавих сторінок.andrei_tarkovsky.jpg

Отже, що ж цікавого було в житті Тарковського? Ну, біографія режисера почалася як і у всіх - від народження. День появи на світло Андрія - четверте квітня 1932 року. Біографія цієї талановитої людини почалася в звичайному російській селі. Сім`я Тарковського жила в Заволжя Іванівській області. Але, тим не менше, батьки Андрія були дуже освіченими і розумними людьми. Можливо, саме завдяки їм, так склалася біографія кінематографічного генія. Справа в тому, що батько режисера був поетом, а мама - актрисою.

Не дивлячись на те, що Андрій виріс в селі, він завжди відчував себе в чимось особливим, був природженим аристократом. Якщо всі хлопці не звертали уваги на те, чи чиста у них взуття, чи свіжа сорочка, то для Андрія це було дуже важливо. Не дивлячись на бідність сім`ї, але ж мама ростила його одна, оскільки батько пішов, коли хлопчикові було всього лише п`ять, він завжди відрізнявся тим, що стежив за модою і вмів бути стильним. Коли вони з мамою переїхали в Москву, Андрій ще більше став показувати те, ким він є насправді. Хлопчик з мамою жив в Замоскворіччя і ходив до місцевої школи. До речі, саме в цій школі разом з ним вчився відомий поет Андрій Вознесенський.

Андрій Тарковський ніколи не був скутим або замкнутим. Він умів знаходити підхід і спілкуватися з усіма. Навіть вчителі були для нього як рівні. Він багато в чому відрізнявся від середньостатистичного радянського підлітка. Андрій завжди був людиною, яка цінувала свободу і відчував її всередині себе. Таке могли собі дозволити лише одиниці людей, що живуть в той час. Всі знали, чим загрожує вільнодумство. Але Андрія це ніколи не лякало. Він завжди залишався самим собою, мислив так, як хотів, і говорив те, що вважав за необхідне висловити.

Мистецтво в його житті

Тарковський з юних років цікавився мистецтвом. Він ходив до Художньої школи імені 1905 року. Однак же, після закінчення середньої освіти, майбутній режисер далеко не відразу визначився в тому, ким він хоче стати. Хлопець поступив на арабське відділення близькосхідного факультету Московського Інституту Сходознавства. Йому було цікаво і він навіть відправився на практику в Сибір. Там, на річці, хлопець провів всі три місяці в геологічній експедиції. Але все ж, любов до творчості взяла своє, і повернувшись до Москви, Андрій вирушив до ВДІКу. Там він склав іспити і потрапив в майстерню Михайла Ромма. Разом з ним навчалося безліч відомих на сьогоднішній день зірок того покоління. Але більше всіх на курсі виділялися своїми недужий талантами Андрій Тарковський і Василь Шукшин. До речі, коли Шукшин і Тарковський здавали іспити, комісія чомусь не хотіла, щоб хлопців взяли до вищого навчального закладу. Всі викладачі говорили Ромма не брати хлопців. А він не погодився, взявши і одного, і іншого. Василь і Андрій були різними, як масло і вода. Вони багато в чому не сходилися, але Ромма порахував, що саме такі своєрідні особистості просто необхідні факультету. Ось так хлопці і виявилися в його майстерні.Під час навчання Тарковський дуже сильно здружився з Кончаловським. Ось у них якраз таки сходилися погляди і на творчість, і на життя. Саме тому ми щоразу спільно виконували всі поставлені їм проекти. Їм подобалося працювати в тандемі, ділитися ідеями. Їх дипломною роботою стала короткометражна картина «Каток і скрипка». Вона вийшла настільки цікавою і вдалою, що отримала головний приз в Нью-Йорку, коли там проводився конкурс між студентськими фільмами. Це сталося в 1961 році.

Після закінчення навчання Тарковський потрапив на Мосфільм. Першим фільмом, який він зняв, стало «Іванове дитинство». Ця історія про хлопця, який потрапив на фронт, вийшла настільки щирою і трагічної, що на Тарковського відразу ж звернули увагу. Потім на екранах з`явилася картина «Мені двадцять років». У цьому фільмі знялися безліч великих особистостей. І мова йде не тільки про акторів, а й про поетів. Таких, наприклад, як Андрій Вознесенський, Роберт Рождественський, Вадим Захарченко.

Ще один фільм, «Андрій Рубльов», який йшов за кордоном під назвою «Пристрасті за Андрієм», став справжнім шедевром. У ньому Тарковський вже почав розкривати своє інакомислення. Саме тому за кордоном це фільм вважався унікальним шедевром. Зате на радянському просторі його випустили обмежено, сильно урізали і багато просто прибрали. Звичайно ж, в той час не можна було так щиро і оригінально говорити про життя великого іконописця. Тарковський зміг показати занадто багато того, про що необхідно було мовчати в Радянському Союзі.

А потім Тарковський зняв два справжніх шедевра, якими захоплюються до сьогоднішнього дня. Це, звичайно ж, «Соляріс» і «Сталкер». Два цих фільму стали справжньою знахідкою для радянського кінематографа. Вони настільки цікаві й оригінальні, що з ними не зможуть зрівнятися багато і багато голлівудські блокбастери. Без спецефектів, дорогих костюмів і декорацій, Тарковський зміг передати всю суть шедевральні творів фантастів двадцятого століття. Він став легендою ще будучи живим, ось тільки радянська влада його не визнала. Андрію не було місця в його рідній країні. Тому він виїхав до Італії, а потім до Франції. Андрій зняв ще дві прекрасних картини, і, хоч вони були удостоєні призів, в Радянському Союзі все ж виявилися під забороною. І це було дуже гірко і боляче.Тарковський так і не був визнаним, будучи живим. І лише після його смерті, коли радянська влада впала, про нього заговорили. Тепер цим режисером захоплюється і старше покоління, і молодь. Він є, по суті, іконою кінематографа. Він - це та людина, яка вміла знімати багатогранні, глибокі і неоднозначні фільми там, де це було категорично заборонено. Ось така от вона, неодзнозначная і хвилююча, біографія Тарковського, невизнаного свого часу генія кінематографа ...

Перегляд уривку фільму «Дзеркало»портрет_леонида_быкова.png

 1. Риси стилю режисера Леоніда Бикова

12 грудня 1928 року у с. Знам'янка на Донеччині народився Леонід Биков. Перші враження: голод, війна, повернення фронтовиків. Леонід завжди мріяв про авіацію, навіть поступив до льотної школи, але через місяць його відрахували за маленький зріст.

Може, тому популярність і любов глядачів приніс йому фільм "У бій ідуть одні старики", де Леонід Биков зіграв роль командира ескадрильї Титаренка. Оскільки бюджет картини був невеликим, Биков поїхав до Москви й домігся зустрічі з тричі Героєм Радянського Союзу маршалом Олександром Покришкіним. Ас авіації на одному диханні прочитав сценарій і розпорядився передати на баланс кіностудії Довженка чотири винищувачі "ЯК-18" і чехословацький "Z-326", який зовні нагадував "Месершміт-109". Коли приймали фільм, на очах Покришкіна була роса. Твір став блокбастером: за 5 місяців його побачили 54 мільйони.

У 1977 році вийшов фільм "Ати-бати, йшли солдати...", у якому Биков зіграв роль єфрейтора Святкина. Знімати цю картину Биков почав ще в 1975 році; сценарій написали Борис Васильєв і Кирило Раппопорт. Один із тодішніх літературних корифеїв відгукнувся про нову повість Васильєва дуже негативно, після чого автор спалив рукопис. На щастя, єдиний "живий" примірник витягнув із корзини для сміття друг Васильєва Кирило Рапопорт - так з'явився сценарій, за яким Леонід Биков потім зняв фільм. А от рукопис загубився.
 
Зніматися в картині Биков не планував. На роль єфрейтора Святкина пробувались багато акторів, але ніхто з них не підійшов. І тоді колеги Бикова заявили: "Льоня, це ж твоя роль. Невже ти не бачиш?" І мали рацію: краще за Бикова цю роль вряд чи хто-небудь зіграв. Зйомки картини проходили під Загорськом у лютому 1976 року й були доволі складними. Стояли люті морози, від яких страждали не тільки люди, але навіть техніка, задіяна в зйомках. 

Зйомки фільму межували з боротьбою з чиновниками. Після цієї роботи Биков, повернувшись до Києва, зліг із інфарктом. Місяць реанімації у Феофанії – і після лікарні Биков поїхав на студію, призначив на наступний день зйомки епізоду "Циганочка з виходом". По півтори зміни сидів у монтажній. Навіть офіційний прийом такого фільму, як "Ати-бати, йшли солдати", в якому не було ніякої політики, ніякого дисидентства, проходив доволі складно. Під час перегляду зморений представник Держкіно зненацька... захропів. Потім, прокинувшись, почав задавати безглузді питання: "А чому це у вашої картини така дивна назва? Якась дитяча лічба..." Слава богу, у присутніх вистачило духу заперечити й відбити багато причіпок та зауважень. Це був новий тріумф режисера й актора Леоніда Бикова. 

У цей час доля нанесла болісний удар. Леонід Биков мав двох дітей: Олеся та Марину. Син повернувся з армії й запізнався із сумнівною компанією. Коли Олесь зайшов до монтажки й попросив ключ від машини, батько дав без задньої думки. А весела компанія поїхала в Березняки та пограбувала ювелірну крамницю, Олесь стояв "на шухері". Після арешту сина Бикова скосив другий інфаркт. Суд дав грабіжникам по 15 років, а Олеся помістили на рік у психушку. Биков подав заяву на звільнення з роботи, але директор кіностудії відмовився її підписувати. Написав, зареєстрував у секретаря і подав вдруге, але Щербицький вмовив забрати.

Саме в цей час Бикову була присвоєна Державна премія Української РСР. Коли Леонід Федорович сказав, що не гідний Шевченківської премії і не пішов на її вручення, то Щербицький, який обожнював Бикова, наказав прямо в ліжко доставити премію.

Всі ці тріумфи, нагороди, звичайно, щиро радували його, але душа митця була неспокійною. Тотальна брехня, угодовство, корупція, що царювала навкруги, не давали йому спокійно жити й працювати. Це друга, після фільму "У бій ідуть одні старики", самостійна режисерська робота Леоніда Федоровича і... остання. 

10 квітня 1979 р. Леоніда Бикова затвердили на дві ролі у к/ф "Прибулець". Наступного дня він збирався на дачу у Страхоліссі, біля Димера. Марина просила поїхати разом, довго не виходила з машини...

51-річний Леонід Биков загинув у автокатастрофі в 1979 році, через два роки після зйомок у фільмі "Ати-бати, йшли солдати", де його герой гине під гусеницями танка. Різниця тільки у колісному засобі. Він обганяв трактор і виїхав на зустрічну смугу. 

Загинув у той же день, що і прототип його "Смуглянки", тільки на 34 роки пізніше. І на тому ж 46-му кілометрі зіткнувся з ГАЗом, повним таврового заліза. Третій інфаркт стався прямо за кермом.

За три дні до цього Іван Миколайчук і Микола Мащенко отримали однакові листи: "Не вірте, що я покінчив життя самогубством!"

Режисуючи власні похорони, якось написав: "Ніяких оркестрів, будинку кіно і надгробних промов, а то встану й піду". На Байковому, над відкритою домовиною "друга співаюча ескадрилья" врізала "Смуглянку"...

Перегляд уривку фільму «У бій ідуть одні старики»

 1. Риси стилю режисера Джеймса Кемеронаjamescameronhwofoct2012.jpg

Джеймс Френсіс Кемерон (англ. James Francis Cameron; нар. 16 серпня 1954, м. Капускейсінг, провінція ОнтаріоКанада) — американський кінорежисер канадського походження. Один з найуспішніших режисерів світу: 7 його картин зібрали понад 5,6 млрд доларів США. Він зняв два найкасовіші фільми в історії кінематографу«Титанік» (1997), котрий отримав 11 премій Оскар, (в тому числі найкращий режисер, продюсер і монтажник отримав Кемерон) і «Аватар» (2010), котрий отримав 3 премії Оскар і зібрав в світовому прокаті понад 2,7 млрд доларів. Він також є автором інших культових стрічок «Термінатор» (1984), «Чужі» (1986), «Безодня» (1989) та «Термінатор 2» (1991) — і творцем образу Термінатора.

Народився в родині інженера. Після закінчення школи емігрував до Каліфорнії (США), де на початку 60-х вступив на фізичний факультет Каліфорнійського університету. Не закінчивши навчання, почав брати участь у виробництві фільмів, куди його залучив творець малобюджетних постановок Роджер Корман (компанія «Новий світ»).

Кар'єру режисера почав з виходу першого фільму Кемерона — Ксеногенезис у 1978 році.

У 1982 році вийшов фільм Піранья 2: Нерест.

Загальне визнання, проте, отримав тільки у 1984 р., завдяки фільму «Термінатор». Вперше ідея про Термінатора до Кемерона прийшла тоді, коли він страждав від грипу в Італії. Тоді йому наснився страшний сон про машину, яка була відправлена з майбутнього, щоб вбити його. Сценарій до фільму був проданий своїй майбутній дружині — продюсеру Гейл Енн Херд, за символічну суму в 1 долар з умовою, що режисером фільму буде він. Велика кількість кінокомпаній були зацікавлені у фільмі, але в кінцевому підсумку була обрана компанія Hemdale. При скромному бюджеті $6 млн, Джеймс створює фільм, який частково змінив кінематограф. Втілитися у образ Термінатора був обраний Арнольд Шварценеггер (хоча спочатку роль пропонували Ленсу Хенріксену).

Кемерон продовжив успішну кар'єру з появою фільму «Чужі», що був створений 1986 року, як продовження фільму жахів «Чужий» (1979) режисера Рідлі Скотта.

Наступний фільм «Безодня» (1989) — це історія про науковців з підводної станції, які зіткнулися в глибинах океану з чимось чужорідного походження. Бюджет цього фільму — 70 мільйонів дол., він був одним із найдорожчих на той час. Значна частка коштів виділялася на підводну фотозйомку, оскільки спеціальні ефекти, які хотів Кемерон, у той час неможливо було зробити у студії. Щоб створити задумане, недобудовану електростанцію перетворили на величезний резервуар, наповнений водою. Фільм отримав «Оскара» за спецефекти, а в прокаті зібрав лише 54 млн дол.

У 1990 році, разом з продюсером Ларрі Казановим, Кемерон заснував кіно-продюсерську компанію Lightstorm Entertainment.

Після феноменального успіху «Термінатора», Кемерон розпочав переговори про його продовження. Однак він не квапився. Він очікував часу, коли спецефекти будуть такими, аби повністю втілити свою ідею фільму — створити ілюзію боротьби робота з рідкого металу, який може змінити зовнішній вигляд як забажає. Прем'єра фільму «Термінатор 2: Судний день» була відкладена через суперечку про авторські права. Однак 1991 року було укладено угоду з Цезарем Маріо, директором «Carolco Pictures», що сприяло своєчасному виходу фільму на екрани. Бюджет першого фільму був $ 6 млн, але у другому стільки коштували тільки спецефекти. Сцена зміни форми Термінатора Т-1000 триває трохи більше трьох з половиною хвилин, але праця над нею коштувала кілька місяців редакційної роботи. Спочатку Маріо Цезар дає Кемерону бюджет у 70 мільйонів, але пізніше він був збільшений до більш ніж 100 мільйонів доларів. Фільм побив всі рекорди перегляду у кінотеатрах, зібрав 200 мільйонів у Сполучених Штатах і більше 300 мільйонів за кордоном. Крім того, він виграв чотири нагороди Оскар — за грим, спеціальні ефекти, звукові та візуальні ефекти. Фільм став одним з найуспішніших в історії кіно.

Повне визнання до Кемерона прийшло після «Титаніка» (1997), де у головних ролях Леонардо Ді Капріо, Кейт Вінслет і Біллі Зейн. Цей фільм також став найприбутковішим в історії кіно. З бюджетом $ 200 млн, фільм приніс більш ніж 1,8 млрд касових зборів. За цей фільм він також отримав 11 «Оскарів», в тому числі за найкращий фільм, найкращу режисуру.

Останній фільм Кемерона — «Аватар» (2009). Прем'єра відбулася 17 грудня 2009 року. Фільм користувався винятковим успіхом в українському та світовому прокаті, ставши найкасовішим фільмом в історії світового кіно зі зборами у понад 2,7 млрд доларів. В Україні фільм теж встановив касовий рекорд, зібравши 8,6 млн доларів, попередній рекорд становив трохи більше 4 млн. Зараз Кемерон зайнятий над зйомками другої та третьої частин Аватару, які повинні вийти орієнтовано в кінці 2018 та 2020 років відповідно.

26 березня 2012 року Джеймс Кемерон здійснив занурення на дно Маріанського жолоба на одномісному батискафі Deepsea Challenger, що був розроблений і побудований на його замовлення. Він став третьою людиною, яка туди добралася. В ході занурення він досягнув дна на глибині в 10 тис. 898 метрів. Кемерон взяв зразки порід і живих організмів і провів кінозйомку, використовуючи 3D камери. Зняті ним кадри ляжуть в основу науково-документального фільму каналу National Geographic

В жовтні 2012 повідомлялося, що Кемерон займеться екранізацією роману « The Informationist» Тейлора Стівенса відразу по закінченню роботи над другою та третьою частинами АватараБув одружений п'ять разів. Дружини: Шарон Вільямс (Sharon Williams, 1978—1984), Гейл Герд (Gale Anne Hurd, 1985—1989), Кетрін Бігелоу (1989—1991), Лінда Гамільтон (Linda Hamilton, 1997—1999, спільна дочка), Сьюзі Еміс (Suzy Amis, 2000-дотепер, спільні один син і дві дочки). Пані Еміс грала епізодичну роль у фільмі Титанік.

В 2012 році Джеймс, його жінка та його діти стали веганами Камерон пояснює, що «Міняючи свою їжу, Ви міняєте повністю контракт між людьми та світом природи».

Дружина Джеймса Сьюзі Еміс разом із своєю сестрою заснували школу «МУЗА». В цю школу відправили вчиться дітей Камеронів. Згодом кількість учнів виросла до 140 учнів. Із вересня 2015 року планується, що школа стане повністю веганською.

Коли Камерона запитали, як найкраще людина може допомогти у справі збереження клімату, Камерон відповів: «Припинити їсти тварин.»Перегляд уривку фільму «Титанік»

 1. Узагальнення вивченого матеріалу. Рефлексія.

 2. Домашнє завдання.

Перегляньте фільм одного із режисерів, які ми вивчали на уроці.


Каталог: files
files -> Стиль романтизм. Архітектура романтизму. Скульптура романтизму. Неоготика. Невізантійський історизм. Наполеонівський ампір
files -> Тема жанри камерно-вокальної музики
files -> Відділ освіти новомиргородської райдержадміністрації методичний кабінет
files -> Українські імена в світовій науці доктор філософії юрій дрогобич
files -> Уроку. "Весни розспіваної князь "
files -> Артюр Рембо (1854 1891)
files -> Видатні постаті херсонщини радянська епоха
files -> Курс лекцій київ «либідь» 1997 зміст передмова вступ тема східна азія. Тибет І великий степ у середні віки лекція китай (закінчення) Лекція великий степ
files -> О. П. Глазова рідна мова плани-конспекти уроків 9 клас Другий семестр


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Урок 21 Тема: Жанри кіно. Актори. Режисери. Риси стилів режисерів Федеріко Фелліні, Андрія Тарковського, Леоніда Бикова, Джеймса Кемерона. Кінопродюсер iconЖанри кінематографу. Видатні режисери І актори світового кіно
Мета: Продовжити ознайомлювати учнів із мистецтвом кінематографа, розглянути основні жанри кінематографа, ознайомити з творчістю...
Урок 21 Тема: Жанри кіно. Актори. Режисери. Риси стилів режисерів Федеріко Фелліні, Андрія Тарковського, Леоніда Бикова, Джеймса Кемерона. Кінопродюсер iconПлан-конспект художня культура 9 клас тема: Жанри кінематографу. Видатні режисери І актори світового кіно
Мета: Продовжити ознайомлювати учнів із мистецтвом кінематографа, розглянути основні жанри кінематографа, ознайомити з творчістю...
Урок 21 Тема: Жанри кіно. Актори. Режисери. Риси стилів режисерів Федеріко Фелліні, Андрія Тарковського, Леоніда Бикова, Джеймса Кемерона. Кінопродюсер iconПрофтехосвіти у луганській області
Тема: Франція — батьківщина мистецтва кіно (видатні режисери, актори). Кіно США. Основні жанри американського кіно: пригодницький,...
Урок 21 Тема: Жанри кіно. Актори. Режисери. Риси стилів режисерів Федеріко Фелліні, Андрія Тарковського, Леоніда Бикова, Джеймса Кемерона. Кінопродюсер iconКіномистецтво. Історія кіно. Видатні актори та режисери світового кіно
Тема уроку: Кіномистецтво. Історія кіно. Видатні актори та режисери світового кіно
Урок 21 Тема: Жанри кіно. Актори. Режисери. Риси стилів режисерів Федеріко Фелліні, Андрія Тарковського, Леоніда Бикова, Джеймса Кемерона. Кінопродюсер iconУрок 12. Жанри кінематографу. Видатні режисери й актори світового кіно Фільм це життя, яким вивели плями нудьги
Російський поет Осип Мандельштам написав вірш «Кінематограф», надрукований в 1914 г в журналі «Новий Сатирикон»
Урок 21 Тема: Жанри кіно. Актори. Режисери. Риси стилів режисерів Федеріко Фелліні, Андрія Тарковського, Леоніда Бикова, Джеймса Кемерона. Кінопродюсер iconЖанри кінематографу
Мета: Продовжити ознайомлювати учнів із мистецтвом кінематографа, розглянути основні жанри кінематографа, ознайомити з творчістю...
Урок 21 Тема: Жанри кіно. Актори. Режисери. Риси стилів режисерів Федеріко Фелліні, Андрія Тарковського, Леоніда Бикова, Джеймса Кемерона. Кінопродюсер iconКонспект уроку художньої культури українське кіномистецтво ХХ століття
Мета: ознайомити учнів з українським кіномистецтвом, його історією, з життям та творчістю видатних українських акторів та режисерів...
Урок 21 Тема: Жанри кіно. Актори. Режисери. Риси стилів режисерів Федеріко Фелліні, Андрія Тарковського, Леоніда Бикова, Джеймса Кемерона. Кінопродюсер iconТема: Провідні актори та режисери українського театру. Лесь Курбас та ін. Сучасний драматичний, музичний та ляльковий театр >Сл
...
Урок 21 Тема: Жанри кіно. Актори. Режисери. Риси стилів режисерів Федеріко Фелліні, Андрія Тарковського, Леоніда Бикова, Джеймса Кемерона. Кінопродюсер iconУрок позакласного читання в 6 класі Тема. У світі байок Леоніда Глібова
Мета: продовжити ознайомлення з творчістю Глібова-байкаря, вчити учнів аналізувати прочитане, розвивати вміння читати байку за ролями,...
Урок 21 Тема: Жанри кіно. Актори. Режисери. Риси стилів режисерів Федеріко Фелліні, Андрія Тарковського, Леоніда Бикова, Джеймса Кемерона. Кінопродюсер iconВтілення образу Т. Шевченка на сцені та в кіно
Кобзарем”, неодноразово оживав на сцені українського театру та в кіно. Пробуджували безсмертного поета актори минулого І сьогодення,...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка