Урок №8 Тема. Особливості жанру літературної балади, її типологічне розмаїття. Аналіз «Балади прикмет» Франсуа Війона



Скачати 49,11 Kb.
Дата конвертації08.07.2017
Розмір49,11 Kb.
ТипУрок

Зарубіжна література 7клас

Урок №8

Тема. Особливості  жанру  літературної  балади, її типологічне  розмаїття. Аналіз «Балади прикмет» Франсуа Війона.

МЕТА: дати поняття про особливості жанру літературної балади, її типологічне розмаїття, актуалізувати знання учнів про тонічну, силабічну, силабо-тонічну системи віршування, текстуально вивчити «Баладу Прикмет» Франсуа Війона; розвивати пам'ять, логічне мислення школярів, їх зв'язне мовлення, вміння самостійно працювати з довідковою літературою, навички аналізу художнього твору; сприяти вихованню прагнення до самопізнання та самовдосконалення.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організація класу

II. Актуалізація знань учнів про баладу як фольклорний жанр, основні системи віршування.

1.Бесіда:

- Що таке балада?

(Віршований ліро-епічний твір казково-фантастичного, легендарно-історичного, героїчного чи соціально-побутового змісту.)

- Що ви знаєте про походження слова «балада»?
(франц. ЬаІІаае походить від провансальського ЬаІІада, що в перекладі означає танець. На початку свого існування (XII—XIII ст.) балада застосовувалася як любовна пісня до танцю. Вона поширювалася у Провансі.)

- Чому балада вважається фольклорним жанром?



  • У фольклорі яких країн жанр балади розвинувся найбільше?.

  • Назвіть відомі вам народні балади, вкажіть їх тип за змістом.

2. Вікторина «Впізнай героя народної балади»:
1). «Він за найкращих друзів мав
Знедолених усіх,

А багачів на смерть карав

Його мисливський ріг»

(Робін Гуд - «Балади про Робіна Гуда» (англ.))

2) «Не можу, не хочу, часу не стає,

Бо завтра уранці весілля моє

(Пан Ольоф - «Танець ельфів» (норв.)

3). «Мандрував по Заходу і Сходу,

А коня над Шарця ще не бачив,

Не зустрів ше юнака над себе»

(Королевич Марко - «Смерть Марка» (сербська))

4). «Та королю подобалось старому

Раз їм питання предложити:

«Котра з дочок моїх найбільш

Мене потрафить ублажить...»

(Король Лір - «Король Лір і його дочки» (англ.))



3. Бесіда:

- Балада - жанр віршований. Назвіть особливості віршованої мови.

(Ритмічність - повтор через рівний проміжок часу певних частин (складів, слів і словосполучень зі своїм наголосом тощо); інколи - наявність рими (співзвучних закінчень рядків вірша)).

- Які системи віршування ви знаєте? Схарактеризуйте їх.
(Тонічна система віршування: ритм вірша створюється рівною кількістю пісенних акцентів (наголосів) в кожному ряду (наприклад, у давньоруських билинах).

Силабічна система віршування: ритм вірша створюється рівною кількістю складів у кожному вірші (характерна для мов і постійним наголосом: французької, польської тощо).

Силабо-тонічна система віршування: ритм вірша створюється чергуванням наголошених та ненаголошених складів.)

- Назвіть відомі вам віршові розміри.



4. Літературне лото «Віршові розміри».

III. Вивчення нового матеріалу.

1. Слово учителя.

За сім століть свого існування балада не могла не зазнати змін. Щонайперше вона перестала бути лише фольклорним жанром. Нею зацікавилися уславлені майстри слова - і інтерес цей передавався через віки, долаючи кордони різних країн. Вже на початку XIV століття в Італії в доробку Данте Аліг'єрі балада під впливом канцони (поезії, що оспівувала високе кохання) втратила свій танечний рефрен (приспів). У французькій поезії XIV ст. цей жанр набув сталих ознак: балада мала постійні три строфи, сталу схему римування (ав ав бв бв), обов'язковий рефрен та звертання до певної особи.

Особливо розквітнув жанр балади в творчості Франсуа Війона (1431- 1463), зі сторінками життя якого ви познайомитеся самостійно.

2. Літературний диктант (учні дають короткі письмові відповіді на запитання учителя).

1). Де і в якій родині народився Ф. Війон? (Народився в Парижі у бідній родині.)

2). Де і завдяки кому навчався Війон? (Навчався в Сорбонні на кошти багатого родича.)

3). Ким став Франсуа після закінчення університету? (Він став магістром мистецтв.)

4). Чому він учиняв правопорушення?

(Мав гарячу вдачу, був непосидючою людиною.)

5). Чому поет залишив Париж на початку 1463 року?

(Його безпідставно звинуватили у злочині і засудили до шибениці.)



3. Виразне читання «Балади Прикмет» Ф.Війона учителем.

4. Завдання та запитання для обговорення.
Спробуйте пояснити назву балади. Чи розкриває вона тему твору?

Як називається художній прийом, на якому побудовано баладу? Що саме ним наголошується у змісті твору?

Який рядок і чому автор зробив рефреном до всієї балади?

Поясніть метафоричний зміст рядків твору. Наприклад: «Я знаю палац, знаю і хатину», тобто я знаю, як живуть владарі, знаю, як живуть бідаки і т.п.

Чим балада Війона відрізняється від інших відомих вам балад? Що дає підстави називати цей твір баладою?

Як ви гадаєте, чому автор переконаним, що знає все на світі, окрім самого себе? Чому так важливо знати кожному з нас самого себе?

Який ваш власний перелік того, що знаєте? Що вам відомо про себе самого? Хто або що допомагає вам пізнати себе?

IV. Підсумки уроку

V. Домашнє завдання

1. Спробуйте скласти віршований перелік того, що ви знаєте ( за бажанням учнів)

2. Вивчити одну із строф «Балади Прикмет» Ф. Війона напам'ять.

3. Прочитати статтю підручника про Й.В.Гете. Підготувати усну розповідь про письменника.



Література

  1. Зарубіжна література 7 клас Автор: Півнюк Н.О., Гребницька Н.М., Чепурко О.М. Українська мова навчання Видавництво: Освіта Рік: 2007

Каталог: uploads -> editor
editor -> Тема. Адам Міцкевич. «Кримські сонети». Тл: сонет Мета
editor -> Методичні рекомендації щодо викладання української мови та літератури в навчальних закладах в 2016/2017н р
editor -> Тема. Олександр Олесь (О. Кандиба). Життя І творчість, світоглядні Переконання. Прагнення гармонії людини й природи, майстерність у відтворенні настрою І почуття в поезіях «З журбою радість обнялася»,
editor -> Па́уль Цела́н нім. Paul Celan; справжнє ім'я Пауль Анчель
editor -> Креативний підхід вчителя до підготовки уроків читання
editor -> Розділ 1 Загальні відомості
editor -> Урок №3 Тема. Гійом Аполлінер як чільна постать європейського авангарду
editor -> Тема. Шекспірівський театр. Трагедія «Гамлет»: її філософсько-етична проблематика. Особливості конфлікту, зображення світу у творі. Мета


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Урок №8 Тема. Особливості жанру літературної балади, її типологічне розмаїття. Аналіз «Балади прикмет» Франсуа Війона iconОсобливості жанру літературної балади. Франсуа Війон «Балада прикмет»
Франсуа Війона; поглибити знання про баладу, розкрити особливості жанру літературної балади, філософський сенс «Балади прикмет»,...
Урок №8 Тема. Особливості жанру літературної балади, її типологічне розмаїття. Аналіз «Балади прикмет» Франсуа Війона iconТема. Франсуа Війон ( між 1431-32- після 1463). “Балада прикмет”. Особливості жанру літературної балади
Вступне слово вчителя. Звучить фонозапис пісні Б. Окуджави “Молитва Франсуа Війона”
Урок №8 Тема. Особливості жанру літературної балади, її типологічне розмаїття. Аналіз «Балади прикмет» Франсуа Війона iconЖанр літературної балади. Франсуа Війон «Бала­да Прикмет»
«Баладу Прикмет» Франсуа Війона; роз­вивати пам'ять, логічне мислення школярів, їх зв'язне мовлен­ня, вміння самостійно працювати...
Урок №8 Тема. Особливості жанру літературної балади, її типологічне розмаїття. Аналіз «Балади прикмет» Франсуа Війона iconУроків з теми: «Літературні балади»
Мета: поглибити знання учнів про баладу, розкрити особливості жанру літературної балади; закріпити знання про антитезу, анафору;...
Урок №8 Тема. Особливості жанру літературної балади, її типологічне розмаїття. Аналіз «Балади прикмет» Франсуа Війона iconІіі. Літературна балада тема: Франсуа Війон. «Балада прикмет». Особливості жанру літературної балади
Літературна балада сформувалася в XIV ст як віршований текст, що має певну форму. Європейська балада зазвичай має три строфи, сталу...
Урок №8 Тема. Особливості жанру літературної балади, її типологічне розмаїття. Аналіз «Балади прикмет» Франсуа Війона icon«Вступ. Билини та балади»
Рядки з билини «Ілля Муромець»: «Кажуть старчики отакі слова» підкреслюють особливість жанру
Урок №8 Тема. Особливості жанру літературної балади, її типологічне розмаїття. Аналіз «Балади прикмет» Франсуа Війона iconАдам Міцкевич. «Альпухара» (із поеми «Конрад Валленрод») Мужність І нескореність перед ворогом як провідна думка балади. Мета: познайомити учнів з геніальним польським поетом А. Міцкевичем та його волелюбною поемою «Конрад Валленрод»
Мета: познайомити учнів з геніальним польським поетом А. Міцкевичем та його волелюбною поемою «Конрад Валленрод», розкрити історичну...
Урок №8 Тема. Особливості жанру літературної балади, її типологічне розмаїття. Аналіз «Балади прикмет» Франсуа Війона iconУроку: Йоганн Крістоф Фрідріх Шиллер (1759-1805). «Рукавичка». Випробування головного героя балади. Образ справжнього лицаря, його мужність
Мета уроку: зацікавити учнів творчістю Ф. Шіллера; розкрити сюжетну основу, тему та ідею балади; розвивати навички аналізу твору,...
Урок №8 Тема. Особливості жанру літературної балади, її типологічне розмаїття. Аналіз «Балади прикмет» Франсуа Війона iconЙ. В. Ґете. «Вільшаний король». Переплетіння психологічного, фантастич­ного та реального в баладі
Мета: осягнути ідейно-художній зміст казково-фантастичної балади й-в гете «Вільшаний король»; учити робити аналіз твору, розвивати...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка