Урок читання Тема. Людина народжується, щоб лишити по собі слід вічний



Скачати 83,61 Kb.
Дата конвертації05.07.2017
Розмір83,61 Kb.
ТипУрок

Приватна ЗОШ І – ІІІ ступенів « Фортуна»


Урок читання

Тема. Людина народжується, щоб лишити по собі слід вічний.

В.Сухомлинський. Який слід повинна залишити людина на землі?

З досвіду роботи

вчителя початкових класів

Михальчук Лариси

Костянтинівни

2012р.

Тема. Василь Сухомлинський.

Який слід повинна залишити людина на землі?

Мета. Вчити учнів розуміти текст, розвивати уміння виділяти

головне і аналізувати, висловлювати свої міркування;

збагатити уявлення учнів про людяність;

сприяти осмисленню філософського поняття

«слід лишити на землі».

Обладнання: матеріал для роботи в групах, картки для домаш-

нього завдання, мультимедійна система.



Хід уроку

І. Організація класу.

1. Стали дітки всі рівненько,

Усміхнулися гарненько

Настрій на урок взяли

Й працювати почали.

Працюватимете старанно,

Щоб почули укінці,

Що у нашім третім класі

Діти просто молодці.

На уроці буде багато завдань, де ви повинні проявити себе як учні, які добре

вміють читати, аналізувати, розмірковувати. Я чекаю від вас старанності, працьовитості.

II. Підготовчі вправи до читання.

- А тепер підготуємось до читання:

а) дихальні вправи;


  • подихаємо животиком;

  • подихаємо грудною клітиною;

  • вправа «насос» (тричі підряд вдих через ніс, потім один видих ротом);

  • вправа «сніжинка».

б) артикуляційні вправи;

Робота над скоромовкою:



  • читання «черепахою»;

  • читання «зайчиком»;

  • читання «стрілою».

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

  1. Вікторина « З якого це оповідання?».

  • Прочитайте «ланцюжки слів». Пригадайте, в яких оповіданнях ви зустрічали ці персонажі і предмети.

Учитель, директор, клас, горбатенька …( «Горбатенька дівчинка»).

Яринка, мама, маленька сорочечка…( Як же все це було без мене?»).

Бабуся Марія, онук Петрик, маленька пташка… (« По волосинці»).

Учителька Катерина Іванівна, учні, голубе небо, Валя… ( «Я хочу сказати своє слово»).

Марійка, Миколка, Лариса, піджмурки… (« Про що думала Марійка»).

Сергійко, Петро, Максим, Гриць, квітка…( «Сергійкова квітка»)



  • А об’єдную усі ці оповідання ім′я видатного педагога, прекрасного письменника Василя Олександровича Сухомлинського.

  1. «Крісло автора» .

Повідомлення цікавих моментів з біографії В.Сухомлинського. ( Діти – співавтори уроку.)

1-ий учень. В.Сухомлинський народився у с.Василівка на Кіровоградщині. Зростав жвавим, допитливим хлопчиком, дуже любив малювати. Але в той час були дуже важкі часи, тому зошити, пензлик, фарби можна було придбати за лікарські рослини. За 1 склянку насіння акації давали 2 зошити . Маленький Василько ціле літо був у лісі.

2-ий учень. А мені матуся читала, що вже відомий нам В.Сухомлинський так хотів малювати, що одного разу пішов із товаришами пішки у Кременчук, аж за 35 км.

3-ий учень. А я знаю про нього те, що він, коли навчався, приходив до школи раніше всіх і перед уроками допомагав товаришам виконувати завдання з математики.

4-ий учень. А коли виріс, вивчився, то став учителем, а тоді ще і директором школи . І пропрацював 35 років. Для дітей написав майже 1500 творів – мініатюр та казок.

Він мав родину і двоє дітей.



Учитель. В. Сухомлинському належать слова, що є провідною думкою сьогоднішнього уроку: « Роби добро не тільки тоді, коли тебе бачать люди. Значно більше треба для того, щоб залишитись людиною тоді, коли тебе ніхто не бачить».

  1. Вправа « Сенкан».

(Хто?) Василь Сухомлинський.

( Який?)


( Що робив?)

( Речення – висловлення ставлення до теми сенкану.)

( Синонім)


  1. Читання вірша ( з дошки).

Чому не завжди тепле літо?

Чому надходять холода?

Чому калюжа льодом вкрита?

Куди поділася вода?

Відкіль струмить оце джерельце?

І як це тільки може буть?

( Н. Куфко)

Напевно у вас і ваших друзів часто виникали і виникають запитання : Чому? Де? Звідки? Який? Та інші. І це не дивно, адже:

Весь світ це загадка без краю,

Запитанням немає кінця…

Але це доти – поки не читаємо,

А там все стане на свої місця!

От і сьогодні ми дамо відповідь на одне з питань. Складіть із роз- сипанки слів речення і ви дізнаєтесь, як звучить це запитання.

землі слід

повинна? на людина

Який залишати


  • Чи можете відповісти на це запитання відразу?

ІУ. Повідомлення теми і мети уроку.

- Допоможе нам дати змістовну відповідь на це запитання В.Сухомлинський в своєму оповіданні «Який слід повинна залишити людина на землі?»

У. Опрацювання оповідання В.Сухомлинського «Який слід повинна залишити людина на землі?».

1. Словникова робота.

Вправи на розширення кута зору.


  • Заглянемо в словникову скриньку і спробуємо пояснити і прочитати найбільш складні слова для розуміння тексту.

Словникова скринька:

до - кер зни - зують

ста - рий най – нижчий

ма - стер ви - пестував

осто – ронь це - мент

зга – далась



Докір – осуд, звинувачення.

Осторонь – збоку.

Знизують – дивуються.

«знизувати плечима» ( покажіть, як це).



Цемент - будівельний матеріал.

2. Робота з підручником .

Первинне сприйняття твору



  • Читання оповідання комбінованим способом

  • завдання перед читанням визначити настрій твору:

а ) читання вчителем до слів « ніхто не пам′ятає такого чоловіка…»

  • Що робив старий майстер?

  • Що йому не сподобалося у вчинкові хлопчика?

  • Про що на старості років згадав старий чоловік?

б) читання оповідання до кінця.

  • завдання перед читанням: дочитайте оповідання до кінця і дізнайтесь: «Про що спитав чоловіка старий дід?»

Фізкультхвилинка

3. Мовчазне читання оповідання учнями.

Прочитайте оповідання мовчки. Приготуйтесь до його аналізу



  1. Вправи на формування і розвиток навички читання на інтерактивній дошці (титрами).

Прочитайте частину тексту з пропущеними словами.

  1. Аналіз тексту з елементами вибіркового читання.

  • Прочитайте

Чим був задоволений старий майстер?

  • Прочитайте про вчинок хлопчика. Чи зрозумів він тоді. Що зробив погано?

  • Прочитайте .

Як склалося життя хлопчика через багато років?

  • Що згадав старий чоловік на старості років?

  • Прочитайте.

Яке бажання виникло в нього?

  • Прочитайте.

Де була батьківщина Чоловіка?

  • Як прийняло його рідне село?

Прочитайте.

  • Що залишив Чоловік після себе на землі?

  • Чи усвідомив він суть життя на землі? Доведіть рядками тексту.



  1. Прочитати частину тексту методом розгортання тексту.

Який слід залишив Чоловік на землі?

Чи такий слід мав на увазі В.Сухомлинський?

А тепер над цим питанням поміркуємо в групах.

Повторення правил роботи в групах.



  1. Перед початком роботи обери консультанта;

  2. Уважно читати завдання;

  3. Говорити по черзі, не перебиваючи один одного;

  4. Презентувати роботу має консультант групи;

  5. Працювати так , щоб не заважати іншим;

  6. Дотримуватись правила піднятої руки.

Робота в групах

  • Завдання для групи «Дослідники»

Що є повчального в оповіданні? Доведіть свою думку.

  • Завдання для групи «Чомусики»

Що можна зробити в житті. Щоб залишити слід на землі7

  • Завдання для групи «Всезнайки»

Виберіть прислів’я, що виражають головну думку оповідання.

Поясніть свій вибір.



  • Все трудом ставиться, все працею славиться.

  • Все добре переймай. А злого уникай.

  • Завдання для групи « Розумники»

Скажіть, чи в кожної людини є ім′я? Як звали нашого героя? Чому його ніхто не пам’ятав?

УІ. Перевірка роботи в групах

УІІ. Дискусія « Чи потрібно залишати слід на землі»

Ключові фрази:

« Я вважаю…»

« Я з вами згоден…»

« Я поважаю вашу думку, але…»

« Я з вами не згоден…»

« Це має значення…»

УІІІ. Складання міркування

Тематична павутинка

« Який слід я залишу на землі»



Слід на землі

ІХ. Висновок



  • Чи знайшли ми відповідь на запитання В.Сухомлинського?

Х. Самооцінка роботи учнів на уроці

1. Ви брали активну участь у роботі групи –

2. Ви вносили свої пропозиції, які врахувала група –

3. Ви вдало відповідали на запитання протягом уроку –

4. Ви вносили свої ідеї, що сподобались іншим –

5. Ви доповідали класові про результати роботи в групах –

ХІ. Рефлексія уроку.

ХІІ. Які враження від уроку?

ХІІІ. Які почуття викликав урок? ( успіх, радість, задоволення).

Тільки праця, гарні вчинки залишають слід на землі після кожного з нас. Людське серце має бути відкритим до добра, людяності, щирості, любові.

Саме таке було суще В.Сухомлинського – чудового письменника і учителя від Бога.

ХІУ. Домашнє завдання

Скласти міркування ( на картках). Щоб життя прожити немарно, треба… …





Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Урок читання Тема. Людина народжується, щоб лишити по собі слід вічний iconВчитель : Тацій Ольга Степанівна
Тема. Людина народжується, щоб залишити по собі вічний слід. Василь Сухомлинський «Який слід повинна залишити людина на землі»
Урок читання Тема. Людина народжується, щоб лишити по собі слід вічний iconТворіть добро, щоб кращим став цей світ а ми живі, нам треба поспішати Зробити щось, лишити по собі… Л. Костенко Народна педагогіка стверджує: «Дивись. Не забудь: Людиною будь!»
...
Урок читання Тема. Людина народжується, щоб лишити по собі слід вічний iconКнижкова родина
Для того, щоб стати справжнім читачем, слід наполегливо розвивати в собі потяг до здобуття нових знань, уміння зосереджуватись на...
Урок читання Тема. Людина народжується, щоб лишити по собі слід вічний iconУрок за новелою Ф. Кафки «Перевтілення»
Вступне слово вчителя: За повір’ям, коли народжується людина, на небі з’являється нова зірка. То – зірка долі. Як сказав філософ...
Урок читання Тема. Людина народжується, щоб лишити по собі слід вічний iconУрок позакласного читання Тема. Людина починається з добра
За творами В. О. Сухомлинського «А хто ж Вам казку розповідає, бабусю?», «Дивний мисливець», «Добре слово»
Урок читання Тема. Людина народжується, щоб лишити по собі слід вічний iconКиричук Анжела Миколаївна 012 р Слайд Тема. Позакласне читання урок
Тема. Позакласне читання. Урок – гра за твором І. М. Андрусяка «Стефа І її Чакалка»
Урок читання Тема. Людина народжується, щоб лишити по собі слід вічний iconТема проекту «Таємниця сімейного щастя»
«Мені треба побути самій, щоб розібратися в самій собі й у всьому іншому. Тож я не можу лишатися». (Норі)
Урок читання Тема. Людина народжується, щоб лишити по собі слід вічний iconУрок позакласного читання. 3 клас. Тема. Байки. П’єси Мета
Формувати навички роботи в групах. Вправляти в інсценізації п’єс-казок. Сприяти розвитку читацьких інтересів. Виховувати любов до...
Урок читання Тема. Людина народжується, щоб лишити по собі слід вічний iconНавчання дітей читання за методикою Миколи Зайцева
Як обрати методику? Починаючи навчати дитину читання, слід дотримуватися деяких принципів
Урок читання Тема. Людина народжується, щоб лишити по собі слід вічний iconЖигамовської Ірини Олександрівни
Формування в дітей навичок читання — одне з найважливіших завдань початкової школи. Як мінімум два компоненти містить у собі сформована...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка