Урок для 6 класу) Запрошуємо на розмову про літературу довідковуДата конвертації15.01.2018
Розмір72,1 Kb.
ТипУрокЗапрошуємо на розмову

про літературу

довідкову

(бібліотечний урок для 6 класу)

Запрошуємо на розмову

про літературу довідкову

(бібліотечний урок для 6-го класу)
Мета. Узагальнити знання учнів про довідкову літературу, розкрити її значення в житті людини; розширити знання з історії виникнення словників; удосконалити практичні навички користування різними видами довідкової літератури.


Епіграф: «Словник – це весь світ в алфавітному порядку!» Д. Дідро.

Д. Дідро
Обладнання. Книжкова виставка «Словники – наші друзі», таблиці, вислови видатних людей.


Хід уроку.

Бібліотекар.

- Сьогодні я розпочну урок словами В. Сухомлинського: «Розумна, натхненна книжка нерідко вирішує долю людей».

- А зараз згадаємо прислів’я про книгу (відповіді дітей).

- От бачите, як високо цінував наш народ книгу.

- Коли ще ви були маленькими, не вміли читати і писати, ваші батьки, дідусі і бабусі читали вам казки, загадували загадки, вчили з вами пісні та вірші. Багато слів і виразів із цих казок, віршів були незрозумілі, і ви просили пояснення їх. Батьки не завжди могли відразу відповісти і нерідко зверталися до різних словників. Зараз, коли вам зустрічаються незнайомі слова й вирази, ви самі можете звернутися до словника. От і зараз подивимося в тлумачному словнику значення слова «словник».Учень (читає). Словник – це книга, яка містить в собі перелік слів, які розташовані у визначеному порядку (звичайно за алфавітом), з поясненням або перекладом з однієї мови на іншу.
Бібліотекар. Саме слово «словник» з’явилося у нашій мові в кінці XVIII ст., поступово витісняючи поняття «лексикон» (від грецької - словник). hh00546_

А сьогодні ми ознайомимося з довідковою літературою, а це словники, довідники, енциклопедії. З’ясуємо їх значення: чи потрібні вони нам узагалі, навчимося ними користуватися.

Із довідковою літературою ви вже частково ознайомлені, переглядали дитячі кольорові енциклопедії, виконували домашні завдання, користуючись словником тощо.

Довідкова література – це видання, які допомагають нам про щось дізнатися, уточнити, розтлумачити якесь поняття, перекласти слово з однієї мови на іншу.

Думаю, що цікавою і корисною буде для нас інформація, яку підготувала творча група на тему “З історії словників”.Учень 1. Словники виникли дуже давно. Їх почали укладати з практичних потреб, з необхідності пояснити застарілі незрозумілі слова чи слова з іншої мови. Так, греки вже у V столітті до н.е. укладали глосарії тлумачні словники, в яких пояснювали слова, вживані в старовинних пам’ятках.

Учень 2. У східних слов’ян перші словники відомі з XIII століття. З початку всі відомості розміщувались без будь якої послідовності, а вже з XVI століття слова стали розташовуватись за алфавітом (азбукою). Їх почали називати азбуковниками.

Учень 3. В Україні перший рукописний словничок з’явився у кінці XVI століття. На початку XVII століття видані перші друковані словники. З кінця XVIII століття в Україні складалися переважно двомовні українсько-російські словники або російсько-українські.

Бібліотекар. Словники бувають різні:

 • енциклопедичні;15f6e268-0b5e-4451-b8ed-39bdb97127d3

 • тлумачні;

 • орфографічні;

 • іншомовні;

 • спеціальні.

Широких відомостей словники не дають, вони лише допомагають в опануванні чогось або слугують для загального розвитку. Слід запам’ятати, що основна структура всіх словників однакова: слова розташовуються в алфавітному порядку, тож щоб відшукати незрозуміле слово, знаходять сторінку з літерою, із якої починається розшукуване слово, а за літерою вже знаходять саме слово, читаючи відповідне пояснення. (Приклади). Усі словники мають супровідні розділи, які допомагають нам у роботі з ними (Приклади).

Коли нам потрібні докладні й водночас стислі відомості, то словника вже не достатньо. Звертаємося в такому разі до довідника. Довідники бувають із різних галузей знань. (Приклади). Потрібний матеріал у довіднику знаходять за змістом, за алфавітом.

Найбільшим за обсягом інформації є довідкове видання – енциклопедія. Це систематизоване (за алфавітом або за темами) зведення знань.

Учень 4. Перші книжки енциклопедичного характеру з’явилися у Стародавньому Китаї ще в XII-X ст. н.е. У XIV ст.. центром енциклопедичної літератури став Єгипет. У XVIII ст. В Європі з’явилася «Енциклопедія» Дені Дідро. Цей відомий письменник, філософ і просвітитель залучив до створення своєї «Енциклопедії» багатьох прогресивних письменників і вчених Франції – Вольтера, Руссо, Монтеск’є.

Учень 5. У Росії московський видавець Селіванський, близький за своїми поглядами до декабристів, видав «Енциклопедію», яка складалася із 45 томів.

Учень 6. 1890 року в Петербурзі вийшов «Енциклопедичний словник» Блокгауза і Ефрона, який налічував понад 60 томів. У словнику було зібрано статті з усіх галузей знань світу.

Бібліотекар. Нині виходять із друку сотні назв літератури енциклопедичного характеру. Енциклопедії містять відомості з різних галузей знань – універсальні (Українська радянська енциклопедія), галузеві (Українська літературна енциклопедія, Географічна енциклопедія України та ін.). (Приклади). У біографічних енциклопедичних словниках після прізвища, імені та по батькові відомої людини стоять дати народження і смерті. (Приклади). Крім того, у деяких енциклопедіях є карти, таблиці, схеми, діаграми. (Приклади).o763hcambefs8cadypeh1cazf4m6rcaefhft8cal1dstzca2sueezcaghadq0calrmt5xca2x9taaca1zg4g1cadvw03ica60s58ccao3qz30cak6lbwjcatwmv51caggbz72cavtht8acaj5zdk1

А зараз проведемо на закріплення матеріалу уроку гру-подорож «Ми мандруємо з друзями по словниках»Ми мандруємо з друзями по словниках

(гра-подорож для учнів 6-х класів)
Мета. Закріпити знання, отримані на бібліотечних уроках; навчити швидко та вміло користуватися словниками.

Обладнання. Енциклопедії та словники різних типів.«Не бійтесь заглядати у словник:

Це чистий яр, а не сумне провалля

Збирайте, як розумний садівник,

Достиглий овоч у Грінченка й Даля.»

(М. Рильський)

- Дорогі діти! Звичайно друзям розповідають секрети, їх посвящають у свої таємниці, до них звертаються у складну хвилину за допомогою, за порадою. Словники теж можуть стати вашими друзями, і не тільки друзями, а й помічниками. Ви вже знаєте, що існує безліч словників. Деякі з них є у нас в бібліотеці, і ви з ними вже знайомі. Але щоб ще більше подружитися з ними ми здійснимо подорож від «А» до «Я» і надійними супутниками нам будуть – словники. Отже, у путь, дорогі друзі!Учасникам гри зачитується завдання, а вони повинні швидко і правильно відповісти на питання. За правильну відповідь ігрок отримує жетон, за швидкість – додатковий жетон.

Учні повинні не тільки виконати завдання, а й назвати словник, за допомогою якого воно виконано. Виграє той, хто набере більше жетонів.


Питання:


 • Що означає слово «бібліотека»? (Советский энциклопедический словарь).

 • Назвіть чотири українські приказки та прислів’я, в яких є фразеологізми? (Українсько-російський, російсько-український словник фразеологізмів).

 • Підберіть синоніми до слова «пасивний». Пригадайте визначення синонімів. (Практичний словник синонімів української мови).

 • Дати визначення хімічного елементу «кисень» (Энциклопедический словарь юного химика).

 • Що означає слово «козак»? (Підкова. Довідник з історії України).

 • Що означає слово «баштан»? (Словник української мови в малюнках).

 • Що таке слово «архар»? (Большой советский энциклопедический словарь).

 • Коли й ким були відкриті рентгенівські проміні? (Энциклопедический словарь юного физика).

 • Що означає слово «дебати»? (Словник іншомовних слів).

 • Як правильно поставити наголос у слові «каталог»? (Орфоепічний словник української мови).

 • Де можна знайти коротку біографію Ч. Дарвіна? (Энциклопедический словарь юного натуралиста).

 • Чим прославився Геракл у давній Греції? (Мифологический словарь).

 • Назвіть перших винахідників автомобіля. (Сто великих изобретений).

 • Звідки в нашу мову прийшло слово «макулатура»? (Словник іншомовних слів).

 • Де можна знайти відомості про українського поета М. Рильського? (Енциклопедія українознавства).

 • Що означає скорочення НАТО? (Словарь сокращений русского языка).

 • Де можна знайти відомості про місто Мадрид? (Энциклопедия для детей «Страны. Народы. Цивилизации» серии «Аванта +».

 • Назвіть п’ять українських приказок та прислів’їв, у яких є фразеологізми. (Українсько-російський, російсько-український фразеологічний словник).


За результатами відповідей підраховується кількість жетонів, виявляється переможець. Переможці нагороджуються призами..


Каталог: Files -> downloads
downloads -> «Це склад книжок» так скептик говорив, «Це храм душі» естет йому відмовив, Тут джерело всіх радощів земних, І їх дарують нам без цінним словом…»
downloads -> Для вчителів зарубіжної літератури
downloads -> Методичні рекомендації щодо викладання світової літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2013-2014 навчальному році // Зарубіжна літератури в школах України. 2013. №7-8
downloads -> Талант людини це божий дар
downloads -> Василь Стус постать,що єднає
downloads -> Антон павлович чехов
downloads -> Остап Вишня. Трагічна доля українського гумориста. Моя автобіографія
downloads -> Урок 1 т ема. Вступ. Роль художньої літератури у формуванні життєвих цінностей людини


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Урок для 6 класу) Запрошуємо на розмову про літературу довідкову iconІсторія науки І техніки”
Якщо при вивченні теоретичного матеріалу студент зустрічає перешкоди, які він не може ліквідувати самостійно, повторно вивчаючи основну...
Урок для 6 класу) Запрошуємо на розмову про літературу довідкову iconІнструктивно-методичні матеріали до самостійної роботи студентів з курсу “Історія фізики”
Якщо при вивченні теоретичного матеріалу студент зустрічає перешкоди, які він не може ліквідувати самостійно, повторно вивчаючи основну...
Урок для 6 класу) Запрошуємо на розмову про літературу довідкову iconНестор Махно – повстанський отаман, один із лідерів анархістського руху в Україні, 1919 р
Пам'ятка Як опрацьовувати історичні документи, науково-популярну І довідкову літературу з метою складання портрета історичної особи...
Урок для 6 класу) Запрошуємо на розмову про літературу довідкову iconДля 3-го класу Підготувала вчитель музичного мистецтва кзш №120 Кочережко Ольга Миколаївна
Для полегшення роботи вчителя, ефективної організації часу на уроці музики, створено цей зошит для учнів 3-го класу класу чотирирічної...
Урок для 6 класу) Запрошуємо на розмову про літературу довідкову iconМистецька година «Доба бароко»
«Світське життя» з її сенсаціями і провокаціями,плітками про багатих і знаменитих, ми запрошуємо Вас поговорити про високе – про...
Урок для 6 класу) Запрошуємо на розмову про літературу довідкову iconУрок географії для учнів 6 класу Мета
Світовий океан, формувати знання про властивості вод Світового океану, рух води в океані; розвиток практичних навичок визначати показники...
Урок для 6 класу) Запрошуємо на розмову про літературу довідкову iconУрок з вивчення літератури рідного краю Мета: ознайомити учнів із творчістю Катерини Барановської
Тип уроку: урок-презентація для учнів 5 класу книги казок Катерини Барановської «Таємниця великого каменю»
Урок для 6 класу) Запрошуємо на розмову про літературу довідкову iconУрок презентація для iv-a класу Мета уроку
України; розширити та поглибити знання про закономірності поширення рослинності на території України шляхом аналізу карти рослинності;...
Урок для 6 класу) Запрошуємо на розмову про літературу довідкову iconДержавний стандарт початкової загальної освіти. Тема вивчається у ІІ семестрі 2 класу
Урок літературного читання розроблено згідно з чинною програмою навчального предмета «Літературне читання» для 2 класу загальноосвітніх...
Урок для 6 класу) Запрошуємо на розмову про літературу довідкову iconУрок №1 українська мова 11 клас О. В. Заболотний
Підручник для 11 класу загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням російською мовою


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка