Урок для учнів 6 класуСкачати 110,22 Kb.
Дата конвертації13.04.2017
Розмір110,22 Kb.
ТипУрок

Література рідного краюТема. «Про тебе співаю, мій краю»

Урок для учнів 6 класу

Автор та укладач: Кривенда Віта Іванівна,

учитель української мови та літератури

Білоцерківської спеціалізованої

школи І-ІІІ ступенів № 9

з поглибленим вивченням іноземних мов

musienko_70@ukr.net; 097-204-1320


Мета: ознайомити учнів із творчістю білоцерківських письменників: А. Кульчицького, Т. Житовоз, В. Іванціва, М. Бондар, Л. Завіщаної; засобами виразного читання поезій передати ставлення письменників до рідного краю; прищеплювати дітям благородне почуття любові до малої батьківщини; виховувати любов і повагу до творчої спадщини Білоцерківщини.

Обладнання: портрети письменників, виставка збірок їхніх творів, тексти творів, слайдові презентації, слайд-твори за змістом віршів, проектор та екран.

Форма проведення: урок-презентація.

До уроку готувалися заздалегідь (працювали 5 груп: 1 група досліджувала біографію А. І. Кульчицького, 2 група ‒ Т. Ганенко-Житовоз, 3 група ‒ В. Іванціва, 4 група ‒ М. Бондар, 5 група ‒ Л. Завіщаної)

Перебіг уроку

Учениця виконує пісню «Моя Біла Церква» (вірші й музика А. Кульчицького) на фоні однойменного слайд-твору

В задумі стоять явори над рікою,

Де росяна пахне трава…

Моя Біла Церква, я завжди з тобою,

Ти в серці моєму жива.

Приспів:

Шепчуть каштани

Із вітром пісні,

Спить місто кохане

У тишині.

Вже ніч розсипає зіркове намисто,

І пісня лунає в гаю…

Тобі, Біла Церкво, заквітчане місто,

Я серце своє віддаю.
Над Россю пливуть парусами тумани,

З-за обрію сонце встає.

Ніколи краса чарівна не зівʼяне,

Омріяне місто моє.Учитель. Так, справді, як багато важать у нашому житті добрі слова любові, шани, вдячності. Словами можна передати найглибші почуття, можна описати чудові простори рідної землі, змусивши інших довкола поглянути уважніше.

Біла Церква… Невеличке містечко із славним історичним минулим. Скількох видатних письменників надихало наше місто своєю красою. Місто згадується у творах класиків Т. Г. Шевченка, І. С. Нечуя-Левицького, Шолом-Алейхема, О. С. Пушкіна.

Як не можна судити про глибинність таланту художника, не бачивши його полотен, так не можна говорити про поета, не знаючи його віршів.

На Білоцерківщині, є чимало талановитих людей, здатних відтворити картини життя в художньому слові.

У нашому місті живуть і творять відомі письменники: А. Гудима, А. Гай, Т. Житовоз, В. Іванців, А. Кульчицький, П. Розвозчик, Л. Завіщана, Н. Опанасенко, В. Міняйло…

Сьогодні до вікна поезії нас запрошують А. Кульчицький, Т. Житовоз, В. Іванців, М. Бондар, Л. Завіщана. (Демонструються портрети)

Тож послухаймо й подивімося, що там за вікном.
Перша група виступає в супроводі мультимедійної презентації

Учень. Анатолій Іванович Кульчицький народився 2 травня 1938 році у м. Миронівка Київської області. Закінчив Київське музичне училище (1958) й Київський університет (1968). Працював директором районного будинку культури, завідуючим районним відділом культури, директором клубу сільськогосподарського інституту.

Нині очолює міське обʼєднання літератури й мистецтва. Лауреат літературно-мистецької ім. І. С. Нечуя-Левицького та пʼяти Всеукраїнських творчих конкурсів. Має нагороди.

Член виконкому міської ради народних депутатів.

Здається, від народження свого Анатолій Іванович потягнувся до поетичного слова, до музики й до художньої самодіяльності. Багатьом власним віршам автор доточив крила ‒ і постали вони перед нами у блакитних шатах і лоскітно бентежать душу.

У доробку пісняра-композитора – 600 пісень, сім вокальних циклів, зокрема «Дивніше з див» на вірші Б. Олійника, «Тобі, Біла Церкво» на власні вірші та інших поетів, «Свіча любові і добра» на вірші П. Ральченка, «Чарівний Вишгород завжди» на власні вірші, «Я хмельной есенинской строкой» на вірші С. Єсеніна, а також 33 пісні ‒ про рідне місто та Білоцерківщину («Моя Біла Церква», «Освідчення», «Гімн місту», «Замкова гора», «Білоцерківський вальс», «Парк «Олександрія» та ін.). Анатолій Іванович ‒ автор гімну «Білоцерківщина – мій отчий край».  В органному залі від дня його відкриття (1990р.) на кожному масовому заході звучать у запису позивні пісні «Освідчення» у виконанні органістки Тетяни Орлової. Своїм «Освідченням» (збірка пісень 1995) автор загорівся бажанням повести нас у чарівну подорож, відчинити храм, якому імʼя – слово й музика!

За мелодійністю пісні соковиті, за тематикою й жанровою направленістю – розмаїті. У цьому їх привабливість і сила.Учень. Пісня «Криниця мого дитинства» (звучить пісня на фоні слайд-твору).

Учень. Рідний краю! Багато присвячено тобі чудових, поетичних рядків та кожний із авторів знаходить свої, щоб передати любов до тебе.

Наскільки глибока криниця творчості А. Кульчицького, судити усім, хто прагне захопити спраглу душу ніжністю.

Нехай криниця його таланту буде завжди переповненою, а вода живодайною.

Друга група виступає в супроводі мультимедійної презентації

Учень. Тамара Ганенко-Житовоз народилася 1961р. в с. Дулицькому Сквирського району на Київщині. Закінчика філологічний факультет Житомирського педагогічного інституту ім. І. Я. Франка. Працювала вчителькою української, російської мов, музики, в с. Дулицькому, смт. Терезиному.

Нині трудиться в міськрайонній газеті Білоцерківщини «Замкова гора».

Вірші друкувалися в альманасі «Вітрила», газеті «Сільські вісті», іншій періодиці, звучали в республіканських, обласних та районних радіопередачах.

Своїми віршами вона вчить нас бачити навколишній світ добрим поглядом небайдужої людини.

У цьому ми зараз переконаємося.

Поетична мозаїка (учні виразно читають поезії «Кожен колосочок», «У лісі», «Від рідного села»; висловлюють свої враження від прочитаного)

Вчитель. Мабуть, у кожного з вас є улюблений куточок природи, який приносить душевний спокій, насолоду.

У поемі «Тече Раставиця» поетеса змалювує чарівний образ річки свого дитинства, який супроводжує все життя, дає наснагу для творчості, сповнює душу любовʼю, ніжністю, красою. Послухайте поему й випишіть із неї пестливі слова, епітети, персоніфікацію, поясніть їхню роль у творі.Звучить поема «Тече Раставиця»у супроводі фото річки Раставиця
Третя група виступає в супроводі мультимедійної презентації

Учень. Іванців Володимир Панасович народився 1936 р. в м. Біла Церква. Закінчив Київський політехнічний інститут (1959) та Київський державний університет ім. Т. Г. Шевченка (1966).

Працював редактором багатотиражної газети заводу «Сільмаш» «Машинобудівник». Очолював міськрайонне товариство української мови ім. Т. Шевченка «Просвіта».

Поет, перекладач, журналіст. Перекладає з російської, польської, болгарської та інших мов.

Автор книги поезій «Русява Рось» (1967), дитячої книги перекладу з болгарської мови (1986). Книги нарисів про голод (1933), «Голокіст» (1992).Учитель. Отож, діти, увійдімо у світ Іванціва-поета, бо:

… Там ластівки, як ноти на дротах,

А голуби, мов скрипкові ключі там.

Там я легкий і юний, наче птах

На злеті нерозлітаного літа. (вірш «День дитинства»)

Учні читають поезії із збірки «Вернутися дощем» (1993): «Осінь в Олександрії», «Учителько»
Четверта група виступає в супроводі мультимедійної презентації

Учень. Бондар Майя Прокопівна народилася 1936 року в с. Карапиші Миронівського району на Київщині в сімʼї сільських учителів.

У 1954 р. закінчила Карапишанську середню школу, в 1957 – Маслівський сільськогосподарський технікум. За фахом агроном.

Вірші та пісні пише з дитинства. Вони друкувалися в Білоцерківських газетах «Замкова гора» та «Громадська думка», в Ставищенській районній газеті «Сільські обрії», у всеукраїнському часопису «Благовіст», у журналі «Біла Церква»…

Перша збірка Майї Бондар «Вишневий цвіт», у яку ввійшли 52 поезії та 20 авторських пісень, була надрукована в 1997 р.

1999 р. – збірка «Летять журавлі», 2006 р. – збірка «Пісні серця»

Майя Бондар ‒ інвалід І групи, ветеран праці України, вдова ветерана Великої Вітчизняної війни, Учасник бойових дій.Учень. Лани, ліси, дороги отчого краю…

Яка велика сила впливу на людину криється в тобі, рідна земле.

От би навчитися бачити по-справжньому твоє багатство і красу.

Виразне читання поезій «Україно моя…», «Літо», «Рідне моє село», «Прокинувшися, сонцю посміхнися» - збірка «Летять журавлі» (1993)
Пʼята група виступає в супроводі мультимедійної презентації

Учитель. Любов Григорівна Завіщана.

Народилася в селі Піщатинці Шумського району Тернопільської області в селянській родині. Закінчила філологічний факультет Тернопільського педагогічного інституту (1980 р.). Працювала вчителем української мови та літератури в Узинській ЗОШ І-ІІІ ст. № 1 Білоцерківського району. Нині ‒ методист Київського обласного комунального позашкільного навчального закладу «Мала академія наук учнівської молоді».

Доля сама завіщала їй плекати пахощі слова, виколисувати його в серці й берегти, як сонце рідного неба.

Відомий у столичній області педагог, вона плекає рідну мову у своїх вихованцях, а також творить своє натхненне поетичне слово.

Учителька бачить своїх школяриків, як жоржини. І бачить жоржини ‒ як школяриків. Бо в чистому баченні її поєднались і верес, і вересень, і палахні жоржини, і рідне запашне слово, що дзвінко бринить на вустах її учнів.

1996 року Любов Завіщана випустила першу поетичну книжку «Дивувались вікна».

«Розвиднився день» (2001) ‒ друга збірка поетеси.

Виразне читання поезії «Зʼявилась непрошена…», «Ловила сніжинку…», «То лиш осінь», «Вже крапле березень», «Мелодія літа»

Учитель. Дякуємо групам за роботу, а тепер перевіримо вашу увагу ‒ проведемо вікторину за матеріалом уроку.


 1. Хто із письменників очолює Білоцерківське міське обʼєднання літератури й мистецтва? (Анатолій Іванович Кульчицький).

 2. Хто очолював міськрайонне товариство української мови ім. Т. Шевченка «Просвіта»? (Іванців Володимир Панасович)

 3. Хто із митців є лауреатом літературно-мистецької ім. І. С. Нечуя-Левицького та пʼяти Всеукраїнських творчих конкурсів? (Анатолій Іванович Кульчицький).

 4. Кого ми знаємо як поета, перекладача, журналіста? (Іванціва В. П.)

 5. Хто нині працює в міськрайонній газеті Білоцерківщини «Замкова гора»? (Тамара Ганенко-Житовоз)

 6. Хто чимало років віддав учительській справі в Узинській ЗОШ І-ІІІ ст. № 1 Білоцерківського району? (Любов Григорівна Завіщана)

 7. У чиєму доробку 600 пісень? (А. І. Кульчицького).

 8. Хто автор гімну «Білоцерківщина – мій отчий край»? (Анатолій Іванович Кульчицький).

 9. Хто автор поеми «Тече Раставиця»? (Тамара Ганенко-Житовоз)

 10. Хто автор книги поезій «Русява Рось»? (Іванців Володимир Панасович)

 11. Автор книги нарисів про голод, «Голокіст»? (Іванців В. П.)

 12. Хто назвав свою першу збірку поезій «Вишневий цвіт»? (Бондар Майя Прокопівна)

 13. Хто назвав свою першу поетичну книжку «Дивувались вікна»? (Любов Григорівна Завіщана)

 14. Назвіть художні засоби мови, використані в таких синтаксичних конструкціях: «польова русалка», «колосок хитровусий» (епітети);

«сум пригрівся», «дитинство літо просить», «потічок мислить себе річкою» (персоніфікація).

Дозвольте урок закінчити «Піснею про вчителя». Він є у житті кожного з нас, як дитинство і юність. І щасливі ті учні, до яких учитель приходить завжди з добром і ласкою, «несе у клас весну».Домашнє завдання: написати власну пейзажну замальовку «Весна буде неодмінно».
Додаток

Криниця мого дитинства

Слова: Любов Забашта Музика: Анатолія Кульчицького

Криниця мого дитинства, ти дзвониш відерцем рано,

Кринице моїх світанків і перших дівочих мрій.

Ти кличеш мене додому, ти пахнеш мені катраном,|

Моя дзвонкова кринице, дивися ж - не обмілій. | (2)
Нехай напувають коней у водах твоїх блакитних,

І дівчина личко біле обмиє в воді твоїй.

Кринице мого дитинства, веселко моя стоцвітна, |

Моя дзвонкова кринице, дивися ж - не обмілій. | (2)


Вертайте до неї знову крізь роки і сиві далі,

Несіть їй свою тривогу і сонце своїх надій.

Несіть їй синівну радість і вічні свої печалі, |

Моя дзвонкова кринице, дивися ж - не обмілій. | (2)


Кожен колосочок

Т. Ганенко-Житовоз

Я, може, й справді


польова русалка,
бо кожної пелюсточки
так жалко,
бо кожен колосочок
хитровусий
так врісся в моє серце,
аж боюся.
У лісі

Полинами, полинами

Пахне вітер поміж нами.

Ліс, засіяний росою…

Сум пригрівся на осонні,

Не дитячі ніжки босі…

А дитинство літа просить…
Річці мого дитинства

Чи згадаєш мене, Раставице,


Старесенька бабусю в хвилях-зморшках
І вічно-юна
Струнка русалко з синіми очима?

Та де тобі про всіх гадати,


Кого з долонь вмивала палко,
Стараючись хоч краплею попасти
У саме серце.
І попадала,
І обертала вербами,
Навік задивленими в неї.

В моїй душі не відцвіта


Той пагінець вербовий,
Що починав любов до краю рідного
Від рідного села.
Там, де починається Раставиця

Тече потічок


шириною в розлет рук.
І мислить себе річечкою.
Назбирав черепашок на дно,
при березі очеретинку виростив.
Несе якесь пір’ячко
І швидко-швидко біжить
до широчіні.
Осінь в «Олександрії»

В. Іванців

Каскад водоспадів, зелена ряска ‒

Далека легенда чи казка близька?

Скажіть мені, клени, каштани, скажіть,По що так шалено ви стали рижіть?

Чи вітер скандує, скалій, залюбки,
Каталог: doc -> files -> news
news -> Урок позакласного читання в 2 класі за повістю-казкою В. Нестайка
news -> Дубовенко Ірина Володимирівна, Скремінська Світлана Миколаївна, класні керівники днз «Житомирське вище професійне технологічне училище»
news -> Я це хтось інший…
news -> Памятка для кожного учня (додаток ); листок з початками речень для гри «Продовж речення»(додаток 4); листки для роботи в парах (додаток 5); листочки з словами для складання розповіді (додаток 6), читанка клас, ІІ частина
news -> Світова література клас Усього – 0 годин; розвиток мовлення – години; позакласне читання – години; контрольних робіт – годин
news -> Тема: олександр олесь. Поезії з книги «Княжа Україна»
news -> Тема. Тема спадкоємності поколінь, вірності волелюбним традиціям народу, збереження світлої пам’яті про захисників І борців за волю рідної землі. Г. Могильницька «Цвіт неспалимий»
news -> «Семінар читачів» (знайомство з творчістю Олександра Олеся)
news -> Методичні рекомендації щодо вивчення зарубіжної літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2009-2010 навчальному році лист мон


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Урок для учнів 6 класу iconУрок з вивчення літератури рідного краю Мета: ознайомити учнів із творчістю Катерини Барановської
Тип уроку: урок-презентація для учнів 5 класу книги казок Катерини Барановської «Таємниця великого каменю»
Урок для учнів 6 класу iconДля 3-го класу Підготувала вчитель музичного мистецтва кзш №120 Кочережко Ольга Миколаївна
Для полегшення роботи вчителя, ефективної організації часу на уроці музики, створено цей зошит для учнів 3-го класу класу чотирирічної...
Урок для учнів 6 класу iconУрок позакласного читання для учнів 7 класу «душа себе в гармонії шука »
Ці дослідження учнів увійдуть у літературну скарбничку школи. Зібраний матеріал допоможе в навчанні учневі, а також у роботі як учителю-початківцю,...
Урок для учнів 6 класу iconУрок для учнів одинадцятого класу Мета
Обладнання: вислови відомих людей та прислів’я; презентація з теми; роздруковані тексти художнього твору
Урок для учнів 6 класу iconУрок з позакласного читання для учнів 5 класу "сучасні письменники для дітей"
Ляля разом із своїми друзями вирішує розгадати таємницю старовинної скриньки І дивних створінь–химериків. Задля цього вони вирушають...
Урок для учнів 6 класу iconУрок для учнів шостого класу мета: формувати уявлення учнів про обов’язок, мужність, героїзм; викликати почуття захоплення І гордості подвигами українських людей, здійсненними в роки війни І в мирний час
Міні-диспут «Чи потрібно знати І поважати історію свого народу». Декламація вірша
Урок для учнів 6 класу iconУрок з укр літератури для учнів 6 класу. ( Стежками Великого Кобзаря ) Тема. Дитинство та юність Тараса Шевченка
Мета : поглибити знання учнів про дитячі та юнацькі роки Тараса Шевченка від народження до його відʼїзду з паном Енгельгардтом в...
Урок для учнів 6 класу iconУрок географії для учнів 6 класу Мета
Світовий океан, формувати знання про властивості вод Світового океану, рух води в океані; розвиток практичних навичок визначати показники...
Урок для учнів 6 класу iconО. М. Ходацька, Д. Б. Рождественська Навчальний комплект для учнів 10 класу має дві складові: «Конспекти занять дистанційного курсу для вчителя»
Навчальний комплект для учнів 10 класу має дві складові: «Конспекти занять дистанційного курсу для вчителя» та «Робочий зощит для...
Урок для учнів 6 класу iconЛітературні диктанти для учнів 5 класу
Диктант – такий прийом організації навчальної діяльності на уроці, в процесі якої учні відтворюють письмово сприйнятий ними на слух...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка