Урок дослідження «Дмитрик справжній козак чи такий собі звичайнісінький шукач пригод?»Скачати 58.42 Kb.
Дата конвертації16.03.2018
Розмір58.42 Kb.
ТипУрокУрок – дослідження

«Дмитрик – справжній козак чи такий собі звичайнісінький шукач пригод?»

За літературною казкою О. Сенатович «Малий віз».Мета: Ознайомити із життям і творчістю письменниці; допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст казки; розвивати навички виразного читання, переказу твору та його аналізу щодо використання художніх засобів, поєднання минулого та сучасного, ролі фантастичних елементів; розвивати творчу уяву, самостійність мислення; виховувати усвідомлення важливості збереження історичної пам’яті народу.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: портрет письменниці, збірка її творів, картина І. Репіна «Запорожці пишуть листа турецькому султану», ілюстрації до твору; карта зоряного неба, ілюстративні матеріали про життя запорожців, Івана Сірка.

Хід уроку

Хто не знає свого минулого,

Той не вартий майбутнього Народна мудрість

Вступне слово учителя.

Діти! Чи є на Землі людина, яка не любила б казок?

Непевно немає.

Адже змалку казка навчала вас уявляти та мріяти, радіти й сумувати. На попередніх уроках ми познайомилися з багатьма українськими народними та літературними казками. Вивчаючи їх ви ще раз переконалися, що указці можливо все, ми навіть можемо повернутися в минулий історичний простір і час.

Сьогодні я запрошую до літературної казки. Але це буде не палац царя Плаксія – ми повернемося в минуле, до дивовижного суспільного ладу, що відомий у світовій науці як козацька християнська республіка, тобто повернемося в період козаччини.

А здійснити цю мандрівку нам допоможе майстриня чарівного українського слова Оксана Павлівна Сенатович

Разом із Дмитриком, головним героєм казки «Малий віз» ми побуваємо на Запорізькій Січі, зустрінемося з козаками та їхнім кошовим отаманом Іваном Сірком.

Згадайте предків своїх, щоб історія

Перед нами не згасла, і золотої нитки не губіть.

Ольга Кобилянська

Мандруючи історичними, легендарними козацькими стежками ми повинні дослідити Дмитрик – справжній козак чи такий собі звичайнісінький шукач пригод?

Запишіть число кл. робота, тему уроку, епіграф.

Учит. Для початку пригадаємо біографічні дані О. Сенатович за допомогою складання асоціативного грона. Ви називаєте мені все , що асоціюється у вас із прізвищем О. Сенатович.

Тернопільщина казки Львів поетесаОксана Сенатович редактор газети

Бережани Лауреат премії

Ім. Олени Пчілки

письменниця перекладач «вічна мандрівниця»Учит: У казці О. Сенатович «Малий віз» цікаво параплітаються теперішнє із минулим. Письменниця звертається до славних сторінок нашої історії – козаччини. Згадує про славного отамана Сірка.

А що ви знаєте про нього?1 Учень: Іван Дмитрович Сірко вісім разів обирався кошовим отаманом. За весь час існування Січі жоден кошовий отаман не був на стільки шанований.

2 Учень: сірко здійснив понад 55 походів на ворога і жодного не програв.

3 Учень: На Січі, як і всі, жив у курені, носив простий одяг, їв з козаками з одного казана, не вживав алкоголю.

4 Учень: Іван Сірко був мудрим і хоробрим полководцем, безмежно відданий своїй справі.

5 Учень: Він був людиною глибоко релігійною.

Учит: Легенди, думи, пісні про Сірка ходили, ще за його життя. Його образ було навіть відтворено на картині нашого земляка із Харківщини Іллі Репіна «Зпорозці пишуть листа турецькому султану».

Художник працював над нею майже 12 років. Вивчав історичні документи, побут козаків, козацькі пам’ятки. Консультувався з видатними ученими, дослідником козацтва Дмитром Івановичем Яворницьким. Саме його Репін змалював на картині в образі писаря – літописця козацької слави.

А взагалі картина сповнена простору,глибини, як у реальному житті.

Складається враження, що там діють живі люди, хоча насправді це лише кольорові фарби на площині.

Існує два варіанти цієї картини. Один зберігається в Харківському художньому музеї, а другий – в Російському музеї в Санки Петербурзі. А на всесвітній в Мюнхені її було відзначено золотою медаллю.

Готуючись до сьогоднішнього уроку ви готували міні-проекти. У проекті Н. Єчкало є навіть сам зміст листа, якого писали запорожці до турецького султана. Підпис під листом «Кошовий отаман Іван Сірко зо всім кошем запорозьким.»

Він, І. Сірко, і зараз залишається героєм. Існують припущення, що Сіркові поставили пам’ятник у Франції, що Рембрандт намалював його портрет. А український народ з покоління в покоління передає легенди про свого героя.

Учні розповідають легенди.


  1. «Кошовий Іван Сірко».

  2. «Превеликий характерник»

  3. «Як Сірко умирав»

  4. «Сила Сіркової руки»

Учит. Сьогодні на уроці ми багато цікавого дізналися про кошового отамана І. Сірка. Чому саме про нього, підсумуємо в кінці уроку.

А зараз приступаємо безпосередньо до аналізу літ-ної казки «Малий віз».

В нагоді нам стане анкета, яку ми повинні протягом уроку заповнити.

І-й пункт анкети-значення назви.Учит. На чому ж Дмитрик відправився в подорож в минуле?

Учень. На Малому Возі, якого дістав із дна озера.

Учит. А що ж це за Малий Віз, як ви гадаєте?

Учень. Малий Віз – це сузір’я – Мала Ведмедиця.

Учит. Мала Ведмедиця і Велика Ведмедиця – це сучасні, загальноприйняті назви сузір’я, які в основному відображають духовне життя і культуру стародавніх народів - греків і римлян. А назви Малий Віз і Великий Віз – це власне українські назви. Віз - тому, що саме він у ті далекі часи був важливою деталлю сільського побуту.

Учит. А яка ж тема твору?

Учень. Фантастична подорож хлопчика в минуле, до козаків.

Учит. Для розкриття теми твору письменник вибудовує сюжет. Із яких частин складається сюжет?

Довідкове бюро.

Учень. Дмитрик дістав Малого Воза із дна озера, зав’язка, поїхав на ньому додому, дав відповіді на мамині запитання, не встиг заснути, як закрутилися колеса і він помандрував таким чином у минуле до козаків – основна частина.

Учит. Звертає увагу на ілюстрацію, де зображ., як Дмитрик відправився у подорож, до козаків.

- основна частина – це розвиток дії. А подія розкривається і доходять свого апогею, найвищої точки – кульмінація. Яка ж кульмінація казки «Малий Віз».Учень. Перша зустріч з козаками.

Учит. Звертає увагу учнів на ілюстрацію до казки. Розв’язка. Запорожці дають відповіді на всі запитання Дмитрика.

Учит. Хто є в казці головним героєм?

Учень. Десятилітній хлопчик Дмитрик.

Учит. А другорядний герой?

Учень. Козаки, Іван Сірко.

Учит. Який умовний літературний прийом використала авторка у казці?

Учень. Чарівний сон Дмитрика.

Учит. Так ,все це відбувалося уві сні. І відвідини козаків і розмова з ними. А зараз я пропоную, дати відповіді на запитання: яким повинен бути справжній козак.

Діти. (записують на листочку відповідь, запис свій загортають і передають товаришеві.)

Так, а Дмитрик, діти, справжній козак, чи так собі шукач пригод?Учні дають варіанти відповідей.

Учит. А зараз ми перевіримо, чи ви справжні козаки. Працюємо в групах.

І група. Одержує дві картки

На першій написати епітети з вивченого твору, на другому слова, до яких вони належать. завдання: підібрати відповідні слова до епітетів.Довідкове бюро нагадує що таке епітет.

ІІ група. Знайти і з’єднати частини прислів’їв лініями.

Зачитують відповіді лідери груп.Учит. Яка ж головна думка літературної казки «Малий Віз»

Діти розгадують головоломки.

«Козацькому роду нема переводу»

«Не забувай минулого, воно вчитель майбутнього». (Східна мудрість)

Ви діти, підростаюче покоління, ви майбутнє нашої нації. А тому повинні зростати гідними патріотами своєї Батьківщини, вивчати її історію, героїчне минуле, знайомитися з легендарними історичними постаттями. У нас є на кого рівнятися із кого брати приклад.Д/з. Прочитати уривки з повісті «Широкий шлях»

«За сонце хмаронька пливе», « Садок вишневий коло хати».

Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Урок дослідження «Дмитрик справжній козак чи такий собі звичайнісінький шукач пригод?» iconУрок дослідження. Урок блок
Розвивати творчі та мовленнєві здібності учнів. Виховувати повагу до України, рідного слова та його творців. Тип уроку: Урок – дослідження....
Урок дослідження «Дмитрик справжній козак чи такий собі звичайнісінький шукач пригод?» iconКозак С. Раритети української діаспори : у 4 т. / Сергій Козак. Київ : Ярославів Вал, 2016-2017

Урок дослідження «Дмитрик справжній козак чи такий собі звичайнісінький шукач пригод?» iconМарія Пригара. Козак Голота Мета: ознайомити учнів з творчістю української письменниці Марії Пригари, з її твором «Козак Голота»
Мета: ознайомити учнів з творчістю української письменниці Марії Пригари, з її твором «Козак Голота»; вдосконалювати навички свідомого...
Урок дослідження «Дмитрик справжній козак чи такий собі звичайнісінький шукач пригод?» iconУрок вивчення нового матеріалу ( урок-дослідження )

Урок дослідження «Дмитрик справжній козак чи такий собі звичайнісінький шукач пригод?» iconКлючове запитання: Справжній Митець… Який він? Для реалізації проекту було створено групи „Біографи”
Урок підготувала вчитель світової літератури Підволочиської гімназії імені Івана Франка Левицька Лілія Іванівна
Урок дослідження «Дмитрик справжній козак чи такий собі звичайнісінький шукач пригод?» icon“До богів подібний ”, “Жереб мені випав такий ” Анакре?нт
Злиття почуттів І переживань поета з реаліями життя. Види давньо-грецької лірики. Сапф? (VII-VI ст до н е.). “До богів подібний ”,...
Урок дослідження «Дмитрик справжній козак чи такий собі звичайнісінький шукач пригод?» iconУрок читання Тема. Людина народжується, щоб лишити по собі слід вічний
Прочитайте «ланцюжки слів». Пригадайте, в яких оповіданнях ви зустрічали ці персонажі І предмети
Урок дослідження «Дмитрик справжній козак чи такий собі звичайнісінький шукач пригод?» iconШукач духовних скарбів народу
Києві, то на Форумі українців, то на Міжнародному конгресі україністів, а найчастіше – на регулярних засіданнях клубу „Ріднокрай”...
Урок дослідження «Дмитрик справжній козак чи такий собі звичайнісінький шукач пригод?» iconТема поета І поезії у творчості Лесі Українки. „Давня казка” Мета
Сьогоднішній урок ми проведемо у формі дослідження. А предметом дослідження буде тема поета І поезії у творчості Лесі Українки І...
Урок дослідження «Дмитрик справжній козак чи такий собі звичайнісінький шукач пригод?» iconУрок №8 9 Географічні дослідження на території України
Видатні вчені –географи XIX – XX ст та їх внесок у розвиток географічної науки України


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка