Міністерство освіти і науки України
Управління освіти і науки Хмельницької обласної держадміністрації
Відділ освіти Старосинявської райдержадміністрації
На конкурс :
/Урок історії України.8 клас/
Красноступ Майя Миколаївна –
вчитель історії
Адампільської ЗОШ І-ІІІ ст.
Старосинявської районної ради
Хмельницької області
Адампіль
2012
|
Тема уроку : «Розгортання Національно-визвольної війни в 1648 році .
Богдан Хмельницький під Пилявою .»
Мета : ознайомити учнів з героїчним минулим рідного краю , боротьбою
українського козацтва за волю , незалежність , віру та щастя свого
народу ; розвивати вміння працювати з додатковою літературою ,
історичними джерелами , історичною картою , готувати повідомлення
та доповідь , обґрунтовувати свої думки і сприяти вихованню в учнів
інтересу до історії України , рідного краю , а також вихованню
сміливості , героїзму , готовності відстояти волю і незалежність
України .
Тип уроку : урок вивчення нових знань .
Обладнання і матеріали : портрет Б. Хмельницького , карта «Національно-визвольна боротьба українського народу в 1648-1654 рр.» , схема-малюнок битви , художня література , атласи , контурні карти , ілюстративний матеріал , комп’ютери , диск «Вогнем і мечем» , диск «Пилявецьке свято козацької слави», роздатковий матеріал .
Хід уроку .
І . Організація класу до уроку .
1. Історична гра «Сходинки» ( 2 учні ).
Унія -- Козак--
1648 р. -- 1621 р.--
1569 р.-- 1596 р.--
2. Історична розминка ( клас). Усно .
1591-93 рр. --- повстання під проводом К. Косинського
1594-96 рр. --- селянська війна під керівництвом С. Наливайка .
1616-1622 рр. --- гетьманування П. Сагайдачного .
1621 рр . --- Хотинська війна .
1572 рр --- створення козацького реєстру .
1648 рр. --- початок Національно-визвольної війни під керівництвом Б. Хмельницького .
Гетьман – старший , головний , начальний .
Шляхтич – рицар , основним заняттям якого була військова служба.
ІІ . Оголошення теми і мети уроку .
План уроку .
-
Битва під Пилявцями .
а) розташування військ ;
б) хід битви ;
в) результати та оцінка битви .
2. Визвольний похід українського війська на Західну Україну .
3. Тріумфальне повернення в Київ .
ІІІ . Вивчення нового матеріалу .
Епіграф уроку .
( на дошці )
«І тільки той , у кого серце чуле ,
Хто вміє берегти минуле ,
І вміє шанувать своє сучасне , --
Лиш той майбутнє вивершить прекрасне»
М. Рильський .
1-й учень .
«Подільська світлочола земле ,
Моя Хмельниччина свята ,
Повік душа не відокремле
Твої дороги і літа .
Я тут живу ! Над голубою
Красою Горині й Дністра .
Прийди – я поділюсь з тобою
Скарбами праці і добра .
Тепло долонь на двох поділим ,
На двох і сміх , і смутку мить.
Бо й називається Поділлям
Земля , де маю щастя жить .»
2-й учень .
«Де подільські лани величаві ,
Думи мудрі прядуть повсякчас ,
Ми в колиску козацької слави
На уроці запрошуєм вас !»
Вступне слово вчителя .
Славна історія Поділля . Є тут священні й трепетні місця . Бачила багато страждань і перемог і наша Старосинявщина . Саме тут , далеко від великих міст і гомінливих шляхів, у затишному куточку Старосинявщини , неподалік сучасного села Пилява і відбулася битва під Пилявцями . Саме тут , у цих священних для українців місцях , змагалися і гинули за волю народу наші славні предки . Тож перенесемось уявою в бурхливе ХУІІ ст. , серцем торкнемося героїки давніх часів , коли Україна , зрошена кров’ю кращих своїх синів , лише у жорстокій боротьбі з польськими магнатами бачила можливість поліпшити власну долю , завоювати для народу вільне життя .
«Знає Корсунь і Пилява ,
Знають Жовті Води ,
Як водив своє козацтво
Богдан у походи .»
Нехай ці слова стануть місточком , через який ми перейдемо із минулого уроку в сьогоднішній .
Ви пам’ятаєте з минулого уроку , що здобувши перемоги у Жовтоводській і Корсунській битвах на початку 1648 року , Богдан Хмельницький відправив авангардні свої сили М . Кривоноса і І. Ганжі взяти фортеці Бар та Кам’янець-Подільський .
А сам 7 серпня 1648 року з головними силами , зупинився на рубежі Стара Синява – Остропіль , зосередивши основну частину війська поблизу села Гончариха .
Наступного дня Богдан Хмельницький прибув до Староконстянтинова .
У зв’язку з тим , що очікуване татарське військо в останніх числах серпня не підійшло вчасно ( на цей період припадали мусульманські свята ) , Б. Хмельницький , щоб не втратити ініціативу , вирішив зосередити сили біля Пилявців .
Наприкінці серпня українське військо вийшло з Гончарихи .
Водночас до Пилявців наблизився із значним загоном М. Кривоніс ( наш земляк ) .
Ось , як про ці події пише Юрій Тис-Крохмалюк ( Документ №1).
Отже , Б. Хмельницький спинився за 45 км. на південний схід від Староконстянтинова під с. Пилявці . У цій лісистій , порізаній балками і річкою Пилявкою місцевості , гетьман вирішив отаборитися . Він побудував свій оборонний табір за старим козацьким звичаєм ( вози і вал ) . А сам зі штабом розташувався в невеликому пилявецькому замку ( на фото ) . Окремим табором осторонь стояло військо М. Кривоноса . Потім полковника Кривоноса відправили до Старокостянтинова в засаду : якби поляки вирішили відступати , то зустріли б на шляху козаків . Більше 100 тисяч козацького війська було зосереджено під Пилявцями .
Б. Хмельницький добре продумав , яких заходів потрібно вжити , щоб забезпечити перемогу козаків. По-перше , він покликав на допомогу татар , хоча союз з кримським ханом не вигідний для України , бо татари під час набігів спустошували українські землі . Але Б. Хмельницький пішов на цей союз з двох причин :
--- українське військо мало велику потребу в кінноті ;
--- поляки панічно боялися татар , а їхні вигуки «Ала!»та зовнішній вигляд наводив на них жах .
По-друге , гетьман забезпечив собі підтримку селян : Б. Хмельницький захищав соціальні інтереси значної частини населення України і селяни підтримували його . Ось послухайт зміст документу , який доводить це (Документ №2 ) .
Сюди ж , під Пилявці , прийшло і польсько-шляхетське військо 8 вересня і розташувалось по другу сторону річки . Командували польським військом три гетьмани : молодий Олександр Конецпольський , грубий Домінік Заславський , вчений латиніст Микола Осторог . Козаки глузували : «Зібралися дитина , латина й перина козаків воювати» . Поляки ж безпечно бенкетували й вихвалялися : «Господи ! Не помагай ні нам , ні їм , а тільки дивися , як ми нагаями розженемо оту наволоч» .
Польські шляхтичі зібралися в похід , як на прогулянку . За свідченням очевидців число слуг удвічі перевищувало кількість самого війська , в таборі срібла було більше , ніж свинцю , незчисленні багатства лежали на возах . Сили противників були майже однакові : близько ста тисяч чоловік і ста гармат мали поляки , близько ста вісімнадцяти чоловік мав Б. Хмельницький
Слабкістю польського війська був величезний обоз , слабкістю козаків – сорокатисячне військо слабо озброєних повстанців-селян .
І от настав ранок 11 вересня .
1-й учень-дослідник .
11 вересня розгорілась перша битва за греблю , яка захищала доступ до козацького табору . Тут оборону тримала козацька піхота , підтримувана з табору артилерією .Кілька разів гребля переходила з рук в руки , доки її остаточно захопили поляки . В цей перший день успіх супроводжував поляків . Лише повідомлення полонених про те , що Хмельницький чекає хана з величезною силою стримували гарячі польські голови .
2-й учень-дослідник .
12 вересня , у вівторок , бою не було , лише бажаючі з обох боків виїздили для бою сам на сам – на так званий «герць» , але вже з більшим успіхом для козаків .
Саме в цей день загинув уманський полковник Іван Ганжа . Пам’ятний знак про нього , у вигляді каменя , і досі стоїть на пилявецькій землі ( фото ) .
Надвечір , 12 вересня , до гетьмана Хмельницького прибули білгородські татари . Для бою вони не були потрібні , але гетьман зумів використати їх для морального тиску на поляків : Б. Хмельницький наказав привітати прихід татар пострілами гармат , щоб привернути увагу ворога . План виявився вдалим – паніка серед поляків була посіяна .
3-й учень-дослідник .
Вранці , 13 вересня , Б. Хмельницький повів свої полки в наступ , а з іншого табору наступав Максим Кривоніс . Польське військо виступило в поле , аби чекати козаків на рівнині , порізаній кількома глибокими балками . Унаслідок неузгоджених дій польська кіннота вступила у бій раніше запланованого , почалася метушня , якою скористався Б. Хмельницький і кинув на поляків свої свіжі сили . Поляки в паніці почали тікати .
Вчитель .
Внаслідок розгрому поляків в Пилявецькій битві козакам дісталось повно всякого багатства . Чотири дні бенкетували козаки .
Ось послухайте , що пишеться в документі ( Документ №3 ).
Вчитель .
А зараз я хочу , щоб ми з вами переглянули уривок з фільму «Вогнем і мечем» ( Додаток 2 ).
Проблемне запитання :
--Що саме спровокувало втечу поляків з поля битви ?
( втеча воєвод )
Як згадку про Пилявецьку битву , я хочу , щоб ви послухали пісню , яку було складено саме після Пилявецького бою .
( Звучить пісня «Ой у лузі червона калина похилилася» ). ( Додаток 3 )
Вчитель .
Оцінка битви .
Перемога козацького війська у Визвольній війні має величезне значення . Вона послужила новим могутнім поштовхом для розгортання визвольного руху в західній частині України . В результаті розгрому польсько-шляхетських військ під Пилявцями від польських панів було звільнено Поділля і Волинь.
Висновок занесіть до таблиці , яку розпочали ми заповнювати на попередньому уроці .
-
Дата битви
|
Місце битви
|
Результат битви
|
|
|
|
Питання 2 .
Вчитель .
Замовкло поле Пилявецької битви . Плуги переорали калюжі крові , сліди від кінських копит, колії гармат і возів .
У триденному бою 11-13 вересня біля села Пилява польська армія зазнала повного розгрому , її рештки тікали в напрямку Старокостянтинів-Львів . Втеча була такою , що поляки досягли Львова за три дні , хоча в спокійний час добиралися туди за іронічним твердженням сучасника – півроку .
У переказах зазначається , що в полі від Пиляви до Случа залишились десятки тисяч возів з добром , зброєю , грішми і знаменами ( Документ №4 ) .
Особливо завзято тікали з-під Пиляви воєводи :
-
князь Заславський , тікаючи загубив знак своєї військової влади – булаву ;
-
Осторог – капелюха й накидку ;
-
Конецпольський переодягнувся в селянський одяг і тікав на возі .
Страх перед козаками гнав шляхту на захід .
Козаки вирішили наздоганяти ворога . Незабаром козацька армія зупинилась під стінами старовинного Львова .( Зверніть увагу на карту ; робота з контурною картою за завданнями вчителя ).( Додаток 1 )
4-й учень-дослідник .
Богдан Хмельницький вийшов із Старокостянтинова – через Збараж , Тернопіль , Зборів – дійшов до Львова .
26 вересня 100-тисячне військо взяло захищений валами і мурами Львів в облогу . Заможна частина жителів міста вступила з Хмельницьким у переговори . Запропонований ними викуп у 200 тисяч злотих врятував місто від татарського погрому . Гетьман зняв облогу Львова і рушив далі на Замостя , де заховався Ярема Вишневецький із останками польського війська.
5-й учень-дослідник .
У листопаді українське військо обложило Замостя . Проте Б. Хмельницький великих військових дій не розгортав . Він уважно стежив за обранням нового короля Речі Посполитої . Обраний королем Ян Казимир , розуміючи , що Польща не готова до великої війни , обіцяв Хмельницькому розглянути скарги Війська Запорозького , щоб козаки «не мали над собою багато панів» і пропонував мир .
До Варшави було відправлено козацьке посольство . Універсалами король і гетьман сповістили своїм народам про мир .
Вчитель .
Висновок .
Однак , укладаючи мир , гетьман не думав припиняти збройну боротьбу взагалі . Він планував поновити військові дії навесні 1649 року , зібравши військо і покликавши на допомогу татар . І хоч якими зваженими здаються такі кроки Б. Хмельницького , проте відступ української армії з-під Замостя тлумачиться багатьма історичними джерелами , як головна політична помилка гетьмана . Адже замість цього відступу українські полки
могли закріпитися на західних кордонах українських земель і поширити тут владу гетьманського уряду .
Питання 3 .
Уклавши мир , Б. Хмельницький повертається із Замостя в Київ .
6-й учень-дослідник .
23 грудня 1648 року Б. Хмельницький урочисто в’їхав до Києва . Його зустрічало майже все населення міста . Назустріч гетьманові –переможцю вийшли також єрусалимський патріарх Паїсій , який перебував на той час у Києві і київський митрополит Сильвестр Косов .
Студенти славили Б. Хмельницького і козацтво в промовах та віршах .
Вірш «Богданова слава» ( читає учень ) .
Стогне Київ старий , аж здригається ,
На Подолі луна розлягається ,
Всюди дзвони гудуть , і гармати ревуть ,
І гукає поспільство завзято :
В славнім Києві свято .
Суне з міста народ лава лавою ,
Бо йде в Київ Богдан , вкритий славою .
Ніби лев степовий , ситий славою .
Що шаблями придбав під Пилявою.
І дзвіниці гудуть , аж хитаються ,
А Богдан у Софії вклоняється .
Дорога то ціна …
Та минулась війна , --
І немає ніде в цій хвилині
Більш рабів на Вкраїні !
Вчитель .
Так , тріумфом закінчилися військові дії 1648 року .
Але вдячні українці і донині шанують пам’ять про козаків і їх славного гетьмана. На пилявецькій землі майже щороку проводиться свято Козацької Слави .На честь перемоги козаків у битві на тому полі насипано величезний курган Слави і поставлено хрест , як пам’ять про загиблих козаків .( Додаток 1 )
Пам’ятники Б . Хмельницькому стоять в багатьох містах України . Наш обласний центр носить ім’я Хмельницького .
ІУ . Закріплення вивченого матеріалу .
А) Робота з документами .
Я хочу , щоб ви звернули увагу на документ , який є у вас на столах . Прочитайте уважно документ і дайте відповіді на запитання .
Документ .
« Рушили хоругви одна за одною , несучи як мак , розквітлі ратища і шоломи . Золотом виблискували їхні щити . султани . бунчуки й мечі …не знали вони , що всі ці багатства обміняють на бідні свити .
Розгромлене ж військо у безладі тікало …»
Питання :
-
Про яку подію йдеться ?
-
Яке військо тікало у безладі ?
-
Яке значення мала ця подія ?
Значення .
Пилявецька битва , виграна українською армією при незначних втратах , мала дуже велике військове значення . В результаті цієї перемоги були визволені від польських панів Волинь і частина Поділля . Інтенсивніше розгорнулась визвольна боротьба в Галичині .
Б) Дидактична гра «Історична плутанина» .
Зверніть увагу на текст «Історичної плутанини» . З назви ви уже зрозуміли, що у тексті є помилки . Ваше завдання – виправити ці помилки.
Текст .
«Оскільки , українсько-польські переговори влітку 1648 року не дали результатів , у вересні відновлюються військові дії . Неподалік села Пилявці для нової битви зійшлися коронне військо польське й українська армія . Вирішальна битва розпочалася 10 вересня й закінчилася 15 вересня повним розгромом української армії . Після Пилявецької битви Б. Хмельницький рушив до Львова , а далі пішов на Замостя . 23 грудня 1649 року гетьман урочисто в’їхав до Корсуня . Так , тріумфом закінчилися військові дії 1648 року».
Вчитель .
Висновок .
Отже , ми з вами вивчили , як проходили військові дії в 1648 році та з якими результатами . І можемо сміливо сказати , що 1648 рік загалом був вдалий для українського народу . Народ України сподівався , що прийшов кінець польсько-шляхетському гніту .Та у 1649 році військові дії між козаками та польською шляхтою знову відновляться .
І в пам’ять про славного козацького гетьмана , про відважних козаків учениця виконує пісню «Походи Б. Хмельницького» . Пісня звучить під супровід бандури .
V . Підсумок уроку .
-
Оцінювання роботи учнів на уроці .
-
Звернення до гостей , що присутні на уроці .
-
Робота над змістом епіграфа .
Давайте повернемось до початку уроку . Я хочу , щоб ви згадали слова , які взято за епіграф до нашого уроку ( Учень зачитує) .
-
Як ви розумієте ці слова ?
-
Якою повинна бути сучасна людина ?
Отже , діти , ми закінчуємо урок і я прошу . щоб ви завжди пам’ятали :
«В нас єдина мета ---
Україна свята ,
Нездоланна ніким і ніколи !»
Д / З .
Створити презентацію і публікацію по темі уроку.
Зразки додаються . ( Додаток 4 ).
Додатки до уроку .
Документ №1 .
Перебування Б. Хмельницького з військом під Гончарихою .
« Гончарила в тому часі стає військовим центром гетьмана . Там довершується зосередження військ , збираються вістки про ворога , туди надходять повідомлення з далеких бойових дій Кривоноса , Ганжі та інших . Туди теж на декілька днів повернулися були Кривоніс і Ганжа та після військової наради перейшли на Поділля під Кам’янець-Подільський.»
Юрій Тис-Крохмалюк
«Бої Хмельницького»
Мюнхен , 1954 р.
Документ №2 .
Селяни підтримують Б. Хмельницького у боротьбі .
«… Наприкінці липня у Галичині було схоплено і піддано тортурам розвідника Б. Хмельницького Ярему Кунцевича . Не витримавши катувань , він розповів , що у Старій Синяві міщанин Ясько обіцяв козакам засипати піском польські гармати , щоб вони не шкодили повстанцям .»
Документ №3 .
Які багатства потрапили до рук козаків після розгрому поляків у Пилявецькій битві .
«Внаслідок розгрому поляків у Пилявецькій битві козакам дісталося 120000 возів із кіньми , 80 гармат , кожухи , блакитні хустки , персіянські рукомийники , шаплики , в яких купалися пани , варення , цукерки та усякі наїдки : мед , наливки – усе те потрапило до рук козацьких . Чотири дні бенкетували козаки .»
Документ №4 .
Втеча поляків з-під Пиляви .
Сучасник поет і хроніст С. Твардовський писав про втечу панів з Пилявецької битви ;
«Загнавши коней , ледь коло самої Вісли зупинилися , щоб витерти піт і стримати серце , яке калатало , як важкий молот.»
Красноступ Майя Миколаївна
вчитель історії
Адампільська ЗОШ І-ІІІ ст..
Поділіться з Вашими друзьями: |