Тернопільський обласний комунальний інститут післядипломної педагогічної освіти
Відділ освіти Зборівської райдержадміністрації
Зборівська державна українська гімназія
імені Романа Завадовича
Друга світова війна у дзеркалі української та німецької літератури
Осуд антигуманної сутності війни, розкриття її руйнівних наслідків
для цивілізації та душі в оповіданнях
“Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…” Г.Белля та “Воля до життя ” О.Довженка
Підготувала
Вчитель зарубіжної
літератури
Зборівської гімназії
ім.Р.Завадовича
Ключник Н.С.
Зборів-2006
Тема. Друга світова війна у дзеркалі української та німецької літератури. Осуд антигуманної сутності війни, розкриття її руйнівних наслідків для цивілізації та душі в оповіданнях “Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…” Г.Белля та “Воля до життя” О.Довженка
Мета. Дати учням уявлення про аспекти зіставлення авторських позицій та творів; ознайомити учнів із життям і творчістю О.Довженка і Г.Белля в період Другої світової війни; створити умови для подальшого усвідомлення злочинної суті війни та її неприпустимості; сприяти створенню умов для особистісного підходу до аналізу твору; формувати в учнів уміння формулювати власну позицію і відстоювати її.
Обладнання: відеоматеріали Другої світової війни, ілюстрації із зображенням наслідків Другої світової війни, таблиця “Прийоми створення художніх образів”, схеми до вивчення навчального матеріалу, малюнки учнів, музичний матеріал
Методичний коментар
Урок компаративного аналізу потребує попередньої підготовки учнів. Задля ефективної роботи, оптимального використання часу доцільним є випереджальне опрацювання біографії письменників, текстів творів з відзначенням цитат. Учнів також слід поділити на творчі групи (3-4 чол.) і спрямувати їх на дослідження певної проблеми.
Про війну не можна писати мимохідь.
Надто це відповідально.
М.Шолохов Хід уроку
Друга світова війна була усвідомлена людством як найжахливіша за всю його історію. Вона перевершила найсумніші передчуття. Кількість її жертв налічувала десятки мільйонів. Лише у таборах смерті загинуло близько 11 млн. чоловік.
За цими сухими цифрами й фактами, які самі по собі вражають нечуваним розмахом масового знищення людей, стоять численні трагедії та непоправні втрати, обірвані життєві шляхи й зруйновані долі, знівечені тіла та розтоптані душі.
-
Які асоціації викликає слово “війна” у вас.
Прийом “гра зі словом”
кров біда
розруха смерть
біль
трагедія втрата
ВІЙНА
скорбота розлука
Таким є “обличчя війни”
-
Перегляд відеокадрів : віртуальна екскурсія у часи Другої світової війни
-
Слово вчителя . Молох війни вимагав жертв. Він був ненаситний. Він не робив різниці між старими і молодими, між генералами і рядовими, між захисниками і загарбниками. Це ясно усвідомлюєш,коли читаєш оповідання Олександра Довженка і Генріха Белля. Письменники, будучи представниками українського і німецького народу, в ті страшні часи були по різні сторони лінії фронту.
Творча група 1
Особистий досвід автора у Другій світовій війні
|

Я не можу піти з армії і не хочу. Я повинен бути в ній… Я воїн…
( З листа до Ю.Солнцевої
1942 р.)
|
Я не хотів стати героєм, не поривався вперед… Коли справи погіршились, я дезертирував.
(“Жінка на тлі річкового пейзажу”
Автобіографічна ситуація)
| О.Довженко
1942–1945 рр
| Г.Белль
1939–1945 рр
|
Виїздить на фронт. Працює спецкором газети “Красная звезда” та співробітничає в газетах Південно–Західного фронту. У 1943 р. затверджений членом Надзвичайної комісії по встановленню і розслідуванню злочинів німецько-фашистських загарбників.
|
З 1939 р. мобілізований до армії, де служив до 1945 р. Будучи переконаним пацифістом, за власними словами, жодного разу на війні так і не вистрілив. Кілька разів був серйозно поранений. В 1944 його опір державній системі набув форми прихованого дезертирства. По закінченні війни перебував в американському полоні
|
Оповідання “Ніч перед боєм”, “Воля до життя”(1942р.), “На колючому дроті”, “Відступник”, “Стій,смерть, зупинись”. Документальні кінострічки “Битва за нашу Радянську Україну”, “Перемога на Правобережній Україні”. Кіноповісті “Україна в огні”, “Повість полум’яних літ”
|
1947 р. – з’явились публікації перших беллівських оповідань
1950 р. – збірка оповідань “Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…”
|
-
Прокоментуйте вислови письменників. Як у них проявляється життєва позиція О.Довженка і Г.Белля
-
Як біографічні факти авторів пов’язані з історією країни?
Творча група 2
О.Довженко З Г.Белль
«Воля М «Подорожній,
до І коли ти
життя С прийдеш
Т у Спа…»
Завдання
-
Опрацюйте зміст оповідань визначіть їх:

-
тему (події Другої світової війни:
|
з точки зору переможців, героїзм солдатів
|
|
з точки зору солдата–нациста, молоде покоління використовують як “гвинтики” механізму війни
|

|
|
героїчний: прагнення показати велич людини, що здійснила подвиг
|
|
драматичний: почуття страху і страждання, породжені розумінням суперечності суспільного й особистого життя людини
|
( війна забирає людські життя, калічить тіло і душу людини)
|

|
|
утвердження життя, волі, духу народу
|
|
звинувачення гітлерівського тоталітаризму, який породив війну
|
-
Аспекти зіставлення художньої форми (системи засобів і прийомів, за допомогою яких втілюється зміст):
-
особливості будови твору
-
зображення умов, у яких живе і діє персонаж
-
прийоми створення художнього образу персонажів
-
другорядні персонажі
-
художні деталі
Творча група 3
Г.Белль “Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…”
|
| О.Довженко
“Воля до життя”
|
Жанр: оповідання
Часовий простір: один епізод (одна ніч) життя німецького солдата
Твір написаний від першої особи, побудований на основі впізнання
|
Особливості будови твору
|
Жанр: оповідання
Часовий простір: декілька днів із фронтового життя Івана Кармалюка
Художнє обрамлення: оповідання в оповіданні
|
“…вікна були затемнені,– за чорними запонами жевріло й миготіло,– чорне на червоному, як у грубці… Так, я бачив: місто горіло”
“… за темною заслоною дужче спалахувало полум’я та падав у темряві розбитий будинок”
“… мене принесли до якогось музею міста мертвих, у світ, глибоко чужий для мене. “
|
Зображення умов, у яких живе і діє персонаж
|
“ Битва гриміла день і ніч”
“В оббитій ряднами і простирадлами сільській хаті хірург працював…”
“Хата тремтіла від гуркоту і вибухів бомб”
“Смерть жерла багату здобич в цім бою, і решток од бенкету старої перепадало хірургові чимало…”
“…на столі розверзались такі безодні страждань, що всяка свіжа людина зомліла б або зійшла б слізьми, наблизившись хоч на годинку до цього жахливого жертовника війни
|
-
Як, на вашу думку, вибраний автором прийом оповіді допомагає розкрити зміст твору ?
-
Які жахливі зміни принесла із собою війна?
-
Які деталі свідчать про велику кількість жертв з обох сторін?
Творча група 4
Прийоми створення художнього образу персонажів
| Німецький солдат
(без імені)
|
| Іван Кармалюк |
----------
| Портрет |
“Середній на зріст, стрункий , сіроокий юнак… літ йому двадцять п’ять…” “Стрункий, як бог”, “Який велетень!”
|
“лютував, що не міг поворушити руками”
“кричав, як оглашенний”
“…знову закричав; я кричав не вгаваючи, від крику ж мало бути легше…”
|
Психологічний аналіз
(почуття, думки, “діалектика душі”)
|
“…біг, тремтячи від несамовитого гніву. Здавалось, якби стрів на дорозі фашиста,– зубами, без рук, роздер би на місці”
“… ні одна душа в палаті не почула від нього жодного зойку. Він мовчав, і вся його воля пішла на цей напружений мовчазний опір смерті”
“… відкинувся на подушку й заридав”
|
“Я ненавидів ті уроки над усе в гімназії, я годинами гинув з нудьги й жодного разу не зумів до ладу намалювати вазу або написати літеру”
“…Я розгледів той напис, бо, здається сам його й надряпав”
“…а на перервах простував до сторожа Біргелера пити молоко – в ту малу тьмяну комірчину, де я міг часом ризикнути й закурити сигарету…”
|
Характер
(вчинки,
ставлення
до інших людей)
|
“Він не змагався в силі й спритності ні на стрільбищах, ні на боксерських рингах. ВІн змагався там, де доблестю праці здобував собі славу – на Всесоюзній сільськогосподарській виставці в Москві… Там він одержав золоту медаль…”
“Згадав він своє Поділля – золоту свою країну… і Галину – любу свою, з якою мріяв прожити над Бугом життя”
|
------------
|
Характеристика інщими персонажами
|
“Ви виграли генеральну битву… – сказав зворушливо хірург. Дякую вам. Ви навчили мене жити. Я схиляюсь перед благородством вашої волі”
“Коли Кармалюка виносили з операційної на койку, йому аплодувала вся палата”
|
-
Чому, на вашу думку, герой Г.Белля безіменний?
-
Чи допомагає портретна характеристика Івана Кармалюка краще зрозуміти героя, відчути його біль і страждання?
-
Які риси характеру героїв розкриваються через психологічний аналіз образів?
-
Ким були солдати у мирному житті? Які емоції викликають у них спогади?
-
Чи можемо ми побачити героїв очима інших персонажів? Що дає такий прийом “погляду зі сторони”?
-
На чому наголошують письменники в образах солдатів?
Завдання пошукового характеру
Чи можете ви назвати вислови, які містять народну мудрість чи мудрість філософів про життя?
-
Жити – означає боротись (Сенека)
-
Де є життя, там є надія (прислів’я)
-
Життя любить того, хто з ним бореться, а нищить того, хто йому піддається
Творча група 5
Другорядні персонажі |
Г.Белль “Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…”
| О.Довженко
“Воля до життя”
|
Хірург “…скинув окуляри і, кліпаючи очима, мовчки дивився на мене…” “…за товстими скельцями великі сірі очі з ледь тремтливими зіницями. Він дивився на мене довго, що я відірвав очі…”
“Лікар повернувся до мене спиною” “…лікар тільки знизав плечима й знову натиснув на поршень шприца”
|
Хірург Микола Дудка: “… кидався щодня… у саме полум’я людських страждань…”
“…мужичий кулак” “Він валився з ніг від утоми…”
“Чотирнадцять місяців ріжу…” “Хірург ніяково озирнувся” “…сила опору смерті помножувала силу лікаря і цю силу лікар вертав хворому”
| -
старший пожежник
-
санітари
-
сусід–поранений
-
шофер
| -
оповідач
-
сестри милосердя
-
ассистент лікаря
-
поранені
|
-
Які другорядні персонажі є у творі? Дайте їм характеристику.
-
Як ставлення і вчинки лікарів–хірургів допомагають розкрити головну думку творів?
Творча група 6
Художні деталі |
Г.Белль “Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…”
|
| О.Довженко
“Воля до життя”
|
“…заплющив очі. Я не хотів більше нічого бачити”
“…я дивився просто перед собою…”
“ Я повів за ними поглядом”
“…я побачив щось таке, від чого вперше, відколи я опинився в цьому мертвому домі озвалося моє серце…”
|
очі
|
“…так широко розплющив очі, і так не зажадав їх заплющити…”
“…на нього дивились широко розплющені Крмалюкові очі…”
“…обпікаючи хірурга незабутнім поглядом”
“…Кармалюк відкрив очі. В сірих очах, як і перше, горіло те ж саме питання”
| -
деталі шкільного інтер’єру: портрети видатних полководців і завойовників, погруддя видатних політичних діячів Давнього Риму
-
спонтанний колаж з портрету Ніцше і напису “Легка хірургія”
-
слід хреста на стіні
-
незакінчені фрази
|
| |
-
Як би ви пояснили вислів «Очі – дзеркало душі» на прикладі оповідань Г.Белля та О.Довженко?
-
Розкрийте символічний зміст інших деталей. Як вони допомагають з’ясувати ідею твору?
За словами А.Камю «…цей світ прикрашений принаймні однією справжньою істиною істиною людини». У оповіданні О.Довженка ми бачимо Людину (з великої літери), справжню особистість, Івана Кармалюка. Відчувається велика любов героя до «золотої своєї країни» Поділля, де залишилася його чекативиглядати велика родина, він мріє «прожити над Бугом життя» з любою Галиною. Звідси, його жага до життя, надзвичайна сила волі, сила духу, яка подолала саму смерть.
Герой Белля безіменний, він представник «втраченого покоління», яке ідеологи нацизму перетворило на «гвинтики» страшного механізму війни, на «гарматне м’ясо». Німецький солдат, який три місяці тому пішов з-за парти на війну, допускаючи, що його ім’я може бути вписане у таблицю полеглих, не в змозі закінчити фразу «…поліг за…» За що? За що він позбувся двох рук і ноги? Розгубленість, сумніви, муки совісті заполонили душу. І слабка надія життя ледве жевріє.
Творче завдання. Сенкан
Сенкан неримований вірш, який будується за певним алгоритмом:
1-ий рядок одне слово тема (іменник)
2-ий рядок два слова (прикметник, означення)
3-ій рядок три слова (дієслова, активність, дія)
4-ий рядок чотири слова (фраза, яка виявляє ставлення автора до теми)
5-ий рядок одне слово (іменник синонім, асоціація до теми)
Війна
|
Війна
|
Жахлива, кривава
|
Ненависна, смертоносна
|
Вбиває, калічить, знесилює
|
Поневолює, ранить, руйнує
|
Штовхає людство до занепаду
|
Холоднокровно калічить людські душі
|
Розруха
|
Катастрофа
|
-
Підведення підсумків уроку
Поділіться з Вашими друзьями: |