Урок «Література рідного краю. Багатогранність поезії Світлани Іщенко»



Скачати 119,98 Kb.
Дата конвертації04.08.2017
Розмір119,98 Kb.
ТипУрок

Урок
«Література рідного краю.


Багатогранність поезії Світлани Іщенко»
(9 клас)

Ковриги Ніни Михайлівни,

вчителя української мови

Надбузької ЗОШ І-ІІ ступенів

Миколаївської районної ради

Миколаївської області

Тема. Література рідного краю. Багатогранність поезії Світлани Іщенко

Мета: ознайомити учнів із творчістю письменників рідного краю; формувати вміння самостійно працювати з літературою; розвивати увагу, пам'ять, образне та логічне мислення; виховувати любов до своєї малої батьківщини, інтерес до її літератури, гордість за рідний край.

Цілі:

учні повинні знати: стислі відомості про письменників—земляків, цікаві факти з їхнього життя, назви та зміст декількох творів, власний рівень оволодіння діяльнісними вміннями.



Учні повинні вміти: виразно читати та аналізувати твори; висловлювати свою думку про них; відрефлексовувати та оцінювати рівень володіння діяльнісними вміннями.

Тип уроку: урок літератури рідного краю

Обладнання: портрет поетеси Світлани Іщенко, ілюстративний матеріал (репродукції та картини), записи класичної музики (Вольфґанґ–Амадей Моцарт, Людвіг ван Бетховен, Крістоф Глюк).

Форми та методи роботи: технологія «Незакінчене речення», робота в парах, робота з асоціаціями, бесіда, діалог, робота з наочністю, метод музичного супроводу.

Випереджувальні завдання: підготовка учнів до виступів у ролі письменника; групова проектна робота (створення афіші про зустріч із поетесою).
«Чого шукаю на землі?»

Духовна пісня
Хід уроку

I. З'ясування емоційної готовності учнів до уроку.


Технологія «Кольоровий настрій».

Учні кольорами сигналізують картками про свій емоційний стан.

II. Цілевизначення й планування:

а) самостійне визначення власних цілей з подальшим обговоренням їх у парі;

б) колективне планування діяльності.

III. Забезпечення мотиваційної готовності до уроку.

Технологія «Незакінчене речення»:

Учні на окремих папірцях записують продовження фрази

«Я думаю, що сьогоднішній урок буде цікавим, тому що...»

IV. Опрацювання навчального матеріалу.



  1. Вступне слово вчителя про літературу рідного краю.

– Якщо скласти літературну карту Миколаївщини, вона зарясніє відомими талантами. Серед людей, які становлять гордість і славу землі миколаївської, яскравою зіркою сяє ім’я поетеси Світлани Іщенко.

« Диво дивне: в недавню епоху рокованого ідеологічного дикта­ту стадіони збирали стотисячні аудиторії не тільки тоді, коли змагалися московський "Спартак" із київським "Динамо" або збірна Союзу зі збірною Бразилії. Ні, ще на пам'яті часи стотисячних стадіонних аудиторій поезії. Молоденькі "шістдесятники", яким тепер за шістдесят, пережили справді епо­хальний інтерес до поетичного слова. Несвобода, заборона дик­тувала потяг та інтерес і справді планетарний до поезії. Українська поезія тих часів теж мала велику аудиторію як символ нескореності і незнищенності українського духу, і в нас на пам'яті немало славетних імен тих часів і часів подальших. Але тепер такого інтересу до поезії нема, і цьому треба не журитися: справжня поезія в Україні, як і в Росії чи на Кавказі, справді є, й поза негараз­дами житейськими постануть колись ті поетичні шедеври, які творяться саме в наш, небувалий за трагедійністю і великими надіями, час.

У всякому разі, я з оптимізмом дивлюся на поезію рубежа століть і тисячоліть. І коли вже тепер є такі поети й поетки в нашому, колись закритому для культури, а не лише для "ворогів", південноукраїнському краї, то це –благовісний знак. І в масштабі всеукраїнському поезія Світлани Іщенко – явище скоріше глобальне, аніж регіональне. Це справді талановита, від Бога справді окрилена красою таланту й любові поетеса, котрій на землі прочуваються хорали небесні, а в небесах – земні ритми й контрапункти часу».

Ці слова сказані про Світлану Іщенко у передмові до її збірки «Сі–дієз» одним із найталановитіших сучасних письменників, лауреатом Національної літературної премії ім. Тараса Шевченка, нашим земляком Дмитром Кременем. На сьогоднішньому уроці ми з вами дізнаємося про її життя і творчість.

2. Проблемне питання–звернення до епіграфа «Чого шукаю на землі?»

3. Ознайомлення з творчістю поетеси. Коротка розповідь про життя і творчість (роль митця виконує заздалегідь підготована учениця ).

Іщенко Світлана Вікторівна народилася 30 липня 1969 року в м. Миколаєві. Навчалася в середній школі № 38 (тепер – Миколаївський муніципальний колегіум). Захоплювалася музикою. 1986 року успішно закінчила музичну школу ім. Римського – Корсакова з класу фортепіано, режисерський факультет Миколаївського державного училища культури і одночасно – факультет образотворчого мистецтва (1988), Київський інститут культури за спеціальністю «соціальний педагог» (1998). Була актрисою Миколаївського українського театру драми і музичної комедії, зіграла більше 40 ролей.
      Перша публікація поетеси відбулася в обласній газеті «Радянське Прибужжя» (1992), пізніше вона друкувалася в альманахах «Бузький Гард», «Освітянські вітрила», поетичних антологіях «Початки» , «Миколаївський оберіг», українських часописах «Дзвін», «Кур’єр Кривбасу», «Вежа», «Дивослово», «Горожанин», «Борвій», «Николаев», «Новый век», «Київ».
      Авторка збірок поезій «Хорали неба і землі» (1995), «Сі – дієз» (1998), «Переспів Соломона» (Ванкувер, 2002), «Танок Дани дощовий» (2006).

Складає й пісні у стилі народної лірики.

Творчість Світлани Іщенко вражає багатством інтонацій, якоюсь незбагненною променистістю. Головні риси її: переконлива правда і сила художньої уяви, багатство колористики, експресивність зображення. Вірші допомагають побачити красу Всесвіту, красу душі, красу материнства, велич почуттів.
      Світлана Іщенко – переможниця літературних конкурсів «Нові імена України» та «Золота арфа» в Україні, поетичного конкурсу «Burnaby Writers’ Society Poetry Contest» у Канаді, член Національної спілки письменників України (1998), Асоціації українських письменників (1997). Лауреат Міжнародної літературної премії імені Івана Кошелівця від часопису «Соборність» (Ізраїль).

Зараз живе в м. Ванкувері (Канада), одружена з канадським поетом Расселом Торнтоном. Там Світлана спробувала реалізувати свої акторські здібності у кіноіндустрії.

Світлана Іщенко підтримує зв`язки з рідним Миколаєвом, з мамою, Дмитром Кременем, миколаївськими друзями. У газеті «Рідне Прибужжя», як і колись, з`являються її нові поезії...

Світлана талановита в усьому: в акторстві, малярстві, літературній творчості. Творчість Світлани Іщенко – взірець сучасної інтелектуальної поезії зі своєрідним світобаченням і світосприйманням. Головні риси її: переконуюча правда і сила художньої уяви, багатство кольористики, щирість почуттів, експресивність зображення.

4. Після ознайомлення учнів з біографією поетеси учениця, що виконувала роль Світлани Іщенко, відповідає на запитання класу, який намагається знайти відповідь на проблемне питання:
– Яке ваше життєве кредо?

– Яка музика вчувається вам, коли ви пишете вірші?

–Які ваші улюблені кольори?

–У чому виявляється ваша любов до рідного краю?


5. Виразне читання творів поетеси під звуки класичної музики.

«Шлях до бога...»

Шлях до Бога.

Тут його чи десь я

Відшукаю в болі без словес?

Шлях до Бога — сходи в піднебесся?

"До" при переході в "сі–дієз"?

Хіба є дорога "Шлях до Бога"?

Відповідь – мовчання довгих верст.

Може, це Землі космічна тога,

А чи, навпаки, буденний хрест?

Це кохання, мій журавлику, кохання!

Це, коли, пірнаючи удвох,

Різних душ високе поєднання

Каже серцю: – Ти і є мій Бог!

Шлях до Бога – від малого сажня,

Вічних кругообертів бідо,

Це, як ірреальне, недосяжне

"Сі–дієз" при переході в "до".

(30 серпня 1995р.)
«Цій землі залишили печатку...»

Цій землі залишили печатку

Скіфи, греки, ляхи і араби...

Край дороги жовті, мов курчатка,

Бігли за епохою кульбаби.

Проростало сім'ячко у нетрях –

Україна то стогнала, то співала,

То ще вірила у ласку "щедрих",

То кістьми широкий степ орала.

Відгриміло й стихло "чорне" море –

Час Петра, Єкатерини, Лизавети...

А Тарасовим питанням "де ти, доле ?!"

Вже волають не лише одні поети.

В чужині сини твої, Тарасе,

Як би не співали "Ще не вмерла..."

Будуть і Тібети, і Парнаси...

Та не буде срібної Говерли.

Не дай, боже, крові Україні

На блакитно–жовтому єдвабі, –

Край дороги сиві, як пір'їни,

Ще летять епохами кульбаби...

(16 травня 1996р.)


«Чую вітру розмову нехитру...»
Вітер держе розмову нехитру:

– Я сьогодні лечу на Грінвіч !

Був цілунок – сніданком вітру,

Мене кличе обідати Північ !

Я священним ольвійським вином

Розтинаю могутні рівнини,

Чорним Чорного моря вікном

П'ю гарячу блакить України.

Я великого Зевса не гірш

– Не закохуйтесь в вітер невірний.

Зграї хмар обману не за гріш,

Це безглуздя, що вітер покірний.

Кину смерть на шляху долілиць.

Своїм голосом мідно–іржавим

Я ламаю кордони столиць,

Я сміюся в обличчя державам...

Лише Північ – моя зореніч,

Мене зв'яже вінком зі м'яти,

Оксамитові хмари із пліч

Під ногами захоче зім'яти.

П'янко зорі мигтять де–не–де,

– Я для себе знайшов земную.

Люди думають: дощ іде...

Це я Північ безумно цілую !

(4 серпня 1996р.)
Була, як довга ця зима,
Важка розлука.
Сніги просили крадькома
Мелодій Глюка.
І незачинену гойдав
Борвій квартирку,
Немов кохання витягав
В цю чорну дірку.
Не спали очі і душа,
Шукавши риму –
О, Боже, жодного вірша
За довгу зиму!
В холодну ніч один мені
Був порятунок –
Зігрітий променем весни
Твій поцілунок. 

6. Група учнів – мистецтвознавців знайомить із репродукціями картин Світлани Іщенко:

«Морський прибій» (1992р.),

«Тепле море» (1992р.)

«Натюрморт з ромашками» ( 1993 р.)

7. Група учнів–літературознавців представляє виставку учнівських ілюстрацій до творів поетеси.

10. Групова діяльність (учні об'єднуються в групи залежно від обраного виду роботи):

а) випуск газети – «блискавки» про зустріч із поетесою;

б) створення асоціативних малюнків за прочитаними творами;

в) написання листа до Світлани Іщенко;

г) озвучення зробленого.
V. Рефлексія та оцінювання:

а) кольорова рефлексія; діти сигналізують про зміни у своєму настрої кольоровими картками.

б) заповнення карток оцінювання роботи в групах


№з/п

П. І. учня

Самооцінювання

Оціню-вання учнями

Оцінка учителя

Підсумкова оцінка


Робота в творчій групі

Робота на уроці

Робота в зошиті















































VI. Домашнє завдання на вибір:

виразно читати поезії Світлани Іщенко;

скласти кросворд, вікторину за прочитаними творами;

намалювати ілюстрацію до твору, що сподобався.


ДОДАТОК № 1
Портрети Світлани Іщенко










С. Iщенко. Натюрморт з ромашками


Картина С. Iщенко "Тепле море"



Картина С. Iщенко "Морський прибiй"

ДОДАТОК № 2

(за матеріалами Центральної бібліотеки ім. М.Л. Кропивницького


ЦБС для дорослих м. Миколаєва)
Твори С. Іщенко

Іщенко, С. Хорали неба і землі : поезії / С. Іщенко. – К. : Укр. письменник, 1995. – 114 с.

Іщенко, С. Сі–дієз : поезії / С. Іщенко – Миколаїв : МП Можливості Кіммерії, 1998. –127 с.

Іщенко, С. Переспіви Соломона / С. Іщенко. – Миколаїв, 2001. – 12 с .

Іщенко, С. Вірші / С. Іщенко // Література рідного краю : письменники Миколаївщини: посібник-хрестоматія. – Миколаїв, 2003 . – С. 200–202.

Іщенко, С. Вірші / С. Іщенко // Миколаївський оберіг. – Миколаїв, 2004 . – С. 171–182.

Іщенко, С. Танок Дани дощовий : поезії / С. Іщенко. – Vancouver ; Canada : Marigold Publication, 2006. – 148 с.
***

Іщенко, С. Не розімкнути рук – вони обіймуть небо : вірші / С. Іщенко // Радянське Прибужжя. – 1994. – 5 листоп.

Іщенко, С. Неопалима купина : вірші /С. Іщенко // Радянське Прибужжя. – 1995. – 22 серп.

Іщенко, С. Колискова : вірші / С. Іщенко // Дивослово. – 1995. – № 12. - С. 9.

Іщенко, С. Вірші / С. Іщенко // Бузький Гард–Миколаїв, 1996. – С. 47.

Іщенко, С. Сходи в піднебесся : вірші / С. Іщенко // Радянське Прибужжя. –- 1996. – 18 черв.

Іщенко, С. Зацілую тобі губи від кохання : вірші / С. Іщенко // Українська культура. – 1997. –№ 10. – С. 33.

Іщенко, С. Троянда вогню / С. Іщенко // Радянське Прибужжя. –1997. – 7 березня.

Іщенко, С. Крапельки бурштину : вірші / С. Іщенко // Рідне Прибужжя. – 1997. – 25 листоп. – С. 3.

Іщенко, С. Із книги «Si dies» : вірші / С. Іщенко // Радянське Прибужжя. – 1998. – 7 березня.

Іщенко, С. Вірші / С. Іщенко // Artline . – 1999. – № 4. – С. 72

Іщенко, С. Вірші / С. Іщенко // Горожанин. – 2000. – № 1. – С. 19.

Іщенко, С. У польоті за ластівками / С. Іщенко // Рідне Прибужжя. – 2000. – 7 берез. –С. 3.

Іщенко, С. Смак любові : вірші / С. Іщенко // Рідне Прибужжя. – 2001. – 5 лип. – С. 6.

Іщенко, С. Сонячний дощ : вірші / С. Іщенко // Рідне Прибужжя. –- 2001. - 9 жовт. – С. 3.

Іщенко, С. Танок Дани: Вірші / С. Іщенко // Київ. – 2006. – № 12. – С.84-89.

Іщенко, С. Ванкуверська зима : поезії / С. Іщенко // Вітчизна. – - 2007. –№ 1/2. - С. 10–-14.
Література про життя і творчість

Іщенко Світлана Вікторівна, поетеса // Літературна Миколаївщина в особах: бібліогр. покажчик. — Миколаїв, 2001. — С. 42 – 43.

Ищенко Светлана Викторовна // Николаевский литератор - 2008: справочник. – Николаев, 2008. – С.14.

Світлана Іщенко : [ біогр. довідка ] // Література рідного краю (Письменники Миколаївщини) : посібник- хрестоматія. — Миколаїв, 2003. — С. 199 – 200.


Кремінь Д. Світлана, земна і небесна пісня // Горожанин. – 2000. – №1. – С.18.

Креминь Д. Светлана Ищенко -Торнтон / Д. Креминь // Южная правда. – 19 авг. – С. 5. – (30-летию Николаевской организации Национального союза писателей Украины).

Маляров А. Музика сонета / А. Маляров // Радянське Прибужжя. – 1998. – 26 трав.

Нові члени Спілки письменників України: [С. Іщенко] // Літературна Україна. – 1998. – 14 трав. – С.2.

Парасочко Н. Нові імена - нові книги / Н. Парасочко // Радянське Прибужжя. – 1996. – 23 лип.

Пересунько Т. «Ім’я моє – Світло…» (Літературний портрет Світлани Іщенко. Нарис-дослідження) / Т. Пересунько // Освітянські вітрила. – Миколаїв: 2004.

Пересунько Т. «Ім’я моє – Світло…» (Штрихи до творчого портрета Світлани Іщенко) / Т. Пересунько // Рідне Прибужжя. – 2004. – 24 лип. – С. 7.

Старовойт Л. В. Поетичні відкриття Світлани Іщенко / Л. В. Старовойт // Старовойт Л. В. Письменники Миколаївщини: літературно - критичні матеріали до курсу «Літературне краєзнавство»: навч. посібник. – Миколаїв, 2007. – С.122– 126.

Троянда вогню: біографія // Радянське Прибужжя. – 1997. – 7 берез.





Каталог: attachments
attachments -> Урок-роздум після знайомства з інтимною лірикою Анни Ахматової та Ліни Костенко
attachments -> Вступ Література кінця XIX
attachments -> Усний журнал
attachments -> України Львівський коледж транспортної інфраструктури
attachments -> Проблема особистості людини у творчості А. П. Чехова
attachments -> Уроку : Антон Павлович Чехов «Товстий і тонкий»
attachments -> Позакласний захід із світової літератури На гостину до ювіляра
attachments -> Костенко Ліна Василівна
attachments -> Конспект відкритого уроку в 11 класі


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Урок «Література рідного краю. Багатогранність поезії Світлани Іщенко» iconДодаток №2 (за матеріалами Центральної бібліотеки ім. М. Л. Кропивницького цбс для дорослих м. Миколаєва) Твори С. Іщенко
С. Хорали неба І землі : поезії / С. Іщенко. – К. Укр письменник, 1995. – 114 с
Урок «Література рідного краю. Багатогранність поезії Світлани Іщенко» iconТема: Література рідного краю. Грицько Бойко. Український письменник, поет І перекладач. Неперевершений майстер сміху в поезїї для дітей. Мета
Тема: Література рідного краю. Грицько Бойко. Український письменник, поет І перекладач. Неперевершений майстер сміху в поезїї для...
Урок «Література рідного краю. Багатогранність поезії Світлани Іщенко» iconПояснювальна записка Вивчення української літератури за новою програмою містить рубрику «Література рідного краю», на яку
«Література рідного краю», на яку відводиться чотири години, що їх вчитель упродовж року має розподілити самостійно. Дана програма...
Урок «Література рідного краю. Багатогранність поезії Світлани Іщенко» iconУрок 1 Тема. Література рідного краю. Літературна Воловеччина
Мета: ознайомити учнів із поетами та письменниками рід-ного краю; розвивати навички виразного читання; вихову-вати любов до рідної...
Урок «Література рідного краю. Багатогранність поезії Світлани Іщенко» iconЛітература рідного краю (10 клас)
Мета: ознайомити з творчістю письменника-земляка, формувати вміння аналізувати поезії; сприяти усвідомленню ролі літератури як духовної,...
Урок «Література рідного краю. Багатогранність поезії Світлани Іщенко» iconПроекту «Література рідного краю. Яблуневий цвіт душі Володимира Затуливітра»
Мета: отримати творчий продукт досліджуваної теми, поділитися інформацією про виучуваний предмет; виховувати любов до рідного краю,...
Урок «Література рідного краю. Багатогранність поезії Світлани Іщенко» iconУрок за творчістю поета Валентина Грабовського
Башманівська Любов. Література рідного краю. Співець Полісся (урок за творчістю В. Грабовського) // Дивослово. – 2004. – №8. – С....
Урок «Література рідного краю. Багатогранність поезії Світлани Іщенко» iconЛітература рідного краю. Жіноча доля в світі це любов
Тема. Література рідного краю. «Жіноча доля в світі – це любов». Інтимна лірика Г. Гордасевич
Урок «Література рідного краю. Багатогранність поезії Світлани Іщенко» iconЛітература рідного краю. Марко Вовчок. Повість казка
Мета: ознайомити дітей із життям І творчістю Марко Вовчок; виховувати почуття національної гідності, любові до рідної мови; викликати...
Урок «Література рідного краю. Багатогранність поезії Світлани Іщенко» iconУрок №8 література рідного краю. К. Перелісна «три правди»
Катерини Перелісної, митців рідної Харківщини, почуття любові до художньої літератури; прищеплювати інтерес до наслідків власної...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка