Урок літератури рідного краю. «Поети Луганщини про Україну»Скачати 250,06 Kb.
Дата конвертації10.05.2017
Розмір250,06 Kb.
ТипУрок

Укр. літ. 8клас. Дата ____________ Учитель: Медведєва С. І.

Тема уроку: Урок літератури рідного краю. «Поети Луганщини про Україну»

Мета уроку :

-  продовжити знайомити школярів з письменниками Луганщини, долучити школярів до літературної спадщини рідного краю;

- розвивати культуру зв’язного мовлення, логічне мислення, вміння грамотно висловлювати власні думки, почуття, спостереження, робити висновки, формувати кругозір школярів;

- виховувати любов до художнього слова, інтерес до читання; виховувати пошану, повагу до творчості письменників-співвітчизників; пробуджувати в душах дітей зерна духовності; прищеплювати інтерес до наслідків власної праці.Тип уроку : урок-творчий звіт ( Презентація й захист проекту )

Обладнання:

мультимедійний проектор, виставка творів поетів та письменників рідного краю, портретна галерея поетів та письменників, презентація уроку «ЛІТЕРАТУРНА ЛУГАНЩИНА ВІДДАВНА РЯСНІЄ ЯСКРАВИМИ ІМЕНАМИ» , карта Луганської області.


Хід уроку

Слайд №

Учитель : (вступ)

Розвидняється… встає сонце зі східного порубіжжя Луганщини, наповнюючи світлом спершу її доли, а потім і роздолля всієї України. Луганщина... Земля прадавньо-сива, розбуджена й оновлена для засіву на третє тисячоліття. Приходили сюди разом із сонцем наші пращури, плекаючи в душах і серцях споконвічні віру, надію та любов. Власну сутність, мету життя і мрії укладали вони у ті пам'ятки, котрі у всій своїй первісності дійшли до нас у назвах поселень: Богомолівка, Доля, Судьбинка, Любівка і Новолюбівка, Світле і Світличне, Роздольне і Привільне, Веселе і Веселогорівка, Трудове і Трудородительське, Надія і Щастя, Мілове...Мусіївка … Це - духовна візитка, передана через віки у час нинішній.Слайд №

Відкрийте, пізнайте, захопіться й полюбіть Луганщину, як це змогли Борис Грінченко, Володимир Даль, Володимир Сосюра, Олександр Пархоменко, звитяжці праці й війни Втчизняної : Олексій Стаханов, Олександр Молодчий, молодогвардійці Краснодону та багато - багато інших славних земляків.

Бував і Остап Вишня в наших краях. У 1928 році разом із письменниками П. Тичиною, П. Панчем, І. Микитенком, О. Копиленком виступав перед робітниками Луганська.

Літературні шляхи Бориса Олійника теж засвідчені Луганщиною, зокрема художньо-документальним нарисом «За північним Дінцем». У всьому світі відома творчість і правозахисна діяльність Героя України, лауреата Національної премії України ім. Тараса Шевченка, письменника-земляка Миколи Руденка, роки дитинства і юність якого пройшли в селі Юріївці Лутугінського району.

Завжди письменництво несло своєму народові неупереджене слово правди і було так званим інтелектуальним, ідейним двигуном, що придає обертів суспільній машині. В Україні художнє слово, написане чи мовлене, знаходить щирий відгук у серцях і душах наших читачів, великих гуманістів за своєю природою. Саме сьогодні піде в нас мова про поетів та письменників - гордість Луганщини, які «співом» своїм можуть і збентежити душу, і втішити її, і втамувати душевну та духовну спрагу.

Вчитель: До уроку ми підготували повідомлення про літературний процес на Луганщині, починаючи із найдавнішої пам’ятки писемної культури України - Руси «Слово о полку Ігоревім», про створення Луганської спілки письменників; познайомимо Вас зі «словом» поетів Луганщини про любов до Батьківщини,а це значить – і до батьківського порогу, рідного села; до мови матері-мови української». Презентуємо також поезії про рідний край нашого односельця- Клюєва Володимира Дмитровича- тобто, сьогодні презентація в презентації….

Слайд №

Пропонуємо вашій увазі презентацію нашого проекту «Чи можна зрозуміти душу ?...»

Паспорт проекту

1

тема проекту

«Чи можна зрозуміти душу?..» («Поети Луганщини про Україну» )

2

Мета проекту

-  продовжити знайомити школярів з письменниками Луганщини, долучити школярів до літературної спадщини рідного краю;

- розвивати культуру зв’язного мовлення, логічне мислення, вміння грамотно висловлювати власні думки, почуття, спостереження, робити висновки, формувати кругозір школярів;

- виховувати любов до художнього слова, інтерес до читання; виховувати пошану, повагу до творчості письменників-співвітчизників; пробуджувати в душах дітей зерна духовності; прищеплювати інтерес до наслідків власної праці.


3

Тип проекту

Інформаційний проект, особистісний, довгостроковий, мовно-літературний

4

Термін роботи над проектом

Один місяць

5

Учасники проекту

Учні 8 класу

6

Доцільність проекту

Яскраво уявити життя своїх письменників-співвітчизників ; пірнути у мудрий світ їхньої творчості; спрямувати прагматичні погляди сучасної молоді на поетичне сприйняття світу

7

Форма захисту проекту

Презентація

8

Кінцевий результат

Створення буклету про поета-односельця- Клюєва Володимира Дмитровича

9

Керівник проекту

Учитель української мови та літератури-

Медведєва Світлана Іванівна
Слайд №

Вчитель: Запрошуємо до виступу з повідомленням про розвиток літературного процесу на Луганщині з рефератом «Література рідного краю. Луганська спілка письменників. Слово о полку письменницькім» - Першого голову Луганської письменницької організації Тараса Рибаса, що завітав на наш захід.
Вчитель: На попередніх уроках ЛРК ми познайомилися з вашими повідомленнями про життєвий шлях поетів та письменників Луганщини:

( заповнюється портретна галерея на дошці “Літературні зірки Луганщини”); учні по черзі прикріплюють фотографії , портрети поетів та письменників з короткими коментарями:


c:\users\пользователь\desktop\image012.jpg1 c:\users\пользователь\desktop\751198321.jpg 2 c:\users\пользователь\desktop\a6356e5b373e34ec4079a3c1f68a8f57e324bf86.jpg 3 c:\users\пользователь\desktop\image002.jpg 4 viewimg 5 c:\users\пользователь\desktop\img_20150309_0001 (3).jpg 6 c:\users\пользователь\desktop\s52250061.jpg7

c:\users\пользователь\desktop\1311.jpg8 c:\users\пользователь\desktop\serhiy-zhadan.jpg 9 10 c:\users\пользователь\desktop\img_20150309_0001.jpg 11 c:\users\пользователь\desktop\image.jpg 12 c:\users\пользователь\desktop\клюев фото\изображение 088.jpg 13 d:\все текстовые\аня\портреты\слайд7ю..jpg

1. Першим головою Луганської письменницької організації став прозаїк і драматург Тарас Рибас - ЛЮДИНА ШИРОКОЇ ДУШІ, ПОКРОВИТЕЛЬ ТАЛАНТІВ Член Національної спілки письменників України з 1956року

2. Шлях до вершин світової поезії у неперевершеного Володимира Сосюри простерся із Лисичого над Дінцем.

3 .Співцем степового Донбасу називають м’якого й проникливого лірика Івана Миколайовича Світличного. Він - мовознавець, літературний критик, поет, діяч українського руху опору 1960-70-х років, репресований. Лауреат Державної премії ім. Т. Шевченка - ПОЕТ, ДИСИДЕНТ, ПРАВОЗАХИСНИК

4. «...Україна моя, рідна мати, 
Думка в’ється, як чорна змія:
Може, й ти досихаєш, як я…
Ні, ти мусиш безсмертною стати!» Вірний сільській темі старійшина Луганської письменницької організації Іван Савич- Іван Савич Лук’яненко - Член Національної спілки письменників України з 1959 року
5 .Талановитий, непримиренний до байдужості і зла, як і скрізь в нелегкому житті, в літературу ввійшов і йде в ній чесним шляхом Микола Малахута.

6. Звертає на себе увагу історичність теми поезій Григорія Половинки, його серйозна манера письма…коли із нашим сучасником говорить історія думками й почуттями, найбільш значними й характерними вчинками відомих осіб…

7 Віршам Ганни Гайворонської притаманна драматичність, пристрасність, ліризм, правдивість.

№8 Василь Голобородько …- його збірки: «Слова у вишиваних сорочках», «Ікар на метеликових крилах», «Калина об Різдві» - принесли славу поету далеко за межами України ніж в ній самій.


9. Сергі́й Ві́кторович Жада́н ( 23 серпня 1974, м. Старобільськ) — український письменник, поет, перекладач, громадський активіст. Він є також активним організатором літературного життя України (з 2000 року — віце-президент Асоціації українських письменників), учасником мультимедійних мистецьких проектів.

10. Сильно й талановито заявила про себе член Спілки письменників України Антоніна Листопад. Серед тих, хто зараз гідно продовжує традиції Т. Шевченка, І. Франка, Лесі Українки та багатьох інших письменників є ім'я чарівної жінки – Антоніни Листопад- (Антоніни Іванівни Нікітіної) 


11. «Я не в гості прийшов до тебе.

А помножить твою красу.

Я заводи,І шахти,Й небо

В ніжнім серці своїм несу». - так писав про рідний Донбас Чернявський Микита Антонович. Серед його друзів,духовних побратимів були і скульптори Ілля Овчаренко (наш земляк з Мусіївки) та іван Чумак…


12 «Кому ти заважаєш, мово,
Українська моя, пречудова.
Тим, хто кричить, що Київ - Русь?»

Лідія Сорока (Оробцова Лідія Олексіївна) Твори її приваблюють читача гострим сюжетом, неординарною фабулою, небуденними образами, запашним колоритом народної мови, фольклорними мотивами, істинною поетичністю оповіді.
13

Любите Землю, нашу мать родную,

Люби ее такой, какая есть.

Дарите ей любовь свою земную,

Ведь жизнь на ней- хоть миг- большая честь!

Клюєв Володимир Дмитрович – с. Мусіївка … Написав віршів – сотні, але видати збірку не зміг. Та десятки їх надруковано в різні роки в газеті «Экспресс - новости» в рубриці «Наши читатели рифмуют жизнь»…

Вчитель: Сьогодні ми поговоримо про поезії, які вам найбільше сподобалися- про Україну- нашу Батьківщину, про рідний край – Луганщину, про рідну мову, про батьківський поріг,що написали наші земляки в різні роки. Ви підготували поезії, послухаємо….

Україна... Золота, чарівна сторона. Земля, рясно уквітчана, зеленню закосичена. Скільки ніжних, поетичних слів придумали люди, щоб висловити свою любов до краю, де народились і живуть.Учень -1: Член Луганської обласної письменницької організації : Чернявський Микита Антонович- Член Національної спілки письменників України з 1948 р.

Воронці

Цвітуть над шляхом воронці

І пахнуть – продиху немає.

Твоя рука в моїй руці –

І відчуття таке я маю,

Неначе світ увесь тримаю…

На голубому вітерці.

Цвітуть над шляхом воронці

Йдемо, йдемо у тиху даль

І не говоримо нічого…

Нащо слова ? В серцях печаль

І неясна якась тривога.

Серцям так хочеться дороги,

І так їм пройденого жаль…

Йдемо, йдемо у тиху даль.
А шлях назустріч кіп тюжить

І присипа пшеницю пилом,

Земля під трактором дрижить,

За недалеким чорним схилом.

Той гул здається милим –милим

І не дає серцям тужить…

А шлях в обличчя кіптюжить.

І так нам хочеться іти,

Співати, плакати, сміяться

Як день любов свою нести,

Нести й нікого не бояться

Туди, де зорями зоряться

Туди, де росами росяться

Синами саджені цвіти…

О, як нам хочеться іти!
Нехай би бігли воронці

Нас безкінечно проводжати.

Твоя рука в моїй руці,

Ти, як сестра мені ,як мати,

І як дружина, і як свято.

У тебе сльози на лиці?

Цвітуть над шляхом воронці.

Учень -2:

Член Луганської обласної письменницької організації : Іван Миколайович Світличний-

УКРАЇНІ ВІЧНО ЖИТИ

Степ – стихія українця,

І душа його, і хліб,

Без долин, в житах по вінця,

Ми б і жити не змогли б.

В пшеницях нам даль потрібна,

Та така, щоб - без кінця,

Та така, щоб роси срібні

Гріли ніжністю серця,

Щоб у полудень присісти

Пообідать під кущем

І відчути пісню листя,

Від якої в серці щем,

Щоб відчути дух полинний,

Шурхіт стиглих колосків,

Щоб відчути – Україна

В нас живе споконвіків!

Щоб наповнились по вінця

Наші душі вікові
Почуттям, що ми – вкраїнці,

Незалежні і нові!

Є в нас мова соковита,

Світлий розум, міць в руках,

Тож Вкраїні вічно жити,

Своє слово ваговите

Ми ще скажемо в віках!

Учень -3: Член Луганської обласної письменницької організації : Іван Савич Лук’яненко- Член Національної спілки письменників України з 1959 року
МАТІР НАША, СТВЕРДЖУЙСЯ У ВОЛІ У душі я радістю багатий,

Що я там прийшов у білий світ,

Де садок вишневий коло хати,

Де тополі рвуться і політ,

Де калини кетяги червоні

Восени аж просяться в долоні,

Де в степу цвітіння колоскове,

Де бринить над гречкою бджола,

Де матусі пісня колискова,

Як в Шевченка, ніжною була,

Де підрісши, під лелечий клекіт

Я в дороги вирушив далекі,

Всюди в світі білім побував,

Найжорстокіші пройшов фронти

Знав полону голод і безслав’я

І колючі таборів дроти.

Та до тебе, краю тополиний,

У думках завжди я серцем линув.

Швидко як летять десятиліття!

Все в житті минається, мина,

В Україні нині час поліття,

І нова по-справжньому вона.

Матір наша, стверджуйся у волі,

Рвись у вись, як і твої тополі.


Учень -4: Член Луганської обласної письменницької організації : Іван Низовий- Член Національної спілки письменників України з 1972р

І зійшовся народ під Богдановим дубом,

І Тарасовим словом народ мій прозрів,

Щоб молитись Вкраїні

Під вічним тризубом,

Під вогнем синьо-жовтих її прапорів.Учень -5:

Член Луганської обласної письменницької організації : Григорій Половинко- Член Національної спілки письменників України з 1984 р.

Ніби чайка над вітрами лине,

Як дітей усіх нас окриля,

Є така країна – Україна,

Найрідніша батьківська земля.

Через кров, пожежі і руїни

Попелом століть у серце б’є.

Ось вона - Соборна Україна

Знову назалежно постає.
Учень -6:

Член Луганської обласної письменницької організації : Антоніна Листопад- Член Національної спілки письменників України з 1991р.
Живи, Україно!

Але без наруги!

Щоб діти назовсім прозріли твої.

Хай будуть міцними і коні, й попруги.

Зеленими будуть хай вічні гаї.

І бійся найбільше фальшивої слави,

Вже досталь вітрисько по ній погуляв...

Дай, Боже, щоб врешті ти стала Державою

На теплій планеті, що зветься Земля.

Учень -7:

Член Луганської обласної письменницької організації : Ганна Гайворонська- Член Національної спілки письменників України з 1988р.

Луганщино! Світанок України!

Земля життя мого й життя моїх батьків.

Державо юності,

У світі ти єдина.

У плахті із лісів, полів і нив.

Озвучена козацькими піснями

І підперезана, мов поясом, Дінцем.

Як мати добра, ти завжди над нами Схиляєшся стривоженим лицем.

Мене Донбас виховував, мов панну,

На кряжах загартовував крутих.

І я Луганщині виспівую осанну,

Вустами соняхів цілую золотих.

В степах безмежних вчилася дзвеніти,

Мов жайвір,що торкає дзвін крилом,

Цю землю шанувати і любити

І сивіти донбаським полином.

Зерно й вугілля. Териконів шахти,

Лісів соснових шепіт на зорі.

Отут мене ходити вчила мати,

Орали Дике поле лугарі.

У землях західних озера є синіші,

Яскравіші і зела, і лани ,

Але тобі пісні мої і вірші,

Для тебе мої дочки і сини.

І я тобі освідчуюсь в любові,

О примадонно України, розквітай !

На тобі ризи сонячно-святкові,

Смачний і запашний твій каравай.

Моя Луганщино !

І ягідна, й вугільна.

На териконах часу сивизна.

Щаслива будь по всі віки і вільна.

На карті світу в мене ти одна.
Учень -8:

Член Луганської обласної письменницької організації : Микола Данилович Малахута - Член Національної спілки письменників України з 1970 р.
Повернення в Донбас

Гурт шахт. Копри. І терикони.

І стукіт стиків там і тут.

За вибалком у росах коні

Себе крізь місяць пізнають.

Чабрець п’янкий , мов скіфська тризна.

Теплом домашнім степ запах.

І до найвищих зір Вітчизна,

Як руку, випростала шлях.
Учень -9:

Член Луганської обласної письменницької організації : Лідія Сорока (Оробцова Лідія Олексіївна) МОВО МОЯ

Кому ти заважаєш, мово,


Українська моя, пречудова.
Тим, хто кричить, що Київ - Русь?
Не пересмикуйте, панове,
Чия земля - того і мова.
Київська Русь, скажіть Лужкову
І не інакше, саме так - Київська Русь.
А Київ - то є Україна,
Моя земля, моя родина
Я - українкою зовусь.

Російськомовні? Хто ж ви, люди?


Чи ж то є син, що матір гудить,
Лише за те її не любить, що вчити треба…

Ото ж бо, тупайте ногами,


Та вередуйте, мов дитя,
І чваньтесь, і хваліться самі,
Принижуйтесь, як те сміття….
Та не забудьте, що в Росії,
Честь і хвала її людям,
Щоб мати право жити там,
Російську мову треба знати,
І не дозволять зневажати,
Мову, як матір, люблять там.

“Русскоязычный населенец»


Це нація? Народність? Ні!
Он, чуєте, голосять –«двуязычье»
Кому ви брешете? -Собі!
Одненьке серце у людини,
Одна душа і голова,
І, навіть Бог - на всіх - єдиний!
А язиків - подайте два?
Мабуть забули ви, небого,
Роздвоєний язик у кого.

Прости їх, ненько,


Нерозумних дітей твоїх,
Що так бездумно
Зреклися коренів своїх.
“Родства не помнящих Иванов”
не ждуть ніде, прости їх, мамо,
зла не тримай, люби нас всіх. 20 березня 2002р.
Слайд №

Учень -10: Член Луганської обласної письменницької організації - з 2000 року — віце-президент Асоціації українських письменників, Сергій Жадан :
c:\users\пользователь\desktop\img8.jpg

Слайд №
В більшості людей, обізнаних з українською літературою, словосполучення “любіть Україну” викликає в пам’яті ім’я Володимира Сосюри, а ім’я Володимира Сосюри асоціюється із словами “любіть Україну”.Цю поезію зайве аналізувати, її треба відчувати, сприймати не стільки розумом, стільки серцем.

(відео- «Любіть Україну»)
Вчитель: . Сьогодні ви розкажете найцікавіше з біографії поетів та письменників, давши інтерв’ю.

«Мікрофон» -…І заговорила історія… Дайте інтерв’ю Тарасу Рибасу, Першому голові Луганської письменницької організації :

Тарас Рибас : Коротку інформацію про поетів та письменників Луганщини ми почули, коли створювали портретну галерею на дошці. Познайомилися з поезіями. А тепер я хочу дещо уточнити. Мені цікаво знати:

1.Як вшановуємо пам'ять про Володимира Миколайовича Сосюру?(Вшанування пам'яті

На батьківщині поета у м. Сіверську працює меморіальний музей.

Пам'ятник Володимиру Сосюрі (Лисичанськ)

100-річчю від дня народження Володимира Сосюри присвячена Пам'ятна монета НБУ номіналом у 2 гривні.

У 1998 р. випущена марка України із зображенням Володимира Сосюри.

Життю і творчої діяльності В. Сосюри присвячені: документальний фільм «Володимир Сосюра» (1971, реж. В. Кіслов), відеострічка «Володимир Сосюра» (1993), а також документальний фільм «Так ніхто не кохав» (2008, част. 1, 2) з телевізійного циклу «Гра долі» (реж. В. Образ, студія ВІАТЕЛ)

2. Що ви доповните про Василя Голобородька?(-На думку Оксани Забужко, із сучасних літераторів саме Василь Голобородько міг би гідно представити Україну перед Нобелівським комітетом. Нині Український ПЕН-центр та низка міжнародних організацій готують документи для висунення Василя Голобородька на Нобелівську премію 2015 року від України.)
3.Чому Антоніна Іванівна Нікітіна обрала Літературний псевдонім- Листопад?

(Який гарний літературний псевдонім обрала ця талановита Поетеса. Він асоціюється із Золотою Осінню, багатими Жнивами, Врожаєм працьовитих рук, розуму, духу .)

4 Що відомо вам про Лідію Сороку ?(народилася в селі Закітному Новопсковського району Луганської області. Після закінчення середньої школи працювала швеєю-мотористкою на трикотажній фабриці в м. Луганську. Згодом у м. Чернівцях завершила навчання у профтехшколі за спеціальністю механік-налагоджувальник швейно-трикотажного обладнання і потім трудилася в м. Сєвастополі на трикотажній фабриці. Далі навчалася в Харківському інституті імені Ф.Е. Дзержинського й, одержавши диплом, працювала суддєю в м. Первомайську Луганської області. А з 1993 року — голова Міловського районного суду на Луганщині. Пише вірші й прозу.)

5. Біла ластівка Донбасу – про кого це сказано ?(Ганна Гайворонська є авторкою семи поетичних книжок та вистав у віршах. Зокрема, таких, як : книжка любовної лірики « Перший поцілунок», вистави у віршах « Булава», « Циганська ніч», « Бог», « Чаша Грааля», «Жінка, зодягнута в сонце», «Біла ластівка Донбасу». За назвою збірки і Ганну Гайворонську називають –білою ластівкою Донбасу.)

Вчитель: Луганщина – світанок України. Це – східний регіон України. Територія в більшості своїй російськомовна. Дала українській літературі людей, які своєю творчістю завоювали право носити величне і горде звання поета. А ось ця поезія стала Візітівкою нашого села :

На востоке страны черноземия

Средь стрелецкой степи у реки

Расположено наше селение,

Где живут все мои земляки.

Пусть не Франция здесь, не Америка ,

Здесь тепло, как в семейном кругу,

И горжусь я своей Моисеевкой -

Променять ни на что не смогу .

Здесь природа меня только радует (Не природа меня только радует)

Работящий повсюду народ,

Что живет только верой и правдою

И надеждой на счастье живет.

В. Клюев


Вчитель: Сьогодні у нас презентація в презентації : Ми презентуємо вашій увазі поетичну творчість нашого односельця, автора попередньої поезії – Клюєва Володимира Дмитровича.

Слайд №

Клюєв Володимир Дмитрович - (15.02.1958 – 08.08.2012)

Народився в с. «Шахта Курстоп» Антрацитівського району Ворошиловградської області в шахтарській сім’ї. Батько- Клюєв Дмитро Тимофійович –шахтар, мама –Клюєва Марія Василівна- домогосподарка, займалася вихованням дітей ( а їх було четверо в сім’ї : Валентина, Тетяна, Ольга та Володимир) . Після народження сина сім’я переїхала в селище «Гідрошахта-4» Краснолуцького району, де Володимир здобув середню освіту в Княгинівській СШ № 26.Після закінчення школи, як і всі юнаки того часу , 2 роки служив у лавах Радянської армії на Кавказі. Демобілізувавшись, навчається в Краснолуцькому гірнично – добувному технікумі. І продовжив справу батька- пішов в шахтарський забій. Праця на шахті була виснажливою, але від пісні та поезії світилася шахтарська душа юнака. Перші поетичні спроби хлопця почалися ще за шкільною партою!... Кохання, майбутня дружина Ліда Ляшенко… – так Володимир переїхав на ПМЖ (постійне місце мешкання) в Мусіївку в 1993 році. Працював ковалем в колгоспній кузні, трактористом, різноробочим…Виховували доньку Яну та сина Ігоря…У вільний від роботи час був активним учасником ВІА «Візит» при Мусіївському Будинку культури, який у складі : Майбороди Олександра,Джинєєва Олександра, Тищенка Олександра, Бурдіна Сергія та Клюєва Володимира «гримів» по всій окрузі; займали призові місця в районних , обласних конкурсах вокальних ансамблів з виконанням авторських пісень Володимира. А «жива музика» хлопців на сільську дискотеку збирала молодь зі всіх сусідніх районів… Зошит з поезіями завжди поруч з Володимиром: і в полі, і в тракторі …любив виходити на ковилеві бугри нашого села на противагу шахтарських териконів… Написав віршів –сотні, але видати збірку не зміг. Та десятки їх надруковано в газеті «Экспресс- новости» під рубрикою «Наши читатели рифмуют жизнь», починаючи з 2005 року. Писав в основному на російській мові. На 57 році після тяжкої хвороби помер.Слайд №
Любите Землю

Любите Землю, нашу мать родную,

Люби ее такой, какая есть.

Дарите ей любовь свою земную,

Ведь жизнь на ней хоть миг- большая честь.

Любите Землю, все мы – ее дети,

От нас ей меньше пользы, чем вреда.

Зачем же мы живем на этом свете?-

Для творчества ,любви и для труда.

Любите Землю, ведь она нас любит,

Ласкает нас и терпит нас, как мать.

Так будьте ж к ней поласковее, люди,

Не нужно мать родную обижать.

Любите Землю, ведь она бесценна

Она одна на тысячи парсек.

И может быть одна во всей вселенной,

Ты помни это твердо, человек
Слайд №

Грунтовая дорога

Рыбак На реке удил я рыбу,

Вдруг подъехал лимузин,

По траве чуть-чуть попрыгал,

У реки затормозил.

Из машины вышли люди,

Все «под мухой»- молодежь

Я подумал: «Будь, что будет!»

И добавил: «Ну и что ж?».

Пусть они себе гуляют,

Я гулянки сам люблю,

Только мне пусть не мешают,

Я же рыбу здесь ловлю.

Тут один из них парнишка

По удилищу- ногой.

-Ну, ребята, это слишком.

-Лох, проваливай домой!

Жалко удочку мне стало,

Сгреб в охапку пятерых-

В реку всех их затолкал я,

Прямо с берега- бултых!

Из реки я слышал маты:

«Одоробало! Дебил!»

Я ж не трогал вас, ребята,

Я же рыбу здесь ловил.

Экспресс-новости, №41, -12.10.2011 (отдел- « Наши читатели рифмуют жизнь»)

Слайд №

Забытый крест

Гуморески

В хату к бабі забігає

Тракторист Михайло

І волає: «Баба Галя!

Я Оксану те… того…

Не хотів,їй-богу!

Тож вона мені сама

Перейшла дорогу!»

«Цить , Михайло, ти чого

На весь світ волаєш?

Де дочку мою… того?»

-Там ,он, за сараєм.

« Не кричи, у молодих

То таке буває.

Ти тепер її жених,-

Каже баба Галя-

На Оксані одружись,

Як така халепа.

Та на мене не дивись-

Одружитись треба.

Я не хочу, щоб плітки

По селу ходили,

Люди чешуть язики

У селі щосили».

Тут Мишко почервонів,

Та промовив раптом:

«Баба Галя, та її

Зачепив мій трактор!»


Экспресс-новости, №37, -12.09.2012 (отдел- « Наши читатели рифмуют жизнь»)

Слайд № (Авторські пісні Клюєва )

Учитель: Думається, що луганське літературне коріння насамперед сприяє творчості молодих авторів, особливо тих, хто згуртований в літературних об’єдняннях. На письменників, які вже зробили великий внесок у розвиток літератури нашого краю рівняються молоді та починаючі письменники, за ними йдуть зі своїми сокровенними словами до світлового храму літератури десятки молодих поетів і прозаїків, яким збагачувати літературні традиції Луганщини, краю, що дав літературі так багато блискучих імен.

Віриться, що в нелегкий час становлення державності літературна творчість Луганщини є тією життєдайною силою, яка поєднує минуле, теперішнє й майбутнє Вітчизни.V. Рефлексія.

  1. Продовжіть речення.

"На сьогоднішньому уроці я дізнався (дізналась)…"

"Найцікавішим було…"

"Мені запам’яталось…"

VI. Оцінювання.

VIІ. Домашнє завдання: написати листа поетесі(поетові).

Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Урок літератури рідного краю. «Поети Луганщини про Україну» iconУрок літератури рідного краю у 8 клас І «Чи можна зрозуміти душу ? Поети Луганщини про Україну»
Тема уроку: Урок літератури рідного краю у 8 класі «Чи можна зрозуміти душу ? Поети Луганщини про Україну»
Урок літератури рідного краю. «Поети Луганщини про Україну» iconУрок літератури рідного краю «Поети Луганщини про Україну» Вчитель: літературна луганщина
Вчитель: літературна луганщина віддавна рясніє яскравими іменами багато з них вам знайомі
Урок літератури рідного краю. «Поети Луганщини про Україну» iconПрозаїки, поети, публіцисти
Науково-допоміжний покажчик „Прозаїки, поети, публіцисти ”, упорядкований до 70-річчя від часу створення Дніпропетровської письменницької...
Урок літератури рідного краю. «Поети Луганщини про Україну» icon«Поети Харкова про рідне місто»
Мета: ознайомити учнів з літературною спадщиною Харківщини, творами сучасних харківських поетів, поглибити знання про літературний...
Урок літератури рідного краю. «Поети Луганщини про Україну» iconЛітературний альманах «Переяслав – дитинство історії України. Відомі постаті нашого краю» Класний керівник
Мета: поглибити знання про Україну І переяславщину; прищеплювати любов до рідного краю; розширити зміст поняття громадян України;...
Урок літератури рідного краю. «Поети Луганщини про Україну» iconУрок-концерт з довкілля І музики
Мета: Розширити знання учнів про історичне минуле свого села, про знаменитих людей краю. Виховувати любов до рідного краю, до України,...
Урок літератури рідного краю. «Поети Луганщини про Україну» iconУрок літератури рідного краю
Урок – осягнення художнього світу оповідання В. К. Винниченка «Віють вітри, віють буйні»
Урок літератури рідного краю. «Поети Луганщини про Україну» iconУроки літератури рідного краю: технологія підготовки та проведення Кіровоград 2015
У посібнику вміщено конспекти уроків та методичні рекомендації членів творчої групи вчителів української мови та літератури з проблеми...
Урок літератури рідного краю. «Поети Луганщини про Україну» iconУрок «Література рідного краю. Багатогранність поезії Світлани Іщенко»
Мета: ознайомити учнів із творчістю письменників рідного краю; формувати вміння самостійно працювати з літературою; розвивати увагу,...
Урок літератури рідного краю. «Поети Луганщини про Україну» iconУрок української літератури у 7 класі за творчістю Михайла Стельмаха «свята земля, святе моє дитинство…»
Мета: поглибити знання учнів про автобіографічну повість, закріпити їх шляхом групової роботи та самостійної роботи; ознайомити учнів...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка