Урок музики в 6 класі Життя, присвячене пісні М. Леонтович Підготувала: вчитель музичного мистецтва



Скачати 87.15 Kb.
Дата конвертації16.03.2018
Розмір87.15 Kb.
ТипУрок

МЕТОДИЧНИЙ КАБІНЕТ ВІДДІЛУ ОСВІТИ

ДОЛИНСЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

НВК – ДОЛИНСЬКА ГІМНАЗІЯ

ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ №3

Урок музики в 6 класі

Життя, присвячене пісні

М. Леонтович

Підготувала:

вчитель музичного мистецтва

О. В. Коваль
м. Долинська
2013 р.
Тема уроку Життя, присвячене пісні.

М.Леонтович.

«Без пісні нема життя,

Як нема життя без сонця»

Ю. Фучик

Мета: розширити і поглибити знання школярів про творчу

спадщину видатного українського композитора

М.Леонтовича.

Визначити особливості музичної мови обробок М.Леонтовича;

розвивати вокально-хорові навички, творчі виконавські здібності учнів, збагачувати емоційно-естетичний досвід;

навчати школярів вдумливо сприймати музику, аналізувати музичні твори;

виховувати у дітей інтерес до хорової музики М.Леонтовича, любов до прекрасного.
Обладнання: піаніно,фонохрестоматія (6 кл.), комп’ютер, портрет

М. Леонтовича, релаксійні картки, папки «Музична скарбничка», підручники.



Роздатковий

матеріал: папки «Музична скарбничка», релаксині картки,

підручники 6 клас «Музичне мистецтво»



План уроку
І. Музичне привітання «Добрий день!».
ІІ. Організаційний момент.

(Перевірка готовності класу до уроку)


ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Повторення теми «Музика – мова почуттів»

Музичне інтерв’ю
ІV. Вивчення нового матеріалу.

Життя, присвячене пісні. М.Леонтович.

Інформаційне гроно.
V. Слухання музики.

Українська народна пісня «Щедрик» в обробці М.Леонтовича.


VІ. Музична грамота.

Ритмічний мозковий штурм.

Вправи:

«Ритмічна пантоміма»;



«Ритмічний струмок»;

Слуховий диктант «Ладовий водограй».

Вокальний калейдоскоп поспівок
VІІ. Розучування пісні.

Українська народна пісня «Ой під вишнею».

Виконання пісні С. Чарнецького «Ой у лузі червона калина».
VІІІ. Підсумок уроку, оцінювання.

Хід уроку
І. Музичне привітання «Добрий день!»
ІІ. Організаційна частина

Перевірка готовності класу до уроку.

Робота з релаксійними картками.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Ранок – це завжди радість, навіть коли він похмурий. Ви прокидаєтесь вранці і весело всміхаєтесь сонечку або сумно зітхаєте: «Знову дощ».

Починається новий день, насичений радощами і хвилюваннями, надіями і тривогами, сподіваннями і розчаруваннями.

Життя дарує нам безліч почуттів. Деякі з них – любов, відданість, дружба – супроводжують людину все життя і становлять найважливішу частину її духовного світу. Ви всміхаєтесь батькам і друзям, хвилюєтесь на уроці, смієтеся з дотепного жарту, сумуєте з героями улюбленої книги. Ваші почуття відбиваються в емоціях через посмішку, сміх, сльози, а іноді проявляються у мелодії, пісні, чарівній музиці.

Музика з давніх-давен супроводжує людину: підтримує, надихає, втішає. Саме українська пісня може надзвичайно тонко передавати найрізноманітніші почуття, що сповнюють і бентежать людські серця.



Музичне інтерв’ю

  1. Чи можна назвати музику мовою почуттів? Чому?

  2. Які думки і почуття вона може передавати?

  3. Якими засобами виразності музика може передавати почуття людини?

  4. Назви свого улюбленого композитора, твір, свою улюблену українську народну пісню.

Відповіді учнів.


ІV. Вивчення нового матеріалу

Україна з давніх-давен славиться своїми піснями. У них одвічна мудрість і гіркий біль народної пам’яті, безмежна щирість і весела вдача української душі....

«Покажіть мені народ, який би мав більше пісень!» - писав М.Гоголь.

Українська народна пісня завжди була поруч з людиною – у радості і смутку, у праці і відпочинку. Вона торкалася людських сердець композиторів, поетів, письменників і залишалася в них навіки.

Саме українська народна пісня заполонила серце видатного композитора Миколи Дмитровича Леонтовича і відкрила світу генія хорового мистецтва.

Озвучення теми та мети уроку.

Інформаційне гроно


  1. Повідомлення про творчість композитора;

  2. Виступ учнів.

Маленький струмочок, ледве помітний у траві. Спочатку ти чуєш його дзюрчання. Струмок все більшає, більшає і поступово він наростає, стає гучнішим. Потік води перетворюється на велику могутню ріку з бурхливими порогами та водоспадами. Це творчість видатного українського композитора М.Леонтовича.

М.Леонтович – видатний український композитор, диригент, педагог, збирач пісенного фольклору. Народився на вінничині. З раннього дитинства народна пісня увійшла глибоко в серце милого Миколки і стала для нього такою ж зрозумілою і близького, як рідна мова. Він співав у церковному хорі, працював вчителем співу, був диригентом хорових колективів, збирав і записував народні пісні. Все життя композитора можна назвати служінням пісні. Він створив понад 100 хорових обробок українських народних пісень, які стали «візиткою» музичної України в усьому світі. М.Леонтович брав просту народну мелодію і розгортав її в широку музичну картину з безліччю найрізноманітніших яскравих підголосків. В його творах яскраво і самобутньо змальоване життя українського народу – його думи і надії, мрії і маленькі радощі.


V. Слухання музики.

Твори Миколи Леонтовича широко відомі по всьому світу. Особливий успіх випав на долю «Щедрика».



Слухання твору.

Експрес-запитання:

  • Що ви собі уявляли коли слухали музику?

  • Чи допомагає хорове звучання створити більш яскравий живописний образ твору?

  • Опиши характер музики.

  • Наспівай мелодію і простеж за її розвитком.


Робота у групах.
1 Група – Дослідники-музикознавці.

Завдання: За допомогою засобів виразності дослідити музичний розвиток твору.
2 Група – Психологи.

Завдання: за допомогою словничків емоційного сприйняття музики скласти асоціативний кущ сприйняття музики.

Відповіді учні.

Старовинні щедрівки та колядки відобразили ставлення наших предків до сил природи. Люди намагалися через слово, музику та символічну дію вплинули на них.

У багатьох новорічних щедрівках звістку про успіх у новорічному році приносить весняна пташка, найчастіше ластівочка або зозуленька. Обробка твору «Щедрик» написана для мішаного чотирьохголосного твору.

Робота у зошитах (Обробка – видозмінення музичного твору, наприклад, створення багатоголосся на основі одноголосної пісні.)

Широко використовуються обробки народних мелодій, а також класичних творів у сучасному стилі.

На основі невеличкого однотактового мотиву, що складається всього з трьох звуків, композитор побудував цілу картину народного життя. У пісні передані радісні настрої селянина у зв’язку з початком весни, його світлі мрії про краще життя у новому році. У цьому творі композитор поєднує прийом народного багатоголосся з досягненнями класичної поліфонії.

Заспівує пісню соліст, потім підхоплюють усі сопрано. НА фоні повторення мотиву почергово виступають підголоски, що яскраво контрастують з основним мотивом. Пісня «Щедрик» в обробці М. Леонтовича майже 100 років мандрує світом і звучить різними мовами, але душа у неї залишається українською.



Повторне прослуховування твору.
VІ. Музична грамота.

Ритмічний мозковий штурм.



Вправа 1 Ритмічна пантоміма

Завдання: За допомогою ручних знаків показати тривалості нот.
Вправа 2 Ритмічний струмок

Скласти вправу у розмірі 2/4 та проплескати з першого такту і до останнього, та з останнього до першого такту.

Слуховий диктант. Ладовий водограй.

Завдання: Прослухати та визначити лади, записати в зошиті (dur, moll, moll, dur, dur, dur)
Розспівування.
Вокальний калейдоскоп поспівок.

Поспівки, побудовані на основі обробок українських народних пісень М.Леонтовича:



  1. «Добрий вечір, дівчино».

  2. «Грицю, Грицю до роботи».

  3. «Женьчичок – бренчичок».

  4. «Над річкою бережком».

  5. «Дударик».

  6. «Щедрик».

Робота над удосконаленням вокально-хорових навичок.


VІІ. Розучування пісні

У творчому доробку М.Леонтовича є обробки українських народних жартівливих пісень: «Грицю, Грицю до роботи», «Гандзя», «Ой під вишнею». Українська народна пісня «Ой під вишнею» має витончений смак, почуття гумору. Це – справжній витвір мистецтва.


Робота з підручниками.
Розучування пісні.
Робота над текстом і мелодією.
Робота у групах.
Виконання твору з інсценізацією.
Експрес-запитання:

Які засоби виразності надають музиці жартівливого характеру?

Чи посилює музика виразність жартівливого тексту?

У чому полягає кумедність цього твору?


Відповіді учнів.
Слухання пісні у сучасній обробці. Тріо родини Мареничів.
Вірш «Пісня» (Н. Гузнак):

«Невмируща пісня українська

Заставляєш плакати, радіти!

Ти близька, як мамина колиска

Як же тебе, пісня, не любити?

З сивочолих ще часів прадавніх

Із людьми завжди ішла ти поруч.

Ти дитя мого народу славне!

І душі розрада, світло, поміч.

Лине пісня наче вільна птаха

Розправляє свої могутні крила.

А не любить пісню, лиш, невдаха.

Та й хто має серце очерствіле.

Невмируща пісня українська,

В ній душа живе мого народу.

Сила в ній і ласка материнська.

І міцне коріння родоводу»
Виконання.

О. Чарнецький «Ой у лузі червона калина».


VІІІ. Підсумок уроку, оцінювання.

Сьогодні ім.’я світлого генія України носять вітчизняні музичні колективи, зокрема Капела бандуристів (м.Київ), Вінницьке училище мистецтв і культури.

Іменем славетного композитора названі вулиці у Києві на інших українських містах.

У місті Тульчин, Вінницької області, у 1977 році було відкрито Музей М.Леонтовича

Спадщина композитора – неоціненне духовне надбання української музичної культури

Наша зустріч добігає кінця, і прощаючись, я бажаю щоб у вас була сильна творча уява, розвинені почуття добра і милосердя. З’являлося бажання спинитися перед безсмертними творами великого майстра хорової музики. Нехай душа ваша ніколи не стає холодною та байдужою.

Спілкуючись зі світом справжнього хорового мистецтва, хай у вас прискорено б’ється серце від хвилювання й радості, З’являється блиск в очах від краси прослуханої української пісні, й головне, з’являлося бажання творити світ навколо за законами прекрасного!





Література:

М.Леонтович. «Женьчичок – бренчичок» Київ. Музична Україна, 1988 р.

О.Лобова. Підручник для учнів 6 класів «Музичне мистецтво» Київ. «Школяр», 2006 р.

Інтернет-ресурси.







Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Урок музики в 6 класі Життя, присвячене пісні М. Леонтович Підготувала: вчитель музичного мистецтва iconУрок 1 Тема. Жанрова палітра музичного мистецтва
«жанр музики», «камерно-вокальні жанри», надати знання про первинні та основні жанри вокальної та інструментальної музики, розглянути...
Урок музики в 6 класі Життя, присвячене пісні М. Леонтович Підготувала: вчитель музичного мистецтва iconУроків з музичного мистецтва 7 клас образний зміст музики тема уроку: «Пісні символи» Гімн «Ще не вмерла України…» М. Вербицького «Боже великий, єдиний» М. Лисенка
Обладнання: Нотний текст пісні – гімну, магнітофон, сd-диски, відеокліп «Пісні – символи України»
Урок музики в 6 класі Життя, присвячене пісні М. Леонтович Підготувала: вчитель музичного мистецтва iconСлавутич 011 Урок художньої культури в класі Розділ Мистецтво в просторі культури Тема Жанрова палітра музичного мистецтва Тема уроку : Напрями музики масових жанрів
Розвиваюча: розвивати вміння аналізувати та розрізняти різні напрями сучасної музики
Урок музики в 6 класі Життя, присвячене пісні М. Леонтович Підготувала: вчитель музичного мистецтва iconУрок зарубіжної літератури у 10 класі Тема уроку: «Життя, присвячене красі…» Оскар Уайльд. «Портрет Доріана Грея». Від тексту до контексту…
Сьогоднішній урок у нас, діти, буде таким, яким ви його самі створите. Зазвичай сценарій до кожного уроку пише вчитель. А ви, як...
Урок музики в 6 класі Життя, присвячене пісні М. Леонтович Підготувала: вчитель музичного мистецтва iconДля 3-го класу Підготувала вчитель музичного мистецтва кзш №120 Кочережко Ольга Миколаївна
Для полегшення роботи вчителя, ефективної організації часу на уроці музики, створено цей зошит для учнів 3-го класу класу чотирирічної...
Урок музики в 6 класі Життя, присвячене пісні М. Леонтович Підготувала: вчитель музичного мистецтва icon" Історія пісні"
Мета: Ознайомити з особливостями композиційної будови вокальної музики,будовою та різновидами пісні,основними особливостями популярної...
Урок музики в 6 класі Життя, присвячене пісні М. Леонтович Підготувала: вчитель музичного мистецтва iconУрок музики в класі. Савченко Тетяна Терентіївна Урок музики в класі
Некрасовська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів Вінницький район Вінницька область
Урок музики в 6 класі Життя, присвячене пісні М. Леонтович Підготувала: вчитель музичного мистецтва iconУрок музики має бути творчим та водночас відображати специфіку предмета
Використання комп'ютерних технологій та інтерактивних форм І методів роботи на уроках музичного мистецтва
Урок музики в 6 класі Життя, присвячене пісні М. Леонтович Підготувала: вчитель музичного мистецтва iconУроки музичного мистецтва. 5 клас Навчально-методичний посібник для вчителів музичного мистецтва
Шляхтової Т. В., учителя музичного мистецтва Смілянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №11 Смілянської міської ради, під...
Урок музики в 6 класі Життя, присвячене пісні М. Леонтович Підготувала: вчитель музичного мистецтва iconКонспект уроку в 8 класі: «поєднання стилів різних епох композиторами сучасності»
«стиль», «сюїта»; формувати вміння логічно та аргументовано висловлювати свої думки щодо стильових напрямів музичного мистецтва;...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка