Урок на тему:,, Перемога щирих людських стосунків над багатствами Снігової королеви



Скачати 169.92 Kb.
Дата конвертації31.07.2017
Розмір169.92 Kb.
ТипУрок


Макіївське НВО ,,ЗОШ І – ІІІ ступенів – дитячий садок”

Урок на тему:,, Перемога щирих людських стосунків над багатствами Снігової королеви.

Урок підготувала та провела

вчитель світової літератури

Ковтюх Тетяна Володимирівна


2012 р.

Тема.«Снігова королева». Перемога щирих людських стосунків над багатствами Снігової королеви.

Мета:   формувати вміння стисло переказувати зміст твору, складати характеристику образу літературного героя на основі його вчинків і поведінки; розвивати навички аналізу художнього тексту, використання цитат в усних відповідях, логічне та образне мислення, зв'язне мовлення; виховувати почуття відповідальності за свої вчинки, доброту, щирість, вірність, співчуття, вміння дружити і прийти товаришеві на допомогу.
Тип уроку: узагальнення та систематизації знань. 
Обладнання: портрет письменника, збірки його творів, ілюстрацій до них, набір карток із завданнями. 
Теоріялітератури: казка, докази, аргументи, факти, висновки, головні та другорядні герої. 


Хід уроку 

Епіграф: Право на щастя можна заслужити лиш істинною

безкорисливою любов’ю.

Г.К.Андерсен



І. Мотивація навчальної діяльності
Діти! Андерсен зробив усім нам чудовий подарунок, написавши казку «Снігова королева». Починаючи її, він писав: «Коли ми дійдемо до кінця нашої казки, то будемо знати більше, ніж тепер». Я сьогодні дозволю собі трохи перефразувати ці слова: «Коли ми закінчимо сьогоднішній урок, то знатимемо більше». Більше про життя, його цінності, дружбу, любов, — тобто відкриємо таємниці казки для себе.

Ми продовжимо ознайомлення з казкою «Снігова королева» й спробуємо порівняти свою та авторську позицію стосовно зображуваних подій.


ІІ. Оголошення теми і мети уроку

А тема нашого уроку : Перемога щирих людських стосунків над багатствами Снігової королеви. Записуємо до ваших зошитів число та тему нашого уроку.

Ми з вами будемо складати характеристику образу літературного героя на основі вчинків і поведінки; будемо говорити про почуття відповідальності за свої вчинки та вміння дружити і прийти товаришеві на допомогу.

А епіграфом для нашого сьогоднішнього уроку послужять слова самого автора – Г.К.Андерсена : Право на щастя можна заслужити лиш істинною безкорисливою любов’ю.


ІІІ. Актуалізація опорних знань

Зараз ми з вами пограємо у гру «Передбачення» («чорна скринька»)



  1. «Передбачення» («чорна скринька»)

У цій скриньці знаходяться предмети, описані у казці. Саме вони, якщо ви їх правильно назвете, допоможуть вам зрозуміти тему і завдання нашого уроку.

Один із цих предметів — гарна, корисна для людини річ, яка говорить лише правду. Але у руках злющого, «наче сам диявол», троля ця річ стає небезпечною і може привести до неминучого лиха. Що це за предмет? (Дзеркало).

Саме воно накоїло багато біди у казці.



  • «Мозковий штурм»

Як ви гадаєте, для чого казкар розповідає про злого троля і його дзеркало? Про що ми будемо говорити на уроці? (Про те, як серце Кая стало крижаним, про перешкоди, які Герді прийшлося подолати на своєму шляху, щоб врятувати Кая, про те, хто і чому їй допомагав).



Наступний предмет у скриньці можна охарактеризувати так: вони неживі, але вражають своєю красою та геометричною гармонійністю. Якби ж тільки не танули… (Сніжинки).

  • «Мозковий штурм»

Але сніжинки у казці асоціюються з ким? (Із Сніговою королевою).

Отже, ми будемо говорити і про… (Снігову королеву)



Третій предмет у скриньці — вона жива, з нею можна розмовляти, вона чарує своєю красою і неповторністю, її можна назвати символом казки. Що це? (Троянда)

Ця квітка є символом любові — такого почуття, яке має велику силу.



2. Літературна гра " Вірю – не вірю" (відрізнити правильні твердження від хибних).

Щоб пригадати зміст казки ми пограємо з вами у гру " Вірю – не вірю" вам потрібно відрізнити правильні твердження від хибних. У нас 12 запитань, тому у ваших зошитах ви швидко виконаєте цю роботу. Починаємо, твердження перше …



  • 1.

  • Троянди символізують перемогу щирого почуття над злом.

+

  • 2.

  • Крижану скалку в серці Кая Герда розтопила за допомогою пісні.

-

  • 3.

  • Фінка бачить велику силу Герди в чистоті й невинності її серця.

+

  • 4.

  • Снігова Королева не змогла подолати Герду й утримати Кая, бо її не було в палаці.

-

  • 5.

  • Щоб отримати від Снігової Королеви в подарунок увесь світ, Кай повинен був скласти слово " життя".

-

6.

  • Кай обіцяв посадити Снігову Королеву на піч.

+

  • 7.

  • Кай і Герда повернулись додому взимку.

-

  • 8.

  • Герда переплутала Кая з Маленькою Розбійницею.

-

  • 9.

  • Холодний розум Снігової Королеви протиставляється гарячому серцю Герди.

+

  • 10.

  • Для Кая сніжинки "…цікавіше, аніж справжні квіти".

+

  • 11.

  • У казці перемагає зло та жорстокість.

-

  • 12.

  • Головний конфлікт казки Г.К.Андерсена – це боротьба добра  зі злом.

+

А зараз ви обміняєтесь зошитом із своїм сусідом і ми проведемо взаємоперевірку .
3.Бліц – опитування у швидкому темпі: 

А тепер у швидкому темпі проведемо опитування. Я даю вам запитання, а ви мені відповідь.



1)  Учні, пригадайте, як називається  твір який  ми вивчаємо?( Казка ,,Снігова королева”)
 2) Ця казка літературна чи народна? ( Літературна )
3) Хто написав цю казку? ( Ганс Крістіан Андерсен )
4) Хто є  головними героями казки ? ( Герда, Кай, Снігова королева …)

5) Хто був «злючий-презлючий, наче сам чорт»? (Троль) 


6) Чому учні Троля захотіли полетіти на небо? (Щоб поглузувати з янголів і Бога)

7) Що росло у дерев’яних горщиках у батьків Герди і Кая?(Троянди, зелень)


8) Як розважалися діти влітку? (Бігали в гості одне до одного через дах, сиділи під трояндами і гралися)

9) Чиє обличчя — привітне, миле, кругленьке і рожеве, як троянда? (Герди) 


10) У кого «прекрасне, розумне, вродливе обличчя»? (у Снігової Королеви) 

11) Яка наука захоплювала Кая? (Математика)

12) Що Герда пообіцяла подарувати річці за те, що вона скаже, де Кай? (червоні черевички) 

13) Які квіти нагадали Герді про Кая? (Троянди) 

14) Хто любив дратувати звірів і птахів? (Маленька розбійниця) 

15) На чому лапландка написала листа фінці? (На рибині-трісці)

16) Скільки років Кай живе з крижаним серцем? (Два)
4. «Упізнай героя за реплікою»

А зараз пригадавши сюжет казки ми з вами спробуємо упізнати героя за реплікою.



  • «Нехай спробує! Я її посаджу у теплу піч, і вона розтане». (Кай)

  • «Фу! Цю троянду точить черв’як! Дивись! А ця зовсім крива! Ну, справді, це зовсім погані троянди». (Кай)

  • «Ми добре покаталися! Але ти зовсім замерз. Залазь у мою шубу». (Снігова королева)

  • «Ну, хай вже буде так, візьми назад свої хутряні чобітки, бо буде холодно. А муфту я вже лишу собі, надто вона гарненька». (Маленька розбійниця)

  • «Чи не даси ти для дівчинки такого напою, що надав би їй силу дванадцяти богатирів?» (Північний олень).

  • «Я не можу дати їй більше сил, ніж у неї є зараз. Хіба ти не бачиш, яка велика її сила?». (Фінка)

  • То білі бджілки рояться! (Бабуся)

  • Ну, більше я тебе не цілуватиму. (Снігова Королева)

  • Ну, ходімо, розкажеш мені, хто ти така і як сюди потрапила (Чарівниця)

  • Моя наречена посилає тобі тисячу привітів і цю маленьку паляничку. (Крук)

  • Боже, які добрі люди і птахи! (Герда)

  • Терпіти не можу, коли скиглять. (Маленька розбійниця).

  • Сила – в її чистому дитячому серці. (Фінка)

  • Подивись, як майстерно зроблено! (Кай)

5.Робота в групах. Складання таблиці.

Впізнавши цитати ми бачимо, що Кай говорить по- різному, про ті ж самі речі. Давайте попробуємо визначити його риси характеру до поранення осколком дзеркала та після.



«Кай до поранення… Кай після поранення…»

Кай до поранення

Кай після поранення

осколком дзеркала

осколком дзеркала

Добрий,

Злий,

співчутливий,

безжальний,

щирий,

байдужий,

щедрий.

егоїстичний.

ІV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу

Ми бачимо, що Кай дуже змінився. І ми з вами, разом із головною героїнею казки Гердою відправимося на його пошуки. У казці поряд із Гердою є реальні та фантастичні герої.



6. Попередній аналіз твору. Робота в групах.

    • Назвіть героїв казки. Яких із них ми вважатимемо реальними, а яких фантастичними?

Складання порівняльної таблиці "ГЕРОЇ КАЗКИ".




РЕАЛЬНІ ГЕРОЇ

ФАНТАСТИЧНІ ГЕРОЇ

Кай.

Тролі.

Герда.

Снігова королева.

Бабуся.

Бабуся, яка знала чари.

Королева і королівна.

Квіти в саду чаклунки.

Розбійники і Маленька розбійниця.

Крук і його наречена.

Лапландка.

Олень.

Фінка.




7.«Метод Прес»

  • Що таке краса людських вчинків? Які вчинки ми називаємо красивими?

  • Як ви розумієте вислів «серце перетворилося на маленьку крижинку».

- Чому ж Герда відправляється на пошуки Кая ?

8. «Пошук причин»

До фактів учні добирають причини (квота — 3-4 причини):



  1. Герда відправилась на пошуки Кая. Назвати причини

  • Вона любила свого названого брата.

  • Мала добре і щире серце.

  • Не могла залишити свого друга в біді.

  • Їй було самотньо і сумно без Кая.



  1. Скалки чарівного дзеркала потрапили в серце Кая, а не Герди. Назвати причини:

  • Він був не таким добрим і щирим, як Герда.

  • Йому притаманна душевна черствість.

  • Він не здатний на самопожертву заради інших.

  • Кай егоїстичний, байдужий, самовпевнений.

Але Герда все ж таки відправляється за своїм названим братом. По важкій дорозі їй зустрічаються і друзі і вороги. Кого ж із героїв ми віднесемо до друзів …, а кого до ворогів … ?

9. Робота в групах по картках.

Друзі Герди

Вороги Герди

Річка.

Снігова королева.

Квіти у саду бабусі.

Бабуся, яка вміла чаклувати.

Крук та його наречена

Розбійники.

Королівна та королевич.




Маленька розбійниця.




Олень.




Лапландка.




Фінка.





10.«Карусель»

Як ви гадаєте, чому оточуючі намагаються допомогти Герді? ( Бо вона добра, порядна, привітна, щиросердечна ).



11.«Гронування» і символи-позначки

Спробуємо разом пригадати, хто допомагав Герді, хто створював перешкоди, а хто обирав нейтральну позицію. Для цього використаємо метод «гронування» і символи-позначки.

— допомога; — перешкода; — нейтральна позиція

Маленька


розбійниця

Принц і

Ворона принцеса

Північний ГЕРДА Лапландка

олень

Кай Фінка



Чарівниця

12. Асоціативна розминка

Доберемо асоціативний рід до слова «любов». Запишемо його на дошці. (Любов, гармонія, дружба, добро, тепло, краса…). Якого кольору ці слова? (Колір, що найбільше підходить світу любові, гармонії та дружби, рожевий — колір троянд).



13.Ситуація вибору

Серед малюнків виберіть зображення троянди або сніжинки. Поясніть власний вибір.


14.Евристична бесіда

  • Як ви гадаєте, що красивіше — троянда чи сніжинка?

  • Чим насамперед відрізняється сніжинка, крижинка, іній від

квітки, дерева, тварини? (Одні — неживі, інші — живі організми).

  • Чи обов’язково краса має бути корисною?

Щоб відповісти на це запитання, треба з’ясувати:

    1. Навіщо дві сім’ї створили для себе «сад» у дерев’яних ящиках?

2) Як він описується у казці?

3) А для чого там троянди? Чи давали вони яку-небудь користь?

4) Чи випадково автор увів у розповідь про дітей троянди?. Що це може означати? (У Андерсена троянда — це символ світу Кая та Герди, їх дружби, любові одне до одного).
Отже, здебільшого краса — безкорисна. Троянда дарує ніжність, тепло, її запах зачаровує оточення, а бутон приваблює око. У цій безкорисності криється найважливіша користь — дарувати людям радість.

Звернімося тепер до Снігової королеви. Вона теж дуже гарна.


15.Словесне малювання.

Якою ви її собі уявляєте? Опишіть.



16.Робота з текстом

Знайдіть у тексті опис зовнішності Снігової королеви. ( с.65, 67 )



  • Що говориться про її очі? З чим асоціюється її краса?

Вона вродлива, але холодна, нежива. Коли Каю потрапила льодяна скалка в око і серце, йому починає подобатися саме ця мертва краса.

  • Що тепер до вподоби Каю? (Сніжинки. Він говорить: «Дивись, як добре зроблено!»)

  • Чи можна так висловитися про троянду? (Ні)

  • Чи випадково Андерсен порівнює обличчя Герди з трояндою?


16.Творча робота. Малюнки-асоціації

Намалювати лише одну річ, яка б символізувала образи: Кая,Герди, Снігової

королеви, Маленької розбійниці,Чаклунки. На що схожі вони у вашій уяві? Чому?
17. Асоціативний розподільчий диктант

Цей вид роботи допоможе вам згрупувати враження і знання проГерду і Снігову Королеву. Я диктую слова, а ви розподіляєте їх у дві колонки: «Герда» і «Снігова Королева». Після закінчення роботи ви зачитуєте згруповані слова, аргументуючи вибір.



Щирість, точність, холод, совість, байдужість, радість, доброта, тиша, співчуття, милосердя, крига, сердечність, сльози, радість, безпам'ятство, чаклунство.

Обговорення результатів: щирість, совість, радість, доброта, співчуття, милосердя, сердечність, сльози, радість — усе це виявлення щирих людських почуттів, це виявлення сутності Герди, у цьому полягає її сила. Відповідно, точність, холод, байдужість, тиша, крига, безпам'ятство, чаклунство — царство Снігової Королеви, де панує розрахунок, де розкоші та блиск, але незатишно й порожньо.

Отже, Герда перемагає і чари, і холод, і байдужість завдяки своїй щирості, відданості, доброті.
18. Перегляд уривку фільма ,, Снігова королева
19.Опрацювання поняття «антитеза»

Погляньте, як цікаво виходить: щирість перемагає чари, доброта — жорстокість; поцілунок Снігової Королеви, який може заморозити — сльоза Герди, яка повертає Кая до життя. Таке протиставлення називається антитезою.


20. Робота з підручником ( с.83 ).

Визначення за підручником поняття «антитеза», запис у зошитах визначення.


21.«Займи позицію»

Хто є головною героїнею казки — Снігова королева чи Герда? Чому?


22. «Створи портрет»

А тепер давайте створимо психологічний портрет Герди і Снігової королеви.



ГЕРДА

Гуманна

енергійна

рішуча

добра

альтруїстка
СНІГОВА КОРОЛЕВА

Самотня красива

надмірна очі сяючі

ідеалістка розумна

гордовита образ казки

обачна льодяна

вродлива егоїстична

активна вічна

агресивна


23.Робота над схемою «Характеристика образу Снігової королеви».

Чим Герда відрізняється від Снігової королеви ? (Вона має гаряче серце.)

25.Робота над схемою «Характеристика образу Герди»

26.«Кола Вена»

1 група. На «пелюстках троянди» написати риси характеру Герди.

2 група. На «сніжинках» написати риси характеру Снігової королеви.

3 група. Написати спільні риси обох героїнь

  • На дошці намальовані кола. Учні називають риси характеру,

прикріплюють пелюстки троянди, формуючи квітку, та сніжинки.

В центральній частині — спільні риси.




ГЕРДА СНІГОВА

життєрадісна; КОРОЛЕВА

відверта, смілива; «чарівна»;

чуйна, щира, добра; красиві; «довершена»;

доброзичлива; розумні; холодна;

самовіддана; сильні; зла, гордовита;

здатна на рішучі ; байдужа;

самопожертву; їм потрібен егоїстична;

непохитна Кай черства





27.Робота в групах

Діти, а давайте складемо схему-асоціацію з іменами персонажів, що уособлюють сили добра і зла.
ДОБРО ЗЛО
snowflk8

roses2
ЛЮБОВ ВЛАДА

Ми бачимо, що у казці добро перемагає зло, а любов перемагає владу. Крижане серце Кая розтануло завдяки гарячій сльозі Герди. Крижане серце це воно яке ? ( Холодне, у ньому не тече кров, відсутні добрі почуття ).

Діти, а у якому ще творі ми з вами зустрічалися з тим, що головна героїня будучи доброю, помирає, а завдяки почуттям оживає і стає щасливою, яким і став наш Кай. ( ,, Казка про мертву царівну “ О.С.Пушкіна.)
V. Закріплення знань, умінь і навичок.


28. «Склади пазли»

Із пазлів, на яких записані слова (доброта, холод, співчуття, байдужість, егоїзм, любов, милосердя, щирість), скласти «серце» Герди. Пояснити причини вибору слів. Якого кольору буде серце у Герди - ?, а яке у Снігової королеви - ?



Складання сердець біля дошки.
29. Узагальнююча бесіда

  • Які риси вдачі Герди допомогли їй? (Рішучість,наполегливість, доброта

душі, любов до Кая.)

  • Чого вчить нас Андерсен ? ( Казкар вчить тому, що треба боротися за

людину, серце якої перетворилося на лід, долати перешкоди, труднощі, без вагань іти

на допомогу другові ).

Висновок. Отже, Герда та Снігова королева — героїні-антиподи.

У зображенні Герди та Снігової королеви автор використовує антитезу.

Щоб закріпити вивчене сьогодні визначення виконаємо ще одну вправу біля дошки. Вам потрібно поєднати протилежні поняття.


30. «Поєднати стрілочками протилежні поняття »
троль догори

учні троля Бог

бджоли янголи

прекрасне сніжинки

донизу потворне

молитва вродлива, жива

крижана чорний

білий таблиця множення



VІ. Домашнє завдання.
1.Підготуйте переказ одного з оповідань казки "Снігова Королева" від імені дійової особи на вибір : 1 ряд - від імені Кая; 2 - Снігової Королеви; 3 - від імені маленької розбійниці; 4 – від імені Герди.

2. Підготуйте малюнки-асоціації до образів Кая, Герди, Снігової Королеви, маленької розбійниці, бабусі Герди, феї (намалювати до кожного образу лише одну річ, яка б символізувала образ; на що схожі вони у вашій уяві).



VІI. Виставлення оцінок.


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Урок на тему:,, Перемога щирих людських стосунків над багатствами Снігової королеви icon«Краса чистих людських стосунків та пошуку щастя у новелах Б. Лепкого та О. Генрі»
Тема уроку: «Краса чистих людських стосунків та пошуку щастя у новелах Б. Лепкого та О. Генрі»
Урок на тему:,, Перемога щирих людських стосунків над багатствами Снігової королеви iconЄвген Вучетич – творець монументальних шедеврів
Головною, стрижневою темою творчості Євгена Вучетича стала перемога у війні, перемога миру над війною. Символічно, що однією з найвідоміших...
Урок на тему:,, Перемога щирих людських стосунків над багатствами Снігової королеви iconСценарій позакласного заходу «Чистота І здоров’я взаємопов’язані між собою» Мета заходу: розширити знання учнів про чистоту І здоров’я, які залежать одне
«Найбільша перемога це перемога над собою, а найганебніше це бути переможеним своїми пристрастями» (ХДемокріт)
Урок на тему:,, Перемога щирих людських стосунків над багатствами Снігової королеви icon* формувати і розвивати навички читання літературною болгарською мовою
Художньо-естетичний принцип відбору текстів характеризується за критеріями естетичної цінності змісту. Ці твори допомагають зрозуміти...
Урок на тему:,, Перемога щирих людських стосунків над багатствами Снігової королеви icon808_MOVNIY_ZAGIN.pptx [біографія королеви великобританії]
А також діти працювали над створенням куточка загону та режимом дня. Потім весь загін взяв активну участь у заходах табору – спортивних...
Урок на тему:,, Перемога щирих людських стосунків над багатствами Снігової королеви iconУрок 20. Тема. Нащадок великого Езопа. І. А. Крилов. Байка «Вовк І Ягня». Роль сміху в засудженні людських вад у байках Крилова
А. Крилова; удосконалювати навички аналізу байки; засвоїти поняття «уособлення», розкрити роль сатири в засудженні людських вад;...
Урок на тему:,, Перемога щирих людських стосунків над багатствами Снігової королеви iconУрок української мови. Тема. Урок розвитку мовленнєвих умінь №11. Стаття в газету в публіцистичному стилі на морально-етичну тему
А виявити рівень сформованості вмінь учнів самостійно створювати писемне висловлювання в публіцистичному стилі на морально-етичну...
Урок на тему:,, Перемога щирих людських стосунків над багатствами Снігової королеви icon" Гаррі Трумен"
Трумена. Легендарна перемога Трумена в 1948 році над Томасом Дьюї всупереч всім політичним прогнозам зазвичай пригадується слабкими...
Урок на тему:,, Перемога щирих людських стосунків над багатствами Снігової королеви iconСценарій мітингу пам’яті «Велика Перемога»
Сценарій мітингу пам’яті «Велика Перемога», присвяченого 65 річчю Перемоги у роки Великої Вітчизняної війни
Урок на тему:,, Перемога щирих людських стосунків над багатствами Снігової королеви iconСлайд І. Патріарх української літератури
Бог: "Створімо людину за образом Нашим, за подобою Нашою, І хай панують над морською рибою, І над птаством небесним, І над худобою,...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка