Урок пам'яті «В'ячеслав Чорновіл-лідер Народного Руху України»Скачати 67,89 Kb.
Дата конвертації12.04.2018
Розмір67,89 Kb.
ТипУрок

Підготувала вчитель історії Нестеренко Т.А.

Урок пам'яті

«В'ячеслав Чорновіл-лідер Народного Руху України»

Мета: на прикладі життєвого шляху В'ячеслава Чорновола поглиблювати знання про розвиток національно-визвольного руху в Україні на сучасному етапі; формувати високі громадянські якості, гідну громадянську позицію; виховувати патріотизм, повагу до власної історії, а також до видатних борців за краще майбутнє України.

Обладнання: добірка матеріалів періодичних видань, символічні зображення праць В. М. Чорновола «Лихо з розуму», «Правосуддя чи Рецидиви терору», «Український вісник», фото В'ячеслава Чорновола; музичний супровід: пісня Т. Петриненка «Україна», «Реквієм» Моцарта.

ХІД УРОКУ

Місця у класі розміщуються півколом; у центрі на дошці — колаж за темою уроку. Клас можна оформити елементами національної символіки.

Учитель. Черкащина відома своїм славним і героїчним минулим, багатою і щедрою природою. Та найцінніше багатство цього краю — люди, які здавна жили і працювали на цій землі, щиро вболівали за долю і майбутнє України. Імена багатьох синів Черкащини знані далеко за межами краю.

Сьогодні ми згадаємо життєвий шлях одного з них — вірного сина Батьківщини, незламного борця за національне відродження України — В'ячеслава Максимовича Чорновола.

1-й ведучий Крутити історії жорна —робота невдячна і ЧОРНА, трудитись потрібно, як ВІЛ. Тюремну баланду і робу, а також презирство до гроба отримує скрізь правдофіл.

Як факел в руках Прометея, державницьку світлоідею приніс він з імперської тьми... І був, ніби сонячний промінь. У темряві злій, невідомій, свободу відстояв грудьми.

2-й ведучий. З досьє газети «Факти» та спогадів сучасників.

1-й учень. В'ячеслав Максимович Чорновіл народився у селі Єрки Звенигородського району на Черкащині 24 грудня 1937 року. Зростав у родині вчителів, бачив навколо себе злидні та наругу над тими, хто не вписувався у рамки системи, яких примусово намагалися загнати в «комуністичний рай».

1-й ведучий Червоний стяг небес сягнув — він в кабалу нас затягнув. Всі сприйняли це як належне, та зріла думка протилежна.

1-й учень. Носієм цієї думки став В'ячеслав Максимович Чорновіл.

Сучасник. Мені довелося вчитися на одному курсі факультету журналістики Київського держуніверситету разом з В'ячеславом Максимовичем Чорноволом, якого ми тоді називали просто Славком. Я пам'ятаю його запальним і трохи ідеалістом, який постійно боровся проти рутини викладачів та обмеженості студентів, писав у газетах публіцистичні статті, палко виступав на зборах, їздив у колгоспи, на комсомольські будови. Попри все, він зумів отримати диплом з відзнакою. Перед ним відкривалася широка торована дорога у керівні комсомольські, а далі й партійні органи. А він пішов іншим шляхом, кинувши виклик, здавалося б, непорушному існуючому ладові. Він став дисидентом.

Біограф. Золотий медаліст після школи, 1960 р. Чорновіл з відзнакою захистив диплом за творчістю напівзабороненого письменника Бориса Грінченка. Наступні три роки працював у Львові на телебаченні. А повернувшись до Києва, 1963р. активно включився у національно-демократичний рух шістдесятників. Збірки «Правосуддя, або Рецидиви терору» та «Лихо з розуму» В. Чорновола стали відгуком громадянинана перші арешти творчої інтелігенції. Пізніше, 1975р., він отримав за свої праці Міжнародну премію імені англійського журналіста Ніколаса Томаліна. Ця премія вручалася іноземним журналістам, які боролися за права людини.

1-й ведучий Про це почув червоний цар, спитав: «Хто він, оцей бунтар? Знайти і кинути до вежі, щоб не роздмухував пожежі!»

Сучасник. В'ячеслав Чорновіл завжди відчував себе щирим українцем, ніколи не був перевертнем: дуже любив свій край, прагнув справедливості і боровся за неї. Шукаючи правди людської в примарних комуністичних ідеалах, зіштовхнувся там із суцільним обманом. Тоді й збагнув, що причина низького рівня нашого життя, безправності людей і погіршення природного середовища криється не в окремих недоліках соціалістичного ладу, а в самій системі.

Біограф. 1967р. — перший арешт; півтора роки в таборі для карних злочинців у Вінницькій області. 1969р. — другий арешт за видання нелегального журналу «Український вісник». Засланий до Якутії: 6 років таборів, 3 роки поселення. Під слідством у лещатах КДБ Чорновіл перебував 18 місяців, суд був закритим... Нескорений, він 1976р. відкрито заявив про свою солідарність з Українською Гельсінською групою, створеною у Києві.

Сучасник. Для багатьох, хто знав В'ячеслава Чорновола поверхово, це було несподіваним. Обурені звинувачення сипалися на його адресу: «Та він же зрадив ідеали батьків, у хаті яких на покуті замість ікон портрет Леніна висить! Проти свого народу пішов, з націоналістами злигався, наклепи на соціалістичний лад почав зводити. І правильно, що його посадили і раз, і вдруге, і втретє. Так йому й треба, перевертневі!»

2-й в. е д у ч й й. А як же ненавиділи Чорновола ті, хто був тоді при владі?! Не лише по тюрмах тримали і не давали працювати, але й тероризували, ганьбили і шельмували сім'ю.

Біограф. Рік 1980 — черговий арешт і засудження за сфабрикованим звинуваченням на п'ять років... Цього разу — «за спробу зґвалтування»! Це вже була не просто ненависть до нескореного політв'язня, а тваринний страх перед людиною-борцем. Дізнавшись про своє звинувачення, заарештований оголосив 120-денне голодування.

1-й ведучий Завжди і скрізь він без упину душею в Україну линув: її життя — його життя, і він не бачив вороття.

Біограф. 1985р. Чорновіл повертається до Львова. Два роки талановитий журналіст працює кочегаром. І лише 1987 р., коли почали звільняти політв'язнів, В'ячеслав Максимович став одним зі перших, хто розпочав новий етап національно-визвольного руху в Україні. У Києві з серпня 1987 р. було відновлено видання «Українського вісника», започаткованого Чорноволом 20 років тому. Редколегія журналу стала об'єднуючим центром Народного Руху України.

1-й ведучий ...Дев'яносто перший рік для нього святом став навік, бо отчий край вже самостійний, тирани зникли, змовкли війни...

2-й ведучий. Дев'яності роки... Пора надій і сподівань. Стрімкий злет політичної кар'єри В. М. Чорновола. Голова Львівської обласної ради народних депутатів. У 1991 р. він посідає друге місце на виборах Президента країни. До 1999 р. був незмінним лідером Народного Руху України.

1-й в е д у ч й й. Зі спогадів Богдана Чорномаза, колишнього політв'язня, однодумця В. Чорновола.

Сучасник. «...Була у нас спільна мрія про багату і сильну, незалежну Україну. В'ячеслав розумів, що з такою владою, яку нині маємо, ми чекатимемо на здійснення мрії нескінченно довго. Він як ніхто інший відчував загрозу втрати державності і розумів, звідки загрожує небезпека...

В'ячеслав вперто не сприймав того факту, що комуністична влада за роки свого існування в Україні зруйнувала в людських душах моральні загальнолюдські засади».

2-й ведучий. В одному інтерв'ю В'ячеслав Максимович Чорновіл якось сказав: «Я колись мріяв бути літературознавцем, ученим, мене дуже цікавила історія української літератури, я любив працювати з архівами... Якби мене спитали, чи шкодую я про те, що так склалася моя доля, про ті 15 років за ґратами, я б відповів: анітрохи... І якби довелося все починати спочатку й обирати, я б обрав життя, яке прожив...» Біограф. Рік 1999, 25 березня... Цього дня трагічно обірвалося життя великого сина України — В'ячеслава Чорновола. Машина, у якій був лідер Народного Руху України, на великій швидкості врізалася у КАМАЗ на трасі Черкаси — Київ.

1-й ведучий. Зі спогадів Володимира Шиятого, тодішнього голови Катери-нопільського осередку Народного Руху: «Офіційне повідомлення про смерть Чорновола прозвучало по радіо 27 березня 1999 року о 10 годині ранку... Хвилин п'ятнадцять пішло на те, щоб оговтатись... Досі не віриться, що його з нами вже немає. Це велика втрата як для нас, так і для України».

2-й ведучий. Заголовки українських газет від березня — травня 1999 року:

«Вчера ночью в автокатстрофе погиб Вячеслав Чорновил»;

«Обірвався рух В'ячеслава»;

«Україна попрощалася з В'ячеславом Чорноволом»;

«На труну В'ячеслава Чорновола падала рідна земля»;

«Под трассой, на которой погиб Вячеслав Чорновол, находится кладбище

жертв голодомора».

Біограф. 29 березня 1999 року В'ячеслава Чорновола поховати у Києві на Байковому цвинтарі.

Постать В'ячеслава Чорновола чи не в усіх українців асоціюється із Західною Україною, де він сформувався як політик і де минули його молоді роки. І мало хто знав, що народився він на Черкащині.

1-й ведучий. Зі спогадів Вадима Мисика, директора Тальнівського музею історії хліборобства, однодумця: «До Байкового цвинтаря труну із нашим славетним земляком несли молоді захисники Батьківщини... Коли труну опустили у піщану яму, то з рук рідних і друзів першою на неї лягла земля від рідної хати. Хліб з Моринців хтось поклав на пам'ятник поруч, і він був чи не найбільшою шаною В'ячеславу Чорноволу за те, що він зробив для рідної землі».

2-й ведучий

Після шести десятків літ

Його закінчився політ.

Мов синьо-жовтий рідний стяг,

Навік у наших він серцях.Учитель. Для сучасних українських патріотів Чорновіл був месією. Він своєю смертю змусив наш народ згадати і про мораль, і про загрозу втрати держави, і переконатись, що сила нашого народу — в єдності і терпимості одне до одного. Бог захотів прийняти до себе Чорновола національним героєм і великомучеником. Таким він в українській історії залишиться назавжди.
Каталог: Files -> downloads
downloads -> «Це склад книжок» так скептик говорив, «Це храм душі» естет йому відмовив, Тут джерело всіх радощів земних, І їх дарують нам без цінним словом…»
downloads -> Для вчителів зарубіжної літератури
downloads -> Методичні рекомендації щодо викладання світової літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2013-2014 навчальному році // Зарубіжна літератури в школах України. 2013. №7-8
downloads -> Талант людини це божий дар
downloads -> Василь Стус постать,що єднає
downloads -> Антон павлович чехов
downloads -> Остап Вишня. Трагічна доля українського гумориста. Моя автобіографія
downloads -> Урок 1 т ема. Вступ. Роль художньої літератури у формуванні життєвих цінностей людини


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Урок пам\В’ячеслав Чорновіл 1937-1999 В’ячеслав Чорновіл
В’ячеслава Чорновіла (1937-1999), державного, громадського, політичного діяча, журналіста, народного депутата України першого-третього...
Урок пам\Бібліотека визначний творець української незалежності: В’ячеслав чорновіл бібліографічний портрет
Політичний діяч, радянський дисидент, журналіст, один із засновників Народного Руху України
Урок пам\В᾿ячеслав Чорновіл – творець української Незалежності /до 80-річчя від дня народження В᾿
В᾿ячеслав Чорновіл – творець української Незалежності : до 80-річчя від дня народження В᾿ячеслава Чорновола : біобібліографічний...
Урок пам\Урок «Кантата пам’яті»
Музично-літературний урок «Кантата пам’яті» до 175 річчя від дня народження М. Лисенка для 5-7 класів
Урок пам\В’ячеслав Чорновіл І його покоління До 80-річчя від дня народження (1927-2017)
...
Урок пам\У нашій пам’яті вони назавжди залишились Оформлення: Стіна пам’яті Небесної сотні Прапор України, надписи «Герої не вмирають»
Оформлення: Стіна пам’яті Небесної сотні (Прапор України, надписи «Герої не вмирають», «Сам не знаю, де погину…», список прізвищ...
Урок пам\Анна Ахматова. Поема «Реквієм» пам’ятка доби сталінського терору. Створення в поемі узагальненого портрету народного страждання, розкриття єдності материнської трагедії ліричної героїні І країни, проблема історичної пам’яті у творі
Тема: Анна Ахматова. Поема «Реквієм» пам’ятка доби сталінського терору. Створення в поемі узагальненого портрету народного страждання,...
Урок пам\Урок пам'яті В. А. Чабаненка «Про сина вірного шумить Великий Луг»
Чабаненка українського мовознавця, лексикографа, фольклориста, доктора філологічних наук, професора, заслуженого діяча науки І техніки...
Урок пам\І група «Краєзнавці»
Політичний діяч, радянський дисидент, журналіст, один із засновників Народного Руху України
Урок пам\Методика заповнення Лідеру та Змінних контрольних полів – 00x лідер Лідер
Лідер (маркер запису) є першим обов’язковим полем в marc-записі. Його довжина є фіксованою, І складається з 24 символів (00-23)....


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка