Урок подорож у захоплюючий світ письменника. Роман "П’ятнадцятирічний капітан" Підготував вчитель



Скачати 128,45 Kb.
Дата конвертації08.08.2017
Розмір128,45 Kb.
ТипУрок


Тернопільська класична гімназія

Тернопільської міської ради

Тернопільської області

Жюль Верн.

Урок – подорож у захоплюючий світ письменника.

Роман


“П’ятнадцятирічний капітан”

Підготував вчитель

світової літератури ТКГ

Тригуба В.К.

Тернопіль, 2012

Тема: Жюль Верн. Урок – подорож у захоплюючий світ письменника. Роман

“П’ятнадцятирічний капітан”

Мета:

- ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом письменника, підготувати їх до сприйняття і розуміння змісту роману “П’ятнадцятирічний капітан” як складової частини циклу “Незвичайні подорожі”;

- розвивати мислення, усне мовлення учнів, уміння слухати повідомлення та занотовувати головне;

- виховувати старанність, дисциплінованість, бажання вчитися, працювати, інтерес до творчості письменника.


Обладнання: портрет Ж.Верна, виставка книг, карта Західної Європи, схема-карта світу, прапорець Франції, макети “Пілігрима”, підводного човна, повітряної кулі, ілюстрації до роману.
ТЗН: музика Дунаєвського до фільму “Діти капітана Гранта”, уривок відеофільму “Діти капітана Гранта”, презентація слайдів.
Перебіг уроку:
І. Актуалізація читацького інтересу

1. Слово вчителя з елементами бесіди.

Існує твердження, що книги – кораблі людських думок, які несуть свій дорогоцінний скарб від покоління до покоління на хвилях пам’яті. В цьому ми уже переконувалися не раз. Зовсім недавно деякі з прочитаних нами книг, мов кораблі людських думок, перенесли нас у край вічних туманів. Це була Велика Британія. І тут на згадку про наше коротке “перебування” залишено декілька зірочок – символів, які, я думаю, будуть світити вам ціле життя.



2. Бесіда.

  • Хто ж саме з англійських письменників запалив їх у вашій пам’яті? (Свіфт, Діккенс, Дефо)

  • Які твори вони написали?

Підсумок: Великі англійці по праву зайняли своє гідне місце в історії світової літератури. А в нашій пам’яті назавжди залишиться образ свіфтівського велетня Гуллівера, який однією ногою стоїть в Ірландії, а другою в Англії, намагаючись їх з’єднати.

Теплим затишно-сімейним дзвоником буде лунати пісня Великого Дзвонаря Діккенса, закликаючи до щедрості, милосердя і любові, і не тільки на Різдво.

А солоний шторм, який за велінням Дефо вирішив долю нещасного Робінзона, завжди буде нагадуванням про те, що людину в екстремальних умовах може врятувати лише розум і наполеглива праця.

А наша мандрівка у часі триває. Сьогодні інші книги-кораблі людських думок перенесуть нас у інший чудовий і романтичний світ.

Подивившись на цей прапорець, я думаю, ви здогадаєтесь, де кидає якір наш корабель (вчитель демонструє прапорець Франції).

Так, саме Франція - наша наступна зупинка. Її столиця - Париж. Але не з Парижа ми почнемо свою мандрівку, а з міста Нант, де у 1828 році з нагоди народження сина відомого адвоката Верна в одній із газет було надруковано гороскоп. У ньому зазначалось, що хлопчик на ім’я Жюль у майбутньому стане видатним письменником, твори якого перекладатимуть різними мовами світу.

Але все це буде пізніше, а зараз ми відправляємось у минуле.

3. ТЗН: Фрагмент музики Дунаєвського до фільму “Діти капітана Гранта”.

4. Бесіда:

- Які картини виникли у вашій уяві під час прослуховування музики?

- Який настрій вона викликає?

- Чи знайома вам ця музика? Звідки вона?

Підсумок: Так, саме ця музика композитора Дунаєвського є ліричним супроводом фільму “Діти капітана Гранта”, знятого за однойменним романом письменника, якого свого часу великий російський хімік Д. Мендєлєєв назвав “науковим генієм”. Ім’я його-Жюль Верн.

IІ. Мотивація навчальної діяльності.

Саме на сьогоднішньому уроці ми почнемо знайомство з життєвим та творчим шляхом Жюля Верна, який про себе сказав так:

“Я не можу не працювати. Праця – моя життєва функція. Коли я не працюю, я не відчуваю в собі життя”.

Коли ж ми познайомимося з життям, творчістю письменника – “науковим генієм”, лише тоді на карті Франції для нас загориться І-а зірочка.



ІІІ. Вивчення нового матеріалу (використання презентації – слайдів).

  1. Запис теми уроку, епіграфу в зошити.

Жюль Верн – видатний французький письменник 19-го століття.

“Я не можу не працювати. Праця моя життєва функція. Коли я не працюю, я не відчуваю в собі життя” Ж.Верн.



  1. Повідомлення учня – “літературознавця” про Жюля Верна.

Завдання класу: основні повідомлення записувати в зошит.

Ж. Верн, видатний французький письменник, класик науково-фантастичної та пригодницької літератури народився 8 лютого 1828 року в м. Нанті. Батько його був адвокат і хотів для сина такої ж кар’єри. Але вразливий і допитливий хлопець мріяв про далекі мандри. Його вабило море. Коли йому минуло 12 років, він, одягшись юнгою, пробрався на шхуну “Коралі”, що мала відпливати до Індії. Подумки Жюль уже прощався з Францією. Та на шхуні з’явився батько і забрав невдаху-мандрівника додому. Жюль Верн закінчив Нантський ліцей, а у 1848 році приїхав у Париж. Працював адвокатом, драматичним актором. Наполегливо вивчав різні науки: фізику, хімію, біологію, географію, астрономію... Відомості з усіх цих галузей Жюль Верн заносив до спеціального каталогу, який поповнював протягом усього життя. Цей каталог складався більш як з 20 тисяч зошитів.

Верн почав писати у 50-ті роки 19 століття. Перші твори-вірші, оповідання - успіху майже не мали. Успіх прийшов у 1863 р. з романом “П’ять тижнів на повітряній кулі”. Цим твором Жюль Верн поклав початок величезній серії науково-фантастичних і пригодницьких романів під назвою “Незвичайні подорожі”, куди ввійшло 63 книги та 2 збірки повістей і оповідань, виданих у 97 книгах. Повний обсяг серії 18 тисяч сторінок! Автор працював над цим незвичайним твором понад 40 років.

Це був тріумфальний шлях Жюля Верна – романіста.

На своїй яхті “Сан-Мішель” він об’їхав узбережжя Франції, Іспанії, побував у Середземному і Північному морях, відвідав Шотландію.

На схилі віку Жюль Верн почав втрачати зір, але продовжував працювати. Він писав з допомогою спеціального пристрою. Крім романів Жюль Верн написав 10 наукових досліджень з географії, найзначніший з яких - тритомна “Історія великих подорожей”. Творча спадщина письменника величезна. Його книги складають бібліотеку приблизно в 115 великих томів.

Помер Жюль Верн 24 березня 1905 р.

Підсумок вчителя:

Дійсно, змістом життя Жюля Верна, як ми бачимо (за записами-вивісками), була праця, праця величезна, колосальна і кропітка. Адже сам письменник сказав (слова епіграфа), що він не міг не працювати, без праці він не відчував у собі життя.

Це є дуже повчально і гідно наслідування для кожного з нас завжди і усюди.

Тому попрацюємо і ми.



  1. Робота з підручником (самостійна робота).

Завдання: опрацювати вступну статтю підручника про Жюля Верна.

І група учнів – журналісти - (усно) підготувати питання про життєвий і творчий шлях Жюля Верна, ІІ група учнів – відповісти на ці питання.



  1. Підсумок “знайомства” з Жюль Верном, у запитаннях і відповідях самих учнів :

І група – журналісти, ІІ група – відповідачі.

Питання вчителя:

- Жюль Верн увійшов у світову літературу як який письменник? (романіст)


  1. Бесіда (повторення теорії літератури):

- Хто такий романіст?

- А що таке роман?

- Які романи, яких письменників ми вивчали?

- Яким є роман Д. Дефо “Робінзон Крузо”?

- А що таке пригодницький (авантюрний) роман?

- З виходом у світ роману Д. Дефо яке літературознавче поняття виникло?(“Робінзонада”)

- Що воно означає?

- Які твори „робінзонади” ви знаєте?



Підсумок:

Жюль Верн свого часу сказав так: “Робінзонади були книгами мого дитинства, і я зберіг про них незабутнє враження... . Безперечно, любов моя до таких пригод інстинктивно привела мене на шлях, який я потім обрав”.

Отже, Жюль Верн наслідував Д. Дефо у тому, що писав пригодницькі (авантюрні) романи, твори робінзонади. Але француз Верн перевершив свого англійського попередника, пішов значно вперед!!! Але в чому саме? Як? Це проблемне питання - завдання ми повинні разом сьогодні розв’язати. Отже?

6.Постановка проблемного питання.

В чому саме Жюль Верн є новатором? Що виділяє його з поміж тих письменників, з творчістю яких ми вже ознайомилися?

- Що таке новаторство? Які синоніми можна підібрати? (незвичний, особливий).

Знайти відповіді на це питання допоможе нам наступна робота.



7.Презентація окремих романів Жюль Верна.

7.1.Слово вчителя.

Якщо розподілити романи Жюль Верна за місцем дії, то виявляється, що в них описані кругосвітні подорожі до:

- країн Європи - 15 творів;

- Північної Америки - 8 творів;

- Австралії - 3 твори;

- Південної Америки - 4 твори;

- Океанії - 3 твори;

- Азії - 5 творів;

- Антарктиди - 1 твір.

Чотири романи складають цикл “Робінзонад”, події в них розгортаються на безлюдних островах, а ще в 4-х – на міжпланетних просторах. В своєму задумі письменник вийшов за межі рідної планети, сягнувши уявою Всесвіту. Що ж це за романи?

Завдання класу: в ході ознайомлення вести записи: назви романів (рік написання), прізвище перекладачів.

З повідомлення – ознайомлення з життєвим шляхом Жюля Верна ми дізналися, що велика серія “Незвичайних подорожей” була відкрита романом “П’ять тижнів на повітряній кулі”

(1863 рік). Цей твір надрукував відомий на той час видавець Етцель, з яким Жюль Верн уклав угоду, за якою мав писати щороку по два романи. Починається тріумфальний шлях письменника. Герої, події, машини, передбачення ... . Все було новим, незвичним і таємничим для читача.

7.2.Слово – повідомлення учня – презентація роману “Таємничий острів”.

Учень читає з роману уривок: “... коли на суші й на морі шаленів нечуваний ураган, не менша драма відбувалася і в розбурханому повітрі. І справді аеростат захоплений у потужний повітряний коловорот, був винесений, мов кулька, на вершину смерчу і, обертаючись навколо своєї осі разом із стовпом повітря, помчав зі швидкістю 90 миль за годину. Під нижнім обручем сітки повітряної кулі хиталася гондола з п’ятьма пасажирами, які ледве бачили один одного в густому тумані, змішаному з водяним пилом, що здіймався від самого океану. Звідки ж летіла та повітряна куля, ота беззахисна іграшка невмолимої бурі? З якої точки землі злетіла вона за хмари? Адже аеростат, безумовно не міг вирушити в політ під час урагану. А ураган бушував уже добрих 5 днів. Отже були всі підстави гадати, що прилетів він із дуже далеких країн ...” (Учень прикріплює малюнок повітряної кулі до схематичної карти світу).

П’ятеро американців – героїв роману “Таємничий острів” здійснили сміливу втечу з полону на повітряній кулі й, подолавши величезну відстань, випадково опинилися на безлюдному острові. Історія цих людей незвична через те, що їм, за словами автора, “ треба буде з нічого створити все”. Озброєні знаннями, активні і працьовиті, вони власними руками здобувають собі все необхідне для існування. Роман “Таємничий острів” Жюль Верн написав у 1875 році. Переклав роман Віктор Омельченко.

7.3.Слово вчителя.

Свіжий вітер наукових і суспільних перемін одним із перших відчув Жюль Верн. Із-під його пера виходять романи: “Подорож до центру Землі”, “Подорож з Землі на місяць”. Вони були свідченням, що письменник не залишав поза увагою жодного наукового відкриття, нового технічного вдосконалення. Більше того, Жюль Верн передбачив появу кінофільмів, в тому числі і об’ємних. Це передбачення збулось. І сьогодні значна частина “Незвичайних подорожей” Жюля Верна – це реалізація його передбачень – чудові кінофільми, зняті за його книгами, які завжди збирають велику аудиторію глядачів.

7.4.Перегляд уривка з к/ф “Діти капітана Гранта”.

7.5.Бесіда:

- Чи знайомі вам герої кінофільму?

- З якого твору Жюля Верна вони?

Фільм, знятий у 1936 році за однойменним романом Жюля Верна “Діти капітана Гранта” завжди молодий.

7.6.Презентація учнем роману “Двадцять тисяч льє під водою”

Учень з малюнком підводного човна зачитує уривок: “...”.

Роман “Двадцять тисяч льє під водою” - це твір про легендарного капітана Немо та не менш легендарний “Наутілус”, який Жюль Верн написав у 1870 році. (Малюнок підводного човна прикріплюється на карту-схему).

7.7.Вчитель зачитує з “П’ятнадцятирічного капітана” ( в руках малюнок “Пілігрима”):

“Пілігрим був невеличкий вітрильник, але вважався одним з найкращих кораблів ... . Він входив до складу флотилії, яку ... щорічно “відряджали” ген за Берингову протоку, в північні моря, або під Тасманію чи за мис Горн, аж до морів Антарктики. Шхуна-бриг чудово ходила під вітрилами. Завдяки дуже зручному оснащенню вона могла навіть з нечисленною командою запливати у важкодоступні місця...”

- Діти, звідки ці рядки?

Так, це роман “П’ятнадцятирічний капітан”, який Жюль Верн написав. А переклав його Петро Соколовський.

7.8.Підсумок знайомства з творами Жюля Верна:

- зачитати, які романи Жюля Верна вам запам’яталися, які ви записали, хто їх переклав.

8. Розв’язання проблемного питання. Вправа «Мозковий штурм»

Виконанню цього завдання передувало проблемне питання: “В чому Жюль Верн є новатором, що виділяє його з поміж письменників 19-го століття?”. Які ваші думки з цього приводу?

(Відповіді учнів).

Підсумок вчителя.

Я нагадаю, що ми репрезентували лише невеличку частину творів Жюля Верна. Це ім’я давно стало символом людської мрії, що набагато випередило наукову думку його доби. Жюль Верн справді передбачив багато наукових відкриттів. Так, через 30 років після виходу його роману “Двадцять тисяч ...”, в якому описано підводний човен, інженер Лебеоф побудував І-й підводний корабель з подвійним корпусом. Він вважав Жюля Верна співавтором свого винаходу. Подібних свідчень чимало. Сам письменник говорив: “Хоч би там що я писав, хоч би там що вигадував, я завжди стою на реальному грунті. Вже близька та пора, коли наукові відкриття перевершать силу уяви.”

І дійсно, твори цього письменника відкривали неосяжні можливості для наукових досліджень. Саме в цьому француз Верн перевершив свого англійського попередника Дефо.



9.Робота над романом “П’ятнадцятирічний капітан”.

9.1.Слово вчителя.

Існує думка, щоб добре знати і розуміти письменника, його творчість, необхідно прочитати усі його твори. Адже саме через них відкривається внутрішній світ митця, його думки, переживання, погляди.

Ніяк не під силу людині в 12-річному віці прочитати 115 томів одного письменника. Але саме ви, шестикласники, в змозі опрацювати твір, в якому розповідається майже про вашого однолітка – Діка Сенда.

Це роман “П’ятнадцятирічний капітан”. І помандруємо ми у світ Жюль Верна під вітрилами “Пілігрима”.

Завдання:



  • Зачитати уривок, що являв собою “Пілігрим” (2-й абзац 1-ї частини).

  • Нашому текстуальному знайомству з романом передує незвична зустріч – зустріч з

досвідченим мудрим моряком – „морським вовком”, який частково допоможе нам розібратись у “словесному морі” твору.

9.2. Словникова робота (за „морською” термінологією роману „П’ятнадцятирічний капітан”).

Учень – “морський вовк” з макетом шхуни „Пілігрим”.

Слово “Пілігрим” багатозначне. В перекладі з латинської воно означає “чужоземець”, “богомолець”, що йде поклонятися до “святих місць”. У переносному значенні “Пілігрим” означає “подорожній”, “мандрівник” (учень демонструє і пояснює значення окремих термінів).

У Жюля Верна це шхуна – бриг, водотоннажністю в 400 тонн, була споряджена в Сан – Франціско для полювання на китів у південних морях і належала багатому каліфорнійському судновласникові Джеймсу Уелдону, який призначив її командиром капітана Халла.

Що ж таке шхуна – бриг?

Шхуна – бриг – це судно, що має кілька щогл, оснащених прямими і косими вітрилами. На шхуні – бригові є фок-щогла – передня щогла, яка несе на собі 4 прямих вітрила:

фок – нижнє вітрило,

марсель – друге знизу вітрило,

брамсель – третє знизу вітрило і врешті верхнє (четверте) це – бом – брамсель.

Позаду, ближче до корми - задньої частини судна, знаходиться грот – щогла, до неї кріпиться косий грот – нижнє чотирикутне вітрило, топсель – верхнє вітрило, яке ставиться вершиною донизу над чотирикутником;

Між фок та грот щоглами – стакселі – трикутні вітрила.

На носі корабля – його передній частині знаходиться бушприт, до якого кріпляться три клівера – маленькі трикутні вітрила. Для підняття вітрил використовуються снасті, які називають гітови (показ.). Ют – це кормова частина корабля, бак – це носова частина верхньої палуби, бакборт – лівий борт судна за його ходом.

Рифи – ряди протягнених крізь вітрило зв’язок , якими зменшують його площу. Взяти риф – зменшити вітрило на якусь величину.

„Пілігрим” мав здійснити подорож у три тисячі морських льє.

Льє – давня французька міра довжини ( приблизно 4,5 км).

Судно супроводжував то ост, то вест чи то штиль, тобто східний, західний вітер або безвітря.

„Пілігрим” завжди йшов в повний бакштог – тобто курс, прокладений під тупим кутом до напрямку вітру, який спричиняє найбільшу швидкість корабля.

От і все! Бажаю вам цікавої та щасливої мандрівки. Як кажуть справжні моряки: „сім футів під кілем”.

IV. Закріплення. Вправа продовж речення.

Завдання: за даними цитатами впізнати героя роману (правильність відповідей підтверджується ілюстраціями – портретами персонажів).

„Ім’я Дік – скорочене від ... – дано маленькому сироті на честь жалісливого перехожого”. (Річард).

„Дік Сенд вирушив у плавання на судні свого благодійника ..., яким командував його покровитель капітан ... „ (Джеймс Уелдон, Халл).

„Найстарішого негра звали ... (Том).

„Решта негрів були молоді люди від 25 до 30 років, звали їх ...” (Бет, Остін, Актеон, Геркулес).

„Тільки один чоловік на борту не був американець за походженням. ... (він) добре знав англійську мову. На шхуні він виконував скромну роботу ...” (Негору, кока).

VIII. Підсумок (слово вчителя).

Прочитавши роман Ж. Верна „П’ятнадцятирічний капітан”, ми побачимо, що автор у ньому пропагує добро і мужність, відвагу та здатність на самопожертву заради життя інших. Це було характерно і для інших його творів. Не випадково одну із своїх книг – „Два роки канікул” (1888 р.) Жюль Верн закінчує мудрою порадою: „Нехай усі молоді люди добре знають, що з найскладніших ситуацій їм завжди допоможуть вийти мужність, старанність і дисципліна”. Це заповідав усім нам французький письменник – романіст Жюль Верн, про це пам’ятати вам раджу і я.


Д/з : вивчити біографію Жюля Верна, дочитати роман, довести, що „П’ятнадцятирічний капітан” – пригодницький роман.


Каталог: bitstream -> 123456789 -> 1125
123456789 -> Творчість А. Міцкевича апогея польського романтизму
123456789 -> Ключове запитання: Справжній Митець… Який він? Для реалізації проекту було створено групи „Біографи”
123456789 -> В. Стефаник. Новаторство письменника. Експресіонізм у його творчості
123456789 -> Урок 1 Тема. Як не любить той край Матеріал уроку. Володимир Сосюра "Як не любить той край "
123456789 -> Конспект уроку із світової літератури для 7 класу Тема. Поетизація давньоруської минувшини в баладі О. С. Пушкіна «Пісня про віщого Олега»
123456789 -> 5 клас Тема уроку. Шлях Мауглі від вихованця джунглів до їх володаря. Мета уроку
1125 -> Урок подорож у захоплюючий світ письменника. Роман "П’ятнадцятирічний капітан" Підготував вчитель


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Урок подорож у захоплюючий світ письменника. Роман \"П’ятнадцятирічний капітан\" Підготував вчитель iconКонтрольна робота за романом Жуля Верна «П»ятнадцятирічний капітан» ІІІ. Сценарій проведення позакласного заходу за творчістю Жуля Верна. Гра «Щасливий випадок»
Тема. Уславлення сили людського характеру в романі Ж. Верна «П'ятнадцятирічний капітан»
Урок подорож у захоплюючий світ письменника. Роман \"П’ятнадцятирічний капітан\" Підготував вчитель iconУрок із зарубіжної літератури та географії в 6 класі Підготували Сокур О. М., Суховій В. Д тема уроку: «Морські подорожі в романі Жуля Верна «П’ятнадцятирічний капітан». Частини Світового океану
Тема уроку: «Морські подорожі в романі Жуля Верна «П’ятнадцятирічний капітан». Частини Світового океану
Урок подорож у захоплюючий світ письменника. Роман \"П’ятнадцятирічний капітан\" Підготував вчитель iconСистема уроків з теми «Жуль Верн «П’ятнадцятирічний капітан» хорол 2014 Система уроків з теми «Жуль Верн «П’ятнадцятирічний капітан»/ Барило В.І., Хорол: Ковалівська зош І-ІІ ступенів, 2014, ст
Відділ освіти, молоді та спорту хорольської районної державної адміністрації ковалівської зош І-ІІ ступенів хорольської районної...
Урок подорож у захоплюючий світ письменника. Роман \"П’ятнадцятирічний капітан\" Підготував вчитель iconЯпонська класична поезія Роботу підготувала
В. Висоцький, відповідаючи на запитання, що таке щастя, сказав: "Щастя це подорож. Не обов'язково з переміною місця. Подорож може...
Урок подорож у захоплюючий світ письменника. Роман \"П’ятнадцятирічний капітан\" Підготував вчитель iconУрок конференція, урок подорож, урок турнір знавців, інтегрований урок, урок концерт
Матеріали посібника містять розробки уроків з музичного мистецтва. Серед них – урок – конференція, урок – подорож, урок – турнір...
Урок подорож у захоплюючий світ письменника. Роман \"П’ятнадцятирічний капітан\" Підготував вчитель iconУрок світової літератури в 11 класі Тема. Михайло Булгаков. Життєвий І творчий шлях письменника. Роман «Майстер І Маргарита» вершина творчості письменника
Тема. Михайло Булгаков. Життєвий І творчий шлях письменника. Роман «Майстер І маргарита» – вершина творчості письменника
Урок подорож у захоплюючий світ письменника. Роман \"П’ятнадцятирічний капітан\" Підготував вчитель iconУрок №32 позакласного читання із зарубіжної літератури у 5 класі Вчитель Кучма Галина Миколаївна, вчитель-методист російської мови
Мета: Сформувати в учнів уявлення про творчість канадського письменника Е. Сетон-Томпсона
Урок подорож у захоплюючий світ письменника. Роман \"П’ятнадцятирічний капітан\" Підготував вчитель iconМій улюблений режисер Підготував
Підготував ученик 9-в класу Виноградівської зош 1-3 ступенів №8 Староста Себастіан
Урок подорож у захоплюючий світ письменника. Роман \"П’ятнадцятирічний капітан\" Підготував вчитель iconІсторія раннього дитинства ” в романі в. Дрозда “пришестя”
Це й зумовило тему статті, необхідність розгляду зображення дитинства письменника періоду повоєнних років, проблем, з якими він зустрівся...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка